PFLIMLIN stuurt generaal Lorillot naar Salan Bonn vaardigt wet uit tegen lasterlijk geschrijf De Krimpenerwaard viert aparte Koninginnedag Gids en Maatstaf samen huldigen O A. Roland Holst f 139.- Sterke defensie vergemakkelijkt politieke oplossingen MINISTERIEEL GESPREK JL MET SPECIALE OPDRACHT Positie Franse kabinet thans geconsolideerd Een eend voor de Koningin Na rumoer om ex-keizerin Soray van Perzië !d4?iissüf - Boerin biedt alsnog excuses aan voor de schanddaad (1787) van de patriotten Genegenheid de zeventigjarige voor Schrikdraad"-theorie onaanvaardbaar nar«= Paus Pius XII „Oorlog niet altijd af keurenwaardig" Met straff en van twee jaar Raketneuskegel een attractie voor haaien Koningin Juliana bezoekt twaalf genieenten Minister Staf over militair-politieke ontwikkeling In Londen Ook met Pinksteren nog geen bussen DONDERDAG 22 MEI 1958 PAGINA 7 (Van onze Parqse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Na de uitslag van het dinsdag j.l. ge houden debat in de Nationale Vergade ring lijkt althans in het moederland de situatie ten gunste van de vierde Fran se republiek en haar huidige wettige gezagsdragers aanmerkelijk geconsoli deerd. Wanneer men van de overwel digende meerderheid die de regermg- Ptlimlin steunt en daarmee te kennen geeft dat zij van De Gaulles aangebo den diensten geen gebruik wenst te ma ken, de communisten aftrekt, blijft er hog een stevige werkeliik democrati sche meerderheid over, omvattend na genoeg alle radicalen met inbegrip van de dissidenten, de socialistische en re publikeinse verzetsunie, het Kassemble- ment des Gauches Kepublicaines, de socialisten en volksrepublikeinen beiden *net hun aanverwanten en het grootste deel dus niet het kleinste zoals aan vankelijk bericht van de onafhanke- lijken en boeren: tezamen de voor de republikeinse legaliteit en regering be trouwbare harde kern. Bij de boeren en onafhankelijken behoort evenwel Pinay tot de tegenstemmers. Pinay zou verlan- gen, zonder werkelijk Gaullist te zijn, «at voornamelijk om de eenheid tussen moederland en Algerije te herstellen, e regering toch haar toevlucht zoekt de generaal. Bij de volksrepublikei nen heeft Bidault zich openlijk achter De Gaulle gesteld en achter diens kan didatuur naar de macht: de man die de voornaamste rol heeft gespeeld bij de oprichting van de republikeinse Volksbeweging heeft daarmee nagenoeg de breuk met zijn party voltrokken. Ten aanzien van de communistische bijdrage tot de „verdediging van de republiek" schijnt, hoewel de officiële houding van regering en regeringspar tij ef e,en is van afwijzing, de appre- ri ,ln,i!0e „ver(ieeld te zijn. Het ligt na tuurlijk volkomen voor de hand dat men in de werkelijke bedoelingen der com munisten geen fiducie heeft. Binnen de „betrouwbare" republikeinse kern be staat echter zeker een stroming die be reid zou zijn het risico van een volks front te aanvaarden mocht dit nodig zijn om De Gaulle te weren, zoals er ook een stroming is die aan De Gaulle de voorkeur zou geven boven een volksfront. Ge minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, prees het dinsdag als een braaf gedrag dat de communisten hadden afgezien van de manifestaties op de Place de la République, op touw ge- Zet om te protesteren tegen de perscon ferentie van generaal De Gaulle. En uit de rest van Mochs interventie viel af te leiden dat hij het de communisten geenszins euvel duidt dat ook zij de re- Publiek mee helpen verdedigen. Daar- bnïip" betoogde in de raad der repu- teerd en eventueel zullen extremisten van links hetzelfde lot ondergaan, wan neer zjj aanslagen plegen op onze vrij heden". Maar de feiten zijn blijkbaar dat er tot dusverre door extreem links geen aanleiding is geboden om aldus tegen hen op te treden. Heeft het er dus alle schijn van dat „regering en republiek" de situatie in het moederland behoorlijk in de hand hebben weten te houden, de partij zal eerst definitief als gewonnen kunnen' worden beschouwd, wanneer ook Al giers zich weer effectief onder het gezag van de wettige centrale rege ling heeft gesteld. Zoals reeds bericht vAmt de regering vooral via de opper- lan hebber in Algerije, generaal Sa- betj-Ejt een herstel van de normale E&at jongen te kunnen komen. Zq met hAjfaarbij van uit dat Salan en zaam het leger in Algerije genoeg- geblevep Q bet wettig gezag trouw is dewerkingba van hem de vereiste me- Pflimlin heei? mogen verwachten, wag gemaakt reeds herhaaldelijk ge- contacten die „van de voortdurende de minister van met kem of met houden sinds oorlog heeft onder- j.l. Eergisteren en gjst Balans stafchef, kolonel6", toefde zelfs rijs, waar hij de minister ullle' te Pa" defensie uitvoerig versla„V1.n nationale bracht over de situatie "feft uitge- En gisteren verluidde '|eriie. 6 parys dat Generaal Lorillot, die generaal Ely te Parijs is opgevolgd als algemeen staf chef van de Franse strijdkrachten, weldra niet een speciale opdracht gene raal Salan zal bezoeken. Voorts meent men te Parijs te kunnen vaststellen dat generaal Salan te Al giers thans doende is de rol die de revo lutionaire of semi-revolutionaire Comi- té's de Salut Public zich aanmatigen of willen aanmatigen, zoveel mogelijk te reduceren. Nogal enige sentatie heeft het gewekt dat drie Franse depu- té's die de wijk hadden genomen naar Algiers, de uiterst rechtse heren Le Pen Marquet en Berthommier, als onge wenste gasten manu militari Algerije zijn uitgezet naar Spaans grondgebied. Indien het juist is dat generaal Salan zich inspant voor een terugkeer naar normale betrekkingen, dan vreest men echter te Parijs dat hij in de sociaal- republikeinse leider Jacques Soustelle zijn meest te duchten tegenspeler vindt. Volgens France Soir zou echter Pflim- lin pour le besoin de la cause volkomen bereid zijn generaal Salan te Algiers eenzelfde soepelheid van manoeuvreren toe te staan blijkbaar met inbegrip van aanhankelijkheidsbetuigingen aan generaal De Gaulle, die overigens ®brikt genomen niet opstandig zijn als hij zelf meent te moeten toepassen vanuit Parijs. Wat ervan zij: in de eerstvolgende episode van het Algerijnse drama neemt Salan thans een zeer centrale po> sltie in, waarin hij, of hij dit wenst of niet, een actie van zeer persoonlijk ini tiatief en dus van zeer persoonlijk ka rakter zal hebben te voeren. Paris Pres- se wijdde dan ook aan zijn personage en aan zijn militaire carrière een ganse pagina reportage. Deze meest gedeco reerde van alle Franse generaals in actieve dienst, streed in de tweede we reldoorlog onder het bevel van de ver maarde De Lattre de Tassigny; op de Lattres verzoek kreeg hij hem ander maal toegewezen als zijn adjunct tij dens de oorlog in Indo-China. Hij werd ook de Lattres opvolger aan het hoofd der Franse strijdkrachten in Indo-China na de Lattres dood. En bleef zulks tot 1953, toen hij werd opgevolgd door ge neraal Navarre. In zijn relaas van de faits et gestes van het eerste Franse leger, Rhin et Danube, gaf de Lattre van generaal Salan de volgende ka rakterontleding: „Hij is een generaal van het intellectuele type, die veel leest en veel bij zichzelf te rade gaat. Een geest neigende tot scrupules. Een subtiele intelligentie, diep gravend en langzaam. Roept de situatie niet in het leven, maar ziet ze aankomen en is in staat om ze dan aan te pakken met een buitengewone kracht en laat ze niet meer los. Begaafd met een groot in zicht, heeft hu het gevoel voor de gren zen, de mogelijkheden en de middelen. Gaat niet op pad zonder biscuits." Paus Pius XII heeft verklaard, dat de Kerk de leer, dat oorlog een noodzake lijk gevolg is van krachten in de na tuur of de mens, verwerpt, maar dat zij van oordeel is, dat een land het recht heeft zich te verdedigen tegen een aan valsoorlog, aldus meldt Reuter. De ver klaring werd afgelegd tijdens een au Mëntie die de Paus heeft verleend aan het damescomité voor geestelijke bij stand aan de Italiaanse strijdkrachten. „Terwijl alle volkeren zonder onder scheid vrede wensen, kunnen degenen die ze regeren, vandaag zowel als gis teren, ten prooi vallen aan onbeheerste krankzinnige hartstochten en God ver hoede het weer enorme conflicten ont ketenen", aldus de Paus. De Kerk is niet van oordeel, dat oorlog altijd afkeurens waardig is. Een land heeft onder be paalde omstandigheden het recht zich te verdedigen. „Geen volk, dat de veilig heid van zijn grenzen wil verzekeren, wat zijn recht en plicht is, kan het stel- len zonder een leger, dat in verhouding staat tot de behoefte, met alle zaken, die nodig zijn voor een snelle en sterke ac tie in geval van een onrechtvaar- digde bedreiging en aanval aldus de Paus. Buitenlandse staatshoofden zullen in "e Bondsrepubliek voortaan beter wor- ..beschermd tegen lasterlijk ge- jjUrijf in dagbladen en tijdschriften. H-6. Bondsregering heeft gisteren na tie o e6n door de meister van justi- e' «chaffer, uitgewerkt vetsvoorstel 2ai gekeurd, waarin dergelijk geschrijf revo» nea worden gestraft met een Van jR"isstraf van twee jaren, los dan nil vraaK of het geschrevene al lel op waarheid berust. de zeerelsontwerP is een uitvloeisel van zische o "piftige vertogen die de Per- land, vor t assadeur in West-Duits- opdracht Esfandiary-Bakhtiary, in hef minist'aa de Sjah Reza-Pahlevi tol in Bonn ho c0 van buitenlandse zaken van hot „'.f gericht naar aanleiding en weekMo'o in de Westduitse dag- ex-keizeri„ §ers over z«n scheiding van dochter „l s°raya. die overigens een Siah riL,van de ambassadeur is. De de rtini„g zelIs met verbreking van ter vS, j?tieke betrekkingen. Minis- de IJ Brentano heeft gisteren via verorUsohSSi„ SjahReza-Pahlevi de Eerino glnSen der Westduitse re- heid ongeboden en bij die gelegen- zourion 8 "disd, dat maatregelen halino .worden genomen om een her- moüj voorkomen. In een officiële £t k i® van dit ministerie, die i.a fanki-020 van ambassadeur vorst Es- w 'ary aan minister Von Brentano uitgegeven, werd verklaard, dat de berichtgeving over u ex-keizerin Sorayade fCheidmg Van gepaard is gegaan la West-Duitslanri draaiingen van de feiTen c-'FlF* T' ledigingen aan het adres va^i rf"aïe van Iran", en meer de bev^tn^ De Amerikaanse gepensioneerde ad miraal Josephus Riggs, die verbonden is aan het „Cook"-onderzoekingscentrum te Morton Grove, in de Amerikaanse staat Illinois, heeft verslaggevers mee gedeeld dat twee brieven, die zich be vonden in de neuskegel van de zondag j.l. afgevuurde Jupiter' -raket na een ruimtevlucht van 2.500 kilometer onbe- schadigd zijn teruggevonden. Dit rneiat Reuter. De brieven waren gericht aan de minister voor het Amerikaanse leger Wilber Brucker, en de chefstaf van het leger, generaal Maxwell Taylor. Riggs vertelde ook nog dat de neuskegel van een raket bq het neerkomen in de oce aan haaien aantrekt. Toen kikvorsman nen van de Amerikaanse marine er in augustus j.l. op uittrokken om een der gelijke neuskegel in veiligheid te bren gen ontdekten zij, dat 25 haaien zich er omheen verdrongen. De Krimpenerwaard en met name de twaalf uitverkozen plaatsjes van de streek hebben gisteren een aparte „Ko ninginnedag" gevierd. De vlaggen en wimpels, die kleurden in het vlakke land en uitbundig wuifden aan de ge vels van de stadjes en dorpen, maar vooral de vreugde van de bewoners aan de Waard, van de kinderen met name, betroffen het bezoek, dat hare ma.jest it hoogst persoonlijk aan de twaalf plaatsjes en, op weg daarheen, aan de streek bracht. Het bezoek begon offi cieel te Schoonhoven. In een deel van onze oplage van gisteren meldden wy dat reeds. Aan de grens der gemeente werd hare majesteit begroet door de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. Koningin Ju liana reed hierna naar het stadhuis van het oude vestingstadje In de raadzaal gaf burgemeester Aten een uiteenzetting over „De ontsluiting van de Krimpenerwaard". Hq sprak ook over de expositie van oude charters, die in het stadhuis is ingericht. Het volgende bezoek van H.M. gold het edelambachtshuis op de Havenoost zijde, waar een permanente expositie is ondergebracht van produkten welke worden gemaakt door in Schoonhoven gevestigde zilverfabriexen, leveranciers vm grondstoffen en halffabrikaten en van juweliers. Bij de nieuwe speelweide in Ammers- tol, de tweede gemeente van het ko ninklijke bezoek juichten de peuters van de kleuterscholen en zwaaiden zjj uit bundig met vlaggetjes toen de koningin aankwam. De ongeveer 550 inwoners van de vol gende gemeente op het programma, Vlist, een dorpje aan de rivier van die naam, waren allemaal uitgelopen toen de koningin er tegen kwart voor twaalf arriveerde. Burgemeester mr. L. C. A. Lepelaars wachtte H.M. bij de Vrouwen brug op. H, vergezelde de koningin in de hofautc tijdens de tocht van het ri viertje naar Stolwijk. De bewoners van Vlist maakten tij dens dit tochtje een oud onrecht goed. Bij de Vrouwenbrug over de Vlist hield een groep soldaten, gekleed als patriotter uit het jaar 1787, de hofauto tegen. Een boerin zei tegen de konin gin dat de tegenwoordige geschiedkun digen hebben vastgesteld dat prinses Wilhelmina, de gemalin van stadhou der Willem V, op 28 juni 1787 niet in Goejanverwellesluis maar in Vlist, op dezelfde plaats waar de koningin thans stond was aangehouden. „Wij Vlistenaren schamen ons hier diep over", zei de boerin. Plotseling kwa men uit boerderijen en schuren uit de omgeving van de brug boeren en boe rinnen aanrennen, gewapend met mat tenkloppers en ragebollen. De strijd duurde maar kort. De patriotten na men haastig de benen. Na dit vrolijke incident reed H.M. via Stolwijk, Burgemeester Luteijn bood de konin gin een schets aan van een schemer lamp, welke vervaardigd wordt door de Rotterdamse edelsmid J. Bosman. Dit geschenk zal een plaatsje krijgen in het Huis ten Bosch. In Lekkerkerk legde de koningin twee bezoeken al: een aan de gemeentelijke openbare leeszaal en een aan de Neder lands hervormde kerk. In de leeszaal lichtte burgemeester Muller zijn konink lijke gast voor over de culturele aspec ten van het leven in de Krimpener waard. Omstreeks half drie stapte de konin gin aan wal bij de stromvloedkering in Krimpen aan de IJssel. Per auto reed zij, toegejuicht door vele Krimpenaren naar de gemeentelijke lagere technische school, w cr deleerlingen een keurige erehaag hadden gevormd. H.M. werd daar door de gemeentelijke autoriteiten verwelkomd. Zij bezichtigde nadien een kleine, door plaatselijke bedrijven opge stelde expositie en luisterde naar een korte uiteenzetting over de industriali satie en de sociaal-maatschappelijke verhoudingen in de streek. De ourgemeester van Krimpen aan de Lek vergezelde h.m. de koningin toen zij omstreeks kwart voor vier door Bij haar bezoek aan Ammerstol ontving de Koningin van de heer D. Casteleijn een mooie Karolina-eend. zijn gemeente reed. De bevolking liet haar werkzaamheden in de steek en stroomde samen om de landsvrouwe van harte toe te juichen. In Ouderkerk aan de IJssel genoot h.m. in het groene kruis-gebouw van een kopje thee, waar na de tocht weer werd voortgezet. In Gouderak was het burgemeester G. Huurman die de koningin begroette en op haar tocht door het dorp vergezelde. nder de eenmalige redactie van Ed. Hoornik, Bert Voeten, Bert Bakker en W. Gs. Hellinga is een bijzonder nummer van De Gids en Maatstaf samen uitgegeven. Aanleiding daarvan is het verjaren van de dichter. A. Roland Holst. Het is een feestelijke bijeenkomst geworden en daar op een drukbezochte receptie niet iedereen aan het woord kon komen en. vooral, niet wil komen, heeft de redactie de lijst van sprekers moeten beperken. Het is alsof men nu eens, voor één keer, een geheel lijkend portret heeft willen ma ken. Er kwamen veel lieden aan te pas, die op het haar een schamplicht hebben gezet; hulpjes, die met veel te sterke lampen gejouwd hebben, en ef fecten beoogden welke door de lieden van het vak op bekwame wijze werden verzacht. Er zijn tegenlicht-opnemers aan te pas gekomen en lieden die ken nelijk geen groter genot kenden dan de jubilaris een spotlight midden in zijn gezicht te zetten. De bescheidenen, die snel, tussen de monsterapparaten door, een kiekje hebben genomen met een boxje dat ze, heel vroeger, bij de boter cadeau hebben gekregen en dat toch zulke uitstekende fotootjes maakt. Er zijn vrouwen bij, die er als het ware om gesmeekt hebben de heer Holst in bad pak te mogen fotograferen. Hij heeft voor dezen even achteloos geposeerd als voor die lieden, die hun eerbied wil den luchten met een sterk geretou cheerd statieportret. De een frunnikte aan zijn sjaal, vanwege de juiste plooi; de ander trok hem aan zijn das. De een wilde hem mèt, de ander zónder ring; deze in smoking; gene probeerde hem te vereeuwigen in een lubberend sportjasje. De zorgvuldigen stelden prijs op een close-up, de ruimzieligen prefe reerden een all-over-shot. En de heer Roland Holst zelf? Bij het doorbladeren van dit boekje zal hij als hij tenminste alleen is geweest toen hij het in handen kreeg waarschijnlijk tóch wat ontroerd en tegelijk monkelend van pret om zó veel bedoening, de bladzijden omge slagen hebben, en, hier en daar le zende wat er allemaal geschreven Advertentie Silette 2.8 Color-Apotar Pronto 139. Silette 2.8 Color-Apotar Prontor SVS f 179.- Silette 2.8 Color-Solinar Compur-Rapid met lichtwaarden ƒ215.- Silette 2.8 Pronto zwart/wit foto s of Agfacolorfilms. Kleinbeeldcamera s voor kleurenfoto's met Het Agfa camera-assortiment is veel groter dan u denkt, zowel in duurdere als in lager geprijsde toestellen. Vraag brochures aan uw fotohandelaar of bij de» Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98, Arnhem. 99 De minister voor defensie, ir. C. Staf, heeft woensdag een .-ede uitgespro ken in de jubileum vergadering van het verbond van protestants-christelijke werkgevers in Nederland, die in het Kur- haus te Scheveningen werd gehouden ter gelegenheid van het veertigjarige bestaan van het verbond. De minister sprak over de militair-politieke ontwik keling sinds de laatste wereldoorlog. Minister Staf zei o.m.: „Als uit on geduld de NA /O thans onvoldoende voortgang in de integratie en onvoldoen de besluitvaardigheid en eensgezindheid wordt verweten, is het goed te beden ken dat wat intussen in een vrije sa menwerking van souvereine naties we] is bereikt aan nauwkeurig uitgewerkte verdedigingsplannen, aan centrale be velsstructuur en aan daaruit voort vloeiende infrastructuur, een wonder in de geschiedenis mag worden genoemd. Niet voor niets blijft de Sovjet-Unie met De feestvergadering van de prot. christe- lijke werkgeversvereniging. Van links naar rechts: min. Zijlstra, min. Staf, voorzitter A. Borst Pzn en min. Luns de grootste vastberadenheid pogen de NAVO uit elkaar te wrikken door ver deeldheid teweeg te brengen onder de NAVO-bondgenoten. Wij moeten vooral voorkomen, zo ging spr. verder, dat wij ooit in een po sitie kunnen worden gemanoeuvreerd, waarin wij zelf de nucleaire oorlog zou- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiniiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiii den moeten ontketenen, terwijl de om standigheden dit nog niet rechtvaardi gen; dat wij op beperkte schaal in onze positie worden aangetast en daarop geen beperkt, doch slechts een onbe perkt antwoord hebben, of anders in de aantasting van onze positie moeten berusten. Minister Staf stelde vervolgens dat wij onze verdediging zo moeten in richten, dat wij op elke mogelijke actie een passend antwoord klaar hebben, en onze tegenstander voortdurend confron teren met de noodzaak, duidelijk zijn bedoelingen te openbaren. Daarnaast moeten wij een doeltreffen de bescherming hebben en houden van ons grondgebied in Europa. Er bestaat een hardnekkige visie, die wij de „schrikdraad"-theorie noemen, volgens welke in Europa volstaan zou kunnen worden met een dun scherm van troe pen, waarvan iedere aantasting het sein zou betekenen voor de strategische te genaanval met nucleaire wapens. De ze visie is echter in het bijzonder voor de continentale Westeuropese landen onaanvaardbaar. Door een dergelijke „schrikdraad"-verdediging zou niet al leen een beperkt locaal conflict ons meteen voor het in ieder geval te voor komen dilemma plaatsen de nucleaire oorlog te ontketenen of in de plaatselij ke aanslag te berusten, maar bovendien kan een dun scherm nimmer verhinde ren, dat onze landen in eerste instantie onder de voet worden gelopen en door de vyand bezet. De Sovjet-Unie en haar satellieten, zo vervolgde spr., hebben voortdurend een strijdmacht onder de wapenen, waarte gen wij alleen een numeriek voldoende sterke verdediging zouden kunnen op s'* bouwen, indien wij bereid zouden zijn ons dezelfde offers te getroosten als de communistische staten hun volken op leggen. Dit zou betekenen een militai- ïe diensttijd van twee tot vier jaren en een zeer aanzienlijke verhoging van de defensie-begrotingen. Het westen is daar toe niet bereid, omdat het geen genoe gen kan nemen m t de mate van aan tasting van de persoonlijke vrijheid en het lage levenspeil, waartoe het com munisme dwingt. Minister Staf zei vervolgens: „Het staat buiten iedere twijfel, dat het van overheersend belang voor onze veilig heid is, dat Engelse en vooral Ame rikaanse strijdkrachten op het vaste- land van Europa aanwezig zijn en blijven en dat daardoor Engeland en Amerika direct en werkelijk bij de be scherming van onze veiligheid betrok ken zijn. Dat is niet alleen een oven wegend politiek belang. Tenzij een „disengagement", of een atoomvrije zone, onderdeel is van de uitvoering van een algemeen politiek akkoord voor de nakoming waarvan deug delijke waarborgen zijn gesteld, kan het slechts een opgeven van onze vei ligheid betekenen. Als achter een der gelijke zone opnieuw een verdedigings systeem zou moeten worden georga niseerd, zouden wij nooit verder meer kunnen komen dan tot de inrichting van een „schrikdraad"-defensie, zón der enige waarde voor een werkelijke beveiliging van ons grondgebied. Na geconstateerd te hebben dat er berichten zijn, die willen dat de Sovjet- Unie inderdaad reeds bezig is bases voor middelbare-afstandsraketten in de satelliet-landen aan te leggen, besloot minister Staf aldus: „Wij staan nu voor de noodzaak, ook deze nieuwe bedrei ging weer te neutraliseren. Wij kunnen dit alleen doen door ook in West-Euro pa deze wapens op te stellen en toe te vertrouwen aan de geallieerde bevel hebbers, aan wie wij de verdediging va dit werelddeel hebben opgedragen. De bewapeningslast, die op het wes ten drukt en daar soms an der evoor uit gang vertraagt, drukt evenzeer op het Soviet-bloc en belemmert ook daar eco nomische expansie en sociale vooruit gang Het is mijn stellige overtuiging, lat Wop vrede en een toekomstige vermindering van de grote spanningen kunnen vertrouwen, wanneer wij ener zijds eensgezind, vastberaden en ster blijven, anderzijds ons steeds bereid to nen om op reële basis aan een oplos sing van de politieke spanningen mede te werken". De dichter A. ROLAND HOLST, die morgen 70 jaar wordt. werd, over de letters heen, denken aan de velen, die niet geschreven hebben, de tallozen voor wie hij als het ware de levende apotheose van De Dichter voorstelt; zijn lezers. Want A. Roland Holst is De Dichter bij uitstek. De enige, echte Dichter die Nederland ooit heeft bezeten, d.w.z. hij belichaamt alles, wat de grote en kleine Men van een Dichter let op, zetter, met een hoofdletter! verwacht. Hij is namelijk de profeet geïncar neerd, de bekleder van een ambt dat velen voor hem ten zeerste hebben ge ambieerd en dat niet schroomden te zeggen! En luid! Gorter, Henriëtte Ro land Holst, Marsman, of, om wat ver der terug te gaan, Bilderdijk. Maar geen van dezen hebben deze positie be reikt, noch de vele anderen die zich met onverwoestbaar optimisme trachtten te kleden in de profetenmantel, waardoor heen dan toch telkens weer een bloot been, een schouder, een van protest en dichtersverontwaardiging ten hemel geheven arm met dreigende hand, door heen kwam steken, omdat die mantel niet helemaal paste. A. Roland Holst heeft het profetendom nooit geambieerd. Hij is het, waarschijnlijk tot zijn eigen grote verbazing, geworden. Hij verkeer de echter voor dit ambt in de benijdens waardige positie dat hij zich altijd ver heeft kunnen houden van de echte ar moede, d.w.z. sociale onzekerheid. En daar zelfs de H. Thomas houdt, dat tot het ware geestelijke leven een zekere welstand behoort, Is het niet verwonder lijk dat de muze het indrukwekkendst gefluisterd heeft in de oren van hen die door geboorte dit voorrecht bezaten: Coleridge, Wordsworth, Byron, Sehlley, Landor, Tennyson, Browning, Arnold, Morris, Rossetti, Swinburne om de En gelse groten van de vorige eeuw slechts te noemen. En ook dat is geen toeval, want Roland Holst behoort, evenals de Tachtigers, in deze rij een plaats te vin den. Toch heeft het vrij lang geduurd voordat deze dichter het boek schreef dat hem als dichter en profeet com pleet gaf. Tot 1937. Toen kwam „Een Winter aan Zee". Inx dit werk heeft de dichter de runen van deze tijd ge lezen. Vjjf jaar lang heeft de schrij ver aan dit boek gewerkt. Zoals Mo zart in een brief heeft opgemerkt dat al zijn werk slechts een aanloop, een vooroefening is geweest tot zijn ope ra's, zo zal A. Roland Holst nu moe ten getuigen, dat al zijn bundels en afzonderlijke verzen: studies, voorlo pers, vermoedens zijn geweest tot dit Magnum Opus. Het is dan ook een uitzonderlijk goede gedachte geweest van de redactie van het feestnummer, dat W. Gs. Hellinga hiervoor een inleiding publiceerde en de dichter zelf een „rekenschap" noteerde. Maar er is nog meer in het feestge schenk dat de moeite waard is. Hiervan noem ik de bijdragen van Jan Engel man, Annie Salomons, die op de haar eigen wijze een uiterst scherp profiel trok van de eeuwig jeugdige Holst; van mr. A. F. Kamp, die hem bekeek als „Dorpeling in Bergen"; er is een post- hume bijdrage van Dirk Coster uit 1951, die hierin blijkt verder te kunnen kijken dan E. du Perron's neus lang was en nog een ander merkwaardig stuk, nl. van de overleden Carel Scharten uit 1946 dat een verantwoording bevat aan Roland Holst over zijn fascisti sche sympathieën; van Charley Toorop die heel haar felle, hartstochtelijke we zen voor de lezer oproept en van nog veel velen meer. Gedichten van Ach terberg, Andreus, Lucebert. Van Jeanne van Schaik-Willing een stuk dat veel meer zegt over Jeanne van Schaik-Wil ling dan over A. Roland Holst (dat is ook gewoon en behoorlijk bij een vrouw). Als slot wat vertalingen in het Frans, Duits, Engels, Zweeds, Italiaans, SpaansHoe verschillend van waar de ook, iedere bijdrage getuigt van een grote genegenheid voor de zevenogja- rige, die al moge hij van zichzelf g tuigd hebben: Merkt hoe ik langzaamaan bedaar Van Meeuw tot Ooievaar zij toegewenst dat hij, zelfs in zijn laats te metamorfose, verbonden blijve rne de jeugd, die, in nog vele jachten in hem een grootmeester zal blü\e herkennen. J.W.H. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren vonden besprekingen plaats tussen een hoofdambtenaar van het ministerie van Arbeid en de secretans- zeneraal van de Transportarbeiders- bond en vervolgens in de middag niet de directeur van het Londens Tran sportwezen. De besprekingen hadden tot doel het terrein te verkennen met het oog op een mogelijke hervatting van de besprekingen tussen werkgevers en werk nemers in het Londense busdispuut. Pinksteren is op komst, en de minister van Arbeid wilde blijkbaar een poging doen om het busverkeer te doen her vatten voor de Pinkstervakantie. De besprekingen van gisteren hebben echter vrijwel geen succes gehad. Sir John Elliot, directeur van het Londens Transportwezen, verklaarde gistermid dag na zijn bezoek aan het departement, dat de besprekingen geen aanleiding gaven om te hopen dat er meer uit zicht was op een spoedige bijlegging van het conflict.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7