Minister Staf denkt er niet aan af te treden Staatssecretaris Kranenburg wil zich eerst nog beraden Staf poogt zich te dekken Scli. 201 wint de haringrace PHILIPS „Photoflux" 1 Vele valse dollarbiljetten uitgegeven De overval op een oude man te Nijmegen H W Pionier in openheid Zonderlinge politiek DEFENSIEBEGROTING IN EERSTE KAMER Een jaar geëist tegen twee Amerikaanse zeelieden Twee daders gegrepen De eerste nieuwe gisteravond aan gevoerd Altijd zonnige flits-foto's met „Willem Ruys" begint aan zijn cruises Nijlpaard „Job" gestorven Glas binnen gekregen Waterballet in het duister Dr. JN. G. v. Doornik DONDERDAG 22 MEI 1958 PAGINA „De woorden van dr. De Gou zijn voor my aanleiding tot een diepgaand beraad", zo besloot mr. Kranenburg, staatssecretaris van oorlog, zijn antwoord op de aandi ang van de Eerste Kamer dat hij zou aftreden. Ook na dit debat het dus nog niet geheel duidelijk of hij zal heengaan en Zeker niet wanneer dat zal zijn. Men neemt aan, dat het kabinet zich hierover spoedig zal beraden. De staatssecre taris zelf beperkte zich tot een staatsi echtelijke beschou wing van de vraag. Hij stelde, dat de Staten-Generaal het recht hebben hem een eigen verantwoordelijkheid op te leg gen en zich uit te spreken over de vraag, of er nog van Vertrouwen sprake kan zijn. Daarbij zullen niet alleen de moeilijkheden rond de D.M.L. een factor zijn, maar ook allerlei onweegbare kwesties meetellen, die dat vertrouwen nu eenmaal mede bepalen. Hij was intussen dankbaar, dat zijn verantwoordelijkheid door dr. De Gou met enige na druk aan de orde was gesteld. Het staatssecretariaat is nog een jong instituut. Veel wat er mee samenhangt moet nog duidelijk worden, zo meende mr. Kranenburg. Charles de France Ook een treiler Mevr. H. Verwey-Jonker lid Eerste Kamer Eerst naar Bermuda, New York en de A zoren In „Ouwehand" b^r\de heeft zich hij de replieken de mededeling, dat hij met langstelling zal afwachten wat het «diepgaand beraad" van de staatsse cretaris zal opleveren. Tot een uit spraak van de Senaat liet hij het niet meer komen, hetgeen begrijpelijk was hij de verdeeldheid die de Kamer over ueze kwestie te zien gaf. De P.v.d.A. w'as van oordeel, dat. nu de Tweede Ka mer eenmaal een besluit heeft genomen (commissie van onderzoek)het niet op portuun kon zijn dat de Senaat daar nog tussen kwam. Over de staatssecretaris Advertentie De man met de fijne neus. Is dol op het parlement en op een goede sigaret: Lexington from America's Best Tobacco's. Behulp Kamer tu Verdeeldheid in de Eerste over de sci£j de fracties onderling rijen bij onz^vnag naar de knoeie- ningsverschu defensie, is er ook me- minister van bleken tussen de secretaris. Minisg°9 en zijn staats- zijn standpunt, dat Stdt volhardt in rijen rond het D-lUr^ met de knoeie- de hand is. Het ga at 0Sits meer aarl Men zal dus de Corjrh,et verleden, moeten maken, maar than scherPe7 mand corrupt of in gehr7s e\,nie; tegelen nemen is dus niet T' Maat- Qelijk. ens mo' De staatssecretaris heeft ee dere houding aangenomen A} niet over de D.M.L.-affaire hij lief toch uitkomen, dat een Verj tr°uwenscrisis niet zo zwaar ontstaat V1 dij zal ernstig nadenken over de ..schuldigingen, vooral van K.v.p.. fpde tot hem gericht, en de vele bij- ''mende faktoren die zijn positie als erantwoordelijk lid van de regenng mede bepalen. staatssecretaris is uit deze parle- mitaire strijd minder gehavend Mr voren gekomen dan de minister. e jedere gedachte aan schuld een- Ipa 9 wegwuift en wat in „het ver- din11" 7S Qebeurd als voor zijn hui- j.,, Positie niet ter zake doende tin Ticeert. Een wonderlijke opvat- Beh' waarbij geen rekening wordt Beh°^en met de zwakheid van het Oow administratieve apparaat bij j°9, die ons iedere dag opnieuw hePf?enen. kan gaan kosten. Toch toenp minister Staf zelf die zwakheid dat Peven- Hij heeft laten uitkomen, het de totaal nieuwe opzet van aan 0eparternent, dat na de oorlog Worp!°te reordanisaties werd onder- We f,,n e.n waar verschillende nieu- eerd Tcties moesten worden gecre- kalijker ^^selijke zwakheid gemak- de meer n e^ders, bijvoorbeeld bij testingdi statisch georganiseerde be- dringen 'corl en kan!) binnen- de mini semak waarmee dezelf- konsekw 'n dezelfde Kamer de Positie ent'es van deze gevaarlijke kraam t r wegwuift als het in zijn verwond komt, lijkt ons de meest de verant" zaak in dit debat over Sebeurd is°00rdélijkheid voor wat er ker 6rof'aatsseeretaris heeft een eerlij- ties te 9esPee^d door alle konsekwen- Staf d y'dXen aanvaarden. Minister zijn m 2ieh achter de plicht om Peet d eJlSeri te beschermen. Hij ver- omttn onze portemonnaie onder de heeft 9heden d'e hij zelf geschetst no din uVeP krachtige bespherming dif heeft. Het is zeer de vraag of Wnrj 9 mnger aan deze minister kan den toevertrouwd. wilde men niet spreken, om niet de schijn te wekken een partijgenoot te be voordelen. De liberale heer van Riel stelde daartegenover, dat de Eerste Kamer te allen tijde eigen souvereiniteit heeft om een afkeurend standpunt in te ne men. Hij bleef van mening, dat niet de staatssecretaris, maar minister Staf de eerst verantwoordelijke figuur was. Daar was minister Staf het in begin sel mee eens, maar hij trok er heel an dere conclusies uit en dacht er niet aan om af te treden, zoals mr. van Riel ge- eist had. De minister vond, dat het nu meer dan ooit zijn taak was om de func tionarissen, die volgens hem volkomen ten onrechte en zonder dat zij zich ver dedigen kunnen, de laatste maanden steeds in opspraak worden gebracht, in bescherming te nemen. Er is volgens hem op dit moment geen sprake meer van fraude of ongeregeldheden. Het gaat alleen om wat in het verleden bij gebrek aan controle is misdaan. Vanwege de A.R. werd mr. Kranen burg wijsheid toegewenst bij het be sluit dat hij na diep beraad zal moeten nemen. Hij zal dit in volle vrijheid moe ten kunnen doen, meende de heer Al- gra. Wanneer hü tot de conclusie komt, dat zijn heengaan een versterking van het militair apparaat zou betekenen, dan zou het besluit tot aftreden hem sieren. Minister Staf heeft zich nog tegen de socialistische fractie-leider mr. In 't Veld verweerd, die opmerkte dat wan neer in een groot bedrijf dergelijke dingen voorkomen, niet de directie wordt weggestuurd, maar bepaalde maatregelen worden getroffen ter voor koming van een herhaling. Die maat regelen had mr. In 't Veld gemist. Zo doende is er nodeloos onrust gewekt in het land. Met het instellen van een commissie van onderzoek voorkomt men zulks niet. „Er is.niemand corrupt of in verdenking meer. Ik kan dus geen maatregelen nemen", antwoord de de minister. Hij wilde alleen toe geven dat betere controle gewenst is. De begroting van oorlog is ten slotte z.h.s. aangenomen. Alleen de communis ten lieten aantekenen dat zij tegen wa ren. De liberalen verklaarden, dat zij alleen voor hadden willen stemmen, van wege het grote belang van de lands verdediging. Het vertrouwen zal volgens hen nog verder afnemen zolang mi nister Staf aanblijft. Minister Staf heeft medegedeeld, dat men in NATO-verband en ook in het kader van de O.E.E.S. ernstig blijft zoeken naar een norm ter beoordeling van de grootte van onze defensiebij- drage. Hij zei dat het militair apparaat doeltreffender is geworden en dat aan verdere efficiency met kracht wordt gewerkt. Samenvoeging van de appar tementen van oorlog en marine is ech ter op dit moment nog niet mogelijk. Ook op het punt van de territoriale verdediging bleef hij zich verzetten te gen de ideeën van dr. de Gou, die voor versterking gepleit had. Dp bewindsman bleef het hoogst 'j'elachtig noemen, dat ooit raketba- ses door de NATO in ons land zullen worden gebouwd. Het memorandum van de kernphysici noemde hij een soort sa menvatting van alles wat er op dit ge bied is geschreven. Men moet er zeker geen politieke handleiding voor de re gering in zien. Over extra maatregelen voor de vei ligheid van Nieuw-Guinea kon hij geen mededelingen doen dan alleen deze, dat de regering aanneemt dat Indonesië thans de handen vol heeft aan de be strijding van de rebellie in eigen land en dat het gevaar van die zijde voor Nieuw-Guinea slechts latent is. De heer J. Maenen kreeg ten ant woord, dat de minister in overweging zal nemen om een betere regeling in te voe ren voor kostwinnersvergoeding indien meer zoons in grotere gezinnen achter eenvolgens moeten dienen. De minister noemde de „Karei Door man" een zeer waardevolle bijdrage van ons land aan de NATO. De idee van mr. Algra (A.R.) om het schip in een NATO-pool" onder te brengen, wees h\j van de hand wegens de grote moeilijk heden die de interne financiering zouden opleveren. Staatssecretaris Moorman wees op de grote geoefendheid van de bemanning die gereed staat het schip weer in de vaart te brengen. Bü de replieken heeft dr. de Gou (K.V.P.) het onbegrijpelijk genoemd, dat het overleg met de defensiecommis sie, waartoe de minister in volle open hartigheid bereid zegt te zijn, nog steeds niet tot gevolg heeft gehad, dat deze commissie de beschikking heeft gekre gen over een eigen apparatuur om de doelmatigheid van de besteding van on ze defensiegelden te onderzoeken. „De officiële taak van deze commissie wordt op deze manier een farce". De fractie van de K.V.P. zal steeds blijven aandringen op de benoeming van een chef staf krijgsmacht, al verzet de minister zich met grote hardnekkigheid. Scheveningen heeft dit jaar de pri meur van de nieuwe haring gekregen. Om tien uur gisteravond werden op zee de lichten zichtbaar van de „Sigur- da" SCH 201 en drie kwartier later lag het schip in de haven met 35 kantjes, de vangst van drie loggers van de Re derij Gebrs. van Leeuwen. Schevenin gen had er echt een feest van gemaakt. Met gejuich werd het schip begroet en in de afslag had men nog gauw een versiering aangebracht om uiting te ge ven aan de vreugde over de komst van de nieuwe haring rechtstreeks naar Scheveningen. Vanmorgen om zes uur begon de met veel spanning verbeide verkoop en on der zeer grote belangstelling van de han del werd het eerste kantje onder de hamer gebracht. Met het vorderen van de veijing steeg de verbazing. De kan tjes varieerden in prijs van 1096 1501. Het laatste kantje was het duurst. De „Sigurda" maakte de totale besomming van 44.720, een fantas tisch bedrag. Vanmiddag komen de jagers binnen die gistermorgen zijn gaan stomen, vijf Scheveningers en een Katwijker. De Scheveningers zullen doorgaan naar Scheveningen en daar waarschijnlijk pas morgen hun vangsten verkopen. De „Everharda Christine" KW 40 wordt vanmiddag rond drie uur in IJmuiden verwacht met tegen de zes tig kantjes haring van tien schepen, die tussen 5 en 7 uur vanavond in Katwijk nog verkocht zullen worden. Wanneer de KW 40 de eerste binnenkomer in IJmuiden is, krijgt hij daardoor tevens de door het gemeentebestuur van Vel- sen ingestelde Prijs van IJmuiden, be staande uit de zilveren legpenning der gemeente met ingelegd gemeentewa pen. De motortreiler „Allan Water" IJm. 34 van de Rederij de Vem te IJmuiden is nu ook op weg naar huis. Het- schip is gaan stomen met 129 kantjes groene haring, de vangst van de „Curagao", de „Job Gouda", de „Postboy" en de „Al lan Water". Bovendien heeft het schip 250 kisten verse haring bij zich. De haring is gevangen op 58 gr. N. B. De „Allan Water" wordt vrijdag rond het middaguur in de Vissershaven van IJmuiden verwacht. - Advertentie De feilloze fliislampjes van 25 Ct in hei bekende rode doosje Tegen twee Amerikaanse zeelieden, de 46-jarige N. en de 44-jarige G. bei den uit New York, is voor de recht bank te Rotterdam een jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Zij werden jrvan beschuldigd omstreeks 27 maart in Nederland op zettelijk valse 20-dollarbiljetten te heb ben uitgegeven. De Amerikanen zeiden niet geweten te hebben dat het geld vals was. Een politieman vertelde de rechtbank dat dit soort falsificaties vorig jaar in augustus voor het eerst te New York werd uitgegeven. In Europa waren ze nog niet bekend. Na de binnenkomst van de „Andrew Jackson", het schip waarop de Amerikanen voeren, werden ze voor het eerst in Amsterdam en Rot terdam in roulatie gebracht. En sinds In de nacht van 10 op 11 mei is in de Voorstadslaan te Nijmegen een straat roof gepleegd, waarbij een bejaarde Nij- megenaar, een man van 80 jaar, van wie bekend was, dat hij altijd een groot bedrag aan geld bjj zich droeg, werd overvallen. De man verweerde zich en riep luidkeels om hulp, waardoor om wonenden hem konden ontzetten. De aanrander vluchtte in een langs de weg staande auto, waarvan de lichten ge doofd waren. De politie heeft thans twee verdach ten gearresteerd. Het zijn een 34-jarige kioskhouder uit Nijmegen en zijn broer, een 53-jarige metselaar uit Den Haag. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft mevrouw H. Verwey ge boren Jonker uit Eindhoven, benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal in de vacature ontstaan door de ontslagneming van dr. F. Wi- baut uit Amsterdam. de arrestatie van deze twee verdachten zijn ze niet meer opgemerkt. De Officier van Justitie, gebruikte voorts els bewijs enige getuigever- klaringen, waaruit bleek dat de Ame rikanen steeds in cafe's en sigaren winkels een kleinigheid gebruikten of kochten en dan betaalden met 20-dol larbiljetten. Gezien deze planmatige ma nier van uitgeven wisten ze dat het valse biljetten waren, aldus de Officier. Hij wees er voorts op, dat ze misbruik hebben gemaakt van het bezoek van het Engelse koningspaar in die tijd De verdedigers zetten uiteen, dat de Amerikanen bij het passagieren steeds in een enigszins benevelde toestand ver keerden, en dat zij daardoor mogelijk niets gemerkt hebben van de valse bil jetten. Zij vroegen vrijspraak, subsi diair een lichtere straf, mede omdat het verblijf voor vreemdelingen in een Nederlandse gevangenis zwaarder is. Hun verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 3 juni. Morgen, vrijdagmiddag zal het m.s. „Willem Ruys" onder commando van kapitein F. de Jonge uit Rotterdam ver trekken voor de eerste van zjjn vier cruises van deze zomer. De 22 dagen durende reis gaat naar Bermuda, New York en de Azoren. Het schip is voor ongeveer tachtig pet. volgeboekt, maar van het totaal aantal passagiers komt slechts ruim 15 pet. uit Nederland; de overige bijna 85 pet. bestaat uit Engel sen, die zaterdag in Southampton aan boord zullen komen. Er zijn voor deze vakantiereizen ver schillende speciale voorzieningen getrof fen. Zo zal, behalve het gebruikelijke scheepsorkest, ook het „Holland Sex tet", met de Surinaamse zangeres Mil- ly Scott, gedurende de reis dagelijks enige malen optreden. Het eigen „Wil lem Ruys"-cabaret, o.l.v. Wil van Zut- phen heeft drie verschillende program ma's op het repertoire. Om vijf uur gistermiddag is „Job", het enige nijlpaard dat het dierenpark te Rhenen (Ouwehand) rijk was, over leden. Het dier was in 1948 in Rotter dam (Blijdorp) geboren en is, toen het een half jaar oud was, naar Rhenen gebracht. Er is reeds sectie op het tienduizend gulden waard zijnde dier verricht waar bij is komen vast te staan dat zich gaat jes in de darmwand bevonden die moe ten zijn ontstaan doordat het dier glas heeft binnengekregen. Er zijn twee stukjes glas gevonden. Het wordt waarschijnlijk geacht dat het dier deze stukjes glas in zijn lijf heeft gekregen door toedoen van pu bliek. Gisteravond heeft de parasitaire en veterinaire dienst uit Utrecht een tweede sectie verricht. et nuttigen van ettelijke glazen bier schijnt twee zestienjarige jongelingen, een Enkhuizer en een Urker, danig onder de invloed van water gebracht te hebbenNa sluitings tijd van de Enkhuizer café's zijn beide lieden, die kennelijk geen gevoel hadden voor de bedtijd die bij hun leeftijd past, het slapende stadje ingegaan en hebben daar nogal huisgehouden. Be halve dat zij van een auto de banden lieten leeglopen en van een bodehuisje een groot aantal ruitjes indrukten, heb ben zij alles wat ze tegenkwamen en dat niet degelijk verankerd was, laten zwemmen. Zij presteerden het om op hun reis door de stad o.m. een paar fietsenrekken, een drietal fietsen, een nylon visnet (t.w.v. f500-), wat plan ken, een palingtrechter, twee handkar ren, terrastafels en -stoelen, een olievat en een aantal luiken van het Zuider zeemuseum in het water te gooien. Tot overmaat van ramp raakte het nylon- net 's morgens vroeg nog in de schroef van een uitvarende vissersboot, die daardoor op de helling moest worden gezet. De rijkspolitie is een halve dag bezig geweest met dreggen en heeft het merendeel weer op het droge weten te krijgen. De daders zijn inmiddels ge pakt en zullen ter verantwoording wor den geroepen. anneer pater Van Doornik zijn portret in de krant ziet staan zal zijn eerste reactie er een zijn van ontstelde verbazing- En van protest. Al timmert hij ook zeer hard aan de weg van het Nederlandse leven, wij weten, dat hij daarbij zijn eigen persoon met zorg op de achtergrond houdt. Een ere saluut voor dit zuivere gevoel voor verhoudingen, dat de zaak, die hij voorstaat, onder alle om standigheden de voorrang geeft. Maar juist die zaak „zijn" zaak, is zó belangrijk, dat wij, voor deze keer, zijn bescheidenheid geweld willen, of liever: moe ten aandoen. Is het niet de plicht van een krant haar lezers voor te lichten? En wie over hem spreekt, spreekt over zijn zaak! De naam van pater Van Door nik, directeur van het Una Sanctawerk te Den Haag, op richter en hoofdredacteur van het voortreffelijke tijdschrift voor buitenkerkelijken: „De vragende Mens", auteur van de „Schriftelijke Cursus" over de katholieke leer, schrijver van hoogstaande en veelgelezen boeken, uitstekend organisator van-aanleg, is met recht een be grip geworden voor al wat in ons land oecumenisch voelt, denkt en werkt. Hij werd gebo ren op 21 mei 1898 te Amsterdam. Na de lagere school bij de fraters te Hil versum volgde hij drie jaar het gymnasium van de Jezuïeten in Amsterdam en ging daarna naar het Missiehuis van de missionarissen van het H Hart te Tilburg. Na zijn priesterwijding in 1924 werd hij leraar aan het Missiehuis te Drie huis-Velsen en studeerde tegelijkertijd Oude Talen irnnr- m hi] m 1940 doctoreerde op het proefschrift: „De gymnasiast en zii'n klas sieke vorming". Uit de keuze van dit onderwerp ble^kreel zijn belang stelling voor de mens m hét leven, welke al spoedig een breed arbeids terrein vond m het oecumenische werk, waarin hij tot een autoriteit van de eerste rang is uitgegroeid. Zijn psychologische studie; „Tussen God en chaos over het godsdienst-probleem van de moderne jonge mens mag merk\rZsT]ZT^TVSWe^tWOr^n ^noemri voor het herkerstenings- tnt hit organisatorische gaven en mensenkennis brachten htPkathnlïïkTTfnJn il ï°el Scts, Tesultaat kon hebben, wanneer het katholieke leven m ons land zijn isolement doorbrak en zijn zending ging begrijpen vanuit zijn principiële algemeenheid. Zo werd hij vóór alles n°p firhXZ,dpr°L Irenthnrnv de ver?raa9zaamheid, de menselijkheid. 5 °lleken van ons land voltrekkende mentaliteitswij ziging dankt met weinig aan zijn Wijsheid Als mens is pater Van Doornik overal een „welkome gast". Hij is een pret tig causeur met een fijn gevoel voor spitse humor, die vaak overtuigender werkt dan een zwaarwichtig betoog. Of hij ook hobby's heeft? Bijna zouden wij dan zijn langzamerhand befaamd geworden verstrooidheid die onder confraters en kennissen heel wat hilariteit veroorzaakt voorop willen noe- men. Als het buiten regent, wandelt hij kalm op het perron van het Cen traal station met een opgestoken parapluie heen en weer. Op de terugreis uit Engeland stapt hij in een trein op dood spoor en begint, dankbaar naar de rust om hem heen, zijn brevier te bidden, tot een vriend, die zijn natuurlijk vergeten pas had gevonden, hem na veel zoeken ontdekt. Hij is een verdienstelijk pianist met een grote voorkeur voor Mozart. Zijn voornaamste zwak gaat echter uit naar talenstudie, Behalve Latijn en Grieks, Frans, Duits en Engels heeft hij voor ontspanning Italiaans en Spaans geleerd. „Nu ben ik Noors aan het leren" vertelde hij laatst tussen neus en lippen. Het schrijven heeft hem altijd in het bloed gezeten. Reeds op de lagere school werden zijn opstellen steevast voor heel de klas voorgelezen. Zijn stijl is helder, zakelijk, precies en munt uit door scherpe formuleringen, waarvan vooral zijn mooie boekje „De Kerk buiten de muren" getuigt- Van zijn publicaties noemen wij nog, buiten zijn artikelen in kranten en tijdschriften: De kleine triptiek, De triptiek van het Godsrijk (in samen werking met enkele collega's); Het geloof van de Katholiek, Pelgrims naar de Una Sancta, Gij zijt niet langer pelgrims, De Kerk, die mij boeiae. Uit al deze werken spreekt een zuiver aanvoelen van de moderne, gees telijke nood, een gezond irenisme en milde wijsheid. Het moge pater van Doornik gegeven zijn nog vele jaren zijn grote kennis en liefde in te stellen van het apostolaat in ons land, dat mede door zijn stuwende kracm een respectabele vlucht heeft genomen. Bij zijn zestigste verjaardag wensen wij hem, mede namens allen, die nem om zijn werk dankbaar zijn, Gods zegen over zijn arbeid en een oprecht. Ad muitos annos! De politiek is niet alleen een zon derling, maar ook een wreed bedrijf. Dit moet de staatssecretaris mr. Kra nenburg gedacht hebben, toen hij het lid der Eerste Kamer mr. dr. De Gou hoorde verklaren, dat er niet ge wacht kon worden op de uitslag van het onderzoek, dat de commissie- Koersen, zoals men weet, is begon nen inzake het beleid van het Direc toraat Materieel Landmacht. Terwijl de senatoren verklaarden, dat zij niet met zekerheid wisten in hoeverre de staatssecretaris en de minister per soonlijk fouten hadden gemaakt, terwijl zij tevens zeiden er niet van overtuigd te zijn dat er voor de heer Kranenburg een betere opvolger zou worden gevonden, eisten zij toch zijn heengaan op de enkele grond, dat het vertrouwen was ondermijnd. Het is de wreedheid van de politiek, dat zij niet vraagt naar schuld of ver dienste, maar naar bruikbaarheid. Of het vertrouwen terecht of ten onrech te was ondermijnd, kan later blijken: thans moet de staatssecretaris de consequenties trekken uit het blote feit, dat het vertrouwen is komen te ontbreken. De aanval van de katholieke woordvoerder in de Eerste Kamer, ook al is hij niet gevolgd door een motie, dwingt de heer Kranenburg nu wel bijna tot aftreden. De Tweede Kamer had hem door het instellen van een commissie van onderzoek niet zo rechtstreeks voor een derge lijke beslissing geplaatst. Al was ook aan gene zijde van het Binnenhof de bejegening van de staatssecretaris niet vriendelijk geweest, zijn aftre den was tenslotte met zoveel woor den slechts geëist door de woord voerder van de oppositie. De fractie van de KVP in de Eerste Kamer had blijkbaar geen al te grote ver wachtingen van de spoed, waarmede de commissie-Koersen haar onderzoek zou voltooien. Dat onderzoek zou jel eens kunnen duren tot het tijdstip, waarop de Tweede Kamer en het kabinet hun normale vierjarige pe riode zouden hebben voltooid, name lijk tot 1960. Op dat tijdstip zou de politieke verantwoordelijkheid van de staatssecretaris minder interessant zijn geworden en zou er intussen kostbare tijd voor de landsverdedi ging zijn verloren. Zou evenwel de commissie-Koersen werkelijk zoveel tijd nodig hebben? Waarom de staatssecretaris niet reeds eerder zijn ontslag heeft aan geboden, behoeft niet noodzakelijk geweten te worden aan hardheid "an begrip, maar kan zijn oorzaak vin den in de eigenaardige verhouding van een staatssecretaris tot zijn minis ter, tegenover wie hij een zelfstan dige mindere is. Minister Staf zal waarschijnlijk ook binnenskamert steeds hebben gesteld wat hij ook in de Eerste Kamer met enige klem heeft te kennen gegeven: dat de ver antwoordelijkheid voor het DML bij hem, de minister zelf, lag; dat hij er niet aan dacht af te treden, maar veeleer zou aanblijven om zijn ver guisde-mannen van het DML te ver dedigen. Deze houding van de minis ter maakt het de staatssecretaris wel enigszins moeilijk de beslissing tot af treden te nemen. Hij stond gisteren, hardop denkend, uitvoerig te beto gen, dat hij eigenlijk méér aan de Staten-Generaal, dan aan zijn minis ter verantwoordelijk was. Indien deze gedachtengang hem tot aftreden beweegt, zal hij zijn ambt ten offer brengen ter wille van de zelfstan dige verantwoordelijkheid van toe komstige staatssecretarissen. Inder daad, een wreed en zonderling bedrijf. En minister Staf? Het blijft enigs zins wonderlijk, dat de man, die zich verantwoordelijk noemt, niet dezelfde consequenties te dragen krijgt. De fouten van de heer Kranenburg wa ren immers ook de zijne. De verkla ring van het raadsel zal wel zijn, dat de heer Staf daar meer verdiensten tegenover kan stellen. Of is dit poli tiek niet relevant en moet men zeg gen, dat de heer Staf in feite meer vertrouwen geniet? Wij proeven een verschil van op vatting tussen Tweede en Eerste Ka mer. De Tweede Kamer had aan de staatssecretaris voorlopig the benefit of doubt willen laten, hangende een onderzoek naar de gestes van het D.M.L. Daar stak iets in: wij krijgen nu in ieder geval opening van zaken. De Eerste Kamer acht een onderzoek niet van belang. Wil het parlement niet voortdurend op de stoel van de uitvoerende macht gaan zitten om haar werk te controleren, dan moet het de bewindslieden kunnen weg zenden op bloot vermoeden van onbe kwaamheid, te meer daar deze be windslieden soms op bloot vermoeden van bekwaamheid waren benoemd. Ook daar steekt iets in, al werkt het stelsel soms wat wreed. «Gisteren hoorde ik de po litieke zaken in de we reld en dus ten onzent al dus samenvatten; „De een wacht op een werk- de ander op een ontslagver gunning; neem nou De Gaulle en Kranenburg..' Buziau zou gezegd hebben: „Daar zit iets in", al weet ik dan ook niet precies wat. Intussen hebben vooral de woorden, die de heer Vixseboxse van de C.H. in de Eerste Kamer heeft gesproken mij diep ge troffen en zelfs ontroerd. Hij vroeg zich ta.v. van het falen van de heer Kranenburg af: „Maken wij niet al len fouten?" En dat is een juiste en verhelderende vraagstelling. De heer Vixseboxse is duidelijk een zeer men selijk man; en hij laat zich in men selijkheid waarschijnlijk nog slechts door de heer Kranenburg overtreffen. Maar hij heeft gelijk, een diep en waarachtig besef van eigen fouten zal ons er ongetwijfeld van weerhouden de fouten van anderen al te zwaar te tillen. En zou dit besef collectief heer sen dan zou het zonder meer een einde maken aan alle politiek bedrijf. Ik zou wel eens willen weten of de heer Vixseboxse ergens candidaat is voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Ik sta achter hem. Wat mij betreft zouden alle mensen meer mogen denken aan hun aller laatste fout: het sterven, het toppunt van menselijkheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5