Mgr. dr. B. J. Alfrink legt de eerste steen voor een gedachteniskerk Kathedrale basiliek St.-Bavo te Haarlem 60 jaar Ben en Benny Veertien verstekelingen met de „Willem Ruys" naar ons land gekomen 'd Gevallenen uit de meidagen te Overveen piëteitvol herdacht op erebegraafplaats de Kernenergie mag de meidagen 1940 niet doen vergeten Karei Doormanr 28 mei weer in vaart Plebaan ff. W. Agterof benoemd tot Geheim Kamerheer Casals gaat weer overal spelen Ben Essing Hongaar stichtte brand 11.000 gulden voor zieke Poolse bevrijder Lucien Lelong overleden De lotgevallen van de Menadonees Johnny Warong Het is van groot belang de jeugd bij de herdenking te betrekken Slachtoffers van het verkeer Nabij gevallenen op de Grebbeberg En wil de V.N. toespreken Prof. Cleveringa lid Raad van State Laatste repatriantenreis volbracht MAANDAG 12 MEI 1958 PAGINA w 5; Voorzitter Blommers: i,St.-Raphaël" zal de strijd niet opgeven Feestelijke Bondsdag in Den Bosch Tot Korps rijkspolitie een jaar ver oordeeld Hoofdprijs voor Enschedese padvinders Bestuur beroepsverband kath. burgemeesters Toeristentrein naar Schagen (Van onze speciale verslaggever) "Op de dag, waarop voor 18 jaren *®n strijd aanving, waarin tallozen het oner van hun leven gaven voor de vrij heid van dit land, heb ik, Bernardus Johannes, Aartsbisschop van Utrecht, it ecWge wijze de eerste steen gelegd lot hoeksteen". Aldus luidt een deel van Latijnse tekst, op perkament gete kend en in een loden koker geborgen, die "dagmiddag in een torse hoeksteen lerd gemetseld, even voordat mgr. dr. j Alfrink de officiële eerste steen egde voor de katholiek nationale ge- hochteniskerk aan de Grebbe te Rhe- Pe®> op de zuidflank van de Grebbe- erS. In de nabijheid van het militaire kerkhof, waar meer dan vierhonderd graven van gesneuvelde soldaten de erinnering aan de meidageii van 18 evendig houden, bouwt katholiek Ne derland een monument, dat meer is dan en herinnering: een monument van ge loof m de verrijzenis der doden. In de lundamenten hiervan heeft de aarts- H. M. Karei Doorman zal 28 mei weer *h de vaart komen. Dit wordt be schouwd als een routine-aangelegenheid 11 geschiedt derhalve zonder bijzonder xTe'ehionieel. Het schip is dan door de e"erlandse scheepsbouwindustrie om- gebonwd overeenkomstig de eisen voor £!e oorlogvoering met moderne middelen Ue Verbouwing heeft drie jaar gevergd. Dit schip maakt de kern uit van de ■Nederlandse vloot. Met de haar toege voegde Seahawk-straaljagers, Avenger- anti-onderzeebootvliegtuigen en Sikor- Sky-hel ïkopters, zal dit mobiele vlieg- «tellimT vanraie betekenen in de veilig stelling van de toe-, a£-, en doorvoer van goederen afkomstig Van overzee waarvan de Nederlandse industrie voor drievjjfde deel en de totale Nederlandse omzet voor de helft afhankelijk is. Belangrijke gebieden van onze koop vaardij zijn bijvoorbeeld de westelijke toegangen tot Het Kanaal en tot de Noordzee, waar de op de wal gebaseer de beschermingsmiddelen voor de koop vaardij niet kunnen ageren, zoals deze middelen dit wel doen in kustwateren. Maar ook bij moeilijkheden in an dere delen van de wereld, waarbij de Nederlandse belangen worden be dreigd, kan dit mobiele vliegveld op treden, daarbij gesteund door jagers en eventueel ook kruisers. Commandant van de Karei Doorman is de kapitein ter zee H. M. L. F. E. Van Oostrom Soede. (Van onze correspondent) Het heeft er in de afgelopen maan den naar uit gezien dat men niet over- onze krachtige ontwikkeling toe juicht, aldus sprak de heer Blom mers, voorzitter van ;,St. Raphael" in JHin openingswoord op de feestelijke bondsdag, die ter gelegenheid van het de ®rig bestaan van de organisatie in bisschop, optredend als vlcarius castren- sis van het Nederlandse leger, de hoek steen neergelegd, ,,die naar het woord van de H. Schrift een teken, een sym bool is van de Christus, in wie ons christelijk geloof verankerd is en op wie al onze christelijke hoop is gevestigd", zoals mgr. Alfrink het in zijn toe spraak aan het einde van de plechtig heid uitdrukte. Vele genodigden waren naar Rhenen gekomen, waar pastoor H. Vredendaal een hoogtepunt in zijn moeizame car rière als bouwpastoor van deze bijzon dere kerk beleefde. Tussen de reeds twee meter hoge muren van het vier kante kerkruim (22 x 22 meter) bevon den zich de hoofdaalmoezeniers van leger, vloot en luchtmacht, militaire en burgerlijke autoriteiten, de heer A. M. Bergers uit Rotterdam die in 1954 de steentjesactie organiseerde, welke voor de bcuw van de gedachteniskerk bijna 466.000 gulden opbracht en de heer Jules Kirch, architect te Leiden, die met zijn ontwerp de door het stich tingsbestuur uitgeschreven prijsvraag won. Onder een somber-grijze hemel, die juist de eerste druppels van een langdu rige stortbui liet vallen toen de plechtig heid ten einde was, betrad de aartsbis schop het bouwterrein, voorafgegaan door bloemen-strooiende bruidjes en le den van de jeugdbeweging. Mgr. Alfrink werd geassisteerd door deken J. J. H. van Rossum uit Arnhem en pastoor dr. J. W. N. Delteijk uit Werkhoven. Een gemengd koor luisterde de plechtig heid een aaneenschakeling van smeekbeden en zegeningen op. Na dat de steen geplaatst was, werden de fundamenten onder de reeds opgetrok ken muren gezegend. Tenslotte hield de aartsbisschop een kort toespraak, waarin hij herin nerde aan de „hopeloos ongelijke strijd" van achttien jaar geleden. „Het schijnt alweer zo lang gele den", aldus mgr. Alfrink, „dat we ge vaar lopen het te vergeten. Ook al hebben we misschien in die bange da gen van mei 1940 van dichtbij met hen meegeleefd, ook al hebben we hun lij den en dood van dichtbij gezien, de beelden verbleken al weer in onze geest. Er zijn weer zoveel andere pro blemen, die onze aandacht vragen. De hedendaagse wereld van kernener gie en atoomexplosie bergt het gevaar in zich, dat het trieste gebeuren van de meidagen 1940 zal kunnen terugval len tot verhoudingen van mindere be tekenis. Maar wij zullen nooit mogen vergeten, dat voor degenen, die hier vielen, het geen zaak was van min dere betekenis". De aartsbisschop wees er op, dat zij stierven in de hoop, dat het offer van hun leven niet tevergeefs zou zijn. „Het is deze hoop, die de Voorzienigheid waar gemaakt heeft door ons land en ons volk te bevrijden van de verdruk ker. En het is deze hoop, die we allen samen waar zullen moeten maken door eensgezinde arbeid aan het welzijn van ons volk, welke ook onze levenbeschou- wmg of onze denkrichting zal mogen Benadrukkend, dat de kerk zal ver rijzen als een gedachtenis aan alle ge vallenen, zonder onderscheid, besloot de aartsbisschop: „Wie niet ons kan geloven, zal met ons kunnen hopen en bidden, dat de Heer van alle leven hen allen zonder onderscheid opneme in Zijn eeuwige glorie. En wie met ons kan geloven moge waardering hebben voor datgene, wat een gelovig hart hier meent te moeten doen in grote en diep gevoelde, maar altijd te geringe dank baarheid voor het offer, dat hier ge bracht werd door hen, die vielen". Onder zeer grote belangstelling heeft de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, zaterdagmiddag in Rhenen de hoeksteen gelegd van de nationale katholieke gedachteniskerk bij de Grebbeberg. Gisteren is op feestelijke wijze de viering besloten van het 60-jarig be staan van de kathedrale basiliek St. Bavo te Haarlem. Na de Pontificale H. Mis, die mgr. J. P. Huibers 's morgens opdroeg, deelde Haarlems bisschop mede, dat Z.H. de Paus plebaan H. W. Agterof benoemd had tot Geheim Kamerheer. De Pontificale H. Mis was het hoogte punt van een reeks van plechtigheden, die vorige week ter gelegenheid van het jubileum gehouden werden. Voorafge gaan door het kerkbestuur, vele zusters, broeders en priesters, die uit de kathe drale parochie zijn voortgekomen, de oud-kapelaans van de parochie en om ringd door zijn assistenten, betrad mgr. Huibers de kathedraal. Tijdens de plech tigheid was mgr. J. M. Groot, de vi caris-generaal, presbiter-assistens. Troon- diakens waren de oud-kapelaans prof. A. H. M. Ruhe uit Warmond en deken W. P. A. Alkemade uit Hoofddorp. Als di aken en sub-diaken fungeerden de oud kapelaan P. Bottelier en kapelaan N. Bijnsdorp, zoon van de parochie, uit Lisse. Ceremoniariï waren secretaris dr. H. Kuipers en kapelaan R. Geraets. Het jongens- en herenkoor zong o.l.v. dr. A, houdpabanthal te Den Bosch werd ge schil w.Hij grondde die mening op ver- op de 5® feiten, o.m. de manier waar- overleg ^ring over het georganiseerd het eindekfent te kunnen heenlopen; narij in de°s ge traineer en de ambte en het gemit chte z'n van het woord plaats, positieaan waardering voor de spoorwegpersoneel" prestaties van U"+ Zolang we noR onze redelijke vlieten vechten voor Blommers, ligt er v0otn2' !1S -eer tie nog een uitgebak.de vakorgamsa- hü verzekerde dat arbeidsterrein; strijd niet zal opgeven en j? *55- deze. Is met alle andere goed" fcb» saties samen te werken. ,ende orgam- Aalmoezenier Van den Heuvel de feestrede hield, 1 iep de sp00r'man- "en op tot constructieve arbejcl aan een Jieuwe sociale or(?e» lke arbeid hÜ vooral aan de 3°"ge een voorna me plaats toebedeelde. Mgr w Mutsaerts, die s morgens ^Pontificale H. Mis m de B«h Pf^elijke onderscheiding Pro Ecclesia ontifice uit. 01 nvs uit lit? werd de heer v.d.v afge. lon<fcht gehuldigd. Hp had 1 rven T?n .iaar 60 nieuwe leden g De dag werd op voortreffelijke wuz ti0g?uisterd door een aantal r Hesten, het Scapino-ballet en door ae bo= ?klpke Harmonie 's Hertogen ha» die met haar gala-uniformi .aar vrouwelijke drumband en na r en modern program bijzonder iu- vj^ynaakte bij de meer dan 5.000 aan- bieea Pablo Casals heeft gisteren aan gjdeeld, dat hij een eind wil maken opeei» stelregel, die hij zichzelf had het h n*et te spelen in landen, die lijk v'nd van Franco vriendschappe- klaarrfZlnd ziin- Hij heeft, paar hij ver- actief dit hesluit genomen teneinde hnurf kunnen ageren voor het be ec„; Yan de wereldvrede. De zozeer helft1" musicus zei, dat hij het plan Net, m oktober een bezoek aan van Dork te brengen, na het festival teL ,des' om met de secretaris- k neraal van de Verenigde Naties, Dag ammarskinlri cnrpkpn over ziin Vnnr mrskjöld, te da» 'eder jaar gebed aSt te stellen gebed voor de aan toe spreken over zijn in alle landen een voor een muzikaal vrede. Hij voegde daar in» '1~' dat- als het hem zou worden 3» r?l,aan de algemene vergadering van V-N- toe te spreken, hij zou wijzen P de noodzakelijkheid, onmiddellijk *en einde te maken aan de wedloop in atoom-bewapening. Het rustige en in deze tijd van het jaar met bloesempracht getooide dorp Blokker bij Hoorn, waar de bewoners zich in hoofd zaak bezighouden met land- en tuinbouw, zal op de komende Hemelvaartsdag in rep en roer zijn. In de grote met honderden bloesemtakken versierde hal van de veiling „Op Hoop van Zegen" zal daar 's avonds om half acht, voor een publiek van ongeveer zesduizend mensen, die uit alle elf provincies komen, het op treden beginnen van de be faamde Benny Goodman en zijn twintig man sterke orkest. Nu plegen koningen van de lichte muze, van wie de jazz-klarinet- tist Benny Goodman er ongetwij feld een is, in de regel niet op te treden in veilinghallen in kleine plaatsen als Blokker. Het is dan ook wel duidelijk, dat er achter dit niet alledaagse gebeu ren een stuwende kracht moet staan en dat is de 23-jarige burgemeesterszoon en student in ae rechten Ben Essing. heeft1' die er dus voor gezorgd lana dat Benny komt, is een met'p„slanke rustige jongeman hobbn h brjl op> die maar één serpn ri t' en dat is organi- jeugd van !leeft hii destijds de tezamen de ventien jaar en ouder van niseerd om oera?ente Blokker vormen, in één vereniging bij elkaar georga- heeft. Dus arn™1*-daeUijk daarna te ontdekken dat een vereniging geld nodig veiling Ox> p?!Useerde Ben door en op 15 juli 1956 vond in de hal van de College. De avond Van Zegen" het optreden plaats van de Dutch Swing de financiële nood een volledig succes en de jeugdvereniging was uit Ooster- en Wester-Blokker, die voortvarende buraemZTtbleef het echter niet bV> begin 1958 probeerde de zelf de voorkeur allh 20™' d.ie, ons overigens toevertrouwde dat hij p-n hal.,-aan klassieke muziek, een nieuw evenement te °TiJ Mnkker te kJZtlade Victor Sylvester en zijn Ballroomorkest uit n^aI pen aat tp maar dat mislukte. Lieden als Ben Essing zijn niet voor f«- Benny Goodman zou in Amsterdam komen spelen en o t>„p. „u.. f1"5 in Brussel gaan. Met behulp van de impre sario Lou va het om tussen het optreden in Amsterdam en Brussel een optreden in Blokker in te lassen. Toen WV 9ist h„'3?e m°seri wei zeggen> organisator Essing een praatje maakten, n j i vierduizend, van de zesduizend plaatsen ver kocht en de overige tw eauizend zullen volgens hem geen moeilijkheden opleveren. Het wordt aus een uitverkocht huis en voor de jeugdvereniging hoopt men er zo'n tien mille aan over te houden. Wij hebben met bewonde ring toegeluisterd, toen Ben Essing die natuurlijk wel van alle kanten hulp en steun krijgt, ons op onopgesmukte wijze een en ander vertelde over de problemen die opgelost zyn en nog opgelost moeten worden, wil het optre den van Benny Goodman voor een zo groot publiek en in een uiteraard daarop niet ingestelde ruimte als een veilinghal volledig slagen. En de rechtenstudie van Ben, cue thans tweedejaars is aan de universi teit te Utrecht? Als de rust in Blokker na Hemelvaartsdag weer is terug gekeerd, dan verhuist hij weer naar zijn kamer in Utrecht. Zonder al te veel festiviteiten in Blokker natuurlijk en zonder tegenslagen hoopt hij in 1960 af te studeren. En daarna? In ieder geval het zakenleven in. Voel je niets voor burgemeester, proberen wij. O nee, voor dat je dan iets hebt bereikt ben je veertig a vijfenveertig jaar en zijn je „actieve jaren" voorbij De actieve jaren van Ben Essing zullen in ieder geval, dat is wel duidelijk met verdaan worden met rustig afwachten van de dingen die komen. Dal Ben overigens zijn „show" niet alleen kan organiseren, maar ook kan ver- bleek ons wel uit het laatste nieuws dat hij erover te vertellen had „wij zullen Benny Goodman en zijn orkest om zeven uur feestelijk afhalen aan ae gemeentegrens van Blokker, dan gaat het met Benny in een open wagen voorop zo de veilinghal in, waar het concert te midden van onze bloesems zal plaats hebben." Advertentie Kat de Missa in Honorem Papae Pii van Albert de Klerk. De bisschop hield een toespraak, waarin hij wees op de betekenis van de jubilerende kathedraal voor heel het bisdom en als parochiekerk voor de om wonenden. Drie bisschoppen hebben ge werkt aan de bouw van de kathedraal Mgr. Bottemanne heeft het koor nog mo gen inwijden, mgr. Callier heeft het schip kunnen laten bouwen en onder mgr. Aen- genent is de kerk afgebouwd. De bis schop herinnerde daarn a aan de pries ters Bosman, Rikmenspoel, Westerwoud en Filbry, die als plebaan de kathedraal hebben gediend, en hij sprak zijn waar dering uit over het werk van plebaan Agterof, die aldus de bisschop zo weldoordacht het geestelijk leven in de parochie leidt en verzorgt. Mgr. Huibers verklaarde sterk met zijn kathedraal gebonden te zijn. Toen in 1898 voor het eerst de wijdingen daar werden toegediend, was hij een van de vijf sub diakens die diaken gewijd werden. In de kathedraal is hij bisschop gewijd en hij heeft er zijn verschillende jubilea mogen vieren. De bisschop besloot zijn toe spraak met eraan te herinneren, dat het gelovige volk een levende tempel is. De kathedraal moge een schoon gebouw zijn dat in zichzelf de lof van God verkon digt en de deugd verheerlijkt, de gelo vigen zelf moeten ervoor zorgen steeds de geestelijke tempel te zijn, waarvan de kathedraal slechts een uitbeelding ir steen is. 's Middags werd het feest be sloten met een Pontificaal Lof. (Van onze correspondent) Bijna elfduizend gulden hebben de inwoners van Breda bijeengebracht om een voormalige kapitein van de eerste Poolse pantserdivisie, Wiktor Franck- zak, die thans lijdende is aan tubercu lose, in het sanatorium „De Klokken- berg" te laten opnemen. Toen enkele weken geleden bekend werd dat de kapitein in Polen in be hoeftige omstandigheden verkeerde en daardoor ten dode was opgeschreven, heeft Herwonnen Levenskracht in Bre da, daartoe aangezocht door B. en W. van de stad, een inzamelingsactie ont worpen. Via in Breda werkzame Polen was men te weten gekomen dat de voor malige bevrijder van de stad er zo ern stig aan toe was. Breda heeft er een erezaak van gemaakt en het geld op één dag bijeen gebracht met een huis-aan- huis collecte. Het sanatorium „De Klok- kenberg" zal de helft van de kosten ge durende een jaar dragen. Pas en visum zijn nu aangevraagd en men hoopt de kapitein spoedig weer in Breda te zien Lucien Lelong, ,,haute-couture -ont werper en vervaardiger van paifums, is zaterdagavond op zijn kasteel van C urbois, niet ver van Biarritz, over leden. Lelong had zich al sedert enige jaren uit de Parijse mode-wereld terug getrokken, omdat de kosten te hoog op liepen. Hij was van de eersten na de oorlog, die het werk om die reden moesten stopzetten. Het sluiten van het modehuis-Lelong wekte nogal wat sen satie. Later zijn andere mode-huizen, zoals dat van wijlen Fath en Schiapa- relli, hem gevolgd. Daar staat tegenover, dat er enkele nieuwe bijkwamen, zoals Hubert de Givenchy en Guy Laroche Lelong is 69 jaar geworden. Hij was de zoon van een kleermaker. Onmid dellijk na de eerste wereldoorlog opende hij het modehuis Lelong. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de benoeming van de dirigerend officier der rijkspolitie le klasse J. Gerritsen tot alge meen inspecteur van het korps •ijkspolitie in de rang van inspecteur-generaal der rijkspolitie zal ingaan op 1 mei 1958. Als datum van benoeming was aanvankelijk vastgesteld 1 december 1958, doch in ver band met het overlijden van inspecteur- generaal A F. J. Penders op 22 april j.l. I 'is de benoeming vervroegd. De Maastrichter rechtbank heeft van morgen een 20-jarige Hongaar terzake van brandstichting en diefstal veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijzondere voorwaarden in verband met het toe zicht op verdachte; een en ander onder aftrek van voorarrest. In de nacht van 15 op 16 maart 1958 had de man, nadat hij 's nachts dronken in zijn kosthuis te Kerkrade was geko men, in de keuken de gaskraan open gedraaid, de gordijnen in brand gesto ken en daarbij ernstige bedreigingen tegen zijn kostbaas geuit. Gelukkig was er geen gas ontsnapt, omdat de hospes, voordat hij naar bed was gegaan, de hoofdkraan van de gasleiding had dichtgedraaid, zodat noodlottige gevol gen voor de bewoners van het huis uit bleven. Twee weken geleden had de officier van justitie, mr. W. Moors, tegen de verdachte drie jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regering gevraagd, terzake van brandstichting met bedreiging tot doodslag. De verde diger, mr. J. M. W. Camps uit Heerlen, had voor de Hongaar clementie bepleit. Bij K.B. is met ingang van 15 juni op zijn verzoek eervol ontslag verleend i de heer F. C. Baron van Aerssew Beijeren van Voshol als lid" van de Raad a State met dankbetuiging voor de -e- wichtige diensten in die functie aan den lande bewezen. In deze vacature is voorzien door de benoeming van prof. mr. R. P. Cleve ringa, hoogleraar te Leiden, die tege lijkertijd eervol ontslag heeft gekregen als staatsraad in buitengewone dienst. De marsband van de Enschedese padvinders heeft zaterdagmiddag in het Westbroekpark te Scheveningen de hoofdprijs behaald in de negende natio nale kampioenschappen voor padvin ders-marsbands. Door in de eerste groep (gevorderden) zowel op het on derdeel „show" als op de muziek een beter puntenaantal te behalen, laats te deze groep zich op de ereplaats. In de showkwalificatie gingen de tweede en de derde pleats respectievelijk naar de drumbands van de districten Den Haag en Rotterdam. Voor muziek kwa men op deze plaatsen respectievelijk „Jeroen Bosch" uit Den Bosch en de drumband „Rotterdams district". Het beroepsverband van katholieke burgemeesters in de A.R.K.A. heeft tijdens zijn jaarvergadering te 's-Her- togenbosch een definitief bestuur ge kozen, waarin zitting hebben dr. M. A. M. van Heivoort, burgemeester van de gemeente Boxtel (voorzitter) en de leden: mr. O. P. F. M. Cremers (Haar lem), J. A. Detmers (Zevenhoven), drs. Th. J. M. Gijsen (Kerkrade), L. M. Kir- kels (Horn), dr. J. C. M. Sweens (Hel mond), en J. L. P. M. Teijssen (Waal wijk).' Secretaris-penningmeester is dr. W. J. J. Dijsselbloem, directeur van het A.R.K.A.-bureau. De „Willem Ruys", vlaggeschip van de Rotterdamsche Lloyd, is terug van zijn voorlopig laatste reis naar Indone sië. In een vroég nachtelijk uur van za- t-rdag op zondag arriveerde het hel verlichte schip voor de Lloydkade, waarna zich vrijwel onmiddellijk de ri vierpolitie aan boord begaf om ditmaal veertien verstekelingen, een triest re cord in de annalen van de Nederlandse scheepvaart, onder haar hoede te ne men. Eén van hen, de 31-jarige Ong A. Kwien, die beweert van beroep bokser te zijn en de kampioen-vedergewicht van Indonesië, bleek in het bezit van een geldig Nederlands paspoort, en mocht aan boord blijven; alle overigen werden naar het bureau van de rivier politie overgebracht en later aan de vreemdelingendienst van de Rotterdam se politie overgegeven. Vandaag zal de ze het onderzoek beginnen aan de hand waarvan men zal beslissen of de klande- stiene passagiers in Nederland kunnen blijven of, wederom op kosten van de Lloyd, de reis terug moeten onder nemen. Een in 1951 met pensioen naar Neder land vertrokken ambtenaar bij de Staatsspoorwegen, de heer A. W. Hejjne uit Gorinchem, die zondagmorgen ver geefs trachtte met een der verstekelin gen in contact te komen, vertelde ons over de vaak tragische achtergronden die tenslotte tot dergelijke pogingen om Indonesië te ontvluchten, kunnen leiden. Hij had zich ten tjjde van de Japanse overheersing het lot aangetrokken van een Menadonese jongeman, Johnny Wa rong genaamd, die zijn ouders uit het oog had verloren en was opgenomen in het katholieke Tjandi-weeshuis in Se- marang. Johnny Warong werd liefdevol in het gezin Hejjne opgenomen totdat hij op 17-jarige leeftijd in militaire dienst trad. In beide politionele acties vocht hij aan Nederlandse zijde en vond na de souvereiniteitsoverdracht werk op een kantoor. Toen de heer Heijne in 1951 naar Nederland werd geroepen, slaagde hij er niet in om zijn pleegzoon mee te nemen, omdat diens ouders, die zich overigens aan hun zoon niets gelegen lieten liggen, nog in leven wa ren. Met groot hartzeer moest het gezin Heijne hem opnieuw toevertrouwen aan De verstekelingen van de Willem Ruys na hun aankomst in Rotterdam. In verscheidene plaatsen van ons land I zijn dit weekeinde de oorlogsgebeurte nissen van de 10de mei 1940 herdacht en de gevallenen geëerd. De Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd hield de herdenking op de erebe graafplaats aan de Zeeweg in Overveen, Namens het hoofdbestuur van de expoge werd aan de voet van de vlaggemast op de dodenakker een krans van blauwe irissen en theerozen met blauw-wit lint gehangen. De heer L. P. J. Geldens uit Amster dam bevestigde vervolgens een met witte anjers en rood-wit-blauw lint be dekte zware bronzen krans aan de mast afkomstig en in opdracht van de fami lie Ludwig Marx in Australië. Dit Duits- Joodse gezin moest in 1937 naar Neder land vluchten, was hier in de bezettings jaren ondergedoken en emigreerde na de bevrijding. Als getuigenis voor de aan Joodse mensen verleende hulp bood de familie Marx deze krans via de heer Geldens aan. De minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, sprak hierna een herden kingsrede uit, waarin hij allereerst met enkele woorden het de vorige week over leden expoge-hoofdbestuurslid mr. C. van Rij herdacht. De bewindsman wees vervolgens op het grote belang om de Jeugd bjj de herdenkingen te betrekken, teneinde haar duidelijk te maken wat de doden eertijds drong tot hun daden van liefde en getrouwheid, laden die risico's van hen vroegen. De rede van de minister werd om lijst door koraalmuziek van een muziek kapel en door declamatie van mevrouw Enny Mols-de Leeuwe. De plechtigheid werd tevens bijge woond door de commissaris van de ko- ningm m de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en de burgemeesters 'an Haarlem en Bloemendaal. Verschillende nabestaanden en fa milieleden hebben zondagmorgen in Heumen de herdenking bijgewoond van de militairen, die daar op de 10e mei 1940 sneuvelden bij de verdediging vaa het Maas Waalkanaal. Duitse eenheden poogden in de vroege ochtend van die 10e mei in Nederlandse uniformen bij verrassing de bruggen over het kanaal te bezet ten. Er ontspon zich een felle strijd, die pas in de namiddag werd beslecht toen de Duitsers aanzienlijke verster kingen aanvoerden. Nadat in de katholieke en protestantse kerk van Heumen herdenkingsdiensten waren gehouden, trok een stille stoet naar de sluisbrug. Daar werd het woord gevoerd door de burgemeester van Heu men, W. J. F. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt, de garnizoenscommandant van Nijmegen, kolonel H. W. J. Teunis- sen, majoor-aalmoezenier H. A. J. H. Op den Acker en de luchtmacht-predi kant ds. P. den Broeder. Militairen van het Nijmeegse garnizoen brachten de gebruikelijke militaire eerbewijzen. In Katwijk aan de Maas zijn zater dagmorgen de gevallenen van 2-II-26 R.I. en het korps politietroepen her dacht. Na de kerkelijke herdenking had bij het eenvoudige monument aan de Maas een korte plechtigheid plaats waar generaal-majoor b.d. J. A. A. Sitsen de gebrachte offers memoreerde. Ook de oud-commandant van 2-II-26 R.I. res. majoor B. Hueting hield een korte toe spraak. het weeshuis. Door middel van corres pondentie bleef het contact evenwel ge handhaafd. De laatste brief die Johnny naar Nederland schreef, arriveerde en kele dagen geleden en daarin lazen de heer en mevrouw Heijne tot hun verba zing dat hun pleegzoon zich als verste keling aan boord van de Willem Ruys bevond. Hij had wel een visum aan de Indonenische regering aangevraagd, maar de papieren lieten zo lang op zich wachten dat Johnny Warong vermoed de, wel nooit toestemming te zullen krij gen en dus besloot van de laatste gele genheid die de Willem Ruys bood om naar Holland te komen, gebruik te ma ken. Vandaag zal de heer Heijne een nieuwe poging ondernemen om met zijn pleegzoon, die eveneens door de Rotter damse vreemdelingendienst in bewa ring is gesteld, in contact te komen. Hij hoopt dan te kunnen aantonen, dat het Johnny's oprechte bedoeling is zich te laten naturaliseren „want hij heeft nooit voor rood-wit, maar alleen voor rood-wit-blauw gestreden." De meeste verstekelingen zijn onge veer 20 jaar oud en hadden in Indo nesië werk als kantoorbediende, mon teur of betonwerker. Er is ook een 18-jarig meisje bij, de jongste van de groep. Vier verstekelingen gaven op Ambonnees te zijn, twee anderen ko men uit Menado. Zij schijnen geen van allen veel moeilijkheden te heb ben gehad toen zij probeerden klan- destien aan boord te komen. De mili tairen in Priok, die op de embarkatie toezicht houden, knijpen voor enkele roepiah's al gauw een oogje toe. Vier vertoonden zich tussen Djakarta en Singapore, de overigen kwamen pas na het vertrek uit Singapore te voor schijn. De laatste maanden hebben de sche pen van de Rotterdamsche Lloyd zo een 65 verstekelingen naar Nederland ge bracht, van wie de meesten nog verblij ven in De Kruisberg bij Doetinchem. Uiteraard is de directie van de maat schappij niet dit resultaat niet bijster ingenomen. Door de onvoorziene post verstekeling derft de Lloyd de laatste tijd ongeveer een halve ton aan inkom sten en bovendien heeft de rederij bij eventuele uitwijzing van deze categorie passagiers de plicht hen weer terug te brengen naar hun uitgangspunt, op kosten van het bedrijf. Het ministerie van Maatschappelijk Werk en het Cen traal Comité Kerkelijk en Particulier Initiatief nemen de zorg op zich over degenen die mogen blijven. De Willem Ruys bracht voorts nog 675 „gewone" repatrianten in Neder land die voor een deel in contractpen sions terecht zullen komen. Onder de passagiers bevond zich ook dr. J. C. Trimp, rector van het Bandungs Ly ceum, die vertelde dat het, wanneer het Cas-Iyceum te Djakarta dit jaar na de examens zijn deuren sluit, defini tief afgelopen zal zijn met het Neder- lands middelbaar onderwijs in Indone sië. De Willem Ruys vertrekt 23 mei op zijn eerste cruise naar de Bermuda eilanden, New York en de Azoren. Daar- na volgt nog een zelfde tocht en ten slotte staan er pleziervaarten naar o.a. Scandinavië op het programma. Twee maal zal het schip dan nog dienst doen °P de Europa-Canada Hjn alvorens het aan zijn grote dokbeurt toe is. Eind deze week valt vermoedelijk de beslissing omtrent de verdere loopbaan van de „Willem Ruys". Zaterdagavond is in de St.-Annastraat te Nijmegen de 32-jarige bromfietsbe rijder K. C. Brands aangereden door een Duitse auto uit Düsseldorf. De Duitser passeerde andere auto's en liet geen ruimte gan de hem tegemoet rijden de bromfietser. Zwaar gewond werd hel slachtoffer overgebracht naar het Cani- sius-ziekenhuis, waar hij op zondagmid dag is overleden. Tegen de Duitser is proces-verbaal opgemaakt. Omstreeks 11 uur zaterdagavond is de 23-jarige M. v. d. Ven uit Berkel En- schot, toen hij met zijn verloofde per rijwiel terugkeerde van de militaire taptoe te Tilburg, in de Raadhuisstraat te Tilburg bij het passeren van een an dere wielrijder komen te vallen. Juist op een moment, dat hij aan de andere zijde werd ingehaald door een vracht auto. De achterste wielen van de zware wagen gingen over hem heen. De jonge man was vrijwel op slag dood. (Van onze correspondent) In navolging van de „Kaasmarkte- pres" zullen de Ned. Spoorwegen deze zomer een „Schagermarktexpres" laten rijden Hiervan heeft de Stichting West- friese Folklore inmiddels officieel be richt gehad. Het is de bedoeling dat deze trein gaat rijden op de zes donderdagen tussen 24 juli en 28 augustus. De wekelijkse markt in Schagen is dan in een West fries kleedje gestoken, vooral door mid del van de klederdrachten van de inwo ners van de marktplaats. Op het station zullen de reizigers verwelkomd worden door een muziekkorps in Westfriese kledij. De expres zal om 9.14 uur vertrekken van Amsterdam C.S. Gestopt wordt al leen in Zaandam, Castricum en Alk maar. Voor deze speciale verbinding zal een bijzondere reclame gemaakt worden in Amsterdam en de stopplaatsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5