Sfeerverandering in kath. vakorganisaties gewenst Hiew Huidige situatie is voor Amsterdam niet gelukkig Natu-raLax Heemskerk en de IJmondraad Minister plaatst een IJmond- noord-steen in Oosterwijk O' Visserijgoif Elisabeth Andersen en Han Bentz van den Berg; K ru is woord raadsel HENSEN De ontembare geld ERIC DE NOORMAN Voorzitter J. de Wit ridder in de Orde van St.-Greaorius Provinciale commissie voor de toe komstige ontwikkeling geïnstalleerd Medelijden van een ander zijn Samenvoeging afgewezen Bouwtegels worden uitgereikt Natuurlijke regelmaat Vakantie- en Sportkleding DINSDAG 3 JUNI 1958 PAGINA Pater Ponsioen voor H.K.W.: ,,'T SILVER STOEPKE" de sigaar van 't {aar A. C. de Bruijn 50 jaar in de K.A.B. COMMISSARIS DER Russen kunnen pas in najaar terecht op Schiphol EEN MODERNE COIFFURE Molendijk - Dameskapper W aterpolocompetitie Bouwdag 1958 Beverwijk TENNISUITSLAGEN BEKROONDE TONEELSPELERS D Blikseminslag in Kennemerduinen 8 9 10 11 Rijkskweekschool Haarlem khaki - grijze en witte Sportpantalons 12.50 Shorts 8.50 PAARLAARSTEEG 1 129 Als het begint te dagen, hebben Erwin en Svein het moeras al een flink eind achter zich gelaten. Het is stil om hen heen, doch bij het morgenlicht blijkt, dat er meer leeft dan zij vermoedden. Een troepje krij gers duikt eensklaps voor hen uit de struiken op en wenkt. „Onze eigen mensen," roept Erwin, terwijl hij verheugd naderbij snelt. Ook zij hebben zich dus weten te redden, even stil en geruisloos als Erwin en Svein. En zo komen er meer te voorschijn. Velen zijn weliswaar gewond, doch allen hebben slechts één wens: dit laffe verraad te wreken. „Dat is tenminste iets," gromt Svein. „We hebben nu zogezegd weer een aardig troepje bij elkaar. Als die sluipmoordenaars de moed kunnen opbrengen om zich te vertonen, zullen ze er van lusten. En dit gebeurt gauwer dan zij verwach" ten. Op een kleine vlakte duikt opeens voor hen een grimmige rij krijg op. Dan links, dan rechts tussen de struiken, dan achter hen. Zij zijn alle kanten ingesloten door een ontstellende overmacht. Speren en zw den glinsteren in de zon, als de vijand, zeker van zijn twerwinning, <jafl zaam de dodelijke ring sluit. „We gaan er aan, dat weten we, klinK opeens Sveins stem hard door de stilte, „maar dan zullen we er oajd mooi gevecht van maken. Komt op en laat eens kijken wie zijn e, durft kruisen met Svein Langtand, de Saksische kampvechter. Een et» ten we allemaal dood; maar dan zal ik eerst eens van jullie afkijken, O Advertentie (Van onze verslaggever). Nadat de afgevaardigden van de Ne derlandse katholieke bond van admini stratief, verkopend en verzekeringsper- soneel „St. Franciscus van Assisië" maandagochtend dc resterende agenda punten van hun zondag reeds aangevan gen bondsvergadering in vlot tempo had den afgewikkeld, is 's middags - even eens in Bellevue te Amsterdam - meer het accent op het 50-jarig bestaan van de bond zelf komen te vallen. Tjjdens de feestvergadering werd al lereerst het woord gevoerd door pater dr. J. Ponsioen SCJ over: „Maatschap pelijke verschuivingen en de arbeid met schone handen". Hij stelde o.m. dat de structuur van een organisatie geen kwestie is van beginselen, doch meer van doelmatigheid. De vakcentrales moeten intern worden geleed en de be ambten zijn niet los te maken van de KAB. Wel is in bepaalde opzichten een zekere sfeerverandering gewenst. Naar de mening van de inleider is de enige vraag in deze moeilijke materie die van de efficiency. Juist nu is het hoog tijd om de interne verhoudingen onder de beambten en de handarbeiders te regelen en derhalve niet alleen meer ten opzichte van de werkgevers. Belangrijk achttte hij ook de zorg voor de geschoolde jeugd, voor al omdat die door de steeds meer ter rein winnende automatisering onge schoolde arbeid moet gaan verrichten. „Maak hen ni"t tot het proletariaat van de bond, maar zorg'dat zij zich in hun vrije tijd tot volwaardige burgers kun nen ontwikkelen", aldus pater Ponsioen. Ten aanzien van de organisatiestruc tuur in de jubilerende bond zelf en de vraag of men beambten met een onder nemersfunctie kan opnemen in een ar beidsorganisatie, deed de inleider de suggestie dat de vakcentrales alle wer kers zullen moeten omvatten, zowel ter coördinatie van als tot dee.name aan het formeren van het nationaal econo misch bestel. Binnen de centrales zal voorts een veel grotere differentiatie moeten worden doorgevoerd tussen vak ken, waarschijnlijk concreet naar de CAO's. Een differentiatie naar uitvoe rende, mediale en hogere arbeidsvormen schijnt naar de mening van pater Pon sioen niet gewenst. Deze indeling is uit stekend voor een beter begrip van de wereld der beamoten, maar in de prak tijk komt het neer op een „scaling" waar de grenzen allerminst scherp zijn, veeleer vloeiend, in de CAO zal men al leen functies willen onderscheiden en graderen, juist in onderlinge vergelij king, zo besloot rater Ponsioen. De heer J. A. Middelhuis, verbonds voorzitter van de KAB, heeft vervolgens zijn gelukwensen vooral de steeds be toonde bereidheid tot samenwerking ge accentueerd. Een hoogtepunt vormde de medede ling van mgr. G. P. J. v.d. Burg, deken van Amsterdam, dat de heer J. J. de Wit, voorzitter van de jubilerende bond benoemd was tot ridder in de orde van de H. Gregorius. Het koor van de koorschool van de kathedraal St. Bavo te Haarlem onder leiding van zijn directeur, dr. A. I. M. Kat, zorgde voor een zeer geslaagde mu zikale omlijsting van het geheel. Een druk bezochte receptie, waarop door talrijke vertegenwoordigers van zuster- en andere bevriende organisa ties het woord werd gevoerd en waar van velen hun gelukwensen van cadeaus vergezeld lieten gaan - de gezamenlijke afdelingen schonken hun hoofdbestuur een bandrecorder - vormde het besluit van de gouden jubileumviering. Advertentie SPECIAAL AANBEVOLEN voor het diner: Een GERO-ZILVIUM CASSETTE uit onze unieke collectie. GERO-ZILVIUM geeft een smaak voller cachet aan iedere maaltijd U weet het heeft het De kleine zaak met de prontste keuze Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Willem II Prince Sluit U aan bij zijn reeds talrijk gevolg. Rook 'm prince-heerlijk! Tijdens de vandaag te Utrecht gehou den bondsvergadering van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond St. Eloy is herdacht dat de heer A. C. de Bruijn, oud-verbondsvoorzitter van de K.A.B., oud-minister voor P.B.O., vijftig jaar ge leden lid werd van de K.A.B. door toe te treden tot Sint Eloy. De voorzitter, de heer P. J. Scheffers, huldigde het gouden lid en bood hem het gouden K.A.B.-insigne aan. Ook de verbonds voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, richtte woorden van grote waardering tot de heer De Bruijn en schetste diens grote verdiensten voor de arbeidersbeweging. In zijn dankwoord wees de heer De Bruijn, sprekend over de P.B.O., op de mentaliteit in de groot-metaalindustrie. Hij vreesde dat er zonder dwang geen P.B.O. in de groot-metaalindustrie tot stand zou komen, maar sprak de wens uit, dat het inzicht spoedig zal veran deren en dat vrijwillige aanvaarding van de P.B.O. een wettelijke verplich ting zal voorkomen. Advertentie Natu-ralax is géén gewoon laxeer middel. Het zorgt voor het herstel van de natuurlijke functie, maar bo vendien ook voor de natuurlijke regelmaat. Een uitkomst bij hard nekkige verstopping, ook voor hen die buitenshuis werken. voor de natuurlijke regelmaat flacon a 60 tabletten versterkte werking) tl. 1.35 (Van onze luchtvaartradacteur) Zoals gemeld, beginnen volgende week dinsdag in Den Haag de onder handelingen tussen Nederland en Rus land over een luchtvaartverbinding tussen Moskou en Amsterdam. De Russen vliegen al op Helsinki, Kopen hagen en Brussel, er is een overeen komst met Engeland gesloten die echter nog geen geregelde luchtverbin- ding tot gevolg heeft gehad en de Sovjet-Unie stuurt nu doelbewust aan op luchtroutes op Parijs en Amster dam. Afgezien van het feit dat de K.L.M. zeker geen luchtverbinding op Moskou in haar zomerdienstregeling zal willen opnemen en waarschijn lijk ook in haar winterdienst nog met kunnen de Russen niet vóór het na jaar op Schiphol terecht. Voor de ver bindingen met West-Europa heeft de Russische luchtvaartmaatschappij Ae- roflot de TU-104, een tweemotorig straalverkeersvliegtuig ingezet. Met maximum gewicht aan brandstof, pas sagiers en lading zou de TU-104 op baan 19 van Schiphol, die 2550 meter lang is, kunnen landen en starten. Deze baan is echter tot september buiten gebruik gesteld in verband met werk zaamheden voor de nieuwe startbaan, die in 1960 gereed moet zij - en 3.300 meter lang wordt. De raad der gemeente Heemskerk, in voltallige openbare vergadering bijeen i op 2 juni 1958, in behandeling genomen hebbende de Memorie van Antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid inzake het wetsontwerp betreffende de bevordering van een evenwichtige ont wikkeling in het gebied van de IJmond, gehoord de discussie hieromtrent, be sluit met algemene stemmen: 1. onverminderd te handhaven het be sluit genomen in zijn vergadering van 7 maart 1957, waarbij hij nogmaals onder de aandacht brengt de bezwaren die hij heeft geuit tegen het bepaalde in de ar tikelen van hetwetsontwerp betreffende de bevordering van een evenwichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond, met name die regelende de fi nanciële bepalingen opgenomen in hoofdstuk 4 alsmede tegen de bevoegd heden van de Ged. Staten en aan dacht vraagt om deze bevoegdheden bij de instelling van de IJmondraad in han den van deze raad neer te leggen; 2. Overeenkomstig zijn eigen mening en die van de minister van Binnenland se Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. en van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, dit wetsontwerp be treffende de bevordering van een even wichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond voorleggende, met klem af te wjjzen samenvoeging van gemeenten in het gebied van de IJmond. Advertentie met een PERMANENT gelijk natuur. Geen luxe prijzen Schoonheidssalon annex Parfumerie. SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Telefoon 19706 - Buslijnen 2 - 3 en 4. De „Commissie toekomstige ontwikke ling Amsterdam", is vanmiddag door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, ten provinciehuize te Haarlem geïnstal leerd. Dr. 'rinsen zeide het in zijn instaila- tierede te betreuren dat de heer Giesen gemeend heeft te moeten bedanken als lid waardoor de agrarische sector in de commissie nitv is vertegenwoordigd. Men zal er naar streven hierin te voor zien, waarbij zal worden overwogen dit te doen op het tijdstip, dat de agrari sche zijde van de problematiek meer duidelijk naar vore- treedt. De commissie is ngesteld in nauw overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam. Dat daartoe door de pro vincie het initiatief werd genomen, mag uitsluitend worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat ook de provincie de belangen van de hoofdstad zeer ter harte gaan. Het spreekt vanzelf, dat in een gesprek over de toekomstige ont wikkeling van Amsterdam het gemeen tebestuur een overwegende stem heeft. Het Provinciaal bestuur heeft ge meend, dat het van het hoogste belang is, dat een commissie van bekwame lieden zich beraadt over de toekomsti ge economische ontwikkeling van onze hoofdstad. Amsterdam heeft dat be hoeft men niet te verdoezelen aldus dr. Prinsen in de laatste jaren de wind niet mee gehad. Dr. Prinsen zeide het niet nodig te vinden zich te verdiepen in de vraag in hoeverre hierbij van schuld bij de verantwoordelijke instan ties zou kunnen worden gesproken. Hij beschouwde dit ook als doelloos, want ai zpn er misschien gevolgen aan te wij den, de grondoorzaak ligt toch in de loop der omstandigheden, die buiten onze directe invloed lag. Wanneer men denkt aan de laatste slag, welke Am sterdam thans heeft op te vangen de catastrophale ontwikkeling in Indonesië dan kan men verschillen over de vraag of bij verschillende gebeurtenis sen anders had kunnen en moeten zijn gehandeld. Tenslotte is buiten twijfel, dat uiteindelijk hetgeen zich in Indone sië voltrekt een historische ontwikkeling is, waarvan de krachten buiten onze in vloedssfeer liggen. Het is naar de mening van dr. Prin sen daarom belangrijker zich in de toe komst te verdiepen en zich er over te beraden hoe men voor Amsterdam de kansen zo groot mogelijk zal maken om, als er weer gunstige windvlagen optreden, deze in de zeilen op te van gen. Daarbij heeft men het van groot belang beschouwd, dat een aantal bij de beslissing over deze problemen do minerende figuren in een gesprek bij een wordt gebracht om van gedachten te wisselen en daarbij wat dr. Prin sen in dezen van het hoogst belang acht eikaars vertrouwen weten te vinden. Wij behoeven er geen doekjes om te winden, doch moeten erkennen, dat de huidige situatie niet gelukkig is, aldus dr. Prinsen. Wanneer door vooraan staande personen, niet ais oppervlakki ge gedachte, doch als weloverwogen oordeel, wordt uitgesproken, dat do centrale regering Amsterdam niet goed gezind is en dat de Rijkswaterstaat aan Amsterdam onvoldoende medewerking verleent, dan is dit een gedachtensfeer die als niet minder dan funest moet worden gekenschetst. Dr. Prinsen stelde voorop, dat hij per soonlijk het bestaan van dergelijke te genstellingen uitgesloten acht. Hij wei gerde te geloven, dat de regering be wust Amsterdam zou willen schaden en de Rijkswaterstaat Amsterdam zou wil len achterstellen. Een dergelijke veron derstelling schept uit een psychologisch oogpun* reeds veel kwaad, maar be lemmert bovendien een redelijke beoor deling van eikaars standpunten ingeval van verschil van opvatting, waarvoor dr. Prinsen uiteraard voldoende ruim te wilde laten. Dr. Prinsen meende dat het daarom alleen reeds var belang zou kunnen zijn, dat voor een openhartig contact de basis wordt geschapen, waarbij hij daarnaast ook dacht aan de vertegen woordiging van het bedrijfsleven, van welke kant hij klachten hoorde, dat men onvoldoende gelegenheid heeft In de bestuurlijke sfeer mee te spreken over zaken, die de levensbelangen van het bedrijfsleven vormen. Dr Prinsen merkte op, dat het noodzakelijk was een centrale commissie te scheppen, omdat naar verschillende richtingen Medelijden van twee van zijn winkel meisjes met minder draagkrachtige klanten heeft de eigenaar van een sla gerij in Rotterdam-zuid een schadepost van 10.000,— opgeleverd. Het was hem gebleken, dat in een van zijn .ilialen het winstpercentage sterk terugliep sinds hij eind decem ber van het vorig jaar twee nieuwe ver koopsters had aangenomen. Hij probeer de uit te zoeken waar dit aan lag, maar slaagde er niet in. De meisjes werden toen overgeplaatst naar een ander fili aal, waaro'. zich het merkwaardige verschijnsel voordeed, dat in deze zaak de winst daalde, terwijl die in de eer ste met sprongen vooruit ging. Toen werd de politie erin gemengd en kwam aan het licht dat de meisjes uit medelijden aan klanten vlees ca deau gaven of tegen gereduceerde prij zen verkochten. Zelf zouden ze er niet van hebben geprofiteerd. In de zomercompetitie waterpolo zijn maandag de volgende wedstrijden ge speeld: Dames. Ie kl.: DWT (Haarl.)-Rob ben (Hilv.) 0—3. Heren. Ie klasse b: AZ '70 (Amsterdam) -UZSC (Utrecht) 3—2; c: Neptunus (Amersfoort)-Het IJ (Amsterdam) 44. p de Bouwdag 1958 Beverwijk zal de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. Witte, om 10 uur, nadat hij aan de grens van de gemeente is begroet, de eerste steen leggen een steen van ruim een ton, die met behulp van een kraan op zijn plaats wordt gebracht aan de eindgevel, van de 96 eengezinswonin gen die met gelden van de E.G.K.S. door de gemeente gebouwd worden in plan Oosterwijk. Deze plechtigheid, waarvoor o.m. de burgemeesters van Velsen en Heemskerk zijn uitgenodigd, is het eerste gebeuren van deze dag, die in Beverwijk een jaarlijkse traditie zal worden. In de loop van de morgen zal de mi nister de sleutel overreiken aan de be- woners van één der bejaardenwomngen in Arendtweg-zuid, en de tentoonstel ling „Beverwijk bouwt" openen in de gymnastiekzaal van de openbare ulo aldaar. Om half tien zal de minister aan de grens van de gemeente worden begroei en via het viadukt, het Meerplein, plan oud-sportpark hem zal o.m. de kath. lagere technische school getoona worden naar Oosterwijk rijden. Het woord zal hier gevoerd worden door de minister, een der directieleden van Hoogovens, en van Smit's bouwbedrijf, dat de 96 woningen voor de gemeente bouwt. Nadat in de cantine van Smit s bouwbedrijf de koffie gebruikt is, be geeft het gezelschap zich naar Arendt weg-zuid, waar te elf uur de bovenge noemde plechtigheden zullen worden verricht. De minister zal bp de ope ning van de tentoonstelling „Beverwijk Bouwt" het woord voeren. Dan volgt een rondleiding over de tentoonstelling Te 12.15 tijdens een receptie ten stad- huize zal de minister bouwtegels over handigen aan organisaties, stichtingen of particulieren, die in 1958 een belang rijk bouwwerk zijn begonnen of hebben voltooid. Daarvoor komen o.m. in aanmerking Hoogovens (oxystaalfabriek en Breed- ,'5 51'j 1*1-ütl j I commissies werkzaam zullen zijn, die jn eigen boezem vergaande beslissingen voorbereiden. Er is een commissie in gesteld door de Rijkswaterstaat, die zich speciaal zal beraden over de pro blemen rondom het Noordzeekanaal; er is een commissie van de Kamer van Koophandel, die de havenproblemen van Amsterdam bestudeert, en er zal werkzaam zijn een commissie, door de gemeente Amsterdam ingesteld, welke in het bijzonder de economische vraag stukken van Amsterdam zal bestuderen. Er is nu naar een structuur van deze provinciale commissie gezocht, waar door de arbeid van de andere commis sies kan worden gecoördineerd en een vruchtbare wederzijdse inwerking op el kanders arbeid wordt bevorderd. De commissaris van de koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen is voorzitter van de commissie, vice-voor- zitter is mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam. Leden zijn mej. mr. E. Ribbius Pelletier en de heer A. B. J. Prakken, leden van Ged. Staten van Noord-Holland. Voorts hebben zitting de wethouders van Publieke Werken en Industriebelangen te Amsterdam, mr. G. van 't Hull en mr. R. van den Bergh; mr. D. A. Delprat, voorzitter Brink, oud-minister, de heer F. de Boer, oud-burgemeester van Amsterdam, prof. dr. G. Th. J. Delfgaauw, de heren W. Rehbok, W. Bruynzeel, de nog te benoe men burgemeester van Zaandam, de burgemeester van Velsen, mr. H. M. Kwint, ir. P. van Delden van de Hoog ovens en ir. J. Tromp van de Papierfa briek te Velsen, ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. G. J. de Borst, hoofdingenieur-directeur generaal van de Rijkswaterstaat, ir. G. J. de Borst, hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat in Noord-Hol land, ir. N. Snijders, directeur van de Haven- en Handelsinrichtingen van Am sterdam. Secretarissen zijn drs. van den Berg, van de Prov. Planologische Dienst van Noord-Holland, drs. S. Schreur, van de Economisch-Technische Dienst van Noord-Holland en drs. P. E. Venekamp te Amsterdam. Vier en veertig vaaroiigen zorgden maandag voor een totale aanvoer van 5.600 kisten verse vis te IJm.uiden. Er waren 800 kisten schelvis, 600 kisten wij ting, 500 kisten gul en kabeljauw, 300 kisten koolvis, 450 kisten verse haring, 1200 kisten makreel, 160 kisten diver sen, 1000 kisten schol, 23.000 kilo tongen, 570 kleine kistjes haring en makreel en 1100 stuks stijve kabeljauwen. De haring noteerde maandag 24 tot 11 per kist van 50 kilo. Grote tong deed f 3,10 tot f 3, groot middel f 2,90 tot 2,80, klein middel 2,60 tot 2,40, tong I 2,50 tot 2,40 en tong II 2,10 tot 2,40 per kilo. Grote schelvis deed 36 tot 11, groot middel 38 tot f 28, klein middel 36 tot 24, pennen 30 tot ƒ22 en braad 30 tot ƒ22 per kist van 50 kilo. Gezien het zeer warme weer maandag, vielen de visprijzen over de gehele linie niet tegen. De kabeljauwprijs steeg zei iets. Gro te regels deden nu 66 tot 100 en klei ne regels 45 tot 50, grote zwarte kool- vis noteerde 70 tot f 60, leng 65 tot 66 per kist van 125 kilo. Grote schol deed 50 tot 47, groot middel 49 tot 48, klein middel 46 tot 44, schol I 46 tot 44, schol II 35 tot 27 en schol III 18 tot 13 per kist van 50 ki lo. De trawler Elie Cheniviere IJm. 32 zou vandaag aan de markt komen met 130 kisten koolvis, 80 kisten gul en ka beljauw, 40 kisten wijting, 20 kisten ver se haring, 10 kisten makreel, 10 kisten haai, 20 kisten platvis, 20 kisten diver sen, 100 stijve kabeljauwen en 4 kantjes haring. Oudste boten zijn nu: Emma Wilhel- mina Kw. 135 van 21 mei en Hd. 108 van 24 mei. Van de visserij om de noord kan men slechts zeggen, dat deze niet voor de wind gaat. Het is „hollen of stilstaan" om de noord. Nu zijn de vangsten op nieuw slecht. De schepen moeten het doen met dag vangsten van 60 tot 90 manden schelvis en andere vissoorten. De Michiel Hd.108 en de Curacao IJm. 99 meldden trekken van 15 en 20 manden verse vis. OVERGANGSKLASSE A, afd. 3: Thor Rood Wit 4—Festina 2 5—4. Afd. 4: Groen Geel—HLTC 4—5, Bash 2—Alta 2 6—3. Afd. 7: GroenendaalNMC 2 2—7, De Aemstel- spelersToeg. Hillegersberg 2 5—4. OVERGANGSKLASSE B, afd. 1: Brede- rodeTOZ 53, Hilverheide 2—Kennemer- land 2 6—2. Afd. 4: WOC—Park Marlot 17, SobriThor Rood-Wit 6 17. TWEEDE KLASSE, afd! 1: HLTC 3—Hel- derse TC 62, Rooswij kWestrust 2 17. Afd. 2: HeemstedeInside 35, KZTV DDV 6 6—2. Afd. 3: HLTC 2—WOC 2 6—2. Afd. 4: Dash 3Bloemendaal 53, Joy 4 Groenendaal 2 08. DERDE KLASSE: Inside 2—Velsen 6—2, Animo—Schager TC 6—2, Velserbeek— Bakkum 3—5, DHBS—Inside 4 2—6, Juli anaWOC 3 80, Inside 5Groenendaal 4 35, ZandvoortOOV 8 44, Brederode 2 Kennemerland 3 62, Brederode 2 kam pioen, Groenendaal 3De Aemstelspelers 3 53, Westrust 3Ready 3 17, Festina 5 US 35, Bloemendaal 2Duinlust 62. VIERDE KLASSE: Uitgeest—Heemstede 3 44, TC Bakkum 2Bastione 3 35, Hel- derse TC 2—Inside 6 2—6, WOC 4—Bas tione 2 44, Velsen 2Jatiloo 26, Groe nendaal 5HLTC 4 53, BastioneBloe mendaal 3 44, Zandvoort 2Brederode 3 71, Raedy 4Snellius 53, Mozaiek 4— Heemstede 2 53, Don. Duck 2Groenen daal 6 6—2, WOC 5—Chandelle 2 5—3. VIJFDE KLASSE: Velserbeek 2—WOC 6 61, Jatiloo 2Heemstede 5 71, Jatiloo 3 Brederode 5 42 n.u.g., Bloemendaal 4 Zandvoort 3 53, Heemstede 4DHBS 2 80, HBC 2Brederode 4 08, Brederode 4 kampioen, Bastione 4HBC 61, Snel lius 2Velsen 3 35. TC VoorhoutLeidse Studenten 5 80, Duinlust 2Unicum 2 4—4. BRUG VAST - Evenals zondagavond moest gistermiddag de brandweer op- treden om de Melkbrug te Haarlem weer draaibaar te maken. Tengevolge van de warmte was de staalconstruc tie uitgezet, maar na een half uur spui ten was het staal zodanig gekrompen, dc* men de brug kon opendraaien. Vrijwel aile schouwburg- en concert gebouwdirecties vertoeven momenteel in het hoognoordelijke provinciestadje Winschoten gedurende twee dagen, waar in hotel Dommering het elfde jaarlijkse congres van de vereniging van schouwburg- en concertgebouwdi recties in Nederland plaats vindt. Maandagmorgen werd het congres in gezet met een bijeenkomst in hotel Dommering, waarna een officiële ont vangst van de congressisten op het stad huis door het gemeentebestuur van Winschoten volgde. Burgemeester mr. dr. A. J. Romijn hield een begroetings toespraak, die door de vice-voorzitter van de vereniging, de heer J. C. Piceni, directeur van Concordia te Breda, werd beantwoord. Deze sprak daarbij zijn bewondering uit voor alles wat Winschoten en omgeving biedt. Hij noemde oost-Groningen een mooie ont dekking. In de middaguren werd de al gemene jaarvergadering gehouden. De heer J. C. Piceni en de heer B. v. Leer- sum te Den Haag werden als bestuurs leden herbenoemd terwijl als nieuwe bestuursleden werden benoemd de heer H. A. M. Schulte, directeur van de N V De Vereniging te Nijmegen, en de heer R. v. d. Horst, directeur van de Stads schouwburg te Groningen. Door de heer Guus Oster, directeur van de Neder landse Comedie te Amsterdam, werd een interessante causerie gehouden waarin hjj de door de regering voorge stane zogenaamde toneelspreiding aanroerde en tevens enkele menings verschillen die er tussen de schouw burgdirecties en de toneeldirecteuren bestaan op charmante wijze toelichtte met als gevolg een prettige discussie die zeer verhelderend werkte. Het hoog tepunt van deze middagbijeenkomst vormde wel de bekendmaking en de uitreiking van de toneelprijzen Louis d'Or en Theo d'Or, toe te kennen aan de twee Nederlandse acteurs en actri ces die in het afgelopen toneelseizoen 1957—'58 het tot de beste totaalpresta ties hadden gebracht. Het vorig jaar werd de onderscheiding niet geaccep teerd door een acteur, die zich niet met de uitgebrachte kritiek kon verenigen. Dit jaar werd de jury gevormd door de bekende toneelcriticus A. den Her tog, de heer W. Ph. Pos, directeur van de Amsterdamse toneelschool, en dr. P. H. Schroder, algemeen secretaris van de maatschappij 't Nut, die hun ELISABETH ANDERSEN band), Van Hattum en Blankevoort, de Ned. Middenstandsbank en meerdere anderen. Het is de bedoeling, dat deze bouwtegels in de betreffende panden worden aangebracht. Ze zijn 25 c.m. in het vierkant en zullen jaarlijks worden uitgereikt. Op de grote opbouwsteen zal het streekplan IJmond-noord in gebakken tegels zijn uitgebeeld, werk van een Hilversumse plateelbakkerij. De Hoogovenharmonie zal de plech tigheid op Oosterwijk opluisteren en na het leggen van de eerste steen het Wil helmus spelen. Voor de plechtigheden zijn voorts nog uitgenodigd een deputatie van het IJmond-adviescollege en deputaties van werkgevers- en werknemersorgam- aties. Na de receptie ten stadhuize zal de minister met een klein gezelschap in Kennemertheater de lunch gebruiken. Hij besluit zijn bezoek aan Beverwijk met een werkbespreking met het col lege van B. en W. Met een hevige, ver in de omtrek hoorbare klap sloeg gisteravond de bliksem in de Kennemerduinen, op een punt gelegen een kilometer ten westen van het Bloemendaalse Kopje, tussen het Gaaienbos en het Lage Zeeveld. Er ontstond een begin van brand, die ech ter spoedig bedwongen kon worden door de directeur van de Kennemer Duinen, ir E C. M. Roderkerk, en zijn assisten ten, De Overveense brandweer beschikt over minder goede terreinkennis van dit uitgebreide gebied. De brandwach ten uit Overveen en Bloemendaal in hun rode auto's hebben dan ook tever geefs gezocht naar de vuurhaard. Enige tientallen vierkante meters duingrond werden verbrand. Horizontaal: 1. verzorgster van moeder en kind - taille 2. verstrooiing 3. aanteken boekje - bedehuis 4. ontvlekkings- middel - spoedig - vrij 5. hinder 6. met name - slede - maatschappe lijke klasse 7. bloedvat - halfgodin 8. geweldig - krediet 9. borg - par exemple 10. voegwoord - bewoner van werelddeed 11. Heilig land Verticaal: 1. voordeel - witrand op bladzijde 2. steile diepte - nieuwsbureau 3. niet groot - lof 4. lidwoord - schaaldiertje 5. edelman - bez. vnw. (verb.) 6. spijsverte- vO ringskanaal - dierentuin 7. Chin, af standsmaat - vaartuig - Amsterdamse Tijd 8. bouwland - liter - tentoonstel lingsgebouw in Amsterdam 9. stekelig dier - beteuterd - ten name 10. zwart mens 11. dashond - glad HAN BENTZ VAN DEN BERG taak, zoals de heer Piceni in zijn inlei dend woord opmerkte, zeer consciën tieus hadden verricht. Dit seizoen wer den alle voorstellingen bijgewoond. Na mens de jury bracht de heer A. den Hertog rapport uit en maakte de na men van de winnaars van de toneel prijzen bekend. De Theo d'Or werd toe gekend aan mevrouw Elisabeth Ander sen. By haar voordracht voor toeken ning van de Theo d'Or heeft de jury uitdrukking willen geven aan haar ne- Ma^b-e^:ng V°?r de harmonische sal?ip,I klank yan intelligentie, voorname allu re, zuivere dictie en dramatisch beel dend vermogen, waarmee deze actrice aan haar vertolkingen een heel aparte glans weet te verlenen. De Louis d'Or viel voor de tweede keer ten deel aan Han Bentz v. d. Berg. Hier heeft de jury zich laten leiden door het besef dat deze acteur drie rollen, resp. uit het klassieke, het semi-klassieke en het moderne repertoire, op een voor het Nederlands toneel niveaubepalende vrth ze heeft gespeeld. Mary DresselhuTj. verwierf de zilveren Theo-medaille, b e toegekend voor de uitbeelding J'^ar- rol van Jessica in „Wie is Janus"-ij, ge in zij een ontwapenende humor. zeer raffineerde argeloosheid en ef]e had persoonlijke distinctie ten t0I,<je zilve- gebracht. Guus Oster ontvin® p.vnl ren Louis voor zijn exclusief ^u-wvui spelen van de rol Magis 1 h te De bronzen medailles - waren bezetting van een kleine rol waren voor mevrouw Hetty I$eck> die een klei ne maar naar intensiteit onvergetelijke rol in „Puntila" van Brecht speelde, en Frans v. d. Lingen voor de wyze waarop hij in Tsiechows ..Biatonot ae figuur van TriletsUi vertolkte. Onder telkens weer opkiatereno applausn Wer- den de verworven medailles aan de zich dankbaar tonende prijswinnaars (Han Bentz v. d. Berg en Mary Dresselhuys waren verhinderd aanwezig te zijn) uit gereikt. Uit de hand van burgemeester Romijn ontvingen zü in de loop van de avond nog een zilveren herinneringsle- peltje van Winschoten. Vandaag wordt het congres voortgezet met een excur sie door de provincie Groningen waar bij o.a. een bezoek wordt gebracht aan de boerderij en paardenfokkerij van de heer D. J. Mellema te Reiderwolder- polder. Verder staan nog pen bezoek aan de Stadsschouwburg te Groningen en een rondvaart op het Paterswolder- meer op het programma. Eindexamen tweede leerkring Rijks kweekschool Haarlem. Geslaagd de he ren: H. Jak te IJmuiden.ffl- Koopman» te Lisse, S. de ?r. Snel te Haarlem (Spaarnüam). Advertentie s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2