m Honderden mannen en vrouwen op matineuze pelgrimage door Haarlems binnenstad Drie neomisten dragen eerste agenda AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROL. DR. P. C. A. GEYL Concertgebouworkest blijft ditmaal dicht bij huis Feest Onze Lieve Vrouw van Haarlem plechtige H. Mis op In O ver veen, in kerk van St.-Liduina en in kathedrale basiliek Geslaagde excur sie naar Franeker KAB ter bede vaart naar Heiloo Leerlingenuitvoering echtpaar Van der Glas De vitaliteit van de westerse beschaving Plannen voor seizoen 1958-59 Inzegening en opening van De V alkenburcht Hanze eert haar voorzitter Div Sa«ïd?n™ Bm& hun MAANDAG 2 JUNI 1958 PAGINA 3 Plechtige Ommegang in Sint osephkerk Spectaculair Ond-Heemstede-B enne broek Films: 2A? 7 9 uur?n2ame 3eUgd' Di. 2.30, 8 uur. graaf va" ersen Kerk H. Liduina Kathedrale Basiliek „Caecilia" concerteert voor Haarlemse bejaarden en invaliden Beschonken Haarlemmer bestuurt auto Zeilwedstrijden in Haarlem Avondvierdaagse N.B.v.L.O. Haarlems draaiorgel „Jupiter" maakt Duitse tournee OVERVEEN Duinbrandje bij Tetterodeweg Tandarts Petri jubileert Vrouw bediende ver snelling in plaats van handrem Wielrijdster vrij ernstig gewond Melk-(brug) raakte van de kook Collectanten winnen voetbalwedstrijd met 96 Beurs van Amsterdam - HEEMSTEDE ZANDVOORT Gisteren, in de jonge ochtend, hebben honderden Haarlemmers en velen ook van buiten de stad, hun pelgrimage gemaakt door het centrum van de oude bisschopsstad. Om half zes reeds waren de eerste deelnemers present en hun aantal groeide uit tot een zeer lange stoet van pelgrims, die een kwartier later hun tocht begonnen langs die plaatsen in de binnenstad, waar vroeger kloosters en andere, het middeleeuwse Haarlem dierbare oorden gestaan hadden. Die tocht was tevens de inzet van het feest ter ere van Onze Lieve Vrouw van Haarlem, ter gelegenheid waarvan de gehele dag in de Mariakapel aan de Jansstraat de rozenkrans werd gebeden en 's avonds in de St. Josephkerk de plechtige ommegang werd gehouden. Zo'n matineuse pelgrim,, heel persoonlijke en aparte ervaring" Vooral gisteren, toen op de eerste dag van de zomermaand een onbekom- merd zonnetje het grijs van de gevels en het rood en blauw van de daken een milde glans gaf. Haarlem is dan ineens een heel andere stad, een welvarende provincieplaats, waar de stilte aan het stadsbeeld een eigen luister geeft. Geen ge jaag. van een rasend verkeer, geen ge rucht van nerveuse en zich doen gel dende mensen. Alleen de stilte, zonder pretentie en pieus, nog sterker voelbaar door het eerste lied der vogels en de hele en halve slagen van de oude Sint BAAF; hun muziek bleef even hangen en dommelde dan achter de huizen weg. In die sfeer zochten gisterochten de honderden mannen en vrouwen hun weg Hun stappen zorgden voor het buna be- schroomde rumoer, dat de stilte accen tueert. In de straten en steegjes bleef dat geluid kort en droog geconserveerd, op de Grote Markt, een oase van zondag se rust, ebde het vrij weg in een stra lende leegte. De lange stoet om-singelde de laatste herinneringen aan het middeleeuwse Camelietenconvent binnen het complex van Anegang en Warmoesstraat, toog langs de fraai oprankende Grote Kerk met haar gesloten deuren, en trok toen het nog dromerige Spaarne langs naar het intieme en sfeerrijke Bakenes. Daar keek, niet zonder heimwee, de aloude Lieve Vrouwe-toren uit de hoogte, maar niet hoogmoedig, neer op die rustig stap pende mensen, die ook haar deur voor bij moesten gaan om" elkaar, na de Be- gijnenhoek doorkruist te hebben, weer te treffen in de St. Josephkerk. Daar werd de rozenkrans gebeden en kreeg de ^elgrimage haar besluit in de opdracht ar> het H. Misoffer. Ms nep hield daarop de predicatie, uitgaan de van de woorden: „De Heer is met u; onder de vrouwen zijt gü de geze gende." Pastoor Brans herinnerde allereerst aan het grote geheim van de H. Drieeenheid, waarin de Vader en de Zoon, gedragen door de Geest van lief de, elkaar van eeuwigheid kennen en be minnen. Vanuit die liefde wil de Zoon alles tot voltooiing brengen wat de Va der aan plannen heeft. Maar in die lief de ook zijn wij opgenomen door ons doopsel en tasten wij naar de zin van Gods plannen. Meer dan wie ook van de mensen, aldus pastoor Brans, is de Allerzuiverste Maagd en moeder Gods Maria, getrokken in het eeuwig kennen van God, in het zoeken van Gods be doeling. Ais er één geraakt is door de H. Geest, is het Maria. Sommigen vragen zich af, zo ging hij voort, of de verering van Maria niet overdreven is. Als God het ge vraagd had, zouden ook uw en mijn moeder haar fiat gegeven hebben en zij zouden evenzeer door God met ge naden overstelpt zijn geworden. De kern van onze Maria-devotie is echter, dat juist zij uitverkoren werd en onder al le mensen de meest gezegende werd. Daarom, zo besloot pastoor Brans, la^ ten wij bij wijze van spreken in de han den klappen, omdat God zijn handen ge legd heeft op de schouvers van het meis- ie uit Nazareth; laten wij dikwijls tot haar gaan, en dan „in Gds naam heel gewoon, vasthoudend aan ons traditio nele rozenkransgebed." Terwijl de predicatie dc schola het Sub Teeum Praesidium van Mozart zon begon de plechtige Ommegang door de kerk, waarin de beeltenis van Onze Lie ve Vrouw van Haarlem begeleid werd door de bisschop en zijn priesters, door zusters en broeders, door bruidjes en misdienaars. Terwijl de stoet door de kerk trok werden de Maria-litanie en het Magnificat gezonden. Een kort lof, waar onder nog het Te Deum gezongen werd met tot besluit het lied ter ere van Onze lieve Vrouw van Haarlem, luidde de plechtigheid uit. De bouw van de Velsertunnel waar door net mogelijk is geworden, binnen enkele minuten het Noordzeekanaal te „nemen" was voor het bestuur van de vereniging ,Oud-Heemstede-Bennebroek' aanleiding, de eerste excursie in dit seizoen te richten naar Franeker, een oud stadje met tal van bezienswaardig heden. Er was voor dit evenement zeer grote belangstelling want niet minder dan drie grote touringcars met in to taal 130 leden en introducé's snorden zaterdagmiddag in een behoorlijk tempo naar Friesland. Om 4 uur reed men Franel er binnen en daar werd in „De Korenbeurs" eerst een verfrissing gebruikt, alvorens men in groepen de vooraf vastgestelde ob jecten ging bekijken. Het eerst werd het beroemde planetarium bezichtigd, in zeven jaren gemaakt door de wol kammer Eise Eisinga. De naaste aan leiding daartoe was een brochure, ge schreven door de predikant llko Alta in 1874, die ontdekte dat een viertal plane ten zo dicht bij de aarde was gekomen dat volgens deze predikant de ondergang van de wereld nabij was. Eisinga was was het met deze opvatting niet eens en ten bewüze daarvan bouwde deze een voudige man die alleen maar een dorps schooltje had bezocht aan de hand van uiterst moeilijke en ingewikkelde bere keningen een planetarium, een afbeel ding van de sterrenhemel, zo precies dat het ook nu nog zonder fouten werkt. Daarna werd het stadhuis bezichtigd. Het museum 't Koopmanshuis" be vat naast een prachtige collectie porse lein uit verschillende streken van de wereld op de zolder een collectie kin derattributen uit vervlogen eeuwen. Er waren ook tal van specimen van Friese volkskunst en er was verder veel schil der- en ander werk van Anne Marie van Schurman, een Friese vrouw die haar tijd "er vooruit was. Nadat sommigen wat in Franeker had den rondgedrenteld en zich enige Friese koeken of wel dozen Friese Duimpjes hadden aangemeten werden in „De Ko renbeurs" de meegenomen krenten- en andere broodjes geconsumeerd. Om on geveer 7 uur werd de terugreis aan vaard. Slechts in Den Oever werd even gestopt om de benen te strekken. Hier maakte de heer N. Vos, oud-gemeente secretaris zich de tolk van alle deel neemsters en deelnemers door de heer JVeen, de volijverige secretaris van de vereniging, te huldigen en hem als be wijs van waardering een echte Friese kruidkoek uit de door hem ingeslagen voorraad te overhandigen. Met het prachtigste zomerweer zijn de leden van de K.A.B. uit Haarlem en Overveen gisteren ter beevaart gegaan naar Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. Vele pelgrims waren per fiets, anderen per trein naar het genade-oord gekomen. Begeleid door bruidjes en in hun midden vlaggen en vaandels mee voerend trokken zij zingend naar de grote kapel, waar de geestelijk advi seur kapelaan W. Akkermans, met as sistentie een plechtige H. Mis opdroeg. De adviseur hield dè predikatie, waar in hij de intentie van de bedevaart na der belichtte. In verschillende groepen werd later op de ochtend de kruisweg gebeden, waaronder bij de twaalfde statie kape laan Th. Steenland een toespraak hield. In de openlucht werd 's middags een plechtig Lof gehouden met processie. Aan het rustaltaar hield pater Hermans M.S.C. een toespraak over het feest van de H. Drievuldigheid. Met een Maria-hulde werd de dag besloten. durighe.sPcctaculair ook in haar lang- avomlu,.p was de plechtigheid in de le üturgis't°en in de St. Josephkerk al- werden or,,..1' en devotionele registers luisterrijk getrokken om het feest zo temperatuur J^'Ük te besluiten. De voerig besluit do°ecle feitelijk zo'n uit waren weer vei,/', maar desondanks onder wie wethOU(j"onderden mensen, andere genodigden,e£. Angenent en In het hoogkoor ha<id e kerk Present, groot, vicaris generaal mSr- M. terof, plebaan van de k'athfl- H" W' Ag" schillende andere prieste^«raal en ver nomen. plaats ge- De plechtigheid werd ingezet zingen van de Completen, waa/gf het J. P. Huibers, bisschop van HalrTem' agens was. Tromdiakens waren de pe™' toors Th. Notenboom O.F M. en H ^as- Drost, diaken en subdiaken de kape laans H. J. A. van Dpk en J. l. Van Kesteren. rn Begeleid door Albert de Klerk^aan het °rgel zong de parochiële schola canto rum onder leiding van Jan Laarveld de Psalrnversen in afwissel^inS "l®1 Priesters en volk", een treffende in zet door de góéde afwerking en de sier- U)k golvende zan°- Pastoor H. M. RBrans uit Nieuw Ven- CIlevenAiR,tJLACE; Die daS eindigde miin nn rntii 2' 4-15. 7, 9.15 uur. FEANS HAltS«tente' Volw" 7> 9"15 UUr' LIDO: The bridge on the river Kwai, 14 j. (tweede week); 2, 8 uur LUXOR: p.: dochter van je woestijn, 14 j. X/ÏTVr 5 UUr" ERVA: T.m. di.: Gejaagd door de wind, 18 jaar, 7.30 uur. 8 15 uurd°4161 ded van Bernadette, a. 1. HEME RANDT: lap studio'; d'Ój uur- POYV tA J.30, 7 69 igaap des doods, Luxemburg, 15, 7. 9.15 uur. 18 j. (neem'riï'^ lord' de lady en de butler, a. mogende week), 2.15, 7, 9.15 uur. Maandag 2 juni Brinkmaan, Groote markt, ano- van Aad en Jan Plas! en _vio?luitvoeringen 19.30 uur: Pi- van leerlingen Dinsdag 3 juni Albert 6de ^tok" Pr^ °r®elbesPeling door César Franck Plogramma: Werken van .,DienCjfhSreb,^T' ..20 uur: Uitvoering van Oratoriumverenigine n de Cbristel«ke Vrienri^h-„J „Door Zang en het Noordhnii a' S'mon c- Jansen, m.m.v. Stadssrhm?'u" Philharmonisch Orkest Van het 20 uur: Demonstratie het eindexamen der Toneelschool. In de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Over veen heeft de uit die parochie afkom stige neomist Leo Aarts zondag zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen, 's morgens om kwart voor negen. Hij werd Jaarbij geassisteerd door pastoor Ch. ten Velthuys, als presbyter, door kapelaan J. L. A. Scholten, als diaken en door kapelaan J. C. van Klink als subdiaken, allen van de Overveense pa rochie. Aan het orgel begeleid en gedi rigeerd door Jan Mul voerde het paro chieel knapenkoor de zes-stemmige Mis- sa „Assumpta est" van Palestrina uit. „Het Priesterschap is een gave, maar ook een opgave", aldus kapelaan Schol ten in zijn feestpredikatie. Van de priester verwacht men, dat hij Christus geeft, door Zijn sacramenten, maar ook door des priesters eigen leven en voor beeld. Kapelaan Scholten behandelde de verschillende facetten van het priester leven; celibaat, eenzaamheid in een gemeenschap van gelovigen, en waar digheid, die meestal veel vergt van de persoon van de priester. Zaterdagavond werd neomist Aarts de parochiekerk ingehaald door een wolken-witte stoet van bruidjes. Pas toor Ten Velthuys verwelkomde hem en was vervolgens agens bij een kort Danklof, waarbij de kapelaans Scholten en Van Klink als diaken en subdiaken assisteerden. ZondagmMdag werd m de stijlvolle zaal van de pastorie een re ceptie gehouden, waarbij ov J bleek hoe gezien en gewaardeerd de neomist in de Overveense gemeenschap is. De dag werd, wat de religiën rmg betreft, besloten met een Danklot, waarbij de neomist agens was. Diak®.n Was zijn vriend kapelaan J. de B°uv - e® u't Hillegom, vroeger in Overveen, subdiaken kapelaan Scholten. H. i/,im„kerk van de parochie van de neomist p S Haarlem-noord droeg de pelaan P ,Voon geassisteerd door ka- kapelaan Vi °ogenboom aIs diaken en keil zijn ee"rst»n ?er VeIde als sub-dia- Presbyter-assistenieahtigt H" Mis ,°P' A. Trouwborst n ?ai'bij •vas pastoor zong onder ieidi";/ parochiële koor Q. Wolff en met bd!/directe"r F' ganist J. A. Nibber?n' 'ug v?" de or' gen uit de vierstemmig ,V?ste, gezan" van de H. Alfonsus Ifr. ere en de wisselende S*zanKen "mu^nrie8 vuldigheidszondag. Na ,le H vag Drie gezongen „Jubilate Deo" van Aibliiurer De predikatie werd gehouden doors pel aan Oc. Klom. Kapelaan Blom ging in zijn predika. tie uit van de beginregels van de in- troïtus van Drievuldigheidszondag: op legend zü de H. Drievuldigheid en" om gedeelde Eenheid; wij PHlzen Haar, omdat Zij ons barmhartigheid heeft be- wezen." Vooral op dat laatste legde de predikant de nadruk, omdat daarmee direct het wezen van God verband houdt, een grootheid die schuilgaat ach ter een woord, dat men vrijwel dage lijks gebruikt, zonder dat men daar van de inhoud beseft. Kapelaan Blom riep de gelovigen op steeds aan God te denken, iets dat naar zijn mening niet moeilijk valt omdat men dagelijks in aanraking komt met werken van z,ijn hand. Kapelaan Blom onderstreepte vervol gens de wens van de Schepper. „Hij wil niet onze ondergang, maar ons ge luk. Hjj wil ons hart vervullen met Zichzelf. Zelfs de Tempel van Zijn Heer lijkheid heeft Hij opengesteld voor de mensen. Na de zondeval, waarmee de band tussen God en de mensen was verbroken, zond Hij Zijn Zoon, die ver haalde over de wonderdaden van God. Toen Christus ten hemel opsteeg, leg de Hij het werk de verkondiging van het Evangelie in de handen van de mensen. Sprekend over dit werk, het werk van de priester, zei kapelaan Blom: „De priester is daarom niet an ders dan Christus. God heeft immers gezegd „Wie U hoort, hoort Mij; wie U smaadt, smaadt Mij". Hr mag spre- ken van de liefde van God; hij heeft de macht om zonden te vergeven; hij is een mens met Goddelijke macht, die spreekt en beschikt over de liefde van God. De echte Christus wordt de pries ter eerst, wanneer hij bij de Consecra tie de woorden uitspreekt „Dit is Mijn Lichaam en dit is Mijn Bloed". Vele parochianen woonden de plech tigheid bij, en van hen en van vele an dere relaties en vrienden mocht de neo mist later op de dag gelukwensen in ontvangst nemen. In de kathedrale Basiliek heeft zon dagmorgen de parochie van Sint-Bavo de eerste plechtige Mis meegevierd van de neomist A. Lagerwcy. Hij werd ge assisteerd door Pater A. E. M. Smul ders M.S.C. als diaken en kapelaan M. Rutte, uit Den Helder ais subdiaken. Ceremoniarus was de eerwaarde heer C. Lemmers van het Philosophicum te Warmond. De plebaan mgr. H. W. Agte- rof fungeerde als presbyter assistens. Het jongens- en herenkoor van de Ka thedraal zong onder leiding van dr. A. Kat de Grande Messe „Tu es Petrus" van Franco Vittadim. De feestpreek werd gehouden door pater J. Wesseling M.S.F. Hij begon zijn toespraak met te herinneren aan de woorden die Christus tot zijn apos telen heeft gesproken, enkele dagen na dat hij hem tot priester van het Nieuw Verbond had verheven: „Zoals de Va der Mij heeft gezonden, zo zend Ik u." De predikant weidde uit over de bete kenis van deze woorden en over de ge- „nrekken, die Christus na Zijn verrijze nis met Zijn apostelen gehad heeft. Hij heeft hen toen duidelijk gemaakt, dat hii de voortzetting van zijn werk aan hem toevertrouwde. Door God zelf uit verkoren te worden om met zpn werk verder te gaan, is wel een vererende uitverkiezing, maar dan een die ver antwoording met zich brengt. En daar- bü blijft de priester ondanks alle uitver kiezing en verheffing toch maar een mens, die de steun van het gebed der gelovigen nodig heeft. De eerste aan wie de pasgewüde priester de heilige communie mocht geven was zün invalide moeitJÏP een brancard bij de plechtigheid aan wezig was. Daarna volgden zijn vader en zijn fa milieleden. Na de plechtigheid zong het ko°r „O beata et gloriosa Trmitas van Da Palestrina. 's Middags om half vuf is een dank lof geweest, waarbij de neomist geassis teerd werd door secretaris J. Solleveld en pater J. Wesseling M.S.F. De neomist is de tweede in het gezin Lagerwey die de heilige wijdingen ont vangen heeft. Een oudere broer werkt als missionaris op de PhiliDDiinen. Een veelkleurig mozaiek bood de voordrachtsoefening die zater dagavond in het jeugdhuis te BloemendarJ gegeven werd door de pia no- en vioolleerlingen van Rie van der Glas-Boosman en Chris van der Glas. Zesenvijftig discipelen droegen steen tjes bij om een (zij het ook wel wat bont) geheel te vervaardigen dat kon getuigen van wat onder de voortreffe- ïyke leiding van het echtpaar van der Glas bereikt werd. We schrüven: „een geheel" want we moeten wel een synthese geven, daar analyse bij leerlingenavonden vrywel onmogelijk is. Dergelüke uitvoeringen duren doorgaans met pauze drie en half a vier uur. Geen muziekrecensent kan het opbrengen daar een gedetail leerd verslag van te schrüven zonder vervelend te worden. We volstaan met te vermelden dat bü meerdere leerlin gen talent geconstateerd kon worden, dat het echtpaar van der Glas •pedago gisch uitstekend werk verricht en dat deze avonden, al zün ze dan ook te lang, voor de leerlingen deze waarde hebben dat ze hun natuurlijke schroom om in het bijzijn van anderen te spelen leren overwinnen. T. de Vr. Woensdag 4 juni 's avonds acht uur, concerteert het Koninklijk Mannenkoor .Caecilia" onder leiding van Anton de Beer in de tuinzaal van het gemeente- lijk Concertgebouw voor de Haarlemse bejaarden en invaliden, voor wie het concert gratis toegankelijk is. Het is het twaalfde jaariykse concert voor dit doel, dat „Caecilia" steeds geheel uit eigen middelen financiert. Medewerking aan het concert wordt verleend door me vrouw Agaath Schlichting, declamatie, mejuffrouw Willy Doornebosch, piano, mejuffrouw Tini Verhoef, begeleiding. Mevrouw Hekkert-van Eysden zal bij deze, gelegenheid afscheid van het con cert-podium nemen. Een 37-jarige Haarlemmer heeft in de nacht'van zaterdag op zondag in beschonken toestand te Overveen een auto bestuurd. Als gevolg daarvan reed hij op de Spoorlaan een plantsoen in, dat enige schade opliep. De beschonken Haarlemmer brak daarbij een rib en moest in het Marine-hospitaal behan deld worden. Van politie-wege werd zijn rijbewijs ingenomen en later ver toefde hij ter ontnuchtering op het politiebureau. Met een college over de vitaliteit van de Westerse beschaving heeft prof. dr. P. C. A. Geyl, hoogleraar in de al gemene en vaderlandse geschiedenis van de nieuwere tijd, zaterdagmiddag in de aula afscheid genomen van de Rijksuniversiteit te Utrecht, wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. De scheidende hoogleraar analy seerde de campagne van pessimisme en zelfkritiek, „waarmee men het op ons zelfvertrouwen schpnt te willen toeleggen." Volgens prof. Geyl heeft deze campagne drie bronnen: de be zorgdheid van gelovigen over de ont kerstening, het gevoel van onzeker heid var de aristocratie, die vroeger rustig van haar geprivilegieerde po sitie genoot, en het verlies van de ko loniale posities en van de wereld macht. Ten aanzien van de bezorgdheid over de ontkerstening merkte prof. Geyl op, dat deze uitgaat van een geïdealiseerde voorstelling van het geestelijk leven in de eeuwen van het geloof. In het ni velleringsproces, waarover de aristo cratie en welgestelde burgery zich zor gen maakt, moet veeleer de opheffing uit de onmenswaardige toestand van de massa naar voren gehaald worden, al dus prof. Geyl, die de mening verwierp van woordvoerders van het bedreigde privilegedom alsof dé cultuur hun cul tuur zou zpn en het spreidingsproces noodwendig tot verval zou leiden. Te genover het verlies van koloniale posi ties en wereldmacht stelde hij, dat deze de fundamentele waarden der Westerse cultuur niet hebben geschapen en da( hun verlies deze waarden dan ook niet aantast. De pessimistische beschouwing van de Westerse beschaving draagt soms het mom van optimisme. De universa listische geschiedbeschouwing schijnt prof. Geyl echter onwezenlijk en prak tisch onbruikbaar. De éne wereld blijft nog een droombeeld. Wy zün nog west- Europeanen en op ons rust de taak van werken in de verschieten en binnen de beperkingen van onze traditie. Dit al les is geen rozengeur en maneschijn, al dus besloot prof. Geyl. Maar is het dat NIET OPGELET Doordat hij bij het oversteken van de rijbaan niet voldoende op het verkeer lette, is een 65-jarige Haar lemmer zaterdagmiddag op de Rustenburg laan aangereden door een bromfiets die bestuurd werd door een 18-jarige mon teur uit Haarlem. Beiden kwamen na de botsing te vallen. De voetganger kreeg een hersenschudding, de bromfietser liep een kaakfractuur op. Zondag zijn op de Mooie Nel in Haar lem zeilwedstrijden gehouden, die door de Haarlemse Zeilvereniging H.Z.V. werden georgtniseerd. De uitslagen wa ren Gemengde open klasse: 1. J. Pie- ters met Golven Ridder, 2. D. Schorna gel met Kasteel. Zestien vierkante me ter klasse: 1. H. Hartsuiker. Vriiheids- kiasse: 1. H. Vos met Vosje, 2. Th. Blejiswijck met Attic Qui. Kajuitklasse: 1. G. F. Jurgens met Truida, 2. C. Meesters met Strijd. Met betrekking tot het seizoen 1958- 1959 heeft de Nederlandse Stichting tot beheer van het Concertgebouworkest onder meer de volgende plannen. Men weet dat George Szell in het volgend seizoen voor het eerst als vast dirigent naast Van Beinum voor het orkest zal staan. Zijn werkperiode valt van half november tot eind december. Als gastdirigenten zullen verder optre den Eugen Jochum, Bernard Hailink, André Cluytens (van de Opéra Comique in Parijs) en Willem van Otterloo. De laatsten zün beide voor één concert ge ëngageerd. Van Otterloo zal bij die ge- Voor de eerste keer houdt de Konink lijke Nederlandse Bond voor Lichame lijke Opvoeding in Haarlem en omge ving een avondvierdaagse, die van dins dag 3 tot en met vrijdag 6 juni kan worden gewandeld. De totale afstand is 65 kik meter. De start is in het ver enigingsgebouw „Flora", de speeltuin aan de Jasmijnstraat in Haarlem-west, elke avond tussen zes en zeven uur. De organisatie is toevertrouwd aan de Haarlemse wandeisportvereniging „Jan Passtoors". Voor het volbrengen van de ze AVD is een medaille aan oranje- groen lint beschikbaar. De afdeling Haarlem van „Snelverband" voorziet in de Eerste hulpverlening. Het. draaiorgel „Jupiter" uit Haar lem gaat binnenkort op uitnodiging in enkele Duitse plaatsen spelen, onder auspiciën van de Kring van Draaiorgel- vrienden, afdeling Haarlem. Teneinde het orgel zo goeJ mogelijk tot zijn recht te laten komen, wordt het eerstdaags grondig nagezien, hetgeen ongeveer drie weken zal duren. Tüdens de revisie-periode en de bui tenlandse tournee wordt Jupiters plaats in Haarlem ingenomen door het draai orgel „De Oranjestad". Dit instrument is nog nooit in Haarlem geweest, maar het zal ongetwüfeld veel belangstelling Een uit de trein geworpen brandend eindje sigaret heeft vermoedelijk het duinbrandje veroorzaakt, dat zondag middag omstreeks half een enige tüd woedde nabij de Tetterodeweg in Over veen. Driehonderd vierkante meter luinbeplanting ging teloor. De Over veense brandweer heeft het vuur mei haar nevelspuit geblust. ■legenheid „L'Enfant et les Sortileges" van Ravel dirigeren. In verband met de 150ste sterfdag van Haydn (31 mei 1809) en de 220ste sterfdag van Handel (14 april 1759) zul len deze twee componisten in het ko mend seizoen wat meer op de program ma's voorkomen dan anders. Van Han del zal men concerti grossi, de Water Music en'de ouverture „Agrippina spe len, van Haydn wordt o.a. de Harmo nie-mis (zijn laatste en grootst-bezette werk) uitgevoerd, met medewerking van het Omroepkoor o.l.v. Bernard Haitink. Wat de te spelen Nederlandse werken betreft, noemen wij de wereldpremière van een divertimento van Bertus van Lier, geschreven in opdracht van de gemeente Amsterdam, de eerste uitvoe ring in Amsterdam van een concert ouverture van Flothuis en de Hymne du Grand Meaulnes van Escher, ver der het Ricercare van Hendrik Andries- sen en de Symfonische Variaties van Badings. George Szell zal een aantal premières van Amerikaanse werken dirigeren, „Appalachian Spring" van Copland on der andere, Music for Orchestra van Wallingford Riegger en een partita van William Walton. De Beethovencyclus zai volgend voorjaar niet door Otto Klem- perer worden gedirigeerd, (die heeft dan andere verbintenissen) maar door Karl Böhm. Van de solisten noemen wij Robert Casadeus, die Ravels linkerhand concert komt spelen, Edith Farnadi (Bartók, 2de pianoconcert), Eugene Is- tomin (Brahms, 2e pianoconcert) en Arthur Rubinstein, die Tsjaikowsky speelt. Kim Borg zal Moussorgsky zin gen, Sena Jurinac de Vier Letzte Lieder van Strauss. De nieuwe concertmeester van het Concertgebouworkest, de Ame rikaan Jacob Krachmalnick zal zich op 19 oktober aan het Nederlandse publiek voorstellen met Mozarts vioolconcert in G gr. Van de orkestleden zullen verder in het komend seizoen Klaas Boon, Ti- bor de Machuia en Hubert Barwahser soliëren. Ook Haydns Symfonie Concer tante zal geheel door leden van het orkest worden bezet. Over eventuele toernee's in 1959 is nog geen beslissing genomen. Er liggen uitnodigingen voor in de eerste plaats Amerika, verder Libanon, Engeland en Ierland, Duitsland, Straatsburg, Parijs en Montreux. Een Amerikaanse tour nee zal in geen geval doorgang vinden. Tot slot kunnen wr vermelden dat het seizoen (na de vakantie en het verblüf in Salzburg in augustus) op 18 septem ber geopend wordt met een volkscon cert. Er staan in de periode 1958-'59 on geveer 90 concerten in Amsterdam, 10 in Den Haag, 4 in Rotterdam, 2 in Arnhem, 2 in Nijmegen en één in Den Bosch, Eindhoven en Utrecht op het programma. Onder zeer grote belangstelling heeft tandarts J. J. Petri, Koninginneweg 11 te Haarlem, zaterdag zijn 40-jarig ju bileum als tandarts gevierd. Talrijke patiënten gaven blijk van hun waarde ring voor de jubilaris tydens een zeer druk bezochte receptie. Velen hadden bloemstukken gezonden. Namens het huldigingscomité sprak de heer J. W. Th. Fibbe. „Gij hebt," aldus deze spre ker tot de tandarts, „ons veertig jaar lang periodiek gepijningd en onze mon den in de watten gelegd. Maar gij deed meer, omdat door U de grondslag is gelegd voor de sociale tandheelkunde in Haarlem. Bovendien viel die pijni ging achteraf wel mee." Aan het slot van zyn rede overhandigde de heer Fibbe onder couvert het feestgeschenk waaraan tientallen patiënten hebben bijgedragen en dat bestemd zal worden ter bestrijding van de reiskosten van de heer en mevrouw Petri naar Amerika, waar hun zoon een dokterspraktijk heeft opgebouwd. Doordat de echtgenote van een 23- jarige vertegenwoordiger uit Haarlem in plaats van de handrem aan te trek ken de versnellingshandle verstelde is een een 37-jarige wielrijdster uit Haar lem zaterdag vrij ernstig gewond. Het ongeval gebeurde, toen in de Groote Houtstraat plotseling de motor van de door de vertegenwoordiger be stuurde auto afsloeg. De chauffeur stap te uit en duwde de wagen naar de kant. Toen hij zijn vrouw verzocht de hand rem aan te trekken, zetten zij de wagen in de tweede versnelling. De motor het voertuig tegen de wielrijdster reed. De wagen kwam tot stilstand tegen de pui van perceel 9v. De fiets van een 29-iarige journalint werd daarbij ge kraakt. De wielrijdster kreeg een been fractuur en een hersenschudding. Zelfs de Melkbrug in de binnenstad van Haarlem heeft het onder de ver zengde stralen van de zon gisteren zwaar te verduren gehad. Toen om half zeven 's avonds een boot de brug moest passeren, kregen de brugwach ters het gevaarte met geen mogelijk heid open. De oorzaak daarvan was ge legen in het feit, dat de staalconstructie door de warmte was uitgezet. De brand weer moest er aan te pas komen om „afkoeling" te brengen. Nadat door het koude water het ijzer was gekrompen, draaide de zaak weer normaal. Talrijke parochianen van Zandvoort hadden zich zondagmiddag langs het sportterrein op het Kennemer sportpark opgesteld toen daar de voetbalwedstrijd tussen collectanten en voorzangers van de parochie een aanvang nam. De zan gers namen het initiatief, dat tot uiting kwam in een ruststand van 43 in hun voordeel. Na de rust bleken de collec tanten over meer adem 1e beschikken, want zij gingen in het offensief en wis ten met 9—6 in hun voordeel te eindi gen. (Niet officiële toetsen Slot 2/6 3% Ned 1953 3Mi Ned 1953 3Mi Ned 1956 3',4 Ned 1948 3V4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned 1955 1 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 be) fac Inschr Grtbk 1946 3 1< B.N.G. Won.bouw b Ned Handel Mil cert A.K.U Van BerKel's Patent Calvê-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert- Ned Kabe) Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubbei HoU Amerika Ll1o Kon Ned Stoomb Mr Ned Sebeepv Unie K-L.M a ïa Oell Ml), cert. A'dam 2(4 '56 1 A'dam '56 n A'daro til Rentespaarbr. 933/4 933g 93% 92 87-n? 87 89 A 89 90% 90% 93 H 93% 89 fg 89% IO8V4 158 166 166% 183ex 280 161 284 323% 324% 232% 283% 285 168.70 171.20 59% 60% 140 139% 129 129% 107% 107% 100.10 97 86% 86 81% 96% 96% ooit geweest? Cultuur is worsteling en het is verblijdend te constateren, dat wy worstelen. Na afloop van het afscheidscollege werd prof. Geyl uitgeluid door de pre sident-curator, jhr. dr. M. L. van Hol- the tot Echten, de rector-magnificus, prof. dr. L. Seekles en de voorzitter van de literaire faculteit, prof. dr. C. B. van Haeringen, voorts door prof. dr. C. D. J. Brandt als collega en door de heer R. Schuurman als vertegen woordiger van de Utrechtse historische studentenkring. Dr. A. J. Veenendaal uit Den Haag bood namens het huldi gingscomité een feestbundel aan, geti teld Studie en Strijdschriften (geschrif ten van prof. Geyl) en een geschenk onder couvert. Na een dankwoord van de scheidende hoogleraar volgde een receptie. Onder grote belangstelling werd zon dagmiddag „De Valkenburcht", een ver blijfplaats voor de jongensclub, geopend. De burcht is gelegen op de zolder van de St.-Aloysiusschool. Deze zolder, die een lengte heeft van 38 meter en 8 meter breed is, moest voorzien worden van een vloer, electrische verlichting, de nodige tafels voor tafeltennis, gor dijnen, enige dakkapellen voor frisse lucht en wat dies meer zq. Omdat hel gemeentebestuur daartoe geen kans zag, als gevolg van de bestedingsbeperking, fourneerde het kerkbestuur 13.500. Na een kort welkomstwoord van de aalmoezenier, kapelaan J. Kerstholt, gaf de voorzitter van de jeugdraad, de heer A. Kuhlmann. een uitvoerige uit eenzetting over de ontwikkeling van het jeugdwerk en de gang van zaken welke er toe hebben geleid, dat einde lijk op de zolder van de St.-Aloysius school deze wel zeer unieke gelegenheid werd geschapen om de jongens van 12-17 jaar, een passend home te kun nen bieden. Hr bracht dank aan de aannemer, de heer Klein Schiphorst voor de wijze waarop dit werk was uit gevoerd. alsmede aan de heer Frans Vosse die de verlichting en het sani tair verzorgde en was er van overtuigd dat, rekening houdend met de prüzen van de materialen, beide heren een belangrijke gift aan het jeugdwerk hebben geschonken, waarvoor hij hen hartelijk dankte. Dank bracht hij ook aan het kerkbestuur voor de verleende financiële hulp en de gunstige regeling die getroffen was en aan allen die, hoe dan ook, aan deze uitbreiding hebben medegewerkt. Vooral bracht hii dank aan de Broeders die het ongerief van de verbouwing moedig hebben gedra gen. De geruisloze activiteit van de tegenwoordige aalmoezenier, kapelaan Kerstholt, werd nu in het volle dag licht gezet en hij prees hem daarvoor. Nadat pastoor H. J. Drost de lokali teit had ingezegend, hield deze een toespraak waarin hij de betekenis van het jeugdwerk schetste als een verleng stuk van de opvoeding, die de ouders aan de kinderen geven. Hij stelde daar bij nog eens nadrukkelijk vast dat de ouders de eerste en voornaamste taak tot opvoeding hebben. Ook pastoor Drost bracht dank aan allen voor het tot stand brengen van dit mooie werk. Na deze toespraak gaf de algemene leider van de jongensclub, de heer G. Koek, een uiteenzetting ovet het prak tische werk van de clubs. Na de of ficiële opening maakten velen gebruik om de nieuwe aanwinst te bezichtigen en stellig zullen vele parochianen de jeugdraad die heel wat zorgen heeft om de eindjes aan elkaar te knopen een middel vinden om hen spoedig uit de financiële zorgen te verlossen. In verband met de benoeming van haar voorzitter, de heer C. Siegers, tot ridder in de orde van Oranje Nassau, organiseerde de afdeling Zandvoort van „De Hanze" zondagmiddag een recep tie in het patronaatsgebouw te Zand voort. De secretaris van „de Hanze" betitelde in zijn toespraak de heer Sie gers als „een 72-jarige .jongeman" die zijn sporen in het katholieke openbare leven ruimschoots verdiend heeft maar niettemin nog vol is van een jeugdig vuur. De heer Burger zei dat het leven van de heer Siegers stof te over zou ople veren voor een scenario van een boeien de film. Hij releveerde de activiteit van de geridderde als timmerman, aan nemer en architect, zün diensten voor het kerkelijk leven, zijn politieke loop baan en het feit dat hij ruim dertig jaar geleden tot de oprichters van „de Hanze" behoorde. Tenslotte werd de heer Siegers de draagmedaille, verbon den aan de hem verleende koninklRke onderscheiding opgespeld. Pastoor P. van Diepen was er door getroffen dat burgemeester mr. H. M. van Fenema, toen hij de heer Siegers mededeling deed van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nas sau, ook releveerde dat hem het ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" was verleend. Daarin kwam tot uitdrukking de waardering voor hetgeen de heer Siegers gedurende zijn gehele leven be langeloos voor de parochie Zandvoort heeft gedaan. Vooral als dirigent (ge durende 30 jaren) en thans nog als lia van het zangkoor. De heer Lindeman getuigde van de goede samenwerking in de K. v.T.- raadsfractie. Toen spr. 12 jaar geleden raadslid werd, had de heer Siegers al een ervaring van 30 jaren, waarvan l» jaren ais wethouder en loco-burgemees ter. De hee Lindeman had veel van de heer Siegers geleerd en hoopte dat deze nog vele jaren deel zou blijven uitmaken van de Zandvoortse raad. De heer Siegers dankte voor de hem gebrachte hulde. In de 42 jaren dat hij raadslid is, heeft hij onder drie hurSb" meesters gewerkt, de heren Beeckman, Van Alptien en thans mr. van f c- nema. De heer Siegers gaf een karak teristiek van deze drie - verschillend geaarde - ambtsdragers, waarmede hij steeds goed had samengewerkt. KJ vertelde enkele voorvallen uit zijn lan ge politieke loopbaan enjv'as bnla de goede samenwerking met zfln fra tiegenoot Lindeman. Hr betreurde het, riat dp derde kathol^ke ra^dszetel ve loren was gegaanbij trouwe opkoms van alle katholieke lezers had dat met kunnen gel uren. Aan de pastoor gat hij tenslotte de verzekering dat deze op vertrouwen zouden schenken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3