in Oplichtingstruc koffiehandel Veem voor 265.000 gulden benadeeld l Klassieke vorming in het defensief gedrongen Rumoerige vechtpartijen tussen Haagse jongelui Spoetnik dank zij Amerikaanse geheimen vroegtijdig gelanceerd Willem V en gijn tijd SeÊéctape Rallye Bagdad Radio en TV ER\C DE NOORMAN I KOOPMAN GEARRESTEERD Geen bollenweer, doch er was drukte genoeg Onderwerping aan de maatschappij betekent nivellering van het onderwijs Enkele gewonden Russen ivisten in 1947 reeds alles af van een kunstmaan der V.S. BORDEAUX Eerste symposion in Nederland Bankbiljetten van 20 gaan uit de roulatie Resultaten bestedings beperking stemmen niet tot tevredenheid Prof. Verdenius voor Klassiek Verbond Actie voor eenheid onder protestanten TENTOONSTELLING IN DELFT naar Het zaterdagavond programma Vanavond MAANDAG 12 MEI 1958 PAGINA Celtherapie Nederlandse artsen zoeken naar eigen wegen Plantersdag in het Tropeninstituut Hoofdredacteuren in Brussel bijeen Protestants-Christelijke werkgevers Examens Vakantie in Frankrijk bezoekt LO Uit DES Op politiek terrein Voor 1001 plakwerkjes kleefband kleefband bij uw kantoorboekhandelaar méftraïèrsmvarparlê»meern^} •nroedeeeSeop de-ke„ welkfdoor de door AGATHA CHRISTIE Kindertehuis voor suiker zieken geopend (Van een onzei verslaggever) De Amsterdamse politie heeft vrijdag middag een achtendertigjarige koop man aangehouden op grond van oplich ting waarmee een bedrag van 265.000 Is gemoeid De koopman handelt in kof fie. De financiering geschiedt via de Amsterdamse bank d:e als pand hier voor de cel.m van de in vemen opgesla gen koffie bewaarde. De koopman nu had buiten de bank om een grote hoe veelheid koffie verkocht, maar kon de ze niet, levtren omdat de celen nog in het bezit van de bank waren. Zonder ceel geeft het veem namelijk niets af. Op bepaalc slinkse wijze is de man er in gesiaagd de betreffende celen in zijn bezit ie krijgen. Hij verzocht het veem telefonisch bij de bank de celen op te halen, opdat hij dan even een paar monsters van de koffie kon nemen. Het veem voldeed aan zijn verzoek. Hierna kwam er op nieuw een telefoontje van de koopman, nu met de viaag of iemand met de ce len langs kon komen. Hij wilde er wat m veranderen. Ook dit lukte. Er ver scheen een bediende van het veem, die door de koopman met koffie en koek werd ontvangen in de kamer naast het kantoor van de koffiehandelaar op wiens bureau de celen werden neerge legd. Even later kwam er een telefoon tje: „Of mijnheer evn kon komen." „Een oger bliKje," sprak de koopman fnk?,e weken geleden opgerichte .Nederlandse vereniging voor celthera- pie, waarbij thans ongeveer dertig art sen zijn aangesloten, hield zaterdag middag in Botterdam haar eerste sym posion onder voorzitterschap van dr. F. L. L. M. Merckelbach. De geneeswijze door middel van transplantatie van dierlijke embryonale cellen in het menselijk lichaam staat vooral op naam van dr. Paul Niehans, die er o.a. de Paus en bondskanselier Adenauer met succes mee behandelde. In Duitsland heeft deze therapie inmid dels al veel ingang gevonden, ook aan de verschillende universiteitsklinieken. Uit de referaten die de professoren dr. H. Dijckerhoff uit Keulen en dr. H. G. Rietschei uit Herford zaterdagmiddag voor een vrij groot aantal artsen hiel den, bleek echter wel dat deze materie nog veel problematiek bevat en schade lijke gevolgen van een cellulaire behan deling niet steeds zijn uitgesloten. De opvattingen der 2 sprekers wijken in diverse opzichten af van de opvattingen en praktische toepassing die dr. Niehans voorstaat en, zoals dr. Merckelbach meedeelde, ook de Nederlandse artsen willen de methode van deze Zwitserse arts niet zonder meer navolgen, maar eigen wegen zoeken. Professor Dijckerhoff besprak de ont wikkeling van de celtherapie en ver klaarde dat het zeer moeilijk is om, zo als trouwens bij iedere geneeswijze, het onderscheid tussen het pragmatische en suggestieve effect van de cellulaire be handeling vast te stellen. Hij leverde voorts een uitvoerige beschouwing over Amerikaanse proeven met de bereiding van eiwit, terwijl professor Rietschei de mogelijkheden en grenzen van de cel therapie aanduidde. De Nederlandsche Bank deelt mee, dat zij op grond van de uitslag van een door haar ingestelde enquête met be trekking tot de wenselijkheid van de handhaving van de bankbiljetten van f 20,- heeft besloten van deze coupure geen nieuwe biljetten meer te doen maken. De thans in omloop zijnde bankbiljet ten van f 20,- blijven tot nader bericht geldig. Op zaterdag 17 mei zal in het Tropen- Instituut te Amsterdam een planters dag worden gehouden, die om half elf 's morgers begint. Oud-planters zullen tijdens deze bijeenkomst gelegenheid hebben zich te laten voorlichten over de plaatsingsmogelijkheden hier te lan de en in het buitenland. Het secretari aat van het contactcentrum voor oud planters is gevestigd te Amsterdam, Nieuwe Heerengracht 87. tot de bediende. Het ogenblikje duur de erg lang. Toen de bediende infor meerde bleek de koopman met de celen te zijn verdwenen. Hij was er mee naar zijn kopers gesneld, die hem in ruil voor deze waardevolle papieren een bedrag van 265.000,- uitbetaalden. In opdracht van de officie'- van justi tie mr. W. Tonckers de man gister middag gearresteerd op zijn kantoor. De man zei dat hij niet was gevlucht omdat de zaak naa. zijn mening op het civielrechterlijk vlak lag. Van het be drag is geen cent meer over. Ik heb er mijn schulden mee betaald, aldus de koopman die in het bureau Singel is in gesloten. De hoeveelheid koffie was verzekerd voor een bedrag van f 375.000,- Het veem is hier de bena deelde, omdat de Amsterdamse Bank het voor ee oplichting aansprakelijk stelt. Afgelopen weekeinde is mede vanwe ge het bloemencorso een zeer groot aan tal bezoekers naar de bollenstreek ge togen. Alleen al de „Keukenhof" telde 60.000 kijkers, Nederlanders en vreem delingen. Het waren op deze bijzonder winderi ge en vrij koude bollenzondag vooral de personenauto's die in dichte drommen, doch voortreffelijk geordend, langs de wegen zwierven waarbij de inzittenden de overal opgestelde corsowagens en de door de bevolking gemaakte bloemen- mozaïeken bewonderden. Op de par keerterreinen van de „Keukenhof" ston den gisteren 7.000 personenwagens en 325 autobussen. De algemene indruk in de bollen streek is, dat het publiek er in toene mende mate de voorkeur aan geeft met eigen voertuigen, waaronder ook tal loze scooters en bromfietsen, naar de bollen te komen kijken. Vooral nu het verkeer door de jaren heen steeds ge makkelijker wordt ondanks de stijgende drukte, neemt deze neiging tot indi vidueel reizen sterk toe. Zaterdag heeft de ambassadeur van Pakistan. Begum Liaquat Ali Khan een officieel bezoek aan „Keukenhof" ge bracht. Ook de Oostenrijkse ambassa deur, dr. G. Alfuhs, was er, doch hij gaf er de voorkeur aan alleen in hel nationale bloembollenpark rond te zwer ven. Op de wereldtentoonstelling te Brus sel is vrijdag een congres begonnen van de internationale federatie van hoofdredacteuren. De congressisten bespraken de rap porten van Leon Duwaerts, hoofdredac teur van het persbureau Belga, over het recht op wederwoord, de Italiaan Sampieri en de Zwitser Vaucher over de gemeenschappelijke Europese markt en de pers, Henri Sacquet over de pers vrijheid, De Brettes over het publice ren van televisiebeelden in de pers, Saint Pourcain over de bescherming van journalisten, die een gevaarlijke opdracht moeten vervullen en Gouineau over de strijd tegen de onjuiste be richtgeving op medisch gebied. De resultaten van de in Nederland gevoerde politiek tot bestedingsbeper king kunnen niet geheel tot tevreden heid stemmen, zo heet het in het jaar verslag van het Verbond van Protes tants-Christelijke werkgever» in Neder land. Wat het gevoerde beleid en de con crete maatregelen, die zijn getroffen, betreft, heeft het Verbond het sterke vermoeden, dat dit beleid te veel ach ter de ontwikkeling aanliep. Er was sprake van een „na-ijlen", hetgeen tot gevolg had, dat niet de juiste maatre gel op het juiste tijdstip kwam. Dit is een realiteit, waaraan moei lijk iets te veranderen valt. Een en an der maakt het toekomstbeeld, voor wat betreft de mogelijkheid om snel en slag vaardig in te grijpen, niet bepaald roos kleurig. Getracht kan slechts worden om de vertragende factoren zo veel mo gelijk te verkleinen. Voor het overige zal het nodig zijn, dat in het beleid van vandaag rekening wordt gehouden met de situatie van morgen, zoals deze op grond van de ontwikkeling en de rich ting daarvan nu wordt verwacht. Van vrijwel alle kansels van de eco nomische wetenschap wordt de anti-cy clische budgetpolitiek verdedigd, maar in de praktijk blijkt hiervan slechts wei nig terecht te komen. De bedoeling van de anti-cyclische budgetpolitiek is, dat de overheid in haar inkomsten- en uit gavenpatroon een tegendruk geeft op de ontwikkeling in de particuliere sector. Doordat de overheid, de voor een der gelijk beleid noodzakelijke, verlaging van de uitgaven bij een hausse niet door voerde, doch wel de verhogin6 van haar inkomsten bewerkstelligde, hetgeen hoge belastingen betekende, had dit tot ge volg dat de spankracht van de parti culiere sectoren en van het bedrijfs leven in het bijzonder zwaar op de proef werd gesteld. AMSTERDAM, 10 mei. Kand. psy chologie: mej. M. Kosten en met lof W. Brinkhuizen (Amsterdam). AMSTERDAM, 9 mei G.U. Bevor derd tot accountant F. Oostra, A'dam. HEERLEN, Kweekschool voor Vroed vrouwen. Praktisch ed.: mej. H. Ben nett, Aruba; mej. M. Berends, Bergen (L.); mevr. A. Mosch-Borst, Warmen- huizen (N.-H.); mej. J. Canten, Naald wijk; Zr. Concetta (Th. Voorn), Baexem (met lof); Zr. M. Dejong, Maastricht; mej, M. Dingelstad, Echt; mej. J. Doren bosch, Helvoirt; Zr. J. van Gestel, Was senaar; Zr. M. van Haren, Hoogerheide (N.-Br.); mej. C. Hoogeboom, Baarn; mej. I. v. d. Klaauw, Naaldwijk (met lof); mej. L. Kurvers, Horst; Zr. H. van Leeuwen, Amsterdam; Zr. Th. Livain, Apeldoorn; mej. Y. Pablo, Aruba; Zr. M. Pubben, Venray; Zr. M. Roebers, Den Haag; Zr. L. van Saase, Zilk (N.-H.); mej. B. Schouten, Berkhout (N.-H.); Zr. J. Schouten, Utrecht; mej. L. Sinnema, Leeuwarden; mej. L. Sijstermans, Heer- lerheide; mej. H. Tolsma, Eindhoven; Zr. D. Verschuren, Valkenswaard. LEIDEN, 9 mei. Doctoraal Neder lands recht de heer A. J. E. Haver- mans te Valkenburg (L.). UTRECHT, 9 mei. Kand. rechten: mej. M. M. van Zwieten, Utrecht; J. Bij kerk, Utrecht; S. H. Scheenstra, Tuk (bij Steenwijk). Kand. psychologie: mej. H. G. Obbink, Utrecht. Kand. pedagogiek: mej. G. Uildriks, Arnhem. Doet. pedago giek: mevr. H. Hirsch (cum laude), Utrecht. Doet. klass. lett.: mej. H. P. F. van Amerongen, Utrecht. Doet. rechten: J. Ekelmans. 112 Het is een vrolijke stoet, die de dag van de uitwisseling Ottars j Zonder een woord te antwoorden geeft Regin zijn paard de sporen en draaft burcht verlaat. De manschappen hebben hun beste uitrusting aan, het weg. Op enige afstand gekomen, draait hij zich half om in het zadel, zwaait weer laat zich van zijn beste kant zien en Eric is in een opperbeste stem ming. De wetenschap, dat de vorst van Bohuslan zijn boodschappers heeft gevangen genomen en als uitwisselingsobject gebruikt, weegt niet op tegen de opluchting, die Eric ondervindt, omdat hij nu tenminste wéét wat er met de Skalde aan de hand is. En straks zal hij hem en de andere twee weer veilig in Noorwegen weten. De enige, die niet vrolijk is, is Regin. Met een uitermate Somber gezicht rijdt hij voort naast Eric. „Het wil mij voorkomen, waarde Regin", zegt hij, „dat je wel wat opgeruimder kon zijn. Over enkele uren zul je weer in de nabijheid van je ahum geliefde meester zijn. En verder weet je nu wat je waard bent. Voor je meester tel je voor drie!" Maar Regin doet of hij niets gehoord heeft en blijft somber voor zich uitkijken. Intussen zijn zij de afgesproken plaats genaderd. Eric steekt zijn hand op en roept: „Colonne halt!" Langzaam komt de troep tot stilstand. Even later verschijnt ook de troep van de Bohuslaner. „Het ogenblik is gekomen, Regin", zegt Eric. „Je bent vrij. Het ga je goed." met zijn vuist en schreeuwt vol gramschap: „De duivel zal je halen, Noor man. Tot mijn laatste ademtocht zal ik aan je ondergang werken." Jammer genoeg voor Regin, heeft Eric op dat ogenblik echter geen aandacht voor hem. Vol spanning kijkt hij naar de ruiters, die zich nu losmaken uit de troep Bohuslaners. Het zijn er twee. Waarom slechts twee? Wil de Bohus laner hem andermaal bedriegen? Als de twee mannen dichterbij komen, ziet hij bovendien, dat het de Skalde is, die ontbreekt. „Waarom is de Skalde niet bij. jullie?" vraagt Eric nog voor de twee mannen goed en wel stilstaan. „De Skalde is achtergebleven, Heer Eric", zegt een van de man nen bedrukt. „Dat begrijp ik," zegt de Noorman ongeduldig, „maar waar om is dat zo? Is hij ziek? Heeft men hem niet vrijgelaten?" De mannen schudden ontkennend het hoofd. „Hij is gezond en was al vóór ons vrij, Heer Koning. Hij is uit eigen vrije wil daar gebleven." „Hij heeft de zijde van de vorst van Bohuslan gekozen," verduidelijkt de ander. Prof. dr. P. C. A. Geyl, hoogleraar in de algemene en vaderlandse geschiede nis in de nieuwere tijd aan de Rijks universiteit te Utrecht, zal zaterdag 31 mei zijn afscheidscollege geven. (Van onze Haagse redactie) Op verschillende plaatsen in Den Haag hebben zaterdag- en zondagavond groe pen jongelui voorbijgangers lastig geval len. Het rumoer ontstond in veel ge vallen tussen Nederlandse en Indonesi sche jongens. In de Goudenregenstraat viel een groep van ongeveer tachtig In donesische jongens herhaalde malen blanke jongelui aan. Een matroos kreeg zes kleine hoofdwonden en een steek wond in de linker handpalm. Een zes tienjarige scholier die uit de tram stapte en niets met de ruzie uitstaande had, kreeg een steek met een mes in het hoofd en moest in het ziekenhuis Zuidwal wor sen opgenomen. Een andere jongeman, ook toevallig in de herrie verzeild ge raakt, kreeg een wond aan de knie. De aanvallers gebruikten wapens als bier flessen, messen, stukken metaal en ijze ren veren. In de Weimajrstraat hadden bok ongere geldheden plaats, evenals op het Ko ningsplein en de Koningin Emmakade. In de Weimarstraat werd een jongen van zijn fiets getrokken. Een meisje werd geschopt. Zes Indonesische jongens en In een rapport van de subcommissie voor de binnenlandse veiligheid uit de Amerikaanse Senaat wordt gezegd, dat de Russen het vroegtijdig ^lanceren van een Spoetnik en andere prestaties, op wetenschappelijk gebied mede te dan ken hebben aan gestolen Amerikaanse geheimen, aldus meldt United Press. In het rapport, dat is gewijd aan de Russische spionnage in de Verenigde Staten, wordt gezegd: „Het verschijnen van de Russische Spoetnik aan het fir mament, gaf een beter voorbeeld van de waarde van de Russische spionnage dan welke andere recente gebeurtenis «ok. De voorzitter van de commissie, de democraat James Eastland, zegt in een verklaring die aan het rapport is toe gevoegd: „Ongeacht de talenten van Russische geleerden, uit gegevens die dit jaar zijn verzameld is duidelijk ge bleken, dat de diefstal van Amerikaanse militaire geheimen een belangrijke rol heeft gespeeld bij de snelle verovering vai. de vooraanstaande plaats die de Russen thans bezetten op wetenschap pelijk terrein. Zij hebben deze gehei men voor niets gekregen, zonder het geestdodende research-werk, dat Lm zou hebben belet zich met nieuwe za ken te gaan bezig houden", aldus East land. In het rapport wordt gezegd, dat de Verenigde Staten in de oorlog al werkten aan een kunstmaan. De toen malige minister van defensie, James Forrestal, onthulde dit voor het eerst in 1947. „Maar toen waren de Russen reeds in het bezit van de bijzonderhe den over het Amerikaanse project", al dus het rapport. een Haagse werden naar politiebureaus vervoerd. Er zijn geen arrestaties ver richt. De jongens zijn door hun ouders afgehaald. Een onderzoek is gaande. Het is niet duidelijk wie de aanstichters van de ongeregeldheden zijn geweest. Naar verDuidt zou alle rumoer terug te brengen zijn tot twisten over meisjes, welke twisten woensdagavond op een dansfeest op de jubilerende Haagse markt zouden zijn ontstaan. In scherpe bewoordingen heeft zater dag prof. dr. W. J. Verdenius op de verbondsdag van het Ned. Klassiek Ver bond te Amsterdam de aanvallen ge pareerd, die in de laatste tijd op de klassieke opleiding zijn gedaan. De klassieke opleiding heeft in het verleden dikwijls aanvallen te verdu ren gehad, die zij echter steeds zonder ernstige schade te boven is gekomen, aldus prof. Verdenius. Dit feit mag ons niet tot een lichtvaardig optimisme ten aanzien van de tegenwoordige crisis verleiden. Allerlei tekenen wijzen er op, dat ze van ernstiger aard is en van lan gere duur zal zijn dan vroegere crisis perioden. Dat blijkt vooral uit de aggres- sieve toon der critici en het welbeha gen, waarmee zij de zwakheden van de klassieke opleiding naar voren halen. Daarbij laat men het bij voorkeur voorkomen, alsof incidentele tekortko mingen van docenten of leerlingen aan de opleiding als zodanig inhaerent zou den zijn. Ook wordt er veel geschermd met het slagwoord „Maatschappij", als of dit een heilige macht is, waaraan het onderwijs zich zonder meer zou heb ben te onderwerpen. Deze onderwer ping betekent in feite een nivellering, omdat de maatschappij, wanneer het om geestelijke waarden gaat, altijd met het minimum tevreden is. In deze tendens tot nivellering schuilt het grootste gevaar, een gevaar waar van men zich in de kring van het Klas siek Verbond nog niet voldoende be wust is, zo zei hij. Wij dienen wel te beseffen, dat de gedachte der klassie ke vorming in een defensieve positie gedrongen is. Van alle kanten wordt ons rekenschap gevraagd, en de tijd is voorbij, dat men zich daaraan met hoog hartigheid of nonchalance kon onttrek ken. De tegenstanders en critici verlan gen een duidelijk antwoord op de vraag: „Wat is het nut der klassieke vor ming?" De gebruikelijke antwoorden op deze vraag kunnen onder drie gezichtspun ten worden samengevat. De antieke cultuur is een zo essentieel element van de Westerse beschaving geworden, dat het onmogelijk is deze laatste ten volle te begrijpen en aan haar verdere ontwikkeling mee te werken, wanneer men geen inzicht in haar historische wortels bezit. Voorts levert de confron tatie met talen van een geheel andere structuur dan de onze een belangrijke scholing van het denken op. Tenslotte zjjn in de Oudheid allerlei algemene waarden, zoals schoonheid, waarheid, vrijheid, menselijkheid, gerealiseerd op een wijze die ons nog steeds tot voor beeld kan strekken. Deze drie gezichtspunten hebben, ideëel gezien, nog allerminst hun gel digheid verloren. Anderzijds moet men erkennen, dat zjj voor het grote publiek veel van hun overtuigingskracht heb ben ingeboet. Het argument van onze historische verbondenheid met de Oud heid wordt als historisme bestempeld, Jat van de scholing van het denken als formalisme, en dat van de voorbeeldig heid van de Oudheid als klalssicisme. Deze kwalificaties zfjn in hun genera liserende vorm zeker onbillijk, zq la ten echter zien, welke sterke weer standen het ideaal der klassieke vor ming tegenwoordig oproept. Wjj behoeven daarom de traditionele argumenten nog niet op te geven, maar zullen wel moeten streven naar ver dieping en aanvulling. In dit verband dient er op gewezen te worden, dal de actuele betekenis van de Oudheid niet is uitgeput met haar historische functie en met haar voorbeeldigheid. De stimulerende invloed, die van de an tieke cultuur ook nog heden ten dage uitgaat, ligt dikwijls minder in haar conclusies en resultaten dan in haar pro bleemstellingen. Deze zijn weliswaar te simplistisch maar anderzijds zo radi caal en op de kern van de zaak ge richt, dat zij ons steeds weer tot na denken prikkelen. Dit geldt zowel voor het gebied van de wetenschap als voor dat van de normaal en dat van de kunst. In al deze opzichten vormt de antieke cultuur geen exclusieve norm, maar wel een toetssteen, die ons helpt, het ech te van het onechte, het essentiële van het bijkomstige te onderscheiden. Van uit dit gezichtspunt ligt het nut der klassieke vorming in het feit, dat zij een geestelijke bewegelijkheid schenkt, 'die bij uitstek productief is, zo besloot prof. Verdenius, wiens rede werd om lijst door klassieke muziek, declamatie van klassieke fragmenten en klassieke dansen. In het Stedelijk Museum is het Klassiek Verbond des middags officieel door het Amsterdamse gemeentebe stuur, narpens wie wethouder mr. R. v. d. Bergh optrad, ontvangen, waarbij de voorzitter van de afd. Amsterdam mr. dr. P. F. Kühler de gemeente Am sterdam prees als een bondgenote in de strijd voor de klassieke opleiding. Advertentie De stad van de öeroemde wijnen, vermaard om haar goede keuken, centrum van toerisme en kunst, uitgangspunt naar Périgord, Arca- chon. de stranden van de Atlantische Oceaan, les Landes. de Baskische kust. Pyreneeën, en Spanje Voor alle inlichtingen betreffende hotels, verblijf, excur sies. feestelijke gebeurtenissen, wende men zich tot het Syndicat d'Initiative, Office de Tourisme, 1. cours du 30-Juillet. Tel. 08.28.41. Het bestuur van de „Actie Protes* tantse Eenheid" opgericht met het doel de eenheid van de protestants christelij ke partijen in Nederland op politiek ter rein te bevorderen, heeft het volgende aan het A.N.P. medegedeeld. Op het voorstel van „Actie Protes tantse Eenheid", gericht aan alle hoofd besturen der protestants christelijke par tijen om onder haar leden een enquête te houden over de vraag of reeds thans overgegaan moet worden tot fusie dezer partijen, is geantwoord, dat een derge lijke enquête prematuur wordt geacht, echter onder aantekening dat men in principe allerminst afwijzend tegenover de eenheidsgedachte staat. „Actie Protestantse Eenheid" heeft de hoofdbesturen der zes protestants chris telijke groeperingen uitgenodigd op don derdag 29 mei in het Kurhaushotel te Scheveningen in besloten vergadering bijeen te komen voor de oprichting van een contactcommissie ter bestudering van alle mogelijkheden om tot een nau were landelijke samenwerking of fusie der groeperingen te geraken. Advertentie Het bijzetten van de stoffelijke res ten van de Erfstadhouder Willem V in de koninklijke grafkelder te Delft is aanleiding geweest voor het inrichten van een niet grote, maar bijzonder exclusieve tentoonstelling in het Prin senhof te Delft, waar met een aantal persoonlijke gebruiksvoorwerpen van de prins-stadhouder en met hem in ver band staande documenten, penningen etc. een uitstekend beeld wordt gegeven van de overgecultiveerde gratie en sta tie uit de laatste helft der achttiende eeuw. Willem de Vijfde is vele malen ge schilderd en zo hangen er portretten van hem en zijn gemalin en van zgn kinderen Willem, Louise en Frederik in de verschillende fasen van hun leven. De schilderijen zijn o.a. van G. J. de Spinny, Fischbein, de la Croix, J. Salm en andere bekende portretschilders uit die tijd. Voorts is er een prachtige collectie prenten van het bezoek en de inhuldi ging van de prins in Amsterdam en een van een bezoek aan de dierentuin van de heer Antonie van Aken te Rotterdam. De prenten munten uit door puntige tekening en zitten voortreffelijk in de kleur, vooral die van het bal in 4® Burgerzaal en die van de maaltijd de Schepenkamer van het Amsterdam se raadhuis zijn kostelijke meesters jes in hun soort. Degen, ceintuur, koppel Kousenbandj selen van de Orde van de d welke de prins vele ^^en^vitrTe" heeft, liggen te kijk u» cachets> ca, juwe,en'1 geven met'blauwt *en prins en diens echtgenote, prinses Wil- helmina van Pruisen, regelmatig wer den gebruikt. KnanDe werkstukken zijn de marme ren portretbusten, die Falconnet van 61 Nee, ze deed het beste voorlopig op de ingesla gen weg voort te gaan. Ze zou als Anna Schiele naar Bagdad vliegen en haar rol overnemen. Dan zou ze aan het eind ongetwijfeld haar kans krijgen, als Edward haar niet onmiddellijk het zwijgen kon opleggenAls ze bijvoorbeeld met haar vervals te documenten achter de conferentie-tafel zat. Dan zou geen mens ter wereld haar kunnen beletten een verklaring af te leggen: „Ik ben niet de ech te Anna Schieleen al deze documenten zijn vals en waardeloos Ze vroeg zich af, waarom Edward die mogelijk heid uitgesloten zou achten. Maar misschien was hij in zjjn jjdelheid zo verblind, dat hij niet meer cri- tisch had kunnen denken. IJdelheid was voor ieder mens eigenlijk de Achilles-hiel. Maar bovendien kon het komplot nu eenmaal niet zonder dubbelgangster van Anna Schiele ten uitvoer worden gebracht. Ze hadden haar nodig en waren dus veel te blij, dat ze iemand hadden gevon den, die zo verrassend veel op Anna Schiele leek. Zulke toevalligheden als met dat litteken op haar bovenlip, waren natuurlijk hoogst zeldzaam. Nee, zjj, Victoria Jones, had wat betreft de hele ben de in haar macht en niet omgekeerd. De grote auto reed de brug over. Vic keek met een gevoel van heimwee naar de Tigris. Daarna sloegen zij een brede, stoffige straatweg in. Vic liet de kralen van de rozenkrans door haar vin gers glijden. Het geluid bemoedigde haar. „Ik ben per slot 'n Christen," bedacht ze. En als Christen kun je honderdmaal beter martelares zijn dan Koning over Babyion. Het ziet er naar uit, dat ik martelares zal moeten zijn. In ieder ge val word ik niet voor de leeuwen geworpen. Wat zou ik dan bang zijn!" De grote Skymaster streek sierlijk neer uit de lucht en maakte een volkomen geslaagde landing. Hij taxiede rustig over de landingsbaan en stopte weldra precies op de juiste plaats. De passagiers konden uitstappen. Zij, die doorgingen naar Basra, werden afgezonderd van degenen, die Bagdad tot bestem ming hadden. Er waren er slechts vier. Een zeer welgedane Iraakse zakenman, een jonge Engelsman, die medi cus was, en twee dames. Zij passeerden de douane en de paspoortcontrole. Voorop kwam de oudste dame, een donker type met vermoeid gezicht en slordig zittend haar, dat lang r.iet onberispelijk door een hoofddoek bijeen ge houden werd. „Mevrouw Pauncefoot Jones? Juist. Brits onder daan. U gaat naar uw man. Wat is uw adres in Bag dad? Hoeveel geld heeft u bij u De gebruikelijke formaliteiten. Daarna kwam de tweede dame aan de beurt. „Is u Grete Harden? Juist. Welke nationaliteit. Deense. U komt van Londen. Doel van de reisMas seuse in het ziekenhuis. Uw adres in Bagdad. Wat voor geld heeft u? Grete Harden was een slanke, blonde verschijning. Zij droeg een zonnebril. Een cosmetisch middel mas keerde op haar bovenlip een klein litteken. Ze was keurig gekleed, maar het waren geen nieuwe kleren. Haar Frans was niet zeer vlot. Een enkele maai moest een vraag worden herhaald. De vier passagiers kregen te horen, dat de aan sluiting met Bagdad die middag nog tot stand kwam. Eerst zouden ze naar Hotel Abassid worden gebracht, om wat uit te rusten en te lunchen. Grete Harden zat op de rand van haar bed op haar kamer, toen er op de deur werd geklopt. Zij deed open en zag een rijzige jonge vrouw in de BOAC- uniform vóór zich staan. „Neemt u mij niet kwalijk, miss Harden, maar zoudt u even met me mee willen gaan naar het kan toor van de BOAC? Er is een kleine moeilijkheid met uw passagebiljet. Deze kant uit, als-t-u-blieft!" Grete Harden ging mee en liep naar het einde van in de eang waar op een leur een bordje hing met m grote gouden lettfr? B°AC- De stewardess liet haar voorgaan, sloot de deur en nam vlug aan de ganezhde het naambordje weer weg. Toen Grete Harden binnentrad, gooiden twee man nen die achter de deur hadden gestaan, haar een zak'over haar hoofd, stopten een prop in haar mond en daarna stroopte een van hen haar mouw op en gaf haar met een injectiespuit een onderhuidse in- S'Binnen enkele minuten zakte zijn in elkaar en bleef zü ?laP ^ggen. Opgeruimd zei de jonge medicus: „Daar hebben we de eerste zes uren geen kind aan! Vooruit jullie beiden. Nu niet getreuzeld!" Dit laatste was tot twee anderen gericht, die zich eveneens in het vertrek bevonden, twee nonnen, die onbeweeglyk bij het raam zaten. De mannen gingen de kamer uit. De oudste van de twee nonnen begaf zich naar het machteloze, op de grond liggende lichaam van Grete Harden en begon het te ontkleden. Het duurde niet lang of Grete Harden lag in nonnengewaad op bed. De jongste non had nu het mantelpakje van Grete Harden aan. Toen moest zij nog worden gekapt. De oudste had een foto te voorschijn gehaald en kamde haar de platinablonde haren van het voorhoofd weg en liet ze in een rol laag in de nek afhangen. Ze deed een stap ter zijde en sprak in het Frans: „Merveilleux! Wat maakt dat een kolossaal verschil. Zet nu die zonnebril eens op. Juistvraiment admirable!" Toen werd er geklopt. De twee mannen traden weer binnen. Zij grinnikten allebei. „Grete Harden is zo vast als 'n huis Anna Schie le," verzekerde de ene. „Ze heeft alle documenten in haar koffer, netjes verstopt tussen de blaadjes van een Deense uitgave over Massage. Nu dan, juf- trouw Harden," vervolgde hij met een grappige bui ging tegenover Vic, „u zult me de eer aandoen met mij te gaan lunchen!" Vic volgde hem door de gang naar de hall van het hotel. De andere damespassagier was juist bezig een telegram op te geven. „Neen," zei ze, „Pauncefoot. Dr. Pauncefoot Jones. Kom heden hotel Tio. Goede overtocht." w ordt vervolacLj het prinselijk paar maakte. Hoogst in teressant zijn de authentieke brie ven geschreven door hem, zijn vrouw of zjjn kinderen. Twee ervan handelen over de huwelijksaangelegenheden van de latere koning Willem I en over diens zuster prinses Louise. Het gevoelige tempera van I. p. Schroder, dat de prins voorstelt op la tere leeftijd, boeit door bezonken, Se' bonden kleurstelling en pakkende PSF' chologische verbeelding. De expositie, die tot 1 juni duurt, wordt gecompleteerd met een aantal archivalia, munten, erepenningen en en last not least met de prachtige standaard van de prins, welke wapper de op de auto die het stoffelijk over schot van de prins overbracht naar DDeze standaard werd met minutieuze zorg o 1 v. mejuffrouw J A. Cupedo vervaardigd in de industrieschool aan dp Weteringschans te Amsterdam. pe exclusieve tentoonstelling werd bijeengebracht uit binnen- en bui tenlands bezit en diverse musea. Hoewel wij de quiz van Mies Bouman voor de A.V.R.O.-T.V., „Van je fa milie moet je het maar hebben", ge slaagd vinden, hebben wij toch wel en kele opmerkingen. Deze „quizmiss" kan zich, met haar grote vlotheid en voortvarendheid, misschien meer ver oorloven dan een andere wedstrijdlei der. Maar Mies Bouman beïnvloedt zeer positief de antwoorden. Daarnaast moeten wij stellen dat de jury haar werk te weinig serieus opvat. Zij deed vaak eenvoudig lachwekkende uit spraken. Na de quiz was er een zeer verzorgd, goed geleid en leerzaam programma over fotografie. De Weekend-show was boeiender dan anders. Er zat een enorme vaart in, een geheim van regisseur Ger Lug- tenburg, er waren zeer bepaalde hoogte punten, er was veel afwisseling. Maar wij zeggen er direct bij: op de duur redt men het zo niet. Steeds beter, steeds sensationeler variété is of niet moge lijk, of zo duur dat men er meer van kan doen op een ander niveau. J. v. S« i Voor France III speelt vanavond het Radio Symfonieorkest van Parijs ol.v. Jean Martino, waarbij André Che- valet hoboïst, het Concert van Mozart zal spelen. Het orkest speelt nog werk van Beethoven, Strawinsky en Roussel (280 m. 20.05 u). Voor Luxemburg speelt het radio orkest o.l.v. Henri Pensis m.m.v. de bariton Pierre Mollet. Er wordt werk uitgevoerd van Purcell, Bach en Ra- meau (1293 m. 21.16 u.). Voor Radio Monte Carlo wordt een volledige uitvoering gegeven van „La Bohème" van Puccini door beroemae solisten en het orkest van Radio Monte Carlo, het geheel o.l.v. Francesco Mo- linari-Pradelli (205 m. 21.30 u.). De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurho heeft zaterdag de officiële opening ver^ richt van het kindertehuis „Bos e Duin" aan de Duinweg te Huis ter Hei de, een stichting van de Nederlan s vereniging van suikerzieken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2