Foor dit jaar en na 20 mei De investeringsaftrek in hersteld beperkte mate Aftrek in vier jaar maximaal 16 procent T J Pijproken- l>^MARKÏ Ankiets Parade PeeksCloppenburg v/z/m/m/A Filmtoernooi van amateurs Het beste Eerbied voor het leven De misstanden in het Haarlemse verpleegtehuis Dienstplicht in Indonesië Vreemde schepen in Indonesische wateren Chef-testpiloot bij Fokker de sigaar van 't jaar Elke woensdag „Stretch nylon" Bekroonde films vertoond op Nova congres in Haarlem Terugval investeringen FOTOGRAFEREN! Ongeluk met motor in steile wand DOOR STROOM GEDOOD mo Prins Bernhard bij Eisenhower (Zie ook pag. 7) Dr. Th. J. P. Piket S.J. overleden Moll volgt Hugo Burgerhout op DRIEJARIG KIND IN EEN VIJVER VERDRONKEN Tussen twee wagens ZESJARIG MEISJE IN AMSTERDAM DOODGEDRUKT Prof. dr. P. R. Michaël DINSDAG 20 MEI 1958 PAGINA 3 vraag AGFA films Riskeer niets! Minister Suurhoff: eigenaresse ongeschikt" W6rd d°°r de P°litie in be zoek gA"°Tn voor f-6n nader onder hei „Tt buur™an' die in de tuin aan Wem was' b°0I'de de vrouw plotse- slnfm ,en .za? haar achterover z rh ii. iar?' S3 de wasmachine over zich heentrok. De buurman wist hierna zeer waarschijnlijk een tweede dodelijk snfiri verhinderen door een toege snelde zoon te beletten zijn moeder on- Gesprek over „de oude tijd en onze gezinnen" Eerlijke schuldige De Nederlandse emigratie naar Australië de prinïh bezoek aan Washington gaat keert hii ■)0„or «aar New York. Van daar naei naar Nederland terug. Ziekentrein uit Lourdes terug r De minister van financiën heeft in overeenstemming met de minister Van economische zaken besloten de investeringsaftrek onverwijld weer in werking te doen stellen. De faciliteit zal gelden voor investeringen, welke in 1958 na 20 mei worden gedaan. De regering acht het evenwel noodzakelijk aan de wederinvoering een beperking te verbinden en wel in die zin dat de aftrek in plaats van 20%, gespreid over vijf jaren, voor de investeringen in het verdere verloop van 1958 16.» zal bedragen, gelijkelijk te verdelen over vier jaar. De aftrek zal niet reeds aanvangen in het jaar 1958, doch voor het eerst worden geëffectueerd bij de berekening van de fiscale winsten over het jaar 1959. Deze beperking acht de regering mede nodig met het oog op de begrotingspositie van het rijk voor de naaste toekomst. De consequenties, welke de wederinvoering van de investeringsaftrek in de beschreven vorm heeft voor de budgettaire positie van het rijk, zijn voor het jaar 1958 nihil, voor het jaar 1959 ongeveer 10 miljoen en voor het jaar 1960, waarin zij haar maximum bereiken, ongeveer 35 miljoen gulden. Een en ander wordt medegedeeld in een nota, die gelijktijdig met de Zesde Industrialisatienota van de minister van economische zaken (zie elders in ons blad) aan de Tweede Kamer wordt toegezonden. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Minister Suurhoff heeft in antwoord ®P vragen van mevr. Ploeg-Ploeg 'P.v.d.A.) over misstanden in het te nuis ,,De Zonnebloem" te Haarlem me degedeeld, dat deze misstanden primair te wijten zijn aan de persoonlijke on geschiktheid van de eigenaresse tot het lemen van een dergelijke inrichting en i„JLi m'!. cdmedisch toezicht. De „51 5 wordt met winstooRrmerk geëxploiteerd, maar de bewindsman Wil zeker niet uitspreken, dat een met winstoogmerk geëxploiteerd tehuis uit zijn aard altijd onbevredigend zou func tioneren. Inzake het toezicht op dergelijke in richtingen zegt de minister, dat men onderscheid moet maken tussen inrich tingen voor de verzorging van bejaar den en verpleegtehuizen als bijvoor beeld „De Zonnebloem". In „De Zon nebloem" worden rustbehoevenden, her stellenden, chronisch zieken en invali den ondergebracht. Een groot deel van de chronisch zieken zijn verpleging be hoevende bejaarden onder wie zich ook een aantal geestelijk niet volwaar- digen bevindt. Een eventueel toezicht op de bejaardentehuizen behoort niet 5b het ministerie van sociale zaken, a&r bij maatschappelijk werk. re3? de verpleegtehuizen wordt tens in verscheidene plaatsen krach- ordetSemeentelijke of provinciale ver is ook^en toezicht uitgeoefend; dit wore 1(1 Haarlem het geval. Voorts rijkstoezijje verpleegtehuizen 'n zeker specties vat uitgeoefend door de in- volksgezoni) het staatstoezicht op de telijke voijO^d en die voor de gees- ties hebben "Rondheid. Deze inspec- heid tot het afa^aar Seen bevoegd- ringen in de Ve^ngen van verbete zij slagen er metPr6egtehuizen, maar overleg verbeterini1101511 wel in door te hereiken Het departement Van berelken' onderzoekt nog of het ®°?ale Zake" de bestaande vormen van dZakel«k is te vullen met verdergan,^1^^ geling. In een besluit van de centiale mili taire gezaghebber in Indonesië tot in voering; van de dienstplicht wordt be kendgemaakt, dat alle Indonesische ^armelijke staatsburgers tussen 18 en 40 jaar verplicht kunnen worden tot net ondergaan van een opleiding, ter voor bereiding van een actieve volksweer- baarheid en voor een georganiseerde en geoefende algemene reserve voor net teger. Zij kunnen op elk tijdstip, waarop nodig zijn, worden opgeroepen. Tijdens een oefenrit in „steile wand" °P de kermis in Sint Anna-Parochie is gisteravond de 30-jarige K. van Wjjk uit Raarlem, die in dienst is bij de ker misexploitant W. G. van G., met een collega in aanraking gekomen. Het ge- °ig was, dat Van Wijk met de motor beneden stortte. Zijn collega bleef nfiw rd' Het ernstig gewonde slacht- „„j ls naar een ziekenhuis te Leeu warden overgebracht. bediende""^6 eiektrische wasmachine nemende, door de stroom eedood De vonrriot masmachine W-eg te trekken, was gehaaM?tekker het stopcontact fn een schets van de financieel-eco- nomische ontwikkeling die ons land de laatste tijd te zien heeft gegeven, con stateert de minister, dat op verscheide ne terreinen een ontspanning is ingetre den. Het beeld van de huidige econo mische situatie toont, naast een meer verantwoorde omvang van de con sumptieve bestedingen, een stilstand en hier en daar zelfs een teruggang in de ontwikkeling van de produktie. Een sterke terugval van de investe ringen ligt thans binnen de mogelijk heden, te ernstiger nu zo'n terugval tot schade van de werkgelegenheid later niet dan met grote inspanning en veel al eerst geleidelijk over een lange tijd kan worden hersteld Het intreden van een stagnatie moet te meer worden gevreesd, nu bij de algemene sfeer van aarzeling op dit gebied zich nog voegt het feit, dat de algemeen bestaande ver wachting van een herleving van de in vesteringsaftrek, gepaard met de on zekerheid omtrent het tijdstip van wederinstelling, de ondernemers nog in het bijzonder tot een afwachtende houding aanzet. Naar het oordeel van de minister kan bjj een weifelend con junctuurverloop als thans valt te be speuren het doen herleven van de be lastingfaciliteit er toe bijdragen te voor komen dat het niveau van de investe ringen zo ver daalt dat de werkgelegen heid op langere termijn in gevaar komt. Van een wijziging in de omvang van de investeringen pleegt bij uitstek een ver reikend effect uit te gaan ten gunste of ten ongunste op de ontwik keling van de gehele economie. Onder de geschetste omstandigheden mag de werking van de investeringsstimulans niet .anger ontbreken. Hiervan mag naar bet oordeel van de minister een ogenblikkelijk gunstig effect worden verwacht op de vergroting en verster king van de nationale welvaartsbron nen, die de duurzame arbeidsplaatsen voor de snel groeiende beroepsbevol king bieden. Voor de begrotings- en kas- positie van het rijk betekent de herle ving van de faciliteit anderzijds een in verhouding klein offer, dat bovendien eerst na twee jaren zijn volle omvang bereikt. De.minister wijst erop, dat deze be slissing in overeenstemming is met het regeringsprogram, zoals dit in de verklaring van de minister-president van 23 oktober 1956 tot uitdrukking werd gebracht. Het doel van de thans getroffen maat regel is de duurzame werkgelegenheid van ons volk te bevorderen. Hiermede wordt voldaan aan de tweede centra le doelstelling van deze verklaring: de handhaving van een hoog niveau van Prins Bernhard die gistermiddag om half twee (Nederlandse tijd) in Wash ington aankwam en daar werd begroet door dr. H. van Royen, de Nederland se ambassadeui in de Verenigde Sta ten, heeft anderhali uur later op het Witte Huis een ontmoeting gehael met president Eisenhower. Het onderhoud duurde ongeveer 25 minuten. Na zijn visite zei prins Bernhard, dat het een vriendschappelijk bezoek was geweest, waarop geen zaken waren be sproken. „We spraken de langste tpd 2e?r de °ude tijd en pnze gezinnen, aldus de prins. hpf'wtf1- bracht ongeveer een uur op wer te Huis door. Behalve Eisenho- van J1"hij verscheidene leden Na werkgelegenheid. Ook de eerste centra le doelstelling, te weten de handhaving van het monetaire en budgettaire even wicht, blijft echter onverkort haar gel digheid behouden; afgezien van andere overwegingen zou een verstoring van dit evenwicht aanmerkelijk grotere ge varen voor de werkgelegenheid oproe pen dan zicji thans voordoen. Gezien het onvermijdelijk hoge ni veau van de overheidsuitgaven in de naaste toekomst acht de regering dan ook een verlaging van andere belastin gen, met name ook van die op con sumptieve bestedingen welke beste dingen overigens een veel geringere terugloop te zien geven dan die welke de investeringen bedreigt niet ver antwoord. De vergroting van de werkgelegen heid, die uit de herleving van de inves teringsaftrek kan voortvloeien, gesteld tegenover de bescheiden omvang van het budgettaire offer, is er een waar borg voor, dat aldus ook de derde cen trale doelstelling van het regeringsbe leid, nl. de bevordering van een sociaal rechtvaardige veruefing van het natio naal inkomen, tot haar recht blijft ko men. Met betrekking tot de vraag wat voor toekomstige jaren dient te geschieden met de overige maatregelen van fisca le aard, welke bij de aanvang van of in de loop van 1959 hun kracht zullen ver liezen, is de regering voornemens te zijner tijd in wetsvoorstellen haar stand punt kenbaar te maken. Vice-admiraal Subijakto, stafchef van de Indonesische marine, heeft be richten bevestigd dat er dikwijls buiten landse schepen en duikboten in de Indo nesische territoriale wateren worden ge signaleerd. Hij voegde hier aan toe dal dit optreden ten doel heeft Indonesië te intimideren en de rebellen te steunen. Men tracht de identiteit van de schepen vast te stellen, zo verklaarde hij. In het ziekenhuis Westeinde te Den Haag is zondagmorgen overleden pater dr. Th. J. P. Piket S.J. Pater Piket werd 1 mei 1899 te- Leiden geboren, trad op 7 sept. 1925 in de orde in en werd priester gewijd op 15 augustus 1933. Hij doceerde van 1934 tot 1937 filosofie aan het Berchmanianum te Nijmegen, verbleef daarna een jaar in het buiten land en kwam in 1938 naar Den Haag waar hij tot zijn ziekte in 1957 apolo getische cursussen gaf. (Van onze correspondent) oen de heer J. te Apeldoorn terug kwam bij zijn gepar keerde scooter bleek deze nog al ernstig beschadigd te zijn. Zijn woede verkeerde echter spoedig in respect, toen hij op zijn reservewiel een briefje bevestigd vond, waarop geschreven stond „Komt U even met me praten in verband met. de schade, die ik ongewild met mijn auto aan Uw scooter heb toegebracht" met vermelding van de naam, en het adres van de eerlijke schuldige. (Van onze luchtvaartredacteur) Hugo Burgerhout, dii na het veron gelukken van Gerben Sonderman in 1955 chef-testpiloot van Fokker werd, heeft een functie gekregen op de ver koopafdeling van de Nederlandse vlieg tuigfabriek. Een .jongere collega, de 32-jarige A. P. Moll, volgt hem op. De heer Burgerhout, die 45 jaar oud is, kwam in 1949 bij Fokker. De grote ervaring, die hij gedurende meer dan 8.000 vlieguren heeft opgedaan, zal hem in zijn nieuwe functie ongetwijfeld van groot nut zjjn. Bij speciale gelegenhe den, zoals demonstratievluchten, zal u- de 00ckPit van de F-27 „Friend ship nog ce stuurknuppel blijven han teren. Gedurende de oorlog was de heer Burgerhout commandant van het in Engeland gestationeerde en met Mit chell bommenwerpers uitgeruste 320 squadron, na ook in Nederlands Indië tal van acties in de lucht te hebben meegemaakt. Hij is drager van de hoog ste Nederlandse militaire onderschei ding, de Willemsorde en tevens van het Britse Vliegerskruis (Flying Cross) be Distinguished Service Order en het War Memorial Cross en het Belgische Ooriogskruis. Zijn opvolger is al sinds 1951 ais in- vlieger bij Fokker werkzaam. Hij heeft zijn vliegersopleiding gehad bij de Ne derlandse luchtmacht. Van de 2.800 vlieguren, die hij tot nu toe in zijn log boek heeft staan heelt hij er verschei dene doorgebracht in Fokker-vliegtui gen o.a. in de S-ll. S-12 en S-13, het straallesvliegtuig S-14 en in Fokker's succesvolle na-oorlogse verkeersvlieg tuig de „Friendship". Als chef-invlie- ger van Fokker zal de heer Moll o.a. verantwoordelijk zijn voor de afwerking van het uitgebreide test-programma met het prototype van de „Friendship" en voorts belast zjjn met het invliegen van de „Friendships", die in de nabije toekomst aan verschillende luchtvaart maatschappijen zullen worden gele verd. Het Australische migratie-bureau in Den Haag deelt mee, dat in de loop van dit jaar de 100.000e na-oorlogse Neder landse emigrant naar Australië zal ver trekken Na de tweede wereldoorlog heeft Australië meer dan 1.250.000 emigran ten uit allerlei landen opgenomen. Van deze emigranten kregen er 660.000 fi nanciële steun voor de overtocht. Advertentie nieuw de..staf van het Witte Huis. Willem II Prince... de nieuwe, kloeke Willem II sigaar. Vorstelijk van smaak! Rook de nieuwe Willem II Prince ....prince-heerlijk! Pijproken is in Maastricht een druk beoefende sport geworden. De eerst pijprokersclub van deze stad, 't Piepe^ köpke, is hier beslist debet aan. Sinds de leden van dit gilde met grote hard nekkigheid avond aan avond van hun intieme clublokaal „In den ouden Vo- gelstruys" één grauwe rookwolk proberen te maken, hebben ook ande re Maastrichtenaren de smaak van het pijproken te pakken gekregen. In een minimum van tijd telt Maastricht thans reeds meer dan tien clubs met een gezamenlijk ledental dat in zulk een mate is toegenomen dat Den Ouden Vogelstruys nog maar amper aan een kwart ervan plaats kan bie den. En juist nu wilde de stimulator van deze sport, Ben van de Maagden berg, eens alle pijprokers verenigd zien. Daarvoor had hij evenwel een grote zaal nodig. Frans Priem, de di recteur van het Maastrichtse Staarge- bouw en trouw lid van 't Piepeköpke, kon er zijn collega's aan helpen. Royaal zette hjj maandagavond voor hen de deuren van het ruime Staar- gebouw open. Een geste die in hoge mate door de pijprokers gewaardeerd is. Alle Maastrichtseclubs, 't Piepe köpke en De Spoetnik net zo goed als St.-Michel of 't Rokende Spoor kwa men en grand complet opzetten. Ook de pas opgerichte Belgische verenigin gen uit Lanaken, De Trage Trekkers en De Lustige Rokers, waren present. Rond 200 pijprokers in totaal. Ben van de Maagdenberg glunderde... Zijn 'anS gekoesterde wens: een monster- PUprookwedstrijd, de meest massale °oit in Nederland gehouden, ging in vervulling. Ondanks het hoge aantal deelnemers verliep alles volgens plan. e Pijprokers ontvingen elk een lan ge Goudse pijp met de secuur afge wogen 3,3 gram tabak. Bij de eerste gongslag ging er tegelijk de brand in en voor de rest moest ieder zelf maar zien hoe hij de pijp het langst bran dendwist te houden. De 18-jarige H. Speetjens verstond deze kunst niet best. Na driekwart minuut ging zijn ppp reeds uit. Al zijn collega's, zelfs de oudste deelneemster, de 70-jarige mevr. Betje Zegers, deden er heel wat langer over. Blazend en trekkend wis ten zij de brand er meer dan een uur in te houden. De 54-jarige muziekleraar Fred Schoenmaker uit Maastricht noteerde zelfs een tijd van 89 minuten en 13 seconden. Hiermee werd hij winnaar van de monsterpijprookwedstrijd. Een rooktjjd van meer dan 89 min. is een hele prestatie, maar voor Maastricht toch nog niet dé prestatie. Recordhou der Leo Backbiers (67 jaar), die bij een vorige gelegenheid maar liefst 122 min. voor het roken van één enkele pijp nodig had, werd hiermee immers op geen stukken na onttroond. Een troostvolle gedachte voor deze ver woede roker, die dit keer op advies van de dokter verstek moest laten gaan. Buiten de winnaar was er ook een winnares, n.l. de 46-jarige mevr. M. Weinberg uit Maastricht. Met een tijd van 87>4 min. leverde zij een voor vele mannen benijdenswaardige rook- prestatie. Ook de overige vrouwelijke leden van de pijprokersclub 't Roken de Spoor droegen er mede zorg voor dat hun vereniging de clubprjjs behaal de met een gemiddelde rooktjjd van 60 min. en 1 sec. Deze ene seconde werd de pijprokers van de Katholieke Mid delbare Hotelschool noodlottig.. Met een gemiddelde van precies 60 min. behaalden zjj de tweede prjjs en rook ten daarmee weliswaar niet de beste maar toch ook nog niet de slechtste PÜP- Advertentie Originele Italiaanse import in zomerse Rivièra kleuren. Zó gewassen, zó droog. Ideaal passend. Schoenmaat 27/30 Kleine sti/ging per maat. Dit jaar was de Haarlemse Smalfilm- Liga de gastvrouw van het jaarlijkse congres, dat de bij de Nederlandse Or ganisatie van Amateurfilmclubs aange sloten verenigingen plegen te houden. Ruim 160 deelnemers waren uit alle de len van het land naar Haarlem gekomen voor het congres, dat dit weekeind plaatsvond. Nadat de congresgangers zich zaterdag hadden beziggehouden met vergaderen, dineren en leesten, ver zamelden ze zich zondagmiddag in de zaal van St.-Bavo, versterkt door een groot aantal belangstellenden, die even eens vol spanning uitzagen naar de uit slag van het landelijk filmtoernooi. De ze werd bij monde van de voorzitter van de NOVA, dhr. H. van Eldik, be kendgemaakt. Er waren in totaal inzen dingen door de jury beoordeeld, die de volgende prijzen toekende: In de hoofdklasse won A. Hendriks uit Groningen de eerste prijs voor zijn filmpje „Diedeldiedol", een op 16 mm- film vervaardigd ballet van dartel dansende kleuren, vormen en figuur tjes a la MacLaren. Deze bijzondere prestatie, waarbjj de kleuren met de hand op de film waren aangebracht verwierf de hoogste waardering van alle inzendingen en daarmee tevens de nationale wisselprjjs. De eerste prijs in de hoofdklasse viel ook ten deel aan de werkgroep „De Kinkelder" uit Arnhem voor een be kwaam gemaakt 16 mm-filmpje „Strijd" dat een man ten tonele voert, die be sluit om het roken energiek af te schaf fen en zjjn strjjd laat zien tegen alle bekoringen, die hem daarvan trachten te weerhouden. Naast de beheerste ma kelij bewonderen we tevens het goede slot, dat een konventioneel einde ver mijdt door de ex-roker, als bljjkt dat zjjn onthouding met meer nodig of nuttig is, niet in de oude gewoonte te laten vervallen. Een eerste prjjs was ook voor een groep Haarlemmers, Mandersloot, v.d. Broek, Wildschut, Schulp en Bentveld weggelegd. Dit ensemble had onder de benaming „Closer up" een filmpje ge maakt over een jongeman, die een amoureus avontuur beleeft in de nu verdwenen Blauwe Tram, tussen Am sterdam en Zandvoort. „Tram-weg" heet het vermakelijk geval, dat de heren weliswaar een enkele keer wat schok kend, maar toch over het geheel geno men gevoelig en bedachtzaam in film beelden vertellen, waarbjj ze een goed gebruik maken van een passend en functioneel commentaaf. Ook deze film is gemaakt op 16 mm, evenals „Zomer in Zwitserland" van J. Pieëte uit Leiden die hier 'n lange reeks kleurenopnamen van Zwitserland laat zien, zonder dat er uit het opeenvolgen der beelden enig filmleven wordt geboren. In de Selectieklasse vielen de prjjzen als- volgt: Een derde prijs voor „Herfst in Am sterdam" van L. Bieze te Amsterdam, voor „Spreken is zilver" van A. C. Kroonenberg te Naarden, voor ,,De klok" van Charles Burki te Den Haag, voor „De sigaar" van J. v. Hillo te Den Haag, voor „Venezia" van F. Huyse te Santpoort, voor „Het geschenk" van M. Fels-Chanowaki te Arnhem, voor „Hamerslag" van de BHK-groep onder leiding van A. Hendriks te Groningen en voor „Sturzhahn" van W. Baljet te Leeuwarden. Een tweede prijs in de selectie-klasse verwierven: J. H. v. d. Salm en G. v. Gangelen uit Sliedrecht voor „Beroeps geheim", J. Keunen uit Den Haag voor .Bonjour Pans" en P. T. Moolenaar te Groningen voor „Het Bezoek". R. v. d. Kamer uit Den Haag won met een met jeugdig élan gemaakt te kenfilmpje „De spiegel" de tweede prjjs in de hoofdklasse en omdat zjjn werkstuk door de jury als de beste prestatie op het 8-mm-formaat werd gewaardeerd, tevens de daartoe inge stelde „Brussewisselprijs", Tenslotte verwierven nog 10 inzenders in de se lectieklasse een eervolle vermelding zodat het aantal onderscheidingen 26 bedraagt, hetgeen op een totaal van 45 inzendingen nogal hoog mag heten. Na de prijsuitreiking volgde de ver toning van een keuze uit de bekroonde films. Daaruit kon men ervaren, dat de kwaliteit der werkstukken tamelijk uit een liep. Over het algemeen had men te pas en te onpas geluid bjj de films ge maakt. Hoe dit wél moet leerden de makers van „Tram-weg", die er een sober gebruik van maakten en ook het gesproken woord functioneel aanwend den. Dat men zich zonder geluid toch Wij leven in een tijd, geachte vrienden, waarin alles zo snel mogelijk moet gaan. De snelheid van het geluid wijst al op een ze kere stilstand. En wij, U en ik, moeten, dat weet U toch wel, rr.et onze tijd meegaan. Ik sta tenminste iedere morgen op en zeg tot mijzelf: „Kom ik ga weer eens met mijn tijd mee". En dan kus ik vrouw en kind en ga snel. Ik mag U dus wel met gepaste vreugde wijzen op een uitgave van „Het Beste Boek", een uitgave, die het snelle lezen zeer bevordert. Wat im mers is het geval? „Het Beste Boek" is, blijkens een kleurig foldertje, dat ik mocht ontvangen, „het enige wer kelijk nieuwe idee sinds jaren". „Het Beste Boek" bevat niet alleen vier boeken in één, maar elk van die boe ken is „zó kundig samengevat" dat „een snellere handeling en een grotere dramatische werking" is verkregen en zó „dat er geen bladzijde te veel in staat". Ik juich zulke bekortingen toe even als de schrijvers van de vier boeken zelve, die zich in het foldertje una niem gelukkig verklaren met de aan slag op hun denkwerk. De meeste boeken zijn te lang, sommige zouden zelfs gemakkelijk tot niets gereduceerd kunnen worden. Maar dan zou er geen „beste boek" meer wezen. Intussen: sommige schilderijen zijn bepaald te groot. Neem de ..Nacht wacht"; die kan best een figuurtje missen en ik zie niet ii waarom wij er geen handzaam-schilderijtje-voor- op-het-toilet van zouden sRijden. Voor opgesteld natuurlijk dat het door een deskundige gebeurt. En in de „Aïda" van Verdi lopen verschillende mensen op het toneel die je er zo door een deskundige af zou laten trappen. Dat foldertje, waar ik het daarnet over had, en de begeleidende brief waren overigens te kort. Daar had ik persoonlijk nog wel wat bij willen schrijven. Onzin immers is, zoals U wel weet, mijn fort. A propos, als U soms de neiging heeft in mijn stukjes 't een of 't an der deskundig te schrappen, ga Uw gang. Maak er het beste vaii. Een beeld uit de film ..Tram-weg" van de Haarlemse amateur filmgroep „Closer up", die een eerste prijs kreeg. ook goed verstaanbaar kan maken be wees P. T. Moolenaar met zijn aardige filmpje „Het bezoek", waarin hij een reeks rake camera-notities tot een lo pend en duidelijk verhaal aaneenrijgt. Aan de Pruisische Veldweg in Hen gelo (O.) is maandagmidag de 3-ja- rige Hans W. tijdens het spelen in de vijver van de buren geraakt en ver dronken. Het kind was een ogenblikje naar de buren gestuurd, omdat de moeder bood schappen moest doen. Kinderen kwa men even later de buurvrouw vertellen, dat Hansje in het water lag. De buurvrouw rende naar een beek in de directe omgeving van het huis, maar kon het kind niet vinden. Even later bleek, dat de knaap in het vijver tje lag. Kunstmatige ademhaling door een passerende e.h.b.o.-er, noch zuur stofapparaten van het Rode Kruis moch ten baten. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het kind overleden. Maandag zijn zes tremen van het Comité voor de Nationale Bedevaarten naar Lourdes met totaal 3000 pelgrims in ons land teruggekeerd, twee in Maastricht en vier in Roosendaal, waar onder de ziekentrein met 300 zieken. Deze laatsten hebben zich in 't algemeen goed gehouden. Twee hunner moesten bediend worden maar konden de reis toch beëindigen. Het comité is vol lof over de medewerking van de Neder landse Spoorwegen. De ziekenwagen voor Noord-Holland is in Roosendaal aan de gewone D- trein uit Parijs gehaakt en naar Amster dam gereden, vanwaaruit de zieken naar hun woonplaatsen werden ge bracht. Een zesjarig meisje is maandagmiddag bij een tragisch ongeval om het leven gekomen. Het meisje speelde in de Alexander Boersstraat te Amsterdam tussen een geparkeerde bestelwagen en een vierwielige aanhangwagen toen een 6-jarige jongen de aanhangwagen tegen de bestelwagen aanduwde. Het meisje raakte tussen de beide wagens bekneld. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis gebracht waar zij later aan haar ver wondingen is overleden. Het beginsel waarvan prof. dr. P. R. Michaël zijn gehele loop baan in de heelkunde is uit gegaan is de eerbied voor het leven. Men zou zelfs kunnen zeggen dat dit beginsel de loop van zijn leven heeft bepaald. Het was dan ook geen toeval dat de hoogleraar, zaterdag tij dens de negende bondsverga dering van de Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken in Rotter- sprak over die eerbied het leven. Het uitdragen zijn gedachten over deze belangrijke zaak is hem lief. Evenals het doorgeven van ken- die hij tijdens een jaren- praktijk als heelkundige opgedaan. dam voor van nis, lange heeft P1 of cssov Michaël is cctï vriendelijk en bescheiden man. Tientallen jaren al werkt hij boven de grote rivieren. Maar aan zijn stem herkent men toch de Brabander. Hij werd in Gel- drop geboren. Hij bezocht in Tilburg de h.b.s. Plezierige her inneringen bewaart prof. Mi chaël aan de eerste jaren na zijn vertrek uit Brabant, zijn studentenjaren, doorgebracht in Utrecht. Van omstreeks 1912 tot het einde van de eerste wereld oorlog studeerde hij aan de rijksuniversiteit in Utrecht en werd arts- Hij was leerling van prof. Lamer es. Be naam van zijn leraar spreekt prof. Michaël met zorg uitzoals men dierbare herinneringen heeft. Belangrijke perioden in de loopbaan van prof. Michaël zijn de tien laren van zijn hoogleraarschap aan de rijksuniversiteit te Groningen, de twintig jaar tijdens welke hij verbonden is geweest aan de Gemeentezieken huizen in Den Haag en de periode van zijn hoogleraarschap aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Deze periode duurt nog voort. Nog niet zo lang geleden werd prof. Michaël als heelkundige aan de Haagse gemeentezieken huizen gepensioneerd. Na tien jaar heelkunde te hebben gedoceerd in Groningen voordat hij naar Den Haag kwam maakt hij nu alweer sinds enige jaren de studenten in Amsterdam wegwijs in aeze voor ae mensheid van zo elementair belang zijnde wetenschap. Waar prof. Michaël zaterdag de onderscheiding van de H. Gr eg onus Grote voor ontving is een ander deel van zijn veelomvattende werkzaam heid. Al meer dan twintig jaar immers verzet hij veel en belangrijk wff in de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingwezen en E.H.B.U. Oranje Kruis". Deze bond is het overkoepelend orgaan van zesenvijftig ver enigingen op dit gebied. Onder deze verenigingen neemt de K Nationale Bond voor E-H.B.O. een belangrijke plaats m. Speciaal voor zijn werk voor deze bond werd prof. Michaël door de Paus ondersche den De nieuwe ridder kreeg het erekruis zaterdag door zijn vrouw tijdens de kathèTfeondHerïaccentueert het goeFe contact van de herenigingen ouderling en heidsaevoel van deze verenigingen die de zorg en cle eeroiea voor net leven als hafr doelstelling hebben aanvaard. In hun «oorrittn- voelent oote de andere werkers van de bond „Het Oranje Kruis zich geeerd en onder- schelden Het Oranje-Kruisboekje. dat een leidraad is voor een ieder die zich met het reddingwezen en de E.H.B.O. bezig houdt, noemt men wel het meest verkochte boek na de Bijbel. Strikt genomen mag men dit betwijfelen nlt het boekie zijn zeventiende, herziene druk beleeft, is intussen een ovmerkeWk feit- De eerst druk verscheen in lm Prof. Michael heeft als Voorzitter van de redactie-commissie de afgelopen jaren mede de hand m deZeDeelfhhmfetüfi^eStoaodgleraar, die de Pauselijke onderscheiding in het aeheel niet had verwacht, wordt door medewerkers getekend als een aezeHig man die vergaderingen op bijzonder plezierige wijze weet te leiden Als een Zan bovendien die heel veel tijd besteedt aan zijn werk voor het reddinawezen en de E.H.B.O.. en die op prettige wijze het contact onder- houdlnfet zijn naaste assistenten. In zijn vrije tijd doet prof- Michael veel aan bicdogie aan plant- en dierkunde. Vanuit zijn gezellige flat m het Vaaase Marlot is hij binnen de kortste keren in de vrije natuur. Die natuur - de natuur in de ruimste zin van het woord - is zyn lust en zijn leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3