Amate-Haarlem ten einde Zondag enorme drukte met ;ellig feest tot slot gez Bewaker met een tafelmes bedreigd De haringvloot vanmiddag aan schot gegaan Buisjesdag met een zonnetje overgoten WERELDSPIEGEL DER 20STEEEUW H I ^xPositie van werken va^ Shamaï Haber Haarlem filmstad Amsterdammer veroordeeld tot zes weken Boeiend historisch overzicht RUIM 25.000 BEQZEKERS Galérie Espace HAARLEMSE POLITIERECHTER Felison-expositie van Ros en Hofman in IJmuiden Tweede slachtoffer kolendamp ver gifti gin g overleden Brandstichter aan gehouden WELLEKOM IN ZEE" MAANDAG 19 MEI 1958 PAGINA 5 bifV?oUrlLh^,tnm1?êfed\lrbrbetro0k- stoffen voor maatkleding Film, s: Si1: Divi ersen Heyboer in de inter nationale belangstelling Pater drs. N. de Wit 40 iaar priester Congres van de N.O.V.A. Haarlemse amateur cineasten winnen eerste prijs met „Tram-weg" Nieuwe kunstzaal „De Ark" door H. F. Boot geopend Brand in Esdoornstraat te Haarlem Jongetje speelde met vuur in bed Drenkelingen in Schotersingel Uitslagen H.C.B. Nieuwe telefoonnum mers in Kleverpark en Overveen De splitsing van buslijn 1 Huldiging P. Emans TENNISUITSLAGEN Beurs van Amsterdam u" van de Amate is nu heus voorbij. Toen gisteravond om elf uur rt°°a laatste de bel luidde, beteken- j be' einde van een bijzonder ge staagd missiefeest, dat tien dagen lang duizenden mensen uit Haarlem en om geving naar het gemeentelijk concert gebouw heeft getrokken. Hoewel nog niet precies bekend is, hoeveel bezoe kers de Amate heeft gehad, mag bij schatting aan de voorzichtige kant ze ker een aantal van ruim vijf en twintig duizend gesteld worden. De drukte van zaterdagmiddag voor spelde reeds een grote toeloop voor de avond en de zondag. Die voorspelling kwam ook uit. Een .plechtig" ogen- ank was het, toen zaterdagavond zich net parochiële comité uit Zandvoort ineldde om een bedrag van 1300,- aan het hoofdbestuur te overhandigen. Door speciale missieacties in de eigen paro chie, die in Zandvoort een ware missie- |eest hadden losgeslagen, was dit be drag bijeengebracht, waardoor Zand voort zich bij die parochies voegde, V'aar door eigen initiatief en werkkracht een zeer belangrijk aandeel is geleverd tot het welslagen van de Amate. Ongeveer zeven- tot achtduizend mens- Sen bezochten zondag nog de tentoon stelling. De predikaties in de kerken Was voor velen een stimulans geweest om een steeds uitgesteld plan alsnog uit te voeren. De paters moesten in hun stands hun beste stem opzetten om de grote groepen te bespreken. Dodelijk Vermoeid zochten zij aan het eind van de avond wat opbeuring en verfrissing in het restaurant. Zij hebben die ook volop gekregen. Intussen was het benauwend druk ge worden op de fancy-fair, die de allure had aangenomen van een bont kermis feest. De fraaiste prijzen werden er uit .gesmeten er werd met passie ge- fstwt11™ en de medewerk- Ste am'nH .?0eil1 als was het de eer" iaateti zetten alles op alles om hun laatste spulien kwijt te raken. Het hoogtepunt van de avond was de trekking van de Amate-loterij, wel ke geschiedde ten overstaan van no taris B. M. Brans. De scooter viel op nummer 18327, het televisietoestel op nummer 43310 en de Lourdesreis voor twee personen op nummer 2436. De overige nummers, waarop een prijs gevallen is, zullen via een lijst be kend gemaakt worden. derzM? ee'ne?DhtiepS een °Pld^hting an derzijds een spptige ervaring nu er in eens een diepe stilte is gevkllen rond het concertgebouw. Maar zij zullen er met pleizier aan terugdenken. Zn zul len elkaar missen. Er was in die tien dagen een Amate-gemeenschap ge vormd, waarin langzamerhand alle hiërarchische en andere verschillen Advertentie best fabrics only vraagt uw kleermaker I I °P het oan Shamaï Haber wordt kend. j^<:,iblik in Parijs snel be- met grote inten&^e. jonge kunstenaar is opbouwen, dat belJ een oeuvre aan het hedendaagse sculptuanSrijk is voor de Op deze wijze sew1? het algemeen- de Amsterdamse schim vrijdagavond hoff figuur en werk Mark K°lt- beeldhouwer-sehilder nal" de Franse juni in Galerie Espace exp^du-, tot 7 Dehier getoonde gouache» typische beeldhouwerstekeninSeiJri Seen spreker. Hoe merkwaardig v#ei"'H aldus dit werk, hoe kennelpk tweevoum^g.is talent. Haber behoort tot die klass| kunstenaars, die een tegenwicht wiiiGr. vormen tegen de automatisering van het leven en staat daarin tegenover de Sroep die in haar werk de mechanisatie °verneemt en ondersteunt. De waardering voor het geëxposeer de mag niet teweeg gebracht worden do°r een toespraak, maar door de per- soonlijke beschouwing, waartoe Kolthoff Qe belangstellenden uitnodigde. CIN&VtA.pALACE: Star of India, 14 jaar. Fr'a^'15- 7- 9-15 uur. dANs HALS: In de lift naar het schavot, ■pjr- volw.; (tweede week); 2.30, 7, 9-15 u. LTrik2' 8 uur- iJ0: Met de dood voor ogen, 14 j. LTTvi'15, 7, 9.15 uur. Y^OH: Getuige a charge, uweede week) war' 8-15 uur. en do.: Vrouwen om Richard Wag- tjp./' 14 jaar; 8.15 uur. .'"BRANDT: Moulin Rouge, volw. Roicv A 7> 915 uur- ji'-.ls laatste jacht, 18 j. STunm' 915 uur. alle i De lord- de Xady en de butler, 2.15 ieeft. (zevende week) 915 uur. 14 j. Mensen zoals jij en ik, 18 De r..__ Maandag 19 mei de Mater- a erik» 19-45 uur: Feestavond van later Amabilisschool. Stad«ei, Dinsdag 20 mei een knA?'°uwburg, 20 uur: „Wie is Janus?", nogal He ®eschreven blijspel, dat echter men. De k?°Ï drijft met de huwelijksnor- stuk met flederlandse Comedie speelt het melts en ary Dresselhuys en Joan Rem- Voor mini'nder regie van Henk Rigters. «chikt. deriarigen is het beslist onge- To'nèelEe7èi,?uater' Heemstede, 20.15 uur: asch, Perfemnap Johan Kaart met „Pot- Grote Keïïr en de Pekinees". Piet Kee p' 20 uur: Orgelbespeling door ding, PaA-n°Fammawerken van Ley- Peeters nelbel, Bach, Doppelbauer en wegvielen en waarin het leven een nieu we feestelijke kleur kreeg. Wij zullen ze allemaal missen. De sigarettenmeisjes, de meisjes en da mes van het buffet, de mannen van het flikkerlicht en van het rad van avontuur, de jongens van de muziek en zovele anderen, die van uur tot uur siouwden en voor wie niets te veel was. Bovenal ook zullen de paters ge mist worden, van wie sommige zich een geheel eigen plaats veroverden in die gemeenschap. En het was pret tig te horen, dat zij zich m Haarlem bijzonder thuis hadden gevoeld, dat zij de tentoonstelling goed van stijl achtten en dat zij zich uitstekend ge amuseerd hadden. Dat bleek gister avond wel, toen menige missionaris na afloop in de gezelligheid bleef rondhangen om van alle mogelijke relaties, die hij had opgedaan af scheid te nemen. De Bond zonder Naam hield ook na afloop nog lang de stemming er in. Een grote groep medewerkers en mede werksters bleef geruime tijd wat na. Iedereen bedankte iedereen, waarbij op verzoek van de penningmeester een extra openbare hulde werd gebracht aan Truus, het meisje, dat meer dan wie ook „op de penning" was. Er is gezongen en geproost op het welslagen van de Amate, en het einde stond in het teken van een „Vaarwel" tot de Amate 1968". Door de Library of Congress is een viertal etsen van de Haarlemse kunst schilder Anton Heyboer aangekocht uit de expositie die van zijn grafisch werk in New York is ingericht. Deze zomer zal Heyboer nog enige ma len in de internationale belangstelling staan. De tweede wisseltentoonstelling op de Brusselse Expo die gewijd is aan grafiek zal etsen van zijn hand bevat ten en ook aan de Triënnale van inter nationale grafiek in het Zwitserse Gren- chen neemt Heyboer deel. Eerste Pinksterdag herdenkt drs. N. de Wit, definitor O.E.S.A. en subprior van het klooster van de paters Augus tijnen aan de Zijlweg te Haarlem het feit, dat hij 40 jaar geleden de H. Pries terwijding ontving. Op die dag zal hij om 9 uur in de kapel een plechtige H. Mis opdragen. Van 12-13 uur is er gele genheid tot gelukwensen in de caatine van het Lyceum. Haarlem kan van alles zijn. Meesten tijds is het een gewone stad, soms is het een bloemenstad, dat hangt af van het seizoen; dan is het al naar gelang het soort orgeliers een orgel- of een draai- orgelstad. Gedurende het afgelopen weekeinde was Haarlem filmstad, een tweede Cannes. Want evenals daar werden o.a. zondagmiddag in Haarlem films gedraaid die met meer dan alle daags© interesse werden bekeken. Het betrof een séance waarop produkties werden vertoond van Nederlandse ama teur-cineasten, die zaterdag en zondag als gasten van de Haarlemse Smalfilm liga onder auspiciën van de Neder landse Organisatie van Amateurfilm- clubs (N.O.V.A.) in Haarlem hun jaar lijkse congres hielden. De zaterdag werd besteed aan verga deren; met de agenda is men echter nier klaargekomen, zodat in september de draad van de besprekingen wordt opgevat. Er was behalve een excellent diner een feestavond, die heel lang heeft geduurd. Hoogtepunt van de twee daagse bijeenkomst was echter wel de voorstelling van een aantal bekroonde films in gebouw Sint Bavo aan de Sme- destraat. Tevoren had de voorzitter van de N.O.V.A., de heer J. van Eldik uit Rotterdam de winnaars bekend ge maakt. De werkgroep ,.Closer-up" van de Haarlemse Smalfilmliga kreeg voor de speelfilm „Tram-weg" in de hoofd klasse een eerste prijs. Naast het koffiehuis „de Ark" aan het Nieuw Heiligland is zondagmiddag on der grote belangstelling een kunst zaaltje in gebruik genomen met een ten toonstelling van Norbert André de la Porte, waaraan wij nog nader aandacht zullen besteden. In enkele volzinnen verrichtte de schilder H. F. Boot de opening van bei de. Tot de jonge schilder die er temid den van zijn familie aanwezig was, zei hij: „Temidden van de bekommernissen van de wereld staat de schilder met zijn glimlach. Hij heeft het schone gezien en wil ervan vertellen. Er komen er steeds meer die datzelfde willen. Daarom is het goed dat zö elkaar vriendschap en hulp bieden. Ik wens u zoveel mogelijk rozen en zo weinig mogelijk distels op het pad dat u gaat." Zich wendend tot de heer G. de Boer die het zaaltje ex ploiteert, prees hij deze om het genot dat hij aan de jonge kunstenaars heeft geboden door hen een zo mooie expo sitiegelegenheid ter beschikking te stel len. Een 23-jarige Amsterdamse havenar beider is vanochtend door de Haarlem se politierechter veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf, omdat hij 12 de cember in de Haarlemse strafgevange nis een bewaker met een tafelmes had bedreigd. De jongeman, die een straftijd van drie jaar moet uitzitten, had zich ziek gemeld en mocht uit dien hoofde niet gelucht worden. Niettemin had een der bewakers hem bij vergissing toch wil len luchten, maar de bewaker Kamin- ga, die dit zag, wist van de ziekte van verdachte en stuurde hem terug naar zijn cel. Tot driemaal toe werd ver dachte uit zijn cel gehaald en terugge stuurd, maar de laatste keer vertikte hij het. Hjj wilde gelucht worden. Er ontstond toen een twist, waarbij ver dachte terugging naar zijn cel om een tafelmes te halen. Daarmede bedreig de hij de beide bewakers en de inmid dels gewaarschuwde hoofdbewaker. Noch de hoofdbewaker, noch de be waker Kaminga kon ter terechtzitting verklaren, dat zij zich werkelijk in ge vaar bevonden door de houding van ver dachte. „We waren met z'n drieën", verklaarde de hoofdbewaker met een Binnen niet al te lange tijd zal Fe- lison in IJmuiden niet meer m- ben wonen, maar de beschikking heb- dan »mir een geheel eigen gebouw en één ruüÜÏ1 tWRe schilders niet meer in voorzitt?i t,hoeven te exposeren. Felison- vooraf liet die deze mededeling tentoonstenfï?an aan de opening van de speelde hierb" Van 1105 en Hofman, zin- gemeentelijk/ °J? bet voornemen van de Bibliotheek wn„. enbare Leeszaal en gebouw aan do um-e,e Felison thans het te brengen in dee', straat deelt, onder 1945 welke men in nt?Vï.bouw aan Plein te leveren. «tober a.s. hoopt op Bij wijze van openim? - stelling mijmerde exposant Tonny Ros over de reacties van het publiek bij het bezoeken van een kunsttentoonstelling- symptomatisch is de vergelding *1 verheerlijkte klassieken en vergui2jng der modernen. Op de vraag of men een kunstwerk moet begrijpen of beleven antwoordde spreker dat men de kunst minder met zijn verstand dan met een ontvankelijk gemoed móet benaderen. Het is overi gens wel begrijpelijk dat het publiek kopschuw is van de veelsoortigheid van de eigentijdse kunstuitingen. Als men echter de kunstbeoefening wil zien in ver band tot medische, economische, tech nische wetenschappen waar ook met enorme vraagstukken wordt geworsteld, is het niet vreemd dat ook in de kunst alles in beweging is en de ene opvat ting naast de andere wordt gehuldigd. Spreker was ervan overtuigd dat het werk van nu bij zal dragen tot de vor ming van een gave stijl die er zijn zal als ook de maatschappij zelve een even wichtstoestand heeft bereikt. Tot slot gaf de heer Ros zijn uiteraard sympathieke visie op het werk van zijn mede-expo sant Leo Hofman. Op de gebruikelijke uren kan men de tentoonstelling tot 1 juni bezoeken. glimlach en de bewaker Kaminga ver telde, dat hij helemaal niet bang was geweest. Verdachte had de bewaker Kaminga toegeroepen; „Ik snijd je de strot af!" en de hoofdbewaker had te horen gekregen: „En jou steek ik ook overhoop." Verdachte gaf dat allemaal wel toe, maar verklaarde er niets voor te voelen, dat er zo met hem gesold werd. Vijf dagen strafcel en zes maan den niet deelnemen aan sport en spel. Het ergst was echter, dat zijn voorlo pige invrijheidstelling was ingetrokken. Hij zou 16 april weer in vrijheid zijn ge steld, maar nu moet hij nog ongeveer tien maanden zitten. De officier van justitie meende, dat de bewakers der strafgevangenissen zich geruggesteund moeten weten door de justitie en eiste drie maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. K. Heimig, wees erop, dat verdachte zich in zijn weinige rechten als gevangene aangetast had gevoeld en bovendien aldus gehandeld had, omdat in de penoze het praatje gaat, dat de Haarlemse bewakers nog al eens snel met hun handen zijn. Hij vroeg de uiterste clementie, omdat ver dachte reeds ernstig gedupeerd was door het intrekken van de voorlopige invrijheidstelling. JUBILEUM De heer "I. Cramers, Emmalaan 26 te Haarlem, is donder dag 25 jaar in dienst bij Hensen Vak- kleding en Confectiebedrijf aan de Paarlaarsteeg 1 te Haarlem. De heer I. P. Opdam en zijn knecht, twee leden van de nog steeds kleine groep beoefenaren van het vrijwel geheel in onbruik geraakte ambacht rietdekken, zijn op het ogenblik bezig met het herstel van de rieten bekleding van de hout zaagmolen „De Herder" te Leiden, welke kortgeleden een eeuw bestond. De werkzaamheden zullen 5 a 6 weken in beslag nemen. Zondagavond om elf uur is in het Groote Gasthuis te Haarlem het tweede slachtoffer van de kolendampvergifti ging, die zich in de nacht van vrijdag op zaterdag voordeed, de 79-jarige J. P. Tames, overleden. Zijn 77-jarige echt genote werd reeds zaterdagmorgen le venloos in haar woning aan de Tweede Vooruitgangstraat te Haarlem te bed aangetroffen. Zaterdagavond is in een slaapkamer van een perceel aan de Esdoornstraat te Haarlem brand uitgebroken doordat het vijfjarig zoontje van de bewoner in zijn bed met een lucifer een rol behang- rand had aangestoken. Om tien over zeven was het jongetje naar bed ge bracht. Toen enige tijd later zijn zusje ging kijken, stonden de gordijnen in lichterlaaie. Met een straal water op de leiding heeft de bewoner het vuur geblust. De vitrage, de overgordijnen, een tweepersoons ledikant en de vloer bedekking werden beschadigd. De Amsterdamse politie heeft in de afgelopen nacht een 37-jarige kopergie ter uit Haarlem aangehouden, omdat men vermoedt, dat hij de aanstichter is van de brand, die in de nacht van woensdag op donderdag in een perceel aan de Lange Wijngaardstraat te Haar lem, dat door de kopergieter werd be woond, woedde, heeft veroorzaakt. Het vermoeden wordt gesterkt doordat de man kort na de brand was verdwenen. Vanmorgen is hij op transport gesteld naar Haarlem. Zaterdagmiddag om twaalf uur ge raakte de 3-jarige Ronnie de G. uit de Ruysdaelstraat te Haarlem spelender wijs in het water van de Schotersingel, nabij het eilandje tussen de Kennemer- brug en het tehuis voor ouden van da gen. De 16-jarige Gijsbertus Wubbels, die in de Oranjeboomstraat te Haarlem woont, zag het kind drijven, sprong in het water en slaagde erin het jongetje op het droge te brengen. Beiden hadden ogenschijnlijk van een en ander geen na delige gevolgen ondervonden. Om ongeveer zes uur zaterdagmid dag sloeg onder de brug van de Scho tersingel nabij het viaduct door onbe kende oorzaak een kano om, die be mand werd door de 15-jarige Ineke B. uit de Duvenvoordestraat en de 17-jarige Arnold de W. uit de Tweede Emmastraat. Beiden wisten zwem mend de kant te bereiken, hoewel het meisje, dat onder de kano was terecht gekomen, eerst moest worden bevrijd. Door een arts zijn zij naar de woning van het meisje overgebracht, alwaar zij van droge kleren werden voorzien. Geen van de drenkelingen ondervond nadelige gevolgen van de „zwempar tij". 75 In Vlaardingen maakte zich zaterdagmiddag om half twee de VL153 los van de wal. Aan boord bevonden zich burgemeester mr. J. Heusdens en enige wethouders, alsmede het vlaggetjesdagcomité uit Vlaardingen. De VL 153 voer naar Hoek van Holland om daar de vertrekkende drijfnet- loggers een vaarwel toe te roepen. Maar eerst heeft burgemeester Heusdens aan boord van dit schip de prodnktschapswimpel gehesen. Al heeft Vlaar dingen enige rederijen zien verdwijnen, toch was de burgemeester niet pes simistisch gestemd. De laatste jaren zijn zeven nieuwe eenheden aan de vloot van Vlaardingen toegevoegd met grote capaciteit. De burgemeester had dan ook goede hoop, dat de aanvoer dit jaar niet veel minder zou zijn dan voorgaande jaren, uiteraard gerekend op een goede visserij. Een hon derd jaar geleden voerden 600 schepen minder aan dan de 200, die de haringvloot nu telt. De burgemeester besloot met schipper en bemanning „De zegen en gezondheid" toe te wensen. „Wellekom in zee". Van 95 drijfnetloggers uit IJmuiden, Katwijk, Sche- veningen en Vlaardingen heeft deze groep zaterdagmiddag en zaterdag avond ettelijke keren geklonken als de schippers elkaar op zee aanriepen, op de uitstoom. Mooi weertje, de wind aan bakboord schuin achter. Hier en daar een paar zeezieken, flink ziek, maar ook een boel mensen, die een beetje „katterig" waren de eerste uren. Maar wat deerde dat! De nieuwe haringteelt was begonnen. Buisjesdag werd, al was de wind schraal, met een zonnetje overgoten. Uit IJmuiden zouden de 32 loggers des middags om half drie vertrekken, een half uur later dan het door het pro- duktschap vastgestelde tijdstip. Maar toen de kiok op het havenkantoor 2 uur wees, maakte de Toenadering KW 95 zich los van de Tegeltjesmarkt. Dai was het sein voor de anderen, om de een na de ander los te gooien. De Aaf- ke Jacoba KW 41, en al die overige schepen, die met de vleet zouden gaan vissen. Behalve de KW 15. Toen het schip aan de beurt was, had de motordrijver het al gemeld. Zijn „kar" had kuren. Dat moet je uitgerekend op buisjesdag overkomen. Monteurs togen aan het werk en 's avonds om kwart over ze ven was het euvel verholpen. De KW 15 verliet als laatste de Vissershaven, de anderen achterna. Met nog voldoende tijd om maandagmiddag met de rest aan schot te kunnen gaan. Rond de Vissershaven heerste za terdagmiddag een gezellige drukte. Rijen dik hadden de mensen zich een plaatsje gezocht aan de voet van de vuurtoren en op de tegenoverliggende Kop van de Haven. Met zakdoeken en petten werd gezwaaid naar de vis sers, die uitgingen. Het jaarlijks te rugkerende beeld van schepelingen tot hoog in de mast, gillende en schor re scheepsfluiten, opgeluchte vissers, dat het dan eindelijk weer zover is. Tien minuten voor half drie, keurig op tijd, verscheen de blauwe Skylight in de lucht met achter zich een 42'3 me ter lange sliert: „Vloot naar zee De maatjes komen". Om 10 minuten over een was het vliegtuig van Hilver sum vertrokken. Eerst tien minuten cirkelen boven Utrecht, dan langs de et lang verbeide vierde en laatste deel van de „Wereldspiegel der 20ste eeuw' is een boek van niet minder dan 1141 blad zijden. De schrijver de zeer- eerwaarde heet H. J. J. Wachters, mag met grote vol doening terug zien op de ja renlange arbeid die aan de voUooiing van zijn magis trale werk voorafging, want het resultaat van zijn in spanning verdient .de groot- spannmg schrijver heeft een historisch, economisch z/ch/JS- gesteld van het wereiage beuren tussen, de jaren 1900 en 1950, en hu doet dit dijor iedere keer een hoofdstuk te wijden aan de geschieden van één land. In het deel van zijn serie vertelt hij over niet minder dan n verschillende staten, begin nend met Noorwegen en ein digend met Zwitserland. Het een bijzonder practisch na-slagwerk geworden voor allen die - hetzij voor hun beroep, hetzij voor hun eigen ontwikkeling - zich V5?SGn te verdiepen in de Hedendaagse geschiedenis. wfjlin1» eeP Prachtige aan- V^ ng op het wereldnieuws Yf" de krant, waarvan men hier de achtergronden vindt. „H'J- Wachters is er in E-® i ®g de omvangrijke stof op zeer onderhoudende wijze te verwerken. Het is allerminst een droge opsom ming van feiten. Op boei ende wijze wordt ons de sa menhang van de gebeurte nissen geschilderd, en de tekst is verlucht met een groot aantal verrassende fo to's. Het boek werd niet ge schreven voor historici, maar voor ontwikkelde leken, en de schrijver heeft zijn lezer dan ook menen te moeten sparen voor voetnoten met opgave van zijn bronnen; een opvattin? waarvoor wij dat de auteur zijn verhaal voortdurend weet te verle vendigen. Misschien had hij zijn beschrijving van de strategische ontwikkelingen aan het Russisch-Duitse front in de tweede wereldoorlog wat kunnen bekorten, maar over het geheel genomen geeft hij een mooi afgeronde begrip kunnen hebben. Ook in zijn stijl heeft hij ge streefd naar eenvoud, en hij is er wonderwel in geslaagd om een prettig leesbare toon aan te slaan. Het vierde deel van de Wereldspiegel is vooral be langrijk om de hoofdstuk ken die gewijd werden aan Sovjet-Rusland, het Vaticaan en de Verenigde Staten van Amerika. In het eerst ge noemde hoofdstuk wordt uiteraard zeer veel aandacht besteed aan de revolutie van 1917, waarbij een geheel nieuwe staat in het leven werd geroepen. Grote waar dering hebben wij voor de karakteristiek yan Lenin, waarop wij hier vergast worden. Het is door dit soort uitweidingen (ook Sta lin wordt goed getypeerd), beknopte geschiedenis van de Sovjet-Unie. n het eveneens zeer uit voerige hoofdstuk over Amerika (147 bladzijden!) heeft ons voor r" getroffen wat de schrijver over Roose velt en de New Deal weet te vertellen, terwijl hij te recht ook de betekenis van Truman scherp laat uitko men, zonder overigens blind te zijn voor'da tekortkomin gen van deze president. Zoals men van een pries ter verwachten kon, heeft H. J. J. Wachters veel aan dacht gewijd aan de bewo gen historie van de Vati caanse staat. Vooral niet- katholieke lezers van dit hoofdstuk zullen hier veel vernemen wat hun niet be kend was. De regeringen van de Pausen Leo XIII. Pius X, Benedictus XV, Pius XI en Pius XII worden ach tereenvolgens aan diepgaan de studies onderworpen. Wij hebben dit hoofdstuk dan ook zeer geboeid doorgeno men, waarbij wij op vele verrassende onthullingen zijn gestuit. Voor de artikelen over de Pausen uit het be gin van deze eeuw heeft de schrijver met vrucht geput uit recente werken, die op deze grote figuren in vele opzichten een nieuw licht geworpen hebben. Ook landen waarover men wellicht niet zo gauw een historisch werk leest als Perzië, Roemenië, Zweden en Zwitserland worden in de Wereldspiegel op onderhou dende wijze behandeld. H. J. J. Wachters heeft reeds tientallen jaren gele den de aandacht op zich be vestigd met zijn boeken over Luther en Erasmus, en later heeft hij als rubriekredac teur van enkele belangrijke encyclopedieën belangrijk werk gedaan. Maar de vier delige beschrijving van de historie van de eerste helft van deze eeuw is zijn grote levenswerk. Het verdient een ere-plaats in alle Neder landse bibliotheken en in de boekenkasten van allen die belangstelling hebben voor wereldgeschiedenis. De boeken zijn uitgegeven door de Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatsd--nij Ad. M. C. Stok te Den Haag. De prijs van dit standaaftiwerk is relatief niet hoog. H. Br. Vecht naar Amsterdam om daar gedu rende een kwartier het nieuws in 2 me ter hoge letters te brengen. Ook Haar lem moest het weten. Op 300 meter hoogte cirkelde het toestel boven de uit varende vloot te IJmuiden en daarna werd koers gezet naar Zandvoort. Kat wijk, Scheveningen. Tien minuten bo ven Den Haag en daarna naar de sche pen, die ter hoogte van Hoek van Hol land moesten zijn. Maassluis, Vlaardin gen, Schiedam, Rotterdam en dan nog even gauw naar Gouda, voordat het toe stel op Zestienhoven aan de grond werd gezet. Om 2 uur waren uit Vlaardingen 12 loggers vertrokken. Bij Hoek van Hol land passeerden zij de VL 153 met de genodigden, die de voorbijvarende sche pen stuk voor stuk per luidspreker aan riep om ze namens het Vlaardings Vlag getjesdag-comité „Goeie vaart en goeie vangst" toe te wensen. Scheveningeh was de laatste. In ver band met het tij kon de vloot hier niet eerder dan half drie vertrekken. Om 6 minuten voor half drie kwam het hos- oitaal-kerkschip „De Hoop" los en voer naar buiten. Daar werd gewacht, totdat alle 51 Scheveningse loggers yoorbuge- varen waren en toen zette ook de „De Hoop" koers naar het noorden. IJmuiden kreeg maandagmorgen nog een kleine reprise. Om de drijfnetlog gers een redelijke kans te geven in de haringjagerij had het produktschap be paald, dat de treilloggers niet eerder dan maandagmorgen tien uur mochten uitvaren. Die van Vlaardingen en Sche veningen waren daarom alvast naar IJmuiden gekomen en vanmorgen zijn daar 17 sterke en snelle schepen de drijfnetloggers achterna gegaan. Vanmiddag hebben de 95 vleetvissers de zestig netten per schip in zee ge bracht. Tot middernacht kan er verder niets gedaan worden. Afwachten of de haring in de netten wil zwemmen. Als er vannacht gehaald wordt, zullen ze het weten. En de treilloggers? Er is nog van al les mogelijk. Op goed 56 graden is goeie haring gevaren. De snelle treil loggers kunnen daar dinsdagmorgen om 4 uur zijn. Een paar trekjes, een beet je geluk en er kan er wel een gaan sto men. Wie de haringrace zal winnen? Vraag het ons niet. Er kan nog van al les gebeuren. Ook met de treilloggers Want reken er op, dat de Corn. Vro lijk SCII 171, die nu al twee jaar ach ter elkaar de primeur van de nieuwe haring had, alles op alles zal zetten om driemaal scheepsrecht te doen zijn. In Heemstede speelden CVHW 2 en Haarlem 4 een draw. Haarlem scoorde 80 runs, H. Rigbers 33 n.o., A. Eelman 3-23 M. G. van Langelaar Sr. 32, F. Vo gelsang 5-10. CVHW beantwoordde dit totaal met 45 runs voor het verlies van 4 wickets, waarna de tijd verstreken was. v. Loenen 22 n.o., H. Rigbers 2-11, v. Damme 1-17, H. Slagter 1-11. Haarlem 3 verloor in Bloemendaal met 16 runs van Rood en Wit B. Rood en Wit: 97, C. Vogelsang 24, F. van Muiswinkel 23, R. van de Burg 16, J. Fortgens 3-43, F. Lanting 4-32, P. L. v. Bueren 1-6, G. Strik 1-2. Haarlem: 81, G. Goossens 26, N. Schenk 22, N. Beets 5-44, P. van Muiswinkel 5-32. Morgenavond zullen vijf- tot zeshon derd telefoonabonnees uit de omgeving van het Kleverpark en Overveen te be reiken zijn onder een nieuw nummer, dat met het cijfer 6 bdf'n^- In de loop van morgen zullen hun hjnen die tot dan toe op de centrale in Haar lem-centrum waren aangesloten, wor den gekoppeld op de centrale in Haar lem Noord, die onlangs sterk is uitge breid. Zii heeft thans een capaciteit van tienduizend nummers. (De in deze rubriek geplaatste BRIB- VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd). De splitsing van buslijn 1 in 1 en IA, waarvan de eerste aan de Javalaan haar eindpunt heeft en de tweede aan de Glip, betekent voor de bewoners van de grote woonwijken aan de Java laan opnieuw een groot ongerief. Van maandag tot vrijdag vertrekken de eerste diensten om 5.57, 6.27 en 6.57 vervolgens te 7.19 en 7.34 uur en daar na om het kwartier tot 12.34 uur. Voor heen waren de vertrektijden als regel om de 6 a 7 minuten. Het gevolg van de verslechtering is dat velen die hier wonen en dus van de bus gebruik wil len maken, zich opnieuw moeten in stellen om tijdig op hun werk te zijn. Dit geldt dan bij normaal, althans droog weer. Is het evenwel regenachtig of zeer koud, dan is het aanbod van passagiers veel groter en dat betekent dus, dat reeds bij het eindpunt op de Javalaan de bus vol zal zijn en dus degenen die bij de Cruquiusweg willen instappen, zullen moeten wachten. Maar het betekent ook dat des avonds in de spitsuren tussen 5 en 7 uur onder ongunstige weersomstandigheden het reizigers aanbod nog veel groter is, omdat dan de reizigers die van de vroege diensten gebruik hebben ge maakt tegelijk met hen die later van huis zijn gegaan terugkeren. Rekening houdend met het feit dat het reeds bij de vorige dienstregeling geen zeldzaam heid was dat men op het Stationsplein langer dan een kwartier moest wach ten voor men de kans kreeg met lijn 1 naar Heemstede te komen, moeten be langhebbenden er thans rekening mee houden, dat deze wachtperiode bij on gunstig weer een half uur of misschien wel langer zal worden. De oorzaak van dit alles moet gezocht worden in de splitsing van de lijn door voor 1 A de Glip als eindpunt aan te wijzen. Er is niets tegen om deze groei ende wijk uit haar isolement te verlos sen, maar daarom behoeft men de be woners van een andere wijk geen extra moeilijkheden te bezorgen. Een stellig veel betere oplossing was geweest het doortrekken van lijn 3 naar de Glip, al had dit desnoods moeten geschieden door de twaalf minutendienst de gehele dag te handhaven en de tien minuten- dienst van ongeveer 13 uur tot 19.35 in beide richtingen tot een twaalf mi nutendienst terug te brengen. J. J» Heemstede, 12 mei. Van redactiewege ingekort) De heer P, A. F. J. Emans, eerste kassier van 's Rijks Belastingen te Haarlem, is zaterdagmorgen ten belas- tingkantore in het Groot Heiligland ge huldigd wegens zijn 25-jarig dienstjubi- leum. Donderdagmiddag reeds mocht de jubilaris talrijke gelukwensen in ont vangst nemen tijdens een drukbezochte receptie, welke te zijnen huize, Mars straat 93 te Haarlem, gehouden werd. De officiële huldiging stond onder lei ding van de chef de bureau de heer M. A. Henkei, van de afdeling waar de heer Emans werkzaam is. Als eerste sprak de waarnemend rijksontvanger, de heer Ch. Gebbaart, die erop wees dat de heer Emans het rijk gedurende een kwart eeuw op prettige wijze ge diend heeft sinds hij vijfentwintig j'aar geleden als 19-jarig ambtenaar op het Haarlemse belastingkantoor kwam. De heer Gebbaart betrok ook mevrouw Emans in zijn hulde en bood namens alle ambtenaren het gebruikelijke ge schenk onder couvert en een collectie grammofoonplaten aan. De heer J. j. Loerakker sprak als algemeen voorzit ter van de ARKA, waarvan de heer Emans secretaris van de afdeling Haar lem is. Hij huldigde de heer Emans als een bijzonder toegewijd verenigings man, die principieel georganiseerd is. Ook sprak nog de heer J. Zwetsloot als collega van de jubilaris. De heer Loerak ker deed zijn woorden vergezeld gaan van een aktentas als feestgeschenk. Ten slotte dankte de heer Emans de verschillende sprekers en de ande ren voor hun belangstelling. De uitslagen van de zondag gespeelde tenniswedstrijden luidden: Overgangsklasse A: Westrust-Festina 2 7-2; Dash 2-Haarlemse LTC 7-2; Groe- nendaal-Toeg Hillegersberg 2 0-9. Over gangsklasse B: Brederode-Hilverheide 2 4-4; Sobri-WOC 4-4. Tweede klasse: Helderse TC-Westrust 2 2-6: Haarlemse LTC 3-Rooswijk 8-0, HLTC 3 kampioen; TC Heemstede-KZTV 7-1; Haarlemse LTC 2-Festina 3 5-3. HLTC 2 kampioen; WOC 2-Groen Wit 2 2-6; TC Bloemen daal-Joy 4 6-2. Derde klasse: Schager TC-TC Velsen 6-2; Velserbeek-Inside 4 4-4; TC Bakkum-DHBS 3-5; Juliana- Groenendaal 4 6-2; WOC 3-Inside 5 0-8; DDV 8-Brederode 0-8; De Aemstel- spelers 3-Westrust 3 7-1; Groenendaal 8 -Ready '28 3 4-4; Festina 5-HTC Bloe mendaal 2 2-6, U.S.-Duinlust 8-0. Vierde klasse: T.C. Heemstede 3-Bastions 3 5-3; Inside 6-Bastion 2 2-6; Helderse TC 2- WOC 4; Jatillo-Haarlemse LTC 4 6-2; TC Velsen 2-Groenendaal 5 3-5; TC Bloemendaal 3-TC Zanvoort 2 5-2; Bas- tione-Brederode 3 6-1; Ready '28 4-TC Heemstede 2 4-4, Snellius-Mozaiek 4 2-6; Donald Duck 2-WOC 5 5-3; Groe nendaal 6-Chandelle 2 6-2. Vijfde klasse: Velserbeek 2-TC Heemstede 5 8-0; WOC 6-Jatiloo 2 0-7; Brederode 5-TC Bloe- mendaal 4 3-5; Jatiloo 3-TC Zandvoort 3 1-7; TC Heemstede 4-Brederode 4 2-6; DHBS 2-HBC 2 6-2; Bastione 4-Snel- lius 2 7-1, Bastione 4 kampioen; HBC- TC Velsen 3 4-4; Duinlust 2-TC Voor hout 2-6. (Niet officiële koersen) 3V, 3)4 3)4 3)4 3)4 3)4 314 Ned. 1953 Ned. 1953 Ned 1956 Ned 1948 Ned. 1950 Ned 1954 Ned. 1955 1 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac. Inschr Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mt) cert. AJC.Ü. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Amerika Lijn Ned Stoomb. Mt1 Scheepv. Unie KX.M. H VA. eert. a'dam 8)4 *561 A'dam '66 O A'dam m Rentespaarbr. Holl Kon Ned vorig opening Slot 19/5 931/4 93^ 93^ 93* 871,2 871/4 88H 88H 91A 91% 93*i 94 89% 108% 159 169% 167% 191 158V4 276 323% 323 235 278% 273 166.10 164.20 56% 56% 137 136 126% 126 107 105% 99.50 92% 78% 75% 81% 95% 95% 107%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5