Boeiende door en leerzame tocht s Heren landen Aantrekkelijk exposé van exotische streken en van missie-activiteit Dokter P. Tervooren benoemd tot ridder in Gregoriusorde Zwembad en circusterrein nabij de Transvaalbuurt Jaarvergadering Hollandsche Maatschappij der Weten schappen in Haarlem HAARLEM WEER DRAAIORGELSTAD H O EEN BEZOEK AAN DE AMATE: Honderden bezochten afscheids receptie in Wit-Gele-Kr uis gebouw Haven moet gedempten bruggetjes verwijderd worden RENAULT Mooie Nel en Liede bij Haarlem MAANDAG 12 MEI 1958 PAGINA 3 Missionarissen van „alle markten thuis" Croei Films: Diversen Hamer en sikkel Modern van opzet Chaos op de Grote Markt Folkloristische meisjes belegerd door hebberige Haarlemmers Aankoop perceel Bakenessergracht Uitbreidingsplan Holland Nautic GARAGE DEN HOUT I* mi Ernstige ongevallen in Zandvoorts verkeers gebied Met gestolen vracht wagen personenauto geramd BLOEMEN DAAL Gediplomeerde redders De orgelman geen bedelaar, maar een artiest naar ons hart ANWB en KVNWV aan Ged. Staten Uitslag draaiorgelconcours Beurs van Amsterdam Hst mysterieuze geklop van een tam-tam, dat van tijd tot tijd te horen valt op de AMATE-missietentoonstelling in het gemeentelijk Concert gebouw van Haarlem, brengt de bezoekers volop in de beklemmende sfeer van een tropisch oerwoud. Maar er wordt niet alleen tam-tam gemaakt op (en terecht ook vóór) de AMATE, er valt ook nog wel wat anders te horen en te zien op de Haarlemse „Expo". De AMATE is een bont en boeiend exposé van menselijk leven in exotische landen van onze wereld, en wat belangrijker is van de indrukwekkende verwezenlijking van Christus' woorden „Gaat en onderwijst alle volkeren". Veertig missionarissen, leden van een twintig ordes of congregaties, ver tellen op de AMATE namens de organisatie van de „Verenigde Missionaris sen" van hun werk en ervaringen in de missie-gebieden, waar zij werkzaam zijn. Zij vestigen de aandacht op de problemen, waarmede de missie te kampen heeft, vragen echter geen medelijden, maar wel medeleven en ge bed van hun „thuisfront", waarop mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, vrijdagavond ook reeds in zijn openingstoespraak tot de AMATE ge lezen heeft. De missionarissen zouden op z'ch zelf reeds de moeite van een bezoek waard zijn. Er valt echter op de tentoonstelling niet alleen veel te horen over de missie in de verschillende, minder of meer onder-ontwik kelde gebieden, er valt mis schien nog meer te zien. Aan ongeveer twintig stands wordt uitleg gegeven door de paters over hetgeen zij als illustratie materiaal hebben meegenomen. Aan de hand van kostbare, soms zeer kunstig bewerkte gebruiksvoorwerpen en andere zaken vertellen de missiona rissen over het dagelijks leven in de gebieden, waar zij het H. Geloof verkondigen. Zij vertellen, sober en boeiend, tegen de achtergrond van de pakkende slagzinnen op hun stands. „Mengelmoes van rassen Chaos van Godsdiensten Eenheid in Christus". Dat staat He S op d? stand, die aan de missie in Indië gewijd is, maar het geldt eigenlijk voor het gehele missie-werk. Ten allen tijde hebben missionaris sen met moeilijkheden te kam pen gehad, men hoort en ziet dat duidelijk. Slechts tien pro cent van de wereldbevolking is katholiek. Onrustbarend groot zijn de opmars van de Islam en de voortdurende in filtratie van het communisme. „Op iedere stap, die het Evan gelie zet, zet de Islam er twee", meldt een opschrift. „De enige oplossing: iedereen mis sionaris", staat ergens anders. daTepi^e?ee'telijke verwezenlijking van aandacht is °P de Amate niet alleen aandacht gew^d aan jlet directe missie- Werk, maar ook aan de verschillende, daarvoor onmisbare activiteiten, zoals de Memisa (medische^missie-actie), Miva (missie-verkeersmiddelen-actie) Vasa Sacra (inzameling van oud-goud, zilver en sieraden), de drie pauselijke missie-genootschappen, (H. Kindsheid, Voortplanting des Geloofs en Sint Pe trus Liefdewerk) de leken-missieacties van de Graal, de Alma en het Sint Melaniawerk. De moeilijkheden ten spijt bloeit de missie, zoals bijvoorbeeld blijkt uit de Afrika-stand, waarvan de optschriften veelzeggend zijn. Het „zwarte" conti- JJent is drie maal zo groot als Europa, jLgenhonderd maal Nederland en telt te miljoen inwoners. De kerk maak- gro!r echter gelukkig een zeer snelle In l88|?00r> zoals uit de cijfers blijkt, ken, i? waren er één miljoen katholie- 1933 1995 al" +ttroo on oon half in vÜt- ,1923 „al" twee en een half, in tien en"k in 1949 elf-, in 1954 zeven- Daar staan 1957 tweeëntwintig miljoen, joen heidenethans nog vijfentachtig mil- ka eenentwinr egenover> Er zÜn in Afri" en achttienhon8? inheemse bisschoppen die in hun weïfc d inheemse priesters, ten gesteund word °0r talrÜke eatechis- hoewel verhou^^n. De aantallen zijn, steeds te klein. tsSewijs groot, nog De missie moet ten thuis" zijn. in ,}-Van alle mark- vormen_kathoUekeiSch^s-gebieden huizen soms prachtige en zieken de Geloofsverkondiging r°ducties tot sie-zusters kunnen daar neÏTe mls" tellen aan hun f ta£d' evenalsV d" ba rnes, die „Als 'eek aaar de missie" gaan, van de st5-nr^al en °H sSt Me laniawerk, de praal en de ALMA gezamenlijk hebben. Van missionarissen wordt voorts een grote en ongebruikelijke talen kennis ge. vergd, die soms heel wat moeilijkheden CINEMA-PALACE: Gejaagd door de wind, 14 jaar, 1.30 en 7.30 uur. TRANS HALS: Lift naar het schavot, str. volw., 2.30, 7, 9.15 uur. Dl. 2.30, 8 uur. LIDO: Hyena's van de grote weg, volw., 2, 4,15, 7, 9.15 uur. Di. t.m. do.: Bonjour Tristesse, str. volw. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. DUXOR: Getuige a charge, 14 jaar. 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Ma.: Strangers on a train, 18 j„ 8.15 uur. Wo. en do.: Wonderman, 14 jaar. Wo, 2.30, 8.15 u. „9°. 2, 4.t5, 7, 9.15 uur. «EMBRANDT: Getuige a charge, 14 jaar. Rz' 4.15, 7, 9.15 uur. „V De vijand uit het heelal, 14 jaar, t:3(>. 7, 9.15 uur. Ktt°l 2, 4.15, 7, 9.15 uur. •iudio: De lord, de lady en de butler, a. 1. 'zesde week) 7. 9.15 uur. Dinsdag 13 mei Drote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgelbe speling door Albert de Klerk. Programma: werken van Vivaldi, Sweelinck, Cléram- a«It' Telemann en Bach. Minerva-theater, Heemstede, 20.15 uur: oncert door het Noordholiands Philharmo- msch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste: ®ne Claude Thenveny. viool. rifHc, Dreef. Haarlem: Bezwarenzitting ■v.m. de opheffing van de gemeente Haar- lemmerliede en Spaamwoude van Gedepu- rde Staten van Noord-Holland. Tot en met 18 mei ifhcertgebouw: AMATE-Missietentoon- f'elling met fancv-fair. Geopend dagelijks van 9—12, van 13.30—17.30 en van 19—23 uur. Hemelvaartsdag van 1423 uur. oplevert. Zo is een paar jarenlang be zig geweest met het vreemde taaltje van de verschillende, uiterst primitie ve pygmeeën-stammen in centraal- en zuidoost-Afrika. Wilde mensen en die ren vormen waarlijk niet (meer) de voornaamste entourage van missiona rissen. Dat blijkt uit de Amate en uit hetgeen er aan kunstuitingen te zien is, maar de pygmeeën vormen op die regel wellicht wel de sprekendste uit zondering. Een pygmeeën-man is 1.45 m hoog, de vrouwtjes meten slechts 1.30 meter, indien zij volwassen zijn. Zij le ven in hun rimboe nagenoeg als apen, zijn zeer vaardig in het zich slinge ren van boomtak op boomtak en zijn uitermate schuw, zodat het bijzonder moeilijk is vat op hen te krijgen. De grootste moeilijkheid levert echter de taal op, die niet uit klinkers en mede klinkers bestaat, maar slechts uit fluit- geluiden en lipbewegingen, waarbij men niet alleen moet luisteren, maar ook kijken. Opvallend en indrukwekkend is het hamer- en sikkelembleem aan de Chi na-stand. De hamer blijkt een modern gestyleerde corpus Christi te zijn en de symbolische betekenis van dit kruis beeld op een sikkel is: „Christus, ge kruisigd door het communisme". In de ze stand woord aan de hand van licht beelden een afschuwelijk beeld gegeven van de martelingen, die de communisten in China toepassen op de katholieken. Maar ook in reeds eeuwen gekersten de gebieden, waar officieel van geloofs vervolging geen sprake is, zijn de toe standen soms droevig, met name in Zuid-Amerika. Uit de explicatie bij de stand, die aan dit fascinerende wereld deel gewijd is. blijkt dat. Een pastoor bijvoorbeeld, die wegens wangedrag ge suspendeerd was, zocht 's nachts zijn bisschop op, niet om vergiffenis te vra gen, maar om de kerkvorst te ver moorden. De Zuid-Amerika-stand is misschien wel de smaakvolste en meest spectacu laire van de Amate. Bonte beeldjes van mannen en vrouwen in hun kleurige kle derdrachten laten zien, hoe men daar nogal lichtvoetig en dansend (mambo, calypso, rhumba. merengue) door het leven gaat, onbekommerd, fel en aan voet van een reusachtig kruisbeeld. van grote f°'° geeft een reproductie de on oude"bistorie-prent uit de tijd van raars quistadores' de Spaanse verove- voorst^ïc de 16e eeuw en een andere dekkinnp'n8 geeft het verloop der ont- ontdekt a,an: in f503 werd Brazilië tenslotte in 1568 Peru re?ultaatdlt"HSnaild Iaat zien' dat het eelie daar twintig eeuwen Evan- fs ln het ja^s^ al te bevredigend de apostel ThomasS. bekend' kondiging, in 1542 geloo£sv„er; Franciscus Xaverius her flnt zenden missionarissen j?a er?.dul" achtige stand is die v^eno,?chlldel" met prachtig bewerkte eet,™ uiname' werpen. Dat geldt ook dl staldS vnnl" de Indonesische archipel, waad uitvoerig kan horen van de rechte kwestie op missionerings-gebied This is my island in the sun" blijkt te slaan op Nieuw Guinea, waar het in de droge tijd inderdaad zonnig is, a] baart de onherbergzaamheid van het land ook de missie tal van moeilijk- heden. „Gods netten in de Stille Zuidzee" leest men recht tegenover de ingang van de expositiezaal op de stand, die aan Polynesië gewijd is en vaar aller lei interessants te horen valt over kora len, visvangst-methoden en de aard van de bewoners van dit eilanden-wereld deel. Treffend als decoratie zijn twee a f0ti? £oto s over de katholieke pers in Atrika. Op de ene ziet men een intelli gente, wei-gesoigneerde Afrikaan, die zijn krant leest: „Afrique Nouvelle". Pater Veerman uit Veghel, de Amate- bouwmeester, heeft deze® ten toon string een van vorige missie-tentoonstellin- gen op tal van punten afwijkend karak ter gegeven, waardoor er meer eenheid en onderling verband gekomen is en de aandacht minder dan vroeger afgeleid wordt van bijkomstigheden van het mis sie-werk. Vroegere missietentoonstellin gen gaven doorgaans een bont en ge moedelijk allerlei te zien van folklore uit exotische landen. De Amate is echter modern van opzet, sober van lijn en kleur, waardoor de bezoekers een ver antwoord beeld krijgen van godsdien stige, sociale en culturele aspecten van het werk in de missie. De verschil lende stands zijn duidelijk volgens een zelfde schema opgebouwd, maar heb ben niettemin een eigen karakter. Geen enkele stand domineert of eist alle aan dacht van de bezoekers voor zich op zoals de geloofsverkondiging in de ver schillende missie-gebieden ook overal even belangrijk en wezenlijk dezelfde is. Al met al is de Amate alles behalve eentonig voor de bezoekers en dat is voor een belangrijk deel ook te danken aan de boeiende explicaties van de missionarissen. Een bijzonder plaatsje op het podium neemt de minuscule stand in van de stichting „Vasa Sacra", van mejuf frouw Jos. M. J. Smit (Kenaupark 11-a, Haarlem). „Vasa Sacra" is ook een klein, maar bijzonder nuttig liefdewerk, dat een beroep doet op hen, die oude sieraden van goud of zilver hebben, waar zij „niet meer om geven". Van die sieraden kan „Vasa Sacra" echter missionarissen of arme parochies hel pen aan Heilige Vaten en daarvoor geldt het oude adagium „vele kleintjes ma ken één grote", zoals te zien is aan de inzamelings-stolp op de Vasa Sacra- stand. In de vestibule van het Concertge bouw zijn in het kader van de Amate kindertekeningen geëxposeerd, die mee- gedongen hebben in de tekenwedstrijd, en in de hal zijn „commerciële stands", van een katholieke uitgeverij, een ka tholiek weekblad, een atelier voor reli gieuze kleding, een passagiersvervoer- maatschappij en van de katholieke ra dio-omroep. Bezoekers van de Amate, die in de grote zaal langs de expositie stands gelopen hebben, komen vandaar terecht in het lichtvoetiger deel van de tentoonstelling: bij de fancy-fair, in de tuin en de kleine zaal, en tenslotte in de Japanse „theetuin", waarin de foyer van het Concertgebouw door Levinus Tollenaar herschapen is. (Ongecorrigeerd.) Op de Grote Markt te Haarlem is het vanmiddag tot stormachtige taferelen gekomen toen de folkloristisch geklede meisjes uit verschillende delen van ons land die op uitnodiging van de Haar lemse bloemenmeisjes een bezoek aan Haarlem 'wachten de produkten van hun streek trachtten uit te delen. Door dat de afzetting onvoldoende was, wer den de meisjes door de Haarlemmers, die veelal blijk gaven van een hebbe rige mentaliteit, soms danig in het nauw gebracht. De meeste meisjes moesten dan ook spoedig hun uitdeling staken en huilend een heenkomen zoeken. Er waren on geveer 40 meisjes naar Haarlem geko men, allen in de eigen dracht van hun streek. Uit Alkmaar en Gouda kwamen bijvoorbeeld meisjes met kaas, uit Den Haag was een voornaam gezelschap ge komen: baron Hop (de uitvinder van de Haagse hopjes), zijn secretaris en twee pages. De meisjes uit Delft deel den op de Markt Delftse Maatjes rond. Drentse meisjes deelden knakworstjes uit, uit de Langendijk kwamen meisjes met blikken zuurkool en uit de Over- en Midden-Betuwe meisjes die krente- brood uitdeelden. De gemeente Haarlem kan voor 3000,- bet perceel Bakenessergracht 67 kopen. Dit perceel verkeert in slechte toestand en moet gerestaureerd wor den. Het komt weliswaar niet voor op de voorlopige monumentenlijst, maar is wel betrokken bij de gemeentelijke mo numenten-inventarisatie. In het stads beeld is het perceel wel van belang, mede door zijn ligging tegenover de Kwakelbrug. Het dateert uit de 17e eeuw. De voorgevel is van later datum en wel uit de tweede helft van de 18e eeuw en wordt bekroond door een sier lijke klokgevel met verhoogde kroonlijst. Aanvankelijk was het een eengezinswo ning, maar is in de loop van de 19e eeuw gesplitst. Gevreesd moet worden, dat wanneer restauratie achterwege blijft, dat de woningen onbewoonbaar verklaard zullen worden en dat zij dan als pakhuis verhuurd zullen worden. Door aankoop zal men wellicht binnen afzienbare tijd in. de gelegenheid zijn mettertijd tot restauratie over te gaan. Deze wordt voorlopig geraamd op een bedrag van ongeveer 20.000,-. Ter gemeentesecretarie ligt thans ter inzage een nieuw ontwerp uitbreidings plan Holland Nautic dat het bestaande en van 1934 daterende uitbreidingsplan voor dat gebied vervangen moet. Het nieuwe plan geldt voor liet terrein dat omsloten wordt door de Spaarndamse- weg, de P. Krugerkade, de Pres. Steyn- straat, de Zocherstraat, de Vrouwehek- straat en de Rozenhagestraat. Hoewel dit niet expliciet in het nieuwe plan wordt gezegd, kan het toch niet gerea liseerd worden zonder demping van de haven van de v.m. Holland Nautic. Dit betekent dus dat het water ter plaatse zal gaan verdwijnen waardoor ook de hinderlijke bruggetjes in de Spaarndani- seweg overbodig worden. Het daardoor gewonnen terrein zal voor een goed deel besteed worden aan ae aanleg van groenstroken en recrea tiegebied ten behoeve van de Transvaal- en Indische buurten, die hiervan tot nu toe vrijwel verstoken waren gebleven. Langs de zuidelijke en westelijke be grenzing is plaats gereserveerd voor eensgezinswoningen afgewisseld met een klein aantal winkels. Langs een Advertentie Besparen op Uw auto-uitgaven? Juist voldoende motorkracht voor lange levensduur en laag verbruik, doch geen smijten met P.K.'s. Geringe jaarlijkse waardevermindering door niet steeds modellen te 'ijzigen. deel van de Pres. Sleynstraat houdt de ze bebouwing echter op om plaats te maken voor een groenstrook waardoor het langs de Westzijde van het uitbrei dingsplan geprojecteerde buurtpark vol lediger aansluit bij de Transvaalbuurt. In dit buurtpark heeft men een speel tuin en enkele speelpleinen geprojec teerd waarvan het grootste gebruikt kan worden als terrein voor circussen. Verder kan het gebruikt worden als kleutertuin of rolschaatsbaan. In het zuidwestelijk deel van het uitbreidings plan is ruimte geschapen voor een bad en zweminrichting en een school. Leg de het vorige uitbreidingsplan de na druk op de bouw van eengezinswonin gen ter plaatse, thans besteedt men dus veel meer ruimte aan de aanleg van groen en recreatiestroken. De bedrijfsgebouwen langs de Spaarn- damseweg blijven in het nieuwe uit breidingsplan gehandhaafd. Ten westen daarvan langs de P. Krugerkade is een ruim terrein bestemd voor uit breiding van een thans reeds aan de P. Krugerkade gevestigd bedrijf. De grond ten oosten van de Weth. Roodenburgstraat is bestemd voor klei nere, niet hinderlijke bedrijven. De straat zelf wordt doorgetrokken naar de Spaarndamseweg; bij de uitmonding ervan heeft men een achttal eengezins woningen geprojecteerd. Bovendien wordt de Weth. Roodenburgstraat doorgetrokken naar de straat die lood recht op de Spaarndamseweg is gepro jecteerd en die midden tussen de be- drjjfsbewoning in westelijke richting loopt. Plebaan H. W. Agterof liet zaterdagmiddag mevrouw Tervooren de eer haar man de hoge pauselijke ridderorde op de revers te spelden. Maandag 19 mei 's avonds om kwart voor acht zal deken W. N. Zijlstra in ho tel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat de diploma's uitreiken aan de derde jaars leerlingen van de Mater Amabi- lisschool. Verschillemde leerlingen van de school zullen daarna het toneelstuk „De suprise" opvoeren. In het gezondheidscentrum voor ka tholiek Haarlem, het gebouw van het Wit-Gele Kruis aan het Kenaupark, beeft de bekende huisarts dokter P. K. J. Tervooren zaterdagmiddag na ruim veertig ,jare_. praetijk afscheid geno men van zijn patiënten. Kort voor de afscheidsreceptie begon deelde plebaan H. W. Agterof in een kleine kring van vrienden en familie mede, dat Z.H. de Paus dokter Tervooren benoemd had tot ridder in de orde :an de H. Grego- rius de Grote. Mgr. J. P. Huibers, die zelf verhinderd was te komen, schreef een persoonlijke gelukwens met de eer volle benoeming. Daarna hebben vele honderden patiënten de gelegenheid te baat genomen om hun huisarts en vriend ten afscheid de hand te drukken. De receptie, die tot vijf uur zou duren, moest tot ongeveer half zeven worden verlengd om iedereen in de gelegenheid te stellen dokter Tervooren zijn beste wensen mee te geven. Om drie uur 's middags waren de le den van het huldigingscomité de naaste familie van de scheidende arts en en kele vrienden in de zaal van het Wit- Gele Kruis-gebouw bijeengekomen om dokter Tervooren het afscheidsgeschenk aan te bieden. Notaris Th. A. J. M. van Eyck voorzitter van het comité, maakte zich tot tolk van de zeer ve len die met gulle hand hadden bijge dragen om dokter Tervooren een pas send afscheid te bereiden. Hij herinner de aan de huisarts-van-de-oude-stem- pel, die dokter Tervooren steeds is ge weest, maar tevens aan de man, die reeds zeer vroeg open stond voor nieu we ideeën en die reeds zeer vroeg ge zien heeft, dat een ziekte van het li chaam meestal gepaard gaat met een ziekte van de ziel. Voor alle vriend schap en hulp en troost, die dokter Tervooren steeds gegeven heeft, bracht notaris van Eyck hem dank namens zijn vele patiënten. Namens hen ook overhandigde hij de scheidende arts een televisie-set, een schrijfbureau en een saldo onder couvert, bestemd voor het maken van een reis. Plebaan Agterof, die vervolgens het woord kreeg, herinnerde zich hoe dok ter Tervooren eens de ideale huisarts had beschreven en hij besefte nu eigen lijk pas goed. hoe deze bekwame men selijke arts dit hoge ideaal in praetijk had gebracht. De plebaan herinnerde zich de tij' van nauwe samenwerking met de scheidende arts, toen deze nog medisch leider was van het Katholiek Bureau voor huwelijksvoorlichting en hijzelf geestelijk leider. Tenslotte deel de hij mede dat de H. Vader in een bjj zijn weten zelden voorkomende kor te tijd, nadat vrienden van dokter Ter vooren daarom hadden gevraagd de hoge onderscheiding van ridder in de Gregoriusorde had toegekend. Hij ver zocht: mevrouw Tervooren, die terecht in aller hulde betrokken werd, haar echtgenoot het ridderkruis op de revers te spelden. Dokter Tervooren zelf dankte op de zelfde menselijke, hartelijke wijze die zijn vele patiënten van hem kennen. Zijn hoge plichtsopvatting, zijn diep menselijk gevoel, zijn hooggestemd idealisme spraken uit zijn woorden. Hij dankte voor de onderscheiding, voor de cadeaux, voor de feestelijke zang, die de koorschool hem had bereid tijdens deze intieme plechtigheid. Hij dankte de kleine koorscholier, die namens zijn vriendjes een vervaarlijke kist sigaren had aangeboden. Hij dankte iedereen voor het vertrouwen en de vriendschap, die hij op zijn beurt als huisarts had mogen ondervinden. Daarna zouden hy en zijn echtge note tot vijf uur recipiëren, maar de receptie moest tot bijna half zeven verlengd worden, omdat de rij van de velen die hem ten afscheid de hand wilden drukken, en die tot ver in het Kenaupark stond opgesteld, maar niet slinken wilde. Hier wreekte zich de vriendschap die hij voor ieder van zijn patiënten voelde, want voor ieder hunner had hij een persoonlijk woord en een privé-herinnering. Menigmaal klonk een hartelijke lach op uit het gezelschap met wie hij zich onder hield. Het afscheid van dokter Ter vooren is daarmee geworden tot een manifestatie van de grote waardering die in brede lagen van de Haarlemse bevolking bestaat voor deze eeuwig- jonge, menselijke huisarts. Gistermiddag liep van een scooter, die bestuurd werd door een militair uit Haarlem op de Zandvoortselaan te Bent veld het achterwiel af met het gevolg, dat de 21-jarige duopassagiere, een kap ster uit Lisse, van de scooter viel en een schedelbasisfractuur kreeg. Zij werd naar het Diaconessenhuis in Haar lem overgebracht. De scooter werd licht beschadigd. Zaterdagmiddag liep de 50-jarige stu- cadoor S. uit Amsterdam op het rijwiel pad naast de Boulevard Barnaart te Zandvoort ter hoogte van de Toko met zijn bromfiets aan de hand terwijl zijn vrouw op de duo was blijven zitten. Toen zij afstapte verloor S. de macht over het stuur, kwam te vallen, liep een gebroken sleutelbeen, gekneusde ribben en schaafwonden op en werd naar het Grote Gasthuis te Haarlem overge bracht. Gistermiddag kwam op het rijwielpad naast de Zandvoortselaan een dame uit Vijfhuizen met haar ï'ijwiel te vallen, toen zij werd aangereden door een 5-ja- rige jongen uit Zandvoort. Zij liep een kaakfractuur op en werd naar het dia conessenhuis overgebracht. Zaterdagavond is een in de Zakstraat te Haarlem geparkeerd staande perso nenauto door een naar later bleek ge stolen vrachtwagen geramd en tegen een lantaarnpaal gedrukt. De personen auto werd zeer ernstig beschadigd, de lantaarnpaal werd ontzet. De vracht wagen werd later beschadigd terugge vonden op de Koudenhorn. Volgens een verklaring van de eigenaar was de wagen afgesloten geweest. De daders, van wie tot op heden nog geen spoor is gevonden, hebben vermoedelijk een van de portieren opengebroken. Tijdens het oefenuur van de Bloemen- daalse Reddingsbrigade is zondag in Stoops Bad te O verveen door de tech nische commissie van het District Noord-West van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen gelegenheid gegeven tot het af leggen van het technische gedeelte van de examens voor de diploma's A en B. van de KNBRD. Voor dipolma A slaag den mej. A. Spiele, Fr. Kasteel en Joh. Booms, allen lid van de BRB, en mej. A. Weekers uit Weert; één candidaat werd afgewezen. Het technisch gedeelte van de KNMRD. Voor diploma A slaag met goed gevolg afgelegd door: mej. R. Peeters en Th. E. van Diest, bei den van de BRD. aarlem is zaterdag weer een gastvrije draaior- gelstad geweest. Niet alleen uit de eigen provincie, maar ook uit Briesland kwa men de orgels gereden: fees telijk en glorieus, met op gepoetste krullen en een stra lende kuif. In binnenstad en buitenwijken vonden zij een aantrekkelijk plaatsje, en op welk druk punt de Haarlem mer ook verscheen, overal klonken hem van verre de dartelende orgelklanken te gemoet. Meer dan eens hebben wij U onze liefde voor het draai orgel beleden. Is het dus wonder, dat wij her en der het orgel opgezocht hebben om te luisteren naar wat het ons, recht uit zijn muzikaal hart, te vertellen had. Zeg nu niet, dat wij sentimenteel zijn, want U bent het ook. Een oprecht Hollander, en dus zeker een Haarlemmer, neeft zijn hart verpand aan dat straatinstrument bij uit- i 0 j da' aBeen in ons lage land zijn taak langs de weg g0y°nd<?n heeft. Toegegeven, datde, belangstelling van het publiek de laatste jaren op vallend minder werd, zo zelfs, dat er in Hoorn voor dé orgelist met zijn prachtig in strument „De Bioscoopfluit" geen emplooi meer te vinden was, daar staat tegenover, dat dank zij de „Kring van Draai orgelvrienden" ook in Haar lem het draaiorgel weer in de publieke gunst komt. Daardoor zal het zeker mo gelijk zijn de restauratie te financieren van het impone rende stadsdraaiorgel, dat on langs voor Haarlem is aan gekocht. Die kring heeft natuurlijk aandeel gehad in het orgel festival van zaterdag, dat ge- leerzame en populaire manier tekst en uitleg. Wij zullen U niet lastig vallen met een te uitgebreid relaas van onze ervaringen. Zij zijn trouwens strikt persoonlijk. Een draai orgel is namelijk niet zo maar een instrument. Het heeft houden werd onder auspiciën van de Stichtingen „Haarlem- Noord" en „Haarlems Bloei". Het orgelende hoogtepunt kwam 's avonds op de Zaa- nenlaan, waar honderden toe schouwers bewonderend mee leefden met de prestaties, die tijdens een draaiorgelconcours werden geleverd. De orgelman was daar fa voriet. Hij was niet de bede laar, waarvoor hij maar al te lang is uitgemaakt, doch wei de echte artiest, die in stijl en met muzikaal gevoel een vaste slinger aan zijn draaiorgelwiel weet te geven. j p de Zaanenlaan was dus het concours. De muziek orgelde omhoog naar de soms natte avond hemel en dwarrelde ergens in het Zaanenbos neer. Daar tussendoor gaf mr. Romke de Waard op een boeiende, een ziel, het is een persoon lijkheid. Neem nu onze eigen Jupiter uit Haarlem, een 67- toets Gavioli, die buiten me dedinging aan het concours deelnam. Wanneer de hoge viool- en bourdonfluiten zich vermengen met de metallo- fine klanken en tegen de melodie in de celli, celesten en baritons partij geven, dan geeft Jupiter iets van zijn hartsgeheimen prijs. Zo was het ook zaterdag avond. „Zwarte Dorus" had een ander verhaal dan de Haarlemse „Vier jaargetij den" of „De 70 bursens uit Umuiden". De „Bioscoop- fluit" uit Hoorn vertelde weer anders dan de fameuze „Radiostad" uit Hilversum of „De Gouwe" uit Leeuwar den. Of nu de ouverture „Dichter und Bauer" opklonk, het melodrama „Tussen vier muren" of het populaire straatliedje „Ome Piet is weer terug uit Amerika", steeds konden wij luisteren naar een waar verhaal. Ons pleizier hebben wij be leefd aan een Italiaans straat pianootje, uit Alkmaar, com pleet met kaasdragers. Het muziekje speelde na de laat ste oorlog in City of Bath 'Engeland) om geld in te zamelen voor de hongerige Alkmaarders. De Engelsen deden meer dan te voldoen aan het verzoek „to give generously". Zij gaven bij alles de muziek de Alkmaar ders cadeau. Onze grootste bewondering gold toch „De Watertoren" uit Sneek, gechapperonneerd door Friezen in nationaal cos- tuum. Een machtig instru ment, rijk bewerkt en te zwaar om met de hand ge draaid te worden. Maar za terdag kwam er geen motor aan te pas. Lange Gijs uit Haarlem, in een witte kiel, draaide met krachtige slag aan het grote wiel en hij werd de bejubelde tovenaar, die uit „De Watertoren" de liefste melodieën haalde: Friese volksliedjes met het markante Friese Volkslied tot slot. Meer zullen wij U van dit orgelsfeest niet vertellen, zelfs niet van de wedstrijd in stijldraaien, dat de Frie zen ten beste gaven. Aan iedereen ons saluut, niet het minst aan Jupiter, die nu zeker aller harten gewonnen heeft met zijn Haarlemse mars „De Spaamestad". In de zaterdagmiddag in het gebouw aan het Spaarne te Haarlem gehouden jaarvergadering van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen heeft de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, de overleden directeu ren A. C. baron van Heerdt, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, J. P. de Josselin de Jong en jhr. mr. dr. I. R. Clifford Kocq van Breugel, benevens de leden prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, prof. dr. E. 1'. Snijders en prof. dr. H. Burger herdacht. Bij de verwelkoming der le den en directeuren richtte de voorzitter In een brie! aan Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben de ANWB en de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersport Verenigingen er hun bezorgdheid over uitgesproken, dat in het ontwerp tot opheffing van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude niet de suggestie van Haarlem is overgenomen om de toekomstige gemeentegrens tus sen Spaarndam en Penningsveer te Ia- ten lopen, onmiddellijk ten oosten van de Lagendijk. In dat geval zouden de Mooie Nel, de Liede tot Penningsveer en de oeverstrook ten oosten van deze wateren Haarlems grondgebied worden Naar de mening van de ANWB en de KVNWV zou slechts dan voldoende waarborg bestaan voor het behoud van de landschappelijke schoonheid en de ontwikkeling van de recreatie in dit ge bied, dat ook in het streekplan voor Zuid-Kennemerland als recreatiegebied is voorgesteld. Het is in de eerste plaats een Haarlems belang om dit ge bied tot de gewenste ontwikkeling te brengen: het ligt in de onmiddellijke na bijheid van deze stad, en kan zowel voor weekeind- als voor avondrecreatie van onschatbare waarde worden. De ANWB en de KVNWV zeggen in hun brief aan Gedeputeerde Staten gro te waardering te hebben voor de plan nen van Haarlem voor dit gebied. Zij verwachten er een stormachtige ont wikkeling van de watersport, dat zo een belangrijke functie zal kunnen krij gen in het afleiden van de stroom van recreatiezoekenden van de steeds voller wordende wegen en rijwielpaden. Ook voor de land-recreatie liggen hier aan trekkelijke mogelijkheden: het plan voorziet in de aanleg van speelweiden met een bebossing. Wat de recreatie te water betreft voorziet het plan niet slechts in uitbrei ding van de wateroppervlakte, doch ook in een aantal doorgravingen, waardoor deze wateren in aantrekkelijkheid zullen winnen. Immers, er zullen eilanden ont staan die de landschappelijke schoonheid verhogen, aantrekkelijke ligplaatsen bie den, de gelegenheid tot rondvaarten scheppen en die de plassen ook bü har de wind voor kleine vaartuigen bezeil- baar maken. De eerste prijs in het draaiorgelcon cours, zaterdagavond op de Zaanenlaan te Haarlem gehouden, ging zowel naar „De Gouwe" uit Leeuwarden als naar „De Watertoren" uit Sneek. De vol gende op de ranglijst was „Zwarte Do- rus" uit Leeuwarden. De overwinning is dus een Friese aangelegenheid ge worden. De andere orgels werden ge klasseerd in deze volgorde: „De Bio scoopfluit", „Radiostad", „De '0 Bur sens" en „De Vier Jaargetijden De wedstrijd in stijldraaien werd ge wonnen door de heer en mevrouw de Jager. zich met een speciale gelukwens tot prof. dr. F. Schuh. die dit jaar vijftig jaar lid van de Hollandse Maatschappij was. Vervolgens memoreerde spreker het honderdvijftigjarig bestaan van de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen dat enkele dagen tevoren gevierd was en waarbij spreker als voorzitter van het oudste geleerde Genootschap in Ne derland, de gelukwensen van al deze ge nootschappen had overgebracht. Tevens bracht hij in herinnering hoe er destijds in 1808 ernstig sprake van was geweest dat de Hollandsche Maatschappij tot Koninklijke Academie zou worden ver heven. De secretaris dr. J. A. Bierens de Haan bracht het verslag uit over het 206de levensjaar van de maatschappij. Hfl vermeldde de resultaten van het uilverkeer met binnen- en buitenland se geleerde genootschappen en de ver koop van de oude voorraden van het door de maatschappij uitgegeven tijd schrift „Physica", waarvoor in bin nen- en buitenland plotseling grote be langstelling bleek te bestaan. Subsidies en extra-subsidies werden verleend aan de dl.f§avevan enkele wetenschappelij ke tijdschriften en dissertaties; vooral de uitgave van deze tijdschriften wordt hoe langer hoe bezwaarlijker voor wetenschappelijke verenigingen, maar ®,r, 's hoop dat de Organisatie voor Z. -O. bereid zal zijn, zich het lot van die uitgaven aan te trekken. Enkele perso- nen konden geholpen worden met ar chivalia uit het archief van de maat schappij. Enkele malen werd de maat schappij vertegenwoordigd bij gebeurte nissen die reminiscenties aan de ge schiedenis van de maatschappij oprie- Pen, als het overbrengen van het stof felijk overschot van Prins Willem V naar de koninklijke grafkelder in Delft, en het 150-jarig bestaan van de Konink lijke Nederlandse Akademie van Weten schappen te Amsterdam. Prif. dr. G. J. van Oordt hield daarna een voordracht over „de oriëntatie van de trekvogel". Tot lid werden benoemd dr. Manuel Straub, chef-patholoog van het Gemeen te Ziekenhuis te Rotterdam, prof. dr. O. Bottema, permanent rector magnifi cus van de Technische Hogeschool te Delft, prof. dr. W. J. D. van Dyck, ad viseur in bijzondere dienst van de Ba- taafsche Petroleum Mij, en dr. A. A. Thiadens, directeur van de Geologische Stichting, afdeling Geologische dienst te Haarlem. Tot buitenlands lid werd benoemd de heer H. Klaestad, voorzit ter van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. De bate van het Pieter Langerhulzen Lambertuszoon-fonds werd toegekend aan de Utrechtsche Sterrenwacht ten behoeve van een onderzoek omtrent <3e continue achtergrond van het ultravio lette zonnespectrum. (Niet officiële Koersen) vorig opening 12/6 3% Ned 1953 3)4 Ned 1953 3)4 Ned 1956 3U Ned 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned 1955 1 3-3)4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac inschr GrtbK 1946 3 B.N.G Won.bouw 6 Ned Handel Mil cerl A K.U Van Berkel's Patent Calfé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Liln Kon Ned Stoomb Mn Ned Scheepv Unle K.L.M H V.A Deli MiJ cert A'dam 2)4 '56 1 A'dam '56 D A'dam HI Rentespaarbf. Slot 93)4 93)4 92H 87)4 87 )s 88)4 88's 91% 93)4 108% 158 171% 194% 280)4 295 326% 235 280)4 173 57 135% 128% 110% 108.50 94% 76 81 94)4 9512 106H 92% 91)4 93)4 171% 325 283 171.80 5634 135ft 127 107 ft 94 77

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3