Haarlemse Bank van Lening houdt na vier eeuwen op te bestaan Laatste veiling (opbrengst iets meer dan f 200.-) van niet-ingeloste panden „OME JAN" DRAAGT SOCIALE FUNCTIE OVER AAN DE VOLKSCREDIETBANK D H Geestelijke volksgezondheid hoort aan het particulier initiatief In DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W H rs Haarlem moet een grote achterstand I ingehaald worden op het gebied van sport- en jeugdzaken I EEN GEZONDE GEEST IN EEN 1 GEZOND LICHAAM ^estaa/i laatste jen en kwijnend Schoolvoetbal ligt weer stil GESPREK MET KATHOLIEKE RAADSLEDEN ZATERDAG 17 MEI 1958 PAGINA 3 CEnTRALE verwarming POW-R.MaTIC Oliebrantfers «■KOEN f». Volkskredietbank Lombardije Oud kloosfer? I iiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir (jjfrgji ehcti overheidstaak Finales brengen katholieke scholen weinig succes Zelfstandigheid Achterstand Haarlemse rechtbank Mr. C. D. Vliegenthart geïnstalleerd als griffier c eti met "\7"oor de laatste maal werden deze week in een klein, pakhuisachtig zaal tje van de Volkscredietbank van Haarlem en Omliggende Gemeenten fcan de Kleine Houtstraat niet ingeloste panden publiekelijk verkocht door de voormalige Bank van Lening, die sinds 1 januari van dit jaar niet meer bestaat. Veel zaaks was er niet op de veiling, al puilde het zaaltje uit van de belangstellenden, die soms zelfs vanuit het kleine portaaltje boden op de „gouden, zilveren en juwelen panden, meubilair, rijwielen, bromfiets, naaimachine, radio's, fototoestellen, schilderijen enz. die er volgens de aankondiging te koop waren. Directeur M. J. Dixon, van de Volkscrediet bank, bleef een enkele maal „hangen" aan voorwerpen bij zijn pogingen de opbrengst te stimuleren door hoger te bieden. „Laat maar lopen," zei hij meestal tegen afslager Scholte, die er ook niet veel van kon maken. Maar bij deed zijn best, kennelijk, en met allure. „Je tante!!!", scheen het af slagers-gezicht te zeggen, wanneer iemand een gulden bood voor een juwe len dasspeld, die tenslotte toch nog vijftien gulden deed, maar niet meer. Want het publiek was even hard, en even vol typische geintjes als de af slager. „Een gulden, en niet meer. Dat ding is zo zwaar. Brengt U hem voor mij naar de overkant? bood een uitdraagster voor een „antieke" gietijzeren haardplaat. Het ding ging tenslotte weg voor een tientje. „Je hebt altijd gekken, die er veel geld voor geven," vond de koopvrouw. „Hij is lopende binnengebracht," vertelde de afslager van een kennelijk niet zo zware elektrische klok, die onmiskenbaar stil stond. Drie en een halve gulden was de opbrengst. Polshorloges gingen ook niet best. Voor een paar rijksdaalders kon men er eigenaar worden van klokjes, die anderen in geld nood hadden moeten belenen en niet konden inlossen. Sentimenteel is „Ome Jan nooit geweest voor zijn klanten en op zijn laatste veiling in Haarlem v iel dan ook niets te bespeuren van het vreemde bijgeloof, dat het eigen fluïdum van andermans persoonlijke bezittingen vooral sieraden ko pers ongeluk zou brengen. Een gesoigneerde dame bood fervent op voor blijkbaar kostbare oorknoppen, die zij tenslotte voor vijfenzestig gulden kreeg. Dat was wel de hoogste opbrengst in de afdeling sieraden c.a., want twee glazen stolpen met antiek zilver beslag deden niet meer dan negen tien gulden. Een onduidelijk religieus schilderij „op echt linnen" bracht een tientje op, maar niemand wilde meer dan vijf gulden geven voor twee paneeltjes, schijnbaar antiek, engelen of een allegorische voorstelling. „Veel te link voor mijn man zo'n engeltje in huis, was het commen taar van de uitdraagster. „Het is altijd makkelijk, als je zo'n ding in voorraad hebt," kondigde afslager Scholte de kinderwagen aan, waarvoor weinig animo bleek te bestaan. „Allemaal ouwtjes," zei iemand. Twintig gulden bracht de wagen ten slotte op. Vijfenzestig gulden was het hoogste bod op een radio met ingebouwde pick-up, een naaimachine bracht hetzelfde bedrag op. Opvallend was de prijs, die iemand over had voor een vieze-leren jas: zestig gulden. Een damesfiets bracht honderdzestig gulden op, een bromfiets vijfenzestig gulden. Voor vijftien gulden werd een jonge man uit Eindhoven eigenaar van een vervallen motorfiets. „Daar mag je wel veertien dagen vakantie voor ne men," meende zelfs afslager Scholte, die na deze transactie voor het laatst op een Haarlemse „lommerd-veiling" geroepen had: „niemand meer als vijftien guldenNiemand méééér?? 1_J ij is fantastisch, die afslager," vond mejuffrouw D. Piers, die bijna 91 veertig jaar bij dergelijke veilingen in Haarlem geassisteerd heeft en enigszins weemoedig scheen. Vroeger werd er vier maal per jaar, steeds gedurende drie achtereenvolgende dagen, een grote veiling gehouden van niet afgehaalde panden en daar kwam stellig meer zaaks onder de hamer. De afdeling „Bank van Lening" in liquidatie van de Volkscrediet bank heeft op de slotveiling ruim 200.- opgebracht. Vrijwel alles werd verkocht. Zelfs de tafel, waaraan enkele bestuursleden in het veilinglokaal gezeten waren, al bracht dat meubel niet meer dan twee rijksdaalders op. Wat de panden, die verkocht zijn, meer opgebracht hebben dan de taxatie die de Bank destijds bij de belening gemaakt heeft, komt ten goede aan de houder van het pandbewijs, het zogenaamde „lommerdbriefje". Van meer opbrengst zal er bij deze laatste veiling wel geen sprake zijn. De verliezen bij de veiling de „minder"-opbrengst dan de taxatie zijn echter het risico van de „lommerd". Op 1 juli van het vorige jaar werd de belening op roerende goederen bij de Haarlemse Volkscredietbank gestaakt en inge- volge de Pandhuiswet hadden de houders van „lommerdbriefjes" daarna zes maanden gelegenheid de panden in te lossen, waarvan echter vrij- geen gebruik gemaakt werd. De Haarlemse als instelling minsfank van Lening leidde de laatste vier eeuwen oud bestaan, zoals tr0m,ren een kwijnend merds", die er in oa,?ns alle „lom zijn. De Volkskredietbanland.nog over onzes inziens gelukkig !^n.hebben functies overgenomen van sociale oude instellingen, die vroeg|*e eeuwen- van grote bloei gekend hebb^riole.n bloei hield echter verband met Die schappelijke ellende en armoede ^?at' Jan", zoals de „lommerd", euphemistisch wellicht, genoemd werd heeft de eeuwen door, arme mensen aan geld geholpen: onmiddellijk, zo_ der onderzoek naar de doelmatigheid van hetgeen hij uitleende en uiteraard tegen rente, kostenvergoeding en op on derpand. Die rente is altijd vrij hoog geweest ook toen de Banken van Le ning instellingen van „openbaar nut" werden omdat er vrij veel kosten ge- naaakt moeten worden voor bet bewa ren van de panden. Het kwam vroeger danook nogal veel voor, dat men maar bever afzag van het inlossen van pan- hfi" VOoral bij mensen, die „van de hand mde tand" leefden. De Bank van Lening hielp onmiddelijk aan geld, wanneer men tenminste een onderpand kon aanbieden, dat de moeite waard was. Bij de bank werden de pan den getaxeerd en men kon er geld le nen van zeventig tot negentig procent Van de geschatte waarde. Met de beleen som werd een genummerd briefje ver strekt, officieel „pandbewijs" en in de wandeling „lommerdbriefje" geheten, uiterlijk binnen zes maanden kon het Pand worden ingelost. Het „lommerd briefje" gold als een toonderpapier en as derhalve vervreembaar, wat uiter- dem! T.ogeljjkheden tot verdere en be- dkebjker financiële transacties in- wa d- De geldelijke hulp van „Ome Jan" tie meestal maar een lapmiddel- gehniVaarmee de mensen niet blijvend daar n waren- al W8S een voordeel liieitan Wel' ciat er vrijwel geen forma- ViJ, ®n of onderzoek naar iemands pri- m m5tandigheden aan te pas kwa- miffó aar een gevaar was, dat som- gincr t® gemakkelijk hun bezittingen mo„n- "elenen, soms voorwerpen, waar voorL-ei8Cnlhk niet huiten kan. Een veel r,a_ k°mend misbruik waren de zoge- aamde weekpanden. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 54855 Iemand, die niet in staat was de gehele beleensom ineens uit zijn week- inkomen te missen, beleende bijvoor beeld geregeld zijn zondagse pak of een dergelijk onderpand, dat hij elke zaterdag inloste en 's maandags op nieuw beleende bij de bank, die het keurig en motvrij bewaarde, zonder dat er bezwaar gemaakt kon worden tegen een dergelijke „garderobe- dienst". e laatste jaren tracht men over al zo veel mogelijk de Bank van Lening-klanten over te hevelen naar de V'olkskredietbank, omdat die in stelling maatschappelijk zeker verant- woordelijker te werk gaat. Een V0'KS" kredietbank speelt het in vele gevallen wel klaar de mensen zo te helpen, tiat ze voor goed uit de zorgen komen, al ,s daarvoor enig onderzoek nodig. h„P,er j51 december van het vorige jaar, van i ïe daS- dat de Haarlemse Bank er in i"ng f°rmeel nog bestond, waren honderrivM?leine Houtstraat nog maar tale inw ntwintig panden met een to- 1956 daarop van nauwelijks 5.500. In veertig na,Vri8en waren er nog duizend- geveer f 41 een waarde van on- ambtenaren hiï ^an de aktiviteit van de deze geringe orn^f. Vo!kskredietbank is een verheugend sociaal opzicht ken Willens te da"" Bank van Lening et™,hebl)™ /V de getorpedeerd, zodat het ™Jïïn meer, langer verantwoord LVO£5est®JI1 met botage" kan men de ambtm, "sa" zins euvel duiden, omdat w gee",S' beste bedoelingen gebeurde et „lommerd-systeem" is staan in Italië, waar de h»n del in de Middeleeuwen bloei- ender en verfijnder was dan in andere delen van Europa, al is het principe van geld schieten op onderpand zo voor de hand liggend, dat het ook wel in andere beschavingen bestaan zal hebben. In Europa waren het aanvankelijk vrijwel uitsluitend Jo den, die aldus geld uitleenden, omdat zij niet, zoals de Christenen, gebon den waren aan het woekerverbod. La ter legden de Lombarden, de inwoners van Lombardije, zich vooral op de geld handel toe. In het midden van de 13e eeuw waren er al Lombarden in de Ne derlanden. Hun bankinstellingen waren voor het economisch leven destijds belangrijker dan de latere „lommerds", omdat er niet alleen geld geleend werd op onder pand van kleding of huisraad, maar ook op groter schaal op handelsvoorra den, juwelen, onroerende goederen en waardepapieren, zodat zij dus ook als krediet- en hypotheekbankiers fungeer den. In de 17e eeuw stichtten de meeste Hollandse steden zelf Banken van Le ning voor hun burgers, om woeker van particulieren tegen te gaan. Meestal werden de stedelijke banken verpacht, zodat er van de. goede intenties niet veel terecht kwam. In 1614 richtte het stedelijk bestuur van Amsterdam een Bank van Lening op, waar Vondel van 1658 tot 1668 boekhouder was. In 1622 kwam Haarlem met een eigen Bank van Lening, die toen door het stadsbe stuur overgenomen werd. In 1826 kwam een Koninklijk Besluit af, waarbij de gemeentelijke Banken voor Lening hun commercieel karakter verloren en in stellingen van openbaar nut werden, die de gehele 19e eeuw door helaas een belangrijke rol gespeeld hebben. In 1870 waren er vierendertig Banken van Le ning in ons land, thans zijn daarvan nog maar zeven over gebleven. Het historische gebouw aan de Kleine Houtstraat te Haarlem, waarin tot voor kort de stadsbank va nlening gevestigd was. Na de slotveiling van niet ingeloste pan- den. 's de oude lommerd definitief in liquidatie en zijn taak is beter aan onze sociale opvattingen aange past overgenomen door de Volkskredietbank. Het gebouw van de Haarlemse Bank van Lening, zou vroeger een klooster geweest zijn van de Lazaristen, al wordt dit door geschiedvorsers in twij fel getrokken. Een feit is, dat reeds vóór de Haarlemse noon in 1572 een Bank van Lening in het zelfde gebouw gevestigd was. De Lazaristenorde was sinds 1397 opgeheven en de bezittingen waren toen overgegaan op de Johannle- ters, die in Haarlem wel een klooster hadden, maar dat was In de Jansstraat en niet in de Kleine Houtstraat. Hoe het zij, op 3 januari 1662 nam het Haarlemse stadsbestuur de Bank van Lening in de Kleine Houtstraat over van de eigenaren, Cornells Ormea en I Catherina Laignier. De Italiaans klin kende naam van de eerstgenoemde ver koper duidt wellicht op zijn Lombardi sche afkomst. Aan een middeleeuws klooster herinnert niet veel in het schil derachtige monument aan de Kleine Houtstraat, dat na de oorlog enigszins gerestaureerd werd. De trapgevel aan de straatkant is in ieder geval 17e eeuws. Aardig is het toegangspoortje tot de karakteristieke binnenplaats. In het veilingzaaltje, dat thans voor het laatst dienst gedaan heeft, getuigt een fraai bewerkte eikenhouten schoorsteen met gebeeldhouwde consoles, boezem en schilderen van vergane glorie. i /"Np 28 mei worden de gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Dan wordt U wordt de kiezer gevraagd om een oordeel te geven over zijn vertegen- li: woordigers in de zittende gemeenteraad, en om zijn voorkeur kenbaar te I maken met betrekking tot de nieuwe gemeenteraad. De thans zittende jf raadsleden hebben vijf jaar hun zetel bezet. In die vijf jaar is er veel ge- beurd. Ook in Haarlem. Voor de komende zittingsperiode van vier jaar zijn I er nog vele wensen. Ook in Haarlem. Bovendien is het nodig om nog eens duidelijk te stellen, hoe men in het algemeen de taak van de gemeentelijke overheid ziet. We hebben daarom ter oriëntering met verschillende leden van de katholieke fractie in de Haarlemse gemeenteraad gesproken over I de verschillende aspecten van het politieke werk. In de komende twee we- I ken zullen wij hierover enkele artikelen publiceren. Vandaar is onze aan- dacht speciaal gericht op het omvangrijke gebied van de volksgezondheid, van sociale zaken, jeugd- en sportzaken. Wanneer er iets in de laatste jaren steeds meer aandacht is gaan vragen in het maatschappelijk leven, dan is dat wel het begrip „geestelijke volksge zondheid". Het is een omvangrijk be grip en liet omvat eigenlijk alles wat ertoe meewerkt, dat de mens zich in geestelijk en lichamelijk opzicht zo vol ledig mogelijk ontwikkelen kan. Het spreekt vanzelf, dat het werk op dit ge bied ten nauwste samenhangt met de levensopvatting van de mens en daar om hebben zich op levensbeschouwelijk gebied verschillende organisaties ont wikkeld, die dit werk bevorderen. Het is de opvatting van de Katholieke Volkspartij, dat ook op dit gebied de overheid slechts een stimulerende taak heeft. Zjj moet met alle middelen die haar ter beschikking staan de levensbe schouwelijke en particuliere instellin gen steunen om dit belangrijke werk in het belang van de gehele bevolking te verrichten. Het katholieke raadslid, drs. F. VIS SERS, heeft dit in de afgelopen jaren met veel nadruk in de gemeenteraad bepleit en mede door zijn toedoen heb-_ ben verschillende katholieke organisa-" ties een belangrijk gemeentelijk subsi die verkregen. Op deze weg gaat de K.V.P.-fractie ook in de komende zit tingsperiode voort. Maar zij tekent daarbij aan, dat een rechtvaardige sub sidiepolitiek alleen niet voldoende is. Het gaat vooral om het aankweken van een mentaliteit, die een gelijkberechti ging normaal en vanzelfsprekend vindt. Andere partijen vinden wel. dat hier voor de gemeentelijke overheid zelf een taak is weggelegd, maar waar dit werk zo nauw verbonden is met de levens beschouwing, kan dit niet als juist aan vaard worden. Mede dank zij de K.V.P.-fractie, die hierdoor al vroeg gepleit heeft is in Haarlem een Verordening op de rust en verpleeghuizen tot stand gekomen, waardoor het mogelijk is geworden in te grijpen wanneer ergens onverdraag lijke toestanden worden geconstateerd. Van even groot belang voor de verzor ging der bejaarden is de benoeming van een gemeentelijk geriater, een arts voor bejaarden. Drs. Vissers is van oor deel, dat men er hiermee in Haarlem Het schoolvoetbaltoernooi 1958 is ten einde. Vele weken lang hebben honder den jongens uit de gehele stad over de groene velden gedraafd om te trachten voor hun school een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Woensdag traden de finalisten voor de laatste maal in het veld. Reeds zaterdag werden en kele eindstrijden gespeeld, maar de „groten" startten eerst eergisteren. In de afdeling A is het Mendel Colle ge er niet in geslaagd het toernooi met een zege te besluiten. Met 30 werden de Mendeliers door het team van het Coornhertlyceum verslagen, waardoor de beker voor een jaar in de prijzen- kast van het lyceum zal prijken. Winst zat er in de eindstrijd ook niet in voor de St. Jeroen MULO. De Th. M. Ketelaarschool klopte de MULOscholie- ren met 52. De RKLTS, die in het toernooi diverse fraaie prestaties le verde, is in de eindstrijd gestrand, zij het op enigszins ongelukkige wijze. In de strijd tegen het tweede elftal van de Hartenlustschool, bereikten de jongens van de technische school een gelijke stand, maar in de verlenging besliste de Hartenlustschool door een penalty de strijd in zijn voordeel. De St. Aloysiusschool uit Overveen be ling D ook niet gelukkig. Het tweede team van de Hildebrandschool liet er geen twijfel over bestaan, dat het de sterkste was. Met niet minder dan 51 werd de St. Jozef ULO geklopt. De St. Aloysiusschool uit Overveen be reikte een verheugend resultaat. In de strijd om de eerste en tweede plaats in de afdeling E zegevierden de Over- veners met 2—1 over de Teylerschool. De RKVGjLO St. Gerardus Majella won in de verliezersronde van de af deling D met 32 van de Hartenlust school. De Dr. A. Kuyperschool schoot in do verliezersronde van de afdeling E tegen de Rijksleerschool zeven keer raak. De Rijksleerschool wist slechts eenmaal het doel te vin den. eldra zal het Haarlemse leven minder kleur krijgen. Nog een paar dagen, en de tien tallen paters die op de Grote Markt het aanzien een apart accent ga ven, zullen vertrekken.. De witte priester met felrode fez deed het prachtig in het volle zonlicht, de Mill-Hiller met zijn paarsrode sjerp bracht daarin weer een nuan ce en die ene Norbertijn, machtig en groot met zijn zwarte lokken, leverde een typisch straattafereel tje op, als hij liep te wandelen in de stegen en straatjes rond het con certgebouw. Maandag is dat alle maal voorbij. Jammer want het is een spectaculair feest geweest. Ik zal U er verder niet over lastig vallen. U bent natuurlijk al op de tentoonstelling geweest of U gaat er in ieder geval morgen heen om te luisteren naar de boeiende ver halen van de paters of Uw pleizier te beleven op de fancy-fair en in de Italiaanse herberg. Misschien zien wij elkaar nog en zullen wij proosten op het welzijn van de AMATE. Intussen hebben wij buiten dat spectakel om al genoeg herrie ge had in onze anders zo rustige en vredelievende stad. Met één slag kwam Haarlem op de frontpagina's van de kranten. Honderden malen heeft Haarlems Bloei een stunt be dacht, maar de kranten reageerden hoogstens welwillend met de op merking, dat iedere stad een stunt heeft en dat je met aan de gang kunt blijven. Doch ziet, plotseling pakt zo'n stunt verkeerd uit, of de naam van Haarlem gaat het hele land door. Iedereen praat er over. maar het trieste is, dat er geen goede woorden vallen aan het adres van Noordhollands hoofdstad. U hebt kunnen lezen, hoe de stad van Kenau geen beste beurt maakte met het moderne hongeroproer en hoe nu de een de ander tracht te verwijten, dat hij het niet goed ge daan heeft. Wat heeft het voor zin elkaar te beschuldigen. Laten wij onszelf op de borst kloppen en ge meenschappelijk het mea culpa zeggen. Ik heb verdriet gehad met die schreiende meisjes, die zo vol verwachting met hun goede gaven naar ons waren toegekomen. Zij zuiien thuis over onze stad niet veel goeds verteld hebben. Er zijn stemmen opgegaan, die zeggen: stuur de bloemenmeisjes nu naar al die streken, waar onze gasten vandaan kwamen, en laten zij het met bloemen goedmaken. Ik weet niet, of dat allemaal zo uitstekend zou verlopen. Zou op haar niet ons geweld gewroken worden! Of zou toch alleen maar in Haarlem zo'n volksoproer mo gelijk zijn? Laten wij het hopen. Dan is er tenminste iets gewonnen. et zit Haarlem dus niet mee. Neemt U nou weer eens die huizenaffaire in de Zuidpol derstraat. De meest troosteloze wijk van Haarlem ondervindt nu met wat een al te grote vlotheid en ge makzucht vorige generaties daal huizen gebouwd hebben. Dat er in die dagen geen smaak en stijl was bij de volkswoningbouw was een algemeen gekend principe. Maar het is daarenboven wel erg bedroe vend, dat nu de zaak nog harder aan het scheuren en zakken is ge slagen dan de laatste jaren reeds het geval was. Ik kan mij de schrik indenken van de directeur van het huisvestingsbureau, die het aantal urgente gevallen binnen niet al te lange tijd ernstig zal zien toene men. En hij moet maar zorgen, dat de mensen, die hun huizen moeten verlaten, ergens onder dak komen. Ik vrees echter, dat men uit die hele affaire weinig leergeld zal hebben getrokken. Want laten wij eerlijk zijn, met de huidige woning bouw is het ook niet alles. Dacht U werkelijk, dat over twintig jaar de burgergezinswoningen in Haarlem oost bijvoorbeeld nog een verant woord onderkomen zullen bieden aan de bewoners? Het is triest te ervaren, hoe vele flatwoningen na enkele jaren reeds vervallen zijn en opgelapt moeten worden. De mensen mogen zelfs niet klagen, want zij moeten blij zijn, dat zij een huis hebben. Maar die tijd ver andert hopelijk nog eens. In de huizen-affaire is het laatste woord natuurlijk nog niet gesproken. Er wordt een onderzoek ingesteld, er zal wel een rapport worden opge steld en hopelijk zal men geen hei lige huisjes voorbijgaan. Wie in een glazen huis zit, moet verwachten, dat hij altijd te kijk zit. 11. w ie in een DRS F. VISSERS - "og niJ!t is wat de bejaardenzorg be- treft. Er moet dringend een nieuw ge* meentelyk bejaardentehuis komen, ter- wyi in de nieuwe wijken gezondheids- centra gebouwd moeten worden, waar- 5 van alle levensbeschouwelijke groepe. ringen gebruik kunnen maken. Er is Tg een verpleeghuis nodig voor chro- nische zieke bejaarden, terwijl bij de g bouw van nieuwe wijken ook gedacht moet worden aan woningen voor be- jaarden, die de voorkeur verdienen bo- I ^!erw bejaardencomplexen. Ouden van ,?.an horen in het gewone maatschap- peiijke leven thuis en het is niet nodig, dat zij geïsoleerde groep gaan vor- men. r 0 tT Dftt er een nieuw ziekenhuis in S Haarlem nodig is, zal niemand betwij- g felen. De K.V.P. zal haar volle mede- H werking verlenen aan de stichting yan een nieuw neutraal ziekenhuis. S Maar dat moet dan gelijke rechten en plichten hebben als de bestaande zie- 5 henhuizen en met name de particulie- S re ziekenhuizen. Daarom heeft de heer Vissers twee jaar geleden dan °°k gepleit voor kostendekkende ta- neven in het Elisabeths Gasthuis, want een gemeentelijk subsidie op neutrale ziekenhuisbedden is nu ook r weer niet nodig. Even zjj gememo- reerd, dat vooral dank zjj de vragen, die de heer Vissers in de raad heeft gesteld, de gemeente besloten heeft om niet één, maar vier jaargangen jE kinderen te laten inenten tegen polio. Nauw overleg bestaat er altijd tus- i sen de heer Vissers en de heer VAN 5 DER VELDT, die in de K.V.P.-fractie de sociale zaken behartigt. Het klinkt r misschien vreemd, maar de heer van der Veldt vindt, dat de gemeentelijke S dienst voor Sociale Zaken zichzelf over- bodig dient te maken. De hele sociale wetgeving is erop gericht, dat ook de behoeftige mens zelfstandig wordt. So- 3 ciale Zaken mag dan in geval van nood aarft'ullend werken. Daaraan ont- breekt het nog wel eens. Ook hier zal nauw samengespeeld moeten worden mpt het particulier initiatief. Sociale Zaken moet niet alles naar zich toe wil- len trekken. Daarom moet ook het ver haalsrecht niet worden afgeschaft, want dan zou de overheid inderdaad al les zelf betalen. Er moet een verhaals recht blijven, zodat de mensen zelf ver antwoordelijk blijven. Maar het moet soepel worden toegepast. Anders kost het nog veel meer dan het de gemeen te opbrengt. Dat zelfstandig maken geldt mis schien wel vooral voor hen die werk hebben gekregen ingevolge de G.S.W.- regeling. Zij mogen niet gedoemd wor den altijd volgens die regeling te werk gesteld te blijven, maar zij moeten op gevoed worden tot maatschappelijke vol waardigheid. En wat die werkgelegen heid betreft: de gemeente zal volgens de heer van der Veldt moeten zorgen, dat er voor tijden van werkloosheid vol doende aanvullende werkobjecten in portefeuille zijn, waaraan in tijden van nood tegen normale arbeidsvoorwaar den gewerkt kan worden. De sector So ciale Zaken is niet spectaculair, maar achter de schermen van de gemeente raad heeft de K.V.P.-fractie dank zij de nauwe samenwerking tussen de heer van der Veldt en haar wethouder, de heer A. J. M. ANGENENT, veel belang rijk werk kunnen doen. Op het gebied van sport- en jeugd zaken bestond in Haarlem een grote W. VAN L1EMT achterstand en de K.V.P.-fractie heeft en met name in de persoon van de heer H. LOERAKKER dan ook met kracht het beleid van het col lege van B. en W. gesteund om zo veel mogelijk voorzieningen Op dit ge bied te treffen. Gymnastiekzalen, sportvelden, jeugdhonken. Met kracht heeft zij de oprichting bepleit van een Sport- en Jeugdraad, die als zelfstan digheden alle werk op dit gebied sti muleren in nauwe samenwerking met het gemeentebestuur. Waar met na me de rijksoverheid te weinig doet voor de sport- en jeugdbeweging als vrijetijdsbesteding en actieve recrea tie, vindt de K.V.P. dat de gemeen te deze taak moet overnemen. Meer geld, meer grond en een grotere be reidheid ook ten opzichte van de levensbeschouwelijke groeperingen. Daar gaat het om. En daarbij mag nooit het betere de vijand worden van het goede. Wat gedaan wordt, moet goed gedaan worden, als men ten minste de tering maar naar de ne ring zet. In de nieuwe gemeenteraad zuiien vooral de jeugdzaken een warm pleitbezorger vinden in de heer W. van Liemt, de voorzitter van de Haarlemse katholieke vereniging voor het gezin, die de katholieke raadsfractie komt versterken. Vooral in de nieuwe wijken, in Haar lem-noord en -oost zullen nieuwe zwem baden moeten komen en nieuwe sport velden met een behoorlijke accommoda tie. Er zullen speeltuinen en speelplei nen moeten komen, opdat de jeugd zich ongestoord kan uitleven en zich actief kan recreëren. Niets is voor de jeugd zo erg als ledigheid en passiviteit. De gevaren van de TV in dit verband zijn beslist niet denkbeeldig. En bovendien: door zich lichamelijk te ontwikkelen, groeit ook de behoefte aan een grotere geestelijke ontwikkeling. „Mens sana in corpore sano". Een gezonde geest in een gezond lichaam, zo zou men het program van de K.V.P. op het gebied van volksgezondheid, sociale zaken, sport- en jeugdzaken inderdaad het best kunnen samenvatten. Mr. C. D. Vliegenhart is vrijdagmor gen tijdens een buitengewone terecht zitting van de Haarlemse rechtbank geïnstalleerd als griffier van de recht bank, in welke functie hij mr. C. v. Leeuwen van Duivenbode opvolgt, van wie vorig jaar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid is genomen. De installatiezitting werd bijgewoond door de leden van het openbaar minis terie, vele advocaten, dc Haarlemse kantonrechter en talrijke andere be langstellenden. De president van de rechtbank, mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken, wees er in zijn in stallatierede op. dat de heer Vliegent hart, die voor zijn benoeming tot grif fier adjunct-secretaris was van de Ver eniging Nederlandse Dagbladpers, in Haarlem eer. geheel andere taak wacht, maar dat deze eveneens ligt op het organisatorische terrein, waarvan de benoemde getoond heeft vele kwalitei ten te bezitten. Le president van de rechtbank richtte hartelijke woorden veui dank tot de substituut-griffier, mr. C. W. D. Vrij land, die de vacature, welke ontstaan was door het vertrek van de heer van Leeuwen van Duivenbode, gedurende ruim een hal. jaar op bekwame wijze heeft vervuld en daarmee ieders be wondering heeft geoogst. Voorts sprak nog de deken van de orde van advoca ten in Haarlem, mr. F. v. d. Goot, woorden van welkom tot de nieuwe grif fier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3