Bouw van tunnels onder het Noordzeekanaal Ernst Kraus overleden Nieuwe leden Koninklijke Akademie van Wetenschappen Wandelen m Waarom geen melk-in-blik naar honger gebieden? De ontembare ERIC DE NOORMAN Bij de behandeling van de begroting voor 1959 zal de financiering aan de orde komen De UK 96 in Urk aangekomen De fraude in Hilversum Geheel gezin doodgereden Impresario en dichter Afdeling wis- en natuurkunde Totaal aantal werklozen lager per eind mei KRUISWOORDRAADSEL W 1 Beperking van melkproduktie HET WACHTEN IS VOORTS NOG OP HET RENTABILITEITSONDERZOEK Ontslag verleend aan mr. Kranenburg Ondersteund door zes vissersboten Een der verdachten op vrije voeten Half jaar geëist tegen Gooise moordenaar DE RONDE VAN BELCIE Behandeling instelling IJmondraad De verstekelingen uit Indonesië Surtees wint eerste race Engelse T.T. Deltawet afgekondigd Nieuwe generaal- overste van de orde der Capucijnen Pater William Neubauer WOENSDAG 4 JUNI 1958 PAGINA Op de meest eervolle wijze Kath. loodgieters Mogelijk niet meer vóór het zomerreces Interpellatie in de Eerste Kamer? Wenen kandidaat voor de Olympische Spelen 1964 Concertmeester H.G O. ernstig gedupeerd n 129 Ais het begint te dagen, hebben Erwin en Svein het moeras ai een flink eind achter zich geiaten. Het is stil om hen heen, doch bij het morgenlicht blijkt, dat er meer leeft dan zij vermoedden. Een troepje krij gers duikt eensklaps voor hen uit de struiken op en wenkt. „Onze eigen mensen," roept Erwin, terwijl hij verheugd naderbij snelt. Ook zij hebben zich dus weten te redden, even stil en geruisloos als Erwin en Svein. En zo komen er meer te voorschijn. Velen zijn weliswaar gewond, doch allen hebben slechts één wens: dit laffe verraad te wreken. „Dat is tenminste iets," gromt Svein. „We hebben nu zogezegd weer een aardig troepje bij elkaar. Als die sluipmoordenaars de moed kunnen opbrengen om zich te vertonen, zullen ze er van lusten. En dit gebeurt gauwer dan zij verwach ten Op een kleine vlakte duikt opeens voor hen een grimmige rij krijgers op. Dan links, dan rechts tussen de struiken, dan achter hen. Zij zijn aan alle kanten ingesloten door een ontstellende overmacht. Speren en zwaar den glinsteren in de zon, als de vijand, zeker van zijn overwinning, lang zaam de dodelijke ring sluit. „We gaan er aan, dat weten we," klinkt dan opeens Sveins stem hard door de stilte, „maar dan zullen we er ook een mooi gevecht van maken. Komt op en laat eens kijken wie zijn zwaard durft kruisen met Svein Langtand, de Saksische kampvechter. Eens moe ten we allemaal dood: maar dan zal ik eerst eens van jullie afkijken, hoe!" 130 Een gebrul uit honderden kelen is het antwoord op Sveins uit- dagende woorden. Als één man zet de troep Bohuslaners zich in beweging, en stormt met gevelde speren op Erwins groepje inHet volgende ogen blik lijken de Noren verzwolgen te zijn in de vloedgolf van zwaarden, spe ren en schilden, die hen aan alle kanten omringt. En terwijl Erwin, Svein en hun dapperen een wanhopige, verbeten strijd leveien. neemt Regin - ver weg in Bohuslans burcht - met half toegeknepen ogen de Skalde op, die door een paar krijgers binnengebracht is. Bebloed, bleek en met gescheurde kleren doorstaat de kleine man kalm Regins stekende blik. „Ge hebt het spel verloren, zo ge ziet," lispelt Regin met een grijns. „Vindt ge het zelf niet dom, dat ge zo in mijn valletje gelopen zijt? Ik wist wei, wat ik aan tT had. Dat ziet ge nu." De Skalde haalt de schouders op. „Ik heb mijn besi gedaan voor een zaak, die goed is," antwoordt hij kalm. „Ik heb er ge spijt van." „Spijt zult ge er gauw van krijgen, hond," sist Regin. ge ook uw onverschillig masker wel laten vallen. De vorst van Bohus bemoeit zich zelden met zijn gevangenen, hij heeft kundige beulen gen om hen een kopje kleiner te makenMaar deze keer zal hij zei ehbehandelen. En beneden in de folterkamers zult ge de tijd krijg om uw verraad te betreuren, tot de dood zich over U ontfermt. (Van onze parlementaire redactie) Veel concrete mededelingen over de kwestie van de tunnels onder het Noord- zeekanaal heeft minister Algera dins dag in de Eerste Kamer niet gedaan. De minister zei tijdens de verdedi ging van zijn begroting dat bij de behandeling van de begroting van 1959 In het kabinet zal moeten worden be slist of er gelden voor een tunnel wor den uitgetrokken, en zo ja voor welke tunnel. De minister wilde zich over die keuze nog niet uitspreken in afwach ting van het aangekondigde rentabili- teitsonderzoek. Mr. Algera ontkende dat dit onderzoek een „kapstok" zou zijn waaraan de plannen voor onbepaalde tijd zouden worden opgehangen. Het over de tunnel kwestie reeds vroeger uitgebrachte rap- Sort van de commissie de Vos van teenwijk achtte hij echter niet over tuigend. Bovendien is de toestand sinds dien ingrijpend gewijzigd. Voor wat de financiële consequenties betreft zei de bewindsman dat men het tunnelpro bleem niet te geïsoleerd mag zien. Er zijn elders in het land ook voor zieningen nodig. Men zal verder bij het uitoefenen van kritiek op het ge voerde beleid ook rekening moeten houden met wat al tot stand is ge bracht. In de periode '52-'57 werd voor de oeververbindingen over en onder het Noordzeekanaal al 135 miljoen gulden uitgegeven. Op de afdeling Bij K.B. Is met ingan - van 1 juni mr. F. J. Kranenburg op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag als staatssecretaris verleend onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan H.M. de koningin en het koninkrijk bewezen. De UK 96, die bij Terschelling op een mijn is gelopen en vrijwel onmid dellijk gedeeltelijk vol water liep, is dinsdagmiddag in de Urker haven aan gekomen. Kantoren, school, werkplaatsen en winkels stroomden leeg toen het kon vooi zich voor de havenmond bevond. De havenkade en dammen stonden zwart van de mensen en elke recht geaarde Urker voelde zich trots bij deze prestatie op het gebied van onderlinge hulp. Met het achterschip van de UK 96 hangende tussen de UK 162 en 184, gesleept door de UK 79, 67 en 103 en in de koers gehou den door de UK 31 is de reis van Harlingen af gemaakt. Omdat gisternacht bleek dat waar schijnlijk geen toestemming zou wor den verleend om met een in zinkende toestand verkerend schip de sluizen in de Afsluitdijk te passeren, werd de Urker brandweer opg 'beid. Direct ver trok een motorspuit met bemanning naar Harlingen en toen deze aan boord van de UK 96 was geplaatst, zodat met deze krachtige pomp de kotter drij vende kon worden gehouden, verkreeg men toestemming om de sluizen te passeren. Langzaam werd koers gezet naar Urk. De gehele Oosthaven was door de IJsselmeerschepen ontruimd, om de boot gelegenheid te geven voor de scheepswerf te worden gesleept. De toestand van de twee egwonden is rede lijk wel. De rest van de bemanning is met de UK 79 op Urk aangekomen, hartelijk verwelkomd door de samen gestroomde menigte. Wij berichtten de vorige week dat in Hilversum drie personen werden aan gehouden, verdacht van fraude. Het be trof de twee directeuren van een han delmaatschappij ter plaatse en een ac countant. Zij worden ervan verdacht goederen voor een bedrag van ongeveer twee ton aan een faillissement te heb ben onttrokken. Inmiddels is een der verdachten, zo werd ons hedenochtend van de zijde der Hilversumse politie medegedeeld, op vrvje voeten gesteld. De twee ande ren zjjn inmiddels in het huis van be waring te Amsterdam ingesloten en zul len dezer dagen voor de officier van justitie worden geleid. De heer J. W. M. Rijbroek, voorzitter van de Nederlandse katholieke bond van werkgevers in het loodgieters-, fitters- en sanitair installatiebedrijf, die dinsdag te Rotterdam in jaarvergade ring bijeen was, heeft gepleit voor de instelling van een instituut voor am bachtstechniek aan de technische hoge scholen, zoals ook al enige jaren in het buitenland bestaat. Ook het ambacht, aldus de heer Rijbroek, heeft dringend behoefte aan ingenieurs die de funda mentele vraagstukken van de ambachts techniek volkomen beheersen. Hij acht het voorts noodzakelijk dat er maat regelen komen tot bescherming van de bedrijven. Een publiekrechtelijk orgaan vormt hiertoe het enige middel, mits de vrije organisatie blijft gehandhaafd. De heer Rijbroek wijdde ook nog enige woorden aan de Euromarkt, waarvan hij voor het ambacht consequenties verwachtte. Als middel om de buiten landse mededinging het hoofd te kun nen bieden noemde hij de inkoopcom binaties. „bruggen" van de opvolgende begro tingen was voor de rest van het land in diezelfde periode maar 12 miljoen uitgetrokken. Over de mogelijkheid van tolheffing zei de bewindsman nog dat hij deze niet volledig wilde verwerpen maar dat de overgrote meerderheid van Eerste en Tweede Kamer zich ertegen heeft ver zet. (Van onze verslaggever) „De tram, die indertijd naar Naarden en Bussum reed, noemie men de „Gooi se moordenaar". Deze bijnaam zou men ook op U kunnen toepassen", aldus sprak vanmorgen de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Coninck Liefsting, tot een 34-jarige ploegbaas, verdacht van grove schuld bij een ern stige aanrijding op 9 februari j.l. Zjjn auto, waarin zes voetbalsupporters, botste op de Rijksweg bij Muiden in volle vaart tegen de wagen van een aannemer uit Deventer. De aannemer, zijn 27-jarige vrouw en hun tweejarig kind werden op slag gedood, de zes inzittenden van de andere auto zwaar gewond. De officier van justitie mr. H. Bouma sprak van grote schuld. Verdachte, die niet in het bezit is van een rijbewijs, reed op het moment voor de aanrij ding op een voor het uit tegenover gestelde richting komend verkeer be stemd weggedeelte. De officier meende dat door het zogenaamd tripleren van verdachte op de verkeersweg bij Mui den de aanrijding ontstond, waardoor een heel gezin werd gedood. Zijn eis luidde zes maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de bevoegd heid om een auto te besturen. De verdediger wees op het feit dat verdachte, door het ongeluk geestelijk volkomen gestoord en ook vanmorgen niet in staat een verklaring over het vreselijke gebeuren af te leggen, al ernstig is gedupeerd. „Hij kan nog al tijd niet werken en krijgt geen ziekte uitkering, omdat hij toen zonder rij bewijs reed. Zijn verkeerstechnische fout, door op de derde baan te rijden, is bij dit ongeluk niet van doorslag gevende betekenis geweest, aldus de verdediger, die de oorzaak van de In zjjn woning aan het Jan Willem Brouwersplein te Amsterdam is dins dagmiddag de impresario Karl Ernst Krauss overleden. Krauss, die geduren de meer dan veertig jaar zjjn werk zaamheden in ons land heeft uitgeoe fend, werd vorig jaar gehuldigd ter ge legenheid van zjjn zeventigste verjaar dag: ook herdacht men toen zijn gouden jubileum als letterkundige. Ernst Krauss werd op 8 augustus 1887 geboren in het Zuidduitse dorpje Eberbach, waar zijn vader onderwijzer was. Ook bij was aanvankelijk voor het onderwijs bestemd, maar zijn liefde voor de handel bracht hem naar Mann heim, waar hij handelswetenschappen en kunstgeschiedenis, en naar Heidel- berg waar hjj staathuishoudkunde stu deerde. Hij maakte vele buitenlandse reizen: de uren die hij in de trein door bracht benutte hij met het schrijven van gedichten. Reeds in 1915 kwam hij naar Nederland, waar zijn liefde voor de kunst en zjjn zakelijk inzicht hem ai spoedig in het impresariaat deden be landen. Hij begon met het organiseren van een concerttournee door Indonesië voor zjjn vrouw, die zangeres was; hoïsimF zag in het slinnen van de auto zeer spoedig breidden de werkzaamhe id Sn weewas naar den zich uit' Samen mét de toenmalige Deventer. Hij vroeg een voorwaarde- burgemeester van' Egmonfl aan den lijke gevangenisstraf. Uitspraak 17 juni. (Van onze parlementaire redacteur) Het is de vraag of de invoering van een zgn. IJmondraad nog vóór het zomer reces door de Tweede Kamer zal kunnen worden behandeld. Insiders zeggen, dat al zou de openbare behandeling mogelijk zjjn, het wetsontwerp toch niet zal wor den aangenomen. Vanmiddag zou een laatste overleg met de commissie van voorbereiding worden gehouden, om te zien of het par lement nog aan een behandeling van het ontwerp toe zal kunnen komen, nu twee van de drie gemeenten zich fel tegen de instelling van de raad hebben ver klaard. burgemeester van 'Egmonfl aan Hoef, mr. Paul van Sonsbeeck, richt te hij in 1917 de Egmondse Kunstkring op, die hij tot 1920 leidde. Hij organi seerde kunstmanifestaties door het ge hele land en nam al spoedig voor de artisten, die hij engageerde, ook in het buitenland him zaken waar. Zo heeft hij tournees gemaakt met Max Rein- hardt, Hermann Thimig, Albert Basser- mann en Alexander Moissi. In ons land introduceerde hij, behalve Anna Pavlo va (voor wie hij een zeer grote bewon dering koesterde, die hij later in een biografie tot uiting bracht) ook artis ten als Gigli, Chaliapin, Hubermann, Schipa, Bartok, Patzak en Hindemith. Ook bracht hij Grock, Duke Ellington en Mistinguett naar Nederland. Een van zijn ontdekkingen van de laatste jaren is het danspaar Susana en José. Naast deze werkzaamheden verwaar loosde hij zijn schrijverschap niet. Er verschenen o.a. zeven verzenbundels van zijn hand, een populair-wetenschap- peljjk werk, en de reeds genoemde Pavlova-biografie. In zijn huis bewaar de hij tal van herinneringen aan de ar tisten, wier belangen hü in de loop der jaren behartigd heeft. Bij Koninklijk Besluit zijn bekrach- tlgd de benoemingen van: prof. dr. S. R. de Groot, prof. dr. J. A. A. Ketelaar, prof. dr. W. Bleeker, prof. dr. ir. C. H. Edelman, pof dr. G. P. Baerends, prof. dr. J. Lanjouw, prof. dr. A. J. P. Oort, prof. dr. F. S P. van Buchem en prof. dr. H. G. K. Westenbrink tot gewoon lid; prof. dr. M. Calvin en prof. dr. W. Pauli tot buitenlands lid; dr. B. J. Bok en prof. dr. A. van Harreveld tot cor respondent van de wis- en natuurkun dige Afdeling der Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen. Dr S. R. de Groot, geboren in 1916 te Amsterdam, werd in 1949 tot hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht benoemd. In 1953 werd hij, als opvolger van Kra mers, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden. Dr J A. A. Ketelaar werd geboren te Amsterdam in 1908. Sinds 1941 is hij hoogleraar in de fysische scheikunde en chemische thermodynamica. Dr. W. Bleeker zag het levenslicht te Oudshoorn in 1904. Hij is buitengewoon hoogleraar in de theoretische roeteoro- logie en oceanografie aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Dr. ir. C. H. Edelman werd geboren te Rotterdam in 1903. De heer Edelman is hoogleraar in de bodemkunde aan de Landbouwhogeschool te Wagemn- gen. Dr. G P. Baerends, geboren in 1916 te 's-Gravenhage, is hoogleraar in de zoölogie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Dr. J. Lanjouw aanschouwde te Am sterdam in 1902 het levenslicht. Hij is hoogleraar in de bijzondere plantkunde en de leer der verspreiding van de planten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. A. J. P. Oort is hoogleraar in de plantenziektenkunde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Hij werd geboren te Oegstgeest in 1903. Dr. F S. P van Buchem. geboren te Wognum m 1897, is hoogleraar in de inwendige geneeskunde aan de Rijks universiteit te Groningen. Dr. H. G. K. Westenbrink is hoog leraar in de fysiologische chemie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De heer Westenbrink zag in 1901 te Assen het levenslicht. Dr. M. Calvin is hoogleraar aan de University of California (Berkeley) in de Verenigde Staten in de scheikunde. Dr. W. Pauli is hoogleraar in de theo retische fysica aan de Eidgenössische Technische Hochschule te Zürich. Dr. B. J. Bok is directeur van de Sterrenwacht op Mount Stromlo bij Canberra in Australië. Dr. A. van Harreveld is hoogleraar in de fysiologie aan de Californian Uni versity te Pasadena. (Van onze parlementaire redactie) Het Eerste-Kamerlid baron de Vos van Steenwijk (V.V.D.) heeft heden middag aan de Kamer verlof gevraagd voor het stellen van vragen aan de ministers van justitie en buitenlandse zaken. De heer de Vos van Steenwijk wil de bewindslieden interpelleren over de kwestie van de verstekelingen uit Indonesië, die niet in Nederland wor den toegelaten. De Kamer zou in de loop van de dag over de aanvraag be slissen. Het Oostenrijks Olympisch Comité heeft zich nu officieel kandidaat ge steld voor de organisatie van de Olym pische Spelen 1964. De kandidatuur wordt gesteund door de Oostenrijkse regering. In de brief aan het I.O.C. wordt voorgesteld de spelen in Wenen te ïouden. De Oostenrijkse kandidatuur is de tweede, die officieel werd ingediend. De eerste kwam uit Japan. Verwacht wordt echter, dat ook Rusland (Mos kou), België (Brussel), Zwitserland (Lausanne) en de Verenigde Staten zich kandidaat zullen stellen. Drie weken geleden gaf Simon Kooke, concertmeester van HGO te Arnhem aan :en collega twee kostbare viool- strijkstokken mee om ze in Den Haag te laten beharen; een Voirin strijkstok van f 500.— en een Vuillaume van f 100.—. In plaats van de strijkstokken te laten beharen liet de collega ze per ongeluk in de trein ligger en sedert dien is Simon Kooke ernstif gedupeerd. Nasporingen van de recherche en de Ned. Spoorwegen bleven tot dusver zon der enig resultaat, zodat wordt ge vreesd, dat de strijkstokken in verkeer de handen zijn gekomen. Blijkens eijfers van hét ministerie van sociale zaken bedroeg het aantal werkloze mannen per eind mei j.l. 64.637. Per eind april j.l. was dit aantal 76.958 en in mei 1957 24.369. Op aan vullende werken waren per eind mei j.l. te werk gesteld 16.534 mannen te gen 22.627 in april en 10.001 in mei 1957. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind mei j.l. 4.939 tegen 5.515 in april j.l. en 2.299 per eind mei 1957. Bij de arbeidsbureaus stonden per eind mei aanvragen naar 22.817 mannelijke (eind april 21.369 en eind mei 1957 61.960) en 24.063 (eind april 22.497 en eind mei 1957 38.643) vrouwelijke werkkrachten open. Het aantal werklozen, verdeeld naai de provincies en vergeleken met eind april j.l. was eind mei j.l.: Groningen 4422 (5467), Friesland 3108 (3824), Dren the 2638 (2854), Overijssel 4826 (5426), Gelderland 7333 (8380), Utrecht 3594 (3966), Noord-Holland 11.362 (13.445), Zuid-Holland 12.408 (14.876), Zeeland 1597 (2628), Noord-Brabant 10.226 (12.427) en Limburg 3123 (3665). Op aanvullende werken werkzaam waren: Groningen 2869 (4068), Friesland 2899 (3951), Drenthe 3816 (5004). Overijssel 1775 (2272). Gelderland 1074 (1492). utrecht 308 (328), Noord-Holland 655 (1156), Zuid-Holland 350 (693), Zeeland 738 (1085), Noord-Brabant 1840 (2323) en Limburg 210 (255). De Brit John Surtees heeft met een M.V.-Augusta de wedstrijd in de 350 cc- klasse van de Engelse TT-races op het eiland Man gewonnen. De uitslag luidt: 1. Surtees (GB) met MV-Augusta, 425 km in 2 uur 48 min. 38,4 sec. (gem. 151,23 km/u). 2. Chadwick (GB) met Norton 2.52.50.6 (gem. 147,54 km/u). 3. Tanner (GB) met Norton 2.53.06.4 (gem. 147.2 km/u). Er heeft een nieuw geluk zijn intrede in mijn leven gedaan. Het heet: wande len met mijn zoon. Hij heeft daarvoor de beschik king over een wagentje-op- kogellagers en over mij ais stuwende kracht. Op gezette tijden neemt hij mij mee en dan wil het wel gebeuren dat hij ons gezamenlijk met zachte drang in de richting van een terrasje stuwt. Wanneer wij ons dan geïnstalleerd hebben krijgt hij een lange vinger en ik een glaasje bier, hetgeen mij een redelijke verdeling van de voor de hand liggende aardse goederen lijkt. Ik kijk met welgevallen op hem neer en hij, geloof ik, met enige waardering naar mij op. Ik zie hoe hij ruzie maakt met een ronddazende vlieg of hoe hij een snuffelend hondje een draai om zijn flaporen geeft. En hij slaat mij aandachtig gade als ik een slok uit mijn glas neem. Maar wij leven beide in een diepe vrede met de wereld. En elke problematiek is verre van ons. Wij zijn, om Jacques Bloem te cite ren, domweg gelukkig op een terrasje. In het staatsblad is afgekondigd de wet van 8 mei, houdende de afsluiting van de zeearmen tussen de Wester- schelde en de Rotterdamse Waterweg en de versterking van de hoogwater kering ter beveiliging van het land te gen stormvloeden (Deltawet). i J V r 6 9 9 Jl a /i 7} /f 19 '9 tv m Sr si Horizontaal: 1. ieder; 3. harlekijn; 5. soort palm; 7. hoofddeksel; 9. ontbrandings* koord; 12. europese hoofdstad; 15. de somma van; 16. deel van het been; 17. en omge keerd (afk.); 18. deel van de hals; 20. zwarte; 22. vaartuig: 24. overheidspositie; 25. land in Europa; 26. deel van het hoofd. Verticaal: 1. boom; 2. huisdier; 4. elek trisch geladen deeltje; 6. meisjesnaam; 8. uitbouw; 9. vernis; 10. lofdicht; 11. se conde; 12. boom; 13. jongensnaam; 14. deel van het hoofd; 19. water in Utrecht; 21. vrouwelijk zoogdier; 22. vervoers onderneming (afk.); 23. wig. VB woensdag 4 juni ma zeven OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL VAN DINSDAG Horizontaal: 1. baker - leest; 2. afleiding; 3. agenda - kerk; 4. tri - dra - los; 5. ongemak; 6. m.n. - ar - kaste; 7. ader - nimf; 8. enorm - pof; 9. garant - p.e.; 10. en - Aziaat; 11. Palestina. Verticaal: 1. baat - marge; 2. afgrond - A.N.P.; 3. klein - eer; 4. een - garnaal; 5. ridder - onze; 6. darm - Artis; 7. li - aeak - A.T.; 8. enk - kan - R.A.I.; 9. egel- sip - t.n.; 10. roetmop; 11. taks - effen. (Van onze correspondent) Beperking van de melkproduktie Is eer moeilijk aanvaardbaar beleid, zolang niet alle andere mogelijkheden zun uit geput. En er zijn nog mogelijkheden. Productiebeperking is zedeljjk ongeoor loofd zolang honderden miljoenen men' sen gebrek lijden. Welnu, de melk leent zich uitstekend om in geconserveerde vorm naar de hongergebieden te wor den gezonden. Dit zei de heer G. van der Ley dinsdagmiddag tijdens de algemene ledenraad van de Gelderse Mij van Landbouw in Royal te Arnhem. Minister Vondeling tracht de geesten rjjp te maken voor de aanvaarding van een eventuele beperking van de melk produktie, zo zei de heer v. d. Ley /er- der. In heel de westelijke wereld is het aanbod van zuivelprodukten groter dan de koopkrachtige vraag. Dat het pro bleem van moeilijk verkoopbare over schotten bij ons zulke scherpe vormen heeft aangenomen, hangt echter ook.sa- men met het overheidsbeleid. De economische en sociale politiek, die na de oorlog in Nederland is ge voerd, heeft er nl. aanzienlijk toe bij gedragen, dat we ru met een melk vetprobleem zitten opgescheept. Een van de factoren, die het huidige pro bleem hebben veroorzaakt is de lage prils van de margarine, waarvan de consumptie per hoofd sedert 1938 met ruim 12 kg is toegenomen. Daartegen- over daalde het boterverbruik van 5.5 tot 3.7. kg. Nederland heeft een voordelig zaakje gedaan door boter te exporteren en grondstoffen voor margarine tegen so ciale dumpingprijzen te importeren, met als gevolg dat de roomboter werd verdrongen. Hoewel de motieven begrij pelijk zijn grieft het feit, dat men deze koers is blijven volgen ook nadat de om standigheden zich grondig hadden ge wijzigd. Onze belangen worden ernstig geschaad door de handhaving van het lage vetgehalte van de melk. Dank zt' de garantieprijs heeft de Nederlandse landbouw echter nog grond onder de voeten, maar het zal nodig zijn, in de loop van het jaar meer voorschot ten op die garantieprijs te geven, wil men voorkomen, dat het overgrote deel °"2e veehouders in liquiditeitsmoei lijkheden komt te verkeren, aldus de heer van der Ley. Het generaal kapittel der Kapucijnen heeft zoals wij reeds in een deel van onze vorige edities hebben bericht tot generaal gekozen de Amerika*/, pater Clemens Neubauer van Mil_jJ®u. kee, tot procurator-generaal pater f0t rus van Grizzana (Italiaan) §?anis- generaal-definitoren de paters qU6. laus van München, Flavianus bee, Stanislaus van Guadasuai'. r' tinus Schutijser van Vlig*"®®, Bonaventura van Pavullo J Pater Clementinus Schutuser werd in 1909 te Vlissingen geboren, trad in 1928 in de orde der Kapucijnen en werd m 1935 priester gewijd. Jn 1939 promo veerde hij tot doctor in het kerkelijk recht aan de Gregoriaanse universiteit te Rome op een proefschrift over de ontwikkeling; der- definitie Van het VOl- korenrecht gedurende de 16e-18e eeuw Van 1939-'45 was hij lector aan het theologicum zijner orde in Helmond en Udenhout. Daarna was hij van 1945-'51 rector te IJmuiden-oost. Van 1948 had hij reeds als definitor een leidende functie in de Nederlandse Kapucijnen- provincie, die hem in 1951 tot provin ciaal koos. Na voleinding van zijn bestuursperiode in 1957 werd hij op nieuw rector te IJmuiden. Samen met pater Hubertus van Groessen publi ceerde pater Clementinus een uitgebreid commentaar op de codex. Hij hield visitaties in Indonesië en Canada en bezocht meermalen voor belangrijke ordekwesties Rome en zijn Hollandse confraters aan het ijzeren gordijn. Van nu af aan zal hij zich te Rome vestigen in het generalaat zijner orde. (Herplaatsing wegens misstelling y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2