MET DE DOOD VOOR OGEN AMATE-feest bijna voorbij Mgr. Kramer Corn. Janssen over restauratie van oude woonhuizen Schots visserij-onderzoekings- vaartuig naar IJmuiden Diamanten bruidspaar in Heemstede Expositie van Bloemendaalse beroepskunstenaars D i Reprises en prolongaties Geschiedenis van een Engelse agent De tijger valt aan Star of India Controleer Uiv oproepingen Internationaal onderzoek van netten en wijtingvisserij Gezond kunstbeleid aangekondigd Oriëntatierit in Haarlem voor de jeugd ZATERDAG 17 MEI 1958 PAGINA 2 Films: Diversen Apotheken en dokters diensten Overveen Roxy Zondagsdienst Cinema Palace KADI O MOOIIS Wie gaat er morgen op een scooter naar huis? pontificeert in Kerk aan Paul Krugerstraat Mr. H. E. Phaff besluit lezingencyclus van Haarlemse Jeugdraad Haarlemse winkelstand Gemeenteraadsverkiezingen Vereeniging Haerlem Leerlingenavond Toonkunst Orgelbespeling Subsidie-regeling voor kerkenbouw in Bloemendaal Jaarvergadering I.S.C.C. Extra-concert N.Ph.O. Haarlemse winkelstand De Luilak H.H. MISSEN O? ZONDAG Burgerlijke Stand Haarlefl1 Collecte Nederlandse!^ Roode Kruis Haarlemse winkelstand g(l terpje- FILMJOURNAAL Studio blijft ook komende week „De lord, de lady en de butler" draaien. Nu al voor de zevende week. Deze verruk kelijke comedie kan iedereen gaan zien. In Rembrandt is de zeer goede filmbiografie van de schilder Toulouse- Lauterc Moulin Rouge" weer te voor schijn gehaald. Voor achttienjarigen. Minerva vertoont vanavond en morgen avond het beroemde Sénechalverhaal met Fernandel in de overrompelende hoofdrol. De film is voor alle leeftijden geschikt. Morgenmiddag draait deze bioscoop de jeugdfilm „Kleine Kamera den", die eveneens voor iedereen toe gankelijk is en maandagavond wordt „Mensen zoals jij en ik" gedraaid, het ontroerende oorlogsverhaal met Maria Schell in de hoofdrol. Voor boven de achttien. Woensdag en donderdagavond draait de romantische geschiedenis „Vrouwen om Richard Wagner", die eveneens voor boven de achttien is. Luxor zet de vertoning voort van de kos telijke thriller „Getuige a charge" met o.m. Charles Laughton en Mariene Die trich. Voor boven de veertien. In Frans Hals draait voor de tweede week „De lift naar het schavot", een misdaadfilm van het betere soort. Voor strikt volwassenen. CINEMA-PALACE: Star of India, 14 jaar. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: In de lift naar het schavot, str. volw.; (tweede week); 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2, 8 uur. LIDO: Met de dood voor ogen, 14 J. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Getuige a charge, 14 j. (tweede week) 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Senechal, de ge weldige, str. volw. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Zo.; Kleine Kameraden, a. 1. 2, 4.15 u. Ma.: Mensen zoals jij en ik, 18 j. 8.15 uur. Wo. en do.: Vrouwen om Richard Wag ner. 14 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: Moulin Rouge, volw. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYT.m. zo.: De tijger valt aan, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 ,9.15 uur. Ma. t.m. do.: De laatste jacht, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De lord, de lady en de butler, alle leeft, (zevende week) 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Tot en met 18 mei ConcertgebouwAMATE-Missietentoon- stelling met fancy-fair. Geopend dagelijks van 9—12. van 13.30—17.30 en van 19.30—23 uur. Zondag van 1423 uur. Zaterdag 17 mei Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagsche Comedie met „De Cirkel", een enigszins wrang society-blij spel van Somerset Maugham, waarin nogal vreemd wordt omgesprongen met huwelijksverhoudingen. De opvoering staat onder regie van Paul Steenbergen, die samen met Ida Wasser man en Gysbert Tersteeg de hoofdrollen speelt. Voor jonge mensen is het stuk niet geschikt. Zondag 18 mei Stadsschouwburg, 20 uur: Haagsche Co medie met „Toontje heeft een paard ge tekend", een aardig maar enigszins uit de tijd zijnd blijspel van Lesley Storm. Re gie: Cees Laseur, m.m.v. Fie Carelsen. Maandag 19 mei De Leeuwerik, 10 uur: 19e algemene ver gadering van de katholieke vereniging van ondernemers in het bloembollenbedrijf. De Leeuwerik, 19.45 uur: Feestavond van de Mater Amabilisschool. Haarlem Apotheken: Apotheek J. Krijnen, Ekster straat 100, tel. 51959; Apotheek Begemann Sneltjens, Kruisweg, tel. 10043; Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: G. C. de Groot, Heemsteedse Dreef 141, Heemstede, tel. 35939. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Aerdenhout Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 38197. Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Witte Kruis: H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, tel. 26876; Wit- Gele Kruis: Zie onder Haarlem. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 57908; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort- Dorp, tel. 02560-8284. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen daalseweg 17, tel. 54003. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis: zie on der Haarlem; Witte Kruis: J. van Dijk, Bloemendaalseweg 207, Overveen, tel. 12698. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377; P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. R. Post Gillis, School- meesterlaan 2, Haarlem, tel. 10367. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal. Apotheken: Zie onder Bloemendaal. In handen tan haar beulen uit de film „Mat de dood voor ogen" van Lewis Gilbert. De jeugdige mevrouw Violette Szabo, die als Britse agente tijdens de tweede wereldoorlog boven Frankrijk werd neer gelaten en na vele successen door de Gestapo werd gegrepen, gemarteld en vermoord, is de heldin van de film Grave her name with pride (Met de dood voor ogen), naar een roman van R. J. Minney door Lewis Gilbert geregisseerd. We zien de jonge vrouw achtereenvol gens als de verloofde en de vrouw van de Franse officier Szabo. Dan, als hij gesneuveld is bij El Alamein, als zijn weduwe en als de moeder van het in middels geboren kindje Tania. Op een goede dag eist de oorlogvoering haar op. Ze spreekt goed Frans (haar moe der is een Frangaise), ze is kordaat en onopvallend. Ze is bijzonder geschikt voor het'werk van agente, vindt men. Zijzelf gelooft er niet y.eel van, laat zich niettemin opleiden en gaat tenslot te in Frankrjjk aan het werk om de vij and te bestrijden op leven en dood. Ze boekt verschillende grote successen, maar wordt tenslotte toch het slachtof fer van de beruchte beulen. Een paar jaar later ontvangt de kleine Tania de koninklijke onderscheiding voor haar moeder. Dat is het verhaal, en het is een historisch verhaal. Gilbert heeft van zijn onderwerp een boeiende film gemaakt, zeker voor hen die op het standpunt staan t dat men wel Hillegom Apotheken: Apotheek C. Bal, Hoofd straat, Hillegom. Doktersdienst: G. P. D. Ie Cocq d'Ar- mandville, Sixlaan 7, tel. 5613. Bennebroek Doktersdienst: G. Manschot, Rijksstraat weg 53, tel. 02502-430. Wijkverpleging: A. G. Haagsma, Spiege- lenburghlaan 22, Aerdenhout, tel. 02500- 26994. Voorhout Doktersdienst: J. van Nes, Sassenheim, tel. 7119 en A. W. Bots, Voorhout, tel. 7993. Santpoort Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. K 2560-8310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284, en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181. HOOFDDORP—VIJFHUIZEN Dr. Nanninga, tel. 02540-6220. NIEUW-VENNEP—ABBENES Dr. Nugteren, tel. 02546-220. BADHOEVED ORP—SLOTEN Dr. Van Glabbeek. De medische dienst wordt waargeno men door dokter J. M.van Dijk, Ach terweg 6, Lisse, telefoon 3134. „De tijger valt aan" is een film over een ruige zeeman, die voortdurend iets doet waarmee hij het eigenlijk niet eens is. De oorzaak hiervan is een beeld schone vrouw, die alles voor het zeggen heeft. Voor haar zwaait de „zeebonk" woest met de vuisten en gaat naar het communistische Albanië om haar broer en en passant een heel stel kinderen over de grens te helpen. Hij moet hier natuurlijk het een en ander voor doen, maar als het dan eindelijk voor elkaar is, volgt er een beloning, die niet mis isIn Roxy boven de veertien jaar. Vanaf maandag draait in cinemasco pe en in kleuren „De laatste jacht". Voor boven de achttien. Een hevig romantisch verhaal rond een kostbare smaragd, de Star of In dia, door een vuig heer bemachtigd en door een edel dito begeerd. Daar ko men felle vechtpartijen, wilde achter volgingen en ingewikkelde intriges aan te pas. Een verrassing: u ziet ook nog een lieve spionne van Nederlandse oor sprong, die naast madame De Mon- tespan (die ook meedoet) geen gek fi guur slaat. U kunt het ondanks de on waarschijnlijkheden toch wel spannende verhaal in Cinema Palace gaan zien. Voor 14 jaar. RADIO Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat S8 - Haarlem vergeven moet, maar daarom nog niet hoeft te vergeten. Ook al is de Duitse methode van verhoren in onze jaren zo hier en daar aan de orde van de dag, zij blijft nochtans een herinnering, -die alleen maar walging kan nalaten. Vio- Itte Szabo, die er het slachtoffer van geworden is en aan de folteringen heeft weerstaan, mag een grote vrouw ge noemd worden en een lichtend voor beeld, van wie Odette Churchill dan ook gezegd heeft, dat zij de dapperste van allen is geweest. Dit alles neemt intussen niet weg, dat het zien van de verhoren een gênant ge voel bij de toeschouwer achterlaat, om dat hij weet hoe waar de geschiedenis is geweest. Anderzijds verleent die waar achtigheid ook waarde aan de film. Voor veertienjarigen in Lido. Ferry schijnt de naam te !,n van de man, die het beheer voert over de prij- zenvoorraad van de Amate. Bovendien is hij de aanvoerder van een indruk wekkend leger meisjes en jongens, die op de fancy-fair nun stem schor schreeu wen om de bezoek(st)ers naar een stand te lokken of hun een lotje rijker en een dubbeltje of kwartje armer te maken. Wij hebben hem gisteravond even. op gezocht, terwijl hij met een ernstig ge zicht in een te groot schrijfblok aante keningen maakte. „Wij hebben weer fan tastische prijzen", schreeuwde hij. en die mededeling geven wij u door. Zijn me- dewerk(st)ers zwoegen bijkans dag en nacht om de attracties zo prijsrijk mo gelijk te doen zijn. Wie dus nog niet naar de Amate is geweest, moet vanavond, morgenmiddag of morgenavond zijn laatste kans waarnemen. Wij hebben u reeds verteld, dat de tentoonstelling bijzonder boeiend is en dat ge u op de feestmarkt uitstekend kunt vermaken. Maar zondagavond zal het hoogtepunt gevormd worden door de trekking van de grote Amate-loterij. Omstreeks 9 uur begint het grote trek- kingsfeest en zal bekend worden, wie zijn fiets voor het concertgebouw kan laten staan om op een scooter huis waarts te keren. Vanavond is de Amate geopend van half acht tot elf uur, zondagmiddag van twee uur tot half zes en zondagavond van half acht tot elf uur. Zondag 18 mei draagt mgr. C. Kra mer, bisschop van Luanfu, die uit Chi na verdreven is, een pontificale Hoog mis op, 's morgens om negen uur in de kerk van de H.H. Elisabeth en Bar bara aan de Paul Krugerstraat in Haar lem-noord. De plechtigheid wordt ge houden in het kader van de Amate. Als bijzonderheid wordt gemeld, dal leerlingen van het Lavigerie-college te Santpoort de vaste gezangen zullen ver zorgen. Zij zingen de Katanga-negermis onder leiding van pater Mettrop W.P. Met een lezing van de gemeentesecre taris van Haarlem mr. H. E. Phaff, ge houden in de raadzaal van het stadhuis, is gisteravond de lezingencyclus „Haar lem, onze stad, ons werk, ons leven", die de Haarlemse Raad voor de Jeugd voor jeugdleiders en -leidsters organi seerde, besloten. In zijn betoor prees de gemeentesecretaris nogmaals het initia tief van de raad omdat daardoor een heter contact wordt gelegd tussen de burgers, c.q. de jeugd en de regerings autoriteiten. In de causerie_ die getiteld was „Onze houding ten opzichte van overheid en gemeenschap", legde mr. Phaff de na druk op het regeringssysteem dat in Nederland gevolgd wordt, een systeem, waardoor de burgers in grote mate zeg genschap hebben in het bestuur. De praktijk wijkt echter in vele gevallen af van dat systeem, voor een belangrijk deel een gevolg van het feit. dat de af stand tussen burger en regering te groot is. Mr. Phaff, die in deze situatie een aanleiding zag, dat men lichtvaardig kritiek zou gaan oefenen op het werk van de overheid, wilde daarom begrip wekken voor de moeilijkheden, die zich voordoen bij het werk van de overheid. Mr. Phaff pleitte ervoor dat men zich niet afwendt van de politiek, maar dat men belangstelling toont voor het staatsbestel. ..Eerst dan zijn wij goede staatsburgers", aldus de gemeentese cretaris. Onder grote belangstelling is gister middag de nieuwe zelfbedieningswinkel van Albert Heijn, Wagenweg 102 te Haar lem in gebruik genomen. De zaken Wa genweg 104 en aan de Koninginneweg werden tegelijkertijd gesloten. De nieu we zaak is bijzonder modern en aan trekkelijk ingericht en heeft een bedrijfs- oppervlak van 195 vierkante meter. Op hygiënisch verantwoorde wijze zijn de levensmiddelen uitgestald en het moet vopr huisvrouwen verleidelijk zijn alles daar te zien liggen. Drie open koelvi trines tonen vlees, zuivelprodukten, groenten, fruit en vis. Van de zijde van de afdeling Ver kiezingen van de gemeentesecretarie Haarlem verzoekt men ons het volgende onder de aandacht van de lezers te brengen: Evenals bij de Statenverkiezing in maart van dit jaar zullen de oproe pingen voor de komende stemming van de gemeenteraad, tegelijk met de afdruk ken van de kandidatenlijsten, door amb tenaren van de gemeentelijke Incas- sodienst aan de adressen van de kie zers worden bezorgd. Omdat deze stukken in veel gevallen in de avonduren zullen worden be zorgd is het mogelijk, dat ze voor re clame of propagandamateriaal worden aangezien. Ter voorkoming hiervan wordt er Uw aandacht op gevestigd, dat de gele oproepingskaartjes en de formulieren, waarop de namen van de kandidaten zijn afgedrukt, zullen wor den bezorgd van zaterdag 17 mei tot en met zaterdag 24 mei. Kiezers, die op dinsdag 27 mei nog niet in het bezit van een oproeping zijn, kunnen zich om inlichtingen wenden tot het bureau verkiezingen ten stadhuize. Afdrukken van kandidatenlijsten zijn aan het stad huis (portiersloge) verkrijgbaar. Men wordt verzocht oproepingen van personen, die niet aan het opgegeven adres woonachtig zijn, ten spoedigste, zo mogelijk met opgave van het tegen woordig adres bij het bureau verkies zingen terug té bezorgen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle kiezers, die op 15 april van dit jaar in het bevolkingsregister van Haar lem waren opgenomen, van die ge meente een oproeping zullen ontvan gen, tenzij hun is toegestaan bij vol macht te stemmen. Personen, die na die datum 23 jaar zijn geworden, zul len aan deze verkiezing niet mogen deelnemen. m Vereniging Haarlem De heer Corneille F. Janssen, hoofd van de afdeling Monumentenzorg van de gemeenteelijke Haarlemse dienst voor Openbare Werken heeft gisteravond voor de Vereeniging Haerlem gesproken over „Enkele sociale en economische aspec ten van het restaureren van oude hui zen". Restauratie van een oud huis met een culturele waarde is, aldus de Hteer Janssen, in wezen een normale „her stelbeurt", die ieder huis op gezette tij den ondergaan moet. In tegenstelling tot wat vroeger ge woonte was, „moderniseert" men niet meer een huis, dat op een monumen tenlijst staat, in die zin, dat men het in- en uitwendige aanpast aan de huizen, zoals die thans gebouwd worden. Men tracht integendeel de oude sfeer zo veel mogelijk te handhaven, maar past tegelijkertijd modern comfort, zoals sa nitair en verwarming toe, zodat een ge restaureerd huis in alle opzichten weer goed en aantrekkelijk bewoonbaar is. Aldus is een restauratie niet alleen een daad van piëteit jegens het voor geslacht, maar tevens getuigend van verstandig beheer van kostelijke erf goederen. De spreker herinnerde aan de van overheidswege min of meer volgens be paalde plannen aangepakte restauraties van de binnenstadshuizen in Amersfoort en Maastricht (Stokstraatbuurt), waar hele straten in de „city" dank zij de restauratie van oude, in verval geraak te woonhuizen, weer aantrekkelijk ge worden zijn voor „betere" bewoning. Voor oude woonhuizen, die vóór 1900 gebouwd zijn geldt, dat zij om de zeven tig tot tachtig jaar vernieuwd moeten worden. Daaraan hield men zich door gaans en dat is aan oude huizen goed merkbaar. De gevel werd meestal bij voorkeur aangepast aan de tijds-smaak, zodat er bijvoorbeeld huizen met laat- Zondag wordt het ongeveer 55 meter lange Schotse visserijonderzoekingsvaar- tuig „Explorer" in IJmuiden verwacht. De Schotse visserij-biologen komen hier overleg plegen met hun Nederlandse collega's aan de vooravond van de in ternationale onderzoekingen, die ruim een maand in beslag zullen nemen. De De leerlingen der elementaire afde ling van de muziekschool van Toon kunst gaven vrijdagavond in de Stads schouwburg, die geheel bezet was, een uitvoering die wederom bewijzen gaf dat het onderricht in goede handen is. Ook kon meermalen bij de jeugdige executant] es muzikaliteit en aanleg voor hun instrument of de zangkunst geconstateerd worden. Aardige dingen werden verricht door de klassen voor algemeen muzikale ont wikkeling en door het jeugd- en kinder orkest. Het is ondoenlijk in détails te treden; er werden ongeveer zestig stuk jes gespeeld en gezongen door onge veer even zo veel solistjes: op de viool, cello, guitaar, piano, dwarsfluit, blok fluit, clarinet, trompet en hoorn. Een glunderende mama vroeg ons haar zoontje te willen vermelden, maar we kunnen het echt niet doen. Over het al gemeen is het een leuke avond geweest, wel wat lang, die van de muzikale vor ming van de kinderen een duidelijk beeld gaf, waarvoor de directeur en de leerkrachten een woord van dank toe- komt T. de Vr. In de Grote of St. Bavokerk te Haar lem zal donderdag 22 mei 1958 's R}1"" dags van drie tot vier uur Piet Kee het orgel bespelen. Programma: 1. Vier Oud-Hollandse componisten: a. Ein fröhlich Wesen, Jacoh Obrecht; b. Pavana Hispanica, Jan Pietersz. Sweelinck, Samuel Scheidt; c. Fantasia, Anthonie van Noordt; d. Fuga, Konrad Fr. Hurlebusch. 2. Preludium en fuga in f kl. t„ Johann Seb. Bach. 3. a. Herz- lich tut mich verlangen, Johann Peter Kellner; b. Was Gott tut, das ist wohl- getan. 4. Andante in F gr. t. K.V. 616, Wolfgang Amadeus Mozart. 5. Prelu dium en fuga in g kl. t., Dietrich Buxte- hude. e jaarlijkse tentoonstelling van Bloemendaalse kunstenaars in het Onenluchttheater werd dezer dagen door de burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller geopend met een toe spraak die allen die het goed menen met de bevordering der beeldende kun sten, als muziek in de oren geklonken moet hebben. Enerzijds legde de burge meester een verklaring af over de nood zaak tot beperking van beroepskunste naars waarbij de motiviering zeer ter zake was, anderzijds stelde hij vanuit de zelfde gezonde instelling: vast dat men na deze belangrijke beslissing eerst dan aan een goed begin toe was. Het voorne men om de nog prille culturele activitei ten een goede verzorging te geven, vormde een even logisch als sympathiek besluit. Om ieder misverstand bij teleurgestel de amateurs weg te nemen herinner de spr. eraan dat het kunstbudget op de begroting was geplaatst met een sociale bedoeling. Het bedrag dient daarom be steed te worden aan beroepskunste naars. Als vorm van besteding is een expositie gekozen omdat de daaruit voortvloeiende particuliere verkopen, en de contacten met het publiek gezon der en belangrijker zijn dan de aan koop van enkele werken door de over heid. Het belang van de gehele Bloe mendaalse gemeenschap is op deze wijze gediend. De grens tussen amateur en be roepsman is nogal breed en wazig, dadrom is de selectie aan de veilige kant gehouden; Uit de beroepskunste naars is een keuze gedaan. Deze bei de groepen zijn onvergelijkbare grootheden door bijv. een totaal an dere opleiding en instelling en de ge heel andere sfeer waarvan hun werk doortrokken is. Dit is de reden waar om hun werk ook niet door elkaar heen geëxposeerd kan worden. Zonder tussenkomst van een jury heb ben de aa gezochte kunstenaars hun inzending bepaald. Een bijkomend voordeel van de selec tie is dat aan de wand een waardiger spaciëring betracht kan worden, voor welke zorg spr. de heer Van Steenwijk en de Dienst voor Publieke Werken dank zegde. Wegens de kosten heeft men zich dit jaar moeten beperken tot de ruimte in het kleedhuis. Spr. waarschuwde tegen overschat ting van deze activiteit en stelde de za ken zuiver door erop te wijzen dat er geen kunstmanifestatie is nagestreefd maar een rechtstreekse confrontatie van de kunstenaar en de bevolking. De zoveelsoortige „tweezaamheid" van bijvoorbeeld kunstenaar en pu bliek, Openluchttheater en Kunst, jeugd en volwassene kan op deze wijze tot een heid geleid worden binnen de Bloemen daalse samenleving. Met de wens dat uit het entreegeld voor hef theater en dat voor de expositie grote bedragen aan vermakelijkheidsbelasting in de gemeentekas vloeien, een ver,YH,zl?„ naar de groei van het jonge eendje op het affiche en een reeks dankbe'tuig - gen besloot de burgemeester zijn bela g- wekkende toespraak. B en W van Bloemendaal bieden de gemeenteraad ter vaststelling een ver ordening aan, welke de toekenning van een bijdrage in de stichtingskosten van kerkgebouwen regelt. Zij verwijzen in dat verband naar het rapport-Sas sen over deze kwestie twee jaar gele den uitgebracht voor de Minister van Binnenlandse Zaken. Hoewel er in de gemeente Bloemendaal geen sprake is van een snelle groei van de bevolking, menen B. en W. dat er in hun ge meente verschillende, ook in het rap port genoemde redenen aan te wijzen zijn, welke een subsidie-verlening recht vaardigen verminderde draagkracht van de leden van kerkgenootschappen en hogere uitgaven aldaar voor taken, welke men van kerkelijke zijde in de na-oorlogse samenleving opnieuw tér hand heeft genomen, zoals verschillen de vormen van jeugdzorg en de be jaardenzorg. Twee kerkgenootschappen in Bloemendaal, de Kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente en de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk hebben verzocht om bijdragen van ge meentewege in de kosten van de door hen voorgenomen kerkebouw. Bij graafwerkzaamheden ten zuiden van het „Huis te Vogelenzang" in Bloe mendaal heeft de archeoloog H. J. Wie- land Los dezer dagen enige scherven gevonden, die vermoedelijk afkomstig zijn uit de eerste eeuw van onze jaar telling. Zij zouden afkomstig zijn van zogeheten Fries-Bataafs aardewerk. Zondag 25 mei wordt aan de Jan van den Bergstraat 5 te Heemstede een bij zonder feest gevierd. Dan namelijk her denkt het echtpaar P. Zwinkels-Asse- delft de dag waarop het zestu? -L,,i geleden in het huwelijk trad. E Fen bij dat diamanten feest heel wat herinneringen uit lang v"7 zfwej de ren worden opgehaald, want zowei ae bruid, die 86 jaar is, fis de Druïde- gom/die reeds 89 jaren telt weten ver- rassend veel te vertell^."°zich nog herin stede. De bruidegom kan zien nog nerm- neren de tijd, dat de stoomtram, de kelTrljaPreenVge"edden op stal gezette elek trische tram, nog niet naar Heemste de reed de tijd ook, dat m het dorp slechts één politieman surveilleerde en dat er één slagerij was. De bruid zal ongetwijfeld haar ervaringen gaan ver tellen van naar reizen, van haar ge boorteplaats Vogelenzang, naar Haar lem met de trekschuit. De bruidegom die een geboren Heem- stedenaar is, vond zijn „dagelijks brood" in het bloembollenbedrijf. Dertig jaar achtereen werkte hjj in de anjerkwe- kerJl vfn de firma Erens. Een bijzon derheid is wel, dat de bruidegom be hoorde tot de eerste groep kinderen, die de eerste H. Communie deed in de St.- Bavokerk in 1880. Kinderen zijn er uit het huwelijk niet geboren. Wel hebben de heer en mevrouw Zwinkels de zo.g op zich genomen voor een Duits meisje. Van haar derde jaar af tot aan haar huwelijk heeft het echtpaar het kind verzorgd en opgevoed. De festiviteiten verbonden aan de viering van het diamanten huwelijk be ginnen op Pinksterzondag met een hoogmis, die wordt opgedragen in de St. Bavokerk aan de Herenweg te Heemstede. Het feest zal het bruids paar volop meevieren, ofschoon ae bruid wat slecht ter been is en niet al te goed meer kan zien. De bruidegom is nog goed gezond, al laat zlJn gehoor hem wat in de steek. De Algemene Raad van het Interpa rochieel Sociaal Charitatiet Centrum van Haarlem en Omstreken houdt woens dag 21 mei vanaf 's avonus acht uur, zijn jaarvergadering in het gebouw van het Wit-Gele Kruis aan het Kenaupark 17 te Haarlem. De agenda vermeldt onder meer de verkiezing van twee be stuursleden wegens het periodieke aftre den van de heer W. J. B. J. M. van Liemt en H. F. Schuitheiss, die beiden herkiesbaar zijn. De penningmeester, de heer R. Schlatmann, heeft zijn ont slag aangeboden. Na de pauze zijn er drie vijf-minu- ten-conferenties, te weten van pater S. Duynstee O.F.M. over „Het werk on der de Hongaren", van mr.J. D. A. Viskil over „De Gerepatrieerdenzorg" en van de directeur van het I.S.C.C. de heer A. J. J. M. Rjjssenbeek, over „De Parochiële Centra en over de Be jaardenzorg". organisatie van deze onderzoekingen is in handen van het rijksinstituut voor vis serij onderzoek in Nederland. De komen de week gaan de Explorer en het Ne derlands visserijonderzoekingsvaartuig „Willem Beukelsz" de zogenaamde pa rallel-visserij uitoefenen in de omgeving van de ST-boeien. Beide schepen zullen maandag uit IJmuiden vertrekken. Op zee zullen zij het Deense visserijonder zoekingsvaartuig „Dana" ontmoeten, zich bij hen zal voegen. Gedrieën gaan de schepen dan vissen op dezelfde vis grond met het materiaal, waarmee zij gewend zijn te vissen. De bedoeling van dit onderzoek is te komen tot een om rekeningsfactor, waardoor het mogelijk wordt uit de vangstresultaten van de ze verschillende schepen en verschillen de netten de cijfers te produceren, die een onderlinge vergelijking mogelijk ma ken. Voor dit onderzoek is. -een week uit-, getrokken. De Dana laat dan de beide andere schepen weer in de steek om zich verder aan eigen onderzoekingen te gaan wijden. In de plaats daarvan zal zich echter het Duitse visserij-onderzoe kingsvaartuig „Antop Dorn" bij het tweetal voegen. De bedoeling is n.l. om vervolgens gedurende drie weken met deze drie schepen te gaan vissen in de buurt van Schotland. Ook het P?mse visserijonderzoekingsvaartuig „Michal Siedlecki" zal hierbij aanwezig zijn, voornamelijk om zich op deze wijze van onderzoek te oriënteren. De visserij zal zich richten op wijting en andere rondvis. De wijting is de laatste jaren in de bijzondere belang stelling van sommige landen gekomen, enerzijds omdat bp de industrie-visserij ook veel j°ngf. wijting gevangen wordt, waardoor wellicht schade wordt toege bracht aan de wijtingstand, anderzijds omdat ook grotere wijting dan de voor geschreven minimum-maat door de ma zen van de gebruikte netten blijkt te ont snappen. ^ir^ 'n an^er opzicht is het onder zoek voor de visserij van grote beteke nis. Netten van allerlei materialen, ook van synthetische vezels, zoals nylon en perion, zullen beproefd worden. Geble ken is namelijk, dat bij gelijke mazen maar verschillend materiaal de ontsnap pingskansen voor de vis, die in het net raakt, verschillend zijn. De Duitsers zul len bij deze proeven zelfs op de prop- pen komen met een metalen kuil, net achterste deel van het net, waarin de gevangen vis tijdens de visserij zich op hoopt. De ontsnappingskansen kan men meten door om de kuil van het net, waarmee gevist wordt, een grotere kuil van heel fijnmazig want als een hoes te bevestigen. De uit de gebruikte kuil ont snapte vis blijft dan, behoudens de al lerkleinste exemplaren, in de tweede kuil zitten, zodat men precies kan me ten tot welke grootte de vis nog heeft weten te ontsnappen. De Vereniging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" organiseert donderdag 5 juni een open baar concert, dat wordt aangeboden aan de leden vari de Vereniging en in- troducé's. Onder leiding van Henri Arends zal het orkest een bijzonder sa mengesteld programma uitvoeren, waarbij negen, voor het merendeel jon ge leden van het orkest solistisch zullen optreden. Bovendien wordt een altviool concert van Janos Hórvath, een van de altisten uitgevoerd. Het concert wordt geopend met een werk voor koperbla zers en slagwerk van Florent Schmitt. Hierna zal worden uitgevoerd het con cert voor vier violen en strijkorkest van Vivaldi met als solisten Piet van Heus- den, Ruud Stoffer, Joop Lacourt en Fokke Beekman. Als intermezzo wordt Mozart's serenade Eine kleine Nacht- musik gespeeld, waarna de verleden jaar benoemde solo-celliste Hendrika Hoekstra de soliste is in de Elégie voor cello en orkest van Fauré. Het program- ma voor de pauze wordt besloten met Duett concertino voor klarinet, fagot, strijkers en harp van R. Strauss met als solisten Aart Smit, klarinet en Wim Stok, fagot. Na de pauze is Pieter Odé de solist in de Ballade voor fluit, strij kers en piano van Frank Martin. Hier na vindt de eerste uitvoering plaats van het concert voor altviool van Janos Hórvath, solist is Jan van Leeuwen. Het concert zal worden besloten met de Ouv. Fledermausvan Joh. Strauss. In de Groote Houtstraat heeft op nummer 147 „Melco" een goed-gesor- teerde schoenenzaak gêopend. Het pand is daarvoor grondig verbouwd en mo dern ingericht. In de Generaal Cronjé- straat heeft dezelfde firma ook een schoenenwinkel, evenals in diverse an dere plaatsen van ons land. 17e eeuwse „flessengevels" zijn, waai van de constructieve elementen m Middeleeuws zijn. Soms was een gev® vernieuwing slechts gedeeltelijk. P heer Janssen noemde als voorbeeld „Bilderdijk-gevel" van café-restaura» Brinkmann aan de Groote Markt, y 1680 daterend, maar met onmiskenbai gothische elementen. De in 1900 uit? vaardigde Woningwet, die de stoot I1 tot de bouw op grote schaal van goe' arbeiderswoningen, ontvolkte de binrtf steden van ons land, en werkte da8 door ook de „city-vorming" in de hafl De vroegere woonstraten werden sttf ten met kleine bedrijven en de strate1 waarin vroeger voornamere woonht zen waren, werden winkel- of kantoo straten, omdat ook de beter gesitueë den de binnenstad ontvluchtten. Evenals voorgaande jaren wordt "1 de zaterdag voor Pinksteren, de „Lu' lak", in het kader van de jeugdbald» digheidsbestrijding een luilak-oriëntatie rit georganiseerd. De rit staat ope® voor jongens en meisjes van tien tot et met veertien jaar, zowel wielrijder1 als voetgangers. De start heeft plaat' om vier uur 's morgens. Om zeven uo' moeten de deelnemersformulieren i® twee grote bussen, op de Grote Hout brug zijn gedeponeerd. Iedere deelnemer moet starten, hil een op zijn formulier aangegeven punt- i'et dichtst bij zijn woning. Op vijf' tien plaatsen zijn dergelijke punten, dlê tevens dienen als controle. Sommig? van deze posten geven aan de wielrü' aers een briefje, waarop de route van een puzzelrit staat aangegeven, bij an dere ontvangen de deelnëmers eën brief je, waarop een aantal verkeersvrag®" staan. Goede beantwoording en juis, volvoering van 'n opdracht leveren- te kens een stempel op. Degene die op deie manier de meeste stempels, dus uitein delijk punten verzamelt, is winnaar van de luilakoriëntatierit. Voor de winnaars in de verschillende klassen is een wisselbeker en een hor-, loge beschikbaar gesteld. Voor hen di«| minder punten hebben zijn er prfjzer als fototoestellen, duikersbrillen, zwem vliezen, hengels, rijwieltassen en bad tassen. De ingeleverde formulieren wor den gesorteerd en gecontroleerd in het kantoor van de gemeentelijke die*1** IT' 6.45, 7.45, 9, 10-15 voor lichamelijke opvoeding, jeugd- eJ} sportzaken. De prijsuitreiking vlf°n plaats om tien uur in de Staasdoew aan de Gasthuisstraat. De d-.elnem®Je/ formulieren zijn verkrijgbaar op 23Jen na twaalf uur aan alle politiebureau bij de wijkagenten. Kathedraal St.-Bavo: 6.30, 7.30' 830 (H 11, 12 uur. O. L. V. Rozenkrans: 6, 7.30, 0. 10-15 (Ii 12 uur' o30 H. Joannes de Doper: 6.15, 7, 8.15, (gp. U, 12.15 uur. H. Antonlus Aran Padua: 6.30, 7.30, 8™ (H.), 10, 11, 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9 (H.). 11, 18 uur. Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, 9, 10-4' (H.), 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, 9 (H-h 11.15 uur. H. Liduina: 6.30, 7.30, 9 (H.). 10.45. 12 uur O. L. V. Zeven Smarten: 6.30, 7.30, 8 (H.), 10.45, 11.30, 18 uur. H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45. o (H-> 10.45, 12 uur. O. L. V. Hemelvaart (Heemsted 81 (H.), 10, 11, 12 uur. II. Bavo (Heemstede) H(HAntoniusU<Aerdenhout): 7.30, 8.45 (H.) 11 uur. i H. Agatha (Zandvoort): 7.30, 9 (H.), J uur. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal' 7.30, 8.45 (H.), 10.45, 12 uur. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30, 9 (H-l' 10.45, 12 uur. BEVALLEN van een dochter: H. M. Maartens-ChristiaanseL. M. Scha®} roo-Hulsen; K. van Beek-van der Kra?8* T. Nieien-Schoen; A. G. van Meijden-Bosch. BEVALLEN van een zoon: M. J. "J Lange-Geuzebroek; E. Nooteboom-G, chowik; M. Korpershoek-Boerwinkel; V Bos-Groosjohan; E. Pott-Cosijn; S. Ag1" cola-Martens. ,g ONDERTROUWD: P. H. Middelhui en A. de Haas; A. L. Jansen en B. Marsman; B. J. Delissen en I. KoOV man. GETROUWD: F. van den Akker e' L. T. Zuelen. OVERLEDEN: A. A. M. Vierhout,JJ j, Kamperlaan; G. Kat, 76 j, straat; F. M. J. Hogeboom van Bdii genum, 68 j., Dirk Schaferstraat; A. C. C. Weijers, 2% j, Kamperlaan. Het Nederlandsche Roode Kr^j houdt dit jaar een collecte van 26 ij},, tot en met 7 juni. Gedurende dit tfl vak zal de huis-aan-huiscollecte das Hjks plaats vinden; de straatcollecte worden gehouden op de laatste dag d* collecteperiode, op zaterdag 7 juni. O' deze collecte te doen slagen is voor 0 Afdeling Haarlem en Omstreken veel groter aantal collectanten no» dan het aantal dames en heren, 8 zich tot nu toe daarvoor beschikba' heeft gesteld. En in verband met steeds stijgende uitgaven, hoofdzakel voor de Bloedtransfusiedienst, de TrO' bosedienst en het Welfarewerk, waa' begrepen'd< kosten van het doen dé nemen aan de boottochten voor inv» den en chronische zieken, is het vj de Afdeling volstrekt noodzakelijk, f de collecte financieel slaagt. Bij de j deling word- er steeds op toegezien, de collectanten werkzaam worden steld in de wijk, in welke haar- of woning is gelegen. Het Bestuur der Afdeling doet beroep op de ingezetenen van H8 lem, Heemstede, Bloemendaal, Aero hout, Vogelenzang, Overveen, BeF, broek en Spaarndam om zich als lectant(e) op te geven, hetzij voor huis-aan-huis-collecte, hetzij voor straatcollecte, hetzij voor beide. j Opgaven van de bereidheid als vh nig te helpen worden gaarne ingew»,| (schriftelijk) op het Secretariaat, Afdeling, Paviljoenslaan No. 3 te Dy lem dan wel telefonisch onder No. 21 Molendijk's Dameskap- en heidssalon aan het Santpoorter^ die onlangs geheel gemodêrniseei j herdacht 10 mei zijn twintigjarig ec staan. De zaak is toen trie} uL staan ue zaait us welriekende afdeling parfumerie gebreid. Het jubileum werd n» at"' geanimeerde receptie gevierd, dKrf ten duidelijkste bleek, dat de ve t ten de heer en mevrouw Mow11 zeerste waarderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2