I JACHT GEOPEND OP I HOLLANDSE NIEUWE! Sterk verouderde vloot kan concurrentie niet aan r. De haringvisserij heeft een harde dobber I Kinderbijslag geen specifiek katholiek desideratum In de toekomst elektronisch lezen PERSKNIPSELBUREAUS LEZEN I M D m De regeling is een correctie op het systeem van inkomensvorming Wat zegt Rhodesia van DAF? Artisten willen onmiddellijk hun recensies lezen SU In bl 'J verwachting l J ZATERDAG 17 MEI 1958 PAGINA 7 De Hollandse nieuwen hebben er nog geen weet van. Ze zwemmen op dit ogenblik ergens rond in de Noordzee, snel glijdend door het zilte water en jacht makend op plankton en ander tniniatuurgedierte. Maar het eind van hun onbe kommerd bestaan is in zicht. Van vandaag af zijn ze doelwit van de haringrace, die traditiege trouw is ontbrand tussen Vlaardingen, Katwijk, IJmuiden en Scheveningen. Buisjesdag is het vandaag, genoemd naar de oude benaming van de bootjes, die in een ver verleden ter haringvangst voeren. Op hoop van zegen zijn de drijfnetvissers vanmiddag uitgevaren, op zoek naar goede vis gronden. Maandag volgen de snellere trawlers, die zich niet minder zullen inspannen. Scheveningen verheugt zich al in de gedachte dit jaar voor de eerste maal de Koninginneharing te zullen vangen en een vaatje aan de landsvrouwe te mogen aan bieden, hoe ook de uitslag van de haringjacht moge luiden. Tot enkele jaren terug was dit immers Vlaardingens zéér benijde, op historische gronden berustende, monopolie, maar nu deze stad als vissersplaats steeds meer aan betekenis inboet zal zij de eer gelijkelijk moeten delen met Schevenin gen en Katwijk. Eens per drie jaar komt iedere plaats er voor in aanmerking om de eerstelingen in Soestdijk te mogen bezorgen. 4*' 40 Drs. Eisen in de Katholieke Werkgever Pmm - Examen doen? Vier Duitse jongens op strooptocht door Nederland In Zwolle gearresteerd Zaandamse ijzerhande laar voor 32.000 opgelicht Vandaag buisjesda Woensdag zal vermoedelijk de snel ste jager weer in het land zijn met aan boord het appetijtelijke voedsel dat toch eigenlijk maar zo weinigen in Nederland weten te waarderen. Want afgezien van die primeurharing, die voor het grootste deel in grage Holland se kelen verdwijnt, is ongeveer 70 pet. van de latere vangsten bestemd voor de export naar vooral België, Oost en West-Duitsland en Rusland Ons land met zijn grote, in een schimmig ver leden wortelende reputatie waar het de visserij betreft, slaat als consument een pover figuur: per hoofd der be volking verbruiken wij hoogstens 9 kilo gram per jaar tegen bijvoorbeeld Enge land ruim 23 kilo. Alle reclamecampag nes ten spijt blijkt telkens weer, dat lrf de smaak van riët Nederlands pu bliek maar moeilijk verandering komt. Soit. Wij zullen het wei nooit leren. Maar intussen voert, geheel afgezien van onze nationale voorkeuren, onze visserij een zware strijd om het be staan, bijna onmerkbaar voor de bui tenwacht. Het Nederlandse visserijbedrijf be vindt zich al enige jaren in een over gangstoestand, veroorzaakt door de technische vorderingen, die een eind dreigen te maken aan de eeuwenoude vismethode met behulp van vleten of drijfnetten. De meeste van de 200 log gers waarover onze nationale haring visserij beschikt, zijn nog ingericht op het gebruik van deze drijvende netten, die over vele kilometers lengte in zee i,geschoten" worden om na enkele uren weer te worden binnengehaald. Bij de- wijze van haringvangst behoeven de j^6Pen weinig snelheid te ontwikke- betren kunnen dus volstaan met een 6 keiijk zwakke motor. Maar zo'n 6o situatie werd anders toen, de victori'aar geleden, in IJmuiden slepen Vaa begon van het trawlen, het waarvoor net over de zeebodem, zijn. Door het sterke motoren vereist vissers hun bg?bruik van ijs wisten de vers te hou(jenUlt bovendien lange tijd de trawlers hie-An de beginperiode van nog aan de traditi 6 haringvisser zich hecht ils hij is a "nele vleetvaart, ge bruiken en famiiiaj' °vergeleverde ge- na de oorlog kwam i g®woonten. Maar punt een kentering sfllt starre stand- loggers kregen sterkereT?1!®6 haring- ze ook de trawlvaart konS?t(?ren zodat terwijl de allermodernste i„beo,efenen' het geheel niet meer geschikt6178 in de drijfnetvangst. Er is dus voor lijk herkenbare tendenz Qm d"lde: te zetten achter een wijze van viSSSÏ die al dateert van voor de tijd ^sen Willem Beukelsz. de haringen door £2 kaken met recht tot „malse maatjes" prepareerde. Toch aarzelen de reders nog. |s het Wel zo zeker dat met de trawlvisserjj meer te bereiken is? Buitenstaanders zouden zeker zeggen va.n "A "h"' de voordelen van de trawlvaart springen duidelijk in het oog: de schepen kun nen het gehele jaar door vissen, ven maanden op haring en de rest van het jaar op verse vis. Het rendement van een trawlschip weerspiegelt zich ook overtuigend in de opbrengstcijfers. Gemiddeld brengt een dergelijk vaar tuig per seizoen voor een half mil joen vis aan de wal, terwijl een vleet schip gewoonlijk niet boven de ander halve Ion uitkomt. Een trawlschip is voorts niet veel duurder in aanschaf dan een traditionele drijfnetlogger. De keuze lijkt dus niet moeilijk, maar in rederskringen vraagt men zich af, of aan het verdwijnen van de vleetharing, nog altijd de basis van de export, niet nog grotere nadelen zijn verbonden. De gedachten gaan daü ook in de rich ting van een compromis: schepen die voor beide soorten van visserij ge schikt zijn. Hoe het ook zi de drijf netlogger zal voorlopig nog wel een vertrouwd silhouet blijven op de Noord zee, mede omdat bijna geen der 40 Ne derlandse haringrederijel. zich grote uitgaven voor nieuwbouw kan veroor loven. En hiermee raken we een tweede vraagstuk aan dat de „grote visserij", zoals de haringjacht vroeger werd ge noemd, in ernstige moeilijkheden heeft gebracht. Er is groot gebrek aan finan ciële middelen en de laatste reserves van de reders zijn verteerd. De visserij is een wisselvallig bedrijf. Men zal er niet gauw rijk mee worden en het zeker niet lang blijven, en dat het niet temin de grondslag gelegd heeft voor de nationale welvaart, is mede te dan ken aan het monopolie dat de vissers van Holland, Zeeland en Friesland eer tijds in de meeste viswateren genoten, en aan de rijkgeschakeerde handel in landen waarheen de „Hollandse" ha ring werd geëxporteerd. Individueel schijnt de vissersman er weinig zijde bij te spinnen, getuige althans de vele maatregelen die in vroeger tijden de „schamele visluyden" moesten bescher men. Maar de verhoudingen zijn ingrij pend veranderd. Engeland, Frankrijk, Scandinavië en Duitsland nebben zich in een stevige concurrerende positie gedrongen, en van het historische mo nopolie is niets overgebleven. Nog slechts 7 pet van de totale haring- aanvoer in West-Europa komt op n„am van Nederland te staan, al is deze hoeveelheid dan van de beste kwaliteit, De reden van de teruggang ligt in de sterk verouderde vloot. In het jaarverslag van de reders staat hier over een ernstige passage: „Bij de verouderde toestand van de vloot en de Euromark. in het verschiet diene men vooral te beseffen dat een be drijfstak die eeuwenlang voor ons land belangrijk is geweest, aan het verdwijnen is, waarbij het tempo steeds sneller zal worden. Nog is er veel te redden, doch dan zal de over heid moeten beseffen, dat er een kli maat geschapen moet worden dat min der ongunstig afsteekt bij dat van de grote visserijlanden om ons heen. De komende jaren zullen maatgevend zijn voor de toestand waarin onze vis serij haar entree in de Euromarkt zal maken." Een groot deel van onze ioggervloot dateert nog van omtrent 1916. Als men nu weet dat een casco feitelijk in 20 jaar afgeschreven zou moeten worden, is het duidelijk dat de schepen, eco nomisch gezien, al lang uit de vaart hadden moeten zijn. De reders zelf hebben in 1955 een groot aantal (37) verouderde schepen „afgestoten", en de kosten van dit verlies er kwam immers niets voor in de plaats voor eigen rekening genomen en voor die van het Produktschap. De overheid had ook toezeggingen gedaan maar trok zich op het laatste ogenblik terug. De tour de force van de reders betekende ech ter ook, dat voor nieuwbouw bijna geen geld meer voorradig was, en tot van daag toe is in die toestand geen ver andering gekomen. Zo zit ons land met een ten dele al lang afgeschreven haringvloot, terwijl overal in het buitenland de regeringen metterdaad blijk geven van het besef, dat de visserij zowel een bron van deviezen als van eitwit, en dus volks gezondheid is. In ons land klinken uit de mond van overheidspersonen van tijd tot tijd schone woorden van waar dering voor dat noeste vissersvolkje zonder dat het ooit tot een royaal ge baar komt. Engeland geeft voor ieder nieuw te bouwen schip een bijdrage a fonds perdu van 25 pet der bouwkosten en /orstreKt dan nog een krediet van 50 pet. De Nederlandse regering gaat niet verder dan een kredietverstrekking van eveneens 50 pet, terwijl de rest uit eigen zak en via particuliere ban ken moet worden bijgepast. Minstens 25 pet van de bouwkosten zal de reder onmiddellijk op tafel moeten kunnen leggen, en dat is voor een behoorlijke boot nog altijd tussen de 2 en 214 ton. Meestal is hem dat onmogelpk, en ook particuliere banken houden zich liefst afzijdig, omdat zij met de visserij nauwelijks bekend zijn. Ons volk als geheel heeft dit bedrijf, zo moet wor den vastgesteld, vrijwel uit het oog ver loren, en de Nederlandse vissers vor men in feite een steeds meer geïsoleer de gemeenschap met slechts oppervlak kige contacten naar buiten. Of het afnemende aantal schepen ook het aantal reders loopt terug er op van invloed is, blijft een vraag, maar de vangsten zijn de laatste jaren onrustbarend teruggelopen. In reders- kringen is men algemeen van oordeel, dat op diverse plaatsen te intensief word' gevist en er dus van overbevis- sing sprake is. Dat verklaart ook waar om de leeftiji der gevangen haringen steeds jonger wordt. De aanvoer van maatjesharing is in vier jaar met bij na de helft verminderd: van 328.000 kantjes in 1954 tot 168.811 kantjes in 1957. Ongelukkig genoeg liep de visserij onder de Engelse wal daarmee parall el. De laatste vijf jaar geven een da ling tot de helft te zien, en dat ter wijl de drijtnetvloot voornamelijk op deze campagnes is .angewezen. Het gaat de Nederlandse haringvis serij derhalve weinig voor de wind. Maar vissers hebben vaak genoeg be wezen taai te zijn. In tegenstelling tot de Hollandse nieuwen, die straks weer smakelijk als altijd de tong zullen stre len. A la vótre. HANS STEVENS Morgen Vlaggetjesdag. De bemanning van de Noordsteruit Vlaardingen geeft het schip een laatste verfje. Advertentie Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin olies voor een vorstelijke jiaie. ;.:x .v' In „De Katholieke Werkgever", dat vandaag is verschenen, is een artikel opgenomen van de hand van drs. H. A. M. Eisen, waarin deze bestrijdt dat de kinderbijslag slechts een „specifiek ka tholiek desideratum" zou zijn. Drs. Ei sen stelt in deze beschouwing o.m.: Kinderbijslag is geen voorziening in de gebruikelijke betekenis van het woord en nog minder een sociale verze kering, d.w.z. een schild tegen de kwa de kansen van het leven. Het is dan ook te betreuren dat het begrip kinderbij slagverzekering zo is ingeburgerd. Het ware beter te spreken van kinderbijslag- regeling. Onze in wezen kapitalistische maat- schappU kent aan de arbeid als produk- tiemiddel, zoals aan het kapitaal, een prestatieloon toe, zonder dat daarbij re kening kan worden gehouden met het feit dat achter de arbeid een arbeider staat, een redelijk wezen met recht op gezinsvorming, wiens behoefte varieert al naar gelang de grootte van zijn ge zin. Langs een omweg, n.l. via de kin derbijslag wordt nu een correctie aange bracht op ons sociaal niet pasklaar loon systeem. Waar de beschikbare loon som opgedeeld wordt als prestatieloon is er geen ruimte meer voor het behoef- teloon. Er is dus als het ware te veel prestatieloon betaald en met name de ongehuwden en de gezinnen zonder kin deren hebben te veel ontvangen. Voor zelfstandigen geldt dezelfde re- Uit- en thuisvaart zijn feestelijke ogenblikken in de haringrace. Advertentie Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn- hardt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds on te voren hoe rustig, beheerst -n heider- denkend er door wore i en blijft. ss m s de haring gekaakt en gezouten is Wordt ze in tonnen gepakt. Elke visser- rnan dr°omt ervan tn de eerste nacht van de nieuwe teelt zoveel tonnen te dnnen vullen, dat hij aan de haring race kan meedoen. (Van onze speciale verslaggever) nternationale congressen be horen tot de mode van deze tijd. Het is reeds heel ge woon, dat belanghebbenden de halve aardbol afreizen om in Nice of Honolulu, in Scheve- dS.ge? of °P de Bahama-eilan- on ln Rome of San Francisco Spreklnternationadl niveau te ien over wereldgezond heids; lzorg, herbew=i,Wi®I'ventielen> morele ramgDtarn"® of klokhervor- te horen 14 verbaast het niet, a.s. te Den h 4 tm- 7 iuni tionaal conere* g een mterna- selbureaus ShoY®J1 Persknip- door de Fédlrat°"de" t w°rdt nale des Bureaux d-viV T Presse, afgekort met 4^ads de meisjesnaam zou kunnm? ebn „Fibep". Vertegenwoordigers van 30 bureaus uit 23 land™ zullen in het voormalige pai|£ Noordeinde verwoed discussië ren over wat des knipselbu reaus is en dat moet u niet on derschatten. Er zal voorname lijk gesproken worden over de techniek van het bedrijf. Uit thema biedt aanleiding tot mis verstand. Men zou kunnen ver onderstellen, dat een interna tionaal gezaghebbende coupeur of coupeuse nu eens haarfijn gaat uitleggen aan s :relds knipselbureau-directeuren hoe zij de schaar moeten hanteren. Maar dat is onjuist. Er komt geen schaar meer aan te pas en het „knipsel" is een overleefde term, die eigenlijk niet meer terzake is. Dit alles werd ons haarfijn uitgelegd tijdens een bezoek aan de Persknipseldienst Swaneveld te Den Haag. waar van de directeur met de heer Vaz Dias van het Amster damse knipselbureau als gastheer van het congres zal optreden. Een knipselbureau heeft tot taak zoveel mogelijk kranten te lezen en alles uit te knippen wat voor de abonnee interes sant kan zijn, onverschillig of het hoofdartikelen dan wel re portages, berichten, verslagen, advertenties of ingezonden stuk ken zijn. Onder de abonnees treft men de grootst mogelijke verschei denheid, reden waarom ook de knipsels van de meest uiteen lopende aard zijn. De pers dienst van een ambassade wil precies weten wat in alle Ne derlandse kranten over bepaal de politieke zaken wordt ge schreven. Een grote oliemaat schappij heeft belang bij alles wat op verkeersgebied te berde wordt gebracht. Een kunstenaar wil weten hoe de recensentèn over hem hebben geschreven. Een groot concern, dat juist een advertentiecampagne is begon nen, is er benieuwd naar hoe de concurrentie met adverten ties reageert. Een auteursbu reau wil via de knipsels achter halen of er misschien amateur clubs hebben gespeeld zonder de rechten te betalen. Een grote radiofabrièk wil contro leren of de dealers wel vol doende adverteren ir. de plaat selijke pers. Een firma, die tri bunes bouwt, heeft er belang bij te weten in welke gemeenten T®uw® sportvelden, zwemba nen e.d. worden aanp"l<-gd I er- héb iets nieuws heeft gelanceerd, zij willen allemaal weten hoe de pers gereageerd heeft. Het is voor journalisten bemoedi gend, te weten, dat niet alle kranten de volgende dag ge bruikt worden om vis in te pakken en dat vrijwel al hun stukjes, berichten en verslagen de eer te beurt valt, op bu reaus van machtige directeuren en andere groten der aarde ge deponeerd te worden en mis- elkaar met knipsels voor abonnees, die buitenlandse belangstelling hebben. In principe is het werk zeer eenvoudig. Het bureau Swane veld b.v. is geabonneerd op 525 Nederlandse dag-, week-, maand- en nieuwsbladen, perio dieken over amateurtoneel, ko nijnen fokken enz. Onmiddellijk na binnenkomst worden de bla- bepaald onderwerp 95% van alle publicaties achterhaalt, mag de abonnee zeer tevreden zijn. Technische verbetering weert van niet, omdat het de artikelen niet verkoopt, maar in opdracht van haar abonnees copieert. In Nederland gebeurt dit eveneens wanneer vele abonnees eenzelfde artikel wil len hebben. tn voor geboor- huwelijksaankondigingen. Buitenlandse relatie.: D'hÜV? stechts enkele voor beelden, die met honder den aangevuld zouden kunnen worden. Neem b.v. een organisatie, die een grote pers conferentie heeft gehouden, of een public relations officer, die schien zelfs in de mausolea van archieven te worden bijgezet. Wanneer Anne Biegel be richt, dat Dior de taille ver donkeremaant, kan zij er ze ker van zijn, dat haar be schouwing binnen de kortst mogelijke tijd in Parijs wordt nageplozen. Een artikel van Marius van Beek over Zad- kine komt vast en zeker in Rusland terecht. De knipselbureaus beschik ken namelijk over uitgebrei de buitenlandse relaties met andere bureaus. De heren Van Doome weten precies wat de kranten in Portugal, Indië en Rhodesia over het Dafje hebben geschreven. De meeste knipselbureaus be perken zich tot de publicaties in het eigen land en bedienen den gelezen door speciale „le zers", die zoals de heer Swaneveld het uitdrukt „onbegrensd nieuwsgierig" moe ten zijn en bovendien niet al leen alle abonnees, maar ook de onderwerpen, waarvoor die abonnees belangstelling heb ben, moeten hennen. Hun ogen vliegen over de kolommen en alle berichten, artikelen of ad vertenties, waarvan zij veron derstellen dat de betrokkenen er interesse voor hebben, wor den van een bepaald codenum mer voorzien. In een andere af deling worden de gecodeerde stukjes met mesjes uitgesneden, van een etiket voorzien en ten slotte gesorteerd om verzonden te worden. Grotere bureaus in het bui tenland in Brazilië is er b.v. een met zeshonderd lezers - werken in principe volgens het zelfde systeem. Het is dus alle maal mensenwerk, waarbij fou ten gemaakt kunnen worden. Wanneer een bureau over een aar omdat het allemaal mensenwerk is, wordt er gezocht naar methoden tot verbetering van de techniek. Vandaar het congresthema. In Londen experimenteert een bureau met het elektronisch la ten lezen van de kranten. In Duitsland worden proeven ge nomen met een snij-potlood, waarvan de punt elektrisch ver hit wordt. In Amerika wordt een apparaat ontwikkeld, dat de eenmaal opgeplakte knipsels automatisch op abonnees sor teert. Met belangstelling zullen de congressisten kennis nemen van de resultaten. De twee genoemde Neder landse knipselbureaus hebben in vergelijking tot vele buiten landse bureaus slechts een be scheiden omvang. In Amerika bestaan zelfs bureaus, die alle radioprogramma's op een band opnemen en bepaalde uitzen dingen getypt aan hun abon nees toezenden. Van televisie programma's worden bovendien enige shots met kleinbeeldca- mera's bijgevoegd. Volgens de heer Swaneveld is Europa nog niet rijp genoeg voor een der gelijke dienst, al zal er tijdens het congres waarschijnlijk wel over gesproken worden. In Engeland loopt reeds lan ge tijd een proces van enige dagbladen tegen een knipselbu reau, dat artikelen fotocopieert en als reproductie aan zijn abonnees verstrekt, hetgeen goedkoper blijkt te zijn dan een veelvoud van exemplaren van een bepaald blad uit te knippen. Is dit in strijd met het copyright? Het bureau be- Ongeduldige artisten e belangstelling voor het knipselbureai neemt tr Steeds meer instanties, organisaties en personen nemen een abonnement, voor een vast of van het aantal geleverde be richten afhankelijk bedrag van enkele guldens tot duizc iden guldens per jaar. De artisten nemen onder de abonnees een belangrijke plaats in, gevoelig voor en afhankelijk van de pers als zij zijn. De allergrootsten on der hen Fie Carelsen, Toon Hermans, om er slechts en kelen te noemen kunnen zich de weelde permitteren, slechts met een half oog de knipsels door te lezen en een enkele te bewaren. De grote middenmoot echter is bijzon der geïnteresseerd De aan komende en kleine artisten hebben de meeste belangstel ling. Sommig-n hangen's mor gens om negen "ur al aan de telefoon, staan even later op de stoep en maken onmiddel lijk hun enveloppe open. Zo vervullen de knipselbu reaus hun onmisbaar geworden functie. Inderdaai' onmisbaar, omdat vrijwel niemand in staal is, alle kranten bij te houden Vaz Dias in Amsterdam be greep dit reeds een halve eeuw geleden; zijn Haagse collega Swaneveld begon er 25 jaar ge leden mee. Zij zijn de beste lezers, die journalisten en kran ten zich maar wensen kunnen. denering. Bij de prijsvorming op de markt wordt geen rekening gehouden met het verschil in behoeften tussen de zelfstandigen al naar gelang de ge zinsgrootte. Zelfstandigen zonder kin deren zouden een lagere prijs kunnen bedingen voor hun produkten of dien sten en zodoende een vals concurren- tie-element in de prijsvorming bren gen. Het totale inkomen van de zelf standigen is 'n prestatie-inkomen. Hier uit dient, zoals bij de loontrekkenden uit de totale loonsom, de premie kin derbijslag te worden betaald. Het is dus ook hier een herverdeling van het inkomeh van de groep. De kinderbijslagregeling is dus geen verzekering tegen zelf te lopen risico, doch een correctie op het systeem van inkomensvorming. In het licht van deze redenering past eer premiebetaling door of voor alle loon- en inkomenstrek kers, ook de ongehuwden onder hen. 4 an een ieders op prestatiebasis ver kregen loon c.q. inkomen wordt een deel afgestaan als behoefteloon voor die genen der groep die daarop aanspraak kunnen maken. Wie de kinderbijslag niet aanvaardt, aanvaardt niet het behoefte-element m de loonvorming. Diens opvattingen gaan niet verder dan die der reine, van alle levende elementen abstraherende, theorie volgens welke arbeid en kapitaal op dezelfde wijze beloond dienen te worden, nl. op basis van prestatie. Dit standpunt is, laat dit dan nog eens van werkgeverszijde gezegd zijn decennia op de sociale ontwikkeling ten achter. Niet zij die kinderbijslagpremie betalen wor den belast met de zorg voor de kinderen van anderen, doch zij die zulk een pre mie niet zouden betalen genieten inko men waarop zij geen recht hebben, zulks ten koste van anderen en alleen als ge volg van een theoretisch stelsel van in komensvorming. De Zwolse politie heeft de hand we ten te leggen op een viertal Duitse kna pen van 13, 16, 18 en 22 jaar, die op 6 mei in hun woonplaats Gelsenkir- chen een auto stalen en daarmee de Nederlandse grens overtrokken om een strooptocht te ondernemen, die negen dagen geduurd heeft. Met de auto trokken zij van stad tot stad en voorzagen in hun onderhoud uit de opbrengst van diefstallen en in braken. De nachten werden in de auto doorgebracht, die op een afgelegen plaats werd geparkeerd. Een attente voorbijganger waarschuwde de Zwolse politie, die de knapen slapend aantrof. Op hun strooptocht door Nederland hebben zij in Assen o.m. een verf spuit, een luchtcompress ur en een boormachine ontvreemd. In het groot opereerden zij o.m. in Amsterdam en Den Helder. Benzine verschaften zij zich door met een tank de inhoud yan tanks van andere auto's over te hevelen. Bij hun arrestatie in Zwolle kwamen uit de auto o.m. te voorschijn: 140 pak jes sigaretten, 470 pakjes kauwgom, flessen melk, chocoladerepen, pakjes shag en tal van andere artikelen. De Zwolse politie heeft de jongens op transport gesteld naar Assen. De Zaandamse recherche heeft een 42-jarige man uit Krommenie gearres teerd, die ervan verdacht wordt de 73- jarige Zaandamse ijzerhandelaar J. B. te hebben opgelicht. Met het voorwend sel dat hij in Duitsland op voordelige wijze platen ijzer kon kopen voor de scheepsbouw, wist verdachte van de handelaar in enkele maanden tijd be dragen tot een totaal van 32.000,- los te krijgen. De ijzerhandelaar werd een aandeel in de winst voorgespiegeld en ontving inderdaad enkele malen hon derd gulden. Verdachte zou van het geld o.a. een auto hebben gekocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7