Zeeuws-Vlamingen willen oprukken naar Den Haag Demonstratie voor vrije veren Salarisregeling voor beambten vormt een groot drama Eenzijdige afgrendeling van loonpeil onaanvaardbaar Terzij de horde Moordenaar legt bekentenis af in Brits zondagsblad WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! Kapt. Westerling operazanger hschertf Uw gezin met Fel protest tegen houding der iverkgevers De winst mag niet alleen naar de aandeelhouders Daderwegens medeplichtigheid veroordeeldheeft straf uitgezeten Vluchteling kiest het water „ALGERA IS ZEEZIEK" Laagvliegers tijdens NATO-oefening r- U&ntttfeeb fit: Voorzitter r.-k. bond: SCHERPE KRITIEK VAN VOORZITTER R.-K. BOND „ST.-FRANCISCUS' Dr. H. J. J. Höppener STAAT DE JUSTITIE MACHTELOOS? Spoorlijn van Alkmaar naar Den Helder geëlektrificeerd Dr. E. Bruning O.F.M. overleden MAANDAG 2 JUNI 1958 PAGINA 4 FOTOGRAFEREN? vraag AGFA films Riskeer niets! Komende drie dagen: Koninklijk gezin in Lausanne Koningin Wilhelmina Fonds Prins eert verzetsstrijders te Valkenburg Prinses Beatrix bezoekt r.-k. bejaardencentrum te Coevorden 4 door AGATHA CHRISTIE Kopstation Den Heldef officieel geopend Militaire mutaties 13 juni hopen vele Zeeuws-Vlamingen met alles wat zij maar aan rijdend ma terieel bijeenbrengen naar 's-Graven- hage op te trekken om daar hun me ning kenbaar te maken over de nieu we tarieven voor de Schelde veren. Even benoorden de Moerdijk zal de stoet geformeerd worden. Een deputa tie zal trachten minister Algera zelf te spreken te krijgen. Een speciale versie van het Zeeuwse volkslied wil men die dag in Den Haag doen weerklinken. Advertentie De gewezen kapitein Westerling zal binnenkort zijn debuut maken als operazanger. Op 10 juni vertolkt hjj in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's Gravenhage de hoofdrol ln „Tosca" van Puccini met als tegen speelster de eerste sopraan van de Muntschouwburg in Brussel, Huberte Vercray. De l:osterrol wordt gezongen door Jos Burcksen, terwijl de Scarpiapartjj door Kees Berger wordt uitgevoerd. Aan deze opvoering zullen het Verdi-koor en het Rotterdamse kamerorkest onder lei ding van de dirigent Coen Ruivenkamp, die de algemene leiding heeft, hun medewerking verlenen. Op 8 juni zingen Westerling en Hu berte Vercray in Concordia" te Breda met medewerking van de Bredase opera en het Rotterdamse Kamerorkest. In de komende drie dagen op 3, 4 en 5 juni, zal een N.A.T.O.-luehtoefening worden gehouden boven het gehele Europese commandogebied, van Noor wegen naar Turkije, waarin dus ook Nederland gelegen is. Deze oefening, „Full play" genaamd, heeft onder meer ten doel de luchtwachtdiensten op de proef te stellen. Deze uit burgervrij- willigers samengestelde corpsen hebben tot taak iaagvliegende vijandelijke vliegtuigen te ontdekken. Ten einde de oefening een realistisch karakter te ge ven zal gedurende de oefening lager worden gevlogen dan normaal het geval Is. Dit laagvliegen zal echter niet ge schieden boven het gebied tussen Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Hilversum en evenmin bo ven bebouwde kommen, aldus deelt de luchtmachtvoorlichtingsdienst mede. Aan deze N.A.T.O.-oefening doet o.a. ook de Franse luchtmacht mee. Aldus is besloten door het Comité Zeeuws Vlaanderen vrije veren", dai zaterdagavond officieel tg Sluiskil is op gericht. De protestgroepen uit het oos telijke en het westelijke deel van dit „overzeese gebiedsdeel" zoals iemand ter vergadering het schamper uitdrukte zijn er in bijeengebracht en de bedrijfstakken handel, nijverheid, visserij, horeca, voedselvoorziening en bedrijfsvervoer zijn erin vertegenwoor- digd. De 72-jarige leider van de actie, de heer H. J. Colsen, die al enige tijd in Zeeuws-Vlaanderen „aan de gang is", werd tot voorzitter van het comité be noemd. Een verzoek van de eigenvervoersor ganisatie E.V.O., het niet tot een pro testoptocht te laten komen, werd van de hand gewezen. In oostelijk Zeeuws-Vlaanderen is gis termiddag al een protestautotocht ge houden tegen de hoge veertarieven. Honderden luxe auto's en vracht auto's namen er aan deel. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat ook weste lijk Zeeuws-Vlaanderen aan de betoging deel zou nemen, doch uit geloofs- overwegingen onthield west-Zeeuws- Vlaanderer. zich gisteren van actie. De auto's waren getooid met opschrif ten en spandoeken, zoals: „Zeeuws-Vla mingen zijn óók Nederlanders en eisen vrije veren", „Algera is zeeziek", „Wij vechten voor ons recht", „Geen vrije ve ren, dan geweren". Iemand had zelfs de Belgische vlag op zijn wagen gehe sen, als aanwakkering van de gedachte aansluiting bij België. Overal langs de route van Hulst over Kloosterzande, Zaanslag, Terneu- zen, Sluiskil, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht en terug naar Hulst, stonden grote groepen toeschou wers, die de deelnemers toejuichten en het v-teken maakten, als symbool van het devies: „vrije veren". Advertentie Kleine kwaaltjes kunnen vaak grote ongemakken worden. Laat het in UW gezin nooit zover komen. Doe als ik: „Neem 'ASPRO' in huis!" Zodra er in mijn gezin wordt geklaagd over hoofd-, kies- of keelpijn of over I verkoudheid of moeheid, dan vlug 'ASPRO' en ons gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. 'ASPRO' helpt direct, h levensvreugde, ja, 'ASPRO' iBËÜill 'ASPRO' 10*2 1 Luister nar ons programma ..HERHALING OP VERZOEK" over Radio Luxemburg (203 m.J iedere zondagmorgen WAS uur. (Van onze verslaggever) Tijdens de jaarvergadering van de Ned. Ilatli. Bond van administratief, ver kopend en verzekeringspersoneel ,,St. Francïscus van Assisië" in Bellevue te Amsterdam heeft de voorzitter, de heer J. de Wit, scherpe kritiek uitgeoefend op de mislukte onderhandelingen over de salarisregeling voor beambten. Na een eresaluut te hebben gebracht aan de werkers van het eerste uur, die in 1908 de stoot hebben gegeven tot de bwuste sociale strijd voor arbeidsrecht daar, waar rechteloosheid en willekeur nog domineerden, herinnerde de heer De Wit aan het gigantische gevecht dat omstreeks de dertiger jaren is gevoerd rondom de totstandkoming van het Werktijdenbesluit voor winkels en kan toren. Aan het uiteindelijke succes er van hebben niet in de allerlaatste plaats de leidinggevende beambten, de bedrijfs leiders, de chefs en het hogere personeel bijgedragen door actieve en morele steun aan allerlei bondsacties. Ten aan zien van het overleg met de werkgevers, dat vóór 1940 volkomen onbevredigend ld» Bulgarije Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie is zaterdag met een delegatie van de Russische communis tische partij in Sofia aangekomen om het zevende partijcongres van de Bul gaarse communistische partij, dat van daag begonnen is, bij te wonen. Moet de mededeling (van minister Suurhoff) dat loonsverhogingen voorlo pig uitgesloten zijn en dat de afgren deling van het loonpeil ook zal gelden voor de secundaire arbeidsvoorwaar den zo worden opgevat, dat dit ook geldt voor verbeteringen, die praktisch niet meer geld zeker niet op korte termijn in Je consumptieve sfeer brengen? Kan en mag er ook niets ge beuren met betrekking tot gepremi eerde spaarregelingen, verbetering der bedrijfspensioenen en het scheppen van mogelijkheden om nu toch eens ernst te maken met de bezitsvorming? De vragen stelde de heer P. Schef- fers, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Metaalbewerkersbond „Sint Eloy", toen hij hedenmorgen te Utrecht de driejaarlijkse bondsvergadering opende. Hij meende, dat bovenstaande vragen temeer actueel worden nu er sprake is van het herstel van de in vesteringsaftrek, welke maatregel hij overigens van harte toejuichte. „Maar we zullen toe te zien hebben, dat ook de arbeider in een of andere vorm zijn rechtmatig aandeel in de investeringen krijgt," aldus de voorzitter, die er ook bezwaar tegen had, dat de afgrende ling van het loonpeil alleen de werkne mers treft, waardoor de veelal nog zeer behoorlijke bedrijfswinsten alleen ten goede komen aan de aandeelhouders. Weinigen zijn in de discussie over het gymnasium met zoveel élan ten strijde getrokken als dr. H. J. J. Höppener, leraar Grieks en Oude Geschiedenis te Eindhoven- Zijn verdediging van de alpha-opleiding was meesle pend. Zie naar de eeuwige mens. die 't Parthenon heeft gebouwd en de Ilias gedicht. Wat heeft het ons te zeggendat een leek ais Sophocles, dichter nog wel, zonder meer bruikbaar werd geacht als generaal, admiraal en waarachtig ook nog als rijksfi nancier. Helena voelt zich schuldig, maar voelt zij zich ook zondig? Het was niet alleen met vuur, dat dr. Höppener in ons blad bij herhaling opkwam voor de humaniora, maar men werd ook getroffen door de stilistische verzorging van zijn vertogen. Grieks, wat heb je er aan? Wat heb je aan Debussy? Aan bloei ende kastanjes? Aan zon op een waterplas? NietsZe zijn een luxe, een genade. Deo gratias. Maar Hannibal staat voor de poort. En er is geen Senaat, waar op wij bouwen. Het moet menige lezer wel zijn vergaan zoals het ons verging bij het kennis nemen van zijn pleidooien voor „une noble culture": men heeft de leerlingen benijd, die bij hem in de klas zitten. Het is ook een belevenis van hem les te krijgen, zeggen zij, die hem als docent hebben gehad. Hij is een stuk springlevend gymnasium. Zelf echter heeft hij geen gym gedaan: hij volgde de StLudgerus Kweek school te Hilversum. Via het Staatsexamen is hij klassieken gaan studeren. Na zijn kandidaats werd hij meteen leraar aan het Gymnasium Augustinia- num te Eindhoven, waar hij nu zesendertig jaar aan vérbonden is. Tel er vier jaar onderwijzerschap by het Mulo bij op en men heeft als uitkomst een veertigjarige onderwijspraktijk, welk jubileum bescheiden is gevierd- Dr. Höppener noemt zichzelf geen wetenschapsman, maar schoolmeeser. Hij doet graag Plato met de hogere klassen, doch hij heeft er evengoed plezier in met de beginnertjes „het spel van de spraakkunst" te doen. Hij is ook de geestelijke vader van een literaire wedstrijd voor de leerlingen, waarbij zij een reeks citaten uit de moderne literatuur, waarin mythologische toespelingen verwerkt zijn, moeten verklaren. Hij wordt zeer geboeid door de zee. Zijn proefschrift behandelde de visserij in Griekenland en hij hoopt nog eens tijd te vinden voor het samenstellen van een of ander boekje over de zee in de poëzie. Vroeger is dr. Höppener meer dan eens op een vrachtboot de Adriatische Zee overgestoken om Griekenland te verkennen. Als hij zijn gesprekken met de schaapherders en kroegbaasjes in Thessalië en Arcadië ophaalt, komt er heel wat los. Men rekent hem tot de beste Graeci van ons land; sinds de oorlog is hij lid van de Staatscommissie Gymnasium. Dr. Höppener heeft altijd geijverd voor de voortzetting van de goede Nederlandse gymnasium-traditie in het katholiek onderwijs en dus zeker nu bij al hetgeen er rond de gymna siale opleiding aan de hand is. Hij vindt critici op zijn weg, maar het is ook gebeurd, dat men bij Philips een artikel van zijn hand heeft laten distribueren onder degenen, die zich in dit bedrijf met de vorming van het kader bezig houden. Men heeft er dan toch blijkbaar ook wel oor voor wanneer hij pleit voor de klassieke vorming, die zoals hij zegt haar adepten misschien kan opwekken te zoeken naar een eigen levensstijl, terzij de horde. Deze kwestie is in de Iooncommissie van de K.A.B. reeds aan de orde ge steld en de voorzitter hoopte spoedig een verduidelijking van een en ander te verkrijgen, „niet het minst omdat een dergelijke eenzijdige bevoordeling voor ons niet te aanvaarden is," terwijl bovendien een dergelijke loonpolitiek allesbehalve bevorderlijk is voor een verdere opvoering van de produktivi- teit. Stilstand in de produktiviteit zou fu nest zijn, omdat er dan ook stilstand zou komen in de realisering van verde re verlangens van de werknemers met betrekking tot hun rechtszekerheid en de verkorting van de werktijd. Het was de voorzitter bekend, dat ten aanzien van genoemde verkorting een waarschu wend woord is gesproken, „maar toch zijn we er nog niet van overtuigd, dat een verstandige en geleidelijke in voering van een verkorting van de werktijd zonder produktieverlies binnen zeer afzienbare tijd niet mogelijk zou zijn." De heer Scheffers zei grote verwach tingen te hebben van de Euromarkt en er graag offers voor over te hebben. Om ook op het niveau van een ver enigd Europa de arbeiders de plaats te geven waar zij recht op hebben en te laten delen in de komende grotere wel vaart, zal nog veel strijd gevoerd moe ten worden, aldus de voorzitter. „We zullen onze eisen moeten en weten te stellen en ons beslist niet in slaap laten sussen met de toezegging: cds de eco nomische eenwording maar slaagt, dan komt de sociale vooruitgang vanzelf." Het Euromarktverdrag geeft de werk nemers nog minder garanties dan het verdrag van de kolen- en staalgemeen schap. De voorzitter erkende, dat de metaal bewerkers in niet onbelangrijke mate hebben meegeprofiteerd van het gunstig economisch getij vóór 1957. Maar niet alle verlangens zijn gerealiseerd. In de metaalindustrie was volledige overeen stemming bereikt over een doelmatige indeling en het inkrimpen van de ge meenteclassificatie. De Stichting van de Arbeid wilde het voorstel bestuderen, maar heeft na bijna twee jaar nog steeds niet kunnen besluiten. Spr. ver wachtte, dat de stichting nu eindelijk spoedig haar standpunt kenbaar zal ma ken en het college van rijksbemidde laars het ingediende voorstel zal kun nen goedkeuren. was, zei spreker, dat hierin na het ein de van de Tweede Wereldoorlog een ken- ring ten goede is gekomen. Tal van collectieve arbeidsovereenkomsten en bedrijfstaksgewijze bindende salarisre gelingen zijn er om dit te bewijzen. Toch zijn er nog motieven, zo vervolg de de voorzitter, die ons de vraag doen stellen of het in het algemeen niet veel moeilijker wordt bij de werkgevers ze kere zaken te realiseren naar mate de periode van de bevrijding verder achter ons ligt; of niet meer de macht dan hel recht bepalend is voor de sociale ver houdingen. Met name geldt dit voor de vaststelling van een aanvaardbare basis voor een gezonde methodische op bouw van de beambtensalarissen. Wèl is na 1945 de chaos in de salariëring van het administratieve personeel be perkt, maar de achterstand bij andere groepen werknemers is niet ingehaald. Deze zaak, van zo'n uitermate groot belang voor de beambten van hoog tot laag, is in de loop der jaren een drama op zich gaan vormen. Het hoofdbezwaar tegen de bestaande salarisverhoudingen gaat vooral uit tegen het feit dat de sa larisregelingen veel te veel zijn gerekt en de betrokkenen dus jaren moeten wachten voordat zij voor hun groep of klasse het maximum hebben bereikt. De werkgeversorganisaties willen vasthou den aan een afgrendeling naar boven, dus aan een loonplafond, maar de werk nemers daarentegen verlangen algeme ne minimum-richtlijnen, derhalve een loonvloer, waar beneden geen beambte gesalarieerd mag worden. Letterlijk zei de heer De Wit: „Wij protesteren met kiem tegen de houding' van de werkgevers om het werk van de zgn. salariscommissie in de Stichting van de Arbeid te doen vastlopen door hun halsstarrige afwijzende houding. Toch zullen de bonden van werknemers in deze zaak niet berusten. Zij hebben er genoeg van om telkens met een kluitje in het riet te worden gestuurd." Na nog te hebben stilgestaan bij het vraagstuk van de verhoging of afschaf fing van de loongrens van 6900 van h,et Werkloosheidsfonds bij de huidige gro tere werkloosheid, alsmede bij het pro bleem van de werktijdverkorting, be sprak de heer De Wit ten besluite de re sultaten van de gevoerde jubileum-pro- paganda-actie. Bedroeg de ledenstand op 1 april jl. 23.763, thans is hij inmid dels opgelopen tot 24.577. De niet-gesalarieerdë leden van het bondsbestuur zijn gekozen de heren J. A. C. Aarts, Den Bosch, J. W. Lindema, Utrecht. J. G. H. van Noort, Den Haag en P. J. v.d. Star, Zwolle. Tot gesala- rieeerde bondsbestuursleden werden be noemd de heren A. W. Janssen, Eind hoven, P. A. H. Kafoe, Amsterdam, die tevens bondspenningmeester is en Th. G. Steinmetz, Den Haag. Een Utrechts voorstel om via het K. AB-bondsbestuur tegenover de regering duidelijk een afkeuring van de huidige huurpolitiek te laten horen werd aan vaard. Het voorstel van de afdeling Eer- sel tot wederinvoering van de zomertijd, werd verworpen. In zake het vraagstuk van de structuur der katholieke socia le organisaties, waarvan de afdeling Arnhem meende dat het bestuur hier omtrent te weinig voorlichting had ge geven, zegde de voorzitter nader over leg met de bondsvergadering toe zodra er meer concrete richtlijnen zjjn gefor muleerd. In de kapel van het St. Bernardusge- sticht is vervolgens een plechtige avond mis opgedragen door mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam, met assistentie. Koningin Juliana heeft met prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Margriet zondagmiddag in Lausanne de bevestiging van prinses Irene tot lid maat van de „Eglise Nationale Vau- doise" van het Zwitserse kanton Vaud bijgewoond. Hiertoe had de koninklijke familie zondagmorgen incognito de reis naar Zwitserland ondernomen in een Dakota, bestuurd door prins Bernhard. De studie van prinses Irene te Lausanne is hiermede tevens praktisch geëindigd en zij zal nu, zoals is gemeld, colleges volgen aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Tijdens de. dit weekeinde te Enschede gehouden jaarvergadering van de Ne derlandse vereniging tot steun aan het Koningin-Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding werd uit het verslag over 1957 bekend dat het batig saldo, dat de vereniging in 1957 aan de stichting kon overdragen, ruim 1.800.000 be droeg, ongeveer 120.000 minder dan in het voorafgaande jaar. Prins Bernhard bracht zaterdag een bezoek aan Limburg waar hij in Valken burg deel nam aan de jaarlijkse reünie van oud-stafofficieren van de Nederland se Strijdkrachten uit 1945. De prins legde bij die gelegenheid een krans bij het verzetsmonument. De krans had de vorm van het prinselijk wapen, uitgevoerd in gele en blauwe irissen met als hoofdembleem de Neder landse leeuw. Nadat h.k.h. prinses Beatrix zaterdag de officiële opening had verricht van het ned. hervormd bejaardencentrum te Coevorden heeft zij rond het middaguur ook een bezoek gebracht aan het katho liek bejaardencentrum ter plaatse. De prinses werd voor de ingang van het tehuis welkom geheten door de bis schop van Groningen, mgr. P. A. Nier man, en door de moeder overste van het tehuis, zuster Eugenie, die h.k.h. bloemen aanbood. Prinses Beatrix sprak haar bewonde ring uit over de moderne inrichting van het centrum. In de recreatiezaal werden enige verversingen gebruikt, terwijl de voorzitter en de secretaris van het- be stuur van het bejaardencentrum, de he ren H. Groenendal en J. B. Hemel, als ook pastoor J. W. H. Smits o.f.m. van Coevorden aan hare koninklijke hoogheid werden voorgesteld. Vier pagina's van de het op zondag verschijnende Britse sensatieblad „Sun day Pictorial" heeft Donald Hume gis teren gebruikt om te bekennen dat hij Stanley Setty vermoord heelt. Of hij voor die moord gestraft zal worden is nog lang niet zeker, want hij is wegens medeplichtigheid aan deze moord reeds tot 12 jaar veroordeeld en heeft die straf, die hem wegens goed gedrag ge deeltelik is kwijtgescholden, al uitge zeten. Brian Donald Hume stond in 1950 te recht wegens een der opzienbarendste moorden die Engeland ooit heeft be leefd. Stanley Setty, een handelaar in auto s, was vermoord, en zijn verminkt lichaam was vanuit een sportvliegtuigje m een meer gegooid. Omdat de moor denaar het getij verkeerd berekend had dreef het lichaam niet naar zee, en werd het gevonden. Scotland Yard wees Hume als de hoofdverdachte aan Maar hij ontkende, hield dat vol en vertelde, toen het proces in de Londen- se „Old Bailey" begon, dat drie onbe kenden hem 1500 gulden gegeven hadden om het lichaam boven de moerassen van Essex uit een vliegtuig te werpen. De drie onbekenden zijn nooit gevonden, en Hume, die de medeplichtigheid be kende, kreeg 12 jaar. De „Sunday Pictorial" heeft zijn journalistiek karakter in vele jaren niet zo stevig kunnen onderstrepen. Met veel tam-tam was het verhaal aangekondigd. De „Daily Sketch werkzaam op hetzelfde terrein, heeft er op ingehaakt met een kop: „Arres teer deze man" over de volle breedte van de voorpagina. De „Sketch stelt dat Hume tijdens zijn proces ge logen heeft en derhalve wegens „con tempt of court" vervolgd moet worden, of een fantasierijke leugenaar is. Het Britse recht laat niet toe dat een mens voor eenzelfde misdaad meer dan eens gestraft wordt en Hume zou, daar hij reeds wegens medeplichtigheid aan de moord op Stanley veroordeeld is, op het eerste gezicht dan ook niets te vre zen hebben. „Het zou een schandaal van de hoogste orde zijn als een man zon der vrees voor straf kan snoeven dat hij een moordenaar is, en er bovendien nog aan verdient ook", verklaart de „Sketch" verontwaardigd. Geregelde lezers van de „Sketch" zouden kunnen begrijpen, dat die heilige verontwaardi- H.K.H. Prinses Beatrix heeft zaterdag in Coevorden o.m- gebracht aan het katholiek bejaardencentrum „St Franciscus". Na haar oezoen verlaat de Prinses met de haar aangeboden bloemen in de hand, stralend net centrum. Op de achtergrond ziet men mgr Nierman, bisschop van ur°ningen 9 „Ik trek me nooit iets van de nieuwsberichten aan!" biechtte' Patrick op. Op hetzelfde ogenblik ging de deur open en stapte de gezellige, blozende mevrouw Harmon binnen. Haar veeljarige hoed zat haar achter op het hoofd geplakt, in een krampach tige poging om er „up to date" mee uit te zien en ze droeg een tamelijk opzichtige blouse, in plaats van haar gebruikelijke pull-over. „Hallo, juffrouw BIacklock,".riep ze, met een stra lend gezicht rondkijkende. „Ik ben toch nog niet te laat, hoop ik. Wanneer begint de moord?" Er snakte een heel rijtje duidelijk hoorbaar naar adem. Julia giechelde goedkeurend. Patrick verborg zijn gezicht en juffrouw Blacklock lachte haar nieuw ste bezoekster minzaam toe. „Juliaan heeft stierlijk het land, dat hij niet van de partij kan wezen," vervolgde mevrouw Harmon. „Hij is gek op moorden, zoals u weet. Vandaar dat hij zondag zo'n goede preek heeft gehouden mis schien mag ik dat niet zo eerlijk zeggen, omdat het mijn eigen man is maar hij was werkelijk goed, vond u niet? Maar dat kwam! zoals ik al zei, door een detectiveroman „Vermoord bij een goocheltruc", hebt u die gelezen? Enig gewoon! Het meisje van de boekhandel heeft 'm express voor mij achter ge houden. Je denkt eerst, dat je de zaak door hebt maar nee, hoor, niets daarvan, dan draaien ze de hele boel onderste boven en volgt er een stelletje moorden van wat ben je me, een stuk of vijf. Prachtig gewoon. Nu, ik had het boek bij ongeluk op zijn studeerkamer laten liggen, toen Juliaan aan zijn preek zou beginnen. Hij neemt het boek spelenderwijs in handen, begint even te lezen en kan er gewoon niet meer afblijven! En daardoor moest hij zijn preek in een reuze haast afmaken, weet u, en wat hij te zeggen had zo eenvoudig mogelijk op schrift bren genzonder die geleerde knepen en aanhalingen en wilt u wel geloven, dat alles daardoor veel begrijpelijker is geworden? O, jee, wat voer ik weer het hoogste woord. Maar vertel eens even vlug, hoe laat begint de moord? Juffrouw Blacklock keek eens naar de pendule op de schoorsteenmantel. „Als er nog wat van komt," gaf zij vrolijk ten antwoord, „dan moet het gauw gebeuren. Het is nog net een halve minuut vóór half zeven. Wat denkt u intussen van een glaasje sherry?" Patrick was al naar de tafel in de erker gelopen. Juffrouw Blacklock liep naar de doos met sigaretten op het muurtafeltje. „Ik neem graag een glas sherry," antwoordde de domineesvrouw, „maar wat bedoelt u: „als er nog wat van komt" „Eerlijk gezegd," zei juffrouw Blacklock, „weet ik er net zo veel van als u. Ik heb geen idee Ze keerde zich naar de pendule, die op dat moment een voorspel en vervolgens een heldere zilveren half uurslag liet horen. Iedereen zweeg en stond onbe weeglijk. Zij keken allemaal strak naar de pendule. Toen de laatste trilling was verklonken ging plot seling het licht uit. Verrukte kreetjes en damesgilletjes werden in don ker geslaakt. „Nou gaat 't gebeuren!" juichte mevrouw Harmon. Dora Bunners stem klonk klaaglijk: „Ik vind het helemaal niet aardig." Andere stemmen riepen: „Hoe verschrikkelijk griezelig! Ik kryg kip penvel." „Archie, waar ben je?" „Wat moet ik nu doen?" „O, neem me niet kwalijk, stond ik op uw tenen?" Maar toen vloog met een ruk de deur open. Een sterke zaklantaarn joeg énkele ogenblikken een schel le lichtbundel door het vertrek. Een nasaal stemge luid, dat ieder deed denken aan een prettige matinée in een bioscoop, richtte zich krachtig tot het gezel schap: „Allemaal de handen hoog! Omhoog die han den!!" blafte de stem. Verheugd en gewillig stak ieder beide armen in de hoogte. „Is het niet verrukkelijk?" vroèg een vrouwenstem. „Ik ben zo geweldig geëmotioneerd!" Maar toen knalde onverdachts een revolverschot. En nóg een!! De krachtige detonaties sloegen de rustige sfeer van de kamer aan scherven. Het spel letje was opeens geen spelletje meerEr gilde De gestalte in de deuropening draaide op de hak ken rond, scheen even te aarzelen, toen kraakte een derde schot. De gedaante zakte in elkaar en rolde over de grond. De zaklantaarn viel tegelijkertijd en doofde plotseling nit...... Het was weer stikdonker. Zachtjes draaide de ka merdeur met een bescheiden Victoriaans piepgeluidje dicht, zoals nltijd gebeurde wanneer ze niet expres werd opengehouden en sloeg vervolgens met een klapje in het slot. Binnen de muren van de zitkamer was de hel nu losgebroken. Iedereen schreeuwde tegelijk. „Lichten aan!" „Kun Je de schakelaar niet vinden?" „Wie heeft er lucifers. ,,o, vreselijk, wat erg!" „Ja, die schoten waren echt!! Het was een echte revolver. Met scherp geladen!" Zou het een inbreker zijn geweest?" „O, Archie, ik wil direct naar huis!" „Toe, heeft niemand een aansteker?" Toen vlogen, bijna op hetzelfde moment, twee heldergele vlammetjes van sigarettenaanstekers aan. Ieder stond tegen het licht te knipperen. Ontstel de gezichten keken in ontstelde gezichten. Tegen de muur bjj het tafeltje stond juffrouw Blacklock: zij drukte haar hand voor het gezicht. Het schijnsel was nog te zwak, maar men kon zien, dat er iets zwarts tussen haar vingers door druppelde. Kolonel Easterbrook schraapte zijn keel en bleek de situatie het eerst meester te zijn. „Probeer de schakelaar eens, Swettenham!" commandeerde hij. Onmiddellijk gehoorzaamde Edmund, die vlak bij de deur stond. Hij draaide tevergeefs. „Afgesneden of kortsluiting!" concludeerde de kolonel. „Wie maakt daar dat helse kabaal?" Een vrouwenstem was al een tijdje onafgebro ken aan het gillen, ergens achter de gesloten deur. Het gegil bereikte nu een climax. Vuistslagen sloe gen een roffel op een deur. Dora Bunner, die luid snikte, riep nu: „Dat is Mitzi. Mitzi wordt vermoord!!" (Wordt vervolgd). ging niet geheel vreemd is aan concur- rentie-naijver. Het blad zou ongetwijfeld geen moment geaarzeld hebben als het zelf de gelegenheid had gehad het onfrisse, gedetailleerde relaas van Do nald Hume te publiceren. Maar Donald Hume heeft vier pagina's van de „Sun day Pictorial" gevuld. En volgende week zondag zal hij er nog een aantal aan toevoegen. Twee Rotterdamse politieagenten he- sen zaterdagavond een totaal verkleum, de jongeman uit het water van de Ko ningshaven in een roeiboot. Daarmee was een eind gekomen aan de ontvluch tingspoging van de 18-jarige elektricien J. K.. die eerder op de avond in de Van der Takstraat was aangehouden, omdat hij ervan wordt verdacht in Schiedam een scooter te hebben gesto len. De agenten die hem arresteerden, hadden hem naar het posthuis aan de Nassaukade gebracht in afwachting van verder transport naar het hoofdbu reau van politie. Tijdens de korte wan deling van het posthuis naar de over valwagen, die even later arriveerde, wist de knaap zich uit de handen van «twee begeleidende agenten los te t-n n en °P de vlucht te slaan. Hij koos echter juist de verkeerde richting oov,11^ te laat dat de Nassaukade i ^nt doodloopt tegen een fa- kIS i!?"1?1!' Als enige uitwijkmoge lijkheid bleef hem nog het water van de Koningshaven over, die links van de Nassaukade is gelegen. Met de twee agenten op zijn hielen dook de elektri cien het water m en zwom er vandopr, een voorbeeld dat de achtervolgers niet erg aanlokte. Zij .bemachtigden in de nabijheid een roeiboot en zetten de vluchteling ijlings na. Tweehonderd me ter van de kant, nog een flink eind van het Noorderéiland af, haalden zij de bibberende jongeman in. Deze liet zich zonder veel protest aan boord hijsen. (Van onze correspondent Bijna driehonderd gasten va" di rectie der Nederlandse Sp°onYeSfA jf" v^kten zaterdagmorgen de elektriscne feesttrein, die het nieuwe baanvak Am sterdam-Den Helder inwijdde. De trem voerde de passagiers door een blij ver sierd. deel van Noovd-Hollana. Op da stations Alkmaar, Heer Hugowaard, Schagen en Anna Paulowna be groetten de burgemeesters van deze plaatsen ir. F. Q. den Hollander en zün medereizigers en spraken hun dank uit ten opzichte van de N.S. voor deze elektrificatie en de daarmee nauw sa menhangende mogelijkheden voor een verdere ontwikkeling van hun gemeen ten. De dank werd nog onderstreept door wuivende en juichende inwoners van deze plaatsen. In Schagen had de Westfriese Schager Dansgroep onder leiding van marktmeester G. J. Pa ter nog voor een verrassing gezorgd door in vol ornaat een aantal West- friese boerendansen ten beste te geven, stijlvol omlijst door een vijftal histo rische boerenwagens, bemand met kin deren in streekkledij. Het hoogtepunt van deze rit werd echter pas in Den Helder bereikt, waar de feestreizigers werden ver welkomd door burgemeester mr. G. D. Rehorst, die tevens namens he* gemeentebestuur aan de N.b. symbo lisch een verfraaung van het stationsplein aanbood. In te genwoordigheid van vele burgerlijke en marine-autoriteiten verklaarde K- den Hollander daarna het nieuwe KOP' station voor geopend, pe gasten werden daarna uitgeno digd een kjjkje te nemen in deze schep ping van architect ir. G. J. v. d. Grin- ten; h>e directie van de N.S. bood haar daarna een lunch aan. Ir. den Hollander voerde toen nogmaals het woord. Hjj wees op het feit, dat het station voor Den Helder van grote be tekenis is, aangezien men op het sta tion moest wachten om met de uitvoe ring van verschillende belangrijke wer ken in verband met de sanering van de Helderse binnenstad te kunnen be ginnen. Tevens sprak hij er zijn voldoe ning over uit, dat met de elektrificatie van dit baanvak ook voor de spoorwe gen praktisch een einde is gekomen aan de uitbreiding van het binnenlands elektrische net. In het Franciscaanse studiehuis „Bona- ventura" te Nijmegen is zondag na een langdurige ziekte op 65-jarige leef tijd overleden dr. E. Bruning O.F.M. een bekend musicoloog en liturgist. Do begrafenis zal plaats hebben op woens dag 4 juni op het kloosterkerkhof bij Nij megen. Pater dr. Eliseus Bruning, die vooral brede bekendheid heeft gekregen door het werk der misweken, in Geldrop ge boren, heeft in 1912 het Franciscaanse ordekleed ontvangen en is in 1919 pries ter gewjjd. Aangewezen om te Rome kerkelijk recht te studeren behaalde hij de graad van lector. Daarna werd hij student aan de pauselijke muziekschool, waar hij in 1927 promoveerde op een studie „Guliane da Spira e l'officio rit- mico de S. Fransesco. Daarna gaf hij een nieuwe en verbeterde editie uit van het Graduale Romano-Seraficum, en zelfs in 1932 een derde editie. Terug in Nederland werd hij magister cantorum in het Franciscanerklooster te Hoogcru- to en publiceerde daar, met medewer king van enkele medebroeders, het werk der Franciscaanse getijden „Anti- phonale Romano-Seraficum", een werk van meer dan 1200 bladzijden. Later is pater Bruning aan verscheidene andere. Franciscaanse huizen zangleraar ge weest. BiT K.B. is met ingang van 1 juni 1958, tijdelijk benoemd en aangesteld bij het dienstvak van de technische staf, tot brigade-generaal, de kolonel ir. C. A. Bijlaard, van dat dienstvak. Met ingang van 1 juli 1958 zijn tijdelijk be noemd en aangesteld bij de generals staf, tot brigade-generaal de kolonel J« H. Heimei en tot kolonel, luitenant-kolo nel H. J. van Veen, beiden van die staf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4