AMERIKA LEVERT WAPENS Ijs tussen de V.S. en Djakarta plots gebroken Soekarno gebruikt lunch bij de Amerikaanse ambassadeur HET NIEUWE RAADHUIS VAN AMSTERDAM Salan Wie adverteert een moord? Wij sullen de Champs Elysées opmarcheren Alleen figuurlijke betekenis Invloed op het beleid Vrouw vermoord in donker Amsterdam Dader, Noorse zeeman, enige uren later gepakt Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! TOT RUIM 7.000 BETOGERS PRISMA 't SILVER ST0EPKE ■llBBBlSlHMHBHillliïHB 1 AARDSCHOK OP ST.-MAARTEN Het weer- SmiU ^ijsbergen Geert viering vai de tienjarige regeringsperiode 1000.- wïïïïm f Nieuw feuilleton Prinses Margaret verlooft zich niet met Townsend igé'MORRIS '{jeforeyot/évp/ Raadsverkiezingen III Europa DONDERDAG 22 MEI 1958 6 82sfe JAARGANG No. 29915 PRISMA- HORLOGES WMMiSmÊÊi mi5 lil ■181 5? /n de krant verschijnt een advertentiedat er een moord zal geschieden. Bag en uur worden erbij vermeld. En inderdaad gebeurt alles zo als het in de uitdagende publi- katie werd voorzegd. Aanvan kelijk is geen enkel motief voor de misdaad te ontdekken, maar na lang en ijverig speuren ge lukt het inspecteur Graddock, geholpen door de kranige juf frouw Marplehet raadsel op te lossen. Van vandaag af treft u dit door AGATHA CHRISTIE geschre ven verhaal aan als feuilleton in ons blad. Onze keuze is opnieuw op een Verhaal van de beroemde Engel se schrijfster van detective-ver halen gevallen, omdat, zoals uit het zojuist beëindigde feuilleton gebleken, haar romans door stijl en samenstelling behoren t°t het allerbeste wat in dit denre wordt geschreven, niet het minst door de afwezigheid Van iedere ongezonde sensatie. Officieel démenti 'f 15.000 op nr. 15958 DAMESBLAZERS IN KLEUREN Jongen verongelukt dé.t is een goed horloge! wereld merk voor reiswekkers Plaatselijk enige regen Kompleie uitrustingen KOOPVAARDIJ Op verzoek van Hare Majesteit weer IMC0S BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraai 171. tel 4790 Bijkantoor en Red Omulden leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J W Boerrlgter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na &30 uur avonds tel. 21544. Een opmerkelijke verbetering in de betrekkingen tussen Washington en Djakarta wordt tot uitdrukking gebracht in twee Amerikaanse besluiten. United Press meldt, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uitvoerlicenties heeft verstrekt voor de levering van wapens, mu nitie en lichte uitrusting voor de burgerlijke en militaire politie van de regering in Djakarta. Tot de te leveren goederen behoren ook vliegtuig onderdelen en radio-uitrusting. De verstrekking van deze uitvoerlicenties ^oudt overigens geen opheffing in van het algemeen embargo op de leve ling van Amerikaanse militaire voorraden aan Indonesië, zo verneemt United Press. Dit algemeen embargo blijft van kracht totdat de burger oorlog in Indonesië is afgelopen. Een tweede stap van de Verenigde Staten om met Indonesië op goede voet te geraken is de levering van Amerikaan se rijst tot een waarde van 5.5 miljoen dollar. Deze rijst is afkomstig uit de Amerikaanse landbouwoverschotten. Bij de uitwisseling van de nota's over deze aankoop zei de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, vanmorgen„Het ondertekenen van deze overeenkomst kan het begin zijn van een nieuw begrip tussen onze beide landen". En president Soekarno heeft dit alles onderstreept door samen met zijn tweede vrouw Hartini ten huize van de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, de lunch te gebruiken; een gebaar van het Indonesisch staatshoofd, dat zonder precedent is. Tegelijk met deze ontwikkeling is «e verhouding tussen Djakarta en de -Indonesische tegen-regering in een fheuw stadium gekomen. Overste Ven tje Sumual, commandant van de op standige strijdkrachten op Noord-Cele bes, heeft via radio Menado laten we ten, dat de tegen-regering bereid is met de regering in Djakarta te on derhandelen over een „redelijke op lossing van het conflict." In eerste instantie is het aanbod van de tegen-regering afgewezen. De woord voerder van het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken, Ganis Har- sono, heeft vanmorgen gezegd, dat er biets kan komen van besprekingen met jvV^ebeiien. Ook de minister van voor dat deSOT?udib3°' verklaarde vandaag, nat ae °peraties tot onderdrukking van de opstand m ivtidden-Sumatra en Noord- Celebes zullen worden voortgezet totdat alle gebieden, <ke thans „og door de op standelingen worden behïerst zullen *ijn bevrijd. Toch doen in Djakarta geruchten de *oude, dat de Indonesische regering mts van haar vroegere onverzoenlijk heid zou hebben verloren. De chef van de Indonesische generale staf, generaal- majoor Abdul Haris Nasution, heeft zich al met kracht moeten verzetten te gen berichten in de buitenlandse pers, dat hij het langzamerhand wel welle tjes acht met de strijd tegen de opstan delingen, vooral nu de onder zijn bevel staande strijdkrachten ook in oostelijk Indonesië enkele successen hebben ge- - hoekt. vert, correspondent van het A.N.P. Diak»m van welingelichte kringen in een uÖa- dat binnen twee of drie weken Tjkiging van het kabinet-Djuanda i_af„. Ilrden verwacht, die zeker niet delingen de wensen van de opstan- de naam van de sultan van Djokjakarta Hamengkubuwono IX, genoemd voor een minjsteriële porte- euille. IVa de soevereiniteitsoverdracht su,tan ^maal minister van de- Ao-15 geweest. Hij is door dc tegen- crcnno'^j van Sjafruddin Prawiranegara 5,!™,^ ais een van de mannen, aan ™lc ,e leiding van een nieuwe Indo- vertrouwdregering zou wiIlen zien toe" enkele fel anti-wester- se figuren uit het kabinet verdwijnen Dit zouden dan zijn de huidige minister van voorlichting Subdibjo, die voorzit ter is geweest van het „Comité tot Be vrijding van West-Irian", dat in decem ber de anti-Nederlandse campagne voerde, de minister van staat Hanafi, destijds voorzitter van het „Volkscon gres", door velen beschouwd als een communistische mantelorganisatie, en misschien ook prof. Sunardjo, thans mi nister van handel. Volgens de zegslie den van de A.N.P.-correspondent zou den portefeuilles worden aangeboden aan leden van de anti-communistische Masjumi. Advertentie verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 O iiiiii gi«ii I Generaal Raoul Salan, de Franse opperbevelhebber in Algerije, beeft gisteren tot een menigte van hoofdzakelijk Europeanen verklaard: „Wij zullen allen tezamen de Champs Elysees opmarcheren", aldus meldt Reuter. Zijn toehoorders, ruim 7000 mensen, hadden gezongen „Het leger naar Parijs". Sprekend vanaf het balkon van het regeringsgebouw te Algiers zei de generaal: „Dank u voor het goede woord het leger aan de macht. Denkt eraan dat wij onverbrekelijk met het leger zijn verbonden en verenigd zullen wij tezamen de Champs Elysees opmarcheren Volgens een woordvoerder van Salan, werd „de mars over de Champs Elysees" echter alleen figuurlijk bedoeld, als bekroning van een onderneming. Hij moest lachen, toen hem werd gevraagd of Salan valschermtroepen naar Parijs zou sturen. Na de generaal sprak oud-gouverneur-generaal Soustelle. Hij zei dat „de enige manier om de overwinning van de nationale zaak te waarborgen was de unie van het leger en de bevolking van Algerije rondom de invloedrijke naam De Gaulle tot wie geheel Algerije zich voor zijn redding wendt". Ook Alain Sérigny; een vooraan staand lid van het Comité van Openbaar Welzijn voor geheel Algerije heeft op een persconferentie verklaard, dat het Algerijnse volk nooit za' instemmen met een compromis met de regering-Pflim- lin. „Wij aanvaarden alleen De Gaulle. Alleen hij kan voor een nationale een heid zorgen," aldus De Sérigny. Het comité, verklaarde hij, wil de volledige integratie van de Mohammedaanse be volking met de Europeanen. Het wil de Moslems' hetzelfde stemrecht geven en volledige vertegenwoordiging in de Na tionale Vergadering. Reuter heeft ech ter in gewoonlijk welingelichte kringen te Algiers vernomen, dat Europese ex tremisten in de Algerijnse hoofdstad ge reserveerd zjjn t.a.v. de voorgestelde integratie, die Frankrijk alleen op het gebied van de sociale verzekering al handen vol geld zou kosten. Er zouden bovendien meer dan 100 Moslems in de Franse Nationale Vergadering komen Het conflict tussen Frankrijk enerzijds en Tunesië en Marokko anderzijds is gisteren weer verscherpt. Frankrijk heeft bij Tunesië geprotesteerd tegen in cidenten aan de Tunesisch-Algerijnse grens, aldus bericht Reuter. Volgens een bekendmaking van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken is dins dagavond een Franse militair gedood en zijn zestien militairen gewond bij een aanval van Algerijnse opstandelin gen, die uit Tunesië kwamen, op een Franse grenspost. Ook andere posten werden beschoten. Uit Tunis is bericht, dat aan de zijde van de opstandelingen negen man zijn gesneuveld en zesüg gewond. Het Franse leger m Algiers heeft gezegd, dat Tunesische troepen de Franse strijdkrachten in Tunesië openlijk uitdagen en „een bloedig inci dent willen uitlokken, dat Frankrijk af breuk zou kunnen doen." Een woord voerder van de Tunesische regering heeft dinsdagavond ontkent, dat er een vuurgevecht is geleverd bij de Alge- rijns-Tunesische grens. Marokko heeft op zijn beurt bij Frankrijk geprotesteerd tegen een grensincident. Franse troe pen zouden een grenspost in Marokko bij Bordj Safsaf omsingeld en de Ma rokkaanse bezetting bevolen hebben de post te ontruimen. Zo zal, naar het ontwerp van de archi tecten Berghoef en Vegter, het nieuwe raadhuis van Amsterdam aan de Amstel verrijzen. Het eerste plan, dat men hier in maquette ziet, heeft de instemming van de bouwcommissie en het college van B. en W. Het front aan de Amstel- zijde wordt vrijwel geheel ingenomen door de grote, hoge burgerzaal. Terzijde ziet men een bescheiden carillontoren op het brede raadhuisplein- (Vervolg op pagina 2) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Afgelopen dinsdag heeft kapitein Townsend zes uren doorgebracht in Clarence House, de residentie van de koningin-moeder en van prinses Mar garet in Londen. Hij dineerde met de prinses. Het was het derde bezoek dat kapitein Townsend in acht dagen tijds aan de prinses heeft gebracht. Deze bezoeken, vooral het laatste, ga ven vanzelfsprekend aanleiding tot ge ruchten over een ophanden zijnde ver loving van de prinses met de geschei den voormalige luchtmachtofficier. Maar Buckingham Palace vond geen aanleiding om de juistheid van deze ge ruchten te ontkennen. Nu evenwel gisteren het Zwitserse blad „Tribune de Genève" een bericht publiceerde over een ophanden zijnde verloving, is een démenti gepubliceerd vanuit Buckingham Palace door de persadviseur van de koningin. Deze verklaring luidt als volgt: „De perssecretaris van de Koningin is ge machtigd mede te delen, dat het bericht in de „Tribune de Genève", betreffen de een mogelijke verloving van prinses Margaret en kapitein Peter Townsend, geheel onwaar is. De verklaring van Hare Koninklijke Hoogheid in 1955 blijft onveranderd van kracht." In deze verklaring, daterend van 31 oktober 1955, deelde prinses Margaret officieel aan het land mede dat zij be sloten had niet in het huwelijk te treden met Townsend. In de 539ste staatsloterij, 4e klasse, 4e lijst, is de prijs van ƒ15.000 gevallen op nr. 15958. 4d v*rrieittie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Sint Maarten in West-Indië is woens dagochtend getroffen door een hevige aardschok, die evenwel geen slachtof fers heeft geëist en geen schade heeft aangericht. De schok, die naar schat ting een halve minuut duurde, werd voorafgegaan door een onderaards ge rommel. Ook op Sint Eustatius heeft men de schok gevoeld. Woensdagmiddag is de 13-jarige jon gen G. H. van Dijk uit Zwartsluis uit de laadbak van een vrachtauto gevallen, toen de auto plotseling zwenkte. De knaap was op slag dood. Advertentie Het eerste en wellicht ook het be langrijkste besluit dat de nieuw te kiezen gemeenteraden in de op dinsdag 2 september aanvangen de vierjarige zittingsperiode zullen nemen, is dat tot benoeming van wet houders. De uitslag van de gemeen teraadsverkiezing vindt dan zijn di recte weerslag in de samenstelling van het college van burgemeester en wethouders, welk college zijn be langrijkheid ontleent aan het feit dat het dagelijks bestuur van de gemeen te eraan is opgedragen. Het benoemt de ambtenaren ter secretarie, zoals de gemeentewet bepaalt; bovendien is het in grotere gemeenten gebrui kelijk, dat de benoeming van ambte naren door de raad aan dit college wordt gedelegeerd. Alleen voor hoofd ambtenaren wordt daarbij een uitzon- dering gemaakt. Maar bij de benoe ming van die functionarissen ont vangt de raad een aanbeveling van burgemeester en wethouders. Het zwaartepunt van het gemeen telijk benoemingsbeleid ligt zodoende bij burgemeester en wethouders. Een nog gewichtiger taak van bur gemeester en wethouders is de voor bereiding en de uitvoering van de be sluiten van de raad. Wanneer men weet dat belangrijke besluiten van de gemeenteraad meestal een langduri ge voorbereiding vereisen en dat daarvoor veelal talrijke besprekingen en onderhandelingen moeten worden gevoerd dan is het ook duidelijk dat de wijze waarop de zaken worden voorbereid en de politieke inzichten welke in het college van burgemees ter en wethouders tot gelding komen, van beslissende invloed kunnen zijn op de vorm, waarin een voorstel aan de raad wordt gedaan. Ingrijpende wijzigingen zijn dan vaak niet meer mogelijk zonder het voorbereidende werk ongedaan te maken. Het is voor de raad dan uiterst moeilijk om op grond van zijn bezwaren tegen het voorstel-als-geheel of tegen onder delen daarvan tot verwerping ervan over te gaan. Hieruit volgt, dat, willen de katho- lieken er van verzekerd zijn dat bij de beslissingen van de gemeenteraad in voldoende mate rekening wordt ge houden met hun beginselen, zij moe ten zorgen invloed uit te oefenen in het college dat de voorbereidende ar beid verricht. Dit is ook van belang 'voor de wijze waarop de besluiten van de raad worden uitgevoerd, om dat deze uitvoering immers is opge dragen aan het college van burge meester en wethouders. Vooral in gro tere gemeenten bepaalt de raad zich tot het aangeven van de grote lijnen van het gemeentelijk beleid. Uit deze belichting van een facet van het gemeentelijke bestuur moge opnieuw blijken van hoe groot belang de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen zijn en hoe gewichtig dienover eenkomstig ieders individuele poli tieke keuze zal zijn op woensdag a.s. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen vee1 bewolking met later plaatselb'k «"'f"ff"' Aanvankelijk zwakke, D1" matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hog Zon: 4.36-20.38. Maan: 9.00 (Van een verslaggever) In een straatje in donker Amsterdam is woensdagavond een ongeveer 30-jarige vrouw vermoord. De moordenaar heeft na zijn daad het stoffelijk overschot uit het raam van haar woning op de derde verdieping in de St> Olofssteeg geworpen. Omstreeks twaalf uur vannacht werd het levenloze lichaam gevonden op een houten vlondertje, dat in het water van de Oude Zijds Voorburgwal ligt. Bij onderzoek bleek dat men te doen had met een vrouw, die in de buurt als Finse Hennie bekend staat. Het lichaam bleek messteken te vertonen aan hals en borst. Vanmorgen vroeg heeft de politie een 36-jarige Noorse zeeman aangehouden, tegen wie zware verdenkingen gerezen zijn. De vermoorde vrouw is een Finse. Zjj is met een Nederlander getrouwd ge weest en heeft drie kinderen onder de zes jaar. Nog even heeft men in de buurt gedacht, dat de vroegere echtge- Advertentie Generaal Raoul Salan spreekt in Algiers tot de menigte, die voor het gouverne mentshuis is verzameld. Naast hem Jacques Soustelle en generaal Johaux. Advertentie voor alle Maatschappijen van de leveren wij direkt uit voorraad. Uniform-Specialisten Zjjlstr. 71 - Haarlem - Tel. 16963 Gebleken is dat hier en daar het voor nemen bestaat op bijzondere wijze aan dacht te schenken aan het feit, dat het in september van dit jaar tien jaar ge leden zal zijn, dat koningin Juliana de troon besteeg. Naar vernomen wordt is Hare Ma jesteit van mening, dat een enkel tien jarige regeringsperiode geen bijzondere viering motiveert. Op grond hiervan heeft zjj als haar uitdrukkelijke wens te kennen gegeven dat aan dit jubi leum geen aandacht wordt geschonken. Station Weer max. neersi temp. afgel gisteren 24 uur Helsinki geheel bew. Stockholm onbewolkt Oslo licht bew. Kopenhagen zwaar bew. Londen zwaar bew. Amsterdam geheel bew. Brussel half bew. Luxemburg licht bew. Parijs zwaar bew. Nice zwaar bew. Berlijn half bew. Frankfurt mist Mtlnchen Zurich Genève Locamo Wenen Innsbruck Rome geheel bew. geheel bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew. regen onbewolkt 13 18 13 14 17 14 16 14 15 22 20 16 24 20 16 25 27 28 28 0 0 0.1 0.1 0 0 0 3 O O 4 6 10 8 3 0.1 0 11 0 Weerdlenst London seint: Komende dagen voornamelijk droog met lange zonnige perioden en langzaam oplopende temperatuur. Een service van de gezamenlijke Brouwers van het bests Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoewel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wia het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 1.9 mm neerslag, 0.3 uur zon Prijswinnaar: Hr. Zonnenberg. Parkweg 9. Almelo. WAT IS IMC0ST Deze International Metereological Consultant Services worden geleid door da RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND New York - Volgens de Amerikaanse statistieken Is Nederland hier op een na de grootste buitenlandse bierlevèrancier. 'Dutch beer' is weer best, is wereld-bestl BIER IS BEST VÓ0R BEIDEN Hij: 'Er zit lipstick op mijn bierglas!' Zij: 'Egoïst, bestel dan ook een glas voor mij...' noot met wie zij niet zo goed zou kun nen opschieten de dader zou zijn. Hij zou haar al eens eerder hebben aange vlogen en Is enige tijd verpleegd ge weest in paviljoen 3 van het Wilhelmi- nagasthuis. Men heeft Finse Hennie echter woendagavond met een Noorse zeeman op stap zien gaan. Hij is af komstig van een schip, dat in de Rot terdamse haven gemeerd ligt. De zeeman toonde tekenen van worsteling en had op zijn kleren verschillende bloedvlekken. Ook zijn schoenen zaten vol bloed. De man werd aangehouden door mannen uit de buurt. Het was een caféhouder die het stof felijk overschot gisteravond het eerst aantrof. Hij herkende haar vrij spoe dig, ofschoon het nog niet zo lang ge leden was dat de vrouw de woning een fraai oud huis, dat elke vreemde ling een fotootje waard was had be trokken. De gewaarschuwde politie ont dekte dat de vrouw uit het raam van haar woning was gegooid. De woon ruimte bood een chaotische aanblik. Er was kennelijk gevochten. De meube len waren omgevallen, glas was vernield en er lag op vele plaatsen bloed. De aanwijzingen die de politie van de buurt kreeg, moeten haar al direct op het goede spoor hebben gebracht. De mannen van de heer Bijlsma, de chef van het bureau Warmoesstraat die deze zomer met pensioen zou gaan, gin gen de buurt „uitkammen". Intussen wBren de officier van justitie, mr. W. P. Bakhoven, en de hoofdcommissaris van politie naar de plaats van het on geval gekomen. Een aantal rechercheurs reeds onmiddellijk in gezelschap van de man die een signalement van de Noor kon opgeven naar Rotterdam. Omstreeks een uur of drie werd een vreemdeling aangehouden die vrij goed aan de ontvangen signalementen beant woordde. Hij werd nader aan de tand gevoeld. Het duurde niet. lang of de politie meende zekerheid omtrent de dader te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1