Het feest van O.L. Vrouw van Haarlem Persstemmen over Frankrijk „CHEVALIER, MARQUIS, MERCI, MERCI" Herinneringen van een Oostenrijks diplomaat Buitenlandse reacties 4 TOPAANBIEDINGEN bij Haarlems Matuassehhuis Haarlems Matrassenhuis Natu-raLax J. J. van K00TEN NAAIMACHINES Kampeer- artikelen JAN VAN DER MEER io korting op AL UW aankopen Zondagochtend bedetocht door oude binnenstad's avonds plechtige ommegang in Sint Josephkerk Principiële zaak over ligplaats van ark in eigen water 7000 Bedrieglijke bankbreuk? „Als Frankrijk langer talmt krijgt het zowel burgeroorlog als De Gaulle Nieuwe weg in zuid-Friesland Bezoekt onze nieuwe Deze reclame slaat elk record! Haast U! Het gaat om tientjes -*»ƒ20.- CADEAU 309cKGRTING"<- f29-CADEAU f41-CADEAU Nog slechts korte tijd (uitgezonderd enkele merken) GROTE HOUTSTRAAT 103 - TEL. 11.4.8.5 VRIJDAG 30 MEI 1958 PAGINA 6 Hardnekkige verstopping Haarlemse Rechtbank Zwarte lonen verzwegen Aannemer bracht Haarlemse militair in opstand Zijn patroon benadeeld Eis: acht maanden erkende B0VAG rijschool NU REEDS VANAF MOLENAAR's NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN DEALER VOOR HAARLEM: GARAGE BRINKMANN - Smedestraat 22 - Telefoon 11025 Drie arrestaties te Hilversum De schaking in Haarlem Officier en raadsman tekenen beroep aan Ontslag burgemeester BADPAKKEN EN ZWEMBROEKEN GRETHA DE BRUYN Attentie voor folkloris tische meisjes ENGEL, Gr. Heutstr. 181, Tel. 14444 Socialistische interna tionale bijeen Binnen enkele uren van Amsterdam naar hart van het noorden Luchtbedden Slaapzakken Pannensets Kooktoestellen Vouwstoelen Klaptafels Veldbedden toonkamers voor rijwielen even kijken: bij 1-pers. ZUIVER WOLLEN MERKDEKENSin 4dess.dubb.face - n van 54.50 voor 34« Komt nooit meer ENKELE LEDIKANTEN m. zwaarste kwal. spiraal in de maten 80 x 190, 90x190,120x190,Model 1957 m. 30 °/o KORTING 2-pers. ZUIVER WOLLEN MERKDEKENS nu nog in 3 dess. dubbele face - van 74.- voorafD. Nog enkele schuim rubber merkmatrassen met dessin 1957 q 139.- voor üOi HAAST U! van DM ALLES BIJ HET H. DE GRAAFF Advertentie Zondag 1 juni zal in de vroege och tend weer de stille bedetocht gehouden worden door de binnenstad van Haar lem ter ere van Onze Lieve Vrouw van Haarlem. Dat zal de derde keer zijn, sinds in november 1956 tijdens de Hon gaarse opstand de bid- en boetetocht in Haarlem gehouden werd. Velen namen toen aan de tocht deel, die volkomen spontaan was opgezet en die niet naliet diepe indruk te maken. Groter nog was het getal dergenen, die vorig jaar op 2 juni 's morgens vroeg present waren om de omgang mee te maken. Verwacht mag worden, dat het aantal deelnemers dit jaar weer gro ter zal zijn en dat niet alleen Haarlem mers, maar ook velen van buiten de stad weer aan de oproep gehoor zullen geven deze tocht van gebed en offer mee te maken. Het mag zeker een vrucht van hel Maria-jaar 1954 genoemd worden, dat een Haarlemse traditie van 400 jaar ge leden in ere is hersteld. Vier eeuwen geleden namelijk maakten de Haarlem se katholieken reeds de omgang en Advertentie de natuurlijke regelmaat Geen gewoon lazeermiddet 1 Zorgt dal de ingewanden weer regelmatig gaan tgnciioneren. Ook bi|- tonder geschikt »ooe hen die buitenshuis weden Flacon a 60 tabletten versterkte werking) II. 1 35 Vijf gulden boete of een dag hechte nis eiste de officier van justitie bjj de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman donderdagmid dag in een principiële zaak over de lig plaats van een kleine „weekend-ark" in Aalsmeer, die het gemeentebestuur aldaar onwelgevallig was. De verdach te in deze zaak was een 48-jarige fabri kant uit Aerdenhout, die in appèl te rechtstond van een vonnis van de kan tonrechter. De „weekend-ark" van de fabrikant was gemeerd aan een stukje land, dat de fabrikant gekocht had. Het watertje, een verbindingsvaartje bij de Westein der Plas, was eveneens zijn eigendom. Het gemeentebestuur van Aalsmeer meent evenwel, dat zulks niet zonder vergunning toegestaan is en dat de ark in de jachthaven thuishoort. Het wil niet, dat de omgeving, waar het „schuitje' lag, ontsiert wordt door weekend-huisjes, al dan niet (om de verordening te ontduiken) drijvend. De verbalisant had de fabrikant ge adviseerd een vergunning aan te vra gen. Hoewel de raadsman van de fa brikant meende, dat zulks niet nodig was, werd dë vergunning aangevraagd en geweigerd. De verdediger meende, dat de verordening van de gemeente, welke verdachte overtreden zou heb ben, slechts gold voor „openbare wate ren" en niet voor water, dat particu lier eigendom is. Indien dat zo zou zijn, zou de verordening onverbindend zijn, aldus de raadsman. Bovendien meende hij, dat de „weekend-ark" geen vaar tuig, hoogstens een „schuit" is. De moeilijkheden begonnen voor de Haarlemse dienstplichtige soldaat, toen hij zijn loon moest opgeven. Hij was ge trouwd en kwam als dienstplichtige in aanmerking voor kostwinnersvergoe ding, maar toen de bevoegde ambtna- rerr bij zijn werkgever informeerden werd een veel lager bedrag genoemd. Hij en zijn werkgever werden hiermee geconfronteerd en toen viel de werkge ver, een Haarlemse aannemer, door de mand: hij had de soldaat, die metse. laar is, zwarte lonen uitbetaald. De zaak kwam aan het rollen, maar daarmee had de soldaat voorlopig zijn geld nog niet. De officier van justitie te Haarlem stelde een vervolging in te gen de aannemer, maar ondertussen zat de soldaat op zijn geld te wachten. De schulden van het jonge gezin, waar in een baby verwacht werd, namen toe en de soldaat kon er niet meer tegen op. De vrouw van de soldaat werd bij de bevalling ziek, maar hij kon wegens geldgebrek geen dure hulp bekostigen. Hij maakte zich zorgen over zijn vrouw, die hij onverzorgd waande en had zich opgewonden, toen zijn vrouw naar het ziekenhuis overgebracht werd. Hij had ronduit geweigerd, toen een militaire arts hem een bevel gaf, aan dit bevel te voldoen. Woensdagmorgen had de soldaat zich nu voor de krijgsraad te velde west in Den Haag wegens ongehoorzaamheid, het niet opvolgen van een dienstbevel, te verantwoorden. De auditeur militair bleef bij zijn eis: vier weken militaire detentie onvoor- deljjk. De raadsman noemde het geval een nare samenloop van omstandigheden, die voortvloeide uit het feit, dat be klaagde zo lang op zijn geld had moe ten wachten daar de ambtelijke molens langzaam maalden. Hij drong op cle mentie aan, daar er zijns inziens geen kwade opzet achter het gedrag van verdachte had gezeten. Hij vroeg een voorwaardelijke straf. Na raadkamer veroordeelde de krijgs raad beklaagde tot vier weken militaire detentie voorwaardelijk met een proef tijd van 10 maanden. trokken zij langs de plaatsen, waar vroeger kloosters in de binnenstad had den gestaan. De route zal dit jaar gelijk zijn aan die van voorheen. Zjj sluit zoveel mo gelijk aan bij de weg, die in vroeger tijden werd gevolgd. Vanaf de St. Jo sephkerk aan de .Jansstraat trekt men over de noordzijde van de Nieuwe Gracht (langs het bisschoppelijk pa leis) en vandaar door de Kruisstraat en de Barteljorisstraat naar de Grote Markt, langs het stadhuis. De route is vervolgens: Grote Houtstraat, Anegang, Warmoesstraat, Oude Groenmarkt, Le pelstraat, binnen welk complex eer tijds het Carmelieten-convent „Mons Aurea" (De Gulden Berg) gelegen was, waaraan de Guldenbergspoort nog de herinnering bewaart. Het laatste deel van de tocht gaat vanaf de Grote Markt door het oude Bakenes met in zijn midden de vroegere Lieve Vrou- wekerk. De route hier is: Klokhuis plein, Damstraat, Donkere Spaarne, Bakenesserstraat, Vrouwestraat, Korte Begijnestraat, Lange Begijnestraat, Be gijnhof, Goudsmitspleintje en Donkere Begijnhof. In de Sint Josephkerk volgt dan een stille H. Mis. Aangezien verleden jaar aan de tocht ook werd deelgenomen door katholieken uit de omstreken van Haarlem, zal er dit jaar voor gezorgd worden, dat fiet sen enzovoort gestald kunnen worden op het Donkere Begijnhof. Leden van de katholieke jeugdbeweging zullen zich met het toezicht belasten. Het feest van Onze Lieve Vrouw van Haarlem wordt 's avonds besloten met een plechtige ommegang, waarin de Maria-beeltenis wordt meegedragen. Vooraf worden de completten gezongen, waarbij mgr. J. P. Huibers agens zal Pastoor H. M. J. Brans uit Nieuw Vennep zal de predicatie houden. Acht maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest, eiste de of ficier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman donderdag tegen een 31-jarige winkelbediende uit Bloemendaal, die ten nadele van een foto-handel in Over- veen in drie tot vier jaar tijds tussen vijfentwintighonderd en drieduizend gulden verduisterd zou hebben. De win kelbediende droeg bedragen, die hij ontving van klanten voor ontwikkelde films, toestellen en foto-materialen niet af aan zijn patroon. Hij kwam tot zijn verduisteringen uit zucht om „groot te doen", zoals de verdediger, mr. E. M. J. Minderop, mededeelde. Hij be pleitte een clemente bestraffing. Uit spraak 12 juni. Advertentie Wist u dat aan onze zaken een is verbonden We leren het u zo! Wij verstrek ken u gaarne alle inlichtingen. Houtplein 20 Gr. Houtstr. 140 Telefoon 12000 Telefoon 12349 M0RRI Agenten door het gehele land. Fabricoge-oldeling van J. 1 Molenaars Automobielbedrijf MV„ Amersfoort De politie van Hilversum heeft woens dag twee directeuren en een accountant van een N.V. in Hilversum aangehou den, verdacht van bedrieglijke bank breuk. De N.V. werd eind van het vorig jcr in staat van faillissement verklaard. De rechter-commissaris, die het gerech telijk onderzoek leidt, heeft in tegen woordigheid van de officier van justitie mr. H. Bouma, twee huiszoekingen ver richt, waarbij boekhoudkundige beschei den in beslag zijn genomen. De officier van justitie bij de Haar- iemsche rechtbank is in hoger beroep gegaan op de uitspraak van de recht bank in de zaak tegen de 38-jarige winkelier uit Amsterdam die terecht gestaan heeft wegens schaking, c.q. het onttrekken van een minderjarige aan het ouderlijk gezag. De rechtbank had in haar uitsnraak bepaald dat er in de zaak geen vonnis kon worden ge veld. De winkelier is namelijk inmid dels gehuwd met het Haarlemse meis je, dat hij vorig jaar schaakte. Wegens het onttrekken van een minderjarige het meisje is sinds begin van dit jaar 21 aan haar ouderlijk gezag had de officier tan justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, een half jaar gevan genisstraf geëist. Nu de officier van justitie in appèl is gegaan, heeft de verdediger van de winkelier, mr, P. J. Prinsen Geerlings, hetzelfde gedaan. De raadsman stelt zich op het standpunt dat er vrijspraak en geen ontslag van rechtsvervol ging in deze zaak had moeten ko men en dat het openbaar ministerie niet ontvankelijk is wat betreft het onttrekken van een minderjarige aan het ouderlijk gezag. Bij K.B. is de heer H. A. te Riet op verzoek eervol ontslagen als burge meester der gemeente Diepenheim. Het Franse rechtse dagblad l'Aurore schrijft vandaag dat alles nu van de socialisten afhangt. Het land weigert te geloven dat het morgen in een bur geroorlog kan worden gesleept. Het Is onmogelijk dat de socialisten doof zul len blijven voor president Coty's edel en dramatisch beroep. De Figaro (con servatief) vraagt de socialisten duide lijk te zeggen hoe zij, indien zij De Gaulle afwijzen, het land met een volks front van afglijden naar een chaos den ken te redden. Het socialistische dag blad Le Populaire klaagt dat men in elke crisis zegt dat alles van de socia listen afhangt. Het blad acht de vrij heid tot het nemen van besluiten voor de Nationale Vergadering al beperkt door Coty's aankondiging te zullen af treden wanneer De Gaulle faalt. De Londense Times vreest dat als men nog langer talmt Frankrijk zowel De Gaulle als burgeroorlog zal krijgen. De Daily Telegraph schrijft: „De her innering aan hoe de socialisten maar schalk Petain in 1940 aan de macht hielpen, heeft velen van de linkervleu gel ervan overtuigd dat hun partij nim- mer weer als vroedvrouw voor het dic tatorschap moet optreden." Het blad waarschuwt de socialisten voor een volksfront samen met de communisten en noemt dit de gifbeker welke sommi ge wanhopigen van zins zijn te drinken, maar welke de Republiek niet van De Gaulle zou redden. Dan zou militaire Advertentie Rose Marie Reid, Marina del Mar, Benger Ribana, Cata- lina, Heinzelmann, Lahco. Tweka, Tricobest. Zwembroeken, effen en ge ruit. Kinderpakjes vanaf 3 jaar. Dames-, Heren- en Kinder blazers SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7, Haarlem, Tel. 15116 100 SERVICE Bezoekt onze kampeer-showroom. interventie van Algerije uit juist aange moedigd worden en een excuus vinden. Het labourblad Daily Herald vindt dat De Gaulle niet uit vrije wil van het land aan de macht is gekomen, maar onder druk van de militaire rebellie in Algerije, Corsica en de dreiging van geweld in Frankrijk zelf. De New York Times heeft waardering voor De Gaulle's eerbied voor althans de vormen van constitutionalisme en de mate van orde die in deze voor Frankrijk uiterst kritieke weken be waard is gebleven. Voor een succesvol optreden van De Gaulle acht het Ame rikaanse blad het nodig, dat de generaal zich van zijn extremistische rechtse aanhangers ontdoet, die de Franse de mocratie ten gronde willen richten. De New York Herald Tribune ziet in De Gaulle de enige man die de burgerlijke macht over het leger kan herstellen en mogelijk een oplossing voor het Alge rijnse probleem kan brengen. Dezer dagen zijn of worden vanwege Haarlems Bloei pakketjes verzonden naar de meisjes, die onlangs op het folkloristische feest dat op Haar lems Grote Markt werd gehouden, het slachtoffer zjjn geworden van een al te eetlustige menigte. De pakketjes zijn bedoeld als een bewijs, dat de Haar lemmers toch heus wel meevallen en dat zij ook de meisjes van buiten de stad hooglijk waarderen. In ieder pak ketje zit een kousenbon, een doos ver sierd met viooltjes en gevuld met cho- colade, cosmetica of eau de cologne, speelgoed voor de kleinere meisjes en rookgerei voor de begeleidende heren. Deze attentie is mede mogelijk ge worden door giften van verenigingen en particulieren. Een bloembollenhandel zal de meisjes t.z.t. een pakket bloem bollen sturen. West-Duitsland De autoriteiten van de stad-staat Bremen hebben besloten het referendum over de Westduitse atoombewapening, dat op 22 juni zou worden gehouden, uit te stellen, zulks in verband met een voorlopige uit spraak van het Constitutionele Hof in Karlsruhe, dat zulk een referendum ongrondwettig is. tumulimum Advertentie AJle merken dus ruime keuze immmimmmimimmmmimmm" Als wij hier tijdens de bezetting niet zulke onaangename ervaringen hadden opgedaan met dr. Fried- rlch Wimraer, commissaris-generaal voor binnenlandse zaken en justitie in de „hofhouding" van Seyss-Inquart, dan zou de eerste Oostenrijkse gezant in Nederland na de oorlog baron Lothar Wimmer zijn geweest. Aan de Ballhaus- platz in Wenen, de zetel van het Oos tenrijkse ministerie van buitenlandse zaken, is men echter te elfder ure at tent geworden op deze pijnlijke gelijk namigheid en de baron, die zijn naam genoot zelfs niet kende, is toen gezant in Brussel geworden. Niet in Brussel overigens, maar in Londen, zijn vol gende en laatste post, heeft Lothar Wimmer het hoogtepunt van zijn car rière bereikt. Hij wordt niet moe de deugden der Britten en de geneugten van Engeland te beschrijven. Het gevolg is, dat wij nu tegen een mémoire-werk van 371 bladzijden zitten aan te kijken, dat voornamelijk bestaat uit dankzeg gingen en loftuitingen. „Zwischen Ball- hausplatz und Downing Street" heet het. AI is de grens tussen voorwoord en boek wat vaag, toch staan er wel aardige aantekeningen in. Maar er is heel wat geduld voor nodig om ze op te sporen. Baron Wimmer heeft de hand weten te leggen op enkele smakelijke krenten- hij had er alleen niet zo'n ko lossaal brood omheen moeten bak ken. Ten tijde van de Anschlusz in 1938 was de schrijver gezant in Belgrado. Daags na Hitiers triomfantelijke in tocht in Linz vervoegde zich de echtge note van de Duitse gezant in Belgrado, Von Heeren, hij de Oostenrqkse lega tie om er het keizerlijke zilver en het Oud-Weense porselein in te pikken. De Wimmers zelf gaven er de voor keur aan in het buitenland de loop der gebeurtenissen af te wachten. Zo kwam het, dat ze, na enkele omzwervingen, neerstreken in Lausanne, waar zij met Lady Bateman, graaf Przedrzecki, ba ron de Vaux, graaf Apponyi e.t.q. ae gruwelen van de oorlog bespraken, in ieder geval een heel wat onschuldiger bezigheid dan hetgeen dr. Friedrich Wimmer in Nederland uitvoerde. Desondanks mocht de baron na de oorlog niet naar Den Haag. Het wera Brussel, gecombineerd met Luxemburg. Zo kort na de oorlog waren vele di- ilomaten tegelijkertijd geaccrediteerd oij het Belgische en Luxemburgse hof. Na de overhandiging van zijn geloofs brieven in Luxemburg voerde baron Wimmer een bepaald gemoedelijk ge sprek met prins Felix, zelf een geboren Oostenrijker. De Prins vroeg, of de Oos tenrijkse diplomaten, door de er varing wijs geworden, soms finan ciële reserves aanlegden in het bui tenland. voor eventuele crises. Toen Wimmer daar ontkennend op moest antwoorden, zei prins Felix: „Dus precies zo onverstandig als onze kei zerlijke en koninklijke hoogheden". Wimmer zegt, dat in deze opmerking blijkbaar de bittere ervaringen van de ballingschap hun neerslag vonden. Volgens Reuter is te Londen bekend gemaakt. dat het bureau van de So cialistische Internationale voor een spe ciale vergadering is bijeengeroepen ter bespreking van de toestand in Frank rijk. De bijeenkomst zal maandag a.s. te Londen worden gehouden. Men ver wacht afgevaardigden uit een aantal Europese landen en uit Israël. Presidem Vorosjilov van de Sovjet- Unie heeft gisteravond in commentaar op de gebeurtenissen in Frankrijk ver klaard: „Ik aanvaard De Gaulle als hij iets goeds voor Frankrijk betekent. Als De Gaulles verschijning op het in ternationale politieke toneel echter meer spanning in Frankrijk betekent, die ook tot een verslechtering van de betrekking tussen verscheidene volke ren kan leiden, dan ben ik tegen zijn terugkeer in de politiek gekant." Het cndei communistische leiding staande algemene Italiaanse vakver bond, CGIL, heeft in een boodschap aan de communistische, socialistische en kathoiieke vakbonden van Frank rijk steun tegen generaal De Gaulle aangeboden „in elke vorm die gij nut tig acht". De voorzitter van de linkse socialis ten, Pietro Nenni, had de Fransen ai eerder opgeroepen zich te verzetten tegen het „bonapartistische avontuur" van generaal De Gaulle. (Van onze correspondent) „Wie na het gereedkomen van de Af sluitdijk van Noord-Holland naar Hee renveen wilde rijden, deed verstandig» zijn route over Leeuwarden te kiezen en niet over de smalle kronkelwegen door zuid-Friesland, waar zelfs tussen Sneek en Joure helemaal geen weg be stond." Dit zei donderdagmiddag de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, toen hij onder grote be langstelling een nieuw gedeelte van de rijksweg 43 officieel opende. Deze woorden van de minister maken reeds ten dele duidelijk van hoe grote betekenis de rijksweg 43 voor het noor den en ook in ruimer verband is. Reeds in 1939 kwam het eerste gedeelte gereed van deze weg, die eerlang de kop van de Afsluitdijk met Groningen zou verbinden en het noorden dichter bij het westen zou brengen. Het nieuwe gedeelte van deze weg, dat donderdag werd geopend, ontsluit het ontwikke lingsgebied oostelijk Friesland in be langrijke mate. De kern Drachten en voorts ook onder meer Gorredijk zijn nu zeer gemakkelijk bereikbaar gewor den voor het autoverkeer en voor wat betreft het openbaar vervoer spreekt het feit, dat autobussneldiensten kun nen worden ingelegd voor zichzelf. Voorts is niet alleen de afstand Heeren veen-Drachten zes kilometer korter ge worden en werd niet alleen een recrea tiegebied als dat rond Beetsterzwaag in Opsterland beter bereikbaar gemaakt, doch deze weg speelt ook voor de toe komst een grote rol. De minister zei in zijn openingsrede o.xn., dat de werkzaamheden aan de iJsselmeerpolders dermate vorde ren, dat op het rijkswegenplan 1958 de ™®UWe, rijksweg Amsterdam-Lelystad- Mimeloord, met verdere aansluiting p Se r0ksweg 38 naar Lemmer, kon ,„eini0pFenomen. De nieuwe rijksweg '2, 0 tot aan de stad Gronin gen en dus geheel gereed zijn. Eerlang zal deze weg een directe aansluiting eer ven op een nog korter verbinding met Amsterdam, namelijk die door de IJS- selmeerpolders. Slechts het gedeelte Lemmer-Joure ontbreekt nog doch met de aanleg hiervan is men bij Lemmer reeds begonnen. De minister deelde mede, dat daarnaast een meer directe verbinding van Groningen met Emmeloord nog in studie is. De commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan, stond niet alleen stil hu de groeiende verkeersfrequentie, m8j*ï vooral ook bij het feit, dat de afstap, van het westen naar het noorden P jv ehologisch nog steeds groter Is da^g werkelijkheid. De nieuwe riiKaren maakt het mogelijk binnen enkelf,, het van Amsterdam naar het hart ye eco noorden te reizen, hetgeen voor t be- nomische ontwikkeling van lang is. Baron Lothar Wimmer De eerstvolgende gelegenheid, waar bij baron Wimmer zijn geloofsbrieven overhandigde, deed zich voor in Lon den, bij koning George VI. De nieuwe Oostenrijkse gezant was niet helemaal vrij van plankenkoorts en hij luisterde gretig naar de protocollaire bijzonder heden, die de Vice-Marshall of the Di plomatic Corps hem op het laatste ogen blik nog toevertrouwde: links de Vice- Marshall, in het midden de gezant en rechts de Master of the Robes: zodra de vleugeldeuren opengaan moeten zij alle drie de linkervoet naar voren plaatsen, een pas doen en gezamenlijk een buiging uitvoeren; vervolgens weer drie passen en een tweede buiging. De nuttigste wenk kwam aan het ein de: „Vertel hem een mop, dat vindt hij fijn". Het is niet gemakkelijk om uit dit boek 'n indruk op te doen van de bruik baarheid van de schrijver als diploma tiek instrument. De talrijke graven, Drinsen en baronnen, die „Zwischen Ballhausplalz und Downing Street" be volken verlenen het boek een enigs zins operette-achtige sfeer. Zo in de trant van „Die Fledermaus": „Che valier, marquis, merci, merci. De socialisten in Oostenrijk hebben baron Wimmer verweten, dat hq door zijn aristocratische bekrompenheid geen kans heeft gezien de Belgische socia listische ministers ertoe te brengen de Oostenrijkse krijgsgevangenen^ eerder naar huis te sturen. Maar Kamiel Huys- mans zei, dat dat „praetjes" waren van zijn Oostenrijkse geestverwanten en dat België de krijsgevangenen eenvoudig nodig had in de kolenmijnen. Het feit, dat Wimmer in zijn hele boek maar één onderhoud met Hugh Gaitskell vermeldt, behoeft er „an sich" niet op te wijzen, dat hij Oosten rijk meer bij een buitenlandse coterie dan in een ander land vertegenwoordig de. Misschien had hij wel verbazend goede en gevarieerde contacten en ver zwijgt hij ze nu, uit „mimosenhafte Bescheidenheit". Niet zonder reden haalt hij ook op blz. 244 graaf Lutzow aan, die als devies voor de buitenlands dienst deze negatieve trits heeft De dacht: „Keine Politik, keine Kntik und keine Skandale". k Maar Lothar Wimmer laat gcen enke le twiifel bestaan over het milieu, dat hem het dierbaarst is. Madame de Hau- tecloque behoort daartoe, kind van df plomatenouders, „nee dans la valise zoals zii zelf zegt. En prins Karl Kins- ky heeft daartoe behoord, de enige bui tenlandse diplomaat, die de Grand Na tional Steeplechase in Liverpool (op zlin eigen paard Zoedone) heeft gewon nen. Toen enkele heren hem na zijn overwinning geluk wilden wensen, zei deze keizerlijke en koninklijke ambassa deur: „Feliciteer mij niet. Nu heb ik niets meer om voor te leven". Wimmer schenkt doorlopend aan dacht aan de culturele prestaties van zijn land. De Staatsoper begroette hij zowel in Brussel als in Londen en ook de Wiener Philharmoniker maakten hoofdstad. Bij een van die gelegenhe- den trad Clemens Krauss als dirigent op. Na afloop van het concert bracht Wimmer op de ambassade Krauss in aanraking met enkele mensen uit de Engelse muziekwereld. Een hunner was de Earl of Hare- wood, een groot vriend en bewonde raar van de Engelse componist Benja min Britten. Wimmer vroeg Krauss, hoe ht) zo dirigent was geworden. „Och", zei Krauss, „mijn vader wil de, dat ik na de middelbare school ambtenaar of bankdirecteur zou wor den. Maar ik had toen al zoveel mooie muziek gehoord, o.a. van Schubert, dat ik mij niet meer liet tegenhou den". Krauss wendde zich nu tot Harewood en zei: „Maar als ik des tijds Britten had gehoord in plaats van Schubert, dan was ik nu bankdi recteur". Britten komt er trouwens helemaal niet zo best af bij de overigens toch zo voorzichtige, hoofse Wimmer. Hij ver telt, dat hij bij een uitvoering van Bnt- tens opera „Gloriana" moeite had om een hoestbui te onderdrukken. Een so- ciety-dame, die naast hem zat, zei: „Why don't you cough! It would be such a change". Grote boeken zijn met alleen grote rampen, zij leiden meestal ook tot grote rampen. Hoe dikker het boek, hoe klei ner de kans, dat men onnauwkeurighe den vermijdt. Maar de mededeling, dat de vroegere Franse minister van bui tenlandse zaken, de vader van Europa, Maurice Schumann zou heten inplaats van Robert Schuman, had zelfs de uit gever niet mogen ontgaan. H. J. NEUMAN. GROTE SORTERING Ziet onze showroom iJJaamotssTBimf sjTei (oez= KEUZE UIT 3 TOPMERKEN LOCOMOTIEF SPORT met remnaaf, zw. 128.— MAGNEET SPORT met remnaaf, zw. 129.75 VESTING SPORT met remnaaf, zw149.75 LAMP, JASSCHERM en SLOT, extra 13.69 GEN. CRONJÉSTRAAT 1, HAARLEM, TEL. 55429 op de hoek. Lothar Wimmer „Zwischen Ballhaus- platz und Downing Street". Verlag Georg Fromme Co, Wien und Mün- chen 1958.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6