Als katholieken met iets nieuws komen is iedereen éénsgezind tegen Woningdifferentiatie en huisvestingsbeleid KVP-forum in Heemstede Aöeoda Haarlem m NAAIMACHINE Het hart op de tong Bereikte resultaten zijn gevolg van samenwerking de raad STILLE BEDETOCHT N.E.l.-rapport inzake Schalkwijk VERKOPINGEN VRIJDAG 23 MEI 1958 PAGINA 3 K.V.P.-FORUM IN HAARLEM-OOST Over een eventu Zetelverdeling Grote gezinnen ZONDAG 1 JUNI ier ere van O. L. Vrouw van Haarlem VERTREK 5.45 uur van JANSSTRAAT Jongeren Weg A'dam-Haarlem wordt verbeterd Buschauffeur vrijgesproken Burgerlijke Stand Haarlem Arbeider krijgt staaf tegen kin Hoge tarieven t - Jill Weldadigheids bridgedrive Haarlemse Musijckkamer ZALIG GEMAK Films: 1 oneel Muziek Diversen I entoonstellingen „Eerlijke" vinder had bromfiets gestolen Geld uit tas in auto gestolen Tito stelt bezoek aan Warschau uit Waar gaan we heen?? De ontslagen hij Jan Dekker Voorzieningen voor werknemers met lang durig dienstverband Eindexamens 2e leerkring Rij ksk weekschool Beurs van Amsterdam - - [\e\N «>rk Twee kwesties voerden de boventoon gisteravond tijdens het forum, dat de H.V.P. in het jeugdhuis aan het Tey- lerplein organiseerde: de verkiezings propaganda van de Partij van de Ar beid en de woningbouw. Verschillende aanwezigen maakten aanmerkingen op de wijze, waarop de P.v.d.A. het alleen vertoningsrecht opeiste voor allerlei ïaken, de woningbouw en het onderwijs betreffende. De heer Schippers, voorzit ter van de K.V.P.-fractie, die deel uit maakte van hef forum, wees erop, dat deze dingen niet tot stand zijn geko men dan door de medewerking van een meerderheid in de raad en aange zien de P.v.d.A. geen absolute meerder heid heeft, betekent dit: door de mede werking van andere partijen, _Ln wat de voorstellen van die wethouders be treft: die zijn veelal een uitwerking van suggesties, die in de commissieverga deringen ot tijdens de begrotingsdebat ten naar voren zijn gebracht. De heer Schippers stelde er prijs op met nadruk te verklaren, dat hij het aandeel van de P.v.d.A. in de gemeentelijke politiek niet wilde kleineren. Maar de bereikte resultaten zag hij toch vooral als een vrucht van samenwerking tussen ver schillende partijen. Ten aanzien van wat niet in de P.v.d.A.-folders staat, merkte een an- der forumlid, de heer Van der Veldt, pP dat dJLJ> -P' en de andere Chris telijke partijen, verontrust door de trage voortgang van de woningbouw in Haariem, hebben aangedrongen op een womngbouwnota, die hen in het gelijk v ivil r moest een nieuwe dienst voor volkshuisvesting komen. En waarem- Pel niet omdat het in Haarlem zo goed Smg. in het bijzonder verdedigde de heer Van der Veldt het beleid van wet houder Angenent, toen deze nog de por tefeuille van Volkshuisvesting beheer de. De heer Happé heeft op zijn moei zame pionierswerk voortgebouwd. En de heer Rood, candidaat voor de nieu we raad en lid van het forum, voegde daaraan toe, dat de cijfers uitwezen, dat de heer Happé beslist niet zoveel betere resultaten heeft bereikt, hoewel «U onder veel gunstiger omstandighe den kon werken. ,e heer Schippers merkte op, dat de portefeuilles van de heren Happé en Geluk wel de meest spectaculaire wa ren. De P.v.d.A. noudt ervan om hier mee propaganda te maken. De K.V.P. houdt zich doorgaans veel rustiger. Misschien zeits wel te rustig. Ten aan zien van de heer Geluk, merkte de heer «schippers op, dat in de P.v.d.A.-iolders evenmin melding wordt gemaakt van het feit, dat hij een ernstig conflict heeft gehad met de rijksinspecteur voor het lager onderwijs en dat hij in dat conflict tenslotte zijn ongelijk heelt moeten bekennen. Daardoor heeft de heer Geluk bij de beslissende rijksin stanties veel Kwaad bloed gezet, het geen de ontwikkeling van het onder wijs in Haarlem allerminst ten goede is gekomen. Bovendien streeft deze wethouder, aldus de heer Schippers, naar een perfectionisme, dat de ge nood1*^?. veel geld Kost, zodat andere rurK K^ .hjke voorzieningen achterwege i,,i j blUven Hij verweet de heer Ge luk dan ook net algemeen belang te veel uit het oog te verhezen. Uiteraard kwam ook de Kwestie van de katholieke vormingsscliool voor de detailhandel weer aan de orde en zo- wei de heer Schippers, als de neer Van der Veldt herhaalden daarbij, dat de andere partijen doorgaans wel vlot meewerken aan Katholieke voor steilen, die ingevolge de wet mede werking van de raad behoeven. Maar ais het enigszins kan en die medewer king is met strikt vereist, dan blijkt het klimaat voor de katholieken toch niet gunstig te zijn. Uitvoerig gingen beide lorumieden in op het drama van de katholieke ambachtsschool, die by herhaling door de raad ge weigerd werd. Pas toen deze school reeas op de rijksbegroting stond, gat «ks raad zich gewonnen. De heer Van afe«U het vierde forumlid vatte het 'samen: „Wanneer de katholie- tot -ptet een voorstel Komen om iets niet i^bci te brengen, dat anderen nog er cuu'jhben, dan zijn de anderen het met valnaehijk over eens, dat zo-iets de neuij de katholieken, maar van heer Ro0h dient uit te gaan." De iangrijk jnRerinnerde eraan, hoe be- eenheid van dit opzicht de politieke de katholieken is. zetelverdeling in ü'e wijziging in de van de Komende gemSaa ais gevolg zingen, verklaarde Qe epteraadsverkie- dat een winst van üe Schippers, tische socialisten, vermo^-de pacifis- te van de F.v.d.A zou ga^ibk ten kos- brokkeling de K.V.P. ais twe~alke ver" ste partij alleen maar ten groot- komen. Dit zal ongetwijfeld 0«?ede kan spelen, wanneer straks de Wethonï} roi zetel verdeeld moet worden. M«t s' druk verklaarde de heer Schipp^ na- de K.V.P. zijn eigen koers zat blijven varen, die van het evenwicht tussen overheidszorg en Persooniyge vrijheid. Van een overwinning van de V.v.D. en daarmee van een verster. king van de liberale invloed, verwacht te hij vooral ook op onderwijsterrein. Weinig goeds. j Gevraagd werd ook, waaroni de K.V.P.-fractie niet ge protesteerd bacJ toen destijds besloten werd het consul tatiebureautje der kruisverenigingen helemaal aan de uiterste rand van ae Amsterdamse buurt te bouwen en niet in het centrum daarvan. De heer van der Veldt vroeg zich af of deze kwes tie wel in de raad behandeld was, ter wijl de heer Schippers stelde, dat zo de raad al geoordeeld heeft, zij dit ge daan heeft op grond van ambtelijke in lichtingen. Wanneer, zoals de vragen- steller meende te weten, die ambtelijke inlichtingen niet geheel correct waren, dan zai men op dit punt bijzonder scherp moeten toezien De heer Schip pers was van oordeel, dat met name de afdeling Stadsontwikkeling van Openbare Werken nogal eens erg star is in haar opvattingen. De heer Van der Veldt spoorde de betrokkenen aan in dergelijke gevallen tijdig contact op te nemen met de fractie. Ten aanzien van de huurverhoging van nieuwe wonin- gen, kon het forum nog weinig positiefs meedelen, aangezien deze kwestie nog bu de gemeente in studie is. Een der aanwezigen herinnerde het forum aan de zeer slechte staat, waarin de wonin gen m de omgeving van de Ter Haar- straat en de Alberdingk Thnmstraat verkeren en de heer Van der veldt zet te uiteen, dat er zo nog tal van woning blokken zijn, die te lijden hebben onder achterstallig onderhoud. Er is echter niet genoeg geld voorhanden om al deze dingen tegelijk uit te voeren. De vra gensteller werd dus verzocht nog wat geduld te hebben. Interessant was de vraag over de mo gelijkheid van een subsidie voor grote gezinnen, die in grote woningen met hoge huren moeten wonen. De forum leden waren eensgezind van oordeel, dat men moet oppassen met een soort subsidieregeling in zulke gevallen, om dat de grenzen erg moeilijk te trekken zijn: wie wel en wie niet. Tot troost kon de heer Rood meedelen, dat de woningbouwverenigingen nog wel eens wat kunnen doen bij het vaststellen van de huren, door voor de gewone huizen een iets hogere en voor bejaardenwo ningen voor grotere gezinnen een iets geringere huur te rekenen. De opheffing van Haarlemmerliede kon de heer Schippers niet toejuichen, hoewel hij volledig accoord kon gaan met de annexatie van Zuid-Schalkwijk ten bate van de woningbouw. Dat hier door recreatiegebied verloren ging ook voor de Haarlemmers betwijfelde hij. Advertentie steun ontvangen. De heer Van Liemt wees er op, dat eigen veldbezit een dure liefhebberij is en hij vermoedde, dat de verenigingen daarom geen aanvragen indienden. De vraag, hoe men de jongeren voor al moet interesseren voor de politieke vraagstukken, werd vooral door de heer Van Liemt beantwoord. Hij meende, dat de hedendaagse jeugd niet erg e- brand is op organisaties. Men gaat lie ver zijn eigen gang en de propaganda voor het politieke werk zal dus naar nieuwe methodes moeten zoeken om de jeugd te enthousiasmeren. De heer Van Liemt ontkende sterk, dat de he dendaagse jeugd slechter zou zijn dan de jeugd van vroeger. Zij is alleen an ders, meende hij en men zal dus andere methoden moeten zoeken om haar te bereiken. Overigens kon hij de belang stelling van de ouderen voor het poli tieke werk ook niet erg bewonderen. Het ligt in de bedoeling van de rijks waterstaat, nu de tramlijn Haarlem-Am sterdam is opgeheven, de rijksweg tus sen Amsterdam en Haarlem te verbe teren. Op het wegvak Amsterdam-Half weg zal de 9 meter-brede hoofd verharding op 13 meter breedte worden gebracht, met aan de noordzijde een doorgaande parkeerberm. Langs de noordzijde van de rijbaan tussen Haarlem en Halfweg zullen gedeeltelijk -osse parkeerplaat sen, gedeeltelijk 'n doorgaande parkeer berm worden aangebracht. Ook de wegverlichting zal aan de nieuwe eisrn worden aangepast. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 30-jarige N.Z.H.-chauffeur vrijgesproken, tegen wie veertien da gen geleden geëist werd vijfenzeventig gulden boete of dertig dagen hechtenis door de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. Hij stond toen terecht voor een fout bjj het slui- Integendeel, het uitbreidingsplan Zuid- ten van de uitgangsdeur van zijn bus Schalkwijk voorziet juist in een grote hoeveelheid groen, parken en sportvel den. Met de vragensteller vermoedde hij, dat deze sportvelden wel gemeen te-eigendom zullen worden. Mèt hem voelde hij ook meer voor een sportvel- denbezit van de verenigingen zelf. De verenigingen hebben echter nog geen wensen in deze richting geuit. Indien dit gebeurt, zullen zij bij de K.V.P. alle hebben welke fout hij vier jaar geleden ge maakt zou hebben. Een destijds 69-ja- rige dame zou namelijk nog niet volle dig uitgestapt zijn, toen de deur geslo ten werd. Zjj zou aan de deur zijn blij ven hangen teen de bus al reed en la ter gevallen zijn. Als gevolg van het on tijdig sluiten zou het slachtoffer onge neeslijk letsel aan haar been opgelopen GEBOREN: G. J. Tolmeijer-Stuur- ™an (2 zoons); R. L. van Dnm-Gerrit- ■pJ. T. H. Spigt-Mathejj, z.; C. t F,"de Waal, z.; M. Jansen-Bruin, z.; rn'ajSA611 Rooden-Smit, z.A. M. Braaks Kuin 'ievehsz, d.; C. Waterham-van de d-; G- A- Piek-Kuiper, d.; J. Stieltip?lglflvIatheij' <L: H- D- Ferwerda- GETRhini, Ruigrok-Meijer, d. en a h A- van de Lagemaat en G rSchardijn; M. H. Gigengack ve en m ?sl J- Ruigrok van der Wer en H ii' i Stevens; G. R. Bangert »n- D ft'. p- Klitzie en M. J. Roo- Broèw- A t ezekolk en van den A T t> J' van Meerten en F. Meter; P.' J en P-Otter; E. Jansse en A j" pïr?r: M- O. van Zuijdam en J. Visser- M Taa2' v, u°" Fraterman en A. weeen'. n J" Schonhage en C. vai Cronau. G' V3n d6r OVERLEDEN: G. :e en C. van Nim- 'een en G. W. den <jri.,®c?Lltte' 4 maan- SchkeeSi!Leit: W-„Ligthart,_ 7! j.. 76 evpogtstraat; C. Voetelink-Schoon, J-, Klpnerdanark: J. LanknKR1?f®rdaPark: J- Karrenbeld- 62 j„ Kolkstraat; G. E. A M na boot- 64 Potgieterstraat Het Nederlands Economisch Instituut heeft in samenwerking met de socio- graaf van de afdeling Stadsontwikkeling van Openbare Werken in Haarlem een rapport samengesteld over „de differen tiatie van de woningbouw cn 't te voeren huisvestingsbeleid in het toekomstig stadsdeel Schalkwijk". Men gaat er in dit rapport van uit, dai de woningvoor raad in Schalkwijk zodanig gedifferen tieerd moet zijn, dat zij overeenkomt met die va geheel Haarlem. De bedoe ling hiervai is, dat van het begin van de opbouw van deze hele nieuwe stads wijk af, gepoogd wordt de bevolking eenzelfde structuur te geven als die ge middeld ii. de rest van Haarlem geldt. Daardoor vermijdt men wat in de sedert de oorlog gereedgekomen nieuwe wijken is gebeurd, dat er zich vooral jonge ge zinnen vestigen, hetgeen het treffen van tal van bijzondere voorzieningen nodig maakt, zoal., het bouwen van talrijke scholen in nieuwe wijken. Het huisves tingsbeleid zal er dus op gericht moe ten zijn, dat de woningen van meet af aan bezet worden door gezinnen, die er qua hun structuur in thuis horen. Van d 10.000 in Schalkwijk te bouwen woningen, zouden volgens het rapport 57 pet woningwetwoningen en 43 pet nremie- of vrije woningen moeten zijn. Zo ongeveer schat men dat in 1970 de behoefte in Haarlem zal zijn. Maar in verband met de samenstelling van de Haarlemse bevolking in dat jaar, zal er vooral behoefte blijkc" te bestaan aan woningen in de hogere huurklassen. Vandaar, dat in het rapport gevi seerd wordt maximaal 57 pet woning wetwoningen te bouwer en minimaal a pet premie- of vrije woningen. De samenstellers van het rapport zijn voorts van oordeel, dat 27 pet van de te bouwen woningen ééngezinshuizen moe ien zijn en de rest flats Van die 27 pet zou 2 pet benut kunnen worden als woningen voor gezinnen met aanpas- "gsmoeiiijkheden. Aangezien vooral vjijygen bouwers voorkeur voor éénge- het Zen blijkt te bestaan, wordt in 25 pet PFort voorgesteld 3/5 van deze laten k premie- of vrije woningen te ningwetwF?en en slechts 2/5 als wo- 1500 premi"ngen- Hetgeen neerkomt op gen en 1020 of, vriJe eengezinswonin gen. woning wet-eengezinswonin- Voorts heeft in Schalkwijk o?len berekend, dat voor ongehuwde Yeer, 360 wonin gebouwd moeten w„!f:kende vrouwen |ens de berekening terwijl er vol- alleenstaande bejlarJLWon\ngen voor zijn Verwerkt men de, nodlg zullen T gegevens jie berek^f5 omtrent de grootte der gezmnen en daarmee in verband de nodige srootte van woning, dan komt men tot de enn clusie, dat van dt 430 te bouwen premie', of vrije woningen er 2800 als zinshuis. gebouwd moeten worden. Daar bij heeft men een volgende verdeiw berekend: 280 tweekamerwoningen; 490 driekamerwoningen870 vierkamerwo- Gistermiddag waren enkele arbeiders van de dienst van Publieke Werken van Zandvoort op het vuillaadstation aan de Van Lennepweg bezig met het verplaat sen van enkele spoorwagons. Een 46-ja- rig- arbeider trachtte een wagon tot stilstand te brengen door een ijzeren staaf op de rails te leggen. Toen de wa gon op deze staaf inreed schoot die om hoog en de werkman kreeg daarmee .-P. tegen de kin. Hij kreeg een cYhiuJf® ?,kfractuur en een hersen- ls naar het Diaconessen- huis in Haarlem vervoerd. er woningen ningen; 920 vijfkamerwoningen; en 240 zes of meerkamerwoningen. Daarbij wordt gerekend, dat iedere woning een tweede woonvertrek telt. Van de 5700 te bouwen woningwetwo ningen, zouden er 120 gebouwd moeten worden als ééngezinswoning, waarvan 200 als woning voor gezinnen met aan passingsmoeilijkheden. De resterende 4500 woningen moeten dan als meerge- zins-woningwetwoning worden opge trokken. Ook hier heeft men een ver deling berekend en wel: 570 tweeka merwoningen; en 490 zes- of méérka- 1780 vierkamerwoningen; 1860 vijfka merwoningen en 490 zes- of mééeka merwoningen. De afdeling Heemstede van de Katho- lieke Volks Partij belegde gisteravond in Nieuw Berkenrode voor haar leden een forumavond, die naar de voorzitter de heer Th. A. G. Bekker meende goed was bezocht. In het forum hadden en kele leden van de katholieke raadsfrac tie zitting, te weten de heren Th. Ver hoeven, fractieleider, N. van der Lin den, E. J. van Lent, wethouder van Openbare Werken en Woningbouw en P. Zegwaart. In het vraag- en antwoordspel was vanzelfsprekend ruim plaats ingeruimd voor de woningbouw en het huisves tingsbeleid. De heer Van Lent memo reerde wat de laatste jaren op het stuk van de woningbouw in Heemstede tot stand is gekomen. Niettemin ziet de toe komst er somber uit, temeer daar de gemeenten geen premiebouw ter hand mogen nemen. Hij deelde mede, dat in de eerstvolgende raadsvergadering een voorstel aan de orde komt tot bouw van vier en vijftig woningen. Verder zijn er plannen om driehonderd woningen in de Rivierenbuurt te bouwen en honderd woningen ten westen van de Glipper- vveg. Ondanks de bouwactiviteiten van de laatste jaren is de oplossing van de woningnood in vergelijking met een jaar of tien terug nog geen stap dich terbij gekomen. Nog altijd wachten meer dan vijfhonderd ingezetenen op een woning. Ten antwoord op een vraag zei de katholieke wethouder, dat de bouwkosten voor een behoorlijke woning ,,en ik wil in Heemstede alleen maar behoorlijke woningen bouwen, ook voor de arbeiders" nog altijd zeer hoog zijn. Dientengevolge zullen de huren voor deze woningen naar de mening van velen aan de hoge kant blijven. De heer Van der Linden en later ook de heren Verhoeven en Zegwaart meenden, dat op het huisvestingsbeleid van het college van B. en W. maar weinig viel af te dingen. Ofschoon de verantwoor delijkheid daarvoor alleen door B. en W. wordt gedragen trachten de ver schillende fracties achter de schermen aandacht te vragen voor bijzondere ge vallen. Naar aanleiding van een vraag, waar in de hoge elektriciteitstarieven aan de orde werden gesteld, zei de heer Zeg waart, dat er op het ogenblik gewerkt wordt aan de invoering van een zoge naamde oppervlakte-tarief, in ruil voor het wat de heer Zegwaart noemde „goede sociale tarief". Binnen de kring van consumenten zullen bjj realisering van die plannen vooral de arbeiders en de kleine winkeliers het slachtoffer worden. Hij zegde zijn auditorium bij voorbaat toe, dat de fractie van de KVP zich tegen het oppervlakte-tarief zal verzetten. Door de huidige beste dingsbeperking zullen plannen voor het invoeren van een kook- en nachttarief voorlopig niet kunnen worden gereali- seerd. De fractieleider de heer Verhoeven verklaarde, daartoe genood door een vraag, waarin de capaciteit van de zit tende KVP-raadsleden ten opzichte van leden van andere fracties mm of meer en bepaald niet opzettelijk in twijlel werd getrokken dat de katholieke raads- fractie voor andere partijen beslist niet behoeft onder te doen. Zij is erudiet ge noeg en bepaaldelijk niet behept met een minderwaardigheidscomplex, omdat zij in haar midden geen academisch ge vormd lid heeft, Het ontbreekt haar niet aan gezond intellect. Naar aanlei ding van deze vraag gispte de heer Verhoeven de betrekkelijk geringe be langstelling van katholieke academici voor de actieve politiek. Verder antwoordde hij op een desbe treffende vraag, dat Heemstede het ka rakter van forensengemeente nog altijd heeft behouden. De eerste jaren zal daarin maar weinig verandering komen, omdat ook de planologen de opvatting huldigen, dat Heemstede forensenge meente dient te blijven. Er zal in de toekomst plaats zijn voor ongeveer 35.000 inwoners, van wie een groot ge deelte werkzaam zal zijn buiten de ge meente. Slechts een klein deel zal o.a. werken in de klein-industrie, waarvan de aanwezigheid door de heer Verhoe ven wel op prijs werd gesteld. Tenslotte sprak de heer Verhoeven als zijn mening uit, dat het college van B. en W. na de verkiezingen met één wethouderszetel moeten worden uitgebreid. Nu al blijkt soms, dat er te veel werk is voor drie wethouders en de burgemeester, die de portefeuil le van onderwijs beheert. v S .-.vav.r yq,.-ArjVLy JV w- v. v-- ,iruii»"OT.yvn-vw.v.v LL..JL Voorbijgangers keken vanmorgen vreemd op en bleven staan. Geen wonderwant hel was geen alledaagse bruidsstoet die vanmorgen het Haarlemse stadhuis verliet. De bruidegom, de 25-jarige hofmeester bij de K.L.MJ. P. Weber, leidde zijn 21-jarige bruid, voor haar huwelijk mej. C. J. de Jong, naar de bruidsauto, ...een T-Ford uit het jaar 1908. Het publiek toonde zich blij verrast met deze uitzonder lijke en fleurige stoet. Onder een regen van rijst reed het vehikel weg. Gloednieuwe Fords reden voor om de familie naar de Ned. Herv. kerk in Haarlem-noord te brengen, waar het huwelijk kerkelijk werd ingezegend. Een Brennabor, een wagen uit 1920, sloot de stoet. Het comité weldadigheids-bridgedri ves Haarlem en Omstreken organiseert onder auspiciën van de bridgeclubs „Spel en Vriendschap", „Haarlemse Bridgeclub", „Haarlem N.B.B." en „Boekenroode" een weldadigheids- bridge-drive op zaterdag 31 mei, des avonds om half acht in resaturant-pavil- joen „Dreefzicht" te Haarlem. De ba ten daarvan zullen ten goede komen aan de stichting adoptie-commisie be jaarden. Deze adoptie-commissie biedt twee maal per jaar feestelijkheden aan de ouden van dagen in Haarlem en om geving, waarbij de bejaarden worden onthaald op enige versnaperingen. Het laat zich moeilijk omschrijven, wat dit voor deze veelal eenzame en zieke bejaarden betekent. Om de tot nu toe gevolgde gedragslijn te kunnen vol houden, is financiële hulp nodig, welke het comité weldadigheids-bridgedrives thans door 't houden van een weldadig heids-drive aan de stichting tracht te verschaffen. Het inleggeld bedraagt 2 per declnemer(ster)gespeeld zal wor den volgens het Howellsysteem in „Open drive". De drive komt te staan onder leiding van de heer H. de Vries, Prins Mauritslaan 99 te Overveen, tel. 13067, bij wie men zich voor deelname aan de drive kan aanmelden; aanmel ding kan eveneens geschieden bij bet secretariaat van het comité weldadig heids-bridgedrives Haarlem en Omstre ken, Paviljoenslaan 3, Haarlem, tel. 21485. Een fraaie beker is als prijs be schikbaar gesteld; door verschillende instellingen, winkeliers en particulieren zijn Iraaie prijzen beschikbaar gesteld. Ook de „Bloemenveiling" te Aalsmeer geeft weer van haar vrijgevigheid blijk. Bjj aanmelding wordt men verzocht, de speelsterkte op te geven: hoofd-, le- of 2e klasse. De Haarlemse Musjjckkamer geeft zondagavond 1 juni in de Renaissance' zaal van het Frans Halsmuseum een kamermuziek-avond. Op het pro gramma staan de Suite in b kleine terts en het Brandenburgs Concert van J. S. Bach, alsmede werken van Vivaldi, Sammartini en Riciotti. Aan het jaarverslag, dat secretaris H.W.M. van Os uitgebracht heeft voor het Interparochieel Sociaal Charita tief Centrum van Haarlem en Om streken, en als alles van zijn hand gelardeerd met bon-mots, ontlenen wij de navolgende, ietwat extremis tische, passage: Tot een „daad. van naastenliefde" werd de bewoners der bejaarden huizen achter de Kathedraal gelegen heid geboden bij de priesterwijding- 1957. Zoals Sursum Corda berichtte, plegen op de jaarlijkse hoogtijdag de familieleden der te wijden pries ters en subdiakens vaak „in grote verlegenheid" te verkeren: na een dikwijls lange reis meestal per autobus zitten zij die dag vele uren in het kerkgebouw. Vóór de plechtigheid zouden zij gaarne in de gelgenheid gesteld worden om „hun handen te wassen." Hiervoor werd een alleszins te rechtvaardigen be roep gedaan op de gastvrijheid der bewoners van genoemde bejaarden huizen. Intussen voegt deze „daad van naastenliefde" een nieuw project toe aan de Zaligprijzingen: „Zalig zij. die benauwden op hun gemak stellen!". Advertentie Mad- CINEMA-PALACE: Das einfache chen, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ERANS HALS: Bambi, a. 1. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: The bridge on the river Kwal, 14 j. 2, 8 uur. Zo. en ma. 1.30, 4.30, 8 uur. Ma.-ochtend: Het rijk van de zon, 14 11 uur. Za.-avond: Liefde die duur betaald wordt, str. volw., 23.30 uur. LUXOR: Getuige a charge, 14 jaar (derde week), 7, 9.15 uur. Donald Duck en zijn vriendjes, a. 1. 2, 4.15 uur. Do. alleen om 2 uur. MINERVA: T.m. ma.: Daar is de dokter, 18 jaar. Vr. 8.15 uur. Za. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. en ma. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di.: Rear Window, 18 jaar, 8,15 uur. Do. Anna Karenina, volw., 8.15 uur. REMBRANDT: De weduwnaar met vijf dochters, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.Karavaan der verdoem den, 14 J. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: De eenzame ruiter, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Ma. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. STUDIO: De lord, de lady en de butler, alle leeft, (achtste week) 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma.-ochtend: Onderbroken melodie, a. 1„ 11 uur. Zaterdag 21 mei Stadsschouwburg, 20 uur: „Plantage Ta marinde", een toneelstuk van de Neder landse toneelschrijver mr. Hans Keuls. Het handelt over de zich wijzigende toestanden in West-Indië en wordt door de Toneelgroep Theater gespeeld. Cruys Voorbergh heeft de regie en Peronne Hosang, Elly van Ste kelenburg en Cruys Voorbergh spelen de voornaamste rollen. Zondag 25 mei (Eerste Pinksterdag) Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep ineater met „Plantage Tamarinde" (Zie za terdag 24 mei). Maandag 26 mei (Tweede Pinksterdag) ThSeateYSChouIlrbur*> 20 uur: Toneelgroep een ton»»?1 "De prin« en de showgirl", tHHerLYf. f, over een Balkanprins, die in 1911 vewfiïi gspiechtiSheden in Londen revue-meisje. W°rdt op een Amerlkaans Woensdag 2g mei Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagsche Comecue met „Toontje heeft een paard ge tekend", een aardig maar enigszins uit de til d zijnd blijspel van Lesley Storm. Regie- Cees Laseur, m.m.v. rie Carelsen. Donderdag 29 mei Stadsschouwburg, 20 uur: Haarlemse To neel Club met „Sabrina", blijspel van Sa muel Taylor. Regie: Wim Pauw. Vrijdag 23 mei Concertgebouw, 20.15 uur: Vierde avond in de Vocale Cyclus, m.m.v. Annette de la Bije, sopraan, en Jan de Man, vleugel. Programma: Werken van Schubert, Wolf, Ravel, Flothuis. Maandag 26 mei (Tweede Pinksterdag) Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, sadsbeiaardier. Dinsdag 27 mei Grote Kerk, 20 r.ur: Orgelbespeling door Piet Kee, Programma: werken van Tise- louze, Buxtehude, Bach, Reda, Kee. Woensdag 28 mei Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen uitvoering van het Haarlems Muziekinsti tuut. Donderdag 2» mei Grote Kerk, 15 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Programma: werken van Tiselouze, Bach, Mozart, Schubert, Barthol- dy. Vrijdag 23 mei St.-Jozefschooi, Bloemendaal, 20 uur: Fo rum-avond KVP-Bloemendaal. Zaterdag J4 mei Den Hout, achteg jest. Dreefzicht, 20 uur Circo Espanol. Zondag 25 mei (Eerste Pinksterdag) Den Hout, achter rest. Dreefzicht, 14 en 20 uur: Circo Espanol. Maandag 26 mei (Tweede Pinksterdag) Circuit Zandvoort: Auto-races om de Grote Prijs van Nederland. Krelagehuis: Internationaal tafeltennis toernooi. Den Hout, achter rest. Dreefzicht, 14 en 20 uur: Circo Espanol. Dinsdag 27 mei Den Hout, achter rest. Dreefzicht, 14 en 20 uur: Circo Espanol. Gemeentehuis, Noordwijkerhout, 19 uur: Openbare vergadering van de raad der ge meente Noordwijkerhout. Woensdag 28 mei Geb. St.-Bavo, 19.30 uur: Ontspannings avond algemene bond voor ouden van da gen. Donderdag 29 mei Den Hout, achter rest. Dreefzicht, 14 en 20 uur: Circo Espanol. staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstr. 112, Haarlem, Tel. 11142 Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 13—16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953. Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 10—17 uur; op zon en feestdagen van 13—17 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 9—17 uur; za. 9—12 uur. Tot en met 17 me) elke vrijdag en za terdag van 20—22 uur met kaarsverlicbting Teylers Museum: Schilderijen 19e en 2üe eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—17 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 1012.30 uur en van 1417 uur. Zo. van 14—17 uur. Keukenhof, Lisse: Geopend tot en met 26 mei van 9 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang. Linnaeushot, Bennebroek: Geopend tot en met september, van 9 uur v.m. tot een hali uur na zonsondergang. Tot half mei: verlichting van historische gebouwen en vlagveriichting op fcu Sta tionsplein te Haarlem. Openluchttheater: Expositie van werken van in de gemeente Bloemendaal woon achtige kunstenaars. Geopend- t.m. 26 mei; dag. van 1017 uur. Witteveen's modemagazijnen: „Expositie Beeldende Kunst". Expositie van werken van Jopie de Groot, Willy Blees, Takin Parlavantzas en Paulus Reinhard. Ge opend di. t.m. za. van 9—18 uur; ma. van 13—18 uur (tot eind mei). Kunstzaal „De Ark", Nw. Heiligland: Ex positie van schilderijen en tekeningen van Norbert André de la Porte. Geopend dag. van 1022 uur, behalve op wo.- en za.-middag en op Tweede Pinksterdag (t.m. 2 juni). Stadskweektuin: Geopend tot en met 1 juni. dagelijks, ook zondags, van 1012, van 1417 en van 1021 uur. Gisteren meldde zich bij de Haarlem se politie een 20-jarige kappersbediende uit Haarlem, omdat vlak na eikaar een jongeman zijn regenjas en zijn brom- liets, die hij sedert 17 mei vermiste, kwam terug brengen. De jongeman was eerst de regenjas, die achterop de bromfiets was gebonden, komen bren gen. Toen de kappersbediende zei, dat hij nog zijn bromfiets miste, antwoord de de jongeman, dat hij naar het rp- wiel zou uitkijken. Even later verscheen hij weer met de bromfiets. De eigenaar was zo verheugd, dat h(j de „eerlijke vinder vijfentwintig gulden gaf. Later bekroop de kappersbediende ech ter hef gevoel, dat er iets met in de haak was, een reden waarom hij zich met de politie in verbinding stelde. De ze ging op onderzoek uit en vond de jongeman, een 19-jarige matroos. In de schuur achter diens huis vond men twee bromfietsen, die van diefstal afkomstig bleken. De matroos bekende sedert 16 mei nog andere bromfietsen te hebben gestolen, waaronder de bromfiets van de kappersbediende. Een in de Drap- peniersstraat, die hij in Bloemendaal achterliet, een in de Lange Margaretha- straat, die hij op de Gedempte Oude Gracht had laten staan, een op de Jans- weg, die hij in Alkmaar in een stalling had gezet en een in Amsterdam. De ma troos is in verzekerde bewaring gesteld. Gistermorgen, toen een 26-jarige groentenhandelaar uit Haarlem om kwart voor zes naar de groentenmarkt ging, liet hij zjjn geldtas in zijn auto liggen en liet het portierraampje open staan. Toen hij om kwart voor acht wil de wegrijden, zag hij dat uit de tas een bedrag van 260 aan bankbiljetten was verdwenen. Honderd gulden aan klein geld had men er in gelaten. In diplomatieke kringen te Londen verneemt United Press, dat de presi dent van Joegoslavië zijn voorgenomen bezoek aan Warschau heeft uitgesteld. President Tito heeft partijsecretaris Gomulka in een persoonlijke brief van zijn beslissing op de hoogte gebracht. Te Londen wordt deze mededeling uitgelegd als een teken van steeds gro ter wordende verwijdering tussen Tito en de landen van het communistisch blok. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoor delijkheid der Redactie, Anoniem ingezonr den brieven worden terzijde gelegd). Heeft U zich ook wel eens afgevraagd „wat doen de jongelui in Haarlem en omgeving in hun vrije tijd? Hoe verma ken zjj zich, speciaal gedurende het weekend? Er zijn er, die voetballen, tennissen, enz. Anderen brengen de ge hele avond door in een café. Maar wanneer je wilt dansen, weet je een voudig niet waar je naar toe moet gaan. Ja zeker in Amsterdam en Zand voort kun je dansen. Maar de sfeer is daar niet al te best en de zaak kost daar bovendien nogal wat. Met Pinksteren sluit het Mozart-cafê in de Vleeshal te Haarlem, en ook in een etablissement aan de Kruisstraat aidaar is zondag het seizoen, wat dan sen betreft, afgesloten. Als het nu mooi weer is, kun je nog eens naar het strand gaan of iets dergelijks. Helaas heeft Holland niet zo'n denderend kli maat, zodat dat lang niet altijd mogelijk is. „De Instuif" vind ik ook niet veel zaaks meer. Bovendien komen daar voornamelijk jongelui tussen 16 en 19 jaar. Waarom is het in de Kruisstraat en in het Mozart-café dikwijls zo druk, dat er jongelui teruggestuurd moeten worden? Alleen omdat zij de gelegen heid eens gezellig te kunnen dansen met beide handen aangrijpen! Of moe ten we langs de straat slenteren, of on ze weekends in café's doorbrengen? Waarom heeft Haarlem ons zo weinig op het gebied van amusement te bie den? Waarom de omliggende grote plaatsen en steden wel? Iedere jongen en ieder meisje, die de gehele week gewerkt hebben vliegen er het weekend graag eens uit! W. v. d. L., Bennebroek. Voor oudere werknemers met een langdurig dienstverband van de n.v. Jan Dekker in Wormerveer, waar ten gevolge van de sluiting van de fabriek 260 man ontslagen zijn zullen voorzie ningen getroffen worden. Aldus werd door de Algemene Bedrijfs groepen- centraie medegedeeld na een vergade ring met de directie van Jan Dekker n.v. In deze vergadering heeft de directie een duidelijk beeld gegeven van de fac toren, welke haar genoopt hebben tot het treffen van ingrijpende maatrege len. De werknemersorganisaties van hun kant verklaarden begrip te hebben voor de toestand, waarin de onderne ming thans verkeert en bepleitten de noodzaak een voorziening te treffen met name ten behoeve van de oudere werknemers met langdurig dienstver band. De directie bleek bereid, met mede werking van de Chemische Fabriek „Naaiden" die de aandelen van de n.v. Jan Dekker heeft overgenomen de benodigde gelden beschikbaar te stel len voor het treffen van een onder de gegeven omstandigheden, ook naar het oordeel van de werknemersorganisaties verantwoorde voorziening. De organisa ties zullen van het resultaat dezer be spreking op korte termijn aan het personeel verslag uitbrengen. Geruchten, dat de zeepfabriek van Jan Dekker door de Unilever zal wor den overgenomen, werden door Unile ver tegengesproken. Geslaagd de dames: B. Boers (Vel- sen), R. Boeschoten (Haarlem), N. Bijs ter (Haarlem), H. van Veelen (Zand voort), M. van der Wateren (Haarlem). (Niet otfldële Koersen 1 Slot Ned 1953 Ned 1953 3V4 Ned 1956 SVi Ned 1948 3>/« Ned 1950 3V« Ned 1954 3'A Ned 1955 1 3-3V4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac inschr GrtbK 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned Handel Mil cert K.O Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl Amerika Ltln Kon Ned Stoomb Mil Ned Scbeepv Unie KLM H V.A Dell cert. A'dam 2Vi '56 J A'dam '56 O A'dam 111 Rentespaarbr. Anaconda Coppei Bethlebem Steel Jhryslei Corp General Electric teneral Motor? Kennecott Copper K.XJA Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ rtoyaj Dutcb snelJ Union Oil Southern Pacific Southern Railway Li de water O S Steel 23/5 93 \'4 93 Va 93V4 93% 87% 87% 89% 90% 91% 91H 93% 94rt 89% 891, 108% 151 166% 16614 192 286% 160 282 327 32514 230 284% 28414 165 90 167 58b 58(4 140 140 129% 12914 107% 108(4 100.20 95% 83% 85 82 96 96 108 21/5 22/5 43% 44'4 40% 4U4 46% 46i 4 58% 5914 37s/g 38 87 88 25% 26 35% 3514 33 331,4 44% 46 44% 45 73% 74V» 44e 44 38 3814 21% 21?4 62% 64 goed omshoufiend UITSLAG HUIZENVEILING VAN 22 MEI TE HAARLEM Perceel Haltestraat 21, Zandvoort Roosveldstraat 21, Sophiastraat 65 en 67, Spaansche Vaartstraat 21, 23, Rollandslaan 53, Lange Annastraat 15 Voorzorgstraat 49 en 51, Oranjeboomstraat 155 en 15', 'T Krom 33, Lange Poellaan 17, Rijpstraat 1, Leidsestraat 123, Herensingel 59 zw. en rd„ Herensingel 61 zw. en rd„ Jan Steenstraat 13, Zandvoort, Zuid Brouwerstraat 32, Westerhoutstraat 16, Kleine Houtstraat 46, Ian van Nieuwenhuyzenstr. 30, opbod afslag totaal 10800.- 2000.- 12800.- 4500.- 4500.- 11100.- 150.- 11250.- 8200.- 8200.- Vervallen 6300.- 6100.- 200.- 3505.- 5.- 3510.- 2210.- 150.- 2360.- 900.- 200.- 1100.- Vervallen Vervallen 1625.- 1500.- 125.- 5500.- 5500.- 5200.- 5200.- 2500.- 950.- 3450.- 3000.- 3000.- 12600.- 5.- 12605.- 8000.- 1300.- 9300.- 7300.- 7300.- koper K. C. v. d. Broek qq Opgehouden N.N. N.N. Vervallen H. I. van Goor qq N. H. Ofeigssen J. Boon C. Overweg Vervallen Vervallen Mevr. C. Tijsterman -van Goor N. H. Ofeigssen T. H. Bijman qq C. J. Dalman Th. Bijman qq D. de Vries qq F. Wildeboer qq P.J.Kol en G.G.Kol

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3