N.Z.H.-chauffeur zou busuit gang ontijdig gesloten hebben St *^»s..£s.r immxa REGENKLEDING Alle favorieten verliezen 7 plaat van haar keuze! Conjuncturele werkloosheid in april verder gestegen Been van bejaarde dame verbrijzeld J. J. VAN KOOTEN VAN HIEL 1933 10 MEI 1958 Persoonlijke schaaktitels Haarlem Sleutelpositie bouwbedrijf veel te lang miskend Bestedingsbeperking kan harde klappen veroorzaken AenK NAAIMACHINES HAARLEMSE RECHTBANK Gemeentelijk vakantie centrum moest 1500 kinderen afwijzen V er schillende verbete ringen aangebracht Parfum rioede palingvangsten te Volendam M01.EMDEJK De Munck leider in de eerste klas GEERVLIET Katholieke Aannemersbond 40 jaar Moederdag Bloemendag arl v.üm pelen Aardige geschenken VOOR MOEDER I VRIJDAG 9 MEI 1958 PAGINA 9 WIST U Houtplein 20 - Gr. Houtstr. 140 ^Tel. 12000 Tel. 12549 Leraren voetbalden tegen leerlingen laai lenrvse Winkelstand Lestelauto omgeslagen n- Cronjéstr. 155. Tel. 55452 Meer dan eens FALCONJASSEN voor Dames en Heren v a f39.75 Gen. Cronjéstraat 4044 Kennemer Bos- en Duintocht over zestig kilometer HWP 2 en Oppositie 2 in beslissingswedstrijd schept sfeer op Moederdag door beter te horen HOORTOESTELLEN WIELERNÏEUWTJES TENNISPROGRAMMA Softbalcompetitie HEEMSTEDE Burgerlijke Stand ffUó SPECIALE MOEDERDAG- AANBIEDING Italiaanse vesten Blouses Jumpers RipperdaH.V.B.-elftal Geef Moeder de GRAMMOFOONPLATEN in de ruimste keuze bij Alphenaar - Kruisweg 49 Onderlinge competitie „Oranje Zwart" ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Vijfenzeventig gulden boete of der tig dagen hechtenis hoorde een dertig- Jarige N.Z.H.-buschauffeur gistermid dag als straf tegen zich eisen door de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. YV. F. van der Valk Kouman. De buschauffeur stond terecht voor een fout, welke hjj bijna vier jaar geleden, 16 juli 1954, gemaakt zou heb ben bij het sluiten van de uitstap-deur van zijn bus. Een destijds 69-jarige da- He zou als gevolg van het ontijdig slui ten ongeneeslijk letsel opgelopen heb ben. De verdediger van de chauffeur, mr. F- W. B. baron van Lynden, vroeg aan het begin van de zitting de officier Advertentie dat aan onze zaken een erkende BOVAC-rijschool is verbonden? We leren het U zo. Wij verstrek ken U gaarne alle inlichtingen. Niet minder dan 26 zogeheten week- «roepen a in totaal bijna 1500 kin neren moeten dit jaar worden afgewe zen. Deze groepen hadden aangevraagd kortere of langere tijd te mogen door brengen in het gemeentelijk vakantie centrum „Het Wisselseveld" onder Epe. "laar tot half oktober is het vakantie- centrum al volgeboekt en voor een ver bidt in het winterseizoen biedt het te- ":?,no{r geen accommodatie. Er is nog altjjd geen geld voor een centrale ver warmingsinstallatie, die ook een win- terexploitatie mogelijk zou maken. Op het ogenblik word. er in één van de zalen een oliekachel gestookt, maar dat is dan ook alles. Men heeft overigens sinds „Het Wis selseveld" geopend werd verleden jaar, niet stil gezeten. De waterleiding en de elektriciteitsdraden zijn vernieuwd. De waterleiding van het huis bleek niet be rekend op en verblijf van gemiddeld 75 man. Dies moest men een noodlei- ding maken met een grote plastic slang. Dat euvel is nu echter geleden. De elektrische draden bleken in een ge vaarlijk stadium van ontbinding te ver keren en ook dat euvel is nu verhol pen. 'De vrome wens blijft echter een centrale ve. warmingsinstallatie en voor al ook: ern nieuwe keukenuitrusting. De huidige keukenaccommodatie is vol- iandevete'£ider<l en voldoet niet meer rntussen is Jiw?ordiK te stellen eisen, legenheid gloednieuwe wasge- event ,°°8 07> pt snelle drogen van eventueel wasgoed een droogkamer is "■gericht. Onderwijzers van het lager onderwijs yan verschillende Bloemendaalse scho- phebben op het door de vereniging jTV-C. „Bloemendaal" beschikbaar ge stelde voetbalveld een vriendschappelij ke voetbalwedstrpd gespeeld tegen een cittal, dat was samengesteld uit leer lingen van de drie scholen voor ulo. «'sisten van het C.I.O.S. traden als dsrechters op. De leerlingen na- zers-v leiding toen een der onderwjj- kopte *Se<ligers de bal in eigen doel leiding j!,adat de leraren met 2—1 de van Van rtd<len genomen door schoten lingen Vn^n Heuvel, maakten de leer- klonk er een het laatste fluitsignaal geljjk spel van: 22. Na een grondige bovenverdieping verbouwing van de iaren bekende Rami1?* reecls sedert Bureau Kaasenbrood G®nttr°w'scth?iscl; 131, te Haarlem een ?h^Houtst7aat geworden, van form^^T00™ rijker waarin op zeer ruime en overzicZS wijze een rijke collectie TeipviJ- radio toestellen alsook elektr Iche'h„f<f houdelijke apparaten zijn h® steld. Vanuit de wmkel leidt een fe.' makkelijk begaanbare trap naar bovfn daardoor men niet alleen de schitte fend verlichte showroom met haar velé toestellen kan bewonderen maar waar- d°or ook de beneden winkelruimte vee] fcetere mogelijkheden biedt. Aannemer S?rné heeft hier in betrekkelijk korte Jd 6en fraai „eheel tot stand gebracht. 0 Jele bloemstukken getujgden van:sym val ke belangstelling bij gelegenheid n de heropening van de zaak. h Gisteravond kwart voor acht is m de p cht bij de splitsing Jasmijnstraat- j^edastraat te Haarlem een driewie- |e bestelauto, die werd bestuurd door 1 18-jarige melkhandelaar uit Haar- dini ongeslagen. Het ongeval gebeur- hp doordat de bestuurder die voor de ocht wilde afremmen op het gaspe- vpp trapte. De wagen schoot daardoor do Ult als gevolg dat de jongeman af nacht over het stuur verloor. De sti, werd licht beschadigd en de be- uurder kreeg enkele snijwonden. Bij m controle van de papieren van de bef t bleek, dat deze-niet in ZIt was van het vereiste rijbewijs. Voor de leden van de buurt- C A/r11f:lng Bloemendaal zal jhr. dr. J. huifoberus vrijdagavond in het Jeugd- i,. aan de Donkerelaan spreken over wonr" r'sme 1957"1958- Het gesproken Vertno-2a' worden verduidelijkt met de film t8 van lantaarnplaatjes en de ken" enzen' die de wereld kleiner ma- Advertentie hebben de volledige collectie van Rath en Doodeheefver Goudsmit-Hoff Gebr. Eyffinger, Bauhaus. Werkkunst, Krefeld Onze ter inzage. w o tol n c°Hectie bevat 500 soorten zeer anarte dessins. Vakkn„j' HAARLEM ö'ge behangers beschikbaar van justitie niet ontvankelijk te verkla ren wat zijn dagvaarding betreft. Bp schrijven van 14 april 1955 had de offi cier nameli^t bericht, dat het gerech telijk vooronderzoek tegen de chauffeur afgesloten was, dat er geen grove schuld aan het licht gekomen was en dat de zaak tegen hem geseponeerd zou worden. Sindsdien is weliswaar een nieuwe getuige - destijds blijkbaar niet door de Haarlemse politie gehoord naar voren gekomen met voor de chauf feur belastende verklaringen, maar de verdediger achtte het in strijd met een goede rechtsorde thans opnieuw te be ginnen, temeer daar de overtredingen (niet het misdrijf „grove schuld"), wel ke de verdachte ten laste gelegd zou den kunnen worden sindsdien verjaard zijn. De officier voerde daar tegen aan, dat later nieuwe bezwaren tegen de chauffeur bekend geworden zijn, die bij het vooronderzoek nog niet in het ge ding konden worden gebracht. „Door de (Haarlemse) politie is in deze zaak een zeer ernstige fout ge maakt," aldus merkte de heer van der Valk Bouman op. De rechtbank ver wierp na raadkamer het beroep van de verdediger op de niet-ontvankelijkheid van de dagvaarding. Volgens de ten laste legging zou de verdachte op 16 juli 1954 bij de bushalte aan de Altenastraat in Haarlem-noord, waar zijn bus gestopt had om passa giers uit te laten. Zonder zich voldoen de te overtuigen, dat alle passagiers uitgestapt waren zou hij doorgereden zijn. De 69-jarige dame was nog ge deeltelijk in de bus, toen de deur auto matisch gesloten werd. Zij bleef met haar mantel aan de deur hangen, viel later achterover op straat en de bus reed met een wiel over haar rechter been. Boven haar enkel werd het been verbrijzeld. De blessure is sindsdien niet meer volledig hersteld. Naar de schriftelijke en voorgelezen getuigenis van een thans ook 73-jarige dame die volgens de officier „in een ziekenhuis verdwenen is" zou het slachtoffer tegen de trottoirband ge struikeld zijn en later deels onder de bus gekomen zijn. Daar stonden de getuige-verklaringen tegenover van twee andere dames, die toevallig in straat fietste en de bejaarde da™" de busuitgang zagen ha"f4"'r t| ston getuigen beduidde de ehJiufleur te slop pen, hetgeen deze onmiddellijk deed. Volgens de verbalisant zou het slacht offer hen destijds verklaard hebben, dat zij achteruit de bus uitgestapt zou zijn. De dame ontkende gisteren echter zulks ooit verklaard te hebben. De verdachte verklaarde, dat hij zoals gebruike lijk pas was gaan rijden, nadat hij ge keken had in zijn bovenspiegel, zijn lin ker- en zijn rechterspiegel. Alles was dus veilig, voorzover hij kon zien. „Meer dan eens is het mij overko men, dat een bus weg reed, terwijl nog niet alle passagiers behoorlijk uit gestapt waren." Aldus merkte de of ficier van justitie aan de aanvang van zijn requisitoir op. „Blijf met je po ten van de bel af," zo „had een NZH-chauff'eur de (hem kennelijk on bekende) officier toegevoegd, toen de ze hem door op de bel te drukken wil de waarschuwen, dat hij nog wat moest wachten met wegrijden. De verdediger meende, dat de officier met deze mededeling „stemming" wilde maken bij de rechtbank en hij kreeg de indruk, dat er sprake was van een oude wrok tegen de N.Z.H. De officier ontkende dit echter en wees er later nog eens op, dat het ontijdig sluiten van deuren een fout is, die dikwijls in N.Z.H.-bussen ge maakt wordt. Door toevallige omstandigheden was er aanvankelijk te weinig bewijs tegen de verdachte aldus de officier van justitie. Later kwam echter de getuige nis van de toevallig in de straat fiet sende verkoopster. De verdachte was, volgens de officier, zeer ernstig tekort geschoten, al was hij dan geen woeste ling, die er maar op los rijdt. Mr. van Lynden concludeerde in zijn pleidooi tot vrijspraak. Er was zijns in ziens geen sprake van grove schuld. Hij merkte op, dat de vijfenzeventig gulden boete, die geëist waren, voor dat mis drijf ook wel erg laag zouden zijn. De rechtbank zal donderdagmiddag 22 mei uitspraak doen. Advertentie MERCURY 45.-, 49.-. 59-, enz. GABARDINE 89.-, 98.-, 108.-, enz Telefoon 15438 Haarlem-Noord l^mef wordt Vfe jaanhk8 10 £P z°ndag bos- en duintocht Su^en, e^nTacht" wandeling over zestig kilometer De or ganisatie daarvan berust bij de sport vereniging ,4e Lange .Afstand Tippe laars (L.A.T.) De deelnemers, die al len mannei. tussen de 18 en 65 jaar moeten zijl' (er mogen geen dames aan de ':0c1-1 deelnemen) vertrekken zater dagavond om tien uur vanuit het Klein Stati'mskoffiehuis aan de Bloemendaal- sestraatweg in Santpoort. Het parcours brengt de wandelaars eerst tot vlak voor de pont in Velsen, vandaar langs de Driehuizerkerkweg langs Duin en Kruidberg naar het kopje m Bloemen- daal. ervolgens gaat de tocht door Overveen lang de Zeeweg naar Bloe mendaal aan zee en naar Zandvoort. Via Aerdenhout komen de deelnemers dan in Vogelenzang, waar in café Rusthoek de eerste rust wordt genoten. Dan is de helft van he. parcours afgelegd. De tocht leidt vervolgens naar de Zilk, het radiostation in Noordwjj—-r- hout en dan gaan de deelnemers langs het strand andermaal naar Zandvoort. Na een tweede rust in de Kerkstraat m Zandvoort komen de wandelaars door Bentveld, langs Kraantje Lek en door Overveen terug op het punt van uitgang Daar worden de eerste deelnemers zondagmorgen na acht uur verwacht. Zq moeten voor zondagmorgen elf uur de mish hebben bereikt. Voor het vol brengen van de tocht wordt als herin nering een tegel uitgereikt. Volgens de verwachtingen is de pro motiewedstrijd tussen H.W.P2 en Op positie 2 in een 55 gelijk spel geëin digd. Een beslissingswedstrijd^ is thans noodzakelijk. Deze zal dinsdag te Bever wijk worden gespeeld. H.W.P. 2 heeft dan aan een 5—5 uitslag voldoende om te promoveren. Voor de onderlinge competitie warén de uitslagen: Hopmanv. Emmerik 01, v.d VeldePancras 01, v.d. SpekRasing 01, v. Rijnsoever Reeuwijk VzVz. van Schievan Keulen %—Vz, BankenBaas 10, Bleekemo- lenGregorowics VzVz. Advertentie UITSTAPJE BEJAARDEN. Het jaarlijks uitstapje voor de be jaarde inwoners der gemeente Bloe mendaal van zeventig jaar en ouder zal woensdag 11 juni worden gehouden. Advertentie Querlain - Caron - Lanvin - Dior - Carven - Patou - Chanel - Lancöme - Houbigant - Coty. PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstraat 92 - Haarlem Tot verbazing en vreugde van de IJsselmeervissers levert de visserij op paling dit voorjaar ongekend goede re sultaten op. Meestal worden de vang sten wat beter in de loop van het sei zoen als de warme dagen er zqn. Nu echter komen de vissers aan de wal met vangsten van rond 500 pond paling door de hoekwantvissers en rond 250 pond paling door de netvissers. Don derdagmorgen had dit te Volendam een prijsdaling tengevolge van circa 40 cent per kg. Bij ons 20-jarig bestaan danken wij onze geachte cliëntele voor het in ons gestelde vertrouwen. Ter gelegenheid van dit jubileum is onze zaak geheel gemoderniseerd en aan de eisen des tijds aangepast. Wij zullen U gaarne ontvangen op onze receptie op dinsdag 13 mei van 3-6 uur. HAUTE COIFFURE - SCHOONHEIDSSALON - PARFUMERIEËN SANTPOORTERPLEIN 1 HAARLEM TELEF. 19706 Wanneer men in de annalen van de strijd om de persoonlijke schaaktitels een spannender strijd zou willen opzoe ken dan thans gaande is, zou men ver geefs zoeken. De strijd om de Haarlemse schaaktitel heeft in de hoofdklasse in de zesde- ronde namelijk een zeer verrassen de wending genomen, omdat alle favorie ten hun partij verloren. Hoewel dezelfde spelers zich een ronde later wisten te herstellen is toch wel duidelijk gewor den dat van een suprematie van één be paalde speler geen sprake is. Wat niemand had verwacht gebeurde in de zesde ronde. F. A. Spinhoven, de grote favoriet, werd op verrassende wijze door de vrij onbekende Halfwegspeler P. Roubos verslagen. Het ging bovendien op tamelijk regelmatige wijze. Spinho- van had aanvankelijk wel het beste van het spel en zou zeker uitstekende voor uitzichten hebben gekregen, wanneer hij niet was ingegaan op een uitdaging van een vijandelijke loper. Eenvoudig had hij de druk op Roubos' stelling kunnen vergroten, maar Spinhoven verkoos stuk winst. Roubos wist door goed spel twee pionnen als compensatie te verkrijgen en kreeg bovendien een kansrijke aan- valsstelling. De opengerukte koningsstel ling van Spinhoven kwam onder een waar spervuur te staan. Toen hij boven dien een minder geslaagde loperzet deed, kende Roubos geen genade en boekte een fraaie overwinning. Ondertussen had S. Bonkenburg het zwaar te verdu ren tegen S. Herfst, die enkele zwakke zetten van zijn tegenstander ongenadig Advertentie zorgen onopvallend, dat geen woord U ontgaat. Ruime keus uit de beste merken: Philips, Audium, Aditone, Multitone. N V. Instr. handel vlh Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht- 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 HAARLEM Koningstraat 11 Telef. 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures (Van een verslaggever) Dinsdag en woensdag viert de Neder landse katholieke aannemers- en pa troonsbond in Amsterdam zijn 40-ja- rig bestaan. Het feest wordt op de eer ste dag ingeleid met een ontvangst van de autoriteiten in het I.C.C. in het Von delpark, waarna naar goed vaderlands gebruik een feestdiner wordt genoten. In de St-Nicolaaskerk draagt woens dagmorgen de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, een pontificale H. Mis op. Hierop aansluitend komen leden en genodigden bijeen in de aula van het koninklijk instituut voor de tropen. Zij worden daar verwelkomd door de bondsvoorzitter, de heer J. P. A. Nelissen, en toegesproken door de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid. ir. H. B. J. Witte. Ir. W. J. H. Thunissen zal het jubi leumgeschenk aan het hoofdbestuur aanbieden, waarna prof. dr. W. Assel- bergs de feestrede „Bouwen en laten leven" houdt. In de middaguren ten slotte recipieert het bestuur in het I.C.C. Het jubileumgeschenk zal bestaan uit een bijdrage voor het fonds dat on langs door de N.K.A.P.B. is opgericht voor het stichten van een speciale aan nemersopleiding op het niveau van een hogere technische school. Met bijna 4000 aangesloten onderne mingen, tezamen omvattende bijna 5000 ondernemers, is de jubilerende bond een van de grootste zo niet de grootste katholieke werkgeversvakorga nisatie in ons land, zo deelde de heer Nelissen donderdag mede tijdens een persconferentie in het nieuwe bondsge- bouw aan de Oranje Nassaulaan in Am sterdam. De bond telt ondernemers in alle sec toren van het bouwbedrijf. In de loop van de jaren heeft hij vele belangrijke initiatieven genomen. Hij gaf mede de stoot tot de oprichting van het sociaal fonds bouwnijverheid en het economisch instituut voor de bouwnijverheid en leg de door zijn pionierswerk bij de oplei ding van aannemers de grondslag voor de thans onder de raad van bestuur bouwbedrijf ressorterende opleiding van adspiranf bouwvakpatroons. Ter gelegenheid van het jubileum is van de hand van de journalist Ad Be vers een zeer lezenswaardig gedenk boek verschenen, waarin de ontwikkeling van de bouwnijverheid uit de patriar chale sfeer van veertig jaar geleden naar de moderne bedrijvigheid van thans in een aantal karakteristieke mo mentopnamen is geschetst. Vooral de SMiale ontwikkeling, die naast de tech nische vooruitgang in het bouwbedrijf zich steeds schoksgewijze heeft voltrok ken, wordl in het gedenkboek op hel- aere wijze belicht. Het initiatief van de Vughtse rector G. J. v.d. Hout en de nese bouwer W. Fransen Jzn. tot op- Advertentie Bloemenmagazijn BINNENWEG 18 Heemstede - Tel, 3-80-80 De heer J. P. A. Nelissen uit Haarlem, voorzitter van Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond. richting van een katholieke patroonsor ganisatie heeft in het begin met veel tegenslag en misverstand te kampen ge had. De groei naar de huidige vooraan staande positie, die zich o.m. manifes teert in het nieuwe modern geoutilleer de bondsbureau, heeft zich voltrokken in tijden van grote spanningen waar van ook deze tijd een duidelijk beeld geeft. In het jaarverslag 1957 dat thans is verschenen, wordt de economische situatie van het bouwbedrijf op helde re wijze geanaliseerd. De conclusie luidt dat in het huidige maatschappelijke bestel de sleutelpo sitie, die het bouwbedrijf ook econo misch inneemt, veel te lang is mis kend. De mate van activiteit in het bouwbedrijf ze'( is van grote invloed op een grote serie andere industrieën. Te veel, zo zei de heer Nelissen tij dens de persconferentie, wordt nog het standpunt ingenomen dat men het bouw bedrijf zonder meer zijn wil kan op leggen. Lijnrecht tegen het streven van de organisaties, die een voortdurende ver betering van de opleiding nastreven, heeft bijv. onlangs de Staats-secretaris van economische zaken bepaald dat voor het vestigen van een bedrijf in de grond-, water- en wegenbouw geen ves tigingsregeling meer nodig is. De bestedingsbeperking, die juist is gekomen in een tijd, dat het bouwbe drijf zich grote investeringen had ge troost om aan de stijgende produktie- eisen te voldoen, kan zo er niet spoe dig een gunstige wending komt, harde klappen in het bouwbedrijf veroorza ken. Want het is nu eenmaal niet mogelijk, zo zei de heer Nelissen, een sterk pro- duktieapparaat zonder aderlating met één ruk aanzienlijk in te perken. Er moet, zo besloot de heer Nelissen, een oplossing worden gevonden om de par ticuliere bouwondernemers, die van oudsher de aangewezen sector voor de woningbouw hebben gevormd, weer in staat te stellen hun bouwapparaat ten dienste van, de woningvoorziening ten volle in werking te brengen. afstrafte. Bonkenburg raakte een pion achter, maar behield toch nog wel re misekansen. Hij bleek echter niet in vorm en maakte een fout, waarmee hij een stuk verspeelde. Er restte hem toen nog slechts een onvoorwaardelijke over gave. T. Slagt kon tegen W. F. Petersma ook niet tot zijn beste spel komen en had met grote moeilijkheden te kampen. De veelbelovende Ha.S.G.'er pakte de zaak resoluut aan. Het kwam nog tot een tweede zitting, maar Slagt kon zich hier in niet meer handhaven. De partij tussen E. J. Petersma en A. Herfst ontsnapte bij al deze verrassingen aan vrijwel ieders aandacht. Toch was het een goede ontmoeting. De partijen hielden elkaar ondanks alle verwikkelingen in even wicht. Er werd derhalve tot remise be sloten. In de zevende ronde had S. Bonken burg zijn goede vorm geheel hervonden. A. Herfst speelde een Catalaanse ope ning niet op zijn sterkst en kwam al spoedig in moeilijkheden. S. Bonkenburg veroverde vrijwel alle belangrijke vel den. Zijn grote agressiviteit was voor A. Herfst ditmaal te machtig. Hij ging kansloos ten onder. F. A. Spinhoven kreeg tegen N. Huyboom reeds in de opening belangrijk voordeel. Huyboom verspeelde een pion, maar behield het loperpaar. Toch bleek deze compensatie niet voldoende om de balans in even wicht te houden. Zeker niet toen hij zich vergiste en nog een stuk verloor. De winst was toen voor Spinhoven niet twijfelachtig meer. S. Herfst verdedigde zich Siciliaans tegen P. Roubos en kreeg daarbij behoorlijk spel. Er volgde een grote afruil, waarna de stelling van S. Herfst toch wel iets beter bleek te staan. De tijdnood deed evenwel zijn invloed gelden en zijn voordeel smolt als sneeuw voor de zon. De partij werd afgebroken in een toreneindspel, dat nu iets gunsti ger voor de Halfweg-speler staat. E. J. Petersma was er tegen T. Slagt kennelijk op uit een snelle remise te spelen. De handige Slagt voelde hier echter niets voor. Met oneindig gema noeuvreer wist hij de betere stelling te bereiken. De pionnenstelling van Peters ma werd geducht onder vuur genomen en deze bleek daartegen in het geheel niet bestand. T. Slagt boekte een goede overwinning en handhaafde daarmee zijn fraaie kans op het kampioenschap. De stand luidt nu: 1. F. A. Spinhoven 5 punten uit 7 partijen; 2. T. Slagt 4% uit 6; 3. S. Bonkenburg 4 uit 6; 4. S. Herfst 4 uit 6 afg. p.; 5. W. F. Peters ma 3 uit 6; 6. P. Roubos 2Vz uit 5 afg. p.; 7. A. Herfst 2 uit 6; 8. E. J. Petersma lVz uit 6; 9. N. Huyboom V% uit 6. Bij de eerste klassers is de Rolland speler J. W. de Munck voorlopig de on betwiste leider geworden. Een overwin ning op N. J. W. Hoogland we d gevolgd door een zege op zijn grootste concur rent E. Cashoek. De overige uitslagen luiden: M. P. van Overbeeke-E. Cas hoek remise: P. Verhoog-W. de Graaff afg.; P. Verhoog-M. P. van Overbeeke 1-0 en W. de Graaff-N. J. W. Hoogland afg. Uitslagen tweede klasse: A. van Driel-J. D. Ravensbergen 0-1; W. van Netten-J. C. Andersen 0-1; H. Honsbeek-H. W. v. Wart 1-0; H. Hons- beek-A. v. Driel 1-0; H. W. v. Wort- W. v. Netten 1-0; J. C. Andersen-J. D. Ravensbergen 0-1; Afgebroken partijen: W. van Netten-J. D. Ravensbergen 1-0 en J. D. Ravensbergen-H. Honsbeek 0-1. De bekende oud-wielrenner en meca nicien W. Metz uit Haarlem is door de K.N.W.U. aangewezen als ploegleider van zes Nederlandse amateurs, die zon dag 11 mei deelnemen aan de twaalf de „Grote Prijs Generaal Patton" in Luxemburg. Aan deze wedstrijd, welke wordt ge houden in de omgeving van Ettelbruck en over een afstand van 140 km. gaat, wordt deelgenomen door de Sassenhel- mer Arie van Houwelingen, Piet Rent meester uit Ierseke, de Beverweker Jan Groot, de Amsterdammer Rmus Janissen, Jan Hugens uit Hoensbroek en de Haarlemmer Henk van Weeren. De wielerronde van Nieuw Vennep, die donderdag 26 juni door „De Ba taaf" in het kader van de zogenaam de Oranjefeesten wordt georganiseerd, zal als een clubontmoeting tussen „De Bataaf" (Halfweg) en „De Kam pioen" (Haarlem) worden verreden. Beide clubs kunnen een sterk veld deelnemers aan de start brengen, zo dat er een spannende strijd verwacht mag worden. Zondag 11 mei wordt in het „Van der Aartsportpark" de vierde rit van „De Kampioen"-s voorjaarscompetitie verreden. Het programma in het district Haar lem van de tenniscompetitie luidt: Overgangsklasse A: Thor-R.W. 4 Westrust; Haarlemse LTCAlta 2; De AemstelspelersGroenendaal. Overgangsklasse B: Kennemerland 2 Brederode; WOC—Thor-R.W. 6. Tweede klasse: Westrust 2Haarlem se LTC 3; DDV 6—TC Heemstede; Fes- tina 3WOC 2; Groen Wit 2—Haarlem se LTC 2; Groenendaal 2TC Bloemen daal. Derde klasse: TC VelsenAnimo; DHBSVelserbeek; Groenendaal 4 WOC 3; Brederode 2—TC Zandvoort; Westrust 3—Groenendaal 3; TC Bloe mendaal 2—U.S.; Duinlust—Festina 5. Vierde klasse: TC Bakkum 2—TC Heemstede 3; Bastione 3—TC Uitgeest; Bastione 2—Helderse TC 2; WOC 4—In side 6; Haarlemse LTC 4TC Velsen 2; Groenendaal 5Jalitoo; TC Zandvoort 2—-Bastione; Brederode 3—TC Bloemen daal 3; TC Heemstede 2Snellius; WOC 5Groenendaal 6. Vijfde klasse: TC Heemstede 5WOC 6; Jalitoo 2Velserbeek 2; TC Bloemen daal 4Jatiloo 3; TC Zandvoort 3Bre derode 5; Brederode 4DHBS 2; HBC 2 ■TC Heemstede 4; Snellius 2HBC; TC Velsen 3Bastione 4; Leidse Stu denten 5—Duinlust 2. Door op eigen grond TYBB 1 te ver slaan heeft HHC 1 de tweede overwin ning in de softbalcompetitie behaald. TYBB nam in de eerste inning een 20 voorsprong doch HHC wist in twee slagbeurten gelijk te komen en zelfs tot 4—2 uit te lopen. Veel veldfouten bij TYBB leidden tenslotte naar een 9—4 zege voor HHC. Ook Schoten, dat met enkele invalsters uitkwam, kon niet op tegen de sterk spelende HHC-ploeg. Met 12—3 gingen de geel-zwarten ten onder. HCK won van de pas gepromoveerde Catchers met 152. Uitslagen: le klasse: Schoten 1HHC 1 312, HHC 1—TYBB 1 9—4, HCK 1—Catchers 1 15—2- 2e klasse A: HCK 3—Pingums 2 10— 17. 2e klasse B: HCK 2—Pinguins 3 28—11. 3e klasse B: Rooswijk 2SC Haarlem 2 7—6- 4e klasse A: DIO 2TYBB 4 76, RCH 2—THB 2 4—20, DSS 3—RCH 2 10—6. 4e klasse B: Bloemendaal 2—TIW 2 2810, DSS 2Bloemendaal 2 (DSS niet opgekomen). Wedstrijdprogramma van 1219 mei: le klasse: 12 mei: TYBB 1—Pinguins 1. 16 mei: VVGA 1—HCK 1. 16 mei: Rooswijk 1Catchers 1. 2e klasse A: 12 mei: THB 1RCH 1. 14 mei: Pinguins 2Meteoor 1. 16 mei: EDO 1—HCK 3. 16 mei: OVVO 1—SC Haarlem 1. 2e klasse B: 12 mei: TIW 1HCK 2. 13 mei: DSS 1DCG 1. 14 mei: HHC 2 Pinguins 3. 16 mei: TYBB 2EHS 1. 3e klasse A: 12 mei: OVVO 2VVGA 2. 12 mei: HCK 4—DIO 1. 12 mei: Shell 1PatfViPrc 9 3e klasse B:' 12 mei: TYBB 3—EDO 2. 13 mei: HHC 3—HCK 5. 4e klasse A: 12 mei: EHS 2—Bloemen daal 1. 16 mei: TYBB 4—RCH 2. 4e klasse B: 16 mei: DCG 2OVVO 3. 16 mei: VVGA 3—DSS 2. Advertentie GEBOREN: d. v. P. J. Staats en J. Huizer; d. v. G. van Duijn en J. M. Nahuijsen; d. v. W. Wessel en A. J. Hoogenboom; z. v. J. van Honschoten en L. M. Mooldijk; d. v. A. Boerma en E. Wijsmuller; d„ v. J. C. M. Jansen en J. Hendrikse; d. v. C. Hoppezak en Th. M. Reinierse; z. v. M. Kuijer en M. Veenstra; d. v. C. R. Prins en M. M. Maars; d. v. A. Baro en C. G G van Loon; d v. H. A. Gohres en E. B. C. Sterk. ONDERTROUWD: A. A. M. G. de Rosa Spierings en M. M. van den Berg; H. Rabenberg en L. E. J. van Dijk; R. Priem en R. de Kraker; H. S. Jon genburger en I. F. Beets; J. van Zijl en J. W. van Looij. GETROUWD: P. J. Beliën en C. Weijers; J. H. Sikkema en E. J. den Breejen van den Bout; W. R. van der Schoot en E. M. H. van de Poll; E. R. Pais en R. Th. Hoorn; L. van Laer en M. J. Vis; G. A. Rietveld en J. S. Ver- bunt; J. Erkelens en J. Vaandering; L. A. van der Vlugt en M. A. W. van den Hoogen. OVERLEDEN: J. van der Putten- Zuiderduin, 70 j.; J. W. de Rijk, 75 j.; R. Verdel, 76 j.; A. Ooms-van Dijk, 65 j.; J. E. Wagener, 85 j.; Th. W. M. Prins, 68 j. Advertentie VOÓP-nUUBWEBK I Advertentie in 9 modetinten O I ■JE zuiver wol fc II in ontelbare variaties en 4 QE kleuren v.a»i" 9 modellen in zuiver wol 5.50 GR. HOUTSTR. 12, HAARLEM BREESTR. 38, BEVERWIJK Maandagavond om kwart voor zeven wordt op het terrein van Ripperda aan de Schalkwijkerweg een oefenwedstrijd gespeeld door het HVB-elftal ter voor bereiding van het Vierbondentoemooi. Tegenstander is de derde klasser Rip perda. Advertentie Na ongeveer 150 wedstrijden om het clubkampioenschap van de R.K.T.T.V. „Oranje Zwart" heeft zich een kop groep van zes spelers gevormd. Een goede prestatie leverde de oudere crack H. Booms door zowel R. Bauer als Th. Coelen te verslaan. J. Vosse, die met zijn team dit jaar het kampioenschap behaalde in de derde klasse, bewees zijn goede conditie door de kampioen 1957 H. Canjels te verslaan. De ranglijst aan de kop is ais volgt: J. Vosse H. Canjels Th. Coelen R Bauer B. Hommes C. Bitter 18 15 3 31 8 15 16 14 2 29 9 14 15 13 2 28 5 13 15 13 2 28 6 13 14 12 2 24 5 12 15 12 3 26 8 12 Bij de dames zijn 't de jeugdige speel sters M. Ruurda en R. Hijnen, die de bovenste plaatsen innemen. Vooral M. Ruurda, die de kampioene 1957 S. Geer- lings versloeg maakt een goede kans op het kampioenschap. Haar grootste te genstander zal M. van Geel zijn, die dit jaar nog het kampioenschap van de afd. Kennemerland behaald heeft. Ook de junioren van „Oranje /-wart" hebben reeds meer dan 120 wedstrijden gespeeld. Hier is het A. Venneker, die zonder verliespunten boven aan de ranglijst staat. J. van der Meij en R. Geerdink volgen hem met een verlies- punt. De wedstrijden worden gespeeld op woensdag-, vrijdag- en zaterdagavond in het gymnastieklokaal aan de Eem- straat te Haarlem-Noord en beginnen om half acht. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve in april, aldus het minis terie, is uitsluitend toe te schrijven aan de mvloed van het seizoen. Wel is de daling iets groter dan normaal in deze maand mag worden verwacht, maar dit moet worden toegeschreven aan het inhalen van de achterstand, welke door de abnormale weersomstandighe den van maart in de landbouw, de veenbedrqven en in de bouwnijverheid was ontstaan. Blijkens een analyse van de geregi streerde arbeidsreserve per 30 april j.L gepubliceerd door het ministerie van Sociale Zaken, daalde de seizoens werkloosheid van maart op april van 32.000 tot 15.000 (1957 van 17.000 tot 12.000). De wrijvingswerkloosheid daal de van 24.000 tot 23.000 (v.j. stijging van 8.000 tot 9.000), terwijl de werkloosheid van minder geschikten terugliep van 18.000 (11.000) tot 17.000 (10.000) en de structuurwerkloosheid gehand haafd bleef op 17.000 (8.000). De con junctuurwerkloosheid echter steeg van 25.000 tct 28.000 (nihil). Het totale aan tal werkloze mannen beliep eind april zoals bekend 76.957 tegen 91.615 in maart en 26.417 per eind april 1957. Het werkloosheidsniveau, d.i. de ge registreerde arbeidsreserve, gecorri geerd voor de normale seizoenschom melingen, daalde met 3.000 tot 99.000. Het cijfer per eind maart was even wel zeer ongunstig beïnvloed door de abnormale weersomstandigheden. Het zou daarom onjuist zijn reeds tot een verbetering van de algemene werkge legenheidssituatie te besluiten. Vergelij king met het niveau per eind februari geeft waarschijnlijk een juister beeld van de ontwikkeling. Sedert dat tijdstip steeg het werkloosheidsniveau met 10.000. De geregistreerde arbeidsreserve nam gedurende de maand april vrijwel uit sluitend af in de seizoengevoelige be drijfstakken. In de landbouw kon pas in deze maand in volle omvang met het voorjaarswerk worden begonnen, ter wijl in de baksteenindustrie en in de veenderijen de campagne geheel op gang kwam. In de veenderijen zal ech ter dit jaar de produktie aanmerkelijk geringer zijn dan vorig jaer, daar de afzet van turf ernstige moeilijkheden on dervindt. De aanvang van het seizoen deed de werkloosheid van bouwvakar beiders eveneens belangrijk dalen. Er zijn echter in alle sectoren van de bouw nijverheid minder objecten in uitvoering dan vorig jaar. In de metaalnijverheid daarentegen steeg de werkloosheid. Vooral in de be drijven, welke voor een groot deel op overheidsopdrachten zijn aangewezen, is de toestand minder gunstig; o.a. de fabrieken van kabels en electrotechni- sche apparatuur en de wagon- en car- rosseriefabrieken ondervinden de in vloed van de vermindering dezer op drachten. Daarnaast is ook in de ijzer gieterijen, de machinefabrieken en de constructiebedrijven de werkgelegen heid aanzienlijk verminderd. In vele metaalbedrijven wordt korter dan 48 uren per week gewerkt. In de textielnijverheid steeg de gere gistreerde arbeidsreserve niet verder. Toch is ook hier de situatie niet gunstig, hetgeen tot uiting komt in het aantal aanvragen tot werktijdverkorting. Zo wel op de binnenlandse markt als op de exportmarkt wordt een verscherpte concurrentie van het buitenland onder vonden, terwijl het wegvallen van de Indonesische markt eveneens een on gunstige invloed uitoefent. Een lichte stijging van de geregistreerde arbeids markt trad op in de voedings- en ge notmiddelenindustrie, met name in de sigarenindustrie, waar in verschillende bedrijven verdere mechanisatie wordt doorgevoerd. Tevens verminderde in de ze bedrijfstak de afzet en namen de voorraden toe. Het aanbod van kantoorpersoneel nam onder invloed van de geringere be drijvigheid toe, terwijl hier tevens de toeneming van het aantal ingeschreven gerepatrieerden niet vreemd aan is. Het totaal aantal werkzoekende gere patrieerden bedraagt thans 3.081 man nen en 498 vrouwen, hetgeen voor de verslagmaand een stijging betekent met ruim 800 mannen en rond 100 vroawen. In de werkloosheid van vrouwen trad in april een lichte daling op als gevolg van seizoenoorzaken. Vooral onder het huishoudelijk personeel en in het Hore cabedrijf was een daling van het aanbod te constateren. De daling van de gere gistreerde arbeidsreserve is relatief net sterkst in de agrarisch geonenteerde provincies Groningen, Friesland en Drente. In deze laatste provincie heeft vooral de aanvang van de veen- campagne het aanbod van beidskrachten doen dalen. Advertentie Alle merken dus ruime keuze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9