Vei •zekering tegen atoomrisico spoedig mogelijk Dli (lAlLit De Witte Stier" voor de Amsterdamse rechtbank wSËËÈmêiM Uitgesloten examenkandidaat procedeert tegen de staat K ru iswoord raadse l Protest tegen gang van zaken in openbaar kunstleven ERIC DE NOORMAN Nederlandse pool in oprichting Vos Eis van vier jaar wegens overval op oude man tï Kamers van koophandel protesteren tegen verhoging telefoontarieven „Monopolie van museumambtenaren en geestverwante journalisten9 VERDACHT VAN „SPIEKEN" VRIJDAG 30 MEI 1958 PAGINA Schadeverzekeraars bijeen te Scheveningen o Rumoer in de Nationale Vergadering De briefwisseling met Auriol Indonesië beschuldigt Nederland KIND DODELIJK GEWOND Aanvaring in Amster dam-Rijnkanaal schiet jager neer Louison Bobet in de Tour de France 126 Als Erwin ziet, dat de Skalde door de vijand overmeesterd is, worden hem allerlei dingen duidelijk, onder andere, dat deze dus toch klaar blijkelijk geen verrader is. In een vertwijfelde poging te redden wat nog te redden valt, springt hij roekeloos achter het bootje aan in het verraderlijke moeras. „Pas op!" loeit Svein, „daar kun je niet lopen!" Erwin luistert niet en plonst verder in het water, dat hem nu tot het middel reikt. Hij begint pas te luisteren, als de pijlen uit onzichtbare bron afgeschoten, om hem heen zwermen. Svein grijpt Erwin bij een arm en sleurt hem terug. Een pijl ketst af op zijn helm. Hij uit een gesmoorde verwensing en waadt nog sneller voort. Alom klinkt gekerm van gewonden, de verwarring is onbe schrijflijk. „Terug, terug!" schreeuwt Erwin schor. „Loopt voor je leven of wij gaan er allemaal aan." wwmmmmm 6 juni internationale melkdag Drieling in Sittard Adres aan de minister Venlo draait 200.000 kroppen sla door Trein in Algerije door bom ontspoord Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Open brief van Arti et Amicitiae Kard. Stepinac: geen reden tot ongerustheid H. BLOEDWONDER VAN BOXTEL Zondag herdenking (Van onze Haagse redacteur) Onder voorzitterschap van mr. H. T. Asser, ae aftredende voorzitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzeke raars zijn woensdag door een voorlopig bestuur de laatste voorbereidingen ge troffen voor de binnenkort te verwach ten oprichting van de Nederlandse pool voor verzekering van atoomrisico's. Zoals in het verzekeringsbedrijf 'e- bruikelijk is wanneer het sant om de verzekering van een gering aantal risi- eo's van zeer grote omvang en van -eer onbekende aard, were de poolvurm ge kozen om aan kernreactorexploitanien de benodigde dekking te verschaffen voor de risico's van materiële schade en wettelijke aansprakelijkheid, voort vloeiend uit het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Thans wordt reeds deel genomen door meer dan honderd Ne derlandse en hier 5e lande vertegen woordigde buitenlandse verzekerings maatschappijen en wel voor ruim zeven miljoen gulden voor de rubriek ma e riële schade en 4,5 miljoen gulden voor de rubriek w.a. schade voor in Neder land gelegen risico's. Op grond van bij een enquête verkregen resultaten is nog een stijging zowel van het aantal deel nemers als van het bedrag van inschrij ving te verwachten. De diverse pools in de verschillende landen zullen in (Vervolg van pagina 1) Alvorens wij het gaan hebben over de laatste ontwikkelingen binnen de diver se politieke partijen en daarmede over de vooruitzichten n»et betrekking tot De Gaulle's investituur, dienen wij thans eerst melding te maken van het andere opzienbarende evenement van de dag: de boodschap van president Coty aan de Nationale Vergadering, waarin hij uiteenzet waarom hij, de president der Republiek, voor de gebeur tenissen door de knieën is gegaan en diensvolgens de Nationale Vergadering verzoekt dit eveneens te doen en zulks uitermate dringend: namelijk met de bedreiging dat hem, zo zijn pogingen generaal De Gaulle legaal aan de machi te brengen mislukken, slechts zou res ten af te treden. De boodschap werd gistermiddag om drie uur staande voorgelezen door de heer Le Troquer. De afgevaardigden hebben de boodschap staande en in stilte aanhoord, echter niet zonder te demonstreren: zodra de boodschap te spreken kwam over generaal De Gaulle, gingen de communisten, die tot dus verre eveneens de staande houding had den aangenomen, ostentatief weer zit ten, daarin gevolgd door een klein aan tal 'socialisten en enkele andere linkse afgevaardigden. "'"""'Toen de voorzitte- de voorlezing be ëindigd had, was er enorme verwar ring, althans onder die afgevaardig den, die blijkbaar niet met het scena rio op de hoogte waren, het grote merendeel. Er ontstond spoedig groot tumult; eerst zongen de communis ten, een deel der socialisten en ande re linksen frenetiek de Marseillaise. Er was geroep van „Leve de Repu bliek", „De Gaulle ne passera pas", „A bas le fascisme". De deksels van de lessenaars kwamen in actie. Vervolgens wierp de rechterzijde zich eveneens op de Marseillaise. „Het midden" bleef over het algemeen „van steen". Vanuit een der openba re tribunes werd toen in de zittings zaal een regen van vlugschriften neergeworpen: daarin werd gevraagd om een referendum te laten beslis sen. De voorzitter werd boos, de regering had reeds de zittingszaal verlaten. Ten slotte dromden ook de afgevaardigden de zaal uit en de wandelgangen in. En daar ontstonden hevige scheldpartijen met een bijzonder rijk repertoire. De communisten verklaarden dat het pre sidentieel initiatief een walgelijke coup de force was en van de minister voor Europese zaken de heer Maurice Faure vernam men: „Wij kunnen het niet meer aan". Te midden van de opwin ding moesten toen de meeste afgevaar digden ontdekken, dat op deze middag het scenario nog aanzienlijke andere ontwikkelingen i.i petto had. De Kamer telex begon plotseling de tekst af te le veren van eerst een lange brief, die de socialistische oud-president der Repu bliek Vincent Auriol op 27 mei aan ge neraal De Gaulle had gezonden —„Cher général" gevolgd door de tekst van het antwoord, dat generaal De Gaulle woensdagavond te 23 uur had doen ge worden aan Auriol: „Cher Président". Voor een samenvatting van deze brief wisseling verwijzen wjj naar elders in dit nummer. Het antwoordschrijven van De Gaulle aan Auriol werd verschillend beoor deeld; volgens sommigen was het een meesterwerk, volgens anderen was het diep ontroerend, hoe men ook over De Gaulle en zijn kandidatuur dacht, ande ren, met name de coipmunisten na tuurlijk, vonden het een poging tot af persing. Met dat al is voor de politieke par tijen of voor de individuele gewetens der politici het uur der laatste beslis sing aangebroken. De socialistische fractie heeft opnieuw vergaderd en heeft met 62-29 stemmen haar goedkeu ring gehecht aan de terminologie van Auriols schrijven. Te verstaan gegeven werd daarbij, dat dit een versoepeling betekent van het tot dusver door haar ingenomen standpunt. De versoepeling zou zijn te weeggebracht door de tekst van het antwoord van De Gaulle aan Auriol, hetwelk volgens menig socialist mis schien de mogelijkheid van een nieuwe opening inhield. De groep zal vandaag andermaal beraadslagen en heeft in middels Guy Mollet opgedragen con tact met De Gaulle op te nemen. In de fractie der Republikeinse Volks beweging heeft Pflimlin, die zei dat hij „alle gegevens der situatie grondig kende", verklaard dat de burgervrede nu nog slechts bewaard kan blijven door een regering-De Gaulle. De groep heeft echter nog geen beslissing geno men, naar zij zegt. De radicaal-socialisten staan alsnog „met de grootste voorbehouden'.' tegen over De Gaulle's kandidatuur. Zij wen sen dat Mendès-France contact op neemt met De Gaulle. Mendès-France xou daarvoor niet veel voelen. nauwe samenwerking dekking verlenen op in Europa gelegen reactoren. Volgens een mededeling van mr. As ser is het niet uitgesloten, dat op de duur ook de vervoerder en opslaghou der van atoommateriaal onder de ver zekering kunnen vallen. De verzekering zal zich echter niet uitstrekken over zeeschepen, die eventueel van atoom energie gebruik zullen maken. Men meent, dat dit mee- een aangelegenheid is voor de transportverzekeraars. Hoe wel uitzonderinger misschien mogelijk zullen zijn. zal de verzekering in het algemeen evenmin betrekking hebben op het gebruik van isotopen voor me dische doeleinden. De kwestie van de omvang van de wettelijke aansprakelijkheid heeft aan leiding gegeven tot uitvoerig interna tionaal overleg met als doel de unifi catie van de wetgeving in de vorm 'an een conventie. De daarin op te nemen regeling van de wettelijke aanspraite- lijkheid van de reactor-exploitant zal naar haar aard aanzienlijk moeten af wijken van de huidige regeling in het burgerlijk wetboek. Tijdens de algemene vergadering vah de Nederlandse Unie van Schade verzekeraars te Scheveningen heeft de voorzitter, mr. H. T. ^ss®r onder meer opgemerkt dat de K.P.M.-vloot, in tegenstelling tot vroeger berichten, niet geheel bij Lloyds tn Londen ver zekerd was. Het risico ad 100 min. was voor 60 procent op de Neder landse markt en voor 40 procent in Londen verzekerd. In die 60 procent in Nederland participeerden een groot aantal Nederlandse en een groot aan tal buitenlandse maatschappijen (hier te lande door agenten vertegenwoor digd). Het Londense a ndeel kwam mede daardoor maar voor een deel voor rekening van Lloyds. Door herverzekering zou de schade uiteindelijk door de verzekeringmaat schappijen van nagenoeg de gehele wereld vergoéd hebben moeten wor den. Mr. "I. T. Asser maakte nog ge wag, zij het onder groot voorbehoud, van een te vormen tijdelijke, maar nauwe samenwerking tussen de ver schillende groeperingen in het ver zekeringsbedrijf met het oog op de politieke en economische situatie in Indonesië. Sinds juni 1957 hebben de Neder landse maatschappijen, die bedrijvig heid in Indonesië ontplooien, de resul taten van dit werk buiten de boeken moeten houden al wordt die bedrijvig heid voortg.zet, aldus de voorzitter in zijn jaarrede.- Zowel confiscatie, als naasting en sequestratie zijn achterwege gebleven en toezicht is het enige waar toe de Indonesische overheid heeft be sloten. Tijdens de algemene vergadering is als opvolger van mr. Asser als voorzit ter van deze unie aangewezen mr. H. v. Manen. Naar aanleiding van het protest van Nederland bij Amerika tegen de wapen leveranties door de V.S. aan Indone heeft de Indonesische minister van bui tenlandse zaken dr. Subandrio, de Ne derlandse regering ervan beticht haar buitenlandse politiek te .-icLten op het „belemmeren van de vooruitgang en stabilisatie in Indonesië". De minister drukte tevens de hoop uit, dat de poli tiek der Verenigde Staten jegens In donesië niet zal worden -ebaseerd op de politieke inzichten der Nederlanders. Hij zeide, dat de betrekkingen tussen Indonesië en de Verenigde Staten de laatste jaren niet zo bevredigend zijn geweest, omdat zij werden beïnvloed door de Nederlandse belangen in In donesië In de Czaar Peterstraat le Amster dam is een zesjarig jongetje, dat plot seling de weg overstak, aangereden door een vrachtauto. Met een hoofd wonde is het opgenomen in het Wil- helminagasthuis, waar het enige uren later is overleden. In het Amsterdam-Rijnkanaal is een motorsleepboot gepasseerd door een Duits motortankschip, waarbij de sleep boot tegen het tankschip werd gezogen. De sleepboot maakte slagzij, de ruiten van de voorkajuit braken, zodat het water naar binnenstroomde. Er ont stond daardoor grote schade aan het meubilair. Het water stond een meter in de roef. Het tankschipis doorge varen. >e 20-jarige Michael Sara uit Tre- gony in Cornwall ligt in het zieken huis, hij is aangeschoten door een jonge vos. Michael porde met de kolf van zijn dubbelloops jachtge- wenr in het hol, waar een door hem aange-choten vossejong een toevlucht had gezocht. Het geweer ging af. de jager werd gewond en wist slechts met moeite een nabijgelegen boer derij te bereiken. Poeren die het ge weer terugvonden, trokken het uit het hol. Het vosje, dat inmiddels aan zijn verwondingen was gestorven, kwam er mee uit, een van zijn poot jes om le trekker geklemd. Louison Bobet heeft er in beginsel in toegestemd deel te nemen aan de Tour de France. iij heeft te Rome een lang durig onderhoud gzhad met Marcel Bi- dot, de ploegleider van de Franse na tionale format'e. (Van onze verslaggever) „Eerst was hij alleen maar lastig, nu is hij een positief gevaar geworden Deze woorden sprak donderdag mr. J. J. Abspoel, officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank. In de verdach- tenbank zat bleek en ontdaan de man over wie het deze keer ging, een 24- jarige schilder, alias „De Witte Stier' Hij stond terecht voor een reeks mis drijven waarvan diefstal met geweld pleging de ernstigste was. Hoe ernstig bleek wel uit het requisitoir, waarin de officier van justitie een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van vier jaar met aftrek vorderde. Verdachte woonde in januari met zijn meisje in een zomerhuisje te Egmond aan de Hoef. Hij leefde daar ls en vluchteling, want in zijn portefeuille droeg hij het papier waarop hem be volen werd zich in de gevangenis te melden voor het uitzitten van een hem door de rechtbank opgelegde straf. We gens geldgebrek trok de schilder her haaldelijk op roof uit. Overal waar hij kwam, maakte hij de boel onveilig. Een Woensdagmiddag hebben de Nederlandse Spoorwegen met een gezelschap journalisten van Utrecht uit een rit door Mid denNederland gemaakt ter introductie van de nieuwe ligrijtuigen en de nieuwe doorgangsrijtuigen, waarin tegenover elkaar liggende zitbanken kunnen worden veranderd in slaapbanken. Van de eerste is Werkspoor begonnen met de afleve ring van 25 stuks en van de tweede soort heeft Beynes in Beverwijk er dertig gebouwd en geleverd. Op deze foto ziet men hoe comfortabel de slaapbanken wel zijn in de nieuwe doorgangsrijtuigen. Duidelijk is te zien hoe twee zitbanken een slaapbank vormen (Van onze Haagse redactie) Mr. P. A. Roggen heeft donderdag voor de president van de Haagse recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, in kort geding zijn vordering toegelicht jegens de staat der Nederlanden in een examenkwestie. Mr. Roggen treedt op namens de ouders van een Haagse jongeman die 14 mei tijdens het schrif telijk staatsexamen in het gebouw van de Haagse dierentuin werd uitgesloten van verdere deelneming aan dit examen (H.B.S.-A) wegens poging tot fraude. De secretaris van de examencom missie had in een tas die naast het examentafeltje van de jongeman stond, een papier aangetroffen met formules voor rekenkundige reeksen. Het papier stak voor ongeveer de helft boven de tas, een militaire broodtas, ui Volgens d examencommissie had de jongeman dit papier bij zijn examenwerk kunnen gebruiken. Tijdens de middag van het incident werd het schriftelijk examen wiskunde afgenomen. Direct nadat de surveillant het pa pier had gevonden, gaf de jongeman als verklaring, dat hij het papier tij dens de middagpauze had doorgeke ken. Des avonds belde de moeder van de jongeman de voorzitter van de examencommissie op. Zij beweer de Jat er een jas over de tas van haar zoon zou hebben gelegen, lie door de surveillant per ongeluk was weggeschopt. Daardoor zou het pa pier zichtbaar zijn geworden. De sur veillant kon zich niet herinneren dat er een jas over de tas had gelegen. Weer later legden de ouders van de jongeman een doktersattest over. 'Volgens dit attest zou de jongen over zulke slechte ogen beschikken dat hij vanaf zijn zitplaats nooit op het pa pier formules zou hebben kunnen le zen. Zowel mr. D. J. Veegens, die voor de staat pleitte, als de surveillant en de vader van de jongeman demon streerden hoe het papier uit de tas had gestoken en hoe de tas had gestaan. Mr. Veegens noemde de verklaringen van de jongeman en zijn moeder alsook het doktersattest een veelheid van uit vluchten, welke op zijn minst verdacht mocht worden genoemd. De jongeman is goedgekeurd voor de militaire dienst en heeft overplaatsing aangevraagd van de intendance naar de cavalerie. Hij moet dan toch wel re delijk goede ogen hebben, aldus mr. Veegens, die de. jongeman schuldig achtte aan bedrog of poging tot bedrog en van mening was dat de vordering van mr. Roggen diende te worden af gewezen. Wat mr. Roggen vorderde was een „conserverende noodmaatregel". Laat de jongeman verder examen doen ter- wül ik met de boven de examencom missie staande autoriteiten overleg, zo zei hfl. Volgens hem was er op zijn aller minst twijfel aan bedrog of poging daartoe. Over het onderzoek na het in cident, dat door de examencommissie was ingesteld, was hij niet tevreden. Hi1 ontkende dat de jongeman met het be treffende papier boze bedoelingen had gehad. Mr. Witsen Elias zal donderdag 5 juni uitspraak doen. bromfiets, een hele serie rijwielen en tal van grote en kleine geldbedragen heeft hij in januari en februari wegge nomen. Op de 28ste januari bezocht hij een oude kennis, een 73-jarige kleer maker. Beslist niet met vriendelijke be doelingen, want in de zak van zijn re genjas zat een ijzeren staaf. Het was zijn plan om daarmee de man onschadelijk 1 maken en er met zijn geld van dooi te gaan. Driemaal belandde het ijzeren voorwerp met grote kracht op het hoofd van de kleermaker. Deze moet wel ovei een heel erg dik schedeldak beschikt hebben, want hij bleef op de teen en schreeuwde om hulp. De dader ging er ijlings van door. Een buitengewoon ge mene roofmoord, -:ei de president, mr J. Coninck Liefsting, die uit het straf blad van verdachte tal van veroordelin gen wegens diefstal en verduistering oplas. „We behoeven ons geen illusies te na ken dat deze man na het uitzitten van zijn straf als een fatsoenlijk mens in de maatschappij terug zal keren. Hij zal zich nog heel wat keren aan iets schul dig maken. Het enige wat we kunnen doen is hem een straf te geven waar door hij overvallen zoals die op de oude man achterwege zal laten", aldus de of ficier van justitie. De raadsman memo reerde dat verdachte erfelijk belast was en wees voorts op enige verzachtende omstandigheden.. Hij bepleitte een ge combineerde straf. "Uitspraak 12 juni. Horizontaal: 1. moesplant; 5. leeftijd (Eng.); 7. het zijn; 11. afvoerkanaal; 13. prompt; 16. deel v. e. vogel; 17. plaats in Japan; 19. kleur; 20. staart (Eng.); 22. uitstekende rotspunt in zee; 24. vreemde munt (afk.); 26. karakter; 28. vaartuig; 29. eenheid van kracht (afk.); 30. geneesheer; 32. in orde; 34. plaats in Noorwegen; 36. omroepvereniging; 37. rekenraam; 40. lichaamsdeel; 42. putem- mertje; 43. tegen; 44. wiel; 45. zijn; 49. meisjesnaam; 50. romeins keizer; 52. liefkozing; 53. vruchtbare plaats; 55. De zesde juni zal voor negen Euro pese landen, waarbij ook Nederland, dit jaar gelden als de internationale melkdag. Deze dag zal het gebruik van melk ln deze landen gepropageerd worden door campagnes via de publiciteitsme dia, aangevuld door het presenteren van gratis glaasjes melk. In Nederland, waar het Nederlands zuivelbureau de propagandadag orga niseert, zal minister Vondeling van 8.05 tot 8.10 uur in de avond in de uitzending van de VPRO een toespraak houden. Daarnaast wordt, doormiddel van centrales voor de melkslijteru en voor de melkfabrieken, een internatio nale affiche gedistribueerd in een tota le oplaag van 30.000 stuks. De actie van de melkslijters duurt van 1 tot 7 juni. Bovendien zullen deze affiches op 2200 scholen worden rondgedeeld. De rijdende melkbar van het zuivel bureau, die op het ogenblik in Den Haag is bi) de tentoonstelling „In Zui- velland", zal daar op de internationale melkdag van 's morgens tien uur tot 's avonds tien uur gratis melk ver strekken. Nederland, dat per jaar 200 liter melk per hoofd (totaal 2miljard li- ter) consumeert, staat als zevende op de wereldranglijst, waarvan Nieuw- Zeeland de leider is met 208 liter per Het echtpaar Crijns-Mestrom te Sit tard is donderdag verblijd met de geboor te van een drieling: een dochtertje en twee zoontjes. Moeder en kinderen ver blijven in het ziekenhuis te Sittard en maken het naar omstandigheden goed. De roepnamen van de kinderen zijn Ca roline, Wilhelmus en Lodevicus. De heer en mevrouw Crijns zijn in 1954 getrouwd. In 1955 werd een zoontje geboren, ln 1957 een tweeling (twee dochters) en nu de drieling. De Kamer van Koophandel voor Hol lands Noorderkwartier heeft, mede na mens de Kamers van Koophandel van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en nog een 32-tal KVK's in den lande een adres gericht aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin ernstig geprotesteerd wordt tegen „de bedrijfs- politiek van de P.T.T." en verzocht wordt de verhouding tussen het Rijk en het P.T.T.-bedrijf op andere wijze te regelen. Vooral wordt bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen verhoging van de telefoontarieven, daar deze een on nodige last zouden leggen op het be drijfsleven. In de eerste plaats werden de tariefs verhogingen van 1957 ingevoerd op een tijdstip dat de regering van haar kant een dringend beroep deed op het be drijfsleven om prijsverhoging tegen te gaan, de motieven hiervoor gelden nog onverkort. Daarnaast stelt de Kamer, dat de tweede tariefsverhoging per 1 no vember 1957 niet noodzakelijk is geweest en derhalve een onnodige last op het bedrijfsleven legde. Deze verhoging, waarvan de op brengst op 16 miljoen is begroot, is namelijk even groot als het bedrag, a»i aan de algemene reserve zal woraen toegevoegd. Deze reserve sedert 1953 onveranderd voor 40 mil. joen op de balans van het beurst en wordt, blijkens een mededeling van de minister, niet in de p ver" hoogd, dm haar te versterken, maar om gelden in het bedrvjf te houden, teneinde daarmee investeringen mogelijk te ma- ken. In feite is deze extra-reservering dus een verkapte winst, die door de ge bruikers met taneisverhoging wordt opgebracht. Uit de beantwoording van de minister in de Eerste Kamer heeft adressante opgemaakt, dat een deel van de lasten- verhoging, voorzover betrekking heb bend op de investeringen, uit de reeds bestaande algemene reserve had kunnen worden geput, maar dat deze reserve bp het Rijk is beiegd en slechts bestaat uit ae papieren schuldbekentenis, waar- op ln verband met de liquiditeitspositie van het Ryk thans niet kan worden te ruggevallen. De kamer noemt dit een onhoudbare regeling, die dringend ver betering behoeft. Gezien mede de financiële verhouding Ruim 200.000 kroppen sla hebben aan de Venlost veiling de minimumprijs van 4 cent per krop niet kunnen halen en zijn doorgedraaid. Van de tienduizend aangevoerde kisten sla vonden er viji- entachtighonderd geen koper. Deze gang van zaken staat in nauw verband met de grote binnenlandse aanvoer van kropsla in Duitsland. De Venlose veiling is in hoge mate aan gewezen op het Duitse afzetgebied. Door de invoerrechten en de hogere verpakkingskósten kan de Nederlandse kropsla niet concurreren met het Duit se produkt, als dit, zoals thans het ge val is, in grote hoeveelheden wordt aan geboden. De locomotief en drie wagons van een passagierstrein, die op weg was van Marnia naar Oran in Algerije, zijn gistermiddag, volgens Reutér, tenge volge van een bomontploffing ontspoord. Slechts een persoon liep verwondingen op. De spoorlijn werd over een lengte van dertig meter vernield. tussen het Rijk en het P.T.T. bedrijf in het begrotingsjaar 1958 meent de Ka mer tegen deze gang van zaken dan ook een ernstig protest te moeten laten ho ren. Het is nl. zo, dat de staat over 1958 niet minder dan 58 miljoen aan uitke ringen van de P.T.T. zal incasseren en daartegen slechts 13 miljoen aan het bedrijf voor investering restitueert. Er is dus uit dien hoofde reeds voldoende ruimte om grotere bedragen in het be drijf te laten voor investeringsdoeleinden. Concluderend verzoekt de Kamer van Koophandel de minister met verhoging van de voor het bedrijfsleven van belang zijnde P.T.T.-tarieven - zo zij in overweging mocht zijn voors hands niet goed te keurm en hetzij interne maatregelen te treffen, om even tuele financiële tegefslagen op te van gen, hetzij daartoe de verhouding tussen het Rijk en het P, Ir.-bedrag op andere wijze te regelen. Frans voegwoord; 56. hulpgeroep; 58. bloem; 60. duur van eb en vloed; 62. va der (Fr.); 64. lust, zin; 66. stuk land bil een huis; 67. larve; 70. rivier in Neder land; 71. glazen uitbouw; 73. bescheid***; karig; 75. kreupel; 76. deel v. e. b°oro' 77. in het jajar. Verticaal: 2. plezier; 3. zeerover; 4. en omgekeerd (afk.); 5. meisjesnaam, 6. Europeaan; 7. vogelprodukt; 8. soort koekje; 9. bevel; 10. voorzetsel; 12. kleurstof; 14. Indische winkel; 15. onw- gewijde; 18- voegwoord; 21. druk; Zó. sloom, moe, traag; 25. uitspringend; 27. gek; 28. meisjesnaam; 29. afbeelding; 31. strafwerktuig; 33. eiland i. d. Middel landse Zee; 35. voorzetsel; 36. voertuig; 38. aanzien; 39. op de wijze van; 41. Chinees gerecht; 45. landbouwer; 46. vruchtennat; 47. houding; 48. Europe aan; 51. plaats in Utrecht; 54. adem halen; 55. delfstof; 57. gelooide huid; 59, jongensnaam; 61. plaats in Friesland; 62. plaats in Italië; 63. lidwoord; 65. werktuig voor boterbereiding; 68. voor zetsel; 69. luchtstrijdkrachten (afk.); 72 godsdienst (afk.); 74. uitroep. Horizontaal: 1. strontje, - a.v.; 2. Orion, - ultra; 3. keer, - gissen; 4. kik vors; 5. el, - Ottawa; 6. lengte, - aria; 7. re, - anijs, - T.L.; 8. gom, - stok; 8. diep, - ezelin; 10. kruidenier; 11. ge ijsd, - els. Verticaal: 1. sokkel, -..a.d-, 2. treiler, - Ike; 3. riek. - negerij; 4. oorvijg, - opus; 5. N.N., - tam. - ld.; 6. groen, - e.d.; 7. juist, - ïjszee; 8. els, - tasten; 9. tsaar, - olie; are> - witkiel; 11. van daal, - nrs. „De begripsverwarring in de beelden de kunst is allengs zo groot geworden en wordt, wat erger is, op zo stelsel matige en welgeor'ganiseerde wijze aan gewakkerd, dat wij ons genoodzaakt voelen ter verdediging van de integri teit van ons beroep een openbaar pro test te doen horen." Zo luidt de aan hef van een open brief van de maat- ■schappi) „Arti et Amicitiae" te Amster dam gericht aan „allen, wlen het wel zijn der beeldende kunst ter harte gaat." In de brief wordt de wens uitgespro ken dat het aankoop- en tentoonstel- lingsbeleid in rijk, provincies en ge meenten, onder toezicht wordt ge steld van kunstenaars, die door hun persoon en hun werk het vertrouwen van hun collega's genieten. In toene mende mate wordt het openbare kunstleven, met name ten aanzien van tentoonstellingen en internationale uit wisseling op monopolistische wijze ge dirigeerd door een kleine groep mu seumambtenaren en geestverwante journalisten, aldus de brief, waarin voorts met nadruk wordt vastgesteld, dat er noch voor kunstambtenaren Vier vooraanstaande specialisten heb ben, volgens UPI, gisteren kardinaal Ste pinac, primaat van Joegoslavië, onder zocht. Na afloop verklaarden zij dat zijn gezondheidstoestand geen reden tot on- gerustheia geeft. De kardinaal had een normale pols en temperatuur en de trombose in het rechterbeen vermindert. De kardinaal was in een opgewekte stemming. noch voor kunstciritici een opleiding bestaat of bestaanbaar is die enige garantie biedt voor de waarde van hun oordeel, zoals deze ten aanzien van de oude kunst wel bestaat in de kunsthistorische studie en die ook daar slechts in combinattie met een aangeboren goede smaak kan leiden tot bezonken kennerschap. De dirigenten van het hedendaagse kunstleven ontlenen hun gezag echter alleen aan hun functie en het is geens zins bewezen, dat de functie kennis van zaken zou garanderen. Volgens de samenstellers van de open brief is de toestand thans zo geworden, dat de kunstwerken niet meer beoordeeld wor den naar hun kwaliteit van talent en vakmanschap, doch volgens maatstaven die aan de mode en het reclamewezen zijn ontleend. Zondag wordt in Boxtel wederom op luisterrijke wijze de herdenking gehou den van het H. Bloedwonder dat aldaar in de dertiende eeuw geschiedde. Des morgens zal er in de St. Petrus- kerk, de kerk waarin destijds het won der geschiedde, een plechtige H. Mis worden opgedragen. Om drie uur trekt de grootste Omme gang door de feestelijk versierde en be- vlagde straten van Boxtel. De Omme gang wordt besloten met het celebre ren van een lof in de openlucht. Iet is deze keer voor de tiende maal dat de C vmegang van Boxtel ln de her nieuwde vorm uittrekt. Deze nieuwe vorm is echter gebaseerd op een tradi tie van eeuwen, waarin Boxtel en Bra bant leder jaar op Drievuldigheidszon- dag het H. Bloedmirakel herdachten en hiermede ook de pelgrimageweken openden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2