Arbeidsonrust in Groot- Brittannië houdt aan Blijdorpbruggen in gebruik gesteld Lasten worden te veel op de smalle schouders gelegd E.Y.C. NIET VERNIETIGD" Kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN Londense husstaking evenwel vóór Pinksteren ten einde? Verbroedering in Den Haag Rusland wijst diplomaat uit Philharmonia Hungarica Vele werknemers leven op de rand van menswaardig bestaan Koningin in Wageningen Pseudo-E.V.C. stoort zich niet aan verbod van rechtbank Derde Spoetnik Jordanië en Irak gaan legers verenigen Beleggingsclub voor kleine spaarders Initiatief van K.V.P.- ers in Amsterdam Gerepatrieerde en Haagse jongelui reiken elkaar de hand Toerneevan orkest van Hongaarse vluchtelingen Rotterdamse Opbouwdag 1958 Bondsvoorzitter „Sint-Willibrordus" Moet vakbeweging eigen weg gaan Reünie Vlaamse en Nederlandse schrijvers Klerk bij griffie gearresteerd 1500 verduisterd Meer belangstelling voor beroeps functies in leger DINSDAG 20 MEI 1958 PAGINA Amerikaan ontving studenten thuis Congres over gas-chroma- tografie Veertig jaar Russische film 7 8 9 10 11 Ridder Oranje-Nassau Studiebeurs voor vrouwen Nederlands Koorfestival k A (Van onze Londense correspondent) Morgen had de secretaris-generaaJ van de Britse Transportarbeidersbond, Cousins, naar Nood-Ierland willen vertrekken voor het bijwonen van een conferentie van vertegenwoordigers van de door hem geleide grote vakver eniging. Deze conferentie in Noord-Ier- land pleegt om de twee jaren plaats te vinden en is van enig belang. Gis teren werd evenwel bekend gemaakt, dat Cousins besloten had niet naar Ier land te gaan en de conferentie is derhal ve uitgesteld. Het besluit van Cousins om in Londen te blijven en het uit stellen van de Ierse conferentie kun nen moeilijk iets anders betekenen dan dat Cousins meent, dat er een kans is op nieuwe besprekingen voor het be ëindigen van de Londense busstaking, CU in haar derde week, en wellicht op een vergelijk vóór Pinksteren. Vandaag hebben in Londen bespre kingen plaats, welke van enig belang zouden kunnen blijken voor de Londen se busstaking. De directie van het Lon dense transportwezen heeft een bijeen komst met vertegenwoordigers van de drie spoorwegpersoneelsbonden om te onderhandelen over een loonsverhoging voor het personeel van Londens onder grondse spoorwegen. Het zijn deze ar beiders, die de busstakers in een zo zwakke positie geplaatst hebben door te weigeren mee te doen en de arbeid neer te leggen. Verreweg het grootste deel van het autobuspubliek gebruikt tijdens de staking de ondergrondse spoorwe gen als alternatief vervoermiddel. In dien de directie van het Londense transportwezen vandaag aan het per soneel van de ondergrondse spoorwe gen eenzelfde loonsverhoging aanbiedt als aan de rest van Engelands spoor wegpersoneel, namelijk drie procent en een belofte van nieuwe besprekingen la ter in het jaar en indien het personeel dit accepteert, is het gevaar dat ook de Londense ondergrondse stil zou ko men te liggen verminderd en wellicht voorgoed van de baan. m Gisteren achtte de minister van ar beid, Macleod, het ogenblik gekomen om in te grijpen in de staking bi] de Pressed Steel Co. in Swindon. Deze fa briek maakt carrosserieën en auto-on derdelen voor de Britse automobielin dustrie. Een kleine vier weken geleden legden de 1500 arbeiders van deze fa briek het werk neer. Tengevolge van de staking kregen de autofabrieken in de Midlands gebrek aan carrosserieën, hetgeen heeft geleid tot het ontslag van 7000 automonteurs en de tijdelijke werk loosheid van nogmaals 20.000 man. De staking in de Londense vleeshal len duurt voort en de met dit dispuut verband houdende wilde sympathiesta- Een groep leden van de KVP in Am sterdam-Oost heeft het initiatief geno men tot de oprichting van een coöpera tieve beleggingsclub voor kleine spaar ders. Dezer dagen wordt in de Staats- couran de publicatie van de statuten dezer Eerste Coöperatieve Beleggingsclub „Amsterdam" U.A. verwacht. Het initia tief van de Amsterdamse KVP'ers be oogt een praktische verwezenlijking te ziin van de ideeën van de bezitsvorming. De leden van de club, thans achttien in getal, maximaal ongeveer dertig, storten maandelijks een bedrag. Jaarlijks wordt vastgesteld hoeveel maximaal mag wor den ingelegd. Thans is dit f 120 per jaar. Om de drie maanden komt men bijeen om de belegging van het ingekomen bedrag te bespreken. In het begin zullen dit vooral obligaties zijn. Later wil men ook meer riskante beleggingen als aandelen pro beren. De leden krijgen jaarlijks het normale rentetarief "an de spaarbanken Uitgekeerd. Het bedrag dat de club aan dividenden e.d. ontvangt wordt ver- ninderd met de zoëven vermelde uit kering. gestort in een reservefonds. De bedoeling van de club is om ook de kleinere spaarders gelegenheid te bie den in de loop der jaren een beschei den vermogen op te bouwen. Secretaris is de heer A. Salet, Aragohof 12 in Am sterdam (O). Hoewel het initiatief is ontsproten aan KVP-leden heeft de par tij-organisatie geen bindingen met de club. (Van onze Haagse redactie) Hier en daar heeft in Den Haag in het afgelopen weekeinde een verbroe dering plaatsgehad tussen Haagse en gerepatrieerde jongelui. Kleine groe pen jongens hebben elkaar de hand ge geven ten teken van de beëindiging van de onvriendelijkheden on de vijan digheden waarmee deze jongens elkaar de afgelopen week soms hebben bejegend. De moeilijkheden die ruim een week geleden zijn ontstaan, be horen daarmee hopelijk tot het ver leden. Degenen die in de moeilijkheden een diepe kern, een groot probleem hebben vermoed, hebben geen gelijk gekregen. Het ging niet om de strijd van groepen Indische tegen groepen Haagse jon gens. De houding van sommige Indi sche jongens en sommige Haagse meis jes heeft sommige Haagse jongens ge- ergerd. Zij zijn verschillende malen slaags geraakt. Zowel het Centraal Comité voor Kerkelijk en Particulier Initiatief (Ge- repatrieerdenzorg) als de Haagse Jeugdactie (Haja) hebben de afgelopen week hun invloed aangewend om de houding van de jongelui tegenover el kaar ten goede te doen keren. Beide organisaties hebben de zaak niet als een groot jeugdprobleem aangepakt. Zij heb ben de moeilijkheden in rust en kalmte, na afstand genomen te hebben van de feiten, pogen op te lossen. Tussen Haja en C.C.K.P. zijn bespre kingen gaande of voor de gerepatrieer de jongelui niet wat meer in organi satorisch verband zou moeten worden gedaan. Verdere mededelingen hierover kunnen nog niet worden gedaan. Van de zijde van het C.C.K.P en de Haja is gezegd dat het optreden van de Haag se politie tijdens de ongeregeldheden van de vorige week voortreffelijk is geweest. king in de Londense havens breidde zich gisteren uit. Een kleine 300 haven arbeiders sloten zich bij de sympathie- staking aan, zodat nu ruim 3500 arbei ders staken in de haven. Negen scheeps ladingen vlees, tomaten, bacon en aard appelen kunnen tengevolge van de sta king niet gelost worden. De gevolgen van de vleesstaking beginnen nu merk baar te worden. De Londense slagers hebben weinig keus aan te bieden en de vleesprijzen stijgen. Rusland heeft een Amerikaanse diplo maat, verbonden aan de ambassade te Moskou, uitgewezen, omdat hjj „syste matisch de gedragsnormen voor diplo matieke vertegenwoordigers" zou heb ben geschonden. De betrokkene, de dertigjarige twee de secretaris John A. Baker, had vorig jaar toestemming gekregen om colleges te volgen aan de historische faculteit van de Moskouse universiteit. Daarbij heeft hij zich, volgens de Russen, mis dragen. Ambassadeur Llewellyn Thompson heeft inmiddels tegen de uitwijzing, die op veertien mei werd aangezegd, geprotesteerd. Het „State Depart ment" heeft een verklaring gepubli ceerd van Baker, waarin deze zegt dat hij bij een aantal gelegenheden studenten van de Moskouse universi teit voor een bezoek aan zijn woning had uitgenodigd. Hij noemde zijn gedrag normaal en kwam tot de slotsom, dat zijn pogingen om tot een beter begrip van de Sovjet- Unie te komen door middel van vriend schap met Russische burgers door de Sovjets worden beschouwd als „schen ding van de normen van diplomatiek gedrag". Het Hongaarse vluchtelingenorkest „Philharmonia Hungarica" zal op zijn toernee door West-Europa ook in ons land twee uitvoeringen geven. Dinsdag 20 mei a.s. concerteert dit 70 leden tel lende orkest in het Concertgebouw t,e Amsterdam met medewerking van de pianist Cor de Groot als solist en donder dag 22 mei daaraan volgend in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, waar Yehudi Menuhin als solist optreedt in het Vioolconcert van Bartök. Beide uitvoeringen worden geleid door de Amerikaanse-Hongaarse dirigent Antal Dorati, die evenals de beide solisten belangeloze medewerking verleent. De „Philharmonia Hungaria" is sa mengesteld uit naar het westen gevluch te musici, die voor de opstand in Hon garije deel uitmaakten van een der drie orkesten in Boedapest. De musicus Rozsnyai bracht in Wenen de musici bjjeen en met voorschotten uit het buitenland, onder andere van de Rocke feller foundation, kon men aan het werk gaan. Inmiddels heeft het orkest in Wenen reeds een vaste plaats ver overd. Voor de uitvoeringen in Nederland is een „comité de patronage" gevormd, waarin zitting hebben de minister-presi dent dr. Drees. de minister vn maat schappelijk werk, mr. dr. M. A. M. Klompé, de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener. de commissarissen der koningin in Noord- en in Zuid-Hol land, de burgemeester van Amsterdam en Den Haag alsmede de heer M. A. Reinalda, voorzitter van de Nederland se federatie voor vluchtelingenhulp. In het Tropeninstituut te Amsterdam wordt in de komende drie dagen een internationaal symposium over de gas-chromatografie gehouden. De on geveer vijfhonderd deelnemers komen uit twee en twintig landen, voornamelijk uit Engeland, Amerika en Nederland. Er zijn vijftien deelnemers uit Oost- europese landen, onder wie enkele Rus sen. De gas-chromatografie werd enkele jaren geleden geïntroduceerd door twee Britse geleerden, dr. A. J. P. Martin die in 1952 de Nobelprijs kreeg en dr. A. T. James. Beiden wonen het congres in de hoofdstad bij. (Van onze correspondent) Rotterdam heeft gisteren zijn jaarlijk se Opbouwdag gevierd die bedoeld is om de bouwactiviteit in de Maasstad nog eens extra te afficheren, Hoogtepunt in het programma van Opbouwdag 1958 was des morgens de openstelling van de twee Blijdorpbruggen, elk tachtig meter lang, waardoor een beruchte „bottle neck" in de weg van Den Haag naar Rotterdam de drukste van Nederland, tot het verleden behoort. Weliswaar is de verkeersoplossing bij deze belang rijke invalspoort van Rotterdam nog niet voltooid, maar de talloze wegge bruikers die bij dit punt samenkomen, zijn met het thans tot stand gekomen circulatiesysteem al in aanzienlijke mate gediend. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, hanteerde de schaar om het klassieke lint door te knippen. Tevoren had ir. J. A. C. Tillema, directeur van de dienst Stadsontwik keling en Wederopbouw, die behalve minister Algera ook diens ambtgenoot van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, kon welkom heten, gewezen op de nog onvoltooide staat van het Blijdorpplein. Het is immers de bedoeling om het doorgaand verkeer van Den Haag naar de Maastunnel v.v. over een „overflow" te leiden, die tussen de twee bruggen in is geprojecteerd. Hij noemde de huidige situatie meer een overgangsfase naar de volmaakste op lossing. Na nog een toespraak van wet houder R. Langerak, was het woord aan minister Algera, die zich een grapje veroorloofde op de weg die onder zijn eigen departement ressorteert, de Rijks weg 13. „Men kan zich daar wanen in een cakewalk, en het moet in dit geval wel een verkwikking zijn van de Rijks sfeer in de gemeentelijke sfeer van de Blijdorpbruggen te komen". De ingebruikstelling van de bruggen, die direct na de plechtigheid werden overspoeld door de vele honderden voertuigen welke zich aan beide zijden van het Blijdorpplein hadden opge hoopt, was voorafgegaan door een korte samenkomst op het vliegveld Zestienhoven, waar een nieuwe hangar aan de outillage van de luchthaven werd toegevoegd. Deze hangar, voor stalling- en reparatiedoeleinden, heeft een oppervlakte van 37 x 70 meter en is geschikt voor middelgrote toestellen, zoals Vikings, Dakota's en Bristol- freighters. Evenals diverse Rotterdamse onder nemingen destijds een bedrag van een miljoen gulden bijeenbrachten om de aanleg van de Rotterdamse luchthaven gedeeltelijk te bekostigen, zonder dat van dit aanbod overigens gebruik hoefde te worden gemaakt, zo stelde het bedrijfsleven ditmaal een half miljoen beschikbaar als lening aan de ge meente om de aankoop van de hangar, die in gebruik is geweest bij de Engelse R.A.F., mogelijk te maken. In de loop van de morgen werd voorts een nieuw gebouw van de G.G. en G.D. in het zuidelijk stadsdeel door wethouder A. Hogeweg in gebruik gesteld. 118 Het ontgaat Regin, die de Skalde scherp observeert, niet, dat deze een kort ogenblik de pupillen wijd openspert. „Het laat hem niet zo koud als hij doet voorkomen," stelt Regin tevreden vast en buigt zich dan vertrouwelijke naar hem over. „Weet je waar het Jötunmoeras is Wel daar gebeurt het op dit ogenblik. Als alles goed gaat, zullen de hoofden van die Noren morgen op staken voor deze burcht staan. En ik hoop, dat de kop van die Eric er bij zal zijn." „Beste Regin je zou mij haast nieuws gierig maken," zegt de Skalde, die moeite heeft zijn stem trillingvrij te hou den. „Luister," vervolgt Regin, „dan zal ik je vertellen wat mijn plan is. Eén van onze krijgers, een slimme jongen, heeft zich als boer vermomd en speelt de onderdrukte. Hij wordt door drie krijgers achtervolgd en loopt héél toevallig de richting van die troep van de Noorman uit, begrijp je? Die wordt dan in de gelegenheid gesteld, de zogenaamde boer en zijn achter volgers gevangen te nemen. Uit wraak op zijn onderdrukkers zal de boer dan aan de Noorman vertellen, hoe hij het leger van Bohuslan in de rug zal kunnen aanvallen, door namelijk een geheim pad dwars door het moeras te volgen. Zo'n kans zullen de Noren zeker niet laten lopen, denk je wel? En als zij eenmaal in het moeras zitten, neemt de boer, die voor gids speelt, de benen en komen onze boogschutters in actie!" „Een interessant plan netje," meent de Skalde, „ik hoop voor je dat het lukt. Intussen ga ik be denken wat we zullen moeten doen, als je plan niet lukt." Meteen draait hij zich om en loopt weg. „Ik heb je nog niet alles verteld, brave liedjes zanger," mompelt Regin zacht, als hij de Skalde naoogt. „De rest van mijn plannetje is bedoeld om jou uit de weg te ruimen. Het zou mij sterk ver bazen, als jij nu niet probeert er tussen uit te knijpen, om die Noren te waarschuwen." Intussen doet Svein al het mogelijke om Erwin er van te weerhouden, het moeras in te trekken. „Het is een valstrik, ik voel het," zegt hij bezwe rend. „Vertrouw toch niet op zo'n wildvreemde kerel. Trouwens, wat heb ben wij zijn listen van node! Het plan van Heer Eric is goed genoeg. En weet, dat je in een moeras héél makkelijk wegraakt." (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse katholieke bond van werknemers en werkneemsters in de industriële bedrijven „Sint Willibrordus" (40.000 leden hied gisteren en vandaag in het Kurhaus te Scheveningen zjjn al gemene vergadering. In zjjn openingsre de op deze vergadering heeft de bonds voorzitter, de heer Vink, hedenmorgen kritische woorden gesproken over de wijze, waarop thans met de belangen van de werknemers wordt omgespron gen. De heer Vink zei o -n.: „Indien de onderordening van de werknemersbe- langen aan een hoger belang leidt tot een verstoring van het evenwicht tus sen de belangen van werkgevers en werknemers en ook tussen de andere ma.atschappeli.ike groepen, dan «al de vakbeweging zich ernstig moeten bera den of zij met haar medewerking aan die onderordening kan en .mag doorgaan Er is een zekere disharmonie van be langen ontstaan. De lasten worden naar onze mening te veel op de smalle schouders gelegd. Misschien zal de vak beweging haar eigen weg moeten gaan". De bondsvoorzitter stelde, dat de katholieke vakbeweging de belangen van de werknemers niet heeft overtrok ken en dat zij zich bewust gematigd heeft in haar verlangens. Spr. wees in dit verband o.m. op het feit, dat de vak beweging het vorig jaar heeft afgezien, van een algemene loonsverhoging als- compensatie voor de opgetreden prijs stijgingen. Het reële loon is in 1957 met ruim drie procent achteruit gegaan. Men mag niet vergeten, dat er 100.000 Zondagmiddag is in de Avro-studio te Hilversum een reünie gehouden van Ne derlandse en Vlaamse schrijvers die in dertijd hebben medegewerkt aan de uit zendingenreeks „Silhouetten" onder re dactie van Annie Schuitema. Onder-de aanwezigen bevonden zich Gaston Burs- sensT Gerard Walschap, Karei Jonck- heere, Marcel Coole, dr. Victor E van Vriesland, voorzitter van de Nederland se Pen" en president van de interna- tionale „Pen", Willem Brandt secreta- ris van de Nederlandse Pen, Ed Hoor nik, Adriaan Morriën, W. van der Mo len, Jan Hanlo, C. J. Kelk, Nel Noord zij, Ab Visser en Clara Eggmk. Gaston Burssens en dr. Victor E. van Vriesland hielden causeneen, res pectievelijk over „De elementen duis terheid en verrassing in de poezie en „Wezen en taak van de litteratuurkri tiek". Een 32-jarige klerk bij de griffie van het kantongerecht te Rotterdam is na enige tijd onvindbaar te zijn geweest, door de politie in hechtenis genomen. De klerk, wiens werk was het innen van boetes via de rijkspolitie bij de rechtbank, verdween nadat hem een bedrag van f1500 ter hand zou zijn ge steld. Hij zou hiervoor geen ontvangst bewijs aan de betreffende parketwacht hebben afgegeven. Dit gebeurt meestal enkele dagen later, maar toen men er niets meer van hoorde, werd een on derzoek ingesteld, dat uitwees dat en de klerk en het geld verdwenen waren. In „Junushoff' te Wageningen heeft Koningin Juliana maandagavond de gala voorstelling bijgewoond van het lustrumspel „Gilgamesj", dat wordt opgevoerd ter gelegenheid van het 16de lustrum van het Wageningsch Studenten CorpsIn de pauze werden leden van de senaat en verschillende spelers aan de Koningin voorgesteld. De foto toont de landsvrouwe (rechts) in gesprek met v.l.n.r.: P. F. V. D. Goot als „Gilgamesj", Koning van Uruk; J. Bensink als „Utanapisjtim" en K. J. van Beek, praeses van de senaat. (Van een verslaggever) De communistische Eenheidsvakcen trale, de EVC van Reuter en Brandsen die door de president van de Amster damse rechtbank gemachtigd is de naam te voeren, gaat 1 en 2 november een statutair congres houden. Gisteren neen de communistische vakcentrale daar toe besloten en de voorbereidingen wor den thans ingezet. Op de conferentie van gisteren is de resolutie aangenomen dat,,de scheur makers in de EVC onder leiding van Wessel Hartog (de aan Paul de Groot verknochte groep, red.) die hun verra derlijk werk verrichten in opdracht van krachten buiten de EVC, er niet in ge slaagd zün de EVC te vernietigen.". De resolutie bepaalt voorts dat het ver- bondsbestuur „met alle kracht het werk van de EVC voortzet en diegenen die dit werk proberen te belemmeren isoleert en buiten de organisatie zet of houdt". De EVC van Reuter en Brandsen heeft het eerste nummer van haar maandblad De Brug doen verschijnen. Het blad staat onder redactie van het uitgetreden communistische partijlid H. Gortzak. De vroegere voorzitter van de C.P.N., G. Wagenaar, schrijft hierin over zijn vroegere partijsecretaris met kwalificaties als „sergeant-majoor" en „instructeur van een strafcompagnie". De pseudo-EVC van De Groot bljjft zich ondanks het gerechtelüke verbod EVC noemen. In de Waarheid stond tenminste te lezen, dat er 7 en 8 juni een „Buitengewoon EVC-congres" ge houden zal worden. Op dit congres wil men afrekenen „met de reformistische en verkeerde opvattingen, die in de EVC zün binnengeslopen of er bewust in zün gebracht en die de eenheid van actie belemmeren". Men ziet het: al t jee keer EVC waar zoiets als pseu do-EVC zou moeten staan. Overtreding van het gerechtelijke verbod zou vol gens het vonnis tot güzeling kunnen leiden. Het is ons nog niet be kend of de EVC aangifte van de over treding zal doen. werklozen zün en nog enkele duizenden shorttime-werkers. Een inkomstender ving van een-vüfde deel van het inko men, welke deze mensen ondergaan (enkele aanvulling op de w.w.-uitke- ringen daargelaten) betekent, dat deze gezinnen per week ongeveer twee mil joen gulden en per jaar ongeveer 100 a 110 miljoen gulden minder inkomsten hebben en dus minder kunnen uitge ven. Men praat over dergelüke inkom stenverlagingen in sommige kringen maar zo gemakkelijk, aldus spr. De tij delijk verhoogde kinderbüslag voor de laagstbetaalden, die ongeveer 35 36 min. gulden schijnt te kosten, betekent, als men de 100 a 110 miljoen gulden aan loonderving ziet niet zo veel meer. En wat te denken van de grote groep van produktiearbeiders, waar van het bruto-inkomen rond de 65 ligt? Als men het werknemersaan deel in de premie voor de sociale ver zekeringen er af trekt en de kinder bijslag voor een gezin met twee kin deren er bij telt, komt ook het tot- tale netto-inkomen van zo'n gezin op ongeveer 65. Men moet de omvang van deze groep produktie-arbeiders niet onderschatten: een voorzichtige raming in een tiental industriële be drijfstakken heeft uitgewezen, dat er daar reeds zeker rond 50.000 zü'n. De ze mensen leven op de rand van een menswaardig bestaan. Als wü de ge volgen van de zelfbeheersing, die de vakbeweging zich terwille van het al gemeen belang heeft opgelegd, be zien, dan begint bü ons érnstige twijfel te rüzen aan het evenwicht der belangen, zo zei de heer Vink. Ernstig bezwaar ontmoet bij „Sint Willibrordus" de houding van vele werkgevers en ook van de iverheid ten aanzien van de bezitsvorming. Met waardering kan worden vastgesteld, dat de werknemer van 1956 praktisch tegen alle slechte risico's van het leven ver zekerd is, maar men moet niet verge ten, dat de werknemers hiervoor ook 12 tot 15 procent van het bruto-loon over moeten hebben. Dit wordt wel eens over het hoofd gezien wanneer er ge sproken wordt over de lonen. Sprekend over de loonpolitiek zei de heer Vink, dat de stringente richtlünen correcties behoeven. De werknemers begrijpen steeds minder van de loon politiek, die alleen met technische maat- staven ionen vaststelt. Van de verIJ!?' gensaanwas in de ondernemingen, cue voor een deel ook de werknemers toe komt, hebben zij hun deel niet gehad. ue vakbeweging erkent de grote noodzaak van-verantwoorde investeringen, maar het is haar niet duideüjk waarom de in de bedrijven gehouden winsten uitslui tend eigendom worden van de onderne mingen. De spelregels van de loonpo litiek dienen te worden herzien. Bij de loonvorming zal het element bezitsvor ming ingeschakeld moeten worden en tevens zal de deelneming van de werk nemers in de financiering van het be drijfsleven bevorderd moeten worden. De werknemers moeten boven hun con sumptief loon ook recht kunnen laten gelden op hun rechtvaardig aandeel in de winst van de onderneming. Ook aan de overheid zal duidelük ge maakt moeten worden, dat een loonpo litiek, die de werknemers alleen een consumptieloon geeft, een loonpolitiek, waarbij de betalingsbalans te veel op tafel komt en die geen reële mogelijk heden tot bezitsvorming inhoudt, on rechtvaardig is. Wjj verwachten van de bezitsvorming geen gouden bergen, zo zei de heer Vink, maar het is de hoogste tijd, dat er een begin mee ge maakt wordt. Ten aanzien van het vraagstuk van de wèrktijdvei horting ze spr. tenslotte, dat men niet zover moei gaan, dat men bij voorbaat deze zaas als onmogelük voorstelt. Het moet ni gelük zün incidenteel werkt^Ur dige ting in te voeren om een vemen g werkgelegenheid te bevorderen behouden. In het Stedelijk Museum te Amster- dai i is door de ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer S. Kirsanov, een fototentoonstelling van het Nederlands Filmmuseum, getiteld „40 jaar Rus sische film" geopend. Tijdens de ope ning werd een van de jongste films uit Rusland vertoond: „De kraanvogels trekken voorbü". In zijn openingsrede vertelde de am bassadeur, dat de Russische cinemato grafie het vorig jaar in samenwer king met de filmindustrieën van an dere landen, zoals Frankrijk, Finland, Polen, Hongarije, Roemenië, Tsjecho- slowaküe en Joegoslavië een hele serie films heeft vervaardigd. Thans wor den ook met Indië, Engeland, de Ara bische republiek, Oostenrijk en Pakis tan besprekingen gevoerd over de pro- duktie van films. In totaal zullen in de eerstvolgende twee jaar tezamen mei buitenlandse filmmaatschappijen vüf- tig films worden opgenomen, waarvan de helft documentaires. m vO Horizontaal: 1. salueren - ambacht 2. kalm - gewicht 3. vol schoon- c* heidszin 4. florijn (afk.) - vis m - huisdier 5. kamervogel - dakbedekking 6. insekteneter - niet breed 7. Europeaan - schilderij 8. werpanker - lichtbuis - doodgoed mens 9. nachtverblijf c- - uitroep 10. schoon - huidverhar- oo ding 11. landbouw werktuig o- - een maand. Verticaal: 1. crypte 2. Rijks-Univer siteit - biersoort - dubbele klinker 3. gemeente in Noord-Brabant - hachelijk 4. dag en nacht - slagbekken 5. driekroon 6. vereffening 7. fcïnnébeeld 8. politieke partij - reeds - groente 9. bepaald mu- ziekemderricht - ten afscheid (afk.) 10. laah - s.v.p. 11. boksterm iemand die ziekte voor wendt De eerste foto van de derde Russische Spoetnik. Noeri Al Said, die gisteren is beëdigd als eerste premier van de Arabische Unie (van Jordanië en Irak) heeft mee gedeeld dat de legers van de beide lan den zullen worden versterkt. De Ara bische Unie zal samenwerken met alle Arabische landen, zonder zich met hun binnenlandse aangelegenheden te be moeien, zo verklaarde hij voorts. Wü zullen onze samenwerking met „de mohammedaanse en vriendschap pelijke landen" versterken, aldus de pre mier. Hij zei te vertrouwen dat deze an dere staten de Unie zouden helpen haar nationale aspiraties te verwezenlijken in het bijzonder de oplossing van het Palestijnse probleem op een wijze die voor de Arabieren aanvaardbaar is en de oplossing van de Algerijnse kwestie, waarbü Algerije „volledige vrijheid en onafhankelijkheid" zou moeten krijgen. Naar Reuter van gewoonlijk be trouwbare zijde te Amman, de hoofd stad van Jordanië, verneemt zuilen de ministeries van buitenlandse zaken en defensie, alsmede de legers van de twee landen binnen een week worden ver enigd. Bij K.B. is benoemd tot ridder m de orde van Oranje-Nassau: A. C. Mulder te Oosterbeek (gemeente Renkum), vice-voorzitter van de Nederlandse aan- nemersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland. De cijfers die bekend aanmeldingen voor de opleiding tot on derofficier aan cTe onderofficiersschool in Weert en tot officier aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda wettigen de indruk dat er meer belangstelling is voor beroepsfuncties in het leger dan m voorgaande jaren. De aanmeldingster- hnjn is bij lange na nog niet verstre ken. Van degenen die zich hebben aan gemeld, zullen er nog verscheidene af vallen, bijvoorbeeld omdat zij zakken voor het eindexamen van de school waaraan zij nog studeren. Men mag daarom nog geen bindende conclusies trekken uit de nu beschikbare, zeer voorlopige cijfers. Volgens deze cüfers zou het aantal aanmeldingen voor de school in Weert honderd procent hoger zijn dan het desbetreffende aantal in 1957, en het aantal aanmeldingen voor Breda zou ten opzichte van het getal in 1957 met tachtig procent zijn toege nomen. De chef-staf van het Indonesische le ger, generaai-majoor Abdul Haris Na- sution, heeft in zijn hoedanigheid van centraal militair gezaghebber een be sluit uitgevaardigd, waarbü aan alle In donesische staatsburgers tussen 18 en 40 jaar burgerdienstplicht wordt opgelegd. Iedereen, die onder dit besluit valt, zal verplicht zijn bepaalde werkzaamheden uit te voeren en de regeringsinstanties bij te staan in het handhaven van da veiligheid en de uitvoering van de bur- gerlijke verdediging. Ook zullen zij, at naar hun capa citeiten, werkzaamheden van militairs aard moeten verrichten. Dit meldt de A.N.P.-correspondent. Degenen, die hiervoor worden opge roepen, zullen om hun taak zo goed mo gelijk te kunnen verrichten, zo nodig een verplichte opleiding moeten volgen. Eigenlijk valt deze aangelegenheid onder de ontwerp-dienstplichtwet, welke nog in bewerking is, doch gezien de ur gentie als gevolg van de huidige toe stand, kan daarop niet worden gewacht. Het bestuur van het Fonds Doctor Ca tharine van Tussenbroek maakt be kend, dat het voor het jaar 1958—1959 een studiebeurs, groot maximaal 1500,- beschikbaar zal stellen. De stu diebeurs is bestemd voor Nederlandse vrouwen, die haar academische studie geheel of vrüwel voltooid hebben en ge specialiseerd wetenschappelijk onder zoek willen verrichten, onverschillig op welk gebied, in Nederland of in het bui tenland. Gegadigden kunnen zich, on der overlegging van referenties en van een wei-omschreven studieplan, vóór 15 juni a.s. schriftelük melden bü de se cretaresse van het Fonds, mevr. H. P Hogeweg-de Haart,- Gerrit van der Veenstraat 122, Amsterdam-Zuid. In het komende najaar zal opnieuw een „Nederlands Koorfestival" worden gehouden. Tijdens vier voorronden, °P 1 november in Hengelo, op 8 november in Hilversum, op 15 november in Breda en op 22 november in Venlo, zullen deelnemende koren elkaar kunnen b®* kampen. De finale wordt, evenals v°r>8 iaar, gehouden in Haarlem op 20 de cember. De jury bestaat uit de here Frans van Amelsfoort, Piet van Egm°n en Oscar van Hemel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2