Geen „Hongarije" voor Zweden Brazilië, Argentinië en Rusland op papier de sterkste teams Met de „methode-Herberger'' een herboren Duitsland? Van Dam en Dame Nu al in vakantiestemming? Toernooi om voetbalkampioenschap begint Het programma van Zweden en ZWEDEN OP T.V. Rohrbach in het leiderstricot De amateurs van Amsterdamzijn voor de fusie Duits elftal voor het duel met Argentinië Abe Lenstra niet op Olympische dag Nu wint Nencini in de Dolomieten Engeland wint van Duitsland Nieuw-Zc .land krijgt geen kans ZATERDAG 7 JUNI 1958 PAGINA 4 ~r~t aandeldragers uit zestien landen marcheren morgenmiddag het 1/ Solna-stadion van Stockholm binnen. Terwijl zij zich opstellen voor de eretribune schallen de trompetten van de Zweedse Koninklijke Marinekapel. Dan geeft Koning Gustaaf Adolf VI het lang ver beide teken. Het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voet bal kan beginnen. Zestien landentwacdf Europese en vier Zuid- en Middenamerikaanse, strijden drie weken lang om de Coupe-Jules Rimet, de trofee, die Sepp Herberger uit Duitsland heeft meege bracht. Wie, zo vraagt menigeen zich al maanden af, wie wordt de gelukkige? Er is niet, zoals dat in 195Jf met Hongarije het geval was, een uitgesproken favoriet? Er zijn wel enkele „mogelijken", zoals Brazilië, Argentinië en Rusland. De zelfverzekerde voorspellers van 1951/. hébben hun les echter geleerd. Toen immers kreeg Hongarije de titel niet, maar het door iedereen nauwelijks voor „vól" aange- ziene Duitsland. Vandaar, dat er nu gezegd wordt „Waarom zou Duitsland ook deze keer niet wereldkampioen kunnen worden; of Joegoslavië of misschien zelfs Engeland?" Want, dat Brazilië of Argentinië tot grootse daden zullen komen staat zeker niet vast. De Zuidamerikanen hébben een bijzonder grote handicap: het verschil in klimaat, of, zoals zij zeggen, de kou in Zweden. GROEP I 8 JUNI: ArgentiniëDuitsland Nrd. Ierland-Tsjechoslowakije 11 JUNI: Tsjechoslowakije—Duitsland ArgentiniëNoord Ierland 15 JUNI: Noord IerlandDuitsland Argentinië—Tsjechoslowakije GROEP II 8 JUNI: FrankrijkParaguay JoegoslaviëSchotland 11 JUNI: ParaguaySchotland FrankrijkJoegoslavië 15 JUNI: J oegoslaviëParaguay FrankrijkSchotland GROEP III 8 JUNI: MexicoZweden HongarijeWales 11 JUNI: MexicoWales 12 JUNI: ZwedenHongarije 15 JUNI: ZwedenWales MexicoHongarije GROEP IV 8 JUNI: Engeland—Rusland BraziliëOostenrijk 11 JUNI: BraziliëEngeland RuslandOostenrijk 15 JUNI: BraziliëRusland EngelandOostenrijk De nummers één en twee van elke groep gaan over naar de kwart-finales, die worden ge speeld op 19 juni. De halve fina les zijn op 24 juni, de wedstrijd om de derde en vierde plaats is op 28 juni en de finale wordt ge speeld op 29 juni. Kampioenshistorie Davis Cup Zomercompetitie K.N.Z.B. ,+re Eerste testmatch Argentijnen hebben last van meisjesplaag iiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimmim De formule van het eindtoernooi is simpel. Er zijn zestien landen, onder verdeeld in vier groepen van vier. In die groepen wordt eerst een halve com petitie gespeeld en de twee hoogst ge plaatsten per groep gaan over naar de kwart-finales. Eerst dan begint de ech te bekerstrijd: wie verliest, ligt eruit. Wie. zo vraagt men dus allereerst af, zullen de kwartfinales bereiken? Wel, laat ons zien, hoe de kansen zijn. In groep A zijn door het lot bijeen ge bracht Argentinië, West-Duitsland, Noord-Ierland en Tsjecho-Slowakije. Ar gentinië is, wij vertelden het al, één der „mogelijke" favorieten. In de voor ronden van het toernooi kwalificeerde het zich tegen Bolivia en Chili zonder al te veel moeite. Wat echter meer in druk heeft gemaakt, is de wijze, waarop Guillermo Stabile, de middenvoor van het Argentijnse elftal in het eerste toer nooi om het wereldkampioenschap (in 1930 te Montevideo) en nu al bijna twin tig jaar de manager van het nationale team, in maart van het vorig jaar zijn troeven op tafel heeft gelegd. Toen na melijk behaalde Argentinië op grandio ze wijze het voetbalkampioenschap van Zuid-Amerika. Roemruchte teams als Uruguay en Brazilië werden op eclatan te wijze met respectievelijk 4-0 en 3-0 verslagen. Italiaanse geldmagnaten hebben de illusies van Stabile echter wreed verstoord. De helden van de Ar gentijnse voorhoede, drie jongelingen van twintig jaar de binnenspelers An- gelillo en Sivori en de middenvoor Maschio kregen en accepteerden een contract om voor 900.000 elk voor een Italiaanse club te gaan spelen. Guillermo Stabile is koortsachtig be gonnen met het zoeken naar talenten voor de drie open gekomen plaatsen. Hij vond natuurlijk geen waardige op volgers. Maar nog leek een ramp te voorkomen. Stabile vroeg de Argentijn se voetbalbond Angelillo, Maschio en Sivori te mogen opstellen in zijn elftal voor Zweden. De bond vond het goed. De drie spelers in Italië wilden ook graag. De Italiaanse clubs waren bo vendien in principe bereid de spelers af te staan. De Argentijnse spelersor ganisatie wilde echter van niets weten. Alleen voetballers, die voor Argentijnse clubs spelen, mogen naar Zweden, zo schreef deze machtige bond voor. En dus zit Stabile nu met de brokken. O zeker, hij heeft nog een goede voor hoede, maar zo sterk, zo geniaal als die van maart 1957, nee, daar beschikt hij nu niet over. En dan is er verder dus nog de al gememoreerde handicap van het klimaat. Wat gaat, zo vraagt men na tuurlijk na het toernooi in Zwit serland, Duitsland doen? Duitsland be schikt en dat mag men niet uit het oog verliezen een bijzonder bekwa me Coach. De triomf van 1954 is, zo wordt nu nog verklaard, de triomf van Herberger geweest. Hij heeft toen niets aan het lot overgelaten. Hij heeft dat deze keer weer niet gedaan. We kenlang zijn de kandidaten voor de Duitse ploeg in Grünwald bij Munchen bijeen geweest voor ze naar Zweden vertrokken. Daar reeds om eén tacet te belichten van de methodische werk wijze van Herberger heeft rui de spelers laten wennen aan de daginde ling tijdens het toernooi. In Zweden worden de wedstrijden 's avonds om ze ven uur gespeeld. Daarom moesten de spelers ook in de tijd van de voorberei ding de grootste prestaties leveren tus sen zeven en negen uur. Duitslands kansen Dat men de kansen van de Duit sers niet mag wegcijferen, is intussen bijzonder duidelijk geworden. Het Duitse voetbal mag vlak na de kam- pioensroes in zak en as hebben ge zeten, omdat plotseling nederlaag op nederlaag werd geleden o.a. tegen België en Nederland sinds 1957 echter is het getij gekeerd. Negen wedstrijden zijn gespeeld, zeven brachten een overwinning, ondermeer tegen Spanje en Hongarije. Dat de laatste oefenmatch, tegen Tsjecho- Slowakije, met 3-2 werd verloren, kan eerder een goed dan een slecht teken zijn. De Duitsers speelden toen met vijf invallers en, weet U nog wat er in 1964 is gebeurd? Duitsland speelde zijn eerste wedstrijd tegen Hongarije en verloor. Het had toen ook reser ves opgesteld. Een paar dagen la ter, in de finale, in de beslissende wedstrijd dus, versloegen de Duitsers Hongarije. Over enkele dagen, speelt Duitsland weer tegen Tsjecho-Slowa kije: nu heeft die wedstrijd een be slissende betekenis Van de twee overige teams in groep A Tsjecho-Slowakije en Noord-Ier land lijkt de laatste de zwakste. De Ieren mogen beschikken over de zeer bekwame doelman Gregg van Man chester United en over Jackie Blanch- flower, zij zullen vermoedelijk toch te weinig kwaliteit hebben. Enorme wils kracht moet echter ook aan deze ploeg worden toegeschreven en daarom kan er iets verrassends gebeuren. De tra ditie wil, dat de Tsjechen het ver bren gen. Bereikten zij in 1934 bijvoorbeeld niet de finale? Zij zijn bovendien de eer- sten, die Hongar\1e de eerste nederlaag op eigen terrein hebben bezorgd en nog onlangs versloegen zi1 Joegoslavië. Joegoslavië ook favoriet Paraguay is het buitenbeentje van groep B, waarin verder zijn onderge bracht Joegoslavië, Frankrijk en Schot land. Een half jaar geleden zou op de vraag „Wie van deze vier bereiken de laatste acht?" zonder dralen geant woord zijn: Schotland en Paraguay. Diep ontzag had men toen nog voor de Zuid-Amerikanen, omdat zij in de voor ronde Uruguay hadden uitgeschakeld en nog wel met 5-0. Maar kort voor het vertrek naar Europa heeft Paraguay eerst van Argentinië verloren en daar na met 5-1 van Brazilië. Ook Schotlands glorie taant. Het was de held van Groot-Brittannië, toen het er in slaagde Spanje met Di Stefano en Kubala! uit te schakelen voor „Zweden". Een paar weken geleden echter verloren de Schotten met 40 van Engeland, in Hampden Park nog wel en het had toen voor hetzelfde geld 8-0 kunnen worden. Nu daarna nog het 1-1 gelijk is ge speeld tegen Hongarije, hebben de Schotten iets meer hoop gekregen, maar de afwezigheid van Matt Busby de gelegenheidscoach voor het toer nooi om het wereldkampioenschap telt toch zwaar. De grote favoriet van de groep is daarom nu Joegoslavië, vooral na de wijze, waarop de Joegoslaven met 5-0 van Engeland hebben gewonnen. Joe goslavië is een der voornaamste kan didaten voor het wereldkampioenschap telefoneerden de Engelse journalisten die dag naar hun kranten. Te zelfder tijd juichte heel Joegoslavië, maar een paar Klagen later was de stemming aan- Jan Bronkhorst uit Velpde enige Nederlanderdie een rol speelt in het toernooi: grensrechter en scheidsrechter merkelijk gedaald. Miloch Milutinovic, de vijfentwintigjarige aanvalsleider der Joegoslaven, het nationale voetbal fenomeen, werd in een oefenwedstrijd tegen Vasas tamelijk ernstig gewond. Hij gaat meo naar Zweden, maar dok ter Obranovic, de voortreffelijke „lijf arts" van het Joegoslavische voetbal elftal, is bijzonder pessimistisch. „Mi- lo" kan voorlopig niet spelen, heeft hp verklaard. Tenslotte is er in deze groep Frank rijk, dat voor het eerst sinds lange tijd weer de beschikking heeft over Ray mond Kopa, de middenvoor, die voor Real Madrid speelt. Op Kopa hebben de Fransen hun hoop gesteld. Of zij echter meer zullen zijn dan een outsi der, zeker na de plotselinge verdwij ning van de Algerijnse internationals, is de vraag. Nog twee spelers over De zwakste groep in de voorronden is ongetwijfeld die met Hongarije, Zweden, Wales en Mexico, groep C. Hongarije moet het stellen zonder zijn helden van het wonderteam: Puskas, Kocsis, Czibor. De „eerste vervan gers" van die coryfeeën zijn eveneens absent. Het complete Hongaarse jeugdteam van spelers tot 23 jaar keerde namelijk tijdens de Hongaarse opstand niet terug. Slechts twee spe lers van de roemruchte formatie, doelman Grosics en middenvoor Hidegkuti, zullen in Zweden van de partfl zil'n. Desondanks zullen de Hon garen de laatste acht wel bereiken, maar het is toch wel erg onwaar schijnlijk, dat zij de finale zullen halen. Met de Hongaren lijken de Zweden fa voriet voor een plaats in de achtste fi nales. Zweden heeft al zijn spelers, die voor Italiaanse clubs uitkomen, vrij gekregen en zal daardoor aanzienlijk sterker zijn dan in de laatste landen- wedstrijden. Het heeft bovendien het niet onbelangrijke voordeel alle wed strijden „thuis" te spelen. Enige con currentie zal Zweden misschien hebben aan Mexico. Wales daarentegen lijkt bij Billy Wright, aanvoerder van een be proefd Engeland. voorbaat kansloos ook nu John Charles toch mee mag doen. Een debutant favoriet En dan tot slot het vuurwerk. In groep D zitten niet minder dan drie favorieten: Brazilië, Rusland en Enge land. Oostenrijk completeert de groep. Het lot is wreed geweest. We krijgen immers in de voorronde enkele wed strijden, die finales hadden kunnen zijn. Brazilië-Rusland, op zondag 15 ju ni, is wel het hoogtepunt van de hul- ve competitie in deze groep. Die wed strijd beslist wellicht over de vraag of Rusland in het toernooi gaat debuteren met een kampioenschap. Rusland „be staat" namelijk nog niet zo lang als voetbalnatie. In 1954 nog achtten de Russische leiders hun ploeg niet sterk genoeg om het met ere te kunnen op nemen tegen de andere landen. Thans, vier jaar later, behoort het tot de favo rieten En toch, Ruslands formatie heeft zwakke plekken, die in dit toernooi, fataal kunnen zjjn. Tegenover de aan wezigheid van een mirakuleuze doel man Yashin, de beste keeper ter we reld, <je bekwame dirigent en aan voerder Igor Netto en de onvermoei bare linksbinnen Ivanov, staat het ge brek aan ervaring en tactische ken nis. Men kan van het Russische voet bal zeggen, dat het te statisch is. Zo lang de tegenstander speelt volgens de alom bekende systemen, weest er dan van verzekerd, dat de Russen hier wel raad mee weten en bijzonder ge vaarlijk zijn. Wee echter, wanneer de tegenstander op het vlak van de stra tegie met iets nieuws komt. Het schema van de Russen weet er geen antwoord op, zo is al eens gebleken. Denkt overigens niet, dat de Russen onvoorbereid in Zweden zijn gearri veerd. In een soort mobiel trainings kamp zijn zij gedurende de winter maanden door China getrokken, daar na profiteerden zij van de voorjaars zon aan de „Russische Rivièra", de Krim, en tenslotte trokken zij naar Leningrad, waar het klimaat vrijwel hetzelfde is als in Zweden. Eindelijk zelfbeheersing Rusland wil wereldkampioen worden, Brazilië echter ook. Jaren reeds ver beidt het zijn kans. Het werd derde in 1938, tweede in 1950, terwijl het in 1954 werd uitgeschakeld door Hongarije. Nu zal het gebeuren, zeggen de Brazilia nen, maar de vraag is of zij eindelijk in staat zullen zijn discipline en zelfbe heersing op te brengen in plaats van hun temperament de vrije loop te la ten. Want daardoor hebben zij in 1950 de finale tegen Uruguay verloren en daardoor ook hebben zij in 1954 van Hon garije verloren. Die laatste wedstrijd is ontaard in een compleet gevecht, dat met voetbal weinig gemeen had. En het merkwaardige is, de Brazilianen heb ben grofheid bepaald niet nodig om we reldkampioen te kunnen worden. Zij herbergen in hun ploeg waarschijnlijk de meeste voetbalartiesten, meer dan welk ander land. Wie een knaap als de rechtsbinnen Didi heeft zien spelen, zal onze stelling gretig beamen. Rusland, BraziliëEngeland. De Engelsen hebben het wel bijzonder slecht getroffen. Zij verkeren met hun ploeg al in een penibele situatie en krij gen nu dus ook nog niet de kans zich wat in te spelen. Engeland immers is van alle teams, die aan het toernooi deelnemen, het zwaarst gehandicapt. De vliegramp bij München, die aan acht spelers van Manchester United het le ven heeft gekost, ontrukte aan het En gelse voetbalteam drie van zijn groot ste troeven: linkerachter Byrne, links half Duncan Edwards en middenvoor Taylor. Walter Winterbottom, de En gelse coach, heeft natuurlijk niet de ge legenheid gehad om voor de drie emi nente spelers waardige opvolgers te vinden. Een elftal wordt niet in enkele maanden vernieuwd. Vandaar, dat de Engelse kansen plotseling veel lager aangeslagen worden. Maar verwaarlo zen mag men Billy Wright, de aanvoer der sinds vele jaren, en zijn mannen niet. Dat is veertien dagen geleden in Moskou bewezen, toen Rusland tegen de verhoudingen in nog juist gelijk kon spelen. Dat Oostenrijk in groep D een rol van betekenis kan spelen, Hjkt uitgesloten. Men weet het echter, bij voetbal is veel, dat onmogelijk lijkt toch mogelijk. Van daar ook, dat wij onder dat voorbe houd onze slotprognose geven. Wij tip pen namelijk als de ploegen, die de achtste finales zullen bereiken Argen tinië en Duitsland uit groep A, Joego slavië en Paraguay uit groep B, Hon garije en Zweden uit groep C en Bra zilië en Rusland uit groep D. RUUD VAN DEN HENDE SEPP HERBERGER In de vorige toernooien om het wereldkampioenschap voetbal waren de prijswinnaars: 1930 (URUGUAY): 1. Uruguay, 2. Argentinië, 3. en 4. Ver Staten en Joegoslavië. 1934 (ITALIË): 1. Italië, 2. Tsjecho slowakije, 3. Duitsland, 4. Oostenrijk. 1938 (FRANKRIJK): 1. Italië, 2. Hongarije, 3. Brazilië, 4. Zweden. 1950 (BRAZILIË): 1. Urugay, 2. Bra zilië, 3. Zweden, 4. Spanje. 1954 (ZWITSERLAND): 1. Duits land, 2. Hongarije, 3. Oostenrijk, 4. Uruguay. In Nederland zullen de volgende wed strijden voor de televisie te zien zijn: 8 juni, 18.45 uur: Argentinië—Duitsland 11 juni, 18.45 uur: Brazilië—Engeland 12 juni, 18.45 uur: Zweden—Hongarije 15 juni, 18.45 uur: N.-lerlandDuitsland 19 juni, 18.45 uur: een kwartfinale 24 juni, 18.45 uur: een halve finale 28 juni, 16.45 uur: om de derde plaats 29 juni, 14.45 uur: de finale De vijfde etappe van de „Dauphiné Libéré" is gewonnen door de Fransman Rohrbach. Hij had een voorsprong van 16 seconden op Bergaud en Close en van 21 seconden op Rostollan, die leider in de algemene rangschikking werd. Piet van Est was vandaag de best-ge klasseerde Nederlander. Hij eindigde als 22ste met een achterstand van bijna 7 minuten op Rohrbach. Zijn ploegge noot De Roo heeft opgegeven. Algemene rangschikking: 1. Rostollan 'Fr.) 26.41.29; 2/3. Polo (Fr.) en Pipelin (Fr.) 26.44.45; 4. Schmitz (Luxembj 26.46.45; 5. Busto (Fr.) 26.47.20; 6. Cruz (Fr.) 26.50.26; 7. Bianchi (It.) 26.51.-i0; 8. Meyzenq (Fr.) 26.51.40. De ledenvergadering van de BVC-Am- sterdam, welke vrijdagavond in hei Carltonhotel te Amsterdam bijeen was, heeft zich met 1 stem tegen, uitgespro ken voor een fusie met de vereniging DWS. Er waren 40 amateurs aanwe zig. Het Duitse elftal, dat in het eind- tournooi om het wereldkampioenschap voetbal op zondag 8 juni a.s. tegen Ar gentinië uitkomt, is als volgt samenge steld: D: Herkenrath (Rot Weiss, Es sen), A: Stollenwerk (FC Köln) en Jus- kowiak (Fortuna Dusseldorp), M: Eckel (LFC Kalserslautern), Erhard (SPVG Fürth) en Szymaniak (Wuppertaler SV). V: Rahn (Rot Weiss, Essen) Fritz Walter (FC Kaiserslautern)Seeler (Hamburger SV), Schmidt (Borussia, Dortmond), Schaefer (FC Köln). Het Engelse elftal voor het treffen met Rusland: D: Colin McDonald (Burnley), A: Don Howe (West Brom- wich Albion) en Banks (Bolton Wan derers) M: Clamp (Wolverhampton Wanderers), Wright (Wolverhampton Wanderers) en Staten (Wolverhampton Wanderers). V: Douglas (Blackburn Rovers), Robson (West Bromwich Al bion) Kevan (West Bromwich Albion), Haynes (Fulham) en Finney (Preston North End). In de voetbalelftallen voor de Olym- ische dag zijn wijzigingen gekomen. ,enstra is ziek en wordt in het elftal va- „Oud Nederland" vervangen door De Kubber van Amsterdam. Mogelijk zal Theo Timmermans nu linksbinnen gaan spelen en De Kubber linkshalf. In het elftal van de spelers tot 25 jaar wordt Franssen (G.V.A.V.) wegens een blessure vervangen door Althoff van Blauw Wit. Voorts wordt Van der Linden (DOS) wegens een blessure vervangen. Braam (DWS) zal hem vervangen doch daar mee wordt de gehele voorhoede omge zet. De aanval van het door de Neder landse sportpers samengestelde elftal ziet er nu van rechts naar links als volgt uit: Braam-Vonhoff-Schuur- man-Van der Kuil-Bosselaar. Gastone Nencini is winnaar geworden van de 18e etappe van de Ronde van Italië. Hij versloeg in de eindsprint zijn landgenoot Vito Favero en Luison Bobet. Br ":ni, die met een achterstand van een halve minuut als zesde eindigde, bieef leider in de algemene rangschik king. De rit ging van Bolzano naar Trente, over een afstad van 183 km. Opnieuw dus een zware Dolomietenetappe. Uitslag: Nencini (It.) 183 km in 5.39.49- 2. Favero (It.) z.t.; 3. Bobet (Fr.) z.t.; 4! Geminiani (Fr.) 5.39.52; 5. Poblet (Sp.) 5.40.20; 6. Baldini (It.) z.t.; 7. Adriaens- sens (Belg.) z.t.; 8. De Bruyne (Belg.) z.t.; 9. Junkermarm (Did.) z.t.; 10. Bran- kart (Belg.). De algemene rangschikking: 1. Bal dini (It.) 82.12.48; 2. Brankart (Belg.) op 4.17; 3. Gaul (Luxemb.) op 6.07; 4. Luison Bobet (Fr.) op 9.27; 5. Enencini (It.) op 10.36; 6. Poblet (Sp.) op 11.18; 7. Lorono (Sp.) op 12.12; 8. Geminiani (Fr.) op 13.12; 9. Fornara (It.) op 14.13; 10. Moser (It.) op 15.00. Groot Brittannië heeft zich door een beslissende voorsprong van 3-0 in de Davis Cupwedstrijd tegen Duitsland (kwart finales, Europese zone) verze kerd van een plaats in de halve finales. In het dubbelspel zegevierden de -en gelsen Davies en Wilson met 6-2, 6-4 6-3 over Huber en Scholl. Voor de zomercompetitie van de KNZB werden vrijdagavond de volgen de wedstrijden gespeeld: 1ste klasse da mes: De RobbenNeptunus (Amers foort )70; heren hoofdklasse: Neptu nus (Arnhem)—AZPC 6—3; heren hoofdklasse: GZCDe Robben 22; heren 1ste kl. a: ZwemlustHVGB 3 2; heren 1ste kl. b: ZianAZ 62 heren 1ste kl. b: RCZ—HPC 1—1. PRIJSPROBLEEM JUNI Probleem no. 44 van G. Heathcote. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste prijs A Chess Bulletin. loper weg, waardoor het paard ge dekt wordt, dan volgt Dh8 mat. Op Lc8 volgt Dhl mat. Wit: Yates. Zwart: Marin. Gespeeld in Hamburg 1930. 1. e4 e6; 2. d4 d5; 3. Pc3 Pf6; 4. Lg5 Le7; 5. e5 Pe4; 6. Le7: De7:; 7. Ld3 Pc3:; 8. bc3: c5; 9. Dg4 0-0. (Be ter is hier f5; 10. ef6: e.p. Df6:); 10. Pf3 c4?? Het is toch wel een troost, zij het een schrale!, dat men spelers van dergelijk formaat zulke blun ders ziet maken! 11. Lh7:t en zwart geeft het op. Er volgt n.l.: Kh7:; 12. Dh5f Kg8; 13. Pg5 en zwart moet de dame geven om het mat te ver hinderen. Probleem no. 45 van J. J. P. A. Seilberger. Wit geeft in 2 zetten mat. Tweede eerv. verm. Good Companions. Wit: Kh6 Db7 Tg5 Pe6 Ph3, pion nen d2 e2. Zwart: Ke4 Da7 Lb2, pionnen d5 d6 e5 h7. Oplossingen van bovenstaand prijs- probleem kunnen binnen 14 dagen na plaatsing worden ingezonden; in- zenders van de correcte oplossing dingen mede naar de maandprijs, welke onder de goede oplossers wordt verloot. Bij inzendingen be hoeft alleen de sleutelzet opgegeven te worden, dus niet alle varianten die mogelijk zijn. Oplossing probleem no. 42 van W Byas: 1. Pd7! De dekking van Te6 wordt prijsgegeven, waardoor deze op 3 manieren geslagen kan worden. Er ontstaan dan 3 verschillende mat- zetten: Te6: 2. Tc5; Pde6: 2. Lb7; Pge6: 2. e4 met mat, waarbij steeds door blokkade het mat tot stand komt. Op Ke6: volgt 2. Pb6. Oplossing probleem no. 43 van W. A. Shinkman: 1. Ta7! Als zwart het paard slaat volgt Ta6: mat. Gaat de Wit; Kb6 Da3 Pg5, pionnen c2 e2 f4. Zwart: Kd4 Pdl, pionnen b7 c4 d5. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Per gum, Marnixkade 104 te Amster dam-C. Probleem voor geoefende oplossers. No. 2277 van W. Lente te Koudekerke. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. OPLOSSING van no. 2270 van G. Numan te Bloemendaal. Wit speelt naar: 44, 18-12, 21. 43, 42, 34, 3, 2 en wint op de bekende manier. De stand is niet fraai, de ontleding mooi en verrassend, het slot tot in de treure bewerkt. HET PARTIJSPEL Onderstaande partij is uit het toernooi om het wereldkampioen schap 1956, gespeeld tussen onze landgenoot Ir. G. A. v. Dijk met wit en de Belg Verpoest met de zwarte stukken. Deze partij is belangwekkend om de wijze waarop v. Dijk het cen trum veroverde en dat voordeel wist uit te buiten. 1. 32-28 18-23; 2. 38-32 12-18; 3. 31-27 17-21; 4. 37-31 21-26; 5. 43-38 26x37; 6. 42x31 20-24; 7, 49-43 7-12; 8. 41-37 11-17; 9. 27-22 18x27; 10. 31x11 16x7; zoals men ziet, liggen de tem poverhoudingen hier gunstig voor zwart; dat zulks echter maar een betrekkelijke waarde heeft zal uit het vervolg blijken. 11. 47-42, 12-18; 12. 36-31 6-11; 13. 31-27 11-16; 14. 46-41 7-12; 15. 41-36 12-17; 16. wit begint zijn aanval op het centrum: 34-29 23x34; 17. 40x20 15x24; 18. 28-22! 17x28; 19. 32x12 8x17; 20. 33-28 13-18; 21. 37-32 17-21; 22. 45-40 9-13; 23. 40-34 la 4,' £4'.50'45 2°-25; 25- 36-31 10-15; 7o' L4"9; 27. 26x17 18-22; 28. 27x18 i:?A!8"33 5"10; 30. 42-37 10-14; a ia u im32ó 42"38 16"21= 33. 28-22! 3-12-34. 44-40 21-26; 35. 22-18! 12x23; 36. 34-30 25x34; 37. 40x18 14-20' hier komen de combinaties ook een woordje meespreken, het is duide lijk dat zowel 1-7, 3-8 als 11-17 ver hinderd zijn. Wit heeft tegenover het tempovoordeel het terreinvoordeel geplaatst en dat heeft in deze stel ling een grotere waarde, mede door de grotere bewegingsvrijheid, welke wit heeft. 38. 45-40 9-14; 39. 32-28 3-8; 40. 40-34 8-13; 41. 18x9 14x3; de in dringer is verwijderd, doch het slechts uitstel. 42. 28-22 1-6: 43. 38-2. 11-16; 44. 22-18 6-11; 45. 32-28 H'Jg 46. 28-23 19x28; 47. 33x11 16xV„ -j 34-30 24-29; 49. 30-25 20-24: 50- ,1 22. 7-11; 51. 43-38 11-17; 52. 38-3* i. 53. 25-20 22-27; 54. 32x21 16*V' °n_ 37-32 en zwart gaf de Pf ^„or Van nen. Heel mooi gespeeld r an Dijk! Probleem voor beginners. No. 517 van P v- d. Kwartel te Leiden. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 517 en 518 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 juli a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van no. 513 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. 20-14, 19x10, 28x19. 17x48, 30-25, 13x24, 39-34, 48-30, 25x3 en wint. Een heel aardig probleempje met een niet erg lastig maar toch we] verrassende oplossing. Vooral de zet 30-25 doet het goed! De Spanjaard Bernardo Ruiz is win naar geworden van de Ronde van Zuid- Oost Spanje. Zijn jullie nu al in vakantie-stem ming? Je zou het haast zeggen. Er wa ren tenminste niet zo veel inzendingen. Doorzetten hoor! De goede oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 2 Straal, 5 raat, 6 teen, 7 timmerman, 11 grot, 13 egge, 14 ste nen. Vertikaal: 1 Grint, 2 stoom, 3 rat, 4 arena, 8 inrit, 9 regen, 10 negen, 12 toil. De Prijswinnaars: le Prijs: Pleunie Erbrink, Rijnstraat 16, Heemstede. 2e Prijs: Peter Bosman, Garenkokers- kade 41, Haarlem. 3e Prijs: Ineke Huijboom, Zeeweg 383, Driehuls. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. In linker bovenhoek schrijven: „Kinder prijsvraag". Naam van je krant ver melden. Engeland staat op winst in de eerste testmatch tegen Nieuw-Zeeland, die te Birmingham wordt gespeeld. Nadat de Engelsen op de eerste dag „all out" waren gegaan voor 211 runs, scoorden zij vrijdag in dj tweede innings 131 runs voor het verlies van drie wickets. De voorsprong is nu 248 runs, want de batsmen van Nieuw Zeeland stelden op de tweede dag zeer teleur. Zij her vatten de strijd bij de; stand 41 voor 3 en gingen daarna kort na de lunch „all out" voor slechts 94 runs het laagste totaal, dat Nieuw Zeeland ooit in En geland heeft bereikt. Hun verdediging was in geen enkel opzicht opgewassen tegen de pace-bowler Trueman, die vijf wickets nam voor 31 runs. De Argentijnse voetballers, die in Zweden verblijven voor het toernooi om het wereldkampioenschap, hebben de hulp van de politie van Helsingborg in- ge. iepen om zich de Zweedse meisjes van het lijf te houden. Voortdurend zwermen de „teen agers" van Helsingborg om de Ar gentijnen, die met hun zwarte haren, hun donkere ogen en hun fraaie snor retjes kennelijk veel aantrekkingskracht op de vrouwelijke Zweedse jeugd uit oefenen. Sommige meisjes zien er geen been in om een Argentijn onverhoeds om zijn hals te vliegen en hem een kus te geven. Zelfs het plaatselijke jeugd- comité van Helsingborg is zich met de zaak gaan bemoeien, vooral nadat ge bleken was, dat meisjes van 12 jaar en nog jonger zich aan de „overvallen schuldig maakten. „We zijn wel wat gewend, maar wordt te gek" zei de Argentijnse leider tegen de politiecommandant van Hel singborg. Juan Manuel Fangio, vijfvoudig wereldkampioen der coureurs, zal star» ten in de race om de Grote Prijs va België, die dit jaa. is aangewezen ai= G"ote Prijs van Europa. Fangio zal deze wedstrijd, die zondag 15 juni ot het Circuit van Francorchamps wor" gereden, uitkomen met een Masera formule 1-wagen. „_i» Ook aan de Grote Prijs van Eran* rijk die voor 6 juli op het program ma staat neemt Fangio deel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4