naaimachines BEVERWIJK VERZET ZICH TEGEN EEN IJMONDRAAD Taveerne aan het Nieuwe Kerksplem met maandelijkse tentoonstellingen w De maandagse beurs in het Krelagehuis Hechtenisstraf voor bloemen verkoop op straat zonder vergunning Leerlingen-uitvoering Aad en Jan Plas WATERPOLO Blauw Wit-Ajax overspelen Katholieke Leeszaal onderging verjongende verandering Kamer aarzelt met behandeling Onderhoudende collectie schetsbladen van Kees Verwey IN HAARLEM sSSSFkVW Brand eist 3 slachtoffers Economische politierechter Mijlpaal voor Nuts- spaarbank Winst en verlies VOOr DWT in zomer competitie Eis van vier clubs aan de KNVB IJmondraad Nieuwe fleur in oud grachtenhuis Mogelijk deze maand nog niet in de Kamer N.A.A. heeft bezwaren tegen wetsontwerp Wormerveer Burgemeester uit de P.v.d.A. Inleggerstegoed meer dan f 50 miljoen Spaaroverschot bij Spaarbank Haarlem Haarlemse sportweek Waterpolo-zevental samengesteld Films: „ROKATO" speelt „Anne- marie... zeg jij 't maar!" Nieuwe kantine voor N.Z.H. aan Leidsevaart Aanwinsten r.-k. open bare leeszaal en bibliotheek diversen ^ïSerl,^ke Stand Haarlem ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 PAGINA i LAATSTE NIEUWS Ledenvergadering H.B.G. te Lisse HA A RLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand Honkbalteam tegen Amerikaanse ploeg Open uitlening Studiezaal D.W.T.De Vest Accountantsberoep Proeflokaal Beurs van Amsterdam Beurs van ork DINSDAG 3 JUNI 195& Een week hechtenisstraf legde de eco nomische politierechter te Haarlem, mr E D. Vink, maandagmiddag op aan een 13-jarige bloemenkoopman uit Vijfhui zen en aan zijn 31-jarige compagnon en dorpsgenoot wegens het op straat ver kopen van bloemen op een verboden Plaats en tijd. Een 24-jarige inpakster u't Hillegom die aan de verkoop had •"eegeholpen in loondienst kreeg voor straf vijfentwintig gulden boete. >.Deze mensen trekken zich niets aan van bekeuringen. Zij gaan gewoon door tnet hun „zwarte verkoop" en lappen al- 'e bepalingen aan hun laars". Aldus rien officier van justitie .mr. J. Wiarda, Ult in zijn requisitoir. De oudste ve - dichte had al verschillende verbfl'„ voor verboden verkoop van moe- Hen op straat gehad en is eeraer onder meer tot een week voorwaar'ie j veroordeeld, waarvan de pr-oeftija n s loopt. Hetaelfde is het geval met andere verdachte. Zondag 19 april werden zrI weer eens geverbaliseerd op de Rijksweg nr. 4 in de gemeente Haarlemmermeer. Behalve de winkelsluitingswet hadden zij ook overtreden het verbod zonder vergun ning van de gemeentelijke overheid op zondag te verkopen en de bepaling, dat het verboden is op de rijksweg te ver kopen wegens de veiligheid van het ver keer. De bloemen van de verdachte ston den geëtaleerd op een parkeerstrook en de omzet was zeer groot, omdat het een Het inleggerstegoed bij de Nutsspaar- bank te Haarlem overschreed in de af gelopen maand een bedrag van f 50 mil joen, hetgeen een belangrijke mijlpaai betekent in de geschiedenis van de spaarbank. .De volgende gegevens geven een dui- Nutwni^u111 in be snelle groei van de jaren- onrfiSS- gedurende de laatste f 10 0Ó0 KS* 1817- f 1-000.000 1912, zuivering), 193f430fo^r'00°h 1945 f 40.000.000 eind 1955°° f me'i De inleg bedroeg in de afgelopen maand f2.922.971 en dé terugbetaling f2.288.807, zodat het spaaroverschot f634.164 beliep. Het inleggerstegoed steeg hiermede tot een totaal bedrag van f50.390.141. In de maand mei wer den 538 nieuwe spaarders ingeschre ven, waardoor het totaal aantal inleg gers steeg tot 86.964. Het aantal spaar- busjes in omloop steeg met 50 tot 15.439. Het totale spaartegoed bij de Nuts- spaarbank te Haarlem heeft per ultimo mei de f50 miljoen overschreden. Inge legd werd 12.922.971 en terugbetaald f 2.288.807, een overschot dus van f 634.164. In april bedroeg het overschot f 357.489. In de eerste vijf maanden van dit jaar is gespaard f2.615.506 verge leken met f 1.809.100 in dezelfde periode van het vorige jaar. Woensdag 11 juni worden in het ka der van de Sportweek Haarlem in Stoop's buitenbad internationale zwem wedstrijden gehouden. Na afloop van de zwemwedstrijden wordt een water- polowedstrijd gespeeld tussen het Haar- kms zevental en een ploeg van New f°rt Swimmingclub Wales. De polo- h^Jhöissie Kring Haarlem heeft voor ven, samenstellen van het Haarlems ze- Do^pl de volgende spelers uitgenodigd: leUr.' Spaans, DWR; Achter: H. Ver- ker' isxS; p. de Bruyn, DWR; C. Hek- Smit, HjgB. Voor: R. Prins, HPC, P. serves: D. Meulenberg, HVGB. Re- HVGB, ij sïdding, HVGB, Fr. Meijer, DWR. °lsken, Haarlem en J. Sint, CINEMA-PALACE: Die leven, 18 jaar; 2, 4.15, ,«ag eindigde mijn Do.: Charleys tante, SlS uur FRANS HALS: Eenzame 3®«gd 9'15 UUr' 2.30, 7, 9.15 uur, Di. 2.30, 8 uur. LIDO: The bridge on the river (tweede week); 2, 8 uur. Kwai, 14 j, LUXOR: D> dochter van de woesti. 2, 7, 9.15 uur. 14 j. MINERVAGejaagd door de win<j 18 jaar, 7.30 uur. Wo. en do.: Het lied van Bernadette 8.15 uur. r REMBRANDT: De graat van Luxembur„ alle leeft., 2, 4.15, 7. 9.15 uur. ROXY: De slaap des doods, 18 j. 2.30, 7 q is UUr studio! De lord, de lady en de butler, a. 1. (negende week), 2.15, 7, 9.15 uur. „bollenzondag" was. Twee weken wer den er tegen beide verdachten geeist. Het meisje vertelde, dat zij maar ee paar uurtjes de beide mannen helpt, als zii haar nodig hebben daarvoor. Zij dit al drie en een half jaar en «nooit eerder bekeurd. Tegen haar werden vijf entwintig gulden boete ScelsU zomede een week Voorwaardelijke hechtenis met twee jaar proeftijd. In de Kroonzaal van Brinkmann vond maandagavond de jaarlijkse muziek uitvoering plaats door leerlingen van Aad en Jan Plas. Het uiteraard uitgebreide programma kan ik moeilijk in détails gaan bespreken. Ik heb kun nen constateren dat de vorderingen van diverse leerlingen in aanzienlijke mate zijn toegenomen. Vanzelfsprekend bevin den zich onder de pupillen uitblinkers en middelmatigen. Toch stond alles op een niveau dat men kon kwalificeren van „goed" tot „uitstekend". De con clusie die ik reeds in voorafgaande ja ren uit leerlingenuitvoeringen van Aad en Jan Plas heb kunnen trekken, n.l. dat het muziekonderwijs bij hen in uitste kende handen is, kan ik ook dit jaar volkomen bevestigen. Het is prettig dit te kunnen zeggen, daar het particuliere muziekonderwijs het in deze tijd zwaar heeft te verduren, ten opzichte van meestal gesubsidieerde instellingen op dit gebied. Als meest frappante uiting dat Aaa en Jan Plas serieus werken, wil ik wij zen op de twee laatste werken YanTUh programma, een pianoconcert van J Chr. Bach, en een concerto gross van Defesch, beide met A" strijkorkest uitgevoerd. Wat dit bet kent voor een particulier muziekpeda goog, is zeker de insider bekend. Beide werken werden zeer bevredigend ge speeld. Aan alle uitvoerenden van deze avond, en bijzonder de lerares en leraar een bijzonder compliment. J. Li. Het r.-k. Toneelgezelschap „Rokato" geeft donderdag 5 juni in het gebouw Sint-Bavo aan de Smedestraat te Haar lem een opvoering van de klucht „An- nemariezeg jij 't maar!" van wans Nesna. De regie is in hand van J. Vogel. De uitvoering begint om ac t uur. Kinderen beneden de leeftijd veertien jaar hebben geen toegang. Vanwege de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij is aan de N.V. Spoorwegbouwbedrijf in Utrecht de bouw opgedragen van een onderhouds werkplaats met kantine en bedrijfs ruimten aan de Leidsevaart voor een bedrag van 1.339.800,-. Na de aanbe steding daarvan was het Spoorweg bouwbedrijf de laagste inschrijver. Bijeenkomst B.O.S.K. De Bond ter Bevordering van de Be langen van Spastici (B.O.S.K.) belegt woensdag 4 juni om acht uur 's avonds in een der zalen van café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem een bijeenkomst. Mejuffrouw G. van Tholen, hoofd van de Mytyl school in Amsterdam zal vertellen over haar twaalfjarige ervaring met het on derwijs aan gehandicapte kinderen, in het bijzonder aan spastische kinderen. In verband met de oprichtingsplannen voor een Mytylschool in Haarlem is dit onderwerp bijzonder actueel. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vra gen. W. J. van Balen: Atlas van Zuid- Amerika. C. W. van Boekei: Katharsis; een filologische reconstructie van de psychologie van Aristoteles. J. van Es sen: Geheimen in ieder mens. W. C. L. van der Grinten en F. Hamelynck: De verplichtingen van de werkgever; 10e dr. H. Meyer en C. Schoonbrood: De vrijheid van de philosophie en de ency cliek Humani Generis. E. Mounier: "Mou- nier et sa génération; Problemen van riipinCT en aanpassing in deze tijd. H. Rahner' Der spielende Mensch. L. Ro- hin- La morale antique. J. Steinmann: Pascal J J- M. Timmers: Atlas van de Nederlandse beschaving. BOTSING - Op het kruispunt van de Vondelwee en de Jan Gijzenkade reden vonüeiweg en ue twee perso- gisteravond om haii negci chauf- nenauto's op elkaar, doorda vondelwee feu:- van de auto die op de Vondelweg reed geen voorrang verleeinde auto die op de Jan Gpzenhade de- Het een kraanwagen moe sten zwaar beschadigde auto's worden weg gesleept Dinsdag 3 juni Albert K«l<, 20 uur: Orgelbespeling door César Franek^' Programma; Wer ^Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering van Oratoriumreszelten" door de Christelijke Vriendschl ,.D°°r Zang h™ £'ip o-l v. Simon C. Jansen, m.m.v. Starts? h Rands Philharmonisch Orkest van ??.ch9uwburg, 20 uur: Demonstratie et eindexamen der Toneelschool. Woensdag 4 Juni voe?to/vf?1°U.wA 19 30 uur: Leerlingenuit- ConrprtMi Haarlems Muziekinstituut. JaardenrinnrU^'f2tuur: Concert voor be- "Caecilla Koninklijk Mannenkoor verSÏÏne°n7b?rf( 2° La"«lievende S Cmmer" met „De duiven- ker. k Bakker. Regie: Henk Bak- gadc^nng'va^dp'6)?1' I4,,uur: Openbare ver- lem. n de Raad der gemeente Haar- Heilk?r°?.ElI: M. A. Warmerdam- J- W. van Eerden°wen"van der Veen z-. mcijcr-Bonke z R*0ïï"et z- E- Broek! "fa z-, E. M HaU- i Bagerweij-Sijts- Wempe-Cremad^ Gon ^gtingius z" Blondeel-Grashuis d n??les z- A- E- haar d., A. H de rw H,anser-Meule- W. J. de Kruh:ff-va^Aref-Lame« f. Rekoert-de Kreuk d lo' M' warden d„ L. de Haan r 0eSes"Lank- ke. 4 dagen" WerierhouiparkM' Baa"' Advertentie Alle Dierkpn D dus ruime keuze In de ontmoeting DWT 1- De Robben i die maandagavond voor de eerste kiasse dames van de zomercompetetie in (je zweminrichting aan de Houtvaart te Haarlem werd gespeeld, hebben de gastvrouwen de eer aan de Hilversumse dames moeten laten. Nadat over en weer enige aanvallen op hiets waren uitgelo pen bezorgde Ans de Wit de Robben de leiding. In de strijd om de achter stand weg te werken trokken de DWT- verdedigsters te ver naar voren, waar door de Robbenaanvalsters in een gun stige positie voor het DWT-doel kwamen te liggen. Lenie de Nijs maakte er 0-2 van, waarna Atie Voorbij uit geheel vrij- hggende positie 0-3 scoorde. Nogmaals trok DWT te ver naar voren waarbij Lenie de Nijs de ruststand op 0-4 bracht, in de tweede helft kwam er wat meer evenwicht in de strijd maar DWT slaag- n'Yj iff het doel te doorboren. Le nie de Nijs bracht tenslotte de overwin ning op 0-5, Vier clubs uit de Ere-Divisie, NOAD, GVAV, Elinkwijk en Amsterdam, heb ben dinsdagmorgen aan de KNVB een telegram gestuurd, waarin zij protes teren tegen het verloop van de com petitie in de slotfase. Zij staan op het standpunt dat vele clubs, die niet meer betrokken zijn bij de strijd om de titel of tegen degradatie, in dit stadium on voldoende hun kansen verdedigen. Zij eisen met name dat de wedstrijd Blauw Wit-Ajax, die zondag jl. eindig de met een zege van 2-1 voor Blauw Wit, zal worden overgespeeld. In het telegram wordt gezegd dat de betrok ken clubs geen genoegen kunnen nemen met -ntuele degradatie. NOAD, GVAV, Elinkwijk en Amster dam hebben op korte termijn een on- derhoud aangevraagd met het bestuur van de sectie betaald-voetbal. Een der sectie-bestuursleden, de heer G. Kruy- ver, heeft zondag jl. de wedstrijd Blauw Wit-Ajax bijgewoond. Hij heeft een rapport opgemaakt van zijn bevindingen. Bij een felle brand in een pand aan de Driemolendrift te Groningen zijn gisteren in de vroege ochtend drie personen om het leven gekomen, namelijk de 31-jarige vrachtautochauffeur C. I. van der Bout, zijn 28-jarige echtgenote en hun 4-jarig zoontje Johan. Op deze foto ziet men de brandweer in actie bij het blussingswerk- (Van onze correspondent) Tijdens een maandag gehouden spoed eisende raadsvergadering heeft de ge meenteraad van Beverwijk zich met al gemene stemmen verzet tegen het wetsontwerp op de evenwichtige ont wikkeling van t IJmondgebied :>u- dende de instelling van een IJmond raad als bovengemeentelijk orgaan bo ven de gemeenten Beverwijk, Heems kerk en Velsen. In een resolutie die verzonden werd aan de ministers van binnenlandse za ke bezitsvorming en publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie en van volkshuis vesting en bouwnijverheid, aan de Twee de Kamer der Staten Generaal en Ge deputeerde Staten van Noord-Holland verklaart de gemeenteraad van Bever wijk principieel onaanvaardbaar te achten dat een IJmondraad wordt in gest De gemeenteraad van Beverwijk spreekt als haar overtuiging uit dat slechts volledige samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk kan leiden tot een evenwichtige ont wikkeling in hel IJmondgebied en tot verwezenlijking van de in het streek plan IJmond-Noord begrepen doelstel lingen. Voorts verklaart de gemeenteraad van Beverwijk zich bereid om samen met het gemeentebestuur van Velsen te ge raken tot elk overleg dat noodzakelijk zal zijn voor de evenwichtige ontwikke ling van het gehele gebied van de IJmond voor welk overleg echter geen IJmondraad nodig is. De fractievoor- Tijdens de ledenvergadering van de Coöperatieve Bloembollenveilingvereni ging H.B.G. te Lisse werd met algeme ne stemmen de voorgestelde statuten wijziging aanvaard evenals het nieuwe huishoudelijke reglement. Als nieuwe bestuursleden werden benoemd de he ren Z. van den Burg te Lisse en P. A. van Saase te Hillegom, terwijl de heer G. C. Tromp Rz. te Lisse als commis saris werd benoemd. Het bestuur heeft als directeuren be noemd de heren P. S. van Leeuwen te Noordwijkerhout en P. M. A. Ooster- meer te Sassenheim. Als procuratiehou der werd benoemd de heer M. Mantagne, thans boekhouder. Het bestuur van de H.B.G. bestaat thans uit de heren D. van Egmond, voorzitter, P. A. van Saase, vice-voor- zitter, Z. van den Burg, secretaris. Commissarissen zijn de heren J. W. A. Lefeber te Lisse, president, en W. L. Onderwater en G. C. Tromp Rz, beiden te Lisse. De voorzitter sprak aan het slot van de ledenvergadering woorden van dank voor de vlotte en zakelijke wijze, waarop deze verlopen is. zitters van de K.V.P., de P.v.d.A., de christelijke partijen, de C.P.N. en de V.V.D. verklaarden zich volmondig ach ter deze resolutie te stellen waarbij de V.V.D. aanvankelijk liever een gedeel telijke grenswijziging met Heemskerk zag maar uiteindelijk toch voor de re solutie die naar Den Haag gezonden werd heeft gestemd. GEBOREN: zoon van J. Hoek en S. J. van Estrik: zoon van R. E. de Waai en Th. M. van Meelen; dochter van O. H. Verkuijl en A. C. Maat; dochter van L. Venema en G. Feenstra; zoon van H. A. Kohier en N. van Leeuwen; doch ter van G. C. Brouwer en E. A. C. Zandvliet; dochter van A. van Brug gen en W. Sodekampff; dochter van Th. C. Baars en G. W. de Jong; zoon van N. J. Bijman en M. J. Schram. ONDERTROUWD: W. Vuijst en G. B. Gilbau; G. Willemse en S. van der Bos; B. W. Furst en A. E. Bürmann. GETROUWD:. J. Louws en D. P. Smit; P. J. de Koning en R. M. Bo- gaart; W. J. Huisman en A. A. Visser; Th. H. Weber en K. C. G. Molenaar; G. P. Rothert en A. W. P. van Wijk. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft vanmiddag de vermoedens bevestigd die reeds enige dagen golden ten aanzien van de be handeling van het wetsontwerp tot in stelling van een IJmondraad. Hij heeft medegedeeld dat de commissie van voorbereiding voor dit wetsontwerp uit de Tweede Kamer niet tijdig gereed zal zijn met het samenstellen van het eindverslag. Het wetsontwerp zal zfker deze week niet meer aan de orde ko men. Er is zelfs kans dat het deze maand niet meer zal kunnen worden behandeld, wanneer namelijk monde ling overleg met de minister van bin nenlandse zaken nodig zal blijken te zijn. Donderdag zal op het terrein van „Haarlem" een honkbalwedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlands negental en een Amerikaans legerteam uit Duitsland, de „Halm Hawks". Het Nederlands negental is voor deze ont moeting als volgt samengesteld: werper: Smidt; achtervelder: Geurts; binnen velders: Regeling, Jongeling De Nieu we, Kops: buitenvelders: Lukkien, Oos terbaan, Kok. Het oude, karakteristieke grachten huis aan de Nieuwe Gracht in Haarlem, dat de r.-k. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek huisvest, heeft van binnen een bijna volkomen metamorphose onder gaan. Een klein jaar is er gewerkt aan een interne reorganisatie, restauratie en modernisering, die nu nagenoeg vol tooid is. De katholieke leeszaal heeft thans van buiten al een vriendelijk en uitnodigend aspect gekregen. De herin deling; en Interieurverandering hebben tot gevolg, dat het er voor boeken- en leesvriende: aangenamer toeven is dan voorheen. Waren de hoge vensters aan de straat zijde vroeger aan de onderste helft voorzien van saai, ouderwets glas-in- lood, de inkijk belettend, thans kan men van de straat af al zien, hoe fris en fleurig het gebouw van binnen gewor den is. De vensters zijn geheel zonder vitrage of andere anti-inkijkvoorziening. Wel staat er op de vensterbanken een reeks rijzige geraniums te bloeien. In het vertrek erachter is thans de studie- en tijdschriftenzaal, die aldus een invi terend karakter gekregen heeft. Ten overvloede is er voorlopig aan het ven ster nog een kaartje bevestigd: ,,U bent welkom in uw nieuwe Leeszaal". De leeszaal-leiding is van oordeel, dat zulk een bemoedigend woord nodig is voor de anders misschien door al die nieuw heid afgeschrikte vaste bezoekers, die in de studiezaal de uitgebreide collectie tijdschriften raadplegen, of in de er achter gelegen krantenzaal de dagbla den bijhouden. Waar nu de studiezaal is, was vroeger de uitlening. Enkele maanden terug is de uitlening al verhuisd naar een ver trek aan de achterkant gelijkvloers, voorheen als magazijn gebezigd. De uit lening is na die verplaatsing „open" geworden, t zeggen wil, dat de le zers zelf 'e boeken, die zij willen lenen, kunnen uitzoeken. Tegelijk met de „open uitlening" werd de nieuwe jeugd bibliotheek op de verdieping in gebruik genomen. Over die jeugdbibliotheek, ook uitnodigend en smaakvol ingericht naar plannen van architect H. W. Bra- kel, hebben wij destijds al uitvoerig bericht. De studiezaal was voorheen op de verdieping aan de straatzijde: een wat ouderwets, maar gezellig ingerich te en rustige kamer. Thans is daar de kamer voor de directrice, mejuffrouw Vinkenburg, die samen met haar as sistenten en de ook in schilderen, tim meren, vloerenleggen en andere res tauratiewerk bedreven concierge Hom burg de vernieuwing heeft uitgevoerd. Op de verdieping is nu ook een werk kamer voor het personeel vroeger ontbeerde de leeszaal een dergelijk ver trek terwijl de ruimte, die er vroe ger als boekenmagazijn gebruikt werd, vrijgekomen is na de instelling van de „open uitlening". Meer dan tweeduizend standaardwer ken op allerlei gebied zijn de laatste AANRIJDING - Vanmorgen om onge veer zeven uur is een 30-jarige fa brieksarbeider uit Haarlem met zijn bromfiets tegen een langs de kant van de rijbaan op de Rijksstraatweg te Haarlem stilstaande autobus gereden. Met een hoofdwonde en een hersen schudding werd de fabrieksarbeider naar het ziekenhuis St-Joannes de Deo vervoerd. ij Haarlemmers kennen Haarlem niet meer. Het onvermoede is er mogelijk: er worden initia tieven genomen die van ondernemings lust getuigen en waarvan men de le vensvatbaarheid riskeert. Zo hebben de avondlijke wandelaars die zaterdag uit de Grote Houtstraat doorstaken naar de stilte van het Kerksplein, daar op de hoek door een openstaande halve deur de tabakswalm naar buiten zien vlagen, waarin flarden klaterden van een ongedwongen gezel ligheid. En door de glas in loodraam- pjes hebben zij in de kleine ruimte daar achter flakkerend kaarslicht zien vallen op de groepjes mensen die daar in grootste gezelligheid bijeen waren en bij tijd en wijle het wijnglas hieven. Nee, het had niets Haarlems, die za terdagavond in ,,'t Goede Uur" waar op een miniatuur-uithangbordje vermeld De reserves van DWT kregen voor de reserve eerste klasse dames, de reser ves van De Robben tegenover zich. DWT 2 verloor de strijd met 2-5. De heren van DWT kregen in hun eerste wedstrijd voor de tweede klasse van de zomercompetitie K.JNDe Vest tegenover zich. Het bleet m de eerste helft aan beide kanten een ver kennen van het terrein, waarbij het niet tot het maken van doelpunte kwam. In de 2de helft werd de strijd produktie- Ver- De Vest-aanvallers zetten de DWT- verdediging flink onder druk. Vlak voor het doel echter greep Fons Roozekrans }h. waarna Ge Luttikhuizen de bal kheeg en in een spurt op het Vestdoel aiging (1-0)De Vest kwam wederom naar voren. Meichior, de DWT-keeper stompte een schot tot hoekworp, maar na enig over en weei spelen bracht Ntaf.tegaal de stand toch op 1-1. DWT steiae alles in het werk om de leiding te hernemen.. Een De Vest-speler werd 't water uitgezonden voor de verdere duur van de strijd. Kort daarna volgde er nog een De Vestspeler. DWT buitte de spelersmeerderheid uit door Piet Bot man die de stand op 2-1 in het voor deel van DWT bracht. Het waren maandag de irissen die de keuring maakten en wel op de eerste plaats Iris barbata en Regelio Cyclus. Daar tussendoor stond ook nog wat ander bijgoed en zowaar als laatsten der Mohikanen nog enkele vaasjes afgesneden tulpen. Een zeer fraaie collectie plantirissen mochten we bewonderen van de fa. Tu- bergen in Haarlem. Hier stonden van de Regelio-Cyclus o.m. Lutetia, bruin en zwart, Chione, grijs en lila, Clara, bruin en paars, de prachtige vergeet- menietjesblauwe Blue Valley, Bocena, violetbrons, Amelia, malvaviolet met fluweelpaarse merken en de enorm gro te Sylphide, zilverwit met grijsgeel. Bij de Iris barbata-variëteiten noteerden we Hellen Mc. Gregor, leiblauw, de fraaie Pinnacle, wit met okergeel, de witte New Snow, Dr. Mohr, donkerblauw en de zeer fraai getinte Strathmore, oran- jerose. Voorts waren er nog de mooie blauwe Iris Hoogiana, een donkerpaars met bruine variëteit van Regelio Cyclus X Burminai, en Korolkowi violacea. Ook de bolirissen waren vertegen woordigd met enkele mooie soorten van de Graaff Bros en S. A. v. Konijnen burg, Noordwijk. Hier prijkten de mooie Azure Beauty, White Perfection en de fraai getinte Mauve Giant. Ver der werd er nogal propaganda gemaakt voor de donkere Wedgewood. G. Hommes, Heilo, toonde naast de type de donker der Ideal, in volle bloei èn in knop, zodat het kleurverschil in alle stadia was te zien. J. de Wit Zn., Boven- karspel, liet Wedgwood zien van eigen ras, die ook al iets donkerder is dan de normale. De fa. Tubergen toonde in haar Iris- senstand ook nog de violette Allium Aflatenease met grote, kogelronde scher men. G. Meyder Kz., Uitgeest, liet deze fraaie ui eveneens in goede conditie zien P. v. Hensbergen, Hillegom, bracht wederom de witte Allium Neapol tanum voor het voetlicht, thans verge zeld van de mauve-getinte Allium uni- folia. J. Eckhart, Uitgeest, had een klein vaasje met de azuurblauwe Scilla Ame thystina opgesteld, maar de aarvormi- ge trosjes waren wat zwaar voor de ten. gere stengeltjes. Maas en Van Stein, Hillegom, lieten een tweetal sierlijke Dodecatheon hybriden zien en wel Queen Victoria, donker-, en Rossini lichter violet. Gebr. Pletting, Uitgeest, brach ten wederom een mooie oranjegele He- merocallis waarvan zij gaarne de naam zouden weten, flava of major. Aan de kleur te zien is het n.o.m. geen flava maar wat het dan wel is? G. v. Twuy- ver, Uitgeest, toonde bloemen van Tri- tonia Orange Delight die in januari van dit jaar waren geplant. Ze waren best en gloedvoller oranje is moeilijk denkbaar. Pyrethrums waren er van J. de Jong Zn., Aalsmeer. De prachtige karmijn rode Red King was weer present met twee rose variëteiten n.l. de zuiver ge kleurde Pink Ideal en de iets lichtere May Queen; alle drie met stevige ste len. Wülfinghoff, Rijswijk, maakte furo re met een viertal mooie freesias, nog niet zeer lang weliswaar maar met beste bloemen en stevige kammen. Het waren Saphire lichtblauw, de donkerder Blauwe Wimpel, Prinses Marijke, oran je, en Snow Queen. P. Drost, Lisse had beste anemonen, hoewel nog wat kort. Daar stonden Ane monen de Caen in mooie tinten ge mengd, Hollandia, Sylphide, mr. Fok ker en The Bride, alsmede St. Bridged gemengd met in dezelfde kleurvolgor- de als de Caenen, rood, violet, blauw en wit: The Governor, The Admiral, Lord Lieutenant en Mount Everest. De gladiolen van A. J. Preyde, waren van een kwaliteit zoals men ze in het hoogseizoen niet beter hoeft te wensen, mooie lange en volle trossen. Het wa ren de bekende Fairy Queen en Rêve Rose, en verder (als enkelingen in een vaas) Lady's Friend, lichtblauw, Hym ne, gestreept karmijn, Stella Maris, lichtgeel, Vink's Glorie, donkergeel en Friendship, lichtrose. P. en J. W. Mantel, Avenhorn, brach ten ten afscheid nog een tweetal vaas jes met gemengde Rembrandttulpen. En dan tenslotte nog wat kunstbloe men. Op een der tafels lagen enkele brieven met een tekening van een tulp of een molen, geschreven en getekend door leerlingen van de vierde klas van Brecksville Local School, Brecksville, Ohio. De begeleidende brief droeg het jaartal 1938, de brieven-met-tekenin- gen 1958, die drie zal dus wel een ver staat Espresso (ma non troppo). En toch, wie door het deurgat heen naar binnen gegluurd heeft, moet daar veel Haarlemmers herkend hebben: echte, grote Haarlemmers, van de grootste die er zijn en in hun gezelschap enige Amsterdammers van hetzelfde formaat en uw verslaggever. Als er ook nog biertonnenhadden gestaan tussen de steunberen van de Nieuwe Kerk dan had men met recht mogen veronderstellen getuige te zijn van een civiele repetitie van opnamen voor een film over Brouwer of Van Ostade. Maar neen, het Vrolijck Geselschap was daar bijeen om de opening te vieren van een nieuw wijnhuis in oude stijl als vrien den van Kees Verwey en een tentoon stelling van diens tekeningen. Naast Teisterbant onder de gewelven, een Mozartcafé in de Vleeshal, een soos voor moderne jeugd in een wrak hotel, bij de gratie van de Raad internationale tentoonstellingen in de Vishal, particu liere exposities in een modehuis, in een jeugdhuis-expositiezaal bij een roman tisch koffiehuis waar belastingambtena ren de werkpauze besteden, is Haar lem's culturele randgebied nu uitge breid met een taveerne annex expositie- 7.olripr weken van boven naar beneden ver sjouwd naar de nieuwe studiezaal, die thans aanmerkelijk ruimer behuisd is. De twee vierkante tafels, die vroeger aaneen stonden, zijn thans diagonaals- gewijs met veel ruimte er tussen geplaatst, en er kunnen acht lezers tegelijk plaatsnemen. Gezellige klim planten p i j muur en potplanten op de tafels geven de studiezaal iets hui selijks, geheel afwijkend van de sfeer, die meestal in dergelijke vertrekken heerst. De boekenkasten zijn in een lichte, neutrale tint geschilderd, zodat de boeke.i er beter uitkomen. Een zwarte vloer en een wit plafond geven de studiezaal het moderne cachet, dat thans overal in het oude gebouw te vinden is, al zijn de stemming en het karakter van een grachtenhuis zorgvul dig gehandhaafd bij de restauratie. In de studiezaal is thans ook een nieuwe en verbeterde outillage voor de exposities van beeldende kunst, waarvoor Levinus Tollenaar zijn ad viserende en organiserende medewer king pleegt te geven. Die exposities beogen niet in de eerste plaats een „tentoonstelling"' te zijn, maar veel eer een vernieuwde kennismaking met het werk van beeldende kunstenaars uit het Haarlemse, waarbij vele jon geren hun debuut kunnen beleven. Alles bijeen heeft de leeszaal een ver fraaiing en verjonging ondergaan, die getuigen van levenskracht en onder nemingszin. Mede dank zij de ge meentelijke subsidie kon een en ander tot stand komen. Er is groei in het ledental en steeds meer maakt men gebruik van de diensten die de lees zaal te bieden heeft. Nog meer katho lieken zouden echter de weg dienen te kennen naar dit zo belangrijke insti tuut niet zozeer ten bate van de leeszaal als wel van zichzelf. In 1954 heeft de staatssecretaris van economische zaken een studiecommis sie ingesteld met de opdracht te onder- zoeken, of een wettelijke regeling van het accountantsberoep wenselijk was en in het bevestigende geval aan te geven, wat de inhoud van een zodanige rege ling zou moeten zijn. Tegen het in 1956 door de commissie uitgebrachte rapport heeft de Neder landse associatie van accountants (N.A.A.) bij de staatssecretaris bezwa ren ingebracht. Op de zaterdag te Utrecht gehouden jaarvergadering heeft de secretaris van de N.A.A., de heer J. P. Aalbers, het standpunt van zijn organisatie weerge geven en gemotiveerd. Binnen het ac countantsberoep in Nederland bestaan beslist niet zodanige toestanden, dat een wettelijke regeling van het beroep nood zakelijk zou zijn. Het apparaat functio neert zeer bevredigend en voorziet zo wel in de talloze sectoren van het be drijfsleven als in de privesector in een behoefte, aldus de heer Aalbers. De N.A.A. deelt de mening van de studiecommissie wat betreft de aan duiding als een nadeel, dat de titel „accountant" onbeschermd is, zodat een ieder zich accountant mag noe men en als zodanig fungeren. Gezien dit argument meent de N.A.A- aat, hoewel een wettelijke regeling met ab soluut noodzakelijk is, het beroep met de totstandkoming van zodanige re geling ongetwijfeld gebaat is. tre N.A.A. heeft intmsen tege? het wetsontwerp nochtans de v0,Fende cdn- crete bezwaren: de voorgestelde rege ling is niet een integrale, doch een par tiële regeling van het beroep. Het ont- wem omvat niet alle beroepsbeoefena ren, doch slechts een gedeelte daarvan. Er ontbreekt een definitie van het be grip accountant en een functionele afba kening van het beroep. gissing zjjn. Intussen een aardige pro-« ring. i P6 ,hter- Gl.'Pmmers wil in zijn proef- lokaal het wijndnnken versieren door dagelpks op een vast uur Kamermuziek d?fa'ea,.en maandelijks wisselende tentoonstellingen te arrangeren. Mis schien is deze volgorde niet de juiste an. 00k- het is een goede gedachte aan het bezoeken van een tentoonstelling of het luisteren naar een kamermuziekje het drinken van een goed glas wijn te verbinden. H,v?°r eJ; gezelschap dat zaterdag met de heer Grommers kwam kennis ma ken heeft deze verteld hoe hij een ge woon oud huis heeft verbouwd tot de- ze rusüeke gelegenheid. Dit laatste ech- tei is ons bezwaar: dat door geweldda dige ingreep in de 20e eeuw een 19e eeuws bouwsel uitgerust wordt met meuwhouten kruisramen en vervolgens ,,m stgl aangepaste" tafels en bank ies die, zoals meer van de inrichting, nog het een en ander te danken heb- Den aan c:ize eigentijdse binnenhuisar chitectuur. We moeten toegeven, dat er zeker met smaak gewerkt is, maar het uit gangspunt is zonder meer onzuiver. Het goedbedoeld maar onmiskenbaar amateurisme in de presentatie van de kunst, dat wij reeds eerder signaleer den, zet door. In de kleine ruimte boven het proef- Mkaal is door een economische inde ling plaats gebleken voor ruim veer tig tekeningen. Kees Verwey heeft er zijn mappen voor geplunderd zodat we uit vele jaargangen tekeningen zien van de meest verschillende onderwer pen: portretstudies, schetsbladen, reis notities, buitenstudies en modelteke ningen. Een onderhoudende en afwis selende collectie die veel vreugde geeft bij het bekijken. Voor het exposeren van dit soort werk en ook van grafiek leent deze nieuwe gelegenheid zich uitermate, en het als „hoofdschotel" tentoonstellen van wat in de meeste exposities tot de bijzaken hoort ofwel nooit uit de portefeuille komt, heeft toch wel zijn aparte beko- De burgemeester van Wormerveer, mr. J. C. Lycklama, heeft reeds in april het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid medegedeeld, dat hij wenste te bedanken als lid van de P.v.d.A. Daar er juist in de gemeente Wormer veer een ernstige vete heerste binnen de P.v.d.A.-raadsfractie, waardoor een dis sidente socialistische lijst ontstond tij dens de gemeenteraadsverkiezingen, verzocht de heer Lycklama het partij bestuur pas aan zijn bedanken rucht baarheid te geven na de verkiezingen, om iedere schijn van partijdigheid in het conflict te vermijden. De heer Lycklama verklaarde reeds veel eerder te hebben willen bedanken, o.a. tijdens het conflict met Indonesië. Mr. Lycklama is jarenlang in Indië ge weest. Het voortschrijdende dirigisme en andere aangelegenheden hebben echter de doorslag gegeven. (Niet officiële koersen) Slot 3/ë paganda voor ons nationale produkt: de tulp. De molens deden wel een beet je Spaans aan, maar dat mag niet hin deren. We wensen de organisator een goe de keus bij het samenstellen van zijn agenda. L. T. 3»,4 Ned. 1953 3V4 Ned 1953 3V4 Ned 1956 3(4 Ned. 1948 3>,4 Ned. 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 1 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inscbr Grtbk 1946 3 B.N.G. Won.bouw 6 Ned Handel MM cert A.K.O Van Berkei's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl Amerika Ltln Kon Ned. Stoomb. Mt) Ned Scbeepv Unle KJ2-M H VA Dell Mfl. cert. A'dam 3% '561 A'dam *56 O A'dam HI Rentesnaarbr 93(4 92% 9244 8744 87(1 88% 88(4 9044 93(4 8944 108 A 159 166(4 183(4 280% 162 K 286 325 235 285(4 171.40-60 6144 13944 129% 107% 101 99 86% 8144 96% 96% 109% 338 284% 172.29 61(4 139% 129 Anaconda Copper Bethlehem Stee) Jhrysler Corp Denera) Electric Denera) Motors Kenneeott Conner KXJ1 Montgomery Ward eiadlo Corp Republic Steal Hoym) Dutch snel) Onion Oü Southern Pacific Southern Railway Ddewater O S Steel Stemming: rast. 2/1 4544 43% 45% 60 38% 89% 26% 35% 34% 4744 45% 7444e AAiNL *W7l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3