Geweldige betoging in Brussel tegen de thans gevolgde schoolpolitiek drink fris „INMENGING IN LIBANON BEDREIGT DE Mr. van Doom: Burger had Kranenburg kunnen kraken Nederland heeft thans een eigen parachutistencentrum I Rallye Bagdad Aanvechtbaar memorandum Vrolijk in de regen 'I 200.000 katholieken op de heen BORDEAUX Amerika overweegt troepenzending Reeds veertig mannen en vrouwen hebben zich aangemeld Symposion over de kankercel Gelijke kansen voor iedereen Moskou waarschuwt Gemeentedag K.V.P. in Tilburg Wat wil de P.v.d.A. Afscheid van prof. dr. L. C. Michels Jongen in de IJssel verdronken Op het vliegveld Zuid-Limburg naar Koningin Juliana op „voorjaarsmarkt te Baarn MAANDAG 19 MEI 1955» PAGINA 4 drink „fris" is geen nieuw merk! Vakantie in Frankrijk bezoekt LO UII D E S Gonfetti-parade voor pianist Van Cliburn Nieuwe commissarissen bij N.H.M. door AGATHA CHRISTIE Prof. dr. P. R. Michaël ridder in de orde van St.-Gregorius IVerrassing tijdens verga dering r.-k. E.H.B.O. Canadese hulp voor een Nederlandse zeeman (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Meer dan 200.000 katholieken hebben gisteren te Brussel gedurende twee uren, onder het motto: „Gelijke kansen voor iedereen", betoogd tegen de poli tiek en in het bijzonder tegen de school politiek van de redering-Van Acker. De betoging, georganiseerd door het des tijds binnen de C.V.P. opgerichte „schoolstrijdcomité voor vrijheid en de mocratie", verliep zonder incidenten. Met vijfhonderd bussen, 46 extra trei nen en talrijke particuliere wagens wa ren de betogers uit alle delen van het land aangevoerd. In het centrum van de hoofdstad was het hele verkeer lam gelegd. Langs de grote lanen die lei den naar het beursgebouw waren over al luidsprekers geïnstalleerd, die lichte marsmuziek uitzonden. Ten gerieve van de talrijke buitenlandse Expo-bezoekers werd de zin van de betoging via de geluidsinstallatie in het Engels, het Duits, het Frans en het Nederlands toe gelicht. Aan de kop van de stoet reden leden van de katholieke boerenjeugd in wit hemd en zwarte broek te paard met de groene vlaggen van het comité. Talrij ke muziekkapellen vergezelden de beto gers, die spandoeken droegen met an ti-regeringsleuzen zoals: Alle diploma's gelijkwaardig; Genoeg met zijn kuren,, we zullen Van Acker met vakantie stu ren: Geen staatsieugd; Geen school strijd in Congo; Wij weigeren tweede rangsburgers te zijn; Verdelg de Col- lardkever: enz. Er werden zoveel voet zoekers gegooid, dat het geknal de marsmuziek overstemde. Bijna alle be togers droegen in het knoopsgat het kenteken van het comité of een vergul de sleutel, die de C.V.P. bij de verkie zingen van 1 juni de poorten van de overwinning moet openen. Aan bezems om de regering weg te vegen ontbrak het evenmin. Op de trappen van het beursgebouw hadden enkele vooraanstaande figuren van verschillende organisaties plaatsge nomen: de leider van de christelijke vakbonden, August Cool, de voorzitter van de C.V.P., Th. Lefèvre, staatsmi nister Van Cauwelaert en de leiders van de C.V.P.-fractie in Kamer en Se naat, Eyskens en Struye. Vakbondslei der Cool, de voormalige minister van onderwijs Harmei en de C.V.P.-voorzit- ter Lefèvre spraken 's middags de be togers toe. De heer Cool zeide, dat de regering-Van Acker op elk gebied de rechten van de menselijke persoon met voeten heeft getreden en dat zij zowel door haar schoolpolitiek als door haar benoemingspolitiek bewezen heeft de regering te zijn van één partij, die alle macht in handen van de staat wil bren gen. Oud-minister Harmei noemde een aantal plechtige verbintenissen die de C.V.P. zal nakomen, wanneer de kie zers haat op 1 juni opnieuw in het re geringszadel zullen hebben gebracht. Deze verbintenissen betreffen o.m. een betere opvoeding van de jeugd, die vol ledig kosteloos onderwijs moet genieten tot achttien jaar en die de beschikking moet krijgen over talrijke studiebeurzen voor hoger onderwijs. De C.V.P. zal bo vendien het recht van de ouders waar borgen volledig vrij de opvoeding te kie zen, die ze hun kinderen willen geven. Een onzer koningen, aldus de heer Har mei, heeft gezegd, dat de Belgen de godsdienst nodig hebben als brood. De natie moet dan ook de scholen steunen waar dit brood wordt uitgedeeld. Advertentie alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken Advertentie De stad van de beroemde wijnen, vermaard om haar goede keuken, centrum van toerisme en kunst, uitgangspunt naar Périgord, Arca- chon, de stranden van de Atlantische Oceaan, les Landes. de Baskische kust. Pyreneeën, en Spanje Voor alle inlichtingen betreifende hotels, verblijf, excur sies, feestelijke gebeurtenissen, wende men zich tot het Syndicat d'Initiative, Office de Tourisme, 1. cours du 30-Juillet, Tel. 08.28.41. De Sovjet-Unie heeft het Westen gis teren in een officiële verklaring van het persbureau Tass gewaarschuwd, „dat el ke poging om de huidige binnenlandse crisis in Libanon uit te buiten voor buitenlandse inmenging ernstige gevol gen" zou kunnen hebben, niet alleen voor de toekomst van Libanon en zijn onafhankelijkheid, maar ook voor de vrede en veiligheid in het gehele Mid den-Oosten. De V.S. en andere weste lijke mogendheden maken gebruik van de gebeurtenissen in Libanon om „een nieuw complot in het Midden-Oosten voor te bereiden", aldus de Russische verklaring. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft zondagmiddag onmid dellijk met een officiële verklaring op de publikatie van Tass gereageerd. Het ministerie noemde de Russische beschuldigingen „een verzameling on waarheden". Het is opvallend dat Tass geen melding maakt van de verklaring van dr. Malik, de Libanese minister van buitenlandse zaken, van 13 mei, waarin in het openbaar een vreemde mogendheid werd beschuldigd van „massale interventie" in de Libanese binnenlandse aangelegenheden, aldus de reactie van het „Foreign Office". In een mededeling van het Ameri kaanse State Department over de toe stand in Libanon is gisteren gezegd, dat volgens de voorhanden zijnde aan wijzingen de veiligheidstroepen van de Libanese republiek de grondwettelijke orde wel zuilen kunnen handhaven. Li banon heeft de Verenigde Staten niet meegedeeld, dat er Amerikaanse troe pen nodig zijn om te helpen de onge regeldheden de kop in te drukken, al dus de Amerikaanse verklaring. Op grond van deze en andere feiten schijnt men in de Verenigde Staten nogal op timistisch over de kansen van de Li banese regering om de toestand mees ter te worden. Het State Department bevestigde in de verklaring, dat wel in overweging is genomen Amerikaanse troepen naar Libanon te zenden ingeval zij nodig zijn om Amerikaanse levens en eigendommen te beschermen. Te Greenville in de Amerikaanse staat South Carolina zijn zaterdag de eerste van achttien C-124 „Globemas- ter'-transportvliegtuigen opgestegen met bestemming het vliegveld Rhein- main bij Frankfurt. Deze vlucht maakt deel uit van een paraatheidsoefening, maar toen men een woordvoerder van de luchtmacht vroeg of de „Globemas- ters" gebruikt zullen worden voor de evacuatie van Amerikaanse burgers uil Libanon, antwoordde hij „indien no dig." De Britse oorlogsschepen, die deze week deelnemen aan de NATO-vlootma- noeuvres zullen niet in het westelijk deel van de Middellandse Zee opereren, doch in het oostelijk deel. Zij zullen dan in geval van nood bij de hand zijn voor evacuatie van Britten uit Libanon, zo heeft een woordvoerder van de Brit se marine zondag op Malta bekendge maakt. In Libanon duren op verschillende plaatsen de ongeregeldheden en ge vechten voort. Gisteren zjjn o.a. in Tri poli ernstige wanordelijkheden uitge broken. Veiligheidsstrijdkrachten tracht ten het centrum van de stad te heroveren, maar moesten deze po ging opgeven, doordat opstandelingen op daken en achter barricades het vuur openden. Er zouden aan beide zijden talrijke slachtoffers gevallen zijn. Artil lerie van het leger heeft tenslotte de voornaamste verzetshaarden bestookt. Daarna zouden zich 700 rebellen hebben overgegeven. Van Cliburn, de 23-jarige winnaar van het internationale Tsjaikowski-pia- noconcours te Moskou, is donderdag in New York aangekomen na een triom fantelijke tournee door Rusland. De jonge pianist zal dinsdag a.s. ge- eerd worden met een „ticker tape pa rade" in New York, waarbij hem de sleutels van de stad zullen worden overhandigd. Van Cliburn die uit Texas afkomstig is bracht acht koffers met geschenken mee terug uit Europa. In de jaarvergadering van de Neder- landsche Handel Mij. werden tot com missaris benoemd de heren ir. J. B. G. M. ridder de van der Gchueren en mr. W. A. J. Lucas ter vervanging van de aftredende commissarissen mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck en de heer J. W. B. Everts. De jaarstukken wer den goedgekeurd. De directie bevestigde de vraag van één der aandeelhouders, dat de in In donesië behaalde baten wel op de Ne derlandse winst- en verliesrekening worden verantwoord, maar dat zolang feen transfer wordt ontvangtn eenzelf- e bedrag wordt gereserveerd. De in 1957 door de vestiging in Cal cutta ondervonden tegenslag is beslist eenmalig geweest, het betrof een debi teurenkwestie. Tot slot verklaarde de voorzitter te hopen, dat aandeelhouders ook over 1958 tevreden zullen zijn, al zijn de omstandigheden op het ogenblik onge twijfeld moeilijk. (Van onze correspondent) Vele honderden raadsleden, wethou ders en kandidaat-raadsleden der K.V. P. hebben zaterdag in Tilburg de „ge meentedag" der K.V.P. bijgewoond. Voorzitter Alberts, burgemeester van Rucphen pleitte in zijn toespraak voor het herstel van de autonomie der ge meenten, maar vroeg zich inmiddels af, of de bemoeizucht der gemeentebe sturen ten aanzien van de burgerij in bepaald opzicht niet te ver gaat. Hij toonde zich voorstander van een be hoorlijke zelfwerkzaamheid, maar was daarbij van oordeel, dat deze aan zeke re beperking gebonden dient te zijn. Spr. belichtte vervolgens enkele be langrijke punten uit het program, waar bij hij de gezins- en woningpolitiek vooropstelde, als zijnde de bron, waar uit de gemeente haar kracht put. Nadat voorts aparte inleidingen wa ren gehouden over woningbouw, volks huisvesting en gezinspolitiek en tijdens een forumgesprek uitvoerig over deze onderwerpen van gedachten was ge wisseld, sprak aan het slot der bij eenkomst partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn een rede uit. Hij steide op de voorgrond, dat alles gedaan moet worden ter versterking van de plaat selijke democratie en gewaakt moet worden tegen een zeker defaitisme bij vele ingezetenen. Te veel is en wordt in het algemeen aangeleund tegen de overheid en te weinig heeft de overheid beseft, dat stimulering van het particulier initia tief een van haar eerste taken is. Het geloof in de almacht van de staat, hebben wij katholieken nooit gedeeld. Ook in het socialistische kamp is enige kentering op dit stuk te bespeuren. De K.V.P. was nooit geworden wat zij is indien zij niet had kunnen steu nen op het werk van de plaatselijke afdelingen en haar raadsleden in de verschillende gemeenten. Zij vormen het onmisbare fundament. Ook voor ons landelijk prestige zal het goed zijn als de gemeenteraads verkiezingen voor de K.V.P. even gun stig uitpakken als de jongste Staten verkiezingen. Sprekend over de „lands- politiek" verweet mr. v. Doorn prof. Oud van de V.V.D. dat deze dag en nacht droomt van een vurig verbeide kabinetscrisis. Daarna ging de voorzit ter in op de naderende gemeenteraads verkiezingen, zeggende: „En wat zullen de socialisten doen? Ze mogen voor mij met plezier ver liezen aan hun linkerzijde. Van een kommunistische en 'n pacifistische par tij weten wij dan tenminste wat we eraan hebben, maar ik zou het betreuren als de socialisten aan bun liberale zijde nog verder zouden afbrokkelen, want wat overblijft als P.v.d.A. wordt dan roder dan voor haar regeringspartners te verteren zal zijn". Hij wees er vervolgens op dat de Nederlandse socialistische partij in ze kere mate in 'n krisis is gerakt. „Men zie hoe de Eerste Kamerfractie van de Vrijdag 30 mei zal prof. dr. L. C. Michels als hoogleraar in de Neder landse taalkunst en indogermanistiek aan de r.k. universiteit te Nijmegen af scheid nemen. Op die dag, des middags om drie uur zal prof. Michels, die het emeritaat intreedt wegens het berei ken van zijn 70ste jaar, tijdens een openbare academische zitting een af scheidscollege houden. Bij die gelegen heid zal hem een bundel opstellen van oud-studenten worden aangeboden, on der de titel „Uit de school van Michels." Zondagmiddag is de 9-jarige jongen VV. A. de Jonge uit Voorst vermoede lijk tussen de spoor- en de voetbrug over de IJssel in de rivier gevallen en verdronken. Het knaapje stond te kijken naar een schip, dat op de strekdam was gelopen. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. P.v.d.A. doodeenvoudig in opstand komt tegen Drees en andere voormannen. Men zie hoe de socialistische partijlei ding flikflooit met het sociaal-demo- kratisch centrum, dat meent dat het socialistische roer om moet. Het is een pijnlijke zaak, dat geen mens weet wat de P.v.d.A. nu eigenlijk wil. Nieuw Guinea los van Nederland of niet. Een Drees of Luns, of ontwapening met Schurer en Franssen? Gezond geld met Hofstra of inflatoir-werkende werkloos heidsbestrijding met Vondeling?" Mr. Van Doorn ging vervolgens in op de aanval die de heer Burgerfraktie- voorzitter van de P-v.d.A., op minister Witte had ondernomen. „De feiten, de nuchtere feiten", aldus spr., „hebben de korte-baan politikus Burger binnen de kortste keren ingehaald en niet Witte is gestruikeld, maar Burger. En zo weet ook de heer Burger, dat bij verdraaiing en vervalsing van de feiten het eind de lasten draagt. Had de heer Burger zich wat minder in de zenuwen gegooid om het op z'n Rotterdams te zeggen had de man nou eens even rustig na gedacht dat mag men toch vergen van een voorzitter van een grote frak- tie dan had hij niet Witte uitgekozen maarKranenburg b.v. Als hij die had willen kraken dan had hij gewoon de waarheid kunnen zeggen of des noods maar de halve waarheid als dat de heer Burger gemakkelijker afgaat en hij had werkelijk enige adhesie gevonden zowel binnen als buiten de P.v.d.A. (Van onze Limburgse redactie) Aspirant-parachutisten uit Nederland behoeven voortaan niet meer naar het buitenland te gaan om daar opgeleid te worden tot parachutist. Op het vlieg veld „Zuid-Limburg" te Beek is thans immers het eerste Nederlandse para chutistencentrum opgericht, dat zondag door de voorzitter van de Nederlandse parachutistenclub, luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout uit Harderwijk is ge opend. Leider van het centrum is de 33- jarige ex-militair H. Plaizier, een er varen parachutist, die reeds meer dan honderd sprongen heeft gemaakt. In de ogen van leerling-parachutisten be tekent dit heel wat, aangezien het examen voor het A-brevet „slechts" acht sprongen vereist. De eerste tien leerlingen van het cen trum zouden zondag hun eerste sensa tionele sprong hebben moeten maken. Vanwege het minder gunstige weer kon dit plan evenwel niet worden uitge voerd. In de plaats daarvan voerden reeds gebrevetteerde parachutisten, on der wie de heren H. Plaizier en A. Lagas, demonstratiesprongen uit. Met belangstelling hebben de vele aanwe zigen deze demonstraties gevolgd. Zeer in het bijzonder deden dit de leerlin gen van instructeur Plaizier, voor wie de opening van het centrum een uiter mate leerzame les is geworden. Over een goeie week hopen zjj de ver eiste acht sprongen tot tevredenheid van de examencommissie te hebben uitge voerd en daardoor in het bezit te ko men van het begeerde A-brevet. Bui ten dit brevet, bestaat nog het brevet B (voor parachutisten, die meer dan 25 sprongen hebben gemaakt) en het brevet C (dat aan de parachutisten de zgn. vrjje val voorschrijft). Voorlopig zal het parachutistencen trum te Beek alleen voor het A-brevet opleiden. Deze opleiding, waarvoor zich reeds veertig Nederlanders, zowel mannen als vrouwen, hebben aange meld, duurt veertien dagen. Alvorens de leerlingen aan de eerste sprong toe zjjn, krijgen zij een week lang grondtraining, welke erop gericht is Zo'n regenmantel is weer eens wat anders. Ze zijn van kleurige bedrukte katoen, waarover een doorzichtig laagje dunne plastic, dat samen met de katoen is vastgestikt. De Amsterdamse regenkledmgfabriek Sweda kwam op dit idee. Om de moed er in te houden als het de hele dag gietregent. 66. Hier werd de verklaring van dr. Breek voor leken onbegrijpelijk... Metaalhoudende ertsen...n o o g uraniumgehaltevindplaatsen niet bekend, als gevolg van de betreurenswaardige om standigheid, dat Sir Ruperts aantekeningen en jour nalen in de oorlog bij vijandelijke bombardementen verloren waren gegaan. Vervolgens kreeg de heer Dakin het woord. Met zijn bescheiden, vermoeid stemgeluid vertelde hij het verhaal van Henry Carmichael; van diens vaste overtuiging, dat de geruchten op waarheid berust ten, welke gewaagden van uitgebreide installaties en ondergrondse laboratoria in afgelegen streken, ver buiten de grenzen der beschaafde wereld. Hij memoreerde hoe de grote ontdekkingsreizi ger Sir Crofton Lee vertrouwen gesteld had in Car michael, op grond van eigen ervaring van onbekende gebieden. Hoe hij daarom onmiddellijk bereid was feweest over te komen naar Bagdad en hoe hij on- erweg de dood had gevonden. Voorts, hoe Car michael zelf aan zijn einde was gekomen, doorstoken door de man, die in Sir Ruperts plaats was ge treden. „Sir Rupert en Henry Carmichael zijn niet meer in leven. Maar er is hier een derde getuige, die aan de dood is ontsnapt. Ik moge thans miss Anna Schiele verzoeken haar verklaring af te leggen." Even rustig en beheerst als bevond zij zich in het privékantooi van de heer Morganthal, gaf Anna Schiele vervolgens een opsomming van namen en cijfers. Uit haar merkwaardig financieel geheugen diepte de jonge vrouw thans allerlei bijzonderheden op, die een-uitgebreid net van transacties aan de dag brachten, waardoor grote geldsommen aan de circulatie waren onttrokken. Zij waren gebruikt voor de financiering van een grootscheepse organisatie, welke ten doel had de hele beschaafde wereld in twee vijandige kampen te splitsen. Het bleef dus niet bij onbewezen vermoedens. Zij produceerde de feiten en noemde de cijfers, die haar beweringen staafden Degenen, die naar haar uiteenzettingen luisterden, geraakten er meer door overtuigd, dan door de fan tastische geschiedenis, die door Carmichael was ge verifieerd. Daarna verkreeg Dakin andermaal het woord. „Hen ry Carmichael hoort niet meer tot de levenden," zei hi). „Maar hij heeft van zijn laatste, gevaarlijke reis tastbare en volstrekt afdoende gegevens mede gebracht. Hij heeft het niet geraden gevonden deze bewijsstukken onder zich te houdendaarvoor zaten zijn vijanden hem ook te dicht op de hielen. Maar deze man bezat vele vrienden. Door middel van twee hunner heeft hij deze bewijsstukken aan een derde in handen weten te speleneen man, die m geheel Irak eer en aanzien geniet. Deze heeft zich geroepen geacht vandaag eveneens op deze bijeenkomst in Bagdad te verschijnen. Ik bedoel hier Sheik Hoessein ei Ziyara van Kerbela." Sheik Hoessein el Ziyara was, gelijk Dakin reeds zeide, vermaard in de gehele Mohammedaanse we reld, niet alleen als een heilig man, doch ook als dichter. Hij werd door zeer velen zelfs als een heilige vereerd. De Sheik verrees van zijn zetel. Hij was een indrukwekkende patriarchale figuur, met een donker bruine, met henna gekleurde baard. Over zijn met gouden borduursels afgezet buis was een wjjdgolven- de mantel van ragfijne stof geworpen. Om zijn hoofd droeg hij een hoofddoek van groene zijde, bijeenge houden door vele strengen agal, zwaar van goud. De Sheik sprak met diep, sonoor stemgeluid Henry Carmichael was mijn vriend," verklaarde hij. „Ik heb hem als jongen reeds gekend en hg heeft met mi) de werken onzer grote dichters gelezen. „Twee mannen zijn naar Kerbela gekomen, man nen, die het land doorreizen met een ouderwets soort toverlantaarn. Het zijn eenvoudige lieden, doch ge trouwe volgelingen van de Profeet. „Zij hebben mij een pakje ter hand gesteld, dat zij mij moesten afdragen namens mijn Engelse vriend Carmichael. „Ik moest dit pakje onder geheimhouding op eer veilige plaats bewaren en uitsluitend aan Carmi chael overhandigen of aan zijn boodschapper, die mij bepaalde woorden zou toevoegen. Als gij in waarheid de boodschapper zijt, zo spreek dan, mijn zoon." Dakin zei: „Sayyid, de Arabische dichter Moetan- nabi. die duizend jaren geleden leefde, heeft een lyrisch gedicht gewijd aan Prins Sayfoe „Zid hashshi bashshi taffaddai adni s°eU^. in Aleppo, waarin deze versregel voorKomi. Dit betekent: Vermeerdert u, weest vrolij f, t u, weest edelmoedig, verwekt vreugde Glimlachend reikte Sheik Antwoord uw uHnodh pakje over aan Dakin. „IK o prins Sayfoe 't-Daw- ging met dezelfde woorden^a worden vervuld Wat k hiér heb, mijne heren sprak Dakin zïin de microfilms, die Henry Carmichael heeft medegenomen ten bewijze van de juistheid van ztfn verhaal1 Er was nog een laatste getuige, die in de gele genheid werd gesteld een verklaring af te leggen. Het was een diep tragische, gebogen gestalte. Een oude man, met fijne trekken en hoog gewelfd voor hoofd, die eens bewondering en waardering geoogst had van geheel een geleerde wereld. Hij sprak met tragische waardigheid. „Mijne heren," verklaarde hu. „Ik sta binnen kort als een doodgewone oplichter voor de rechter. Maar er zijn 'dingen, die ik niet onder mu kan hou den. Er bestaat een organisatie van mensen, veelal jonge mensen, zo verdorven van hart en zo godde loos van doel, dat men er nauweluks, een waar achtig getuigenis over zal willen geloven. Met opgeheven hoofd riep hij het luide uit: „Anti christ! uw duivelswerk zult ge staken. Vrede is het, wat de wereld nodig heeftvrede, om onze won den te helen en weer op te bouwen wat vernield werdom tot juister begrip en betere verstand houding te geraken tussen de volken der aarde. Ik heb met deze gedachte gezwendeld om aan geld te komenmaar bij alles wat heilig is bezweer ik, dat ik tenslotte in deze gedachte ben gaan geloven. al wacht ik mij de methoden te verdedigen, die ik daarbij gekozen heb. In Godes naam, laat ons op nieuw beginnen en de handen ineenslaan (Wordt vervolgd). om de aspirant-parachutisten de juiste landingstechniek bij te brengen alsook om hen te bekwamen in het parachu- tevouwen. De sprongen worden ge maakt vanuit een sportvliegtuig van Aero-Limburg, een Piper-Pacer. De heer Plaizier hoopt per jaar 100 cursisten, verdeeld over tien cursus sen, te kunnen opleiden. Wanneer hij hierin slaagt, dan zal het aantal ge brevetteerde leden van de Nederlandse parachutistenclub (80) in de toekomst aanmerkelijk stijgen. De animo voor deze vorm van sport werd tot nu toe in Nederland ernstig geremd, omdat het in ons land tot voor kort nog verboden was om parachutis ten zonder brevet te laten springen. Dit verbod maakte de oprichting van een opleidingscentrum in Nederland derhal ve onmogelijk. Voor het zaterdag te Leiden in het pathologisch laboratorium van de Leid- se universiteit gehouden symposium, georganiseerd door de wetenschappelij ke raad van de L.O.K. (Landelijke Or ganisatie voor Kankerbestrijding) be stond zeer grote belangstelling. Het werd bijgewoond door meer dan 200 we tenschapsmensen uit het gehele land en in tegenstelling met vroeger georgani seerde symposia waren er thans meer vertegenwoordigers van de basiswe tenschappen, cytologen, biochemici, genetici, dan de kanker-clinici. Over het onderwerp van dit sympo sium „de kankercel, morfologische en biochemische aspecten" hebben lei dende mannen van wetenschap inleidin gen gehouden. Prof. dr. P. J. Gaillard hield een inleiding waarna mevr. dr. A. Koopmans uit Groningen sprak over de bouw en delingcyclus van een nor male cel. De betekenis van het ontwik kelen en het kweken van celstammen was een door mej. dr. W. M. de Bruyn te Amsterdam behandeld onderwerp, dr. Albert Levan uit Lund (Zweden) sprak over cancerogenesis, a genetic adaptation process on the cellular level. In de middagbijeenkomst spraken dr. P. van Duyn te Leiden wegen naar integratie van morfologisch en bioche misch onderzoek dr. P. Emmelot te Amsterdam intercellulaire organisatie het verband tussen structuur en functie in normale- en kankercellen en, mede namens dr. J. C. H. de Man on R. G. J. Willighagen, sprak prof. dr. Th. G. van RÜssel te Leiden over de mogelijkheden en moeilijkheden bij het structuuronder zoek van kankercellen. In zijn slotbeschouwing heeft prof. dr. P. J. Gaillard geconstateerd dat de be langstelling voor dit symposium de ver wachting verre heeft overtroffen. Een indruk is verkregen, zo zeide prof. Gaillard, van de vele technische moge lijkheden en moeilijkheden, welke men ontmoet wanneer men op alle mogelijke manieren tracht verschillen lissen nor male en kankercellen te vinden. Er zijn geen specifieke verschillen, maar de enzymwerkingen kunnen verschillen. Vaak is er wel een karakteristieke com binatie van veranderingen, die de nor male cel van de kankercel onderscheidt, zowel morfologisch als chemisch. Nog geenszins alle aspecten konden hier worden vergeleken, zo stelde prof. Gailiard vast. De rol van antimetabo- lieten en het enzym verlies zijn nauwe lijks besproken. Doch wel is de carcigo- nese ter sprake gekomen en de mogelijk heid dat de normale cel in de kweek kan overgaan in de tumorcel. Aan de algemene ledenvergadering van de katholieke nationale bond voor E.H.B.O. die zaterdagmiddag in de Rot terdamse Rivièrahal is gehouden, be waart in het bijzonder professor dr. P. R. Miehaël uit Den Haag prettige her inneringen. Nadat hü als gastspreker op de bijeenkomst een toespraak had gehouden, die tot titel droeg „eerbied voor het leven", waarin hü als tegenstander uitsprak van den blinde uitgevoerde experimen i op dieren, deelde pater J. A. Rijekevorsel hem mee, dat f:.' Paus hem benoemd had tot r de orde van de H. Grcgorius de Grote. zochfpmfeTsor de professor. De onderscheidene bleek volkomen verrast en wist nauwelijksi woorden te vinden om erkentelijkheid tot uit- drukking te brengen. Tevoren had de voorzitter van de bond, de heer A, M. Bergers, medege deeld, dat op 17 augustus wederom een pleisteractie zal worden gehouden. De vergadering besloot voorts een mgr. C. j. A. Vemngsmedaille in goud, zilver en brons in te stellen ter nagedachtenis aan de vorig jaar overleden geestelijk adviseur van de bond. Ook keurde de vergadering een voorstel goed om aan de gedachteniskerk op de Grebbeberg een kruisweg en een verlicht torenkruis te schenken, waarvoor het geld door de 519 afdelingen zal worden ingezameld. Koningin Juliana heeft zaterdagmid dag een bezoek gebracht aan een voor jaarsmarkt in Baarn, die 300 leerlin gen van de nieuwe Baarnse school ten bate van de uit Indonesië gerepatri- eerden op de terreinen van hun school hebben gehouden. Prinses Marüke, die ook aanwezig was, is de hele middag voor het goede doel als ballerina en bloemenmeisje in touw geweest. Later voegde zü zich bü haar moeder. De koningin, die om ongeveer drie uur arriveerde, bleef op de markt tot bij half vijf. In die tijd bracht zij een bezoek aar. alle kramen 20 in totaal proefde van het ijs dat werd opge diend en kocht zowel aan de uitdragers- kraam als bü de kleine venter, die zpn snoepjes voor een dubbeltje aan de man bracht. Toen hare majesteit het terrein weer verliet puilde haar tas uit van de inkopen. Tot grote verras sing van iedereen kwam de Koningin 's avonds nog weer op de markt terug, nu samen met de prinsessen Marüke en Margriet, en nam zü aan verschil lende feestelijkheden deel. Het memorandum over de ramp zalige gevolgen van een kern oorlog, dat drie Nederlandse hoogleraren in de theoretische na tuurkunde op verzoek van minister Staf hebben opgesteld, is een indruk wekkend document. De hooggeleerde fysici hebben zich in geweten ver plicht geacht te waarschuwen voor de kolossale gevaren die de mensheid bedreigen, en hun verklaring zal niet nalaten grote indruk te maken op het Nederlandse volk. Waar de geleerden zich in hun be toog met strikt fysische aspecten van het probleem van de kernoorlog be zighouden, is hun redenering het sterkst. Waar zij zich echter op het terrein van de politiek en op dat van de strategie begeven, kunnen wij hen niet geheel meer volgen. Hoe zeer wij ook hun bezorgdheid delen een bezorgdheid waarvan ook de H. Vader bij herhaling in bewogen bewoordingen blijk heeft gegeven wij zien ons toch genoodzaakt enkele kritische kanttekeningen te plaatsen bij hun respectabel en voor een groot deel acceptabel betoog. Zo kunnen wij het niet eens zijn met de voor ons land belangrijkste conclusie waartoe de fysici in hun memorandum komen: „De vestiging van raketbases in Nederland brengt een volkomen onaanvaardbaar risico met zich mee". Het gaat hier om de term „volkomen onaanvaardbaar". Het risico is inderdaad kolossaal groot, en wij zouden de hemel dan ken, als wij gespaard konden blijven voor de aanwezigheid van raketbases op ons grondgebied. Maar onze be reidheid om deze afschuwelijke in stallaties toe te laten is de conse quentie van ons lidmaatschap van de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie. Slechts de dreiging iedere grote Russische aanval met kernwa pens te zullen beantwoorden stelt de NATO in staat Europa een commu nistische overheersing te besparen, Nederland moet het aan het NATO- opperbevel overlaten uit te maken waar lanceerinrichtingen voor kern wapens in het gemeenschappelijk te verdedigen gebied moeten worden opgesteld. Daar komt nog bij dat minister Luns op de Kopenhaagse conferentie nadrukkelijk de optimistische ver onderstelling ontzenuwd heeft, dat de Sovjets geen kernwapens zouden gebruiken tegen NATO-landen die deze zelf niet zouden bezitten. Ook de opmerking van de fysici dat „schone" bommen uit stra tegisch oogpunt minder effec tief zouden zijn dan „vuile" bom men, is niet houdbaar. Het bombar' dement met kernwapens dat gepaaj"^ gaat met een grote „fall-out" over het politieke doel van de b® dg gerent het weerloos maken d vijand heen. De militair &ee, voorkeur aan een meer select161 w - pen: een wapen dat hij heter in ae hand heeft. Amerika legt zich dan ook op goede gronden toe op de ver vaardiging van „schone" bommen en fkktfsche Kernwapens:- De strategen proberen op het ogenblik juist de „vuile" bom te elimineren. Dit is het doel van Amerika's nieuwe serie kernproeven. De aanbeveling van de drie Nederlandse natuurkundigen om de proefexplosies stop te zetten, is voor het Westen dan ook zonder meer niet aanvaardbaar. De fysici opperen ook nog het denkbeeld van de j' van een neutrale keim^pen- vrije zone in Europa. Maar inde dis cussies over de plannen van Kennan en Rapacki is van Westerse zijde (bijv. door Acheson) dit denkbeeld reeds met krachtige argumenten ver worpen. De instelling van een atoom- vrije zone in centraal Europa zou het militair evenwicht tussen Oost en West voor het Westen op gevaarlijke wijze verstoren. Slechts met kern wapens kan het Westen de zoveel sterkere conventionele strijdkrach ten van de Sovjet-Unie weerstaan. De instelling van een atoomvrije zone zou voor de Russen de moge lijkheid openen van een beperkte en conventionele oorlog, waarin zij ver reweg de krachtigste partij zouden zijn. Het Westen zou in zo'n situatie in laatste instantie moeten terug keren tot de leer van „instant mas sive retaliation", onmiddellijke mas sale vergelding met grote kernwa pens, een leer waarvan men juist af wil. Minister Luns heeft in Kopen hagen terecht betoogd dat neutrale zones geen essentiële bijdrage kun nen leveren tot internationale ont spanning, omdat de spanning dieper ligt en ook pater Beaufort heeft de zer dagen in de Eerste Kamer gewe zen op het „dodelijk gevaar" van een neutralisatie van centraal Europa, die de Amerikanen zou dwingen hun troepen uit Europa terug te trekken en die Duitsland in de verleiding zou kunnen brengen ooit weer een pact met de Russen te sluiten. Het aan minister Staf uitgebrach te memorandum bevat een aan beveling die wij van harte kun nen onderschrijven: De geleerden wijzen op de noodzaak van „een overeenkomst over een geleidelijk gecontroleerde ontwapening, zowel op het gebied van kernwapens als op dat van de conventionele bewape ning". Het is een opvatting die door alle regeringen der NATO-landen gedeeld wordt. Maar de grote moei lijkheid schuilt juist in de kwestie van de controle. Eisenhowers con structieve suggesties, zoals die o.m. vervat waren in zijn „open skies"- plan en in zijn „atoms for peace"- project, zijn door de Russen verwor pen en Moskou heeft er tot nog toe niets tegenovergesteld. Zolang de Russen hun agressieve houding niet laten varen, kan het Westen zich geen eenzijdige stappen naar ontwa pening permitteren. Een vliegtuig van de Canadese lucht macht heeft zondag een zieke opvaren de van het Nederlandse vrachtschip Am- stelmeer (8377 ton) opgehaald en over gebracht naar een ziekenhuis in Van couver. De zeeman, wiens naam niet is bekend gemaakt, zou een nieraandoe- ning hebben. De Amstelmeer voer in o® Stille Oceaan, ongeveer 400 km uit ®e Canadese kust, toen het Canadese vlieg tuig met een dokter en een verpleegsw arriveerde om de zeeman over te men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4