Door materiële nood_ Na het koorgebed inpakken sorterenplakken en stikken D Radio en TV Solidair met defensieve actie van de vrije wereld Tralies een ergere beproeving voor de bezoeker dan voor ons Jonge zusters verdragen geen onverwarmd klooster Gelden voor scholenbouw Thuiswerk wordt gebracht Een ieder moet de mogelijkheid heb ben privaatbezit te verwerven i?no^Val5 RESOLUTIES CHRISTEN-DEMOCRATEN Pater M. Goltstein de nieuwe provinciaal Generaal kapittel Capucijnen Kent u West-Europa Interessante films Vanavond Zondag ZATERDAG 10 MEI 1958 fAGINA 11 iilli Als men in de uitverkoop in een bak rommelt met tweede keus sokken en een paar uitzoekt dat is afgeprijsd vanwege een "weeff°utje", dan is het zeer wel mogelijk, dat dit paar kousen voor rerstel van dat weeffout] e door de handen van een slotzuster is gegaan. Het komt tegenwoordig namelijk voor dat slotzusters werken voor de industrie. Wel te verstaan als „thuiswerk". De kloosters die er toe zijn overgegaan doen het uit noodzaak, omdat ze anders niet meer zouden kunnen bestaan. En waarom zou een communauteit geen thuiswerk kunnen verrichten voor de een of andere industrie en zich wèl kunnen bezighouden met meer ambachtelijk handwerk? Natuur lijk er is een verschil: kinderkleren in elkaar stikken op een confectie- naaimachine is iets anders dan gebogen zitten over een te borduren kazuifel. Maar in beide gevallen is het werk geen doel, slechts middel om in het onderhoud te voorzien, en borduren met de hand brengt nu eenmaal niet genoeg meer op. En er zijn grenzen ook aan de armoede en geldzorgen van kloosterbewoners. Wij leven nu eenmaal in de tijd van de industrie-arbeid, waarin de razende produktie de moloch is en waarin de keiharde strijd om het bestaan ook de contemplatieve kloosters binnendringt. Meisjes die met een „bruidsschat" zijn er steeds minder, zoals er ook s mmder bruiden in de wereld zijn die in hun huwelijk een meebrengen. En de contemplatieven, die in volledige afgeslo tenheid van de wereld leven, kunnen niet van de lucht bestaan. Paters Montfortanen Slotzusters werken voor industrie Be jonge zuster, die als „bruid" intreedt, wordt door haar toekomstige mede- De „rol" is het contact tussen de slotzusters en de buitenzuster die de bood- zusiers, aie naar in hun midden nemen, ontvangen met een brandende kaars. schappen in het draaiend kastje zet. moeders en dat ze voor sokken met knollen van gaten één cent per paar kregen, dan kan men wel begrijpen, dat de realiteitszin der zusters groot genoeg was om de redelijke efficiency voor te laten gaan en industriewerk aan te nemen. Dat „makkelijke leven van die zus ters", waar buitenstaanders over spre ken, die alleen de buitenmuur van het klooster kennen en denken, dat daar achter vrouwen leven zonder zorgen en zonder moeilijkheden en die hun eigen aard hebben achtergelaten toen ze bin nengingen, is, louter economisch be zien, niet minder moeilijk dan het leven van een groot gezin, dat dagelijks moet eten en drinken, dat schulden heeft en reparaties en waar op de twintig tot dertig leden soms verschillende zieken zijn of invaliden of bejaarden, die ver zorgd moeten worden. Want een com- munanteit van contemplatieven staat geheel op zichzelf en als er jarenlang geen roepingen zijn, er dus geen jonge krachten komen, maar er wel valide krachten afvallen doordat de ouderen ziek of gebrekkig of zwak worden, dan moet het werk in huis en tuin en ook het werk, dat geld inbrengt, toch ge daan worden. Ondanks de mogelijk heid, die sinds enkele jaren geopend lijkt, dat sommige slotzusters met thuis werk van de fabriek in hun onderhoud voorzien, zal het dus toch ook al tijd nog nodig blijven, dat ze giften krij gen. Ook al, omdat de kans op indus triewerk door de lokale situatie is uit gesloten als er geen geschikte industrie in de buurt is. En die wisselwerking tus sen de „vrijgestelden" van de wereld, die bidden, beminnen en boeten in af zondering en wij wereldlingen, die, meegesleept door onze ambities, God al te zeer onthouden wat Hem toekomt. Bij onze bezoeken aan slotzusters in het noorden en zuiden van ons land, aan Carmelitessen, Penitenten, Birgittines sen, Clarissen, Redemptoristinnen, heb ben wjj van hen gehoord, hoe blij ze zjjn, dat het spook van de materiële verkom mering (wat nog iets anders is dan armoede en onthechting) verjaagd is sinds ze regelmatige opdrachten krijgen ^,atl de omliggende industrieën, die het athrlj wekelijks komen brengen en weer Peria En dat werk is zeer uiteenlo- van is het sorteren en repareren Proces Sotages, hie bij het machinale Bergen f"!1" een foutje zijn uitgevallen, in paren -en en sportkousen moeten worden, uitgezocht en gerepareerd pakking es voor een speciale ver plakt woraJ-eo met binnenwerk be- ben kinderkleri confectiefabrieken heb- kaar gestikt ,of Mouses, die in el- goed moet maeh?n worden> huishoud- technische industrial?1 gezoomd, een tij buisjes, die moileeft een hele par- gemeten, een worden door geeft handschoenen ^schoenenfabriek den en rug aan elkaar gl?"|™nenh?n- worden. er is cartonnagl Aaid moeten inpakwerk. Se plakwerk en De industrie is zeer tevreiW het thuiswerk van de zustd^ °^er wordt keurig gedaan, het is 0' Sfl gereed en er is heel weinig „uit-vai- - - industrie, die plakwerk om Gods lof te zingen? Het is een hou vast te weten, dat er overal ter wereld van deze gebeds-centralen zijn, waar God gegeven wordt wat Hem toekomt, waar voor de toegetredenen geen ande re reden van bestaan is dan Hij, dan om Hem te kennen en te beminnen, te glo- rifiëren, aan te bieden wat anderen Hem onthouden. Het is altijd een beetje triest om buitenstaanders te horen zeg gen: „die nonnen kunnen beter wat doèn, zich nuttig maken voor een an der." Alsof de wereld niet bezig is „aan vlijt ten onder te gaan!" En alsof het intreden in een beschouwend klooster achter tralies niet de meest alomvat tende vorm van naastenliefde is. Want wie zal ooit zeggen en weten, wat en wie de slotzusters voor God vasthouden door hun gebed, dat een derde van hun etmaal in beslag neemt. De Clarissen, die ook 's nachts opstaan (daar wen je nóóit aan, zei een abdis ons) bidden vooral voor de zondaars, de Carmelitessen voor de j priesters. (En de meest navrante i brieven met noodkreten om gebed ontvangen ze soms anoniem), de Re- I dustriewerk om zelf hun verwarmings installatie te verdienen. Is het beter dan het geld daarvoor bij elkaar te bedelen? Geld bijeen bedelen lijkt steeds moei lijker te worden, er wordt al zo ontzet tend veel gevraagd. Iedereen kent toch de steeds terugkerende enveloppen met girobiljet en vroom begeleidend briefje, waarin gesmeekt wordt ter ere Gods wat bij te dragen voor een of an der goed werk. Dat de zusters ziCi aanpassen aan de tijd en het zelf verdienen Hjkt ons vol strekt niet in strijd met de geest van het beschouwend leven. Hoewel wij- met de overste van een Belgische Carmel hebben gesproken, die er fel tegen was dat de zusters anders dan met ambach telijk handwerk in hun onderhoud zou den voorzien. Die heeft in haar Carmel van vijfentwintig zusters er enigen vrij gesteld van alle huishoudelijke besognes voor het boekbinden. Door het verzetten der uren van het koorgebed zodat er een langere werktijd zonder onderbreking ontstaat, worden met grote moeite de eindjes aan elkaar geknoopt en dan al leen nog voor het dagelijks benodigde. Het schijnt dat wij in ons land weder om, evenals bij de modernisering van de kleding der congregaties (waarover wij schreven in de Tijd van 30 juni 1956) vooruitstrevend zijn bij dit aanne men van industrieel thuiswerk in de kloosters. Waarom ook niet? Waar de Paus in 1953 in zijn richtlijnen over de aanpassing der religieuzen gewezen heeft op de noodzaak van „aangepaste arbeid voor zover het gebedsleven er niet onder zou lijden." En het getuigt toch, dunkt ons, alleen van gezond in zicht tegenover het begrip armoede in deze tijd, om niet maar eeuwig bezig te zijn met het oplappen van een oud ha bijt, maar om die tijd en energie te ge bruiken voor lonende arbeid in het pro- duktie-proces waardoor een menswaar dig bestaan mogelijk is, niet grotendeels afhankelijk van de goedgeefsheid van buitenstaanders, die steeds meer „geef- moe" zijn. In hoeverre gebed en meditatie door het industrie-werk zouden kunnen lij den, is ter beoordeling aan de abdis of de overste. Het is ons overigens opgevallen dat we in alle kloosters die we bezochten met zulke jonge oversten te doen hadden. We zouden bovendien een apart verhaal kunnen schrijven over de buitengewoon harte lijke en begrijpende wijze, waarop we via de tralies die men na enkele minuten totaal vergeet met de Ontspanning is nodig juist in een zo besloten gemeenschap. De zusters Penitenten bidden voor de bekering van Rusland, ze hebben sinds kort hun kleding aangepast en dragen nu een hoge lichtgrijze sluier van shantung en een zeer mooi blauwgroen kruisje. Na korte tijd vergeet men de tralies gewikkeld met als men in een interessant gesprek is de Birgittinessen. Op de vrijdagmiddag gehouden slot zitting heeft het congres van de Intern. Unie van christen-democraten een re solutie goedgekeurd, waarin o.a. wordt verklaard dat de christen-democraten zich solidair verklaren met de defen sieve actie, die door de vrije wereld wordt gevoerd en waarvan het enige doel is de vrede in de wereld te be waren en de weg te openen naar een vredelievende oplossing van de proble men onzer dagen. Deze verantwoorde lijkheid tegenover de vrede en deze plicht de oorlog te voorkomen, zo heet biéderfhad en de hoeveelheid die een kleine communauteit kon afwerken te gering vond om alle moeite te doen de partij naar de zusters te laten bren gen en weer op te halen, er ia. ter toch toe over om het werk aan de zusters te geven omdat de ?g5?ls waar men dit thuiswerk toen onder bracht, een veel groter percentage afval" gaf.« Nu horen wij hier en daar al zeggen, dat in deze tijd van dreigende werk loosheid het fabriekswerk met moet onthouden worden aan degenen die er van moeten bestaan. Maar er is geen enkel verschil in de noodzaa om in het eigen levensonderhoud te voorzien tussen de nietgetrouwde vrouw als leek of als religieuze. Bo vendien betekent een slotklooster een zeer groot geestelijk goed in de ge meenschap. Handwerk niel lonend Er zijn twee soorten kloosterlin gen. Er zjjn de actieve congrega- ,ties> (meestal ontstaan uit de v'or'ni orden") die onderwijs geven, ciaai gen' bejaarden verzorgen of Ciaal vei/iuigen oi SO- re]an„Werk doen. Ze bewegen zich met Rtaa„ .ve vrijheid in de wereld en be- naast ancieel van hun activiteit. Daar ne r|e ven' veel meer in het verborge- naast T„ v. ast.leven, veel uimm iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii demptoristinnen zijn met hun koorge bed de geestelijke steun voor het ac tieve werk der Redemptoristen. Het bidden der getijden, dat in de vroege ochtend begint en het mediterend ge- oed zijn over de gehele dag verdeeld. ais tegenwicht en ontspanning moet het-an d zÜn' Vanzelfsprekend is er het ^Inhoudelijke werk, de moestuin, goed p8rlloud van Meren en linnen- brachte1kX50r zover vroeger het inge de waren en de Siften niet voldoen het doen verdienden de zusters mei voor paterski? kerkewas of de was bakkerij, zoals ,rs' met een hostie- thoden kunnen ie Sre werkme- min "als het brouwen""!! zend balsem volgens eigen he"m eeuwenoud recept zoals de Clarissen doen. En het doen van de grote wis voor mannenkloosters is zonder goe de outillage met vol te houden. de' kin contemplatieven, die in ommuur- nanv!„??,ters' bi strenge afzondering, teld ni Reken(l door de buitenwil disch?noswel. ze tegenwoordig voor me- Verl doeleinden het klooster mogen buiir* soms niet eens door de eigen leirtlv.' ®en leven van uitsluitend gebed leen m innig contact met God. „Al- P en alleen met God", zoals een nen 8 ons zei, „om God te bemin- bcmk?or al degenen die Hem niet BircHt?en"- En om, zoals de abdis der fin!,1 nessen het formuleerde, „in of te zil? °Pdracht van de Kerk, Gods lof Wangen uit naam der mensheid". anneer heeft de haastige, in proble- _Jln geabsorbeerde mensheid van te genwoordig nog de rust en de inkeer Minder weerstand e jonge zusters zijn veel min der sterk, dat hebben we overal gehoord, ze kunnen het lichame lijk zware werk van een enorme was, met de hand, in de kou, soms zonder waterleiding, niet meer aan. Het men selijk geslacht gaat achteruit, het lange vasten, noch de kou, noch heel zwaar werk, noch de korte nachtrust kunnen de jonge zusters opbrengen. Daarom tl? verzachting en aanpassing. De tering moet ook in de kloosters naar de rif"!?8-gezet worden, of beter gezegd: zus?!-"1"/ naar de tering. Als de jonge vwdrL winterkou niet meer kunnen Ithf vin aZ0"5er ziek te worden en verw^mW £heumat'ek< daa moet er kloos?pr?i? T5 k°teete In een Clarissen- Klooster in Brabant doen de zusters in- bruine, de zwarte, de grijze, de don kerrood en blauwe (de Redemptoris tinnen noemt men in Frankrijk met Franse gratie en vertrouwdheid met religieuze zaken „les coquettes du Bon Dieu") gesproken hebben in gro te openhartigheid en realiteitszin, met hartelijke tegemoetkomendheid en steeds met gastvrij aangeboden thee of koffie. Och ja, die tralies, die nog uit de middeleeuwen stammen toen manne lijke bezoekers wel eens te opdringe rig werden! Inderdaad, „het is soms een grotere penitentie voor de bezoe kers dan voor ons", zei een Carme lites, maar veranderen gaat niet zo maar, al is er in deze tijd dan ook veel in beweging. Men beschouwe het voorlopig nog maar als een symbool van de afzondering, ook voor familie leden en bezoekenden een vorm van offer. Arbeid of bedelen Een priorin van een Carmel in het noorden des lands zei ons enige tijd geleden, dat ze zoveel werk van de ver schillende omliggende industrieën kreeg aangeboden, dat ze datgene kon kiezen wat ze voor haar zusters het meest geschikt vond. Al te geestdodend werk als het inpakken van bepaalde ar tikelen liet ze voorbijgaan of ook bij voorbeeld het stikken van een partij i??ens dat te veel haastwerk was. ,yf.en nerveuze sfeer in het klooster, mag er n°oit onder lijden. aa oe aard van het leven in de kloos- Sr„girei?schaP zal bepaald werk in ïfSJï.'ooster geschikter zijn dan in een aadf?' Ee Carmelites bijvoorbeeld werkt, volgens de regels, in eenzaam heid op haar cel. Clarissen daarentegen werken gemeenschappelijk. Voor een bepaald plakwerk van doosjes hebben die dan ook een doorschuifsysteem ont worpen, waarbij ze zo efficiënt mogelijk produceren. Sommige communauteiten doen dit werk in de recreatietijd. Dat hangt er ook van af, hoeveel er moet binnenkomen. Het Clarissenklooster dat een verwarming moet aanschaffen, om dat de jonge zusters anders binnen enke le jaren stijf van de reumatiek zijn, maakt op die wijze de twee maal een uur recreatie per dag produktief. Wat niet wegneemt, dat de „arme Clarissen" voor hun daagse onderhoud ook nog steeds uit bedelen gaan. Eigenlijk hoorde de bevolking op het platteland de zusters eigener beweging de giften der aarde te brengen: meel, eieren, vruchten. Maar dat is lang niet (meer) overal het geval. Wat betreft het begrip bedelen, in verband met de armoede, dus ook de vrijwillig gekozen armoede, is het wel interessant een uitspraak aan te halen, die wij onlangs vonden in een beschou wing over de Franse priester-arbeiders. Namelijk, dat het begrip armoede zich in deze tijd niet meer verbindt met het begrip bedelen, maar met het begrip arbeid. Dat hebben de jonge, heel mo derne nieuwe congregaties en seculiere instituten in -Frankrijk als de „Petites Soeurs van Charles de Foucauld" en de „Travailleuses Missionnaires", die in de fabriek werken en hun eigen geld verdienen, op directe wijze in toepas sing gebracht. De contemplatieve kloos ters worden thans op hun wijze in de historische economische omwenteling betrokken. Wij hebben met slotzusters ge sproken, bij wie de financiële nood zeer hoog was en die te weinig in dustrie-werk konden krijgen, omdat hun klooster niet gunstig lag ten op zichte van de verschillende industrie- en, die thuiswerk uitgeven. Zij dach ten er hard over om met hoteïwas te beginnen. Nogmaals: men kan nu wel zeggen, dat dat toch niets is voor zus ters, die dagelijks het koorgebed bid den en dat ze beter iets kunnen doen wat meer persoonlijk op de naaste is gericht. Maar als men weet, dat aan een der kloosters van de zusters Pe nitenten (die voor de bekering van Rusland bidden) dat grote moeite heeft onder een drukkende schulden last uit te komen en waar de econo me soms niet weet, hoe ze de zusters te eten moet geven, gevraagd werd kousen te stoppen voor overbelaste moet er zijn. Het is namelijk ook voor wie het niet begrijpt, een voor recht, een contemplatief klooster in de omgeving te hebben. Of mensen uit de omgeving, als ze in geestelijke nood zijn of raad of troost behoeven, zich wel eens tot de zusters wenden, hebben wjj bij alle kloosters, die wij bezochten, gevraagd. Maar dat gebeurt vrij weinig. Men durft het niet of men voelt zich afgeschrikt door de tralies ofwel men heeft nog nooit erva ren, hoeveel diepe wijsheid, hoeveel hartelijke openheid en geestdrift een wereldling tegemoet kunnen tre den vanuit die wereld der Grote Liefde, die een doorzicht geeft opwegend te gen alle ervaring in de wereld. Er zijn ook communauteiten, waar men meent, dat een dergelijk contact te afleidend is. Maar bijvoorbeeld de abdis van de Birgittinessen in Uden (en. wij mogen er in Nederland trots op zijn, dat van de vier Birgittinessenkloosters, die er nog ter wereld bestaan van de oude stam, zoals Birgitta die vijfhonderd jaar geleden gesticht heeft, wij er twee bezitten) vertelde ons, dat haar kloos ter de leden van de K.A.V. in Noord- Holland als het ware geestelijk geadop teerd heeft. Wie van de aangesloten ar beidersvrouwen een geestelijke opbeu ring zoekt, kan de abdis schrijven of bezoeken en zij vindt er troost en steun en de geestelijke hulp van het gebed der zusters. Een contemplatief klooster heeft een geestelijke uitstraling. Het is een gebeds-centrale. Daarom zijn de Cla rissen kortgeleden gevraagd door de paters Franciscanen van het bedrijfs leven, om zich te vestigen in een nieuwe industrie-huurt in Noord-Hol land, als geestelijke steun voor het actieve werk. Misschien zullen zij, om te kunnen bestaan, ook daar industri eel thuiswerk doen. Maar dat is ook dan ondergeschikt aan hun werkelij ke levensdoel, dat slechts is: in lief- de te leven voor de Ene. Er te zijn, in alles gevend beminnen en durend gebed voor Hem en voor al degenen, die te zeer vergeten, dat Hij recht heeft op ieders eerbewijs en aanhan kelijkheid. A. Bgl. Tot opvolger van pater C. M. Heili gers, die kortgeleden werd gekozen tot generaal van de paters Montfortanen, heeft het kapittel van deze congregatie tot provinciaal van de Nederlandse pro vincie benoemd pater M. Goltstein, S.M.M., tot nu toe provinciaal econooom te Meerssen. De nieuwbenoemde provinciaal werd 17 december 1902 te Limbricht geboren. 15 september 1923 geprofest en 14 juni 1930 priester gewijd. Provinciaal Golt stein was jarenlang leraar aan de apos tolische school Ste Marie te Schimmert, waar hij bovendien negen jaar overste !s geweest. De nieuwbenoemde provin ciaal was laatstelijk werkzaam als pro vinciaal econoom te Meerssen, waar het provincialaat van de Nederlandse provincie van de paters Montfortanen is gevestigd. Tot leden van de provinciale raad werden benoemd de paters Menten, De Bruyne, Hermans en Tesser. Van woensdag 28 mei tot donderdag 5 juni wordt in het Internationaal Col lege van de Capucijnen te Rome het 74ste Generaal Kapittel van de Orde gehouden. De eerste dagen hebben be sprekingen plaats over actuele onder werpen de Orde betreffende; op 2 en 3 juni worden een nieuwe generaal en de definitoren-generaal gekozen. Vanwege de Nederlandse provinci- zijn vertegenwoordigd pater provinci aal, Auxilius van Jaarsveld, en de pa ters Custos Dr. Clementinus Schutij ser, rector te IJmuiden-Oost. Bij af wezigheid van pater provinciaal treedt als vicaris-provinciaal op pater Bellar- minus Scheerder, definitor en gardi aan te Enschede. (K.N.P.) (Van onze Haagse redactie) Om de twee maanden vindt er be raad plaats tussen de ministers Cals en Hofstra over wat er nog nodig is en gedaan kan worden om tegemoet te komen aan de financieringsmoeilijkhe den voor de scholenbouw. Minister Cals deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak (C.P.N.). De bewindsman herinnert daarbij bovendien aan de maatregelen, die reeds door de regering ten behoe ve van de scholenbouw zijn genomen. Aan de gemeenten is tot een bedrag van 60 miljoen aan langlopende lenin gen aangeboden, meermalen werden op marktvoorwaarden gesloten leningen door het rijk gegarandeerd (april en mei van dit jaar kunnen deze garan ties gaan tot een bedrag van 30 mil joen) en de gemeenten kunnen ook over de voorkeursgelden uit de woningbouw lening beschikken. het verder, sluiten het accepteren van eenvoudige oplossingen die al te vaak worden voorgesteld, uit. Deze zouden de bekwaamheid van de vrije wereld, zich te verdedigen, ondermijnen en de Sovjet-Russische veroveringszucht in staat stellen zich op ongebreidelde wij ze te manifesteren, waardoor men het gevaar zou lopen af te glijden naar de onbeschrijfelijke verschrikkingen van een atoomoorlog. De christen-democraten, zo luidt het verder in de resolutie, dringen aan op een gelijktijdige, gecontroleerde, even wichtige en algemene ontwapening als enige werkelijke basis van een veilig stelling die deze naam waardig is. Zij sluiten in het kader van een evolutie naar een algemene ontwapening het onderzoek van plannen niet uit, die spe ciale zones voor controle en beperkte bewapening scheppen, op voorwaarde echter dat deze een militair en politiek evenwicht begunstigen. De christen democraten spreken zich voorts ten gunste uit van besprekingen en onder handelingen. Zij zijn echter van oor deel dat de vrije wereld aan de zaak van de ontspanning een slechte dienst zou bewijzen indien zij zich medeplich tig maakte aan propagandamanoeuvres die geen enkel serieus akkoord garande ren. Het Russische offensief wordt op het ogenblik op de meest uiteenlopen de gebieden gevoerd. Dit noodzaakt tot een steeds nauwere politieke samen werking evenals tot een steeds groeien de solidariteit van de vrije volkeren. In een tweede resolutie verklaart het congres, dat iedere politiek in dienst van de menselijke persooon dient te staan. Het veroordeelt daarom elk sys teem dat de mens als object beschouwt, evenals iedere vorm van collectivisme en individualisme op economisch ge bied. Daarentegen verklaart het congres, dat de vrijheid van de menselijke per soon slechts in gemeenschap tot vol komen ontplooiing kan komen. Het be schouwt het daarom als een voorwaar de voor deze vrijheid, dat een ieder de mogelijkheid moet hebben privaat bezit te verwerven. Dit eigendom wordt echter niet als doel op zich be schouwd, het mag slechts ten dienste van de mens staan om zijn vrije ont plooiing mogeiyk te maken. Ee hoor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal georganiseerde quiz voor de televisie is een éclatant succes geworden. Kennis van deze ge meenschap en van west-Europa was gewenst, een prijs van 20.000 de inzet. Wat was nu het geheim van het suc ces van deze strijd? De inzet? Wij gelo ven veeleer het knap opgezette pun tensysteem en vooral de nogal moei lijke vragen. Dat de vragen waren te beantwoorden bleek wel uit de reac ties van de Franse deelnemer en van zijn Italiaanse tegenspeler. De laatste was de vlugste en won, terecht. De Ne derlandse deelneemster was nergens. Zij was geheel overstuur en beantwoord de eenvoudiger vragen dan in ons land gesteld werden, volkomen verkeerd. Men moest zo'n strijd, desnoods met minder dikke prijzen, nog ens houden. Het voorprogramma bestond uit een aantal zeer boeiende documentaires. Eersteen prachtige reportage over Denemarken, Zweden en Noorwegen als toeristenland, daarna een documen tair over de EGKS. Een fraaie film was vooral „Staal", de Vlaamse bijdrage tot de Prix Italia. Zonder enig commentaar, alleen in beelden en geluidseffecten, gaf men een zeer boeiend beeld van een staal- en staalproduktenfabriek. Deze avond zal velen te zwaar gevallen zijn. Maar wat men bood, was ongemeen goed, boeiend en interessant. Men moet zulke moge lijkheden bepaald niet uit de weg gaan. J.v.S. In de serie populaire klassieken speelt vanavond het omroeporkest o.l.v. Henk Opruit. De Argentijnse violist Alberto Lysy speelt daarbij het Concert van Ernest Bloch. (402 m.19.20 uur). Voor het Vlaamse Brussel speelt het Omroepsymfonieorkest o l.v. Franz An- dré o.m. de suite An American in Pa ris van Gershwin en de Eerste Roe meense rhapsodie van Enescu. (324 m.- 21 uur). Voor het Derde Progr. speelt het BBC- symfonieorkest o.l.v. Rudolf Schwarz een avondvullend Sibeliusprogramma. (464 m.—21 uur). Met liefde doen de zusters de kerkewas, maar ze kunnen er niet van bestaan. In dit groepje zijn zusters, novicen en postulanten van de Clarissen bijeen. Zondagmiddag speelt de pianist Clau- dio Arrau voor de A.V.R.O. werk van Chopin en Liszt. (298 m.—15.20 uur). Voor de N.D.R. speelt het Omroep symfonieorkest van Hamburg o.l.v. Hans Schmidt Isserstedt. De pianist Ro bert Casadesus zal daarbij net Piano concert in c kl. t.KV 491 van Mozart vertolken. (309 m.—18.15 uur). Voor de Home Service speelt 's mid dags het BBC-symfonieorkest o.l.v. Ru- dolf Schwarz m.m.v. David Oistrach, viool, die het Vioolconcert van Brahms zal spelen. Het orkest speelt o.m. nog de Symfonie van Bizet. (330 m.15.30 uur).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11