B. en W. willen twee nieuwe gemeentelijke lycea stichten W or dt Konden hor nkazer ne Haarlems politiebureau „Oorlog 'niet ongenegen kazerne terug te geven aan de gemeente Haarlem O <;k»en r». 1 DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL p ÉS1 kersenhouten bankstel HBS-A en HBS-B moeten worden samengevoegd tot Na modernisering zal oude gebouw uitstekend voldoen als hoofdbureau Em. predikant 25 jaar bij spaarkas Amerikaans koor van 80 meisjes komt in Haarlem zingen Dansend (en met silver) door het leven Stille bedetocht begint 5.45 uur SLEUTEL WEG? lil ZATERDAG 31 MEI 1958 PAGINA 3 Wellicht zal de gemeente Haarlem binnen afzienbare tijd weer zelf kunnen beschikken over het gebouw van de Koudenhornkazerne. Wij vernemen althans uit Den Haag, ciat het departement van Oorlog niet langer afwijzend staat tegenover e«n eventueel verzoek daarom van de zijde van de gemeente. Haariem js reeds geen officiële garnizoensplaats meer en in verband met de legerreorganisatie schijnt er een kans te bestaan, dat afdelingen die in de Koudenhorn zijn onder gebracht naar elders worden overgeplaatst. Wellicht zou er een mogelijkheid bestaan om de overige bezetting van de Kouden hornkazerne over te brengen naar de Ripperdakazerne. Voor Haarlem betekent een en ander dat het opnieuw de beschikking krijgt over een bijzonder mooi, centraal gelegen gebouw, waar aan sinds lang behoefte bestaat. Zijn wij juist ingelicht, dan zou men bij de gemeente tot de overtuiging zijn gekomen, dat het gebouw ruim genoeg is en bovendien zeer geschikt om et het hoofdbureau van politie in onder te brengen. Onlangs is een ambtelijke commissie, die moest nagaan over hoeveel kubieke meters ruimte het nieuwe hoofdbureau zou moeten beschikken, met haar werkzaamheden gereed gekomen. Verwacht mag wor den, dat haar rapport binnen niet al te lange tijd aan de raads leden zal worden voorgelegd. Men schijnt tot de conclusie ge komen te zijn, dat de benodigde ruimte eventueel gevonden kan worden in de Koudenhornkazerne. WIJ ETALEREN PRIMA 2-ZITSBANK 2 FAUTEUILS EPINCLÉ-BEKLEDING kleuren Naar KEUZf VOOR SLECHTS f369.- KRUISSTRAAT n HAARLEM - TELEFOON 11491 Wees- en bejaardenhuis Groenteveiling Monumentenlijst Examens Rijkskweekschool Haarlem .KADI O MOORS Zeldzaam jubileum Oostenrijker zoekt gevangen Haarlemmer uit 1944 i „DE SLEUTELSPECIALIST" B. en W. van Haarlem Subsidiëring van kerkebouw thans niet mogelijk AP- "v.-. Haarlem heeft al lang spijt van de geste van de stedelijke vroedschap uit vroeger dagen om het gebouw aan de S?udenhorn aan het rijk af te staan om stetr°ePen in onder te brengen. Maar zwSs stuitte men op overwegende be- l°g. van het departement van Oor- niet de kazerneruimte in Haarlem had rnISsen kon. Vooral na de oorlog de het geld niet om vervangen- omdat nip ruimte te bouwen, te meer moest opt? al zoveel nieuwe kazernes verband metjen> die nodiê waren in ger. In die sl?e uitbreiding van het le- verandering ge>tie schijnt thans enige derne legerorga£9*«en te zijn. De mo- o-ericht dan voüfh{aU(> is heel anders in nen wordt ingekromè' Het aantal troe" tot een grotere con^ e trach1 In dit verband is onlan^at}e te komen. se garnizoen opgehevengs Thet Haarlem- 7nnrn kon door deze 'c'®. Bergen op een belangrijk historisch geto^alfde Markiezenhof aaf d® f®??eente Markiezennui s="ieente teruggegeven. ook Bergen op Zoom het vrijg .heeft gebouw tot hoofdbureau van poUu°Te* stemd. Voor Haarlem zou de inrichting Va de Koudenhornkazerne als hoof<Jbu. reau van politie belangrijke voordelen bieden. Het plan voor de bouw van een nieuw hoofdbureau aan de Raaks zou miljoenen gevergd ïebbe:terw^l »en nu voor een belangruK gennger bedrag een gebouw krijgt, dat m alle opzichten voldoet aan de eisen. Natuurlijk zal er verbouwd en gemoderniseerd moeten worden voor het®/ >at mogelijk is in verband met deih dat het gebouw aan de Ko denhorn sedert pniee tijd op de Mo numentenlijst is geplaatst. De H.aar- l "}.se Politie heeft dringend ruimte h°d S en de kans op een nieuw ge- bouw is er Vooralsnog niet, hoewel de plannen in een vergevorderd stadium Advertentie van voorbereiding verkeren. Nieuw bouw aan de Raaks zou immers be tekenen, dat er een groot aantal wo ningen gesloopt moet worden, hetgeen bij de huidige stand van de woning nood beslist niet verantwoord is. Een nevenaspect van deze zaak is, dat Haarlem door het terugverkrijgen van de Koudenhornkazerne ook weer de beschikking krijgt over de grond op de zuidelijke oever van tie Nieuwe Gracht, waardoor deze ook weer voor het ver keer vrij zou komen. De gemeente heeft reeds verschillende malen hierop bij „Oorlog" aangedrongen, maar men is nooit tot overeenstemming kunnen ko men. Het gebouwen-complex aan de Kou denhorn, dat een oppervlak heeft van ruim 6.000 vierkante meter, werd van 1768 tot 1771 gebouwd niet ka.7prnG mssr sis wggs- gü bGjaar- denhuis voor de Nederlands-Hervormde Diakonie. Destijds was het daarvoor echter veel te groot de diakonie was zelf blijkbaar allesbehalve armlas tig en vanaf 1786 werden er ook de Aalmoezenierswezen", de wee® „df" £en, die ten laste van het stadsbestuur kwamen, gehuisvest. In mo, in de „Franse tijd" dus, werd kal. kapitale gebouw „gevorderd ais Hete,rne door de toenmalige bezetters, baar aes" en oude liedenhuis was blijk- nerpn n,ate geschikt voor het kazer- ming sif,a poepen, dat het die bestem- wel er ?a J?1?11 behouden heeft. Alhoe- klaagd wera ïaar geleden reeds ge- toenmalige 1 het niet meer aan de gens was het TT^tti,ngen v°ldeed. Overi- 1810 allesbehalve mse stadsbestuur in ring van zijn eigeA?uwlg over de vorde' dat het legeren aIs kazerne' om' alle opzichten leven garni2,oe" bracht. Vooral de m??a leur ln de stad veel profijt van. va™^dernstand ^ok er het gebouw voor niets h,L' dat Haarlem SI en zelfs met plezier®hJ}1^ van de gebouwen VOOr haar rekening nam. In 1815 fourneerde de Ra»n SF voorbeeld het destyds niet geringe he" drag van ƒ3.892 voor het gen van dG KazGrnG. Over de verplichting tot onderhoud van de kazernegebouwen waarvoor de Gemeente geen huur ontving van het ruk, werd echter in later jaren anders gedacht. In 1859 bijvoorbeeld kostten de lebouwen - waaronder begrepen een zwernschool op het „Harmenjanseyeld", stallen en manéges op verschillende Dlaatsen in de stad aan onderhoud P/f 005,95 en een halve cent, waartegen- over stond, dat de gemeente 4-219,24 ontving van het rijk voor stalgelden en als huur van de garnizoensbakkerij m de Lange Lakenstraat. De Haarlemse gemeenteraad be sloot daarom op 24 september met al gemene stemmen (maar niet zonaer „langdurige discussie") de kazerne gebouwen aan de Koudenhorn, de stal len, manéges en de zwemschool, kos teloos aan het rijk af te staan tot mi litair gebruik, onder voorwaarde dat het rijk de gebouwen voortaan zou on derhouden. Sindsdien is dat zo gebleven. Uit de prae-adviezen, die B. en W. over die overeenkomst uitbrachten blijkt duide lijk, dat men toen veel prijs stelde op behoud van het garnizoen in Haarlem. In 1882, toen de Ripperda-kazerne aan de Schoterweg gebouwd werd, zag het er even naar uit, dat het gebouw aan de Koudenhorn door de militairen ver laten zou worden. Bijgevolg zou het weer ten laste van het Haarlemse ge- meentebestuur komen, dat er niet goed raad mee wist. (er was al sprake van afbraak). Tot vreugde van de Haarlem mers had de kazerne-nieuwbouw aan de Schoterweg echter tot gevolg, dat er voortaan in Haarlem twee kazernes waren. n 1922 bleek d. vreugde over het hebben van garnizoen te Haarlem aanmerkelijk bekoeld en de gemeente deed toen zelfs een poging het gebouw terug te krijgen van het rijk. Er be stond toen al behoefte aan een gunstig gesitueerd veilinggebouw voor groenten en fruit. De Koudenhornkazerne leek daarvoor de aangewezen plaats. Het infanterieregiment, dat de kazerne des tijds bevolkte, was uit Haarlem „weg genomen", zodat de gelegenheid gunstig leek het gebouw terug te vorderen. Het Ministerie van Oorlog had aanvanke lijk toegezegd de Koudenhorn-kazerne aan Haarlem terug te geven, maar was daar later op terug gekomen. Namens het gemeentebestuur werd toen een rechtsvordering tegen de Staat begon nen, die echter bij arrest van het Hof van Amsterdam d.d. 13 mei 1934 aan Haarlem ontzegd werd. Het garnizoen bracht in vroeger ja ren, zoals gezegd, in alle opzichten „leven in de brouwerij". Tot voor vijf tig jaar was het een vaste traditie, dat er iedere donderdagavond op de Groote Markt een militaire taptoe werd ge houden. Verder vielen er voortdurend excercities, marsen en parades te be wonderen, evenals de toenmaals fel- kleurige en uitermate martiale unifor men van kurassiers, dragonders en an dere cavaleristen, die in de vorige eeuw te Haarlem gelegerd waren. De samen stelling van het garnizoen wisselde wel eens. Wanneer de cavalerie werd ver vangen door infanterie kwamen er wel zwakke protesten, omdat infanteristen blijkbaar minder verteerden bij de mid denstanders. Overigens voer men er wel bij, omdat de militairen graag feest vierden. Bij promoties, overplaatsingen of andere gelegenheden werd er ste vig en duur gedronken. Volgens berich ten van tijdgenoten was het schering en inslag, dat er 's avonds laat dron ken soldaten ln het water van de Ba- kenessergracht of het Spaarne vielen, die tevoren uiteraard de beurzen van Haarlemse kasteleins gespekt hadden. Over de spectaculaire facetten van het garnizoensleven zou men tegenwoordig anders oordelen, getuige bijvoorbeeld een nuchter krantenberichtje van 31 oktober 1816:" „Haarlem den 30. October. Heden middag is een soldaat, behorende tot het 24ste bataljon infanterie van linie, bestemd naar de Koloniën, uit hoofde van verregaande insubordinatie door de Krijgsraad ter dood veroordeeld, in tegenwoordigheid van het garnizoen, bestaande uit gemeld bataljon, het 21 ste en 23ste, dezelfde bestemming heb bende, en een escadron van het regi ment huzaren, no. 6, doodgeschoten". Sinds 1920 prijkt de Koudenhorn-ka zerne op de voorlopige rijks-monu mentenlijst, in afwachting van de definitieve motivering, waarmede men thans doende is. Uiterlijk is er aan het gebouw, waarvan de hoofdpoort het jaartal 1770 toont, niet veel veranderd in de loop der tijden. Van binnen is de kazerne van tijd tot tijd verbouwd, zo dat er wel niet veel meer over zal zijn, wat van cultuur-historische waarde is. Niettemin is het een monumentaal bouwwerk, dat altijd een belangrijke rol gespeeld heeft in het Haarlemse stadsleven. Al spreekt de kweekschool leraar F. Allan, die in 1874 begon met zijn Geschiedenis en Beschrijving van Haarlem", in vier delen, van een „smakeloos gebouw", waarover hij te vertellen (deel I, pag. 426) weet: „Dat we hier, bij de Zaksteeg, vóór de kazer ne staan, behoef ik u wel niet te zeg gen; ge herinnert u dat gebouw nog wel van vroeger;" (van enige bladzij den terug) „maar bovendien die schild wacht, hi r, in de Zaksteeg; dat appèl, daar op het open terrein; de signalen, welke wij van tijd tot tijd horen, het afrijden van die paarden, kortom de gansche omgeving zqgt 'lef. Mdat we hier bij een zogenaamd militair loge ment staan". Eindexamen 2de leerkring: geslaagd: ivlej. W. J. Doctor te Haarlem, en de heren: H. Nijenhuis te Haarlem, R. Bakker te Haarlem, A. Severijn te Haarlem, R Willemse te Haarlem. Geslaagd de dames: M. Kleiboer, (Haarlem); Th. Bolland (Driehuis); E. Bakker (Beverwijk) J. Frank (IJmui- den) H, R. Delachaux (Bloemendaal). B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor met ingang van 1 sep tember de H.B.S.-a en de H.B.S.-b op te heffen en tegelijkertijd twee nieuwe gemeentelijke lycea op te richten. Een van die lycea, omvattende een onder bouw en een afdeling H.B.S.-a en een afdeling H.B.S.-b, zou gevestigd moeten worden in het gebouw van de gemeen telijke H.B.S. aan de Zijlvest. Het an dere, waarvan de afdelingen nog nader vastgesteld moeten worden, zou in het gebouwencomplex aan de Oosterhout- saan moeten komen. Geconstateerd wordt, dat de beide reeds bestaande gemeentelijke lycea met een gebrek aan plaatsruimte te kam pen hebben. De reeds nu te grote toe loop van leerlingen, zal dit en volgen de jaren nog aanzienlijk groter worden, omdat dan de kinderen de middelbare scholen gaan bezoeken, die in de ge boorte-topjaren 1946 en 1947 geboren zijn. Een van de gevolgen daarvan is, dat vorig jaar een groot aantal leer lingen, voornamelijk uit het zuidelijk en zuidoostelijk deel van de stad, dat ge slaagd was voor het toelatingsexamen voor het Coornhertlyceum, naar andere scholen werd verwezen. Als noodop lossing werd een aantal verwezen naar de H.B.S.-en, met de toezegging dat kin deren die een uitgesproken aanleg voor gymnasiaal onderwijs hadden, op een van de gemeentelijke lycea zouden wor den toegelaten. Een ander deel is bij het bijzonder onderwijs terecht gekomen, hoewel de ouders een voorkeur had den voor openbaar onderwijs. Het Lo- rentzlyceum, ondanks het bijbouwen van drie lokalen toch reeds geheel vol, komt niet in aanmerking voor deze leerlingen die vooral in het zuidelijk en zuidoos telijk deel van de stad wonen. Dit jaar hebben zich voor het Coornhertlyceum 240 leerlingen gemeld, tegen 195 in 1957. Het lyceum biedt slechts plaats aan 125 eerste klassers. Er is een sterke tendens groeiende van belangstelling voor de gedifferen tieerde leerprogramma's van de lycea en tegen de éénrichtingscholen, zoals de H.B.S.-en. Dit wordt algemeen in het land geconstateerd, ln Haarlem heeft sinds januari 1954 een commissie een oplossing gezocht voor de daaruit voort vloeiende problemen. Indertijd heeft de ze commissie om practische en pedago gische redenen geadviseerd de éénrich tingscholen te handhaven. B. en W. ach ten dit advies niet langer verantwoord, omdat voor vele leerlingen nu geen plaats meer is op het schooltype dat zij wensen. In 1947 bezocht van de to tale middelbare schoolbevolking in Haarlem en Bloemendaal nog 40,8 pet de gemeentelijke middelbare scholen in Haarlem. In 1957 was dit percentage gezakt tot 34,1. Voor de protestants- christelijke middelbare scholen was dat in 1947 23,9 pet en in 1957 18,2 pet, en voor de r.-k. middelbare scholen, res pectievelijk 24,1 pet en 21 pet. Het stichten van een dependance van het Coornhertlyceum zou een nog zwaardere last betekenen voor de toch reeds overbezette leiding van deze school. Bovendien zou dit een veel te zware bezetting opleveren voor het hoofdgebouw van het Coornhert lyceum in de hogere leerjaren. Daar om menen B. en W„ dat; een nieuw lyceum moet worden gesticht met een gymnasiale opleiding voor leerlingen uit Parkwijk, Schalkwijk en Heemste de. Voorlopig zal dit nieuwe lyceum kunnen worden ondergebracht in het pand aan de Oosterhoutlaan. De Mi nister van der Leeuwschool zal daar om zo spoedig mogelijk een definitie ve huisvesting moeten krijgen. Enige uitbreiding kan verkregen worden door het bouwen van tijdelijke loka len. De Dr. Gunningschool, die in het pand aan de Oosterhoutlaan zou ko men, zal dus voorlopig nog langer moeten blijven zitten aan de Hoofman- straat. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem De groei van een school wordt voor een belangrijk deel bepaald door haai ligging. Vandaar dat B. en W. aan de ze plaats nabij de „verwaarloosde" stadsdelciy hebben gekozen en niet een gebouw in het centrum. Verwacht mag worden, dat de minister van O.K. en W. zijn goedkeuring zal geven aan deze school met zijn afwijkend leerplan. De Middelbare Onderwijswet kent immers geen lycea. Bovendien willen B. en W. de be staande H.B.S.-a en H.B.S.-b samenvoe gen tot een tweerichtingschool, met een gezamenlijke onderbouw. De meeste ou ders hebben liever, dat hun kind eerst later de keuze doet welk schooltype het uiteindelijk wenst. Hoewel men aan de ze school geen gymnasiale afdeling wil verbinden, stellen B. en W. toch voor deze school Lyceum te noemen. Men verwacht een grote belangstelling voor deze school en mocht, daardoor de huis vesting aan de Zijlvest onvoldoende worden, dan heeft men nog een uitwijk mogelijkheid naar het gebouw van de H.B.S.-a. Aavertrnntt» CENTRALE VERWARMING S»«5W-R-MATIC Oliebranders BLOEMENDAAL TELEF 54855 Op 1 juni herdenkt de heer D. Mul- Ier, Zuiderhoutlaan 20 te Haarlem, AI gemeen Inspecteur der Nederlandsche Spaarkas het feit, waarop hij vijfentwin tig jaren geleden in dienst van deze in stelling trad. Moge in het algemeen een zilveren ju bileum niet zeldzaam zijn, in dit geval betreft het een bijna tachtigjarige eme ritus predikant der Ned. Herv. Kerk die op 54-jarige leeftijd als medewerker tot deNederlandsche Spaarkas toetrad en nog steeds actief aan de systematische spaarpropaganda deelneemt. Omstreeks Kerstmis 1944, 20 of 21 december, heeft een Oostenrijker, die toen in Haarlem marinesoldaat was (en als gevolg van de „An schluss" deel uit moest maken van het Duitse leger) een Nederlander laten ontsnappen die in Haarlem gevangen zat. De Nederlander kon op die manier tijdens de Kerstdagen weer terug zijn bij zijn vrouw en vier kinderen. Of het ontsnappings plan destijds geslaagd is, weet de Oostenrijker niet. Hij weet evenmin of de Nederlander de oorlog verder goed is doorgekomen. Een Amsterdamse dame kwam tijdens haar verblijf in Oostenrijk in gesprek met de voormalige ma rinesoldaat, die thans ambtenaar is en haar het hele verhaal vertelde. De man wist echter noch de naam noch het adres van de Nederlander, met wie hij graag weer eens in contact zou komen om te horen hoe het destijds gelopen is. De mogelijkheid, dat hij dit ooit te weten komt, mag dan gering zijn, misschien leest de betreffende Ne derlander dit wel. Een reactie van hem zou tot gevolg hebben, dat het contact tussen hem en de Oosten rijker na dertien jaar hersteld wordt. Op verzoek van de Foreign Service of the United States of America heeft de Stich ting „Haarlems Bloei" op zaterdag 5 juli in de Grote of St.-Bavokerk een concert georganiseerd, te geven door de Centenary Singers van het college voor meisjes in Hackettstown, New Jersey. Dit koor, be staande uit 80 meisjes, heeft in Amerika een grote reputatie en is over de gehele we reld bekend door de vele tournees en het optreden voor radio en televisie. Met Kerst mis werd een concert door 100 radiostations uitgezonden. De meisjes zijn verschillende malen opgetreden met het New York Phil harmonic Orchestra in de Carnegie Hall. In de zomers van 1954 en 1955 reisden de meis jes door 7 Europese landen. Zij traden o.a. ook op voor de geallieerde strijdkrachten. De dirigent is George Gansz. Als dirigent van grote orkesten en als organist heeft hij in Amerika bekendheid. The Centenary Singers verblijven begin juli enkele dagen in Zandvoort en zij zullen het enige concert in ons land te Haarlem geven. Nadat zij des middags om 5 uur officieel in het stadhuis ontvangen zijn, zullen zij om 8 uur een programma van religieuze muziek ten ge hore brengen. Enkele nummers van het pro gramma zullen worden begeleid door een der stadsorganisten. Na het concert zal het gezelschap naar het Frans Halsmuseum gaan. Er wordt voor dit concert geen toegangs prijs gevraagd, maar belangstellenden zul len het kwartje entrée voor de Grote Kerk dienen te betalen. Woensdag is het toch een ener verend ogenblik geworden, toen 's avonds de eerste stembusuitslagen ter redactie bin nenkwamen. De dag zelf was,zo rustig, zo ijl, zo lentelijk, dat het mij beter beviel op een terras in de zon dan in het stemlokaal. Des morgens werden u en ik verrast met een klavertje-vier, dat ons in Haarlem veel geluk toezegde, maar de avond bracht de geluksvogels in een heel ander kamp dan de klavertjes verwacht hadden, name lijk bij de liberalen. Of moet ik schrijven, dat (het) geluk op zijn plaats van oorsprong Is terechtge komen? Hoe het ook zij, wij hebben weer geleerd de dag niet te moe ten prijzen voordat het avond is. Goed, de strijdlustige stemming is voor de eerste tijd wat geluwd. Op het ogenblik, dat ik dit schrijf, kijken negen en dertig gezichten vanuit de krant mij aan. Gezichten met en zonder pretentie; verbeten en gemoedelijke gezichten; wijsge rige en zakelijke gezichten; en ver der gezichten zonder meer. Er is veel vertrouwds bij, maar ook veel nieuws. De nieuwelingen zullen zich wat onwennig voelen, nu zij plots vroede vader of moeder geworden zijn, en ten stadhuize in die kwali teit staan ingeschreven. Voor hen is het gemeentelijk bestuur nog zo pril, een wiegekind, dat zij met ge paste trots koesteren. Maar er komen andere tijden: zij mogen gewaarschuwd zijn. Het vólk van Haarlem verwacht van hen grote dingen. Voor de heer van Liemt ben ik niet zo bang. Hij klaart het wel. Hij is per slot van zaken ervaren in het speeltuinwerk. Als geen ander verstaat hij de kunst van het wippen met op het juiste moment evenwicht houden. Op de schommel is hij een standvastig man en de glijbaan heeft geen ge heimen voor hem. U ziet het, alle maal kwaliteiten, die hem tot een man van gezag maken in de speel tuin van de raad. En onze vrienden Vos en Rood? Men kan nu wel zeg gen, dat via de K.V.P. de rode vol in de raad is gekomen, maar zi; laten zich niet gemakkelijk strik ken. Overigens hebben wij weer eens gezien, dat de paarden, die de kla ver denken te verdienen, ze geluk kig niet altijd krijgen. Het paard nu het hier toch ter sprake is gekomen is, eveneens woensdag, aan de orde gesteld, toen een uitgebreide groep journalisten zich geschaard had rond de politie-inspecteur G. Endlich. Ik heb hem wel eens bij u laten voordraven als hoofd van de politie-te-paard, maar nimmer heb ik u hem voorgesteld als de man, die de kranten het politie nieuws verstrekte. Dat is inmiddels niet meer nodig, want zijn functie van informateur heeft hij thans ver wisseld voor die van commandant van de politie-post in Haarlem Noord. Niettemin mag ik hem hier post- huum huldigen als de man, die se rieus maar met een prettige en jon gensachtige allure de persmensen het zware politienieuws opdiende, gegarneerd met wat gekruid klein goed. Zijn kamer in het villa-bu reau aan het Florapark kende voor de journalist geen „verboden toe gang" en altijd kom je achter een lelijk bureau een opgeruimde, eeuwig jong blijvende inspecteur aantreffen, die tussen twee trekken aan zijn pijp voorzichtig van zijn chocolademelk dronk. Bij voorbaat met alle respect voor zijn opvolger, zal ik inspecteur Endlich missen, zijn zin voor hu mor en de lichte ironie, waarmee hij vooral per telefoon zijn nieuws spuide. Het is echter een troost, dat hij de paarden trouw blijft en net zo lang zal blijven strijden, tot zij de haver krijgen, die zij werkelijk ver dienen. Bovendien gaat hij nu in Noord de scepter zwaaien, een stad op zichzelf, waar ik op zomeravon den in mijn tuin pleeg te dromen over het verdriet, dat mijn bloe men wordt aangedaan. Misschien kan hij eens langs komen om te zien, hoe ware natuurliefhebbers, wier devies „laat bloemen uw tolk zijn" wonderlijk in praktijk wordt gebracht, 's nachts de bloemen af snijden. Zo iets kan je commandant End lich wel vragen; hij mag dan erg hoog geworden zijn, hij zit zeker niet hoog te paard. Dit is de veertien-jarige Marianne Overweter, die zeven jaar geleden met haar ouders uit Haarlem emi greerde naar Launceston, Tasmania, in Australië, en het daar gebracht heeft tot kampioene in het uitvoeren van dansen uit de Schotse Hoog landen. Een jaar nadat de familie Overweter naar Australië emi greerde, begon dochter Marianne zich toe te leggen op de danskunst van de Schotse Hooglanden, die in Tasmania uiterst geliefd is en druk beoefend wordt. Marianne werd in 1955 al eerste in de competitie „Under 12 Aggregate", en in 1956 werd haar eenzelfde eervolle onder scheiding tocgcdcejid. Dit jaar won zij de ..Under t5 Aggregate Cham pionship". In totaal heeft zij met haar kunst maar liefst achtentwin tig médailles gewonnen, benevens bekers en andere tropheeën, alles van zilver. Marianne's vader, Jaap Overweter geheten, woonde vroeger in de Zon nebloemstraat te Haarlem en oefen de hét metselaarsambacht uit. Thans is hij geassocieerd met een Britse emigrant in een importante aan nemers-firma, die kapitale werken bouwt. Het Maria-oomité verzocht ons nog eens te willen publiceren dat de stille bedetocht ter ere van O. L. Vrouw van Haarlem morgenochtend begint om 5.45 uur (dus niet om 6 uur). Inge volge de politïe-voorschriften moet de stoet gevormd worden in rijen van vier personen. Deelneemsters en deel nemers worden in verband hiermede verzocht op tijd aanwezig te zijn en zich op de voorgeschreven wijze op te stellen. Advertehtie LANGE VEERSTRAA® 10 VEL. 11493 mag aan erg In hun nieuwe pre-advies inzake de subsidiëring van de kerkebouw in Haar lem, handhaven B. en W. hun reeds eerder ingenomen standpunt, dat zij in principe geen bezwaar hebben tegen een zodanige subsidiëring, maar dat de toe stand van de gemeentekas een derge lijke uitbreiding van de gemeentetaak op dit moment niet toelaat. Enige we ken geleden besloot de raad het pre-ad vies van B. en W. pas te behandelen, nadat de commissies voor financiën en subsidies het opnieuw bestudeerd zou den hebben. De heer Wensing (C.H.U.) had het voorstel gedaan o meen sub sidie te geven in de vorm van het be schikbaar stellen van grond en voor de financiering daarvan de kerken een ren teloos voorschot te geven op de even tuele rijksbijdrage. B. en W. verklaren nu van oordeel te zijn, dat dit onaanvaardbaar is, aange zien wanneer de rijksregeling uit blijft en de kerken in gebreke blvjven het voorschot terug te betalen er een ongewenste verhouding ontstaat tussen de kerken en de gemeente Veel reeier lijkt hun een bijdrage a fonds perdu, maar deze financiële last is voor de ge- menete op het ogenblik onmogelijk te dragen. In verband met een en ander vragen B. en W. de raad te bes uiten, dat de ingediende aanvragen om kerke- bouwsubsidiëring zowel ten aanzien van het principe als wat betreft de finan- ciële consequenties eerst behandeld moe ten worden bij de behandeling van de volgende gemeentebegroting. Een min derheid van twee leden van het Colle ge zou er geen bezwaar tegen hebben, lanneer de raad zich thans reeds over het principe zou uitspreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3