Houd de maan Onderzoek ter plaatse komt binnen het bereik Expl osie in garage te Parijs 1 BOURJOIS Minister Vondeling wenst de haringvissers 't allerbeste Bij uitschakeling B.B.A. moet procedure inzake ontslag worden herzien Verzetsactie op Borneo Vijfentwintig jaar Folkloristische bijeenkomst in Arnhem Explosies dienen nergens voor Zestien doden en vijfendertig gewonden V.S. bergen neus van raket Vannacht wordt gehaald en dan be gint de jager ij" Moeder en twee kinderen met moeite gered Parade van oude klederdrachten Te weinig bereidheid tot overleg Kard, Stritch door attaque getroffen Een wijdvertakte beweging'' De jubilaris '-xW VIA VISSERIJBAND VAN „DE HOOP" Bij brand in Enschede Voorzitter r.-k. handelsreizigers Terechtstellingen in Hongarije Rondschrijven naar Ambonezenkampen MAANDAG. 19 MEI 1958 PAGINA 3 De maantien dagen en een aantal uren „oud". In Den Haag heeft een bijeenkomst plaats gevonden van vooraanstaande specialisten uit verschillende takken van wetenschap, die confereerden over de wenselijkheid de maan voor te ingrijpende menselijke beïnvloeding te behoeden. H-bom-expIosies en eventueel overbrengen van aardse vormen van primitief leven naar de maan zullen wetenschappelijk waardevolle con clusies over ontstaan en ouderdom van de maan en het eventueel bestaan van primitieve vormen van leven aan het oppervlak van de maan, onzeker toaken. Terug uit dampkring Verzekeringspremies voor niet-rokers lager in Engeland A «F 7;'. parfums In Openluchtmuseum l.v.m. Haagse relletjes Ten gevolge van het ontploften van benzinetank is zaterdag een zes H^pingen tellende garage aan de zest *1 °sl° iu Par'js ingestort, waarbij dere«n Personen onder wie zes kin- ren 35 den t °m het leven zijn gekomen en ziekenh,,^® ernstig gewond dat zij in «ei» men. On(Ie<. zich drie hr moesten worden opgeno- de slachtoffers bevinden tvo i-,a'"iweerlieden. De bewoner» omliggende stra?!n de Rue d'Oslo en de ijlings gewaarschu, ^erden na de ramp te ontsteken, tenein? ?een open vuur gen, door benzined? nieuwe ontploffin- de lucht hingen, te Vn„Pl;n die no§ in °°rkomen. De oorzaak van niet met zekerheid bekp^P'oHing is mobilist waarschuwde "d- Een auto diende dat de benzinetank gompbe- ge ernstig lekte. De bediendp gara" voorzorg de brandweer en been,?6 Uiï een emmer de tank leeg te schl?m Een andere employe schakelde ppen- zichtigheidshaive de elektrisr!ir" stroom uit. Op dit moment had de ontploffing plaats; De brandweer neetnt aan dat bp het uitschakelen een vonk is overgesprongen, waardoor de benzinedampen die reeds in het gebouw hingen ontploften. Een muur van een eveneens zes ver diepingen tellend gebouw achter de ga rage, stortte eveneens in. Hier liepen drie mensen verwondingen op. In beide Straten zijn vrijwel alle ruiten vernield. Amerikaanse deskundigen zijn er in geslaagd de neuskegel van een Jupiter- raket, die de raketlading beschermen moet, door de dampkring naar de aar- dft te laten terugkeren en uit de Atlan tische Oceaan op te vissen. De raket Was van het proefterrein van Cape Ca naveral in Florida gelanceerd en had 6 v°orgenomen afstand van circa km. afgelegd, zo heeft het minis- «rie van defensie in Washington be kendgemaakt. ha'u6 neuskegel was uitgerust met een zen?' e alJtomatisch werd opgebia- Deze un de kegel in de Oceaan viel. met ballon had een doorsnede van 50 om J m11 was oranje en geel gekleurd hSlin vellik zichtbaar te zijn. Op de ram? "randde een knipperlicht en een w?» der zond seinen uit, die het op- snrpfaa vergemakkelijkten. Voorts ver- snecia?6 e neuskegel in het water een standif- vloeistof, die haaien op een af- wnn i I d' want deze dieren beschou- Bemnnkï ™ateriaal waar de kegel van *t is als een delicatesse. Het „Committee on contamination by extraterrestrial exploration", dat de conferentie georganiseerd heeft, is een onderafdeling van het Internationaal Geophysisch Jaar bn bestaat uit spe cialisten uit Rusland, Amerika, Enge land, Frankrijk, Zweden, Duitsland en Zwitserland. De mens heeft de maan tot op heden alleen maar leren kennen door er naar te kijken. Met het ongewapende oog, met een telescoop, met radar. Ook kun nen we de straling, die door de maan zelf wordt uitgezonden in het radioge- bied meten. Uit deze waarnemingen hebben de astronomen veel over de maan geleerd en kunnen begrijpen. Bij voorbeeld, dat de maan altijd met de zelfde kant naar de aarde is gekeerd. Dat er donkere en lichte vlekken op de maan zijn. De oorzaak: andere weer- kaatsings-eigenschappen voor verschil lende delen van het oppervlak. Een verband bestaat tussen deze eigenschap pen en de toestand waarin het opper vlak van de maan verkeert. De tem peratuur aan het oppervlak van de maan en direct eronder heeft men ook kunnen meten. We zien door een tele scoop of op maanfoto's de zogenaamde kraters van velerlei vorm en leeftijd. Maar nog nooit hebben we direct een onderzoek op de maan kunnen instellen door middel van instrumenten daar ter plaatse. Alles wat we weten van de maan,- we ten we alleen door zeer nauwgezet naar de maan te kijken. Het ziet er echter naar uit dat in de niet te verre toe komst de 384.000 km, die ons van de maan scheiden overbrugd kunnen wor den door raketten. Op ds maan Het is dan ook begrijpelijk, dat de astr moom en ook vele andere weten- schapp lijke onderzoekers met ongeduld het moment afwachten, dat de mens in staat z1 zijn om raketten naar de maan te sturen. Dan immers zal het moge lijk zijn om de gegevens met meer détail en groter nauwkeurigheid te verkrijgen. Dat deze hoop in de komende jaren in vervulling kan gaan is zeer wel moge lijk. Zowel Rusland als Amerika im mers zeggen druk doende te zijn een ra ket, die naar de maan kan, gereed te maken. Maar zeer veel wetenschapsmensen voelen zich niet zo gelukkig met de gang van zaken zoals die tot nu toe is. Evenals bij de eerste kunstmatige aard- satelliet is er voor het land dat de eer ste raket naar de maan kan sturen een grote oogst aan propaganda binnen te halen. De wetenschapsman nu is bang voor een ondoordacht optreden, waar door de maan voor wetenschappelijk on derzoek verloren zou gaan, althans in waarde zou verminderen. Men hoort in derdaad allerlei stemmen opgaan om de aankomst van da raket op de maan zichtbaar te maken door middel van H-bomexplosies, het verspreiden van hoog reflecterend materiaal op de maan- oppervlakte waardoor men een lichte vlek zou kunnen waarnemen, etc. Bij de explosies zullen ongetwijfeld grote hoeveelheden stof, waarmede de maan- oppervlakte voor een groot deel bedekt is, verplaatst worden. Over de maan zelf zullen -ve bij al deze proeven niet zo veel nieuws kunnen leren. Het is dui delijk dat voorlopig de grootste winst zal zijn, dat we zeker weten dat de ra ket inderdaad op de maan is aange komen. Weliswaar zal men wanneer een explosie het stof van de maanop- pervlakte op een bepaalde plaats heeft doen verdwijnen een onderzoek kunnen instellen naar de werkelijke oppervlak te van de maan, maar in hoeverre dit te verwezenlijken is, is nog een vraag. Men vraagt zich dus inderdaad te recht af of men bü het ontsluiten van de rijimte niet met meer beleid tewerk dient te gaan. H-bomexplo- sies en het aankomen van zelfs niet exploderende, raketten op de maan kunnen veel van de gegevens die men hoopt te verkrijgen van het maanop- pervtak verloren doen gaan. De gegevens over de leeftijd van de maan, bijvoorbeeld die men met mo derne physische methoden zou kunnen bepalen, worden wanneer atoomexplo sies op 'de maan hebben plaatsge vonden erg onzeker. De natuurlijke ra dioactiviteit van de maan zou er door worden verstoord en een nauwkeurige ouderdomsbepaling, die voor astro nomen, geologen e.a. van veel belang is, wordt practisch onmogelijk. Ook kan men zich afvragen of het doen plaats vinden van explosies of het verspreiden van kleurstof en hoog re flectief materiaal de oppervlakte van de maan niet zodanig zal beïnvloeden, dat nauwkeurige deducties uit de na tuurlijke toestand van het maanopper vlak onmogelijk of zeer bezwaarlijk worden. Een derde punt, het overwegen waard, is de wens om een conclusie over het eventueel bestaan van zeer pri mitieve vormen van leven op de maan niet bij voorbaat onmogelijk te maken. Wanneer er op de maan een vorm van leven zou voorkomen, wil men met ze kerheid kunnen zeggen dat dit leven niet op de een of andere wijze van de aarde afkomstig is. Een „besmetting" van de maan met enige vorm van le ven zou met een raket onbedoeld kunnen plaatsvinden. Indien het door de raket overgebrachte ieven op de maan zou kunnen bestaan blijven, zou het ons oor deel over het al of niet aanwezig zjjn vóór de komst van de mens op de maan zeer nzeker maken. Men zal dus de raketten zeer degelijk dienen te steri liseren en dan is het nog maar de vraag wat de dampkring van de aarde voor invloed kan hebben. Voorzichtig De vraag is (lus of met een te grof van stapel lopen bij onze eerste pogin gen om de maan te bereiken we het ter rein van ons onderzoek, de maan, niet zodanig besmetten en veranderen, dat het voor waardevol nauwkeurig onder zoek feitelijk onbruikbaar wordt. Op veel vragen waar specialisten graag een antwoord op zouden hebben, zal dan niet met zekerheid antwoord gege ven kunnen worden. De „akken van wetenschap, die de afgevaardigden op het congres vertegen woordigen, laten zien hoe breed de be langstelling is voor het gestelde pro bleem. Kernfysici, medici, chemici, geologen en biologen zijn er vertegen woordigd. Zij zullen moeten concluderen of het de moeite waard is om de maan voor aardse invloeden te behoeden en zo ja, dan zullen zij de politici daarvan moe ten overtuigen. Laten we hopen dat hun dit, indien nodig zal gelukken, maar het zal geen lichte taak zijn. Britse niet-rokers krijgen bij auto verzekeringen een korting van vijf pro cent op hun premie. Bij verzekeringen tegen ongelukken en ziekte geldt voor niet-rokers een korting van tien pond (ruim. honderd gulden), aldus meldt Reuter. Advertentie u C"'"tfL rm PARFUM EAU DE COLOGNE PARIS Bij de aanvang van de haringvangst 1958 heeft minister dr. A. Vondeling za terdagmiddag aan boord van het hospi taal-kerkschip „De Hoop" de vloot per soonlijk uitgeleide gedaan en voor de radio via de visserijband het woord ge richt tot alle opvarenden van de schepen die zee kozen. Als „schipper" van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening riep de mi nister de vissers een „weikom in zee" toe wenste hun een goede vangst en behouden vaart. In zijn toespraak heeft de bewindsman de opvarenden herin nerd aan de voor de visserij belang rijke vraagstukken van de overbevissing van de Noordzee en van de territoriale wateren. De regering hoopt voor de visserij regionaal tot overeenstemming te komen. Terstond na de toespraak van de mi nister kwamen in het radioverkeer van „De Hoop" spontane reacties van de vloot binnen op de verrassende wijze, waarop dr. Vondeling contact met de opvarenden had gelegd. Aan boord van „De Hoop" bevonden zich behalve dr. Vondeling zijn ambts genoot van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de secretaris-generaal van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en de directeur van de economi sch» visserijaangelegenheden en van vis serijen. Voorts o.a. nog de burgemees ter van Den Haag. De haringloggers, die zaterdag onder grote publieke belangstelling van Sche- veningen, Vlaardingen en IJmuiden ver trokken. stoomden op volle kracht naar de noord. Zondagmiddag om vijf uur Een moeder met twee kinderen, die nog te bed lagen, konden zaterdagmor gen slechts met veel moeite worden gered toen door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitbrak in de woonka mers van een woning aan de Velveweg 37 te Enschede. Via de trap kon men niet meer naar beneden komen, daar deze in de brandende kamer uitkwam. De kostganger G. G., die de brand ont dekte, gelukte het tenslotte de vrouw en haar kinderen via een raampje van 30 x 40 cm naar buiten te brengen. werd jan de haringvloot het volgende bericht ontvangen: „Het is briezig weer, wind zuidwest. De kop van de vloot, gevormd door de snelste schepen van alle havens, is op 56 graden en 5 minuten noorder breedte. Alles wijst erop, dat de hele vloot morgen (maandag) in de namid dag van schot kan gaan. In de nacht van maandag op dinsdag gaat men halen. Als er dan gevangen is, begint de jagerjj. Van de Vlaardingse vloot zijn drie ploegen gevormd, van de Scheveningse en van de Katwijkse vier ploegen. Ieder van de ploegen heeft een jager." Het landelijk comité tot verzameling van Nederlandse volkskledcrdrachten ten behoeve van de collectie van prin ses Wilhelmina heelt zaterdag op fleuri ge wijze zijn tienjarig bestaan gevierd. Deze viering concentreerde zich in de aula van het Rijksmuseum voor Volks kunde, het Nederlands Openlucht mu seum te Arnhem. Hoogtepunt was het kleurig défilé van personen, afkomstig uit alle provincies van Nederland en al len gekleed in vroegere karakteristieke klederdrachten van verschillende plaat sen en gewesten. De drachten werden „aan den lijve" gedemonstreerd in een volgorde, geba seerd op de vroegere anciënniteit der oude gewesten. Brabant opende dus het défilé. Limburg sloot het. Het hoofd van de afd. klederdrachten van hel museum, dc heer J. Duyvetter, fungeer de als -onferencier-explicateur. Op het terrein van het Museum tra den 's middags, na de Gelderse koffie tafel, een Hindeloper Volkszanggroep op en enkele Soester dansparen, die —in klederdracht dansten met begeleiding van een speelman. Tot slot werd de film „En de zee was niet meer" van Bert Haanstra vertoond. De collectie klederdrachten werd in 1949 aan koningin Wilhelmina aange boden als een der huldeblijken van het Nederlandse volk ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum. De zorg voor de klederdrachten bleef ook nadien toevertrouwd aan het in 1948 gestichte landelijk comité. Dit heeft de collectie in de afgelopen tien jaren regelmatig uitgebreid. Sedert de verzameling in 1955 werd ondergebracht in een passende tentoon stellingsruimte op het terrein van het Openlucht museum, behoren de leven dig geëxposeerde klederdrachten ook voor de buitenlanders tot de grootste attracties van het museum. In zijn openingsrede op de zaterdag te Utrecht gehouden algemene verga dering van de Nederlandse katholieke vereniging van handelsvertegenwoordi gers, handelsagenten en verzekerings inspecteurs „Sint Christoffel" heeft de voorzitter, de heer P. J. M. de Graaf, er op gewezen, dat in werkge verskringen wordt aangedrongen op het buiten werking stellen van het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen, waarop o.a. de taak van de gewestelij ke arbeidsbureaux inzake de ontslag- vergunningen is gebaseerd. Hij was van oordeel, dat hiérbij de grootst mo gelijke voorzichtigheid geboden is. De betrokken partijen zouden eerst grondig moeten vaststellen hoe bij uitschakeling van het B.B.A. de procedure inzake ontslag zal zijn. Indien de artikelen in het Burgerlijk Wetboek voldoende waar borgen bieden, zou men in vele geval len terecht moeten komen bij de kan tonrechter. Maar dan zal, volgens de heer De Graaf, eerst de wijze van pro cedure inzake arbeidsgeschillen veran derd moeten worden. Zoals deze nu ver lopen, is de werknemer als regel het kind van de rekening, omdat een pro ces veel te lang duurt. In vele gevallen biedt het B.B.A. de mogelijkheid om een ontslag op normale wijze te doen ver lopen of soms te voorkomen. Vooropstellend, dat hij geen bescher ming van de wieg tot aan het graf wenst, wees de voorzitter er op, dat de risico's, die voor rekening van de werk gever komen, de grenzen van het re delijke niet te buiten mogen gaan. Er komt gelukkig meer belangstelling voor de groepen, die door hun inkomen niet vallen onder de sociale verzekerin gen. De ervaringen hebben aangetoond, dat werknemers boven de loongrens van f 6900 niet in staat zijn. zelf alle voor zieningen te treffen. Dit geldt zeker voor de wachtgeld- en werkloosheidver zekering, omdat men zich niet kan ver zekeren tegen de gevolgen van werkloos heid. Met voldoening heeft de vereniging kennisgenomen van het recente desbe treffende rappor" van het Centrum voor' Staatkundige Vorming. In samenwerking met de zusteror ganisaties wordt in verschillende be drijfstakken overleg gepleegd over een regeling van de secundaire arbeidsvoorwaarden voor handelsrei- Samuel kardinaal Stritch, aartsbis schop van Chicago en pro-prefect van de Heilige Congregatie De Propagande Fide, is vanmorgen getroffen door een attaque, veroorzaakt door een vaat- stoornis in de hersenen. De behandelen de artsen wensten vanochtend nog geen oordeel te geven over de gezondheids toestand van de kardinaal. Dit meldt United Press. Samuel kardinaal Stritch onderging de vorige maand een operatie waarbij zijn rechterarm, tussen elleboog en schouder werd geamputeerd. Gisteren had de kardinaal, geassisteerd door twee bisschoppen, voor het eerst sinds zijn operatie weer een Heilige Mis opgedra gen. In een officiële verklaring, welke vanmorgen te Vaticaanstad werd uitge geven wordt gezegd dat de hersenstoor- nis, die hedenochtend vroeg optrad, een verslapping tengevolge heeft gehad van de spieren in rechterbeen en aangezicht. Vier Hongaren, die schuldig waren be vonden aan een „poging tot omverwer ping van de volksdemocratische orde in Hongarije' tijuens de opstand in 1956, zijn ter dood veroordeeld en te rechtgesteld, aldus heeft het Hongaar se persbureau MTI gemeld. De vier Hongaren maakten deel uit van een groep van zestien. Twee anderen van deze groep kregen levenslange gevan genisstraf en de tien overigen gevan genisstraften variërend van een tot veertien jaar. zigers, zoals die reeds bestaan voor de betrokkenen in de groothandel levensmiddelen. Hoewel de bonden een willig oor vinden, leeft in werk geverskringen nog sterk de gedachte, dat handelsreizigers een groep werk nemers zijn, waarmee men vrij en naar willekeur, naar gelang de om standigheden, moet kunnen han delen. Betreurenswaardig noemde de voorzitter het, dat er nog werk geversorganisaties zijn, die trachten zich aan de onderhandelingen te ont trekken. Nog altijd schijnt hier en daar de bereidheid tot onderhandelen alleen aanwezig te zijn indien bepaal de machtsverhoudingen daartoe aan leiding geven en komt de bereidheid niet voort uit een royaal en loyaal aanvaarden van de medezeggenschap der vakbeweging op sociaal gebied. Met de zusterorganisaties is „Sint Christoffel" ervan overtuigd, dat thans de tijd gekomen is, het actiepunt „wet telijke bescherming van ons beroep" bij de hiervoor geëigende instanties aan de orde te stellen. Daartoe is een rap port samengesteld, waarin summier is aangegeven waarom een wettelijke be scherming gewenst en noodzakelijk wordt geacht en hoe de bonden zich de ze. bescherming hebben gedacht. De voorzitter sprak de stellige verwachting uit, dat, op basis van dit rapport, bin nen niet al te lange tijd dit belangrijke actiepunt verwezenlijkt kan worden. De Indonesische autoriteiten te Band- jermasin hebben op Borneo een wijd vertakte opstandige beweging ontdekt. Te Bandjermasin is een aantal perso nen gearresteerd, onder wie militai ren. Ér zouden documenten met een zegel van de opstandelingen in beslag zijn genomen. Een woordvoerder van het leger te Bandjermasin deelde mee, dat over een en ander later een offi ciële mededeling zal worden gedaan. Sedert woensdag zijn te Bandjermasin drie keer de waarschuwingssirenes in werking geweest toen niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen op grote hoogte bo ven het zuidoostelijke deel van Bor neo vlogen. Een niet-geïdentificeerde radio van de opstandelingen heeft de berichten over de opstandige beweging in het zuidelijke deel van Borneo bevestigd evenals de arrestatie van verschillende personen te Bandjermasin. Volgens de zelfde radio zouden vliegtuigen der op standelingen nabij Bandjermasin een vrachtschip van de regering tot zinken hebben gebracht en twee beschadigd. Deze schepen, aldus het bericht, ver voerden voorraden voor de regerings troepen op Borneo. Soekarno en Hatta hebben beiden za terdag het woord gevoerd bij de ope ning van een textielfabriek te Soera- baja. Soekarno betoogde o.a. dat in economisch opzicht geen van de af zonderlijke delen van Indonesië los van de andere kan bestaan. Hatta verklaar de slechts dat Indonesië in de eerste levensbehoeften van de bevolking moet kunnen voorzien zonder van invoer af hankelijk te zijn. Van de vertegenwoordiging in Neder land van de „Republiek der Zuid-Mo- lukken js zaterdag een rondschrijven uitgegaan naar alle Ambonezenkampen in Nederland, waarin op de bewoners van deze kampen een beroep wordt ge daan, zich ie houden buiten ongeregeld heden tussen Indonesische en Neder landse jongelui, zoals die de laatste da gen in Den Haag zjjn voorgevallen. ---- In het Openluchtmuseum te Arnhem is zaterdag het 10-jarig bestaan gevierd van het landelijk comité voor de klederdrachtenverzameling van Prinses Wilhelmina Er werd fraai gedefileerd. De datum is niet precies vast te stellen, maar een dezer dagen moet het 25 jaar geleden zijn dat de Bolknak geboren werd m de Nederlandse sigarenindus- tne. Ergens in Veenendaal naar wy ons menen te herinneren. Wat is een Bolknak en welke verbeeldingen roept die plas tische naam zoal op? Nu en dan lezen we bij humoristen, die geen sigarenrokers zijn dat een of andere vent, in een café op zyn Bolknak zit te kauwen. Et zit i ets_ denigrerends in die mededeling. Daar zit in dat cafe zon lompe kerel op zo'n lomp stuk tabak te „kauwen". Maar als gezegd, de medede ling komt van lieden die geert sigaren roken en die niet eens vermoeden kunnen, welke rrome gedachten het woord Bolknak oproept bij de sigaren- roker. De dikke kop van zo'n sigaar, die bij een klein knakje zo heerlijk gaat geuren, als de sigaar pas aangestoken is, be tekent veel meer voor de ro ker dan de n iet-roker kan bevroeden. En dit is wel zó sterk, dat de Nederlandse siga- renroker zijn voorkeur al jaren lang naar de Bolknak laat uitgaan. Er zijn nog rokers, die zweren bij de Corona. Dat heeft allerlei oorzaken: de egale brand van de sigaar tot het einde toe; de associatie met de Havana, die altijd een Corona is. Maar de Torpedo is al heel sterk in de minderheid om maar niet te spreken van de Manilla, waarvan het trompmodel (de patte d'élephant) sinds de tweede wereldoorlog niet eens meer te krijgen is in ons land. Het is dl Bolknak wat de klok slaat Hoe men op het idee gekomen is, weten wij niet. maar vast staat dat de industrie een hele ombouw nodig heeftgehad om tot het nieuwe model te kunnen geraken. Herscholing van de sigarenmakers kwam er zelfs aan te pas, want U begrijpt wel dat die dikke kop niet alleen maar dikker moest zijn dan de vorigemaar ook even bruikbaar. De tabak moest er even „dicht" in zitten als in de andere modellen, en dat te bereiken was geen 'kleinigheid. Toen het eenmaal zover was, dat de Bolknak kon verschij nen hebben alle sigarenfabrieken de waarde van de nieuweling erkend en zijn 'zij overgegaan tot de fabricatie van hun eigen Bolknak. Er is geen fabriek meer die hem niet maakt. Nu kunnen we gaan onderzoeken, welke Bolknak de beste is, maar daar beginnen we niet aan, want ieder heeft zijn smaak. In alle merken zijn de Bolknaks en van de merken hangt het af, wat wij prefereren. Het model bepaalt de kwaliteit niet, maar wel de gezelligheid, de aansporing tot roken de aantrekkelijkheid, het manuaal waarmee men rookt enz. En men zal moeten toegeven 'dat de Bolknak uitnodigt, dat hij een smakelijke en betrouwbare indruk maakt, dat er een zekere rust van hem uitgaat en dat hij lekker aansteekt. Is dat niet genoeg? Hij blijve dus en hij leve lang.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3