„Haar eerste liefde", charmante geschiedenis in Rembrandt Romy Schneider in de schaduw van Hans Albers Wie wordt mijn moordenaar Spannende film in Cinema Palace Eerste fase uitbreiding van stads- Schalkwijk Nieuw stadsdeel moet aan sluiten op de gemiddelde verhoudingen in Haarlem verf.vraag RIPOUN Folkloristische motieven uit de tropen, geschilderd door Merac JAN W. DU RIEU MORRIS MINOR 1958 Reprises en prolongaties SLEUTEL WEG? Hard tegen hard Vijf dapperen in het gevaar Marineduivels Haarlemse Sportweek ONDERLINGE NATIONALE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN m EXPOSITIE IN „DE ARK" TE HAARLEM r„a,i,rsiï?v,rB%w;rr| Roxy ZATERDAG 7 JUNI 1958 PAGINA 2 Apotheken en dokters diensten Oe Zilk „DE SLEUTELSPECIALIST" Frans Hals Luxor BuTgerlijke Stand Haarlem Voetbal in Vleeshal te Haarlem V.K.D.-nieuws HONKBAL PROGRAMMA Orgelbespeling in kapel van Bethanië Ringslang ontsnapt uit terrarium Agenten van politie vangen meterslang reptiel in tuin Tentoonstelling in „De Waag" Adjudant Roestenburg onderscheiden WATERPOLO- ZOMERCOMPETITIE Tweede opdracht (O.N.V.Z.) Samenstelling bevolkt Schaakkampioenschap van Midden-Kennemer- land Goltzius-herdenking te Haarlem In Stadhuis, Grote Kerk en Teyler Museum FILMJOURNAAL Advertentie verhuurt Autogarage Olieslagersla.' 36 - Telefoon 10570 FILMS CINEMA PALACE: Wie wordt mijn moor denaar, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-avond: Brigitte, het meisje van Place Pigalle, 14 jr., 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Hard tegen hard, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: The bridge on the river Kwai, 14 j. (derde week) 2, 8 uur. Zo. 1.30, 4.30, 8 uur. LUXOR: Vijf stappen in het gevaar, 14 jr., 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Tot en met ma.: Casino de Paris, 14 jaar. za. 2.30, 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur, ma. 8.15 u. Di. en wo.: De dochter van de ambassadeur, alle leeft., 8.15 uur. Do.: Tosca, 14 jaar, 8.15 uur. REMBRANDT: Haar eerste liefde, alle lft., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Tot en met zo.: Marineduivels, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. tot en met do.: Jungle Jim en de skeletmannen, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De lord, de lady en de butler, alle leeft, (tiende week), 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 7 juni Stadsschouwburg, 20 uur: Balletuitvoe ring Kennemer Dans- en Balletstudio. Zaterdag 7 t/m zaterdag 14 juni Grote Markt, Haarlem: Dertiende Haar lemse Sportweek. Zondag 8 juni Openluchttheater, 15 uur: Concert o.l.v. Marinus Adam door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Stadsschouwburg, 14 uur: Muziekschool Hoogewerf; Kinderoperette „De pruik van de koning". Maandag 9 juni Grote Kerk, Haarlem, 15.30 uur: Bei aardbespeling door Arie Peters, stads- beiaardier. Stadsschouwburg, 20 uur: R.-k. Toneel vereniging „St.-Genesius" met „De firma Adam en Eva". Haarlem Apotheken: Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 56357; Fa. Loomeyer en Zn., Bar- teljorisstraat 11, tel. 10175: Apotheek Klinkhamer. Koninginneweg 69, tel. 11596. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: W. Brandt, Heemsteedse Dreef 58, Heemstede, tel. 39330. Ziekenvervoer: G.G.D., tel. 14141; Margriet, Turfmarkt lOrd., tel. 21400. Wijkverpleging: Men belle nummer 13863 (Wit-Gele Kruis). Romy Schneider zal de komende week niet over gebrek aan belangstel ling te klagen hebben. Ze is nu een maal in de mode en deswege zullen haar honderden bewonderaar(st)ers ac te de présence geven in het Rembrandt- theater, waar zij „Haar eerste liefde" beleeft. Ze doet het in deze film weer heel lief, zij het niet zo geforceerd als in het Weense prentenboek, dat de naam Sissi meekreeg. Veeleer is zij het spontane dromerige meisje, dat wij in „Monpti" leerden kennen. Zij geeft dus in „Haar eerste liefde" niet onver dienstelijk partij, zij bekoort door haar ongedwongen spel en laat de toeschou wers vrede nemen met de Duitse zoet heid, waarmede zij volgens succesvol recept omgeven wordt. Om Romy mag de film dan draaien, zij is aller minst de hoofdpersoon. Hans Albers, altijd nog een grote troef in de Duitse filmindus trie, is de man, die de film en het ver haal draagt. Hij is de dominerende fi guur, in wiens schaduw Romy zich moet bewegen. In die schaduw krijgt haar talent pas zijn juiste waarde. Al bers kwijt zich voortreffelijk van zijn taak, ondanks die niet meer af te leren maniertjes, waarmee hij zich vroeger groot heert gemaakt. De film geeft de geschiedenis van een meisje, wier moeder een hotel als fa miliebezit beheert. De vrouw komt te sterven en de verkoop van het hotel door de familie is dreigende. Alles blijft echter bij het oude, wanneer een jon geman uit de familie de leiding op zich Romy Schneider als Niddy en Hans Albers als de ober-kellner Karl in de film „Haar eerste liefde". neemt. Maar dan begint de ellende pas. De ober-kellner, die zich de tweede va der van het meisje voelt, komt met de jongeman in conflict. De jonge snui ter vernedert de ober op een gruwelijke manier, vooral wanneer deze zijn hu welijksplannen met het meisje dwars boomt. Een huwelijk onder dwang schijnt onvermijdelijk, maar natuurlijk komt er plotseling redding. Hoe dat al lemaal in zijn werk gaat, moet u zelf gaan zien. Een charmant verfilmde ge schiedenis voor iedereen. Voor de tiende week maar liefst zijn de Lord, de Lady en de Butler in „Studio", een geestige film, die ieder een kan gaan zien. Voor de derde week draait „The bridge on the river Kwai" in „Lido". Veertien jaar. In „Minerva" is Caterina Valente present in „Casino de Paris", een vrolijke ge schiedenis voor veertien jaar en ouder. Vanaf dinsdag in dit theater „De doch ter van de ambassadeur" (a.l.) en donderdag „Tosca" (14 jr.). Aerdenhout Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Binnen weg 98, Heemstede, tel. 38197. Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelenburgh- laan 20, tel. 27888. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Haarlem (Wit- Gele Kruis); H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, tel. 26876. Bloemendaal Apotheken: £lswout Apotheek, Bloemen - daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-Station, tel. 02560- 8249. Doktersdienst: J. A. Bosch, Bloemendaal- seweg 84, tel. 52655. Wijkverpleging: Zie onder Haarlem (Wit- Gele Kruis). Tandartsen: Zie onder Haarlem. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: J. A. Hollander, Zijlweg 17, tel. 11431. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: K. L. Kout. J. de Wittlaan 23, tel. 38411; W. van der Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Bennebroek Doktersdienst: G. Manschot, Rijksstraatweg 34. tel. 92502—430. Wijkverpleging: H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5. Aerdenhout, tel. 02500-26376-, M. C. van Beekum, Duinlaan 19, Benne broek, tel. 02502-275. Doktersdienst: K. A. V. Praag. Noordwij- kerhout, tel. 02533385. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560-8510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, teL K 2560-8249. Lisse Doktersdienst: J. M. van Dijk, Achter weg 6, tel. 3134. Hillegom Doktersdienst: J. J. Versluys, Hoofdstraat 142, tel. 5121. Apotheken: G. Bal, Hoofdstraat, Hillegom. Noordwijkerhout Doktersdienst: K. A. van Praag, Heren weg 17, tel. 385. Voorhout Doktersdienst: H Walenkamp, Warmond, tel. 01711-220; H. Kwint, Sassenheim, tel. 7253. Noordwijk Doktersdienst: J. van Nes, tel. 2405. Wijkverpleging: Zr. Warmenhoven, Kerk hofpad 10 (Wit-Gele Kruis). Apotheken: Duinrand Apotheek, Nieuwe Zeeweg 1, tel. 2487. Van 12-13 en van 17-18 uur). Haarlemmermeer Doktersdienst: Dokter Bult, tel. 02540- 6320 (Hoofddorp-Vijfhuizen); dokter Van der Weg, tel. 02546-280 (Nieuw Vennep- Abbenes); dokter Sabel (Badhoevedorp- Sloten). Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 AANRIJDING Op de hoek van de Spanjaardslaan en de Wagenweg ge beurde gistermiddag een aanrijding tus sen een bromfiets en een personen auto. De bromfietsbestuurder, een 17 jarige slagersbediende uil Haarlem kreeg schaaf- en snijwonden. De auto liep aan de voorzijde schade op. De bromfiets werd vrijwel geheel ver nield. De film Wie wordt mijn moordenaar? van Henri Decoin is gebaseerd op de overval enkele jaren geleden aan de Rivièra gepleegd op de juwelen van de Begum. Hier een dergelijke stunt, maar het verrassende is, dat de vijf boeven, direct na de grote buit in veiligheid te hebben gebracht, op inbreken uitgaan. Zij worden daarvoor wel gepakt en tot een jaar veroordeeld, maar worden niet In Frans Hals gaat het deze week hard tegen hard. Een aannemer bouwt een geweldige dam op een plaats waar olie in de grond zit. De eigenaar van de grond neemt dat natuurlijk niet. Hij is echter door een ziekte gehandicapt en heeft nog slechts korte tijd te leven. Zijn enige wapen is slimheid en daar mee bereikt hij na tal van spannende momenten de overwinning en zelfs nog genezing ook. Boven de veertien jaar. verdacht van de overval. Wie gaat er immers vlak daarna op zo'n opvallen de manier uit inbreken? Het alibi is per fect. In de gevangenis gebeuren vreem de dingen. De ene boef sterft na de an der, op zeer geheimzinnige wijze. Wie van de resterende twee is de moorde naar en wie wil dus, als de straf er op zit, de buit voor zich alleen hebben? U moet het zelf maar eens gaan zien. Een spannende film, redelijk goed ge maakt, die draait in Cinema Palace. (Achttien jaar). GEBOREN: z.v. A. C. M. Vuijst- Heemskerk; z.v. T. van der Holst-Spit; z.v. J. M. Schijff-van Bakel; z.v. M. Frensen-Kriesels; z.v. T. H. G. van Loon-Toussaint; z.v. P. C. M. Ouwens- Hogervorst; z.v. P. H. Moison-Preenen; d.v. J. A. van der Marel-Reijm; d.v. C. J. Mulder-Zwaan; d.v. M. S. This- sen-Steenkamer; d.v. T. Dijkstra- Swart; d.v. T. M. F. de Jong-Buters; d.v. I. J. Eflsker-Heil; d.v. C. C. M. Verberk-Giesen. GETROUWD: P. A. G. Paquot en C. W. Kamer. OVERLEDEN: P. Smits, 80 jr. Mrt. van Heemskerkstraat; K. Paap, 72 jr, Zomerkade; T. C. Koer, 76 jr., Java- straat; J. M. A. de Winter, 44 uren, Spanjaardslaan; T. Jochems-van der Weerd, 78 jr., Gasthuisvest; L. Bouter- se-Bomkerk, 74 jr., Havenplein; H. Wiersma-Visser, 85 jr., Kerkstraat. Advertentie Spionage en contra-spionage zijn goed voor he 1 vervaardigen van talrijke films. „Vijf stappen in het gevaar", de film die u.ze week in Luxor draait, is er daar een van, niet de slechtste maar beslist ook niet een van de beste. Het gaat om aantekeningen van een Oost- Duitse geleerde, die naar Amerika is gevlucht, maar zijn notities moest ach terlaten. Een weduwe zorgt ervoor dat zn naar de Verenigde Staten komen, maar daar blijkt een spionage-bende de geleerde te hebben vermoord. Een spion geeft zich om de aantekeningen in handen te krijgen uit voor de ver moorde. Er komen heel wat voor de bezoeker enigszins verwarrende verwikkelingen voor, maar de FBI weet alles zo te combineren, dat de bende wordt opgerold en de weduwe weer trouwt. Veertien jaar. Een Amerikaanse duikboot krijgt de opdracht een onderzoek in te stellen naar een nieuw soort Japanse mijnen. Deze reageren namelijk niet op de verklikker en dat kost nog al wat sche pen. De bemanning pokert en smijt met taarten en tussen de commandant en de eerste officier botert het niet best. Dit laatste verandert echter als de of ficier een Japanse onderzeebootjager in de grond boort en vervolgens zijn ka pitein van de verdrinkingsdood redt. „Marineduivels" iaat^vooral wat span ning betreft veel te wensen over, on danks de talrijke porties dieptebommen, in Roxy boven veertien jaar. Vanaf maandag Johnny Weissmuller in „Jungle Jim en de skeletmannen". Veertien jaar. s Zaterdag 7 juni 19.- uur: Turndemonstratie door de adspiranten van de Kennemer Turnkring, de R. K. Turnkring en de Chr. Gymnastiekverenigingen op de Groote Markt- Demonstratie judo, schermen en boksen. Optre den keurturners en -turnsters. Bondsoefening uitgevoerd door de Kennemer Turnkring. Vaandelgroet. 20.35 uur: Officiële opening door de loco-burgemeester P. J. A. Geluk met vlaghijsen. Zondag 8 juni 12.uur: Biljarten in de biljartzaal van café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Eindstrijd van de biljartcompetitie van het dis trict Haarlem van de KNBB. 13.uur: Genoeglijkheidszeilen op het Noorder Buiten Spaame en de Mooie Nel. 14.uur: Internationale wielerwed strijden rond het Van der Aart sportpark in Haarlem-noord- 19-30 uw: Tafeltennisdemonstraties met medewerking van Fr. Schoofs, J. Hogendoorn, J. Scheffer en judo demonstraties met medewerking van J. de Waal, C. Bonte, H. Es- sink en leden van het CIOS en van de Judovereniging „Haarlem" in het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Maandag 9 juni 19.uur: Microkorfbalwedstrijden op het Van Zeggelenplein en het Dr. Plesmanplein. 19.uur: Jeugdhandbalwedstrijd op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan tussen twee Haar lemse elftallen. 20.— uur: Bokswedstrijden in het Concertgebouw met medewerking van L. Terwey, D. Parker, G. van der Velde, G. Mazurel, A. Hutter, L. Meijer, B. Stoof, J. van Leeuwen, J. Oliemans, J. Sprang, K. Zwart, V. van Tatenhove, P. Kraaienoord, De Kamper, H. Spuls, C. Keevel, T. Lodewijks, J. de Vries, C. van Gel- lecom, B. Dorenbos, A. Portenge, J. Leven, J. van Velzen, H. Prak, D. Warmerdam en M. Overste. Als begin van de zomeractiviteiten heeft het Pauzetheater, dat in de win termaanden ontspanningsprogramma's geeft in het Rembrandt-theater aan de Groote Markt te Haarlem, het initiatief genomen om in de Vleeshal per televi sie enkele wedstrijden uit te zenden van de voor het wereldkampioenschap te spelen voetbalwedstrijden in Zweden. Geprojecteerd zal worden op 'n scherm van 1.80 meter bij 2.30 meter. Het pro gramma vermeldt: zondag 8 iuni: Duits landArgentinië; woensdag 11 juni: En gelandBrazilië; donderdag 12 juni: ZwedenHongarije; zondag 15 juni: Duitsland-Noord-Ierland; donderdag 19 juni: een kwart-finale; dinsdag 24 ju ni: een halve-finale; zaterdag 28 juni: wedstrijd om de derde en vierde plaats en zondag 29 juni: finale. Alle wedstrij den, uitgezonderd de laatste twee be ginnen om zeven uur. De laatste twee beginnen respectievelijk om vijf en om drie uur. De uitslagen van de voor de onder linge competitie van V.K.D. gespeelde partijen luiden: Th. v. Wort-Th. Kok (a.p.) 1-1; P. Mul-H. Rump 2-0; J. Sas- sen-J. v. Rooden 1-1; J. Kramer-P. Bee- len 0-2; D. Rump-lf. Visser afgebr.; A Mëyer-F. Beelen (a.p.) 1-1. De ranglijst van het 2e tiental luidt: J. v. Rooden 25 12 8 5 32 J. Kramer 23 13 1 9 27 G. Hesselman 18 7 7 4 21 J. Sassen 12 9 2 1 20 P. Beelen 13 8 4 1 20 A. v. d. Vorst 12 9 1 2 19 R. Kok 12 8 2 2 18 V. Andringa 16 6 2 8 14 A. Strikkers 8 3 2 3 8 G. Laan 12 2 4 6 8 F. Herberman 16 2 2 12 6 J. Wiegman 16 2 1 13 5 Q. v. d. Stoop 7 1 1 5 3 A. Meyer 14 1 1 12 3 farZ.':»''0 Zaterdag 7 juni: hoofdklasse: EDO- de Volewijckers, WGA-Schoten, eer ste klasse: Blauw Wit-WVHEDW, Ken- nemerland-Ajax, UW-ABC. Alle wed strijden vangen aan om 16 uur. Zondag 8 juni: hoofdklasse: 14.30 uur HHC-OWO, 14 uur Sparta-EHS; eer ste klasse: 14.30 uur: HCK-TYBB. Albert de Klerk zal zondag 8 juni in de kapel van Bethanië te Bloemendaal het nu geheel afgebouwde orgel bespe len. Bij goed weer zal een processie aan de orgelbespeling voorafgaan. Het concert begint om vier uur. Het pro gramma luidt: Offertoire van J. r Dandrieu, Toccata per l'Elevazione van G. Frescobaldi, en Canzona, variaties op „Onder de groene linde" van J. Pzn Sweelinck, praeludium en fuga in a moll van J. S. Bach, Nazard frangaise van J. Langlais en Postludium van A. de Klerk. Om vijf uur gistermiddag meldde zich o het politiebureau in Haarlem-Noord een bewoner van een perceel aan de Mentawistraat. Hij verklaarde dat een ringslang uit zijn terrarium was ont snapt. Van politiewege is de man naar een naturalist in de Jacobijnestraat gestuurd, bij wie de slang was onderge bracht. Donderdagnacht om twaalf aur namelijk hoorde een bewoner van een perceel aan de Mentawistraat dat een biscuitblik, waarin hij een goudhamster hield, omviel. Omdat er geruchten gingen dat een slang in de buurt was, waarschuwde hij de politie. Een onder zoek liep op niets uit. Later waarschuw de een vrouw uit de Ternatestraat de politie, omdat in haar tuin een slang kroop. Nu had men meer succes. Twee agenten slaagden erin het reptiel het bleek een grote ringslang te zijn te vangen en in een kartonnen doos te doen. In het gebouw „De Waag" aan het Spaarne te Haarlem wordt op uitnodi ging van het genootschap „Kunst Zjj Ons Doel" van 14 juni tot en met 6 ju- li een tentoonstelling gehouden van wer ker, van de Vlissingse schilder Bram Pihl. De opening zal geschieden zater dag 14 juni 's middags om half vier door mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen. De tentoonstelling is dage lijks geopend van tien tot vijf uur; 's zondags van twee tot vijf uur. De adjudant-onderofficier H. C. A. Roestenburg, van het wapen der genie, werd vrijdagmorgen door de eerstaan wezend ingenieur der Genie te Haar lem de zilveren medaille uitgereikt in tegenwoordigerheid van de comman dant van de Ripperda-kazerne en het voltallige genie-personeel. De majoor J. Hooftman benadrukte in een toespraak tot de onderscheidene, die een dienstjubileum vierde, diens trouw. Daarbij noemde hij enige mar kante plaatsnamen uit de staat van dienst van de heer Roestenburg, wie hij de medaille op zijn uniform bevestig de. Namens de dames en heren, werk zaam op het genie-bureau werd me vrouw Roestenburg een ruiker bloemen aangeboden, en de jubilaris enige ge schenken. Luitenant-kolonel W. A. Ren- kema, commandant van de Ripperda- kazerne, kenschetste de jubilaris als een aktief, kundig vertegenwoordiger der genie voor zijn kazerne, in zijn hulde mede mevrouw Roestenburg betrekken de. HVGB kreeg vrijdagavond voor de derde klasse dames van de zomerwa- terpolocompetitie Sleutelstad op bezoek. Door goed samenspel had HVGB enig overwicht een meerderheid die door een doelpunt van Lieke Bijkerk tot uitdrukking werd gebracht. Een fout in de HVGB-verdediging werd door El- ly Walter benut om er 1-1 van te maken. Toen trok HVGB weer goed samenspelend naar voren. Maayke Fuykschot nam haar kans waar om het tweede doelpunt te scoren. Met de stand 2-1 werd aan de tweede helft begonnen en nadat Lieke Bijkerk de bal keurig op de hand van Maayke Fuykschot had geplaatst zond deze de bal meteen in het doel. Hierna haperde er iets in de HVGB-verdediging, waarvan de Sleutelstad aanvalsters een dankbaar gebruik maakten door Corry Stouten: 3-2. Met nog enkele seconden speeltijd bezorgde Leny Harwijne, door een over treding, de gasten een speelstersmeer derheid die prompt benut werd om de stand op gelijke voet te brengen. Waterpolouitslagen: Competitie Ko ninklijke Nederlandse Zwembond. Da mes tweede klasse: Nereus 1 - Haar lem 1 10-1. Derde klasse DAW 1 - Waterlelie 1 0-0. Heren reserve tweede klasse: HVGB 3 - DAW 3 9-2. Haarlem 3- DWR 2 0-8. Advertentie MODELFLATS IN ZONNIG ZANDVOORT a. d. Noord-Boulevard ingang KAREL DOORMANSTRAAT 4 De grootste moderne woninginrichting heeft 2 Flats doelmatig en stijlvol ingericht. De verantwoorde toepassing van vormen en kleuren maken deze modelwoningen tot een voorbeeld van goed en gezellig wonen. I Zeer Interessant om eens te gaan zien. Vrij te bezichtigen alle dagen van 25 en 79 uur en volgens afspraak. Tel. 2<580 - K2507 woninginrichting WONINGINRICHTING beverwijk 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 Met het overhalen van de telegraaf op de brug van een zandzuiger in het Zuider Buiten Spaarne heeft de Haar lemse wethouder W.F. Happé, van Openbare Werken, vrijdagmiddag een rinkelend startsein gegeven voor het opspuiten van het weiland ten zuiden van de Schipholweg, waarop Haarlems satellietstad „Schalkwijk" zal worden gebouwd. De Duitse machinist Bernhard Le- wald uit Hamburg stelde na het rinke len van de telegraaf in de machineka mer van de zandzuiger van de firma Broekhoven onmiddellijk de 450 paar denkrachten tellende motor in werking. Even later spoot het zand, dat met va rende bakken uit Heemstede wordt aan gevoerd, met kracht op het groene land. De eerste fase voor de bouw van Schalkwijk, een stad zo groot als Alk maar, was begonnen. De zandzuiger zal binnen acht maan den een hoeveelheid van 430.000 kubieke meter zand, dat afkomstig is uit grond achter het Seminarium in Heemstede, op het met perskaden afgebakende wei land van 25 ha. spuiten. Wanneer alles naar wens verloopt, zo deelde wethou der W. F. Happé na afloop van de plech tigheid mede, wordt na het opleveren van deze 25 ha. bouwgrond onmiddel lijk een begin gemaakt met de bouw van 534 woningen en een flink aantal win kels. Deze woningen, die zijn onderver deeld In 352 flatwoningen, 108 woningen vc - alleènstaanden en 74 woningen voor bejaarden, zijn door de architect Klein uit Groningen ontworpen. l j gemeente Haarlem heeft inmid dels ook architect Dunnebier in Amster dam opd-'acht gegeven voor het ont werpen van een schetsplan voor de bouw van 300 woninzen in Schalkwijk. „Haarlem streeft er naar om de tradi tie, die het heeft op het gebied van de wooncultuur trouw te blijven. De beste Advertentie VOORSTRAAT 63—65 - UTRECHT - TELEFOON 18941 <K 30) Opgericht in 1933 door de Nationale Federatie „HET WIT-GELE KRUIS" De O.N.V.Z., een der oudste en grootste instellingen op haar gebied in Nederland, biedt gelegenheid tot verzekering tegen de kosten van zieken- huisverpleging, specialistische behandeling en sanatoriumverpleging. Zij is een veilige verzekering: zij sluit geen contracten, die opgezegd kunnen worden wegens ziekte of ouderdom; eenmaal verzekerd, blijft verzekerd, dus: veilig verzekerd; een gezinsverzekering: gezinnen genieten belangrijke reducties op de premies voor de kinderen; pasgeboren kinderen, me een aangeboren afwijking, hebben onmiddellijk recht op U1 erm8- Prospectus met uitvoerige inlichtingen verkrijgbaar aan bovenstaand adres. architecten van ons land zullen daarom in staat worden gesteld, plannen voor o 8U?T Y.an woningen en gebouwen m Schalkwijk te ontwerpen", aldus wet houder W. F. Happé in een hooggestem de rede. In de satellietstad zullen ruime stra ten en brede groenstroken komen. Hoog bouw zal op een harmonieuze wijze laagbouw afwisselen zoals in Sloter- meer (va luit de trein zichtbaar). En wat het soort woningen betreft, Haar lem wil in Schalkwijk veel ééngezins woningen bouwen, zodat bewoners van de door sanering in aanmerking komen de stadswijken van Haarlem zich hier in de toe.corvt zullen kunnen vestigen- De bevolking in het nieuwe deel moet aldus adviseert jn derlandsch Economisch Ins' een zojuist gepubliceerd Advertentie waarop hij dit medium hanteert. En dan blijkt, dat dit vrijwel nergêns £ikh ld betekenis krijgt dan zijn mogelijkheid per literfles I 6.95 per l/j literfles f 3.55 De schilderijen, gesigneerd met de naam Merac, welke te zien zijn in Kunstzaal De Ark (Nieuw Hei ligland) ontlenen hun betekenis aan an dere dan artistieke normen. De schuil naam Merac, die afgeleid is van Oeram en in het maleis Pauw betekent, is aan genomen door de oud-assistent reside van de buitengewesten G. L. Tichel man, die met die naam enige verzen bundels en nu ook schilderswerken lekt. Hij is kennelijk geïntrigeerd door de zeden en gewoonten en de denkwe reld van de volkeren in de Archipel. De magische benadering door deze volke ren van de levensverschijnselen, welke, zich uit in maskers, tekens en symbo len, heeft hem de motieven geleverd voor zijn schilderijen. Wij kunnen ons indenken, dat naar aetgeen in zijn werk is afgebeeld de uelangstelling uitgaat van diegenen, die geconfronteerd zijn geweest met de geestelijke problematiek van de tropi sche culturen. Het medium, waarvan de heer Tichelman zich bedient om zijn kennis omtrent deze zaken te projecte ren, is dat van de schilder. Wat ons in deze belang inboezemt is de wijze van zichtbaarmaking: bet de is telkens een samenvoegsel van exotische folkloristische motiev in erafisch is opgevat is de composi tie aanvaardbaar en heeft het resultaat enige decoratieve waarde, die buiten de voorstelling om gaat. In de verwerking door een werkelijke schilder zouden de gegeven motieven inderdaad tot schilderijen kunnen lei den. Nu is het artistieke aspect van de expositie beperkt tot de authentieke bij voegsels: maskers, prauwmodellen en een schild, welke, ofschoon in een taal, die niet de onze is, toch appelleert aan onze gevoelens van schoonheid en es thetica en als zodanig gaaf en overtui gend tot ons spreken. Geïnteresseerden in de ethnologie van de tropen verteld door een man, die daar veel van af weet, zullen zich tot en met 14 juni in De Ark zeker niet ver velen. L. T. rP.e, Persoonlijke schaakkampioen van Midden-Kennemerland, L. G. Mostert man, zal zijn titel weer moeten verde digen. Maandag 9 juni beginnen name- 1UK ae wedstrijden om deze eer voor net jaar 1958, L. G. Mostertman, die stellig weer de grote favoriet is, moet uitmaal de strijd aanbinden met zes belagers. Twee van hen komen van zijn eigen vereniging, het Beverwijker Pat-Mat. Het zijn M. P. Suiker en P. Hart van wie vooral de eerste een zeer sterk speler is. De overige spelers ko men van andere verenigingen. Een las tige tegenstander is vooral de Kijk-Uit speler F. Walda, die slechts zelden een partij verliest. De andere drie deelne mers zijn G. L. de Haas, Tj. de Jong en J. L. Wijdoogen. Er wordt in verband met het vakantie seizoen enkelrondig gespeeld. De speel- data zijn bepaald op de maandagen 9, 16, 23, 30 juni en 7, 14 en 21 juli. De tussenliggende donderdagavonden zijn gereserveerd voor het uitspelen van afgebroken en uitgestelde partijen. Voor de eerste ronde luidt het pro gramma: M. P. SuikerG. L. de Haas J. L. Wijdoogen—Tj. de Jon F. Wal daL. G. Mostertman; P. Hart heefl de eerste ronde vrij. Speellokaal is het Cultureel Gebouw aan het Moerbergplantsoen in IJmui- den. wat betreft leeftijdsopbouw- inlv0nlells verdeling en maatschuPP^ «"nen- stelling zo nauw aanslmten bij de gemiddelde verhoudingen, zoals die voor geheel Haarlem gelden. De verhouding tussen het aantal te bouwen woningwetwoningen en de te bouwen premiewoningen zou dan voor Schalkwijk 57:43 moeten Zijn, om te be- antwoorden aan de voor de Haarlem se WöhinerV-oorraad van 1970 £ëwenste samenstelling naar behoefte-categoriën. Aangezien er met het oog op de voor 1970 gewenste samenstelling van de gehele woningvoorraad in HaaJ- lem vooral behoefte is aan wordnff®t in de hogere huurklassen, moet nei percentage woningwetwoningen C') als een maximum beschouwd wor den. Het plan voor Schalkwijk geeft als wenselijk aantal bewoners van het nieu we stadsdeel een capaciteit van 40.000 zielen aan in ongeveer 10.000 woningen. Het rapport van het Nederlandsch Eco nomisch Instituut samengesteld in opdracht van en in samenwerking met de afdeling „Stadsontwikkeling" van de gemeentelijke Dienst Openbare Werken adviseert derhalve het percentage eengezinswoningen te beperken tot 27, waarvan 2 procent bestemd moet wor den voor gezinnen met aanpassings moeilijkheden. Aangezien de voorkeur van eigenbouwers u*tg, t meestal naar een eensgezinshuis, ishefgewenst drie viifde deel van de overblijvende 25 pro cent eengezinswoningen als premie- en de rest als wonmgwetbouw te realise- ren. In het rapport wordt ook bijzond6"" aandacht gewijd aan de huisvesting van bejaarden. Uitgaande van de prognose, dat de leeftijdsgroep van bö jaar en ouder in 1976 13,8 procent van de totale bevolking zal uitmaken, Jhdgen er in Schalkwijk ongeveer ".520 bejaarden verwacht worden. Er zullen, in verband met het verwach- te gezinsverband van de bejaarden, 1-275 kleine woningen nodig zijn, waarvan 675 voor bejaarde echtparen zonder kinderen, 325 voor echtparen zonder kinderen, waarvan man of vrouw ouder is dan 65 jaar, en 275 voor alleenstaande bejaarden. Ter gelegenheid van de 400ste ge boortedag van de graveur Henrick Golt- zius, in 1617 te Haarlem overleden, zal 19 juli in de Ridderzaal van het Haar lemse stadhuis een herdenkingsplechtig heid gehouden worden. Op het graf van Goltzius in de Groote Kerk wordt een krans gelegd, waarna in het Teyler Mu seum aan het Spaarne een tentoonstel ling geopend wordt, die gewijd is aan het oeuvre van deze opmerkelijke kun stenaar. Sinds enige weken loopt in het Rot terdamse Museum Boymans een expo sitie van tekeningen van Henrick Golt zius, die bekend is als graveur, hout snijder, etser en schilder. Hij behoorde tot een uit Mülbracht (even over de Duitse grens nabij Venlo) afkomstige kunstenaarsfamilie. Tegelijk met Coorn- hert, ook een Rijnlander, kwam Hen rick Goltzius in 1577, negentien ja®^ oud, naar Haarlem. Tot zijn dood in 1617 is hij daar gebleven. Het werk van Goltzius is van zeer grote invloed ge weest op de ontwikkeling van de stijL die enige generaties later in de Gouden Eeuw het hoogtepunt bereikte, hetwelk ook thans nog internationaal als eei der grootste perioden van onze bescn®' ving geldt. _-r De genialiteit van Goltzius blijkt zee duidelijk en soms verrassend m thans bij Boymans geëxposeerde cv lectie, die 125 van zijn meest gevarie de tekeningen omvat. Een belangru deel daarvan is afkomstig uit de ulLfu, breide verzameling van het Teyler _n seum (dat een goede representatie Goltzius' werk bezit) maar u u;t naast zijn er bruiklenen verkregen dertig collecties in tien landen. Dezelfde expositie zal, ter feJ,lfpg, heid van de Haarlemse herdf.!J,rde" I1C1U VOll uc uauimmov- ---j-QC in Teyler Museum gehouden w" van 19 juli tot en met 31 augusi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2