1958 zal een zeer moeilijk jaar zijn Concentratie op de export- taak dwingend vereist De politieke rel om de 10.000 woningen UITGEPUTTE DE GROOT STAPT VAN ZIJN FIETS Botwinnik dicht bij de beslissende remise 3 Rallye Bagdad I r Damen houdt uit stekend vol „Geen meningsverschil in het kabinetaldus drDrees EisF' Belg Van Looy neemt leiding in klassement over Voorting snelste Nederlander Fortuna klopt Bolton: 2-0 Smyslov staat in afgebroken partij niet al te gunstig mmm Mr. de Graaff, voorzitter C.S.W.V. W arschau-Berlijn- Praag Mgr. Oomens huis prelaat Sabbadin wint in Ronde van Normandië Hockey B-elftal Bouwprogramma kan niet worden verhoogd T.V.-uitzendingen van atletiekkampioenschap ook in gevaar Einde van Spaans sprookje Van de Pol start niet een overwinning Manchester United verslaat Milaan Feijenoord in finale tegen Anderlecht Verrassing in Geleen Schaaktweekamp in Moskou naar Ook Behra en Schell van de partij VRIJDAG 9 MEI 19^ PAGINA 7 ir™ ;-.*A jtfea c b«^rll|lev •>-£ De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond, mr. F. H. A. de Graaf f, heeft in een rede voor de alge mene ledenvergadering van het Verbond, gehouden te Hilversum, gezegd, dat er tekenen te over zijn, dat het jaar 1958 in het algemeen gesproken een moeilijk jaar zal zijn. Hij was van mening, dat een van de voornaamste doelstel lingen van onze economische politiek, te weten het nastre ven van een gunstige betalingsbalanssituatie, nog niet is bereikt. Concentratie van de exporttaak is vereist. Het pro- duktiekostenniveau dient hiertoe scherp te worden bewaakt. Anderzijds dienen in het belang van de werkgelegenheid de bedrijven zoveel mogelijk in staat te worden gesteld door nieuwe investeringen hun bijdrage te leveren aan de voort gang van het industrialisatieproces. Prikkeldraad om de staart Valkenburg- Houthem Vierdaagse Duinkerken Europese titel 47/2 Europese voetbalbeker V riendschapsbeker A.D.O. verliest van Middlesbrough door J. H. DONNER Geen fusie VVV-NEC door AGATHA CHRISTIE Grote prijs van Nederland Advertentie AfÉMÉIIMMMHIiaMi ♦Mr; ■*Am$)Ü>rt»U*r,- WinscKéter» Showroom Groert«*tr»oi, Utrecht De zesde en langste etappe van de wegwedstrijd Warschau-Berlijn-Praag een 231 km lange rit van Goerlitz naar Oost-Berlijn is donderdag ge wonnen door de Oostduitser Adler. De Nederlander Damen bleef leider in het algemeen klassement. De finish was in het Walter Ulbrichtstadion, waar 80.000 toeschouwers aanwezig waren. Aan de aankomst ging n.l. een voetbalwedstrijd vooraf tussen de Russische topploeg Spartak (Moskou) en „Vorwarts". Uitslag: 1. Adler (O.-Did.), 5.38.21; 2. Britain (G.B.), z.t.; 3. Pancek (Polen), z.t.; 4. Kocev (Buig.), z.t.; 5. Bangs- borg (Den.), z.t.; 6. Blower (G.B.), z.t.; 9 Kapitanov (Rusl.), 5.40.03; 14. Damen (Ned.), z.t. Algemeen klassement: 1. Damen (Ned.), 28.15.18; 2. Hermans (Belg.), 28.15.374; 3. Adler (O.-Dld.), 28.18.06; 4. Kolumbet (Rusl.), 28.18.24; 5. Bebe- nin (Rusl.), 28.20.03. Ploegenklassement: 1. Rusland 84.47.09; 2. Oost-Duitsland 85.06.10; 3. Polen 85.08.00; 4. Nederland 85.10.39. Tijdens wedstrijden te Stalmabad heeft de Rus Panichkin het wereldre cord 10 km snelwandelen verbeterd met een tijd van 42 min 18.3 sec. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Over de werkgelegenheid zei spreker, dat als structureel gebrek moet wor den gezien, dat de spaarquote en de investeringsquote van het nominale In komen, beide, te laag zijn. Voor onze volkshuishouding moet worden aange nomen, dat de per jaar nodige inves teringen in totaal, inclusief die voor de woningbouw, ruim 20 procent van hel nationale inkomen moeten bedragen. Een spaaroverschot is noodzakelijk. De jaarlijkse besparingen zullen daarom meer dan 3 procent van het nationale inkomen hoger moeten zijn dan thans. Het huurbeleid besprekend, zei spre ker, dat de woningwetbouw, naar het oordeel van deskundigen, ondanks zijn bevoorrechte positie, niet in staat zal zijn in voldoende mate in de behoefte aan volkswoningen te voorzien. Het kwam hem voor, dat voorlopig op de een of andere wijze ook voor de par ticuliere woningbouw de rentemoeilijk heden zullen moeten worden overbrugd. Evenzeer achtte hij het noodzakelijk, dat de huren van de bestaande wonin gen en geleidelijk ook die van de nieuw bouw zullen worden opgetrokken. Het bestuur van het verbond is voorshands ^"oordeel, dat toekenning van de g?™ vfl£tiebljslag voor de huurverho ging van verleden iaar dient te wor den uitgesteld. Het heeft aan het be stuur van de Stichting van de Arbeid het voorstel gedaan deze vraag te la ten bezien door de nieuwgevormde com missie van de S.E.R., welke een onder- Zoek gaat instellen naar de economische situatie. De heer De Graaff onderschreef ten volle de woorden van de minister, dat wij, wat de loonontwikkeling betreft, in een uiterst kritieke situatie verkeren. Het moet beslist vaststaan, dat daar waar loonsverhogingen worden toege kend, werkelijk sprake Is van een aper te achterstand. Hij meende dat de eco nomische ontwikkeling in een bepaal de sector wel eens zodanig kan zijn, dat met het inhalen van een aantoon bare achterstand beter nog enige tijd «au worden gewacht. laatste had naar sprekers Inzicht v begiisgjn_ moeten zijn ten aanzien verin landbouwvoorstellen, die de re- inw n? fohter toch nog grotendeels voor sorak vatbaar heeft verklaard. H\j we C A ri"eiu "it, dat spoedig een nieu- Ttld kbnNV00r het bouwbedrijf tot keliike sanï°®en' welke als een wer- rieze belanmfir? van de loonsituatie in rien gez en8 "ke bedrijfstak kan wor- thans de mogelbkhexa 0m tot een bcte. geraken, aldus spreker?*rt>eidsmarkt te Tenslotte zei de heer He cjra jat bij de verwezenlijking van de sociale wensen een eerdere invoering van de weduwen- en wel®nj^?bb>ri.nS en een verbetering van ie wivaliidite:dsverzeke- ring beide urgent zijn. De algemene kin- blste^d|VWnderbijslagverzekerZing voor Hnfverhond blijft voorts van mening, dat voor het informele beraad over sociale vraagstukken, die het gehele bedrijfsleven betref erWe teak zaf Cnef blütenVervullen. Op gezag van het K.N.P. hebben wij gisteren bericht dat de vicaris-generaal van de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. M. Oomens is benoemd tot geheim kamerheer van Z. H. de Paus. Dit moet zijn huisprelaat van Z. H. de Paus. De Fransman Sabbadin heeft donder dag de eerste etappe van de Ronde van •normandië (PorrentruySion, 270 km) gewonnen. a(Sn uitslag was: 1. Sabbadin (Fr.), O-U4.08; 2. Bauvin (Fr.), 8.05.42; 3. Ce- ram! (Belg.), z.t.; 4. Monti (It.), z.t.; z.t, h (Fr.), z.t.; 6. Graf (Zwits.), Voor de hockeywedstrijd tégen Duits- i,udB> welke zondag in Muelheim elft" 1 gesPeeld. is bet Nederlands B- uiai als volgt samengesteld: doel; -Hpnnebier (BMHC)achter: Ch. Marres (Uaren) en T. Terlingen (Be Fair) midden: Gooswilligen (SCHC), Over- '™'t (Delftse Studenten) en Buteux i?? der Kamp (TOGO); voor: Hoog- fóSfstea (SCHC), Dekker (Delftse studenten), Kammeyer (BMHC), Van fat)0, Dorens (Laren) en Gielen (Be De minister-president, dr. Drees, heeft in zijn antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid De Vos van Steen- wijk (V.V.D.) een eind gemaakt aan al le „gegoochel" met 10.000 woningen, dat heeft geleid tot een politieke rel over schijnbaar tegenstrijdige uitlatin gen van de ministers Witte en Hofstra. Dr. Drees heeft nu verklaard dat er naar zijn mening van tegenstrijdigheid geen sprake is. De uitlatingen waarom het gaat zijn de volgende: 1. Minister Witte zei in de Eerste Ka mer naar aanleiding van een vraag van de heer Broeksz (P.v.d.A.) om 10.000 woningwetwoningen meer „dat de mi nister van financiën zeker ontslag zou nemen, liever dan een dergelijke uit breiding van de staatsuitgaven toe te staan. Ir. Witte voegde daaraan toe, dat hijzelf en het gehele kabinet minister Hofstra daarin groot gelijk zouden ge ven. Toen de socialistische fractievoorzit ter in de Tweede Kamer, mr. Burger, op een P.v.d.A.-vergadering in Amster dam minister Witte had verweten, dat hij zich achter zijn collega van finan ciën had verscholen (mr. Burger ver meldde alleen de passage over het „ontslag nemen van minister Hofstra" en niet dat minister Witte zijn collega gelijk had gegeven) verklaarde minis ter Hofstra op diezelfde vergadering: 2. „Dat het vraagstuk van 10.000 ex tra woningwetwoningen niet in het ka binet aan de orde was geweest en dat hfj zich daartegen dus niet had verzet." Minister Witte tenslotte, om com mentaar gevraagd door „de Volks krant" verklaarde: 3. „dat, als de particuliere bouw niet voldoende toeneemt, binnen het kader van de financiële mogelijkheden het aan tal woningwetwoningen zou kunnen wor den opgevoerd." Minister Drees zegt nu in zijn ant woord aan de heer de Vos van Steen- wijk dat de eerste uitlating van minis ter Witte in de Eerste Kamer betrek king had op de bouw van 10.000 wo ningwetwoningen extra, boven het in JL begroting vastgestelde bouwpro- meèr)ma Van 80-000 (inmiddels 3.000 st(Pnrir,,?reps stelt daarbij dat het ic j b,nt yan het kabinet inderdaad de bouwnJ?et tetale gesubsideerde eventuele verschuiving binnen dit programma van premiebouw naar woningwetbouw. Over het standpunt van het kabinet t.a.v. deze mogelijk heid laat dr. Drees zich niet uit. Wel zegt de minister-president nog dat leden van het kabinet zich ook over omstreden vraagstukken als de woningbouw in vergaderingen of in de pers moeten kunnen niten. Hq voegt daaraan toe dat het „uiteraard wense lijk is dat daarbij voorzichtigheid wordt betracht, geen blijk wordt gegeven van eventuele meningsverschillen in het ka binet en misverstanden worden voorko men". Het ging ten aanzien van de wo ningbouw niet om een meningsverschil in het kabinet, zo besluit dr. Drees. Advertentie Van Nelle bestellen De besprekingen over de T.V.. en ra dio-uitzendingen van de Europese atle- tiekkampioenschappen 1958 zijn op dood spoor geraakt en worden voor onbepaal de tijd gestaakt. In een communiqué deelde het orga nisatie-comité van de kampioenschap pen mede: „helaas ontbreken momen teel de voorwaarden voor ®en bevre digende overeenkomst met de Zweedse radio-maatschappij over radio- en T.V.- uitzendingen. Het comité is niet voor nemens het initiatief te nemen voor her vatting van de besprekingen met de ra dio-maatschappij De secretaris van het comité, Sigge Bergman, lichtte mondeling toe dat het bedrag dat door de radio-maatschappij geboden is voor directe radio- en T.V.- rechten, ver onder de maat is. Advertentie hadden de vreemdsoortige krokodillen met horens op de kop, die samen met draken in nauwe spelonken hebben ge leefd. Nu leven zij voort In de fantasie en in mergel uitge houwen. Wilt u met eigen ogen aanschouwen tegen welk monster Sint Joris vocht Zoek het niet te ver, u vindt het in Gratis inlichtingen met W.T.5-pakket w (Q V tel Valkenburg (L.) yf tel. 04406-2048 Advertentie Van Nelle bestellen i Het sprookje Is uit, voor de Neder landse equipe in de Ronde van Spanje. Halverwege de uiterst zware negende etappe stapte Daan de Groot leider in de algemene rangschikking, op wie alle activiteiten van de gehele ploeg m de laatste dage.i gericht waren van zijn fiets en staakte de strijd. De lange Am sterdammer kon niet meer. De grote hitte, de krachtsinspanningen in de voorgaande etappes en de beklimming van de Los Leones (1511 meter) een der twee grote obstakels in deze rit hadden teveel van zijn krachten ge vergd. En met het uitvallen van De Groot verdwenen de Nederlandse kan sen op een gunstige klassering, want de overige renners hebben allen reeds een grote achterstand op Van Looy, die morgen in de gele leiderstrui zal rijden. De grote slag begon na 80 km. Rik van Looy en zijn ploeggenoot Couvreur demarreerden enkele keren fel het peloton werd daardoor in vele kleine groepjes gesplitst en liepen tenslotte gezamenlijk uit. Deze aanval kwam vooral hard aan voor Mahé en Daan de Groot, die vrijwel onmiddellijk een achterstand kregen. Na 97 km., bij Esco- rial, was het verschil tussen de beide vluchtelingen en een groepje „jagers", geleid door Bahamontes en Stablinski, reeds 1 minuut en 20 seconden. Stolker bevond zich toen met o.a. San Emeterio, Azpuru en Desmet in een groep, die anderhalve minuut achterstand had. Daan de Groot had reeds 4 minuten en 45 seconden moeten prijsgeven. Op de eerste uitlopers van de Los Leones zette Bahamontes de tegenaan val in. Hij passeerde Van Looy, die in middels iets was terug gevallen, maar kon Couvreur toch niet voor de top in halen. Couvreur kwam dus als eerste op de col, op 35 seconden gevolgd door Ba hamontes, op 1.25 door Van Looy en Lo- rono, op 1.45 door Botella en op 3.11 door Stablinski. De Groot (20 minuten achterstand) gaf toen op. Tijdens de afdaling werden de ver schillen weggewerkt. Er vormde zich een kwalitatief sterke kopgroep, waar in o.m. Stolker zat. Maar deze situatie bleef niet lang. Want tijdens de be stijging van de Navacerrade (1860 me ter) gingen de klimmers uiteraard weer aan de haal. Nu bereikte Baha montes als eerste de top, vóór Suarez (op 12 sec.). Een eindsprint in het „Re- Advertentie Van Nelle bestellen Donderdag is de Vierdaagse Wieler wedstrijd van Duinkerken begonnen, waaraan o.m. wordt deelgenomen door een Nederlandse ploeg o.l.v. Klaas Buch- ly. De eerste etappe ging ovér 234 km, de start en finish waren in Duinkerken. Winnaar werd de Fransman Darrigade, die de snelste sprinter was in een kop groep van zes renners. Gerrit Voorting klasseerde zich als veertiende, achter o.m. Jean Bobet, Anquetil en Slguenza De renners hebben het slecht getrof fen in de eerste etappe. Het regende voortdurend en velen staakten reeds spoedig na de start de strijd. Halverwege de rit ontsnapten Planckaert en de Fransman Annaert, zij kregen steun van Darrigade en Pipeiin. De kopgroep had na 178 km een voorsprong van twee minuten op Morvan, Theuse en Maerten die op jacht waren gegaan, en van bijna vijf minuten op het peloton. Ruim der tig km voor de finish haalden Morvan en Theuse de kopgroep in, hetgeen aan leiding was voor de hoofdmacht, geleid door Louison Bobet en Anquetil, om het tempo te verhogen. Enkele kilometers verder was de rust hersteld. Darrigade en Pipeiin waagden echter in de slot fase nog een uitlooppoging, nu in gezel schap van de Belgen Buyle, Theuse, Truye en Desmet. Zij had succes. Dar rigade won tenslotte de eindsprint. Uitslag: 1. Darrigade (Fr.) 234 km in 6.16.44; 2. Truye (Belg.) zt; 3. Ar- mand Desmet (Belg.) zt; 4. Buyls (Belg zt; 5. Theuse (Belg.) zt; 6. Pipeiin (Fr.) zt; 14. Voorting (Ned). 6.17.52. tiro-park" te Madrid besliste de etappe tenslotte in het voordeel van Van Looy De uitslag van de negende etappe: 1. Van Looy (Belg.) 241 km. in 7.12.52; 2. Bottella (Sp.) z. t.; 3. Suarez (Sp.) z. t.; 4. Fornara (It.) z. t.; 5. Campillo (Sp.) z. t.; 6. Bahamontes (Sp.) z. t; 7. Couvreur (Belg.) z. t.; 8. Stablinski (Fr.) z. t. Algemeen klassement: 1. Van Looy (Belg.) 53.57.53; 2. Stablinski (Fr.) 63.57.57; 3. Manzaneque (Sp.) 54.01.02 4 Fornara (It.) 54.02.41; 5. Couvreur (Belg.) 54.04.33; 6. San Emeterio (Sp.) 54.09.40; 7. Bahamontes (Sp.) 54.10.18; 8. Lorono (Sp.) 54.15.57; 9. Botella (Sp.) 54.18.47; 28 De Jongh 55.01.21; 30 Stol ker 55.03.04; 33. Wim van Est 55.08.58. Het ploegenklassement: 1. België 160.36.57; 2. Spanje 161.28.53; 3. Frank rijk 162.01.53; 4. Nederland 162.09.56; 5. Italië 162.18.09. Advertentie Van Nelle bestellen i Van de Pol heeft In zijn eerste partij, waarin de Zwitser Nussberger zijn tegenstander was, een gemakkelijke en regelmatige zege behaald. Na de 4e beurt leidde de Nederlander al met 140 tegen 28 caramboles, dank zij series van 27, 18, 4 en 91. Toen de Rotterdammer in zijn 5e beurt 123 caramboles scoorde en Nussberger niet verder kwam dan 8 punten was in feite de strijd al be slist. Aan de andere tafel speelden de Span jaarden Galvez en Ossorio tegen elkaar. De strijd ging aanvankelijk gelijk op en slechts doordat Galvez in zijn laatste beurten enkele kleine series op tafel legde won hij de partij. Het Belgische duel tussen Vervest en Waf flard scheen een gemakkelijke zege voor Vervest te gaan opleveren. Na drie series was de stand; Vervest 260 (116 2—142) tegen Wafflard 30 (29—1—0). Maar Wafflard herstelde zich, scoorde de hoogste serie van deze eerste ronde (226 caramboles). Dat was echter niet genoeg, want Vervest antwoordde met 124 caramboles en behield een voor sprong van meer dan 100 punten. Waf flard gaf zich evenwel niet gewonnen, in zijn 6e beurt scoorde hij nog een goede serie van 110 punten wat hem op 366 bracht. Maar met 13 caramboles maakte Vervest de 400 vol. Uitslagen; Galvez 400 28 107 14.28 Ossorio 331 28 85 11.83 Van der Pol 400 8 123 50.— Nussberger 75 8 20 9.37 Spielmann 400 6 141 66.66 Rudolph 100 6 33 16.66 Vervest 400 6 142 66.66 Wafflard 366 6 226 61.— Van de Pol 400 8 243 50.00 Rudolph 183 8 82 22.87 Wafflard 400 5 243 80.00 Galvez 23 5 10 4.60 Vervest 400 5 220 80.00 Nussberger 143 5 72 28.60 Spielmann 400 14 186 28.57 Ossorio 102 14 31 7.28 Na de eerste dag luidt het klassement: Vervest V. d. Pol Spielmann Wafflard Galvez Rudolph Nussberger Ossorio 800 800 800 766 423 283 218 433 220 243 186 243 107 82 72 85 72.72 50.00 40.00 69.63 12.81 20.21 16.72 10.30 De eerste wedstrijd tussen Manches ter United en Fc Milan, voor de halve finales van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker donderdagavond te Manchester gespeeld, heeft een zege van 21 voor de Engelse ploeg opgele verd. De ruststand was 11. De Italia nen namen door Schiaffino de leiding, maar Taylor zorgde spoedig voor de ge lijkmaker. De Italiaanse doelman heeft na de rust tal van spectaculaire saves verricht. Toen Taylor een penalty mocht nemen was hij echter kansloos. In het kader van het toernooi om de Vriendschapsbeker speelde Feijenoord donderdagavond in Luxemburg een wedstrijd tegen Red Boys. De Rotter dammers wonen met 41, na een voor sprong van 2—1 bij de rust, en bereik ten door dit resultaat de finale, waarin zij uitkomen tegen Anderlecht. De eindstand in deze groep werd: 1. Feijenoord 4 3 0 1 6 14— 4 2. Beerschot 4 3 0 1 6 13— 6 3. Red Boys 4 0 0 4 0 421 ADO heeft donderdagavond op het ter rein van VUC voor 10.000 toeschouwers een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen de Engelse tweede divisie club Middlesbrough. De Engelsen won nen met 32, na een voorsprong van 3-1 bij de rust. De Engelsen openden na 3 minuten de score voor ADÓ. Daarna kwamen treffers van Scott (2x) en Peacock. Rijnvis tenslotte bepaalde tien minuten na rust de eindscore op 32. Het nationale elftal van Tsjechpslo- wakije, heeft in een oefenwedstrijd tegen de Engelse tweede divisieclub Grimsby Town met 11 gelijk gespeeld. Het duel tussen de houder van de Nederlandse voetbalbeker en winnaar van de Engelse cup-final, Bolton Wanderers, is geëindigd in een ver* rassende zege van 2-0 voor de Neder landse ploeg. Bij de rust had Fortu* na met 1-0 de leiding. Voor 20.000 toeschouwers, die door het uitstekende spel van hun favorie ten in grote geestdrift werden ge bracht, heeft Fortuna een verdiende overwinning behaald. De „Wanderers" verschenen in bijna dezelfde opstel ling als in de cupfinale. Slechts doelman Hopkinson en de linkshalf Stanley waren vervangen. Bij Fortuna speelde als gast op de rechter vleu gel Morand, de Zwitserse interna tional van Chaux de Fonds, die door zijn onstuimige rushes en haarscher pe voorzetten de verdediging van de cupwinnaars herhaaldelijk in moeilijk heden heeft gebracht. Bolton vatte in de eerste helft de zaken nogal kalmpjes op en toonde zich weinig agressief. Daardoor kreeg For tuna gelegenheid zich naar een zeldza me vorm te spelen en zich te hand haven, ook toen de bezoekers in de tweede helft wel alles op alles zetten, om de nederlaag te ontgaan. Toen bleek het Geleense defensieblok, met Noter- mans, Munsters en keeper Belski als uitblinkers, niet meer te passeren, in weerwil van de verwoede pogingen van Lofthouse, Stevens en Parry. In de eerste helft opende Angenent, die door de Engelse spil Higgins tot dan toe in bedwang was gehouden, na prachtig voorbereidend werk van Ra- venstein de score. Angenent worstel de zich een half uur na het begin van de tweede helft door de Engelse de fensie heen en schoot weer langs de uitlopende keeper Dean in het net: 2-0. De Engelsen hebben toen alles ge daan om op te halen, zelfs de halves schoten op doel, maar Fortuna gaf geen krimp. Vlak voor het einde vond Jongen uit een schitterende voorzet van Morand, met een kopbal nogmaals het net. maar dit doelpunt werd wegens buitenspel door Horn niet toegekend. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Nóg heeft Botwinnik de wereldtitel niet weten te grijpen. Maar het moment schijnt niet ver meer. De 23e partij van de tweekamp werd donderdagavond af gebroken in een „geheide" remisestand. Smyslov heeft het wel geprobeerd. Hij opende met 1. Pf3, dat heeft hij tegen Botwinnik nog niet eerder gedaan. Er ontstond een zeer onregelmatige party, waarin zwart geen ogenblik slecht stond. Botwinnik speelde zeer rustig, vermeed alles, wat maar enige complicatie had kunnen geven en beperkte zich tot de VW zal in „De Kraal" in Venlo blij ven spelen. Dit heeft het bestuur* van de ze ere-divisieclub donderdagavond me degedeeld naar aanleiding van de ge ruchten, volgens welke VVV een fusie zou aangaan met de tweede divisieclub NEC uit Nijmegen en in „De Goffert" zou gaan spelen. Deze geruchten zijn, volgens het be stuur van VW uit de lucht gegrepen. verdediging. Bij de 40e zet Is een stelling ontstaan, die Smyslov zeer weinig hoop op winst kan geven. Smyslov Botwinnik 1. Pgl—f3 Pg8—f6 2. g2—g3 g7g6 3. b2—b4 Zeer onregelmatig. Réti probeerde het vroeger wel eens op deze manier, maar de inzichten zijn sindsdien veranderd. 3bfb6 4. Lel—b2 Lc8b7 5. Pbla3 Het is, alsof Smyslov het opzettelijk zo ongewoon mogelijk wil doen. 5Lf8g7 6. Lfl—g2 0—0 7. 0—0 d7—d6 Advertentie Van Nelle bestellen 1 59 Edward keek haar vragend aan. Indien hij ook maar één moment aan haar blinde onderworpen heid zou twijfelen, zou dat voor haar, Vic, het einde betekenen. Ên dan zou ze de gelegenheid niet meer krijgen iemand te waarschuwen. „Neen", dacht ze. Ze moest toestemmen en een gelegenheid zien te vinden dit aan Dakin te rappor teren. Zij haalde eens diep adem en zei: „O, maar Edwarddat kan ik toch nietzouden ze mij niet onmiddellijk dóór hebben? Ik kan helemaal geen Amerikaanse nadoen," „Anna Schiele spreekt bijna zonder accent," stel de Edward haar gerust. „In elk geval zul je 'n keel ontsteking hebben blijkens attest van één van de be kendste doktoren uit dit deel van de wereld." „Ze hebben hun volgelingen letterlijk overal," dacht Vic bij zichzelf. „Wat moet ik dan doen?" informeerde zij verder. „Je vliegt van Damascus naar Bagdad onder de naam van Grete Harden. Je gaat dadelijk naar je hotel en naar bed en mag er op doktersattest pas uit om naar de conferentie te gaan. Daar breng je dan de stukken ter tafel die je bij je hebt." "De echte stukken?" vroeg Vic. „Natuurlijk niet. Wij schuiven daarvoor andere in 1 nlaato I de plaats!' „En wat moet er uit die stukken blijken?' Vic nog weten. Edward glimlachte. „Overtuigend bewijsmateriaal van een reusachtig communistisch complot in Ame rika! Victoria dacht: tig opgezet," wilde „Wat hebben ze het allemaal lis- Ze vroeg nog: „Zou je heus denken, dat ik die rol naar behoren kan vervullen, Edward?" Als ze eenmaal comedie speelde, ging het Vic bijzonder vlot af. Het leek of ze werkelijk een beetje zenuwachtig was geworden. „Daar ben ik zeker van. Jij speelt je rol altijd zo overtuigend, dat het vrijwel ondenkbaar is, dat dit zou mislukken!" Vic verzuchtte: „Wat stom van me, als ik nu te rugdenk aan de Hamilton Clipps." Hij lachte hooghartig. Maar Vic dacht kwaadaar dig, achter haar masker van aanbidding: „Maar wat stom van jou, om je in Basra zo te verspre- ken over die bisschop. Ik had je anders nooit door zien Onverwacht riep ze: „Maar die dr Rathbone!" „Wat bedoel je? Wat is er met hem?" „Is die dan alleen maar een schijnfiguur?" Edwards lippen krulden zich smalend. „Rathbone is wel gedwongen mee te werken. Weet 3® wa-t hq al jarenlang gedaan heeft? Drie kwart van alle bijdragen, die hem over de hele wereld worden toegezonden, heeft hij in eigen zak gestoken. Hij is de grootste oplichter sinds de dagen van Horatio Bottomley. Ja, wij hebben Rathbone dus volkomen in onze machtwe kunnen hem op elk moment aan de kaak stellenen dat weet hij drommels goed!" Toen kreeg Vic een gevoel van medelijder) met de oude man, met zijn hoog gewelfd voorhoofd. Hij mocht dan 'n oplichter zijnhij kende zelf óók medelijdenhq had geprobeerd haar tijdig te la ten ontsnappen aan het grote gevaar dat haar be dreigde. „Zo werkt alles mede om onze Nieuwe Orde tot stand te brengen!" zei Edward. Vic dacht: „Edward, die zo gezond lijkt, is krank zinnig. Je wordt ook krankzinnig, wanneer je Gods leiding probeert over te nemen. Ootmoed, zeggen ze, is een specifiek Christelijke deugd. Nu begrijp ik, waarom. Ootmoed houdt je geestelijk gezond, je blijft er menselijk bij." Edward was opgestaan. „We moeten maken, dat we hier wegkomen. Jij moet op tijd in Damascus zijn en overmorgen behoort alles daar in kannen en krui ken te zijn." Vic sprong, een en al bereidwilligheid, overeind. Ze wist, dat ze buiten gevaar zou zijn, wanneer m maar eenmaal weer in Bagdad, met zijn dichte men senmassa's, of in Hotel Tio terug was. Zij moest een dubbel spel spelen. Edward een rad voor de ogen draaien, door blindelings te doen wat hij zei, maar onder de hand zijn plannen zien te verijdelen. Zij probeerde: „Je dacht, dat mijnheer Dakin ons misschien zou kunnen vertellen waar Anna Schiele zit. Zal ik dat eens te weten zien te komen? Mis schien laat hij tegenover mij wel iets los." „Niet waarschijnlijkmaar je hebt in elk geval geen gelegenheid meer om Dakin op te zoeken." „9, hij had me vanavond juist gevraagd bij hem aan te komen," loog Vic, die een lichte rilling over haar rug voelde lopen. „Hij zal het vreemd vinden als ik niet kom opdagen." „Op dit ogenblik komt het er niets op aan wat de man denkt," weerde Edward af. „De plannen staan vast. Ze krijgen je in Bagdad nu niet meer te zien." „Maar Edward, al mijn spullen staan nog in 't Tio. Ik heb daar een kamer genomen!" De wollen sjaaldie kostbare sjaal. „De eerste tijd zul je je eigen boeltje helemaal niet nodig hebben. Er ligt al een hele uitrusting voor je klaar. Kom mee!" Zij stapten weer in de auto. Vic begreep best, dat Edward niet zo onnozel was, dat hij haar de kans zou geven nu nog met Dakin in contact te tre den, na hetgeen zij te weten was gekomen. Wel dacht hij, dat ze dolverliefd op hem was en precies doen zou, wat hij vroeg, maar hij zou toch geen onnodige risico's nemen, neen, daarvoor was h(j veel te slim. Vic vroeg: „Zullen ze niet trachten me op te spo ren, wanneer ik opeens verdwijn?" „Daar letten we wel op. Je neemt straks afscheid van me op de brug en dan ga je officieel een paar kennissen op de westelijke oever opzoeken." „Maar wat gebeurt er niet-officieel?" wilde Vic weten. „Wacht maar, dat zul je dan wel merken. Vic zat zwijgend naast hem, terwijl de wagen over het karrespoor hobbelde, door de palmbosjes een weg zocht en over de vele irrigatie-bruggetjes reed. (Wordt vervolgd 8. c2c4 c7c5 9. Pa3c2 Dd8c7 10. d2d3 Pb8d7 11. e2—e4 e7e6 12. Pc2e3 Pf6_g4 Natuurlijk had Botwinnik het zeer du bieuze pionoffer op b4 kunnen aanne men, maar liever speelt hij op afruil. J3- Lb2xg7 Pg4xe3 14. f2xe3 Kg8xg7 Wit staat nu met zijn pionnenklomp in het centrum niet bijzonder goed. 15. Pf3—g5 Een grapje, er dreigt 16. Tf7:t 15 16. a2a3 17. b4xc5 18. Ddl—b3 19. e3xd4 20. c4c5 Ta8e8 d6d5 b6xc5 d5d4 c5xd4 Weer een zwart. pionoffer en weer weigert 20 21. Pg5—f3 22. Tal—cl 23. Pf3—h4 24. Db3—dl 25. Lg2—h3 26. Ph4—f3 27. Ddl—c2 28. Pf3d2 h7h6 e6—e5 Lb7c6 Te8b8 Dc7d8 Pd7—f6 Dd8e7 Tb8b7 Tb7c7 De belegering van de witte c-pion begintl 29. Dc2—c4 Pf6h7 30. Pd2—f3 Tf8b8 31. Tfl—f2 Ph7—g5 32. Pf3xg5 h6xg5 Zwart staat nu zeer goed. 33. a3a4 Lc6—e8 34. Lh3g4 a7a5 Nu staat zwart duidelijk beter. De nu volgende partijfase werd kennelijk in tijdnood gespeeld. 35. Lg4—dl Tb8c8 36. Tf2c2 Le8—d7 37. Ldle2 Kg7—g8 38. Kgl—g2 Kg8—g7 39. Kg2gl Kg7—f8 40. Le2—dl Kf8—g8 Smyslov gaf hier zijn zet af. Vermoede lijk staat Botwinnik zeer goed zo niet gewonnen, maar Smyslov hoeft nisar remise aan te bieden om het te verkrij gen, want het is onwaarschijnlijk dat Botwinnik op dit kritieke moment het onderste uit de kan zal willen hebben. De stand is 12—10 1 afgebroken partij. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Ook de Fransman Behra en de Ameri kaan Schell zijn gecontracteerd voor de Grote Prijs van Nederland, die tweede pinksterdag (maandag 26 mei) op het Circuit van Zandvoort wordt gehouden. Zij zullen beiden met een BRM rijden. Eerder sloot de K.N.A.C. al contracten met de Italiaan Scarlatti (Maserati), de Zweed Bonnier (Maserati), de Brit Sal vador! (Cooper) en de Australiër Brab ham (Cooper).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7