Westelijk Nederland dreigt overbevolkt te geraken Landbouw en recreatie komen in gedrang Havenfunctie voor Randstad Holland dominant Spaarnwouderstraat 80 Matige mee voor De Gaulle Vier jonge krachten voor ons toneel Tweede Kamer aarzelt met behandeling IJmondraad DieHaerlemsche Musyckcamer" De ontembare c ERIC DE NOORMAN Deze week nog niet op de agenda RENAULT-bestelwagen JAARPRIJZEN VOOR RECLAME O O h O DEZE CONFECTIEFABRIEK STAAT ACHTER ONS «Amns&SQMJZSS SLECHTS 1 "betalen to O O Eindexamen Amsterdamse toneelschool n Hoogstaande uitvoering in Renaissancezaal Top Naeffprijs voor Ingeborg Elzevier I MAANDAG 2 JUNI 1958 PAGINA l GARAGE DEN HOUT KRAANHULP ERNSTIG GEWOND U KOOPT VOOR f ÏOO.- U KRIJGT VOOR O O N O O ■EiÉilil Cüiliiiiii HAARLEM H S3 O O HOOA JLdOCXH a I--OOS J HOOA JLOflHX Spoedeisende raads vergadering Wetsontwerp IJmond raad aan de orde Haarlemse winkelstand BEDRIJFSVOETBAL DWT heeft succes bij de Utrechtse polodagen Geen promotors in het kabinet Gees Piers eerste in zomerrit Passagierslijsten 128 Hijgend strompelen Erwin en Svein voort door de duisternis. De moordende pijlenregen is opgehouden, maar van Erwins vijfhonderd man uitgelezen Vikings is geen spoor meer te bekennen. Zijn zij allemaal dood? Of heeft een gedeelte zich, evenals zijzelf, nog in veiligheid weten te stellen? De geluiden om hen heen zouden er op kunnen wijzen, hoewel het niet uitgesloten is, dat het sluipschutters van Bohuslan zijn. In stilte zoe ken zij hun weg terug en het tweetal slaakt een zucht van verlichting, als het het dodelijke moeras achter zich heeft. „We zijn er nog niet," fluistert Svein, wantrouwig rondloerend. „Ze zitten zogezegd aan alle kanten om ons heen; luister maar." Inderdaad kraakt en ritselt het in het struikgs washet zouden hun eigen mannen kunnen zijn, maar het is veiliger zie koest te houden, zolang het donker is. „We moeten zo snel mogelijk a hoofdmacht zien te bereiken," geeft Erwin ten antwoord. „De hele krijg macht van Bohuslan schijnt hier samengetrokken te zijn. Hier is kans om die schurken in één klap te verslaan." De Noorman is ree fsmGt derweg; een vreemd gevoel van onheil overviel hem, toen hij de duif ib Erwins boodschap kreeg. En aan het hoofd van zijn grote ruitersch stormt Eric de Noorman voort door de nacht, de vijand tegemoet. Hoe wordt een harmonische, evenwichtige ontwikkeling van ons land binnen een eenwordend Europa bereikt, aldus vraagt men zich op het ogenblik alom in den lande af. De bijzonder grote en nog steeds toene mende bevolkingsdichtheid van ons land (vanaf 1800 is de bevolking van Nederland vervijfvoudigd!), de noodzaak tot industrialisatie om vol doende werkgelegenheid voor deze bevolking te verschaffen, de snelle ontwikkeling van de techniek, dit alles gepaard gaande met de grote veranderingen, die in West-Europa zullen plaatsvinden als gevolg van de voortschrijdende Europese integratie (Benelux, Kolen- en Staal Gemeen schap, Europese Economische Gemeenschap) wettigen de verwachting, dat Nederland er in de nabije toekomst geheel anders zal uitzien dan dit thans het geval is. Binnen onze eigen landsgrenzen is reeds een groot verschil in ontwikkeling te constateren tussen „het Westen des lands" en „Overig Nederland", mede als gevolg van de grote zuigkracht, die de „Randstad Holland" uitoefent en de consequenties, die dat met zich meebrengt voor de overige delen van ons land. Dit verschil in ontwikke ling zal in de naaste toekomst in nog sterkere mate worden beïnvloed door factoren van „buitenaf", door de ontwikkeling van het nieuwe Europa, zoals deze staat te gebeuren. Welke maatregelen zullen met het oog hierop moeten worden geno men en welke gevolgen zullen zij teweeg brengen? Om een duidelijker inzicht in deze vraagstukken te krijgen heeft de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel een drietal deskundigen uitgenodigd om op haar komende algemene vergadering de bedrijfs-economische aspec ten van het probleem toe te lichten. Het is voor onze economische positie van uitermate groot belang, dat de Randstad Holland haar functie, die het gevolg is van de zeer bijzondere ligging in de Delta van Rijn en Maas, zo goed mogelijk blijft vervullen. Deze functie kan dominant geacht worden in verge lijking tot andere functies, ook al zijn deze op zichzelf ook nog zo belangrijk. Dit kan betekenen dat voor een ont wikkeling van de havenfunctie andere belangen als landbouw, natuurbescher ming. recreatie enz. wellicht moeten wijken. Tot deze conclusie komt prof. ir. Jac. P. Thijsse, algemeen adviseur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan in zijn pre-advies voor de verga dering. In internationaal verband vervult ons land de functie van haven-agglomera tie aan de Rijnmond voor de activitei ten, die bovenstrooms in „de smidse van Europa" tot uitvoering worden ge bracht, aldus prof. Thijsse. In de Rand stad dreigt echter een sterke congestie te ontstaan. Wanneer men nu aan neemt dat de ontwikkeling van de met de havenfunctie verbonden industriële activiteiten voor de toekomstige econo mische toestand van ons land een do minerende factor ten goede zal kunnen vormen, dan dient men deze ontwikke ling zo min mogelijk te belemmeren en hiervoor de noodzakelijke ruimte te re serveren. Dit houdt o.a. in, dat men de werk gelegenheid in het westen moet regelen, m.a.w. men dient te voorkomen dat dit gedeelte van het land overbevolkt wordt Voor hen, die daar hun werk hebben, is het nodig dat dit deel goed bewoonbaar gehouden wordt. De omvang van de activiteiten bij de havenmonden, langs de Merwede, Nieu we Maas, Nieuwe Waterweg, Amster- dam-R.ijnkanaal en Noordzeekanaal kan leiden tot een verdeling daarvan over meerdere plaatsen. De mogelijk heden, die op deze plaatsen worden ge boden zijn echter niet gelijk. Zij zijn immers sterk afhankelijk van de toe gankelijkheid vanuit de wereldzee aan de ene zijde en van het bovenstroomse Rijngebied, het Ruhrgebied, Saarland en Straatsburg, anderzijds. Onmiddellijk hierna komt prof. Thijs se tot zijn tweede conclusie, n.l. dat men zal moeten trachten aan de ont wikkeling van vele activiteiten, die niet essentieel in het westen moeten wor den ondergebracht, een aantrekkelijke plaats in het overige deel van Neder land aan te bieden. Overigens zal deze decentralisatie dienen te geschieden in de vorm van regionale concentratie en niet door gelijkmatige spreiding. De ontwikkeling van een aantal ker nen in overig Nederland zal vermoede lijk voor enige provincies geen uitge breide stimulering vereisen in verband met hun gunstige ligging. Dit geldt met name voor Limburg en Noord-Brabant, liggende tussen de Randstad en het Ruhrgebied. De toekomstige verbeterde samenhang met het Deltagebied zal ook voor Zeeland gunstige mogelijkhe den bieden. In mindere mate bevinden zich nog Gelderland en Overijssel in een gunstige positie, maar de 3 noordelijke provincies vallen buiten het krachten veld der genoemde polen; een nadere studie zal dit nog moeten bewijzen. De stimulering zal moeten bestaan uit de verbetering van het industriële sociale en culturele klimaat, waarbij de ver bindingen een grote rol spelen. Een groot gedeelte van de jaarlijkse bevolkingsaanwas zal in de industrie moeten worden opgenomen. De conse quentie hiervan is, dat enorme sommen zullen moeten worden geïnvesteerd om dit mogelijk te maken. Gedacht moet worden aan een kapitaalbehoefte van tientallen miljarden guldens voor de eerstkomende 10 a 15 jaren. Deze enor me bedragen zullen ter beschikking moeten komen uit besparingen, zowel door het individu als door het bedrijfs leven zelf, uit afschrijvingen en van overheidswege uit de belasting. Aldus luidt het oordeel van de tweede prae- adviseur ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur van Philips Gloeilam penfabrieken. Twee waarschuwingen spreekt ir. Tromp uit. Op de eerste plaats duidt de grootte van de bedra gen, die in de industriële sector nodig zijn, wel aan, dat de regering bij haar fiscaal beleid t.a.v. de industrie dit aspect niet mag verwaarlozen. Op de ■tweede plaats zal de Nederlandse in dustrie, om in staat te zijn een belangrijk deel van het bevolkingsac- crès op te vangen, haar afzet gebieden in het buitenland moeten ver groten, hetgeen in hoge mate bemoei lijkt wordt door de steeds heviger wor dende concurrentie. Daartoe zal het bedrijfsleven verzekerd moeten zijn van faciliteiten en mogelijkheden om zich te kunnen ontplooien. Advertentie Dezer dagen bestelde een van onze cliënten zijn 40ste en 41ste Laadvolume 7.7 m3 of 8.7 m3. Tonnage 1 en V/2. Prijs 6900. Garantie, incl. arbeidsloon, 6 mnd. Het lijkt wel zaak, dat de industrie zich nog meer dan tot nu toe afvraagt, of de spreiding naar overig Nederland verplaatsing, nieuwe of nevenvesti ging daaronder begrepen niet in haar eigen belang is. Zo begint mr. K. H. Gaarlandt, burgemeester van Emmen, zijn prae-advies. In verband hiermede tracht hij enig antwoord te geven op de vraag: wat heeft overig Nederland de industrie te bieden, wat zijn de ves- tigingsbezwaren, hoe en door wie kun nen die worden weggenomen? Het ant woord moet volgens mr. Gaarlandt zijn: een ruim arbeidsaanbod en boven al een bevolking, die kan en wil wer ken in de industrie en een woon- en vestigingsklimaat, dat nu al voor velen aantrekkelijk is en nog perspectieven biedt. Ten aanzien van de leefbaarheid spreekt de burgemeester van Emmen de wens uit, dat overig Nederland eens gezind er aan zou willen meewerken, dat steden als Groningen, Leeuwarden, Enschede zich in alle opzichten ont plooien als de grote stad voor een ruim gebied en dat ook de overheid hieraan zou willen medewerken. Voor de leefbaarheid is namelijk een eerste vereiste de nabijheid en de behoorlijke bereikbaarheid van een werkelijk grote stad. (Van een- verslaggever) Vrijdagmiddag zijn in Amsterdam de jaarprijzen van het Genootschap voor reclame uitgereikt. Aan deze gebeurte nis ging een interessant relaas vooraf van drs. S. C. Bakkenist, de voorzitter van de commissie voor de collectieve reclame in de sigarenindustrie. Hij ver telde hoe het sigarenverbruik dat enige jaren na de oorlog op ruim 700 miljoen stuks per jaar stond in het afgelopen jaar gestegen is tot boven de 1,1 mil jard, ondanks alle hindernissen die de sigarenindustrie in Nederland in de weg kwamen. De uitreiking van de prijzen voor de beste advertenties, affiches en gerichte reclame vergde nogal tijd door het gro te aantal bekroningen, in de onderver deelde groepen. Van de advertenties van merkartikelen werden voor 1957 bekroond die van: Amstel Brouwerij (verzorgd door N.V. Reclame-adviesbu reau H.V.R. te Den Haag), Van Houten en Zn. (ook H.V.R. Den Haag), Pas- toemeubelen van UMS (N.V. Bosschaert te A'dam), Philips-Eindhoyen (N.V. Ad vertentiebureau Prad A'dam), Verkade (De la Mar A'dam), „Duff Gordon en Co" van Wilmerlnk en Muller N.V., (De la Mar A'dam). Van de diensten verlenende onderne mingen werd een advertentie van de Ned. Handel-Maatschappij (verzorgd door Reclame-Adviesbureau C. J. Palm N.V.) bekroond; van de winkels en winkelmaatschappijen de advertenties van „Jeugdmode" De Bijenkorf (ver zorgd löor Interad te Amsterdam), fa. Peiger te Den Haag (van H.V.R.), Stra- ter (Advertentiebureau Prad). In de twee overige groepen werden bekroond de advertenties van het Nederlands Zuivelbureau (Prad), Stichting Ama teurfotografie (Prad), Bredero Beton te Utrecht (ontworpen door Louis Emme rik Den Haag), Philips-Roxane (Smit's Reclame-, Advertentie en Servicebu reau N.V.) en R.S. Stokvis en Zonen N.V. te R'dam (Reclame-Adviesbureau (H.V.R.). In de afdeling „Affiches" ontvingen de volgende affiches een bekroning: Li ga Nieuw Beelden (ontwerpers Wim Crouwel en Kho Liang Ie), ,,Joy" van N.V. Joh. Koster's Handelmij. N.V., (ontwerper Cor van Velsen), De Bijen- korfs „Hofleverancier van St. Nicolaas" (ontwerper Theo Stradmann) en „Atoom-tentoonstelling" (ontwerper Ton Raateland). Vijf prijzen werden uitgereikt fn de afdeling „gerichte reclame". In het blikmagazijn van Breedband heeft vanmorgen de 44-jarige kraanhulp C. C. de G uit Haarlem bij een ongeval ernstig hoofdletsel opgelopen. In zorg wekkende toestand is hij in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgeno men. Advertentie <+H i— gabardine njlljl!^ mantels damesmantels KOSTUUMS BLAZERS DEMI SAISONS SPORTCOLBERTS kantelkostuums gabardine JASSEN 2 KOPEN O 0 O O (Vervolg van pagina 1) meest felle en opgewonden Fransen. sprak nu namens de socialisten die voor Mendes-r rance genoot vooral^ luid- gingen stemmen. Waarom gingen zij voor stemmen? „Een brug dient gesla gen tussen gisteren en wat morgen ge- daan moet worden". De openbare behandeling in de Twee de Kamer van het wetsontwerp tot in stelling van een IJmondraad schijnt na de memorie van antwoord van minister Struycken nog niet mogelijk te zijn. Er is zelfs geen kans op, dat het ontwerp deze week al zal worden behandeld, hoe wel het wel op de agenda voorkomt. Er is nog steeds geen eindverslag uitge bracht en er zijn nog allerlei interne be sprekingen gaande. Opvallend is dat de gemeente Be verwijk voor vanavond met het oog op de parlementaire behandeling een spe ciale raadsvergadering heeft uitge schreven. In deze gemeente is men het helemaal niet eens met een uitlating van minister Struycken, dat de gemeentebe sturen alleen tegen bepaalde onderde len bezwaren zouden hebben, maar het in principe met het ontwerp eens zou den zijn. Een politicus in Den Haag, die wij vroegen wat er aan de hand was, ant woordde dat het uitstel hem niets ver baasde. Er is eerder sprake van een Babylonische spraakverwarring dan van een naar elkaar toegroeien van de meningen. Men denkt nog steeds aan andere oplossingen. Minister Struycken heeft deze in zijn memorie van antwoord wel afgewezen, maar de argumentatie schijnt niet te bevredigen. Uit gesprek ken met K.V.P.- zowel als P.v.d.A.- kringen kan wel worden vastgesteld, dat het Babylonische juist in deze bei de fracties de meningen het sterkst be heerst. In socialistische kring zou men gaarne verder willen gaan dan het in stellen van dit bovengemeentelijk or- gaan. Men streeft daar veeleer naar een eenvoudige samenvoeging van: de drie gemeenten en vindt dat het ontwerp „de boot maar afhoudt". In K.V.P.-knn- gen ziet men er juist een stap m, die veel te ver gaat in de richting van sa mensmelting. De minister geeft tot deze vrees wel aanleiding in zijn memorie van antwoord, waarin hij toegeeft, dat „op den duur" deze gemeenten wellicht zo met elkaar zullen vergroeien, dat zij in de zich ontwikkelende nieuwe een heid zullen opgaan. Vrijdag en zaterdag is er intensief politiek beraad geweest over het wets ontwerp. De socialistische Kamerfractie ontving vrijdag in Den Haag de P. v. d. A.-raadsleden uit de IJmondgemeenten. Enige leden van de K.V.P.-Kamerfractie brachten tezamen met het landelijk par tijbestuur zaterdag een bezoek aan de I.Tmond, waar de K.V.P.-raadsfractie van Velsen, Beverwijk en Heemskerk af zonderlijk werden geconsulteerd. Het dagelijks bestuur van de K.V.P.-IJmond- commissie was bij deze besprekingen eveneens aanwezig. De raad van Beverwijk is tegen hedenavond half acht in spoedeisende vergadering bijeengeroepen ter bespre king van de Memorie van Antwoord van de ministers inzake het wetsont werp ter bevordering van een even wichtige ontwikkeling van de IJmond. Zondagavond concerteerde „Die Haerlemsche Musyckcamer" on der André Kaart in de Renais sancezaal van het Frans Hals Museum. Het is een van de mooiste uitvoeringen geweest die we van dit gezelschap heb ben bijgewoond. Dit zegt iets, daar we het ensemble altijd hebben bewonderd om zijn artistieke prestaties. De avond was gewijd aan werken van zeventiende- en achttiende-eeuwse mees ters. Vóór de pauze de Suite no 2 voor fluit en strijkorkest in Bes grote terts en het Concert voor cembalo, twee flui ten en strijkorkest in F grote terts van Johann Sebastiaan Bach; na de pauze drie werken van Italianen: het Concert voor twee hobo's en strijkorkest van Antonio Vivaldi in C grote terts, een Synfonia en een Concertino voor strijk orkest, respectievelijk van G. B. Sam- martini en Carlo Ricciotti. Het is opvallend hoe uitstekend de executanten reageren op de beheerste doch expressieve directie van hun lei der. Er ontstaat onder zijn handen een verrukkelijke musiceerdrift die toch altijd voornaam blijft. Dat in het eerste deel van het Concert van Bach de stemming onzuiver was, moet geweten worden aan de stijgende tem peratuur in de zaal, na het bijstem- men was het euvel volkomen overwon nen. Zeer goed ook waren de solisten: de claveciniste Gertrude Maclaine, de fluitisten Edo Willod Versprille en Taco Ferwerda, en Ton van de Berg en Eu gene Krugt die de hobo bespeelden. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. T. de Vr. Van Meeuwen's Beddenspeciaalzaak, Rijksstraatweg 71 in Haarlem-noord, is na een grondige verbouwing her opend. De ruimte is aanzienlijk ver groot, en daarmede ook het comfort voo de klanten. Veel belangstelling en bloemstukken maakten de heropening i tot een feestelijke gebeurtenis. Twee actrices en twee acteurs heb ben zaterdagmiddag het even talrijke als mild gestemde publiek van de Am sterdamse stadsschouwburg onthaald op een „openbare demonstratie", Zulks naar aanleiding van het eindexamen van „De Toneelschool". Voordien wa ren zij geëxamineerd door een commis sie van maar liefst acht leden plus drie rijksgecomitteerden. Men moet dus wel aannemen, dat de zaak serieus is behandeld. Hoe dan ook, de vier kan didaten gaan nu het „grote toneelle ven" in. Ingeborg Elzevier, die door de commissie werd onderscheiden met de Top Naeffprijs, gaat naar het Arnhem se „Theater", Femke Boersma naar „De Nederlandse Comedie", Louis Bongers naar „Ensemble" en Wil van Seist naar Puck". Gevieren hebben zij zaterdagmiddag he4 bjj deze gelegenheid immer opgeto gen publiek onthaald op fragmenten uit „Othello" (Shakespeare), „Jerma" (Lorca), „Alleen" (Duvernois), Leon- ce en Lena (Büchnerj en Intimiteiten (Coward). Wat mag men na zo'n aan tal volstrekt willekeurige fragmenten concluderen? Op de eerste plaats, dat het onderwijs in spreektechniek aller bedroevendst moet zijn. Gezeten op de vijfde rij hebben wij van meerdere fragmenten weinig en van Othello" zelfs niets verstaan. Vervolgens, dat de bewegingsleer zich schijnbaar beperkt tot het aanleren van al Je trucjes, die het moderne „Schmieretheater" ken merken. In bijkans ieder fragment be leefden wij het twee- of driemaal, dat een heftig geëmotioneerd acteur zich snel naar de deur begaf om zich juist in de deuropening nog eenmaal om te draaien voor het beslissende woord. Op den duur kan men dan zelfs bij „Jerma" een glimlach niet onder drukken. Tenslotte moet men de jonge- lui speelbare fragmenten ter beschik king stellen. Wat Ben Groenier uit .Leonce en Lena" had bijeengeharkt, was zelfs als oefenstof onmogelijk. Men kon er slechts één ding mee leren. Het publiek vervelen. Tegen deze achtergrond dan de pres taties. Verreweg de beste van de vier lijkt ons Ingeborg Elzevier. Een duide lijk talent, dat overigens bij deze de monstraties ook beslist de beste kansen kreeg. Haar aardigste prestatie lever de zij in het volstrekt amorele „Intimi teiten". Samen met de lange Wil van Seist maakte zij er een heerlijk blijspel van. Wjj hebben genoten. Het had vaart en sfeer. Het was niet schools en toch vragen wij ons af of de goede heer Couard zijn stuk herkend zou hebben. De beide gescheiden, met een ander hertrouwde en daarna weer terugge keerde echtelieden leken eer twee kib belende kinderen. Een zelfde bezwaar gold ook haar Jerma. Heel poëtisch en ingehouden, maar nog geen uitdrukking van smart of waanzin. Daarom hopen wij mej. Elzevier bij „Theater" maar in een blijspel te zien starten. De tweede kandidate Femke Boers ma kreeg eigenlijk geen duidelijke kan sen. Desdemona ligt eenvoudig te moeilijk en de rest was te klein of te verbrokkeld. Wij schorten ons oordeel liever op. Bij de heren gaat onze voorkeur uit naar de reus Wil van Seist. Een acteur met veelzijdige mogelijkheden, een re delijke plastiek en een aardig gevoel voor de situatie. De kleine Louis Bon kers leek nogal geremd. Soms deed hij heel duidelijk aan „underacting" (in „Alleen" b.v.) en dat moet hij maar lie- uchtige bijval van communistische zij de, waar het evenwel stil bleef toen Mendès-France erop wees dat „buiten de democratische vrijheden dit land van de fascistische dictatuur zou kunnen ver vallen in de communistische". De com munistische fractievoorzitter, de heer Jacques Duclos, besloot zijn stemtoelich- ting als volgt: „Wij gaan De Gaulle de investituur weigeren met de zekerheid dat eens het volk het laatste woord zal hebben". Af en toe struikelend over'zijn eigen woorden verontschuldig mij. zei hij, het komt van de emotie richtte ver volgens de socialistische afgevaardigde Tanguy-Prigent toe waarom hij en een aantal van zijn vrienden tegen gingen stemmen ondanks de gevoelens van ho ge achting en bewondering die de mees- ren voor generaal De Gaulle gevoelen. De instellingen behoren inderdaad ge vormd te worden, aldus deze socialis tische spreker, doch niet onder bedrei ging Uns republikeins geweten verbiedt ons te stemmen voor hem die door de opstandelingen geroepen werd. De heer Mitterand, zeer gezagheb bend vooral in de meer jeugdige links- liberale milieus, een hoop van de toe komst genoemd, bracht als zijn voor naamste bezwaar tegen een Investituur aan De Gaulle naar voren: „Toen op 10 september 1944 generaal De Gaulle voor de constituerende vergadering kwam, had hij als compagnon aan zijn zijde: de „eer" en het „vaderland". De compagnons die hij thans aan zijn zijde heeft, heten „geweld" en „opstand". Wij accepteren geen ultimatum. De heer Deixonne, die nog geen vier dagen geleden ageerde als een van de De beide vrouwelijke eindexaminandi Ingeborg Elzevier als Emillia en Femke Boersma als Desdemona in „Othello". ver aan zijn oudere confraters overlaten. Het is traditie, dat men bij het eind examen voor het vaderland weg speelt. Dat deden Ingeborg Elzevier en Wil van Seist in „Intimiteiten", en toen was het ineens „toneel", meeslepend to neel zelfs. De overige fragmenten wa ren echt „examen"! Alb. W. De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde wedstrijden in de Be drijfsvoetbalcompetitie luiden: Afd. A: DDS I-SVOW I uitgesteld, VVV I-OCS 32, Nebima I-OVN 4—3. Afd. B: Tramvogels-Goby 4—6, Wilbert-SVOW 2 4—0, DDS 2-VES 4—2. Afd. C: Hilco; Nebima 2 3—1, VVV 2-Vribo 5—5, HAC -GIH 2—7. Programma komende week is: Afd. A: maandag 2 juni OVN-VVV I, dinsdag 3 juni OCS-DDS I, vrijdag b juni SVOW I-Nebima I. Afd. B: woensdag 4 juni DDS 2-Tramvogels, donderdag 5 juni SVOW 2-VES zaterdag 7 juni Heeremansv. L.-Wilbert, 4 .uur. Goby vrii Afd C: maandag 2 juni GIH-VVV 2, dinsdag 3 2. don derdag 5 juni HSM-Hilco. HAC vrij. Wegens omstandigheden van finan ciële aard en ziekte van een der hoofd rolspelers zal de uitvoering van het stuk „De beste aer werelden" door de Inter- scholaire Toneel-Alliance vanavond niet doorgaan. DWT heeft met vier zeventallen deel genomen aan de zaterdag en zondag in Utrecht gehouden Polodagen. De heren van DWT 1 werden winnaar in afdeling 2 E, zaterdag wonnen zij na een gelijkopgaande strijd tegen Polar Bears uit Ede met 43, waarna zij zondagmiddag in de halve finale DVZ uit Den Haag met 41 wisten te klop pen. In de .fmale tegen Neptunus uit Zaandam wilde het aanvankelijk niet lukken, want met de rust was het 4I voor de Zaandammers. Doch toen werd de geest vaardig. Nadat Piet Botman u6n ,hy,eec^e doelpunt gemaakt m>d bracht Fons Rooeekrans de pI°?g£;!U,? gelijke voet met twee fraaie doelpun Ge Luttikhuizen en Jan Eichoorn. zorg den ervoor dat DWT met een b-4 eind stand het water kon verlaten. De dames van DWT kwamen overeen komstig hun competitie-sterk inde hoogste afdeling uit. Zaterdi=>S SP:eetden zij tegen HZC en verl°?" Zondagmiddag wonnen zu herkan sing tegen Neptunus f^orJ met 2—1, waarna zij in de kalvefitiale tegen Robben I moesten aantreden Het werd een fraaie wedstrijd, die de DWT-dames eervol met 2-0 verloren. De beide reserve-ploegen van DWT brachten het er met zogoed af. DWT 2 heren verloor zaterdag met 25 van Neptunus 2 uit Amersfoort en de dames van DWT 2 verloren met 2—3 ook van Neptunus 2 uit Amersfoort. Communistische afgevaardigden rie pen „gooi hem er uit" toen de ex-Gaul list Raymond Dronne, die de afgelopen dagen te Algiers is geweest, waar hij steun verleende aan de vorming van het Comité voor algemeen welzijn, plot seling weer de zaal binnenkwam. De communistische afgevaardigde mevr. Vaillang-Courturier, die een van de vi- ce-voorzitters van de nationale vergade ring is, trachtte Dronne in het gezicht te slaan, doch deze hield haar vast en de ordebewakers scheidden hen. Voor zitter Le Troquer verklaarde het „onge past" te vinden, dat Dronne op dat ogenblik de zaal inkwam. Dronne bleef zitten, maar durfde niet zover te gaan dat hij ook nog zijn stem uitbracht. Aan het eind van het debat deelde Pierre-Henri Teitgen namens de katho lieke volksrepublikeinen (MRP) mee, dat zijn partij vóór De Gaulle zou stemmen. „Toen ik gisteren (zater dag) met de andere fractieleiders een ontmoeting had met generaal De Gaulle, verzekerde hij ons, dat de verdragen betreffende de NATO en de Europese samenwerking gehand haafd zouden worden en dat hij nooit de macht zou aanvaarden uit de han den van de comité's voor algemeen welzijn, maar slechts van de Nationa le Vergadering. Hij verzekerde ons, dat in Algerije en Corsica iedereen weer in zijn oude functie hersteld zal worden en dat hij het idee van de volledige macht afwees. De rechten van het individu, zoals die bij de grondwetswijziging omschreven zul len worden, zullen geëerbiedigd wor den en de grondbeginselen van de re publiek en de vrijheden van de vak bonden zullen worden verstevigd." Teitgen besloot: „Wij twijfelen niet aan het woord van de generaal. Wij zullen voor hem stemmen". In de eerste in het algemeen door po litieke waarnemers geiïVerde commen taren wordt de aandacht gevestigd op het feit dat de regering van De Gaulle vertegenwoordigers omvat yan de zes voornaamste nationale politieke partij en, of wel het regime; dat de opname van de Gaulles onfortuinlijke voorgan ger Pflimlin, als minister van staat wijst op De Gaulles bedoeling continuï teit te betrachten en dat daarentegey geen van de promotors van de beW n ging en comité's de salut public „s- Algiers erin opgenomen is. Men v de tigt er tevens de aandacht op d» be. regeringsverklaring, hoewel zij met langrijke passage wijdt aan niet Frankrijk geassocieerde volk®Vjgerije rept van de formule FrankriJ^^e he en dat de door De Gaulle Stervorming ginselen waarop de grondwet Preaar gebaseerd zal moeten zijn, n_dieren in verband gebracht, geef f ns f ondigen tegen de democratie. Alles bij elkaar acht men het niet uitgesloten dat in de komende dagen hu te Algiers zijn waar een aantal lieden zich g_ePa seerd en miskend zullen voeden. vOOl - zi.ch.tig afwachten toiyft niettemin gebo den. Door zijn medevluchtenden Henk Buis en Toon Rutte in het beslissende sprintje te kloppen, is Cees Piers erin geslaagd om de eerste rit van „De Kampioen's" zomercompetitie op zijn naam te brengen. In deze rit, die zondag op het wieler parcours in het „Van der Aartsport park" werd verreden, kwam na 30 van de 50 te rijden ronden een kopgroep van zeven man tot stand: Henk Buis, Toon Rutte, Cees Piers, Hein Koger, Cees v. d. Aar, Peter de Jong en Aad Straver. Voor Koger, Straver en Van der Aar bleek het tempo in deze kop groep echter-te hoog; zij moesten afha ken en staakten de strijd, ook De Jong moest zijn positie aan d® I® ai"g Prijs geven doch hij bleef daPPer doorstrij den JSvenaJs Henk van der Geest op het tweede plan. die daarvoor de prestatie premie kreeg toegewezen. Henk Buis heeft in de slotfase ijverige pogingen ondernomen om van Piers en Autte te ontdoen, <5°c, zijn opzet slaagde niet. Hij werd er ai- leen een aantal premies rijker door. De uitslag luidt: 1. C. Piers, 2. H. Buis, 3- A. Rutte, 4. P. de Jong, 5. H. v. d. Geest. Bij de C-klassers, die 25 ronden moes ten afleggen, zegevierde Leo Nijssen vóór R. Hendriks, M. Bouma, H. Pe ters en J. v. d. Horst. Cees van Steyn en Toon Rutte heb ben voor de aanvang der wedstrijden vergeefse aanvallen gedaan op het ron derecord van Henk van der Geest (1 min. 41,2 sec.). Zij kwamen niet ver der dan resp. 1 min. 41,4 sec. en 1 min. 41,8 sec. Op ons bureau aan de Smedestraat ligt vanaf heden ter inzage de passa gierslijst van het m.s. „Johan van Ol- denbarnevelt". Aan boord bevinden zich passagiers uit Surabaja, Semarang, Tg. Priok en Melbourne. Het schip wordt 10 juni in Amsterdam verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2