Sensationele voorseschiedenis van een drama Salan noch Massu, maar Delbecque hoofdpersoon in Algerijns complot Officieren zwoer na Dien Bien Phoe zich aan het herstel van Frankrijks grootheid te wijden Salan brak het laatst met de regering in Parijs POST VOOR DE GAULLE Bibliothecaris Invasie van coloradokevers Eigen seminarie voor Suriname T.V.-quiz levert 237.500 dollar op Sirene van BB uit elkaar gesprongen Regeringstroepen bezetten Djailolo foto's Agfa Isolette 6x6 camera's Niet naar de Expo zonder grenspapieren „Steun Wettig Gezag" wordt opgeheven V erkiezingsvolmacht vervalst Boürguiba wil duidelijker Franse politiekMohammed V komt op voor nationale verlangens van Algerije '■■i* pf Mi) spreekt de blomine een tak Mij is het kruid beleefd" Het spoorwegongeluk bij Best WOENSDAG 4 JUNI 1958 PAGINA 3 massu Te Apeldoorn Indonesië Politiële bevoegdheden voor parachutisten Medewerking Parijs antwoordt niet Voor extra energie bij t spel! Vlucht van Soustelle Zutfdert's secretarie heelt het moeilijk Aan Scheveningse strand Met ingang van 30 juni „U bent al te ijverig geweest" Siiiü O* natuur sprccfcr ook King. Tegen wegwerker twee maanden geëist Examens (Van onze correspondent) Bü de gebruikelijke maandelijkse con- trole van de sirenes van de Bescherming Bevolking is dinsdag in Apeldoorn-Zuid een sirene uit elkaar gesprongen. Per soonlijke ongelukken deden zich hierbij wonderwel niet voor. Wel werden enige ruiten en enkele stuks wasgoed door rondvliegende scherven vernield. Omtrent de oorzaak van het incident stelt de politie in samenwerking met de B.B. een onderzoek in. Vast is al komen te staan, dat de motor van de sirene nog werkte. De restanten van de sirene zijn iaar Politie in beslag genomen. Vorig elkaar g in T>en Bosch een sirene uit niet ernsu°gk t06n waren de gevolgen De sirenes van de B.B. zijn afkomstig van een abriek in België, die inmiddels failliet is. Men verwacht dat het proef draaien van de sirenes voorlopig zal worden stop gezet in afwachting van de resultaten van het onderzoek. Radio Djakarta heeft gemeld, dat Djailolo, een der bolwerken der opstan delingen in het noordelijk deel van Hal- maheira door de troepen der centrale regering is bezet. Aan de zijde der re geringstroepen vielen geen slachtoffers, aldus de radio. In Djailolo hadden de opstandelingen 500 man gelegerd, aan wie een week geleden een ultimatum tot overgave of sterven was gesteld, al dus meldt Reuter. Advertentie b°lette *Potar Prontor SVS f 149.- Pronto f 114 Isolette Apotar 4.5 V°or niet meer dan f83.- hebt u al één van de beroemde (Isolette Agnar 4.5 Vario f83.-) I Het Agfa camera-assortiment biedt u óók voor het formaat 6x6 nog vee/ meer Vraag Uw fotohandelaar brochures of doe dat bij de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98, Arnhem. De geschiedenis van de aanleiding en oorzaken, het ontstaan en de groei van de opstandige beweging in het Franse leger te Algiers tegen de regering te Parijs is in hoge mate sensationeel. Vol gens een speciale correspondent van het gezaghebbende Britse blad „The Ti mes", die een onderhoud heeft gehad een naaste medewerker van de vroegere kabinetschef van het Franse ministerie van defensie, Delbecque, he staat het complot tegen Parijs reeds vier jaar. De kiem voor het ontstaan van de samenzwering in Algerije werd namelijk gelegd ten tijde van de deba cle van Dien Bien Phoe, waarbij Frank rijk Indo-China verloor. Verscheidene jonge officieren hebben toen de plech tige eed gezworen zich voortaan te wij den aan de grandeur van Frankrijk en een einde te maken aan de reeks van vernederingen, door zwakke regeringen veroorzaakt. Het zaad van de opstand in het leger was gestrooid. Een jong? textielfabrikant uit Tour- coing, Delbecque, een. man die De Gaulle hooglijk bewonderde, begon toen dezelfde gedachten te ontwikke len en uit te dragen. Verleden jaar wist hij allerlei politici en officieren, onder wie een majoor van het ministe rie van oorlog in Parijs, voor zijn denk beelden te winnen. De majoor beloofde hem de steun van verscheidene afde lingen van het leger. In politieke krin gen maakte Delbecque geen geheim van zijn plannen. Het was hem erom te doen „het systeem" uit te roeien en generaal De Gaulle aan de macht te brengen. In dezelfde tijd gebeurden er twee belangrijke dingen in Algerije. Op de eerste plaats de eigen staatsgreep van enige colons, extremisten, die de Fransen „ultras" noemen. Zij kregen de steun van enige officieren, maar de re volte mislukte. Een van de leiders, generaal Faure, werd gearrestèerd al vorens de samenzweerders hadden kunnen toeslaan. Een aanslag met een bazoeka op generaal Salan, die „te slap" was bevonden, mislukte. Daarbij werd evenwel de adju dant van de opperbevelhebber ge dood. Delbecque schijnt met deze mis lukte staatsgreep niets te maken te hebben gehad, maar allerlei mede plichtigen zetelen nu In de verschei dene in Algerjje opgerichte comités de salut public. De tweede toelangrijke gebeurtenis in Algerije van verleden jaar was de over heveling van politiële bevoegdheden aan de parachutisten met de bedoeling ter roristische cellen op te ruimen. Ge neraal Massu zou grote tegenzin hebben moeten overwinnen om zgn. „third-de- greemethods" (martelingen) toe te passen en als gelovig katholiek zou hij herhaaldelijk het kerkelijk gezag heb ben geraadpleegd. Toen hij langzamer hand tot de overtuiging kwam, dat door een straffere houding tegenover de Al gerijnse rebellen aan te nemen honder den mogelijke slachtoffers van het gru welijke terrorisme zouden worden ge red en de hoofdstad de rust en orde kon teruggeven, besloot hij tenslotte, dat het zijn plicht was, als christen en als soldaat, om te gehoorzamen. Maar hij zou zelf een zekere matiging heb ben betracht, in tegenstelling tot ver scheidene subalterne officieren. De speciale correspondent van „The Times" Wijst er op dat dit verhaal een geheel ander licht op de persoonlijkheid van Massu werpt. De parachutisten- generaal wordt in liberale kringen te Parijs ervan beschuldigd met sadistisch genoegen de martelingen in Algerije te leiden. Toen de taak van de parachutisten geëindigd was, werd aan verscheidene georganiseerde burgenvachten, een paar duizend man sterk en bestaande uit Europeanen en mohammedanen, een veiligheidsopdracht verstrekt. De coup van de 13de mei aou met moge lijk zijn geweest zonder hun medewer king. In burgerkleren zouden deze bur gerwachters zich onder de menigte heb ben vermengd om overal instructies te Seven. Delbecque had intussen niet stilgeze- Als kabinetschef van Chaban-De - de minister van defensie in het het-Gaillardook een gaullist, had ,,syst-^fn, officiële positie in ne momnf;mverkregen. In deze „ver te Algierl' yestiS<ïe hij zich in januari villa" h~' In een „luxueuze en koele de heer Nv.?n - °P een heuvel, waarvan genieur d„ ,T-lon' een rÜke landbouwm- Mevrou'w Nm,ê-naar en de bewoner is. tot de fascistisch*11',-,die v00r de 00,rl°g ben behoord zou t£ïï5x de feu zou hebben verleend Delbec<iue grote steun we^Defbec^ue^i'ch'de0^!6 AIgiers te verzekeren van zestig vSalS de Algerijnse burgers en van en o?fb eieren. In het geheim komt het oor spronkelijke comité de salut puwVtoi stand. De meeste van zijn leder, v, a den in de Tweede Wereldoorlog Pétain meegedaan en waren amigaui- listisch. Niet zonder enige moeite wist Delbecque hen te overtuigen, dat het aan de macht brengen van De Gaulle het doel moest worden. Hij legde de na druk op verbroedering tussen Europea nen en mohammedanen en keerde zich tegen elk rassenvooroordeel. Delbecque achtte het echter nuttig om De Sengny, de eigenaar-hoofdredacteur van L Echo d' Alger, in dit comité op te nemen, hoewel hij met diens denkbeelden met kon instemmen. De Sérigny is de spreekbuis van de meest behoudende elementen in Algiers. Chaban-Deimas, de minister van nationale defensie, zou wel wat geweten hebben, maar met het fijne van de zaak. Soustelle zou toen ook gewonnen zijn, maar weinig actieve hulp hebben geboden. Toen Gaillard viel achtte Delbecque het ogenblik voor actie aangebroken. Op ot omstreeks 26 april zou hij De Gaulle hebben ontmoet en van de ge neraal de belofte hebben gekregen, dat hij bereid was aan het bewind te komen, mits „het volk dit zou willen". Op 9 mei zou Delbecque aan Lacoste ge vraagd hebben de coup te leiden, maar de minister van Algerije zou geweigerd hebben, omdat hij niet geheel wilde bre ken met de socialistische partij. Een andere lezing is, dat Lacoste in beto gingen tijdens zijn afwezigheid zou heb ben toegestemd teneinde Pflimlin te verhinderen, dat een ander dan hij naar Algerije zou worden gestuurd. Ook op 9 mei zou Neuwirth, de naaste medewerker van Delbecque, De Gaulle ontmoet hebben en een nieuwe belofte tot steun van de generaal neb ben verkregen. Het is echter niet dui delijk, zo schrijft de correspondent van The Times, of De Gaulle precies op de hoogte was. Hij acht het waarschijn lijker, dat Delbecque en Neuwirth al leen zekerheid wilden hebben, dat De Gaulle bereid was aan het bewind te komen. Op 11 mei begon Pflimlin te vrezen, dat er onlusten zouden kunnen komen' en hij zou toen van generaal Salan en generaal Massu de verzeke ring van hun loyaliteit hebben verkre gen. Op dezelfde dag deed De Sérigny een beroep op De Gaulle in l'Echo d'Alger. Op de middag van de dertien de mei, de dag waarop het kabinet- Pflimlin voor de Nationale Vergadering verscheen om het vertrouwen te ver krijgen, begonnen de grote betogingen in Algiers, volgens het plan van Del becque. Hij hoopte daarmede te berei ken, dat de Nationale Vergadering het vertrouwen aan Pflimlin zou weigeren en De Gaulle zou roepen. Delbecque had het risico, dat leger en politie niet op de menigte zouden schie ten, genomen en zou bovendien van Lacoste en van enige officieren van de parachutisten de verzekering hebben gekregen, dat leger en politie zich af zijdig zouden houden. Wat Delbecque niet voorzien had was, dat de menigte het gebouw van het Gouvernement gé- néral zou bestormen. Delbecque zou verder met De Maison- neuve, de directeur van het politieke en militaire kabinet van Lacoste, zijn overeengekomen, dat deze een delega tie uit de menigte zou ontvangen en zou toestaan, dat het comité de salut pu blic zich in het gebouw van het Gou vernement général zou installeren. Toen de politie echter met traangasbommen ging werken was de menigte niet meer te houden. De politie kon of wilde het gebouw niet afdoende beschermen en het zag ernaar uit, dat het komplot een minder ordelijk verloop zou heb ben dan Delbecque en de zijnen ge dacht hadden. Generaal Massu verschijnt dan ten tonele. Generaal Salan zou hem hebben opgedragen naar Parijs te telefoneren om instructies te vragen. Moest er op de menigte gevuurd worden, ja of neen? Gaillard zou door de telefoon gezegd hebben, dat hij was afgetreden en dus geen antwoord kon geven. Pflim lin zou gezegd hebben, dat de Nationale Vergadering hem nog niet had gekozen en dat hij dus ook niet kon antwoorden. Het schuldig blijven van een antwoord Advertentie SALAN van Parijs werd te Algiers beschouwd als de grootste veroordeling van de vierde republiek. Massu zou toen be sloten hebben zich aan te sluiten bij de beweging om De Gaulle aan de macht te brengen, waarin hij tevoren even min als generaal Salan een direct aan deel had gehad, al zullen beide gene raals wel gesnoven hebben, dat er iets broeiende was, aldus een correspondent van „The Times". Later in deze historische nacht lie pen nog andere dingen mis. Gene raal Massu deelde aan de menigte mede, om haar te kalmeren, dat Soustelle op weg naar Algiers was. De Parijse politie was daardoor ge alarmeerd en Soustelle werd net gearresteerd toen hij op het punt stond van het vlak bij Parijs gelegen militaire vliegveld Villacoublay te vertrekken. Drie dagen later lukte echter Soustelles tweede poging om naar Algiers te ontkomen. Delbecque en de zijnen hadden er ook niet op gerekend, dat de Nationale Vergadering aan Pflimlin de investi tuur zou verlenen, waardoor de ont knoping van het drama met negentien dagen, zoals later zou blijken, zou wor den vertraagd. Delbecque beweert, dat zijn beweging over honderdtwintig cellen in Frankrijk beschikt. Generaal Salan heeft eerst nog geprobeerd deze beweging „in de legaliteit" te kanaliseren, maar toen hem duidelijk werd, dat in de burgerij en onder de officieren veel aanhangers waren, zou de opperbevelhebber de on mogelijkheid daarvan hebben ingezien. De beide verklaringen van De Gaulle waarin de generaal, naar het scheen, zijn morele steun aan het komplot bood, moeten voor generaal Salan een opluch ting zijn geweest en op 20 mei sluit de ze innerlijk verscheurde man zich ge heel bij de opstand aan. Generaal Mas su, uit krachtiger hout gesneden dan de opperbevelhebber, hadzich dus al een paar dagen eerder bij de opstand aangesloten. Wie de Nederlandse grens over wil moét beschikken over öf een geldig paspoort öf 'en bewijs van Nederlan derschap, öf een zogenaamde toeristen- kaart. Thans blijkt, nu de „EXPO" steeds meer bezoekers gaat trekken, dat heel wat reizigers naar België het er op «ia- gen te proberen de grens over te komen zonder van enig geldig bewijs voorzien te zijn. Hoe het verhaal, dat men zo'n bewiji r.iet nodig zou hebben, in de wereld is gekomen, is niet te achterha len. Feit is echter, dat bijvoorbeeld de gemeent -secretarie van Zundert dage lijks 50 tot 100 mensen te behandelen krijgt die niet voorzien zijn van een geldig grensdocument en die dan pro beren om via de secretarie van Zun dert in de plaats van inwoning alsnog een dergelijk document te pakken te krijgen. Stemt de gemeente Zundert erin toe, dat de desbetreffende persoon een toe- ristenkaart wordt uitgereikt, dan ge schiedt dit dror de gemeente-secretarie van Zundert. Een en ander brengt na tuurlijk een ontzaglijk oponthoud mee. Verscheidene reizigers uit grote plaat sen in het westen moesten zelfs onver richter zaken naar huis terug, omdat de secretarieën van hun gemeenten er geen medewerking toe wilden verlenen de toeristen „op een afstand" aan het benodigde bewijs te helpen. (Van onze Haagse redacteur) Nadat agenten van politie maandag avond op het strand te Scheveningen reeds een paar honderd coloradokevers hadden gevangen hebben de gemeente lijke autoriteiten in Den Haag gisteren aan enkele scholen om assistentie ge vraagd bij de jacht op de schadelijke kevers, die nog steeds in groten getale op het strand worden aangetroffen. Vierhonderd scholieren van de hoogste klassen van 4 lagere scholen zijn gis termiddag op het Noorderstrand op speurtocht gegaan naar de kevers. De oojst was groot; de jeugd keerde terug met vele jampotjes en blikjes waarin de geel-zwarte kevers verzameld waren. Na afloop van de operatie werden de scholieren getr-acteerd. Het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" zal 30 juni worden opgeheven. De voorzitter van het instituut, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, zal in het laatste nummer van het of ficiële orgaan „De Vrijheid" namens de nationale raad en het nationaal be stuur persoonlijk afscheid nemen van de vrijwilligers. Het besluit tot opheffing is genomen, zo deelt de voorlichtingsdienst van het instituut mede, „aangezien de regering van oordeel is, dat er voor het insti tuut geen taak meer overblijft om als bemiddelend en verbindend orgaan te fungeren tussen die Nederlanders, die vrijwillig steun aan dat gezag willen verlenen enerzijds en de regering an derzijds, zowel ten aanzien van de na tionale reserve nieuwe stijl als van de andere reservediensten." De politierechter te Leeuwarden heeft dinsdag een 59-jarige boekhouder uit Heerenveen en een 35-jarige vertegen woordiger, eveneens uit Heerenveen, respectievelijk voorzitter en propagan dist van een plaatselijke kiesvereniging veroordeeld tot elk 25 boete, sub- sidair tien dagen hechtenis. Zij had den volgens de tenlastelegging hun me dewerking verleend aan vervalsing van een volmacht voor de verkiezingen van de provinciale staten in maart jl. zon der dat diegene, die de volmacht dien de te verstrekken, een vrouw uit Hee renveen hiervan op de hoogte was. Toen zij geen oproep voor de verkiezingen kreeg en aan het licht kwam, dat haar man de zaak buiten haar medeweten met de bestuursleden had geregeld, dien de zij een aanklacht in. De officier van justitie merkte tegen de beide verdachten op: ,,U bent al te ijverig geweest." President Bourgui- ba van Tunesië heeft premier De Gaulle op diens boodschap geantwoord, dat hij zich bewust is van de zware taak waar voor de generaal zich in zijn nieuwe functie gesteld ziet. Bourguiba verklaart voorts dat ook Tunesie de betrekkingen tussen beide landen wil verbeteren. Maar voordat men hiertoe kan komen, is het nodig dat de politiek, die beide landen tegenover elkaar voeren, ver duidelijkt wordt, aldus Bourguiba. Ook op de boodschap die De Gaulle maandag naar Marokko heeft ge stuurd is in Parijs antwoord binnenge komen. Koning Mohammed V van Marokko verklaart in zijn antwoord aan generaal De Gaulle o.m. dat er een gezonde verhouding tussen Frank rijk en Noord-Afrika zou bestaan in dien men toegaf aan de nationale ver- langens van het Algerijnse volk. De koning gaf uitdrukking aan zijn hoop dat de regering van De Gaulle de vraagstukken tussen beide landen in een geest van begrip zal aanpakken en dat men erin zal slagen oplossingen ervoor te vinden, die de Marokkaan- en soevereim- se onafhankelijkheid teit eerbiedigen. De Gaulle geeft gisteren voorts een boodschap ontvangen van president Eisenhower, die De Gaulle persoonlijk wilde gelukwensen op het ogenblik dat de generaal de leiding van het Franse volk op zich neemt. Eisenhower herin nert De Gaulle aan de belangrijke en vriendschappelijke band tussen hen tij dens de laatste wereldoorlog. Generaal De Gaulle kan verzekerd zijn van Eisen howers sympathie en begrip voor de „grote taken", die de generaal op hel punt staat op zich te nemen. In zijn antwoord aan Eisenhower zegt De Gaulle dat hij de president kan ver zekeren dat Frankrijk de vriendschap van de V.S. voor Frankrijk beantwoordt met een even hartelijke vriendschap voor het Amerikaanse volk. Advertentie ••■•'ar y- ONDER VOORTDURENDS CONTROLE VAN HET LABORATORIUM Dr. r. HAMEL ROOS AMSTERDAM. Mgr. S. J. M. Kuijpers, apostolisch vicaris van Suriname, heeft aangekon digd dat hij een klein-seminarie wil gaan bouwen ten behoeve van zijn vicariaat. Er is een commissie van leken opge richt teneinde de nodige fondsen te verzamelen. Mgr. Kuijpers hoopt door een eigen seminarie de schaarse roe pingen te vermeerderen. Tot dusver werden de priesterstudenten voor hun opleiding naar Nederland gezonden. De 40.000 katholieken van het vica riaat Suriname hebben nog slechts en kele priesterroepingen opgeleverd. Twee Surinaamse priesters werken in Brazilië. Een derde, van Hindostaanse afkomst, werd in 1956 te Wittem in Ne derland priester gewijd. Een vierde, van Creools-Javaanse afkomst, studeert nog in Wittem aan het Theologicum der Redemptoristen. Tenslotte studeert een jongen van Indisch-Caraïbische af komst aan het klein-seminarie der Re demptoristen in Nederland. Advertentie Er is een tijd geweest, dat het bi bliothecaris zijn een straf was, zo ver telde de heer J. M. M. Hornix, biblio thecaris van de Katholieke Econo mische Hogeschoo te Tilburg, in zijn lezing op de openingsvergadering van het negenentwintigste bibliotheek congres, dat deze week gehouden is in de grafelijke zale te Den Haag. De huidige bibliothecarissen en niet te vergeten de bibliothecaressen, die bij een kwamen mede ter viering van het vijftigjarig bestaan van hun Centrale Vereniging (de organisatie die vrij wel alle openbare leeszalen en biblio theken, ongeacht hun „richting", omvat), Kijken bepaald anders tegen hun arbeid aan. Zij werken met opgewektheid in instellingen, waar meer omgaat dan menige buitenstaan der vermoedt. Vele van onze lees zalen en bibliotheken hebben de af metingen gekregen van industriële be drijven, aldus de heer Hornix; ze zijn tegelijkertijd V.V.V.-bureau en post orderbedrijf, zelfbedieningswinkel en gemeentehuis, ziekeninrichting, wa renhuis en nog zo het een en ander meer. De bibliothecaris van vroeger was een man met zekerheden, de bi bliothecaris van nu is een zoeker ge worden, zo hebben we verder verno men. De zoekende bibliothecarissen znn inmiddels redelijke en milde congres gangers. Zij brengen het begrip op om tegen hun Engelse gasten te zeggen: U hoeft echt niet te luisteren naar zo n lange redevoering in het Neder lands, waar U toch niets van ver staat, gaat U gerust naar Schevenin- gen> daar i® bet wel zo plezierig. En zij zijn sportief genoeg om op een van hun sectie-bijeenkomsten sprekers uit te nodigen, die de gedachte komen uitdragen, dat de mens sneller moet gaan lezen. Men voelde, dat er bij de ze lezingen wel enige scepsis in de Weeskamer hing, doch er was een in tense aandacht voor die „leesvaardig beidsverbe tering' Een bibliothecaris, die zelf gaat le zen, is verloren, zo heette het in een van de uiteenzettingen. Het lijkt nog al kras uitgedrukt, maar wat hiervan zijde bibliothecaris heeft nu eenmaal de ganse dag te maken met het ge schreven woord en dus kan het hem niet koud laten wanneer met name de Amerikanen het idee propageren, dat dit geschreven woord sneller en doelmatiger moet worden opgeno men dan we tot dusverre gewend zijn. Het is met deze zaak gelukkig iets minder cultuur-barbaristisch gesteld dan men bij het eerste horen geneigd is te denken. De mensen, die zich hiermee in Nederland bezig houden, wijzen er in ieder geval op, dat men het sneller lezen niet moet gaan uit strekken over belletrie. Het gaat om de lectuur met een nuttigheidskarak ter, om datgene wat men moét lezen voor zijn vak, zijn bedrijf enz. In een Zwitsers bedrijf constateerde men, dat de werkbaas een half uur per dag leest, de bedrijfsassistent een uur, de bedrijfsleider twee uur, de directie-se cretaris vier uur en de documentalist zes tot zeven uur. Er wordt een lawi ne van papier over ons uitgestort hoe komen, we er doorheen? Het ant- woord luidt, dat men de leesvaardig- heid moet opvoeren. Vermijd terug gangen in de tekst, voer de leesbreed- te het aantal woorden dat men in een flits met de ogen omvat op, verlies geen tijd door het voor zich zelf uitspreken van de woorden, zoek snel het centrale thema in een tekst, let op signaalwoorden (omdat, bijvoor beeld, waarom), op sleutelwoorden (Bier in „het bier is weer best") enz. Om een en ander te bereiken zijn en worden bepaalde oefeningen ontwikkeld. Het resultaat met ook in Nederland genomen proeven is frap pant: de aanvangs-leessnelheid van 220 tot 240 woorden per minuut heeft men op weten te voeren tot 385, 405 en zelfs 435 woorden per minuut. De vraag, die hierbij vanzelfspre kend rijst, is of het sneller gelezene nog wel beklijft. Men antwoordt, dat er in dit opzicht geen verlies, maar zelfs een aanzienlijke winst optreedt. De proeven schijnen te hebben uitge wezen, dat het opnameresultaat met 74 en 86 procent toe kan nemen Men zegt namelijk, dat het snellere lezen vooral een zaak is van betere concentratie. Thans is het vaak zo, dat de veel-lezer a.h.w. een massa dingen door elkaar in een kast smijt en dan later moeite heeft om nog iets terug te vinden; men gooit het dan maar op zijn slechte geheugen. De geconcentreerde snellezer daarente gen bergt het gelezene ordelijk op en kan het dus ook beter tevoorschijn brengen. Het klinkt alles zeer schoon. Uw verslaggever zou er graag in wil len geloven, maar hem bekruipt het nare gevoel, dat het toch op de een of andere manier wel eens niet alle maal zo mooi zou kunnen kloppen als men het ons voorhoudt. In een andere sectievergadering werd door een Engelse spreker de ge dachte gelanceerd om de openbare bi bliotheken geheel te laten drijven op de steun van de overheid en van de lezers geen enkele financiël tegen prestatie meer te vragen. Wanneer de lezers geen enkele financiële tegen- po door hun vakliteratuur heen gaan, dan belooft het wel druk te wor den aan de uitleentafels Voor de rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft dinsdag een wegwerker van de N.S. uit Boxtel terechtgestaan. Hem was ten laste gelegd het door gro ve schuld veroorzaken van een spoor wegongeluk, waarbij de wegwerker A. Mommersteeg het leven had verloren en J. Siegers ernstig werd gewond. Het ongeluk gebeurde 15 september van het vorig jaar, toen in de nacht onder Best werkzaamheden aan de spoorlijn werden uitgevoerd. Verdachte was bij deze groep arbeiders als veilig heidsman aangesteld. Hij verklaarde de naderende trein niet te hebben kun nen zien, omdat hij in het licht van een schijnwerper stond, die in verband - met de werkzaamheden was aange bracht. Ook had hij zich niet durven verwijderen, omdat hij meende, dat door het gedruis van de in gebruik zijn de machines, het geluid van zijn hoorn overstemd zou worden. Een deskundige van de spoorwegen was echter van mening, dat hij, dit bemerkend, terstond een hoornsig naal had moeten geven en het werk had moeten stilleggen, totdat een be tere situatie tot stand was gebracht. Doordat verdachte de trein niet ge zien en geen signaal gegeven heeft is deze op de arbeiders ingereden met het voornoemde gevolg. De officier van justitie, mr. Moons, achtte het bewijs van de groye schuld van verdachte geleverd en eiste twee maanden hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. Witlox uit 's-Hertogen- bosch betwijfelde de kracht der aange voerde bewijsmiddelen. Mede op grond van het onberispelijke verleden van zijn cliënt bepleitte hij uiterste clementie. Uitspraak 17 juni. Op het gebied van de televisie-quiz is in New York een nieuw rekord ge vestigd. Mejuffrouw Elfrida von Nar- dorff uit Brooklyn, die tijdens baar vroegere optreden in de Quiz van de N.B.C., twenty-one", al zoveel geld verdiend had, dat zij haar baan op zegde, heeft er nu nog 21.000 dollar bij- gewonnen en bereikte daarmee een to taal van 237.500 dollar. Het oude re kord stond met 224.000 dollar op naam van een New Yorkse schooljongen, de ll-jarige Robert Strom, expert op het gebied van natuurkunde. Mejuffrouw von Nardroff's kennis is veel gevarieerder. De 21.000 dollar won zij door haar kennis over het doen en laten van Amerikaanse presidenten vóór hun ambtsaanvaarding, over aan slagen op politieke figuren als de Oos tenrijkse kanselier Dollfuss, over de fa milieomstandigheden van de Oostenrijk se keizer Franz Joseph en over poëzie var, Benet, Robinson en Sandburg. .Vol gende week zal zij beslissen, of zij er nu mee ophoudt, ofwel nog enkele dui zendjes in de wacht probeert te slepen. OUDENBOSCH Bisschoppelijke Kweekschool Oudenbosch. Onvolledige bevoegdheid: J. Aarsën, Oud Gastel: C. Admiraal. Alkmaar; J. Linderhof, Twello; H. Rens, Roosendaal; P. Base lier, Kruisland; W. Bastiaanse, Steen bergen, P. Bierbooms, Oud Gastel; J. te Boekhorst, Alkmaar; M. van Broek hoven, Steenbergen; M. de Bruijn, Oudenbosch; A. Buckens, Antonius; E. v. Damme, Koewacht; C. Dogge, De Heen- L. Eist, Wouw; J. Gielen, Ruc- phen; J. van Gils, Zevenb. Hoek; R. Halley, Aruba; F. Jacobus, Curacao; W. Kavelaars, Zevenb. Hoek; J. Kersten, Beers; H. Kievits. Texel; O. IIips, Graauw (Z.V1.); F. Klijn, Oudenbosch; S. Koopmans, Roosendaal; L. Krebbekx, Steenbergen; H. Kuypers, Rucphen; J. Lourens, Curacao; A. v. Mechelen, Roosendaal; B. Meeusen, Winterswijk, Th v Mook, Amsterdam; F. Mouws, Halsteren; A. Muijs, Steenbergen; G. Nijs, Alkmaar; G. Nuyten, Bergen op Zoom; A. Oud, Alkmaar; C. du Pun» Vogelwaarde; R. Sillé, Curacao, H. Slock, Westdorpe; G. Suelmann, Lut- telgeest (N.O.P.); F. van Thiel, Rotter dam; U. v. d. Veer, Leeuwarden; E. Vermandei, Koewacht; J. Vervaeck, Westdorpe. 's-GRAVENHAGE, 3 juni. Staatsbe- voegdheid voor heilgymnastiek en mas sage: G. N. Boot te Bergen, F. Ditzel te Leeuwarden, R. Drenthe te Somme- dijk, A. P. A. M. Driesen te J. M. van Erp te Tilburg, T. A. Ettema te Haarlem, A. van Gilst te s-Graven- hage. AMSTERDAM, 3 juni. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op het proefschrift „Het blijversrecht e notarieel-juridische studie ?yer Oost-Nederlandse recht betreffende de vererving en de overgang bij leven van landbouwbedrijven" de heer A- Cohen, kandidaat-notaris te Enschede. Promotor was prof. mr. A. Pitlo. AMSTERDAM (R.-K. Kweekschool De Voorzienigheid Akte L.O. de dames M. Vestjens, E. Wagenaar, A. v. Wakeren, P. Walta, R. Zuure.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3