Uit Keenemerland 839 geslaagden bij de j eugd verkeersexamens w HENSEN Natu-raLax Haarlem en evin Spinhoven na zege op Slagt schaakkampioen van Haarlem De C.V.P. wil „Gelijkheid en vrijheid voor allen" Socialisten: Geen Acker moet voortbesturen Van Schoolstrijd speelt nog steeds een grote rol Diploma-uitreiking in het patronaats gebouw GELMOK D.E.M. HEEFT TWEE VOLLEY BAL-KAMPIOENSTEAMS BEELDEN OP HEEMSKERKSE RAADHUIS GEPLAATST Titel in eerste klas voor De Munckin de tweede klas voor Hansbeek Geldlening van ƒ400.000 NAAIMACHINES Op 1 juni verkiezingen in België Natuurlijke regelmaat DINSDAG 20 MEI 1958 PAGINA 4 VELSEN Speciale verkoop Lederkleding PAARLAARSTEEG 1 IJMUIDEIS Ruim 600 tippelaars op pad CASTRICUM Voor uitbreiding der zuiveringsinstallatie 'ém z Nieuwe deuntjes op Groote Kerk-carillon en Ridderzaal-klok „Circo Espanol" in Haarlem Forum-avond K.V.P. Heemstede ZAND VOORT ZOMERAVOND VOETBAL Coen Visser aan de leiding Crickettoernooi voor scholieren PINKSTERKERMIS ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Meerminnenshow in Zandvoort Niet te spreken The Zandvoort Boys 55 I Maandag was het de triomfdag van vele honderden schoolkinderen, die in maart met grote toewijding en nauw keurigheid hun schriftelijk verkeersexa- men deden en die in april op de weg hebben laten zien, dat zij weten hoe het in het verkeer hoort, 's Morgens en 's middags vulden zij 't patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost, in totaal 839 kinderen, die met goed gevolg aan het examen hadden deelgenomen. Het totaal aantal kandidaten, dat voor het examen inge schreven was, bedroeg echter 1203, het geen wil zeggen, dat bijna een vierde gedeelte is afgevallen. Het aantal door ziekte en om andere redenen afwezi gen was minder dan vorig jaar en be droeg 99. Een rekensommetje leert, dat dus 265 kandidaten afgewezen moesten worden. Vijf daarvan maakten wel een heel slechte beurt door met zo'n vehikel van een fiets op het praktisch examen te verschijnen, dat dit afgekeurd moest worden. Hier tegenover staat, dat 11 kandidaten zowel hun schriftelijk als hun praktisch examen foutloos gemaakt heb ben, terwijl er daarnaast 43 waren, die slechts één foutje maakten. Voor deze besten waren extra prijzen beschikbaar. Telkenjare is er ook een gezonde riva liteit tussen de deelnemende scholen. De commissaris van politie, de heer J. P. Weyburg, stelde hiervoor jaren geleden een wisselschild in, dat het vorig jaar in het bezit kwam van de vijfde klas van de H. Hartschool. Dit jaar was het de vijfde klas van de Prof. v.d. Leeuw- school, die als hoogst geklasseerde uit de bus kwam, gevolgd door de 6e klas van de P. Vermeulenschool, de 6e klas van de Da Costaschool, de 6e klas van de Bethlehemschool en de 6e klas van de Emmaschool. De heer J. Smidt van Gelder heeft na mens de nog jonge afdeling Velsén van de Bond voor Veilig Verkeer de geslaag den er op gewezen, dat wij allen een be langrijke steen kunnen bijdragen om de kansen op ongelukken in de gemeente te doen verminderen. Wij moeten zorgen, dat de politie niet de hele dag bezig is met het uitschrijven van bekeuringen en 't opmaken van processen-evrbaal. Dan krijgt de politie tenminste voldoende tijd om het verkeer te regelen en ieder als een goede vriend te helpen. De verkeersexamens kunnen gezien worden als de kroon op het werk van ouders en onderwijzers. Het diploma is overigens geen vrijbrief om nu maar raiak te doen in het verkeer. Blijft het achterspatbord wit? Is er een bel op je fiets? Doen je remmen het goed? Het lijkt misschien vervelend hier altijd op te blijven letten, maar het is nog verve lender om met een ziekenwagen thuis gebracht te worden. Als je nog thuis ge bracht wordt. De heer Smidt van Gelder wees ook op het gevaar van kinderen achter op de fiets en .vervolgde met op te mer ken, dat er verkeersregels zijn, maar dat er daarnaast ook nog zoiets is als beleefdheid en voorkomendheid in het verkeer. Hij besloot met een beroep op de kinderen te blijven helpen van Vel- sen 'n veilige gemeente te maken. Geen borden, geen politie, geen onderwijzer en geen vader kan zoveel bereiken als jul lie, aldus spreker. Tijdens de morgen-bijeenkomst heeft de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, aan de geslaagden, die geen enkele fout hadden gemaakt, als prijs een verkeersspel en een veilig verkeers- insigne uitgereikt. De burgemeester gaf als zjjn mening, dat het inperken van het aantal ongelukken vooral moge lijk zal zijn door verandering te bren gen in de mentaliteit van de wegge bruiker. Hij maakte van Je gelegen heid gebruik bijzonder de aandacht te vragen voor de belangen van andere weggebruikers dan de mensen, namelijk de dieren. De 11 leerlingen, die het examen fout loos gemaakt hadden, zijn Geert Bos, Bram Krol, Arnold van Westerhoven, Adri Beun, Jack de Groot, Marcel Non hebei, Dirk Prins, Peter Elmers, Ber- tus Piet, Simon Zuidema en Johann Tijll. Zij ontvingen op hun diploma de aantekening ,,met lof". Dezelfde aan tekening stond ook op de diploma's van de 43 leerlingen, die slechts 1 fout had den gemaakt, terwijl ook zij het veilig verkeersinsigne uitgereikt kregen, na melijk uit handen van commissaris van politie J. P. Weyburg. De diploma's van de geslaagden wer den aan de onderwijzers en onderwijze ressen meegegeven om op school uitge reikt te worden. Tot slot van de bijeen komsten werd de geslaagden een aan trekkelijk filmprogramma voorgezet. Advertentie 99 Leder Sportvesten, diverse modellenvanaf t 59.50. Lange leder Jassen, Peau de Pêche gevoerdf 129.50. 99 De jonge volleybal vereniging D.E.M. heeft in het eerste jaar dat zij in de competitie speelt een groot succes be reikt. Het eerste damesteam behaalde het kampioenschap en maandagavond werd ook het eerste team heren kam pioen door een overwinning op D.E.M. II met 30. Namens de afdeling IJmond van de NEVOBO heeft voorzitter Ver sluis woorden van felicitatie gesproken tot de kampioenen. Doch voordat het zover was moest D.E.M. I de strijd nog aanbinden te gen hun clubgenoten die in dezelfde af deling uitkwamen; het werd een vlotte partij die door het eerste team met 30. werd gewonnen. Zowel de dames als de heren van D.E.M. komen nu het volgend seizoen in de eerste klasse uit. De heer Versluis had voor deze snelle vlucht alle respect. In één jaar tijds van de tweede- naar de eerste klasse was wel een prestatie; in korte tjjd maakte i het spelpeil van de heren grote vorde ringen. Spreker wenste beide teams in de eerste klasse veel succes en overhan digde de aanvoerster en aanvoerder een vaantje. De heer C. Bruins, voorzitter van D.E.M. schreef het succes van zijn bei de teams niet alleen toe aan de spelers j en speelsters zonder hierbij ook de uit- i stekende training van de heer Frans Burger in te betrekken. Hij sprak de hoop uit dat de leden trouw de trai ningsavonden zouden blijven bezoeken opdat ook in de eerste klasse geen slecht figuur wordt geslagen. Het Nevo- bo-bestuur werd hartelijk dank gezegd voor de vriendschappelijke betrekkingen en de onderlinge goede sfeer die D.E.M. mocht onderhouden en genieten. In het bijzonder werd dank gezegd aan de wed strijdleider, de heer Kracht, en de heer Versluis, voorzitter van de IJmond-af- deling. Na dit officiële gedeelte speel den nog enkele teams in de fraaie gym nastiekzaal aan de Kuikensweg enkele oefenpartijtjes. De kampioensteams worden gevormd door de dames C. Bleyendaal, T. Bley- endaal, S. Hoogewerf, M. v. Diepen, A. Vessies, A. v.d. Kolk en R. Schuyt; het herenteam door Th. Essers, J. v.d. Kolk, W. Rumplng, Fr. Burger, J. Schelvis en P. Nicolaas. Advertentie Natu-ralax is géén gewoon laxeer middel. Het zorgt voor het herstel van de natuurlijke functie, maar bo vendien ook voor de natuurlijke regelmaat. Een uitkomst bij hard nekkige verstopping, ook voor hen die buitenshuis werken. voor de natuurlijke ncgOÊmaat Flacon 60 tabletten versterkte werking) tl. 1.35 Op tien meter hoog te werd maandag middag op het dak van het Heems- kerkse raadhuis het beeld van St. Lau rentius geplaatst met behulp van een kraanwagen. Het 700 kilo wegende beeld, dat 1.70 m hoog is, werd door opzichter C. A. Gij zen met behulp van kunstenaar op de De Bergense beeldhouwer Henk van den Idsert stond gisteren op het terrein naast het raadhuis van Heemskerk met de beitel te hakken, dat het een lieve lust was. Terwijl bode P. Koopman met helpers en helpsters druk doende was de raadzaal te instal leren voor de feestelijke ontvangst van de commissaris van de Koningin heden middag, hakte de beeldhouwer in zijn beelden de gaten uit, waarin de ijzeren staven bovenop de muur lijst van het raadhuis komen te rusten. Twee beelden van 1.70 meter, gemaakt uit vaurion, een Frans kalkzandsteen, een van de hardste materialen, die de beeldhouwer gebruiken kan. Het eerste beeld is dat van de patroon van Heems kerk, Sint Laurentius, het tweede is een bevrijdingsbeeld, dat een moeder voor stelt, die haar kind opheft naar de zon van de vrijheid. Vijf maanden is Henk van den Idsert met deze beelden bezig geweest en h\j werkt thans nog aan twee zijn plaats gebracht. andere, die eveneens een plaats op het raadhuis krijgen, een beeld van Debo rah Baeke en een beeld van Maarten van Heemskerk, twee figuren die in de geschiedenis van Heemskerk belangrijk waren, de ene als vrouwe van Heems kerk, de ander als wereldbekend renais- sance-schilder. De beelden van St. Laurentius en het bevrijdingsbeeld werden maandagmid dag met takels op hun hoge standplaats gehesen door de firma Th. A. C. Schram uit Beverwijk en vormen een indruk wekkende versiering van het intieme, mooie raadhuis van Heemskerk. De bei de andere beelden zullen over enige maanden geplaatst worden, zodra Henk van den Idsert, die nog met voorstudies bezig is hij is een zeer serieus kunste naar zjjn opdracht heeft uitgevoerd. Het beeld van St. Laurentius en het bevrijdingsbeeld zullen vanmiddag door dr. M. J. Prinsen, commissaris van de Koningin, onthuld worden. De wandelsportvereniging „De Ken- nemer Jagers" heeft het afgelopen weekend ruim 600 wandelaars op pad gehad door Kennemerland. De deel nemers aan de 10 KM-tocht wandelden door oud- en nieuw IJmuiden en Drie huis. Die van de 20 KM-tocht gingen bovendien naar Santpoort, die aan de 30 KM-tocht namen ook Bloemendaal in hun route op terwijl de lange afstand lopers van de 40 KM-tocht nog afzwenk ten naar Spaarndam en Buitenhuizen. De deelnemers startten allen van hotel Kennemerhof in IJmuiden en volgden dan parcoursen, die hen door de mooiste streken van Zuid-Kennemerland brach ten. D.S.V. uit Amsterdam was met 4 groepen en totaal 90 personen aanwezig, M.E.O. uit Amsterdam was met 3 groe pen en totaal 60 mensen gekomen. De speeltuinvereniging U.J.K. uit Amster dam was met 51 jeugdige wandelaars per boot van Amsterdam gekomen. Ver der namen aan de marsen deel De Ge- ma's uit Amsterdam, de St. Franciscus- goep uit Haarlem, het St. Franciscus Liefdewerk uit Amsterdam, de speel tuinvereniging „Weltevreden" uit Haar lem, W.S.V. uit Amstelveen, U.D-LS-O. S. uit Hoorn, de Haringstadters uit Enk huizen, en de speeltuinvereniging „Kin dervreugd" uit Assendelft. De route van 40 KM werd afgelegd door ruim 40 deelnemers, waaronder 5 leden van De Kennemer Jagers. Alle deelnemende verenigingen ontvingen een groepsher- innering, terwijl de individuele deelne mers eveneens een herinnering aan de ze prachtige tocht mee naar huis kon den nemen. Castricum heeft via het ministerie van Binnenlandse Zaken een aanbieding voor een vaste geldlening van 400.000 ontvangen ten behoeve van de uitbrei ding van de rioolwaterzuiveringsinstal latie en de aanleg van een leiding naar het Alkmaardermeer. Dit voor Castri cum verheugende bericht betekent dat waarschijnlijk zeer spoedig een begin met de werkzaamheden gemaakt zal kunnen worden. Het voorstel inzake de geldlening wordt behandeld tijdens een donderdagmorgen te negen uur te hou den openbare raadsvergadering. Deze vergadering zal gevolgd worden door een excursie naar woningbouwcom plexen in Uithoorn, Amersfoort, Ame- rongen en andere plaatsen. De strijd om de persoonlijke schaakti tel van Haarlem is gestreden. In alle klassen zijn de beslissingen gevallen. De Ha. S. G.'er F. A. Spinhoven slaagde er in zijn afgebroken partij tegen T. Slagt in de hoofdklasse te winnen en daarmee de titel in de hoofdklasse op zijn naam te brengen. In de eerste klas se had de Rolland-speler J. W. de Munck reeds een dergelijk resultaat be haald. In de tweede klasse ging de lau werkrans naar de jonge K.S.C.-spe- ler H. Honsbeek. De Ha. S. G.-crack F. A. Spinhoven is er dus toch nog in geslaagd de af gebroken partij met de Halfwegspeler T. Slagt te winnen. De partij werd af gebroken in een stelling waarbij Spin hoven over een pion meer de beschik king had dan zjjn tegenstander. De af gegeven zet van Slagt was zeer onder nemend en hield een rechtstreekse po ging in de verloren gegane pion te her overen. Spinhoven forceerde een grote afwikkeling waardoor een eindspel ont stond van dame en vier pionnen voor Spinhoven tegen twee torens en twee pionnen voor Slagt. Uiteraard had de Ha. S. G.'er hierbij het beste van het spel. Toch zou hij niet gewonnen hebben wanneer Slagt, in razende tijd nood geraakt, niet de beste voortzetting had gemist. Op dit moment had hij een belangrijke pion kunnen heroveren, waarna remise stelling het resultaat zou zijn geweest. Nu beëindigde Spinhoven de partij met enkele sterke zetten. In de eerste klasse was de beslis sing reeds gevallen. Toch speelde J. W. de Munck ook zijn laatste partij alsof de titel nog veroverd moest wor den. P. Verhoog kon er niet tegen op. M. P. van Overbeeke en W. de Graaff besloten de wedstrijden op vredige wijze. Remise dus. Voordien had W. de Graaf in een afgebroken partij met P. Verhoog nog de eer aan zijn tegen stander moeten laten. Bij de tweede klassers nam H. Hons beek in zijn laatste partij geen enkel risico. Hij had reeds aan remise voldoen de om zich zeker te weten van het kam pioenschap. Tegen J. C. Andersen lukte dit ruimschoots. Hij had zich zelfs een nederlaag kunnen permitteren nu zijn naaste rivaal J. D. Ravensbergen het in de laatste ronde tegen W. van Netten niet kon bolwerken. Bij het scheiden van de markt boekte A. van Driel zijn eerste en tevens zijn laatste zege in de ze kampioenswedstrijden. Het ging ten koste van H. W. van Wordt, die ech ter in de rangschikking nog juist buiten zijn bereik bleef. De eindstanden in de hoofd-, eerste en tweede klasse luiden: Hoofdklasse: I. F. A. Spinhoven 6 pn- ten uit 8 partijen, 2/3 S. Bonkenburg S. Herfst 5pit 8, 4. T. Slagt 5 uit 8, 5/6. A. Herfst, E. J. Petersma uit 8, 7/8. P. Roubos, W. F. Petersma 3 uit 8, 9. N. Huyboom 1 uit 8. De laatste partij van N. Huyboom De HaSGspeler F. A. Spinhoven is er in geslaagd het schaakkampioenschap hoofdklasse van Haarlem te behalen. tegen E. J. Petersma moest voor de H.W.P.'er door diens aanhoudende ziek te verloren worden verklaard. Eerste klasse; 1. J. W. de Munck 8 punten uit 10 partijen, 2. E. Cashoek 6 uit 10, 3. P. Verhoog 5 uit 10, 4. M. P. van Overbeeke uit 10, 5. W. de Graaff 4 uit 10, 6."N. J. W. Hoogland 2 uit 10. Tweede klasse: 1. H. Honsbeek 8 pun ten uit 10 partijen, 2. J. D. Ravensbergen 6% uit 10, 3/4. J. C. Andersen, W. van Netten 5 uit 10, 5. H. W. van Worst 3 uit 10, 6. A. van Driel 2j4 uit 10. Voor deelname aan de persoonlijke kampioenschappen van Noord-Holland' zijn nu de volgende spelers gerechtigd: Hoofdklassse: F. A. Spinhoven, S. Bon kenburg en S. Herfst. Eerste klasse: J. W. de Munck en E. Cashoek. Met ingang van 23 mei zal het me chanische klokkenspel van de Grote Kerk nieuwe liederen ten gehore bren gen en wel op het hele uur „Haarlems Tempe" van Jacob Nozeman en op het halve uur Gavotte van J. Ph, Rameau. Op 30 mei worden ook op de klok in de hal van het stadhuis nieuwe wijsjes aangebracht en wel op het hele uur Gavotte van H. Purcell en op het hal ve uur een oud volksliedje „Mitte con- fitte". Het „Circo Espanol" zal van zater dag 24 tot en. met donderdagavond 29 mei zjjn tenten opslaan in Haarlem op het terrein in Den Hout achter Dreef- zicht. Het circus zal voor de eerste maal in ons land aldus de aankondi ging - Spaanse circus-kunst laten zien. Men kan er het optreden van flamenco zangers horen en zien, evenals zigeu nerdansen en zelfs een soort stierenge vecht. Het stierengevecht is echter aan de Nederlandse smaak aangepast. Ook zijn er andere attracties in de piste, zo als een groep Berber-leeuwen, schooi en vrijheidspaarden enz. Speciaal voor de tournée, welke het circus thans maakt, is een grote tent vervaardigd, welke aan een 3.500 toeschouwers plaats biedt. De gemeentelijke centrale Heemstede van de Katholieke Volks Partij organi seert donderdagavond 22 mei vanaf acht uur in de zaal „Nieuw Berkenro de" een forum-avond in verband met de gemeenteraadsverkiezingen. Leden van de K.V.P.-fractie in de raad zullen vragen beantwoorden over het gemeen telijk beleid en over het program van de nieuwe zittings-periode. De uitslagen van de wedstrijden in de afgelopen week gespeeld in de zomer avondvoetbalcompetitie luiden: Afd. A. DDS 1-OVN 7-1; SVO Wl-OCS 5-0; Nebima 1-VVV 1 afgelast. Afd. B. Tramvogels-Wilbert 2-5; SVOW 2-Goby afgelast; DDS 2-Heere- mansv. L. 2-3. Afd. C. VW 2-HSM 4-10; Nebima 2- HAC 2-1.: GIH-Hilco afgelast. Het programma voor komende week luidt als volgt: Maandag 19 mei A. OVN-SVOW sla perdijk. Dinsdag 20 mei A. VV Vl-DDS 1 DSK. Vrijdag 23 mei A. OCS-Nebi- ma 1 Slaperdijk. Dinsdag 20è mei B. VES-Tramvogels Slaperdijk. Woensdag 21 mei B. VES-Tramvogels Slaperdijk. Woensdag 21 mei B. Heeremansv. L.- SVOW 2 Slaperdijk Zaterdag 24 mei B. DDS 2-Goby 4 uur Slaperdijk. Wilbert vrij. Maandag 19 mei C. VVV 2-HAC O. Gezellen. Donderdag 22 mei C. Nebima 2-HSMDSK. Donderdag 22 mei C. GIH- Vribo Slaperdijk. Hilco vrij. Coen Visser uit Santpoort is de suc cesvolste amateur van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het voor seizoen. Met een totaal van 57 punten staat hij in het prestatieklassement on bedreigd aan de leiding. Visser, die mo menteel soldaat is, maakt overigens een redelijke kans om in de militaire ploeg voor de Tour door Nederland gekozen te worden. De stand van het prestatieklassement luidt: 1. C. Visser, Santpoort 57 pnt. 2. H. van Duin, IJmuiden 37 pnt.; 3. A. Rutte, Haarlemmerliede 17 pnt.; 4. H. van Weeren, Haarlem 12 pnt.; 5. A. Reekers, Nieuw Venn(ep 9 pnt.; 6. H. Oldenburg, IJmuiden 5 pnt.; 7. A. Straver, Haarlem 4 pnt.; 8. L. Vaars, Haarlem 1 pnt. De Heemsteedse renner Piet Steen voorden, die in vijf wedstrijden 44 pun ten behaalde, is nu van deze prestatie- lijst afgevoerd. Hij is inmiddels over gegaan naar de onafhankelijken. Min der succesvol zijn de nieuwelingen van „De Kampioen" in het voorseizoen ge weest. Van hen heeft alleen Bogaard zes punten weten te behalen en hij staat daardoor in de klassering op een zame hoogte. Op 23, 24 en 27 mei organiseert de Haarlemse Cricket Bond het jaarlijkse scholentoernooi. De bij de HCB aange sloten verenigingen stellen terreinen en materiaal beschikbaar. Gespeeld zal worden op de volgende cricketvelden: BMHC-Aelbertsbergweg te Bloemen daal; CVHW-Heemsteedse Sportparken, HCC „Haarlem"-Donkerelaan te Bloe mendaal en Rood en Wit-Spanjaards- laan. De deelnemende elftallen zijn in twee leeftijdsgroepen ingedeeld: afde ling A voor spelers van 15 jaar en ouder en afdeling B voor spelers tot 15 jaar. Voor de A-groep hebben ingeschreven: Christelijk Lyceum, Mendel College, Jac. P. Thijsse Lyceum 1 en Triniteits Lyceum 1. De B-groep bestaat uit: Coornhert Lyceum 2, HBS B, Lorentz Lyceum, Stedelijk Gymnasium, Jac. P Thijsse Lyceum 2 en Triniteits Lyceum 2. De prijsuitreiking zal na afloop van het toernooi dinsdagmiddag 27 mei plaatsvinden in café-restaurant Brink- mann aan de Grote Markt te Haarlem. Er zullen dan enige films over „The King of Games" vertoond worden. Onder auspiciën van de Oranje-ver eniging te Zandvoort zal daar van 23 tot en met 26 mei een Pinksterkermis worden gehouden op het open terrein aan de Zeestraat. Advertentie Alle merken dus ruime keuze Dezer dagen werd vanwege de firma Nooy te Zandvoort een Meerminnen- show gehouden, die grote belangstelling trok. De artistieke leiding was in han den van de heer Bert van Gijzel, ter- wijl de heer Riitke de show zelf ver zorgde. De talrijke aanwezigen kregen een keur van bad- en strandkleding te zien, evenals fraaie blouses en rokken. Een groot succes werd het optreden van Nolda de Reus, de acht-jarige en jong ste mannequin, de vier overige (be roeps) mannequins lieten op stijlvolle wijze de nieuwste modellen zien om te demonstreren, hoe men ook op het strand op beschaafde wijze gekleed kan gaan. De show stond tevens in het teken van de gezelligheid. Het ensemble Theo van der Zee verzorgde de muzikale il lustratie en de inleiding was bijzonder geslaagd, toen Carmen Emanuels als zeemeermin, gevangen in een visnet, door twee matrozen werd binnengedra gen. Het zeemeerminnenlied werd ge zongen, toepasselijk op de firma Nooy. De burgemeester der gemeente Zand voort zal woensdag 21 mei 1958 geen spreekuur houden. De afdeling voetbal van de r.-k. sport vereniging „The Zandvoort Boys" houdt woensdagavond haar jaarverga dering in het clubhuis aan de Kenne- merweg. De agenda vermeldt onder meer de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, benoeming van een elftalcommissie en een toespraak van de geestelijk adviseur. In bespreking komt voorts de vraag of er bij de le den belangstelling .bestaat voor honkbal en klaverjassen. De voetbaltrainer zal tenslotte nog een woordje spreken. Aan vang kwart over acht. (Van onze Brusselse correspondent) p 1 juni gaan meer dan vijf mil joen Belgische mannen en vrou wen ter stembus om voor de duur van vier jaar een nieuw parlement en nieuwe provincieraden te kiezen. Alleen de drie grote komen ip in het hele land. In dc volgorde socialisten, Chris telijke volkspartij, liberalen, hebben zij de kiesnummers een, twee, drie getrok ken. In de provincies Limburg en Luxemburg gaat een liberaal-socialis tisch kartel scheep onder nummer vier. De communisten komen slechts in Bra bant, Luik en Henegouwen op. In 1954 hadden zij reeds harakiri gepleegd in de provincies Limburg en Luxemburg. Thans breiden zij de electorale zelf moord uit tot de provincies Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen en Namen. Vóór de oorlog beschikte de Belgische communistische partij over niet meer dan 9 .nandaten in d kamer en 4 in de senaat. In het zog van het overwin nende rode leger wist zij, tijdens de be- vrijdingsroes, 23 kamerleden en 17 se natoren binnen ie loodsen. Na de ver kiezingen van 1954 restten er nog maar resp. 4 en 2. Alle zes horen thuis in de drie provincies waar de partij ook thans opkomt. De partijleiding heeft haar af tocht achter elastische formules geca moufleerd en haar potentiële aanhan gers aangeraden hun stem op de socia. listische lijsten uit te brengen daar zij, om wille van de gewijzigde tuur, het enig ware evangelie niet aan de overwinning kunnen helpen. In behaalden de communisten nog lal.iu» stemmen (3,57. pet). Hiervan kwa men er slechts 43.335 uit de vier pro vincies waar de strijd thans wordt ge staakt: 13.730 uit Antwerpen, 16.663 uit Oost-Vlaanderen, 6.474 uit West-Vlaande ren en 6.468 uit Namen. De Waalse sterk geïndustrialise rde gewesven He negouwen en Luik en het Waals-Vlaam- se Brabant leverden resp. 62.891, 44.966 en 32.916 communistische stemmen. De verkiezingscampagne heeft een vrij mat verloop. Vooral in het Brus selse trekken de meetings, vanwege de concurrentie van de wereldtentoon stelling, geen sterke toeloop. Overij gens levert de Expo de regeringspar tijen zowel als de christelijke opposi tie argumenten. Socialisten en libera len tooien zich met de internationale prestigepluimen die uiteraard zijn ver- bohden aan een dergelijke manifesttatie en de oppositie schermt met de hoge prijzen en betoogt, dat de gr0°the/d?' waanzin van de heengaande bew - voerders het land diep in de heeft gestoken. De socialisten hebben Adenauers vei- kiezingsslogan uit de jongste Westduit- se stembusstrijd gestolen. Reine Expe- rimente luidt in berijmde B.S.P.-verta ling: Geen avonturen, Van Acker moet voortbesturen. De B.S.P. legt vooral de nadruk op de continuïteit en.de grote stabiliteit van het door ben uitgeoefen de bewind. Het is de eerste maf se dert 1929, aldus betogen de s001?]1®!®"' dat men in België aan een normale vier jarige legislatuurperiode toe ta - fl voegen er met aan toe <3ijuit ta tische electorale berekening (uitwissen van de e.iige maanden geleden door schatkistmoeilijkheden Vf,on slechte indruk, profiteren van de in arvrii crpnnpnde Expo), het onderste uit deze legis^atuurkan hebben willen halen. In elk geval kunnen zij, er op wijzen dat het vorig homogeen christelijk be wind tussen juni 1950 en april 1954 drie premiers en, voor sommige portefeuil les zelfs zes ministers beeft versleten. Van Acker heeft daarentegen vier jaar lang het roer gehanteerd. (Met zes jaar premierschap is hij recordhouder voor de jongste veertig jaar Belgische poli tieke geschiedenis). Slechts vier pos ten kregen een andere titularis: de li beraal v. Glabbeke diende, Wegens een schandaal, Openbare Werken aan zjjn partijgenoot van Audenhove af te geven, Mundeleer verving de overleden minis ter voor Middenstandszaken Bossaert, Spaak, die naar de NATO verhuisde, werd door Larock opgevolgd en de so cialist Fayat nam van deze laatste de portefeuille van Buitenlandse Handel over. De liberaal Rey die in de Euro- marktcommissie werd verkozen liet het beheer vap Economische' Zaken over dan Motz. Zoals gezegd schermen de socialisten, in hun verkiezingsprogram, meer met hun realisaties in het verleden dan met, toekomstbeloften. Zij hebben de ouder domspensioenen verhoogd, de leger dienst van 21, eerst op 18, en daarna op 15 maanden gebracht, en voor de toekomst zweren zij bu „aanpassing van de diensttijd aan het minimum verenig baar met België's internationale ver plichtingen". De christelijke volkspartij belooft de legerdienst op twaalf maan den té zullen brengen „door hervor ming n overeenstemming met de mo derne echniek". In de afgelopen jaren heeft men wel eens de indruk gekregen dat het debat op dit terrein aan gef" van beide zij den met zuiver zakelqke argumenten werd gevoerd. Aan C.V.F.-zijde wera de desorganisatie" van. het leger, ingevol ge de dienstinkrimpmg, fel overdreven, terwiil de socialisten de mogelijkheden Iüwd, maar het comité voor vrijheid en democratie heeft zondag j.l. te Brussel nog eens een grote manifestatie in de hoofdstad belegd, waar de katholieken betoogden tegen de sectaire schoolpo litiek die dooi het uittredend kabinet werd gevoerd en die het katholieke be volkingsdeel tot een zware financiële inspanning verplichtte. Tot net C.V.P.-verkiezingsprogram be horen verder een economisch steWSSlSS: ertoe strekkend het nationaal i in de eerstkomende tien jaar mex ïopet te verhogen, voorstellen met net ooB op het voeren van een christelijke gezins politiek. verhoogde pensioenen, de reeds vermelde vermindering van de dienst plicht, een rechtvaardige benoemingspo- litiek, een kultuurpolitiek die de Vlaam se zowel als de Waalse volksgroep recht laat wedervaren en tenslotte het op ruimen van wat men in België heet „de nasleep van epuratie en repressie" d.w.z. an de sancties die na de bevrp- van de formule van vrijwillige dienstne ming overschatten (in plaats van de drie duizend vrijwilligers waarop men rekende om de leemten aan te vullen boden er zich juist geteld II7. aanL, pas nog heeft de C.V.P.-voorzitter Theo Lefèvre de aantijging geuit dat net NATO-oppercommando weigerde de Bel gische troepen te inspecteren om wille van de knoeiboel, waarop de socialis tische minister van f<de eerste socialistische titfdris van deze portefeuille), prompt uitpakte met een door de NATO afgeleverd bewps van goed gedrag. Daarin heet het o.m. dat van bovengenoemde beschuldiging niets aan is en „dat de twee Bmgische divi- jsies in Duitsland behoren tot de beste." In hun verkiezingsverklaringen slaan de socialisten eveneens munt uit de raketlancet rsteunpunten en de kern wapens. Het heet dat de C.V.P. van de Belgen kandidaten wil maken voor de atoomdood in een „heilige oorlog" en dat de socialisten zich hebben uit gesproken tegen het legeren van of fensieve kernwapens en het installeren van raketbases op Belgisch grondge bied. In werkelijkheid hebben de Bel gische ministers op de NATO-confe- rentie van december hun principiële goedkeuring gehecht aan het uitrusten van de alliantie ais geheel met deze wapens. Het heet dat de. C.V.P. van de tuigd (en zij kregen ook een verzeke ring in die zin) dat het Belgisch grond gebied, wegens demografische en to pografische redenen, voor het instal leren van raketsteunpunten niet in aanmerking komt. Wat de sociaal-economische politiek betreft bevat het socialistische program weinig revolutionaire beloften. Dit houdt zeer zeker voor een deel verband met de berekening dat, na de verkiezingen, de mogelijkheid van een eventuele voort zetting vai de huidige coalitie wordt overwogen en dat men de liberalen te gen de bekoring van een samengaan met de C.V.P. dient te beschermen. De libe ralen zelf houden zich, in hun electoraal program, zoveel mogelijk op de vlakte van de algemene beginselen. Naar het woord van een hunner mag men niet te veel spiksplinternieuw snoepgoed in' de etalage ten toon stellen, omdat de kiezer dan tot de conclusie zou kunnen komen dat de liberalen hun vier jaar bewind verslapen hebben. Het program var de C.V.P. staat In het teken van de leuze: „Gelijkheid en vrijheid voor allen". Het accent valt dan in de eerst plaats op de vrijheid van de ouders de scnool voor hun kinderen te kiezen en op de gelijkheid in de verde ling van de steun die de officiële en de bijzondere scholen ontvangen. Sedert 1955 is de schoolstrijd weliswaar ge ding tegen collaboratn met de Duitse bezetters werden getroffen. Wat de benoeming betreft werden in de jongste weken door de katholieke pers een aantal feiten aan het licht ge bracht die er op wijzen dat liberalen en socialisten, op een voorheen nooit ge kende schaal, de administratie met par- tijcreafuren hebben volgestopt. Inzake Vlaamse grieven en epuratie ondervindt de C.\ P. concurrentie van de Vlaamse Volksunie, een groepering die zich in het spoor beweegt van het vooroorlogse Vlaams Nationaal Ver bond. He1 was mede aan deze dissi dentie te wijten dat de christelijke volkspartij m 1954 haar absolute meer derheid verloor. De nationalisten kon den toen slechts één afgevaardigde in de kamei loodsen, zodat heel wat meestal katholieke stemmen ver loren gingen. Zij hebben thans in heel het Vlaamse land lijsten ingediend en sommige waarnemers zijn van oordeel dat zij twee a drie zetels in de wacht zouden kunnen slepen. Van katholieke zijde is sterke druk geoefend om de schade zoveel mogelijk te beperken en althans de kans op het veroveren van de absolute meerderheid in de Senaat veilig te stellen. Enig succes is op dit stuk in zoverre behaald dat het uit tredend Vlaams nationalistisch kamer lid voor Antwerpen, Herman Wage- mans, zijn partijgenoten de raad heeft gegeven geen senaatslijsteh in te die nen ten einde „de linksen eens en voor goed de pas al te snijden". De partijleiding heeft deze raad weliswaar niet gevolgd en Wagemans op een niet verkiesbare plaats gezet, maar men. neemt aan dat een deel van de natio nalisten voor de door het Antwerpse kamerlid ontwikkelde argumentatie vatbaar zal blijken. De C.V.P. re kent ook op de stemmen die in 1954 werden uitgebracht op de Brusselse scheurlijst van Saint-Rémy, die buiten 't gelid streed, omdat de belangen van de middenklasse, .volgens hem, in de schoot van de C.V.P. in de verdruk king waren geraakt. Saint-Rémy is intussen a' lang naar de schaapstal teruggekeerd. In 1954 behaalde de Vlaamse Volksunie 2,1 pet en de groep Saint-Rémy 0,82 pet van de stemmen- De verschuiving naar links die zich toen voordeed nam grotere omvang aan in de v'laamse dan in de Waalse gewesten. In de vorige kamer zetelden 96 katho lieken, 86 socialisten, 25 liberalen, communisten en ééi. Vlaamse nationa list. In le senaat beschikt de C-V-v; over 79 van de 175 zetels. Zij dient e dus 9 un te winnen om de meerderheJ te heroveren. lij rc D h« g; de X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4