Verkoopster in n warenhuis ben je niet zo maar Bloemetje op tafel bij het examen EUECTROLUX de UidUtüAkoelkast Overheveling spaargelden naar de kapitaalmarkt Hoe drukker het hoe heter de aandacht Radio eo T ele visie Generaal Urquhart terug in Gelders hoofdstad TRAITAL 3 Van horen en zien gesproken H E D M EXAMENS De houding van de overheid vaak moeilijk te begrijpen" Scheepvaartherichten Zeeviswedstrijd België-Nederland Door abnormaal hoge rentestand is Vanavond Faröer-eilanden willen eveneens 12-mijlszone Voorzitter Visser geeft het niet op „De schoonheid in de pharmacie" Zondag ZATERDAG 7 JUNI 1958 PAGINA 6 Ik ben gebrand o De Caravelle-lijn de zomer-haarmode Roos verdwijnt met anti-roos Vraag TRAITAL 3 Wereldomroep l Wereldomroep II Ook daar Donald Jones Der Wildschütz Jan van Riebeeck-huis aangekocht Promotie in Rome VATIKAANSTAD. 5 juni.. Gepromo veerd cum laude tot doctor in aptseri, begeerte de z.e. heer J. Ber?J}recht* priester van het aartsbisdom gel' Dr. Berendtsen, die geboren is j - trum, schreef zijn dissertatieonad pi titel „De mens als lichamelijKne de wereld", /n een licht vertrek zit een groepje jonge vrouwen en jonge mannen gebogen over het papier. Ze zit ten ieder aan een tafeltje, waarop een keurig kleedje en een pulletje met bloemen. Ze doen examen. En daarbij is het hun wat prettig en ge zellig gemaakt. „Half Nederland doet examen op gammele stoelen en aan nare tafeltjes in de meest onpersoon lijke omgeving", zeggen degenen die dit bepaalde examen afnemen. Maar daar doen ze opzettelijk niet aan mee. Want de geslaagden krijgen straks een werkkring, waarin het persoonlijke element óók niet ver waarloosd mag worden. Deze meisjes en jonge mannen zijn namelijk in opleiding voor het vak van verkoop ster en verkoper in een groot waren huis. Er zijn verschillende opleidingen voor het vak van verkoopster. Maar het is te begrijpen dat een waren huis, dat nu eenmaal een zeer spe ciale plaats is gaan innemen in de samenleving, een eigen instructie en vorming aan het verkopend perso neel geeft. Die duurt twee jaar, waarbij zo'n meisje wel dadelijk met de praktijk begint, aan de paktafel, maar elke dag krijgt ze, in de werk tijd, een uur instructie in de vorm van lessen die op plezierige wijze, zoveel mogelijk als groepsgesprek om de ronde tafel worden gegeven. Wanneer u als klant door een on handig kind aan de paktafel wordt geholpen en u zich daaraan een beetje ergert, dan is het dus moge lijk dat zij nog een heel „jonkie" in het vak is, die nog geen routine heeft en dus nog een stroef radertje is in het grote geheel van teamwork dat de algehele service aan de klant in een warenhuis moet zijn. Als winke lende vrouw treft men nu eenmaal lang niet altijd de kwieke, begrij pende en snel reagerende verkoop ster zoals men de „droom"verkoop- ster wenst. Dat kan de beginnelinge pas worden in de loop der jaren. En lang niet iedereen, die na de school tijd het „baantje" van verkoopster kiest, is er ook even geschikt voor. Al is er een selectie, op tempo, con centratie en aanpassingsvermogen, voordat men de meisjes definitief aanneemt, het gebeurt ook, dat ze na enkele maanden al afvallen. Tf7 at hun wordt geleerd tijdens 1/1/ de tweejarige opleiding? Re- kenen, taal, warenkennis, verkoopkunde, smaakontwikkeling, hygiëne. Ze moeten bijvoorbeeld snel uit het hoofd kunnen berekenen wat de klant betalen moet die twee me ter vijfentwintig koopt van een be paalde stof. Vijfentwintig centimeter is een vierde van de meterprijs. Bij taal hoort het goed neerschrijven en uitspreken van moeilijke woorden. Peignoirmoet niet verbasterd wor den tot „pennewaar"Het vak waren kennis omvat steeds méér, zelfs al is de opleiding gesplitst in een groep die zich uitsluitend richt op alles wat textiel is dat zijn uitsluitend meis jes en een niet-textielgroep, waarbij de man in het verkoopvak zich aansluit, die dan bijvoorbeeld tewerk gesteld kan worden bij meu bels of tapijten. Loop in gedachten maar eens een warenhuis door en denk aan de vele heterogene zaken waar een verkoopster of verkoper verstand van moet hebben, van speel goed-autootjes en strijkplanken tot worstjes in blik en Deense kande laars. Het eerste jaar blijft de aspirant -verkoper of verkoopster op eenzelfde afdeling, daarna kan geko zen worden wat men prefereert. Verkoopkunde heeft vooral te maken met de houding tegenover de klant, de „aan pak" van degene die men tegenover zich heeft aan de andere zijde van de toonbank. In een werk-cahier zagen wij bijvoor beeld de vraag gesteld: „wat doe je als je aan het helpen bent en een ongeduldige klant komt er tussen en zegt juffrouw wat kost dat?" En hoe breng je een dikke mevrouw op eufe- !»£2 Advertentie ril Soms treft de klant een „jonkie" aan de inpaktafel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiliiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIVIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII Advertentie mistische wijze bij, dat ze dat model bepaald niet moet kiezen. Je moet ook niet over de toonbank heenhangen als je de koopster te woord staat. Al dit soort wenken krijgt de leerling tijdens het lesuur voorgezet aan de hand van afbeeldingen, grote foto's, tekeningen, figuren op het flanelbord. Het wordt haar dus op zo suggestief mogelijke wijze in de geest geprent. Op een goede houding wordt ook zeer gelet. De hele dag staan is ver moeiend (maar het meest vermoeien de van het vak is toch het geroeze moes om je heen en de benauwde lucht) en onder de les in lichaams cultuur valt ook de verzorging van haar en handen. Vooral het meisje dat inpakt kan er zeker van zijn, dat er naar de handen gekeken wordt, die het papier vouwen om het nieu we bezit van degene die zojuist iets van waarde heeft aangekocht. Dat de leerling-verkoopsters die pas begin nen en zich ineens omringd zien door alle denkbare schoonheids-artikelen, hun make-up aanvankelijk erg over drijven, is niet zo te verwonderen. Die kinderziekte gaat onder goede leiding wel weer over. r~7 r is nóg een grote verleiding ff voor wie zich plotseling dagelijks tussen zo'n hoeveelheid aanlok kelijke zaken ziet geplaatst. Maar daarvoor heeft men het systeem van de controle bij verrassing, waaraan ieders tas en zakken steeds bloot staan. Onvermijdelijk in zo'n groot bedrijf. Te veel bezig zijn met zich zelf en gebrek aan concentratie en aandacht voor de klant is een ver- In le serie populaire klassieken speelt vanavond het Omroepkameror- kest voor de K.R.O. o.l.v. Roelof Krol m.m.v. de Belgische sopraan Maria Ceuppens. Het programma is gewijd aan Mozart. (402 m. 19.15 uur). Voor de Norddeutsche en de West- deutsche Rundfunk speelt het Keuls symfonieorkest o.l.v. Paul Kletzki o.m. de Symfonie nr. 2 in D gr. t. van Sibe lius. (309 m. 22.10 uur). Het B.B.C.-symfonieorkest speelt o.l.v. Rudolf Schwarz de Roemeense rapsodie nr. 1 van Enesco en de Vierde symfonie van Brahms. (464 m. 20 uur). „Mevrouw, voor de volslanke figuren hebben we nog een ander model" wijt, dat de jonge verkoopsters in een warenhuis nogal eens wordt toe gevoegd. De verantwoordelijke chef of cheffin kan de kiekens nu een maal niet onophoudelijk onder haar vleugels vasthouden en de oudere collega ook niet, die de eerste tijd als een soort „toeziende voogd" is aan gewezen. Vanwaar dat gebrek aan concentratie, dat het euvel is bij zo vele jonge mensen, hebben wij ge vraagd. Er zijn vele oorzaken voor, niet het minst de vele afleiding, die de grote stad biedt. Wij geloven niet, dat het vooral te wijten zou zijn aan het feit, dat sommige van deze meis jes thuis nog zoveel moeten doen in het huishouden. Al 's het wel waar, dat er tegenwoordig op de jonge schouders van de dochter uit een ge zin, waar de moeder overbelast is ofwel omdat ze buitenshuis werkt ofwel omdat het gezin erg groot is, veel neerkomt. Wij toeten uan een dertienjarige leerlinge nan een huis houdschool, die op maandagochtend als ze om negen uur in de schoolbank schuift, thuis al de hele grote was aan de lijn heeft gehangen! Maar dat hoort wel tot de uitzonderingen. Nu de vakantietijd is aangebroken, brengt dat veel buitenlandse toeris ten in het warenhuis, waar altijd iets te kijken en te kopen valt. Wie van de verkopers of verkoopsters daar voor voelt, kan zich tot tolk in een vreemde taal laten scholen om de no dige service aan de vreemdeling te kunnen geven. Of die nu als klant iets moet worden uitgelegd over een aan koop of de weg gewezen naar een bepaald museum. Toch zijn de toeris tenmaanden voor de verkoopsters lang niet zo druk als de Sinterklaas tijd en de uitver koop. Dat de zo- meruitverkoop al tijd valt in het seizoen dat de toe risten winkelen, is jammer. Maar dat is in andere lan den ook zo. Drukte in de zaak mag de klant dan al niet zo prettig vinden en die mag, om rustig te winkelen dan graag in de lege ochtenuren gaan, de verkoopsters hebben het veel liever druk en ge animeerd. Dat si muleert ze en dan hebben ze er mn aandacht voor de volle honderd pro cent bij. A Bgl Uit de teruggang van het spaarte goed bij de Nederlandse spaarbanken over 1957 tot een bedrag van rond zes tig miljoen gulden behoeft geen ver ontrustende, verminderde spaarzin bij het publiek te worden geconcludeerd, zo heeft mr. J. J. C. R. van der Bilt betoogd in zijn openingsrede van de Spaarbankdag, die gisteren door de Ne derlandse Spaarbankbond in Nijmegen werd gehouden. Hoewel 1957 in schril le tegenstelling staat tot een lange reeks van voorafgaande jaren waarin het spaartegoed steeds toenam is van een onrustbarende toestand geen spra ke. Wij hebben in 1957 onder een ab normaal hoge rentestand geleefd, aldus mr. van der Bilt. De schaarste op de kapitaal- en op de geldmarkt was zo groot, dat de geldnemers wel gedwon gen waren om tegen hoge rente geld te lenen. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat er spaarders waren die van de aanlokkelijke «voorwaarden gebruik heb ben gemaakt en hun spaartegoeden hebben opgevraagd om ze elders uit te zetten. Het is niet meer na te gaan welke bestemming de spaarders hebben ge geven aan de gelden, die zij bij de spaai banken opvroegen, maar niette min is wel duidelijk, dat de grote terug gang van het spaartegoed in 1957 pri mair is toe te schrijven aan deze over heveling van spaargelden naar de ka pitaalmarkt. Het feit dat de grootste opvraging in de maand november plaats vond toen de inschrijving op de nationale woningbouwlening en eni ge 6 pet rentende leningen van elektrici teitsmaatschappijen open stonden wijst o.m. in deze richting. Mr. v. d. Blit betoogde, dat het onttrekken van gel den aan de spaarbanken om deze op an dere wijze te investeren niet duidt op een vermindering van de spaarzin; het is dan ook fout om van ontsparing te spreken wanneer de terugbetalingen de stortingen bij de spaarbanken overtref- fen. Trouwens dat het aan spaarzin bij het Nederlandse volk niet ontbreekt blijkt wel uit de cijfers van de inleggingen. Deze bedroegen een miljard en 42 mil joen gulden, een cijfer, dat nog nim mer bereikt werd en het is wel merk waardig dat in de bewuste maand no vember toen de teruggang bij de spaar- banken het hoc^st was, de inleg negen miljoen meer bedroeg dan in dezelfde maand van 1956. In het algemeen had den de spaa janken voor een behoorlij ke liquiditeit zorg gedragen en slechts in enkele gevallen moest voor korte tijd een beroep op de Nederlandse Bank gedaan worden. Een ander facet van deze grote te rugvraag noemde de voorzitter wel van nadelige invloed. Om te kunnen voldoen aan deze grote terugvraag moesten namelijk, niet alleen de li quiditeiten worden aangesproken, maar ook de gelden, die uit aflossin gen van hypotheken, onderhandse le ningen en effecten binnenkwamen en toen de grote opvragingen ophielden moest er allereerst voor gezorgd wor den, dat de liquiditeiten weer op peil werden gebracht. De spaarbanken hebben dus gedurende al die tijd niet kunnen profiteren van de hoge ren te, die toen voor nieuwe beleggingen te maken was. De houding van de overheid tegen over het spaarbankwezen noemde mr. van der Bilt vaak moeilijk te begrijpen. De spaarbanken zouden, naast woor den van waardering, graag een meer daadwerkelijke steun van de overheid zien en wel in de vorm van belasting vrijdom voor spaargeld en bescherming van de woorden sparen en spaarban ken. De voorzitter haalde met name het voorbeeld Ammerstol aan om de noodzakelijkheid van de bescherming van het woord spaarbank te bepleiten. Stabiliteit van de munteenheid is ver der een belangrijke steun die de over heid aan het sparen kan geven. Prof. dr. J. Waterink uit Amsterdam hield voor de vergadering een voor dracht over de psychologie van de spaarder. Advertentie Aalsdum 6 te Hamburg. Alcor 6 te Rio de Janeiro. Amstelbrug p. 6 Ouessant n Marseille. Amstelvaart 6 te Stettin. Arendskerk 7 te Marseille. Baud 6 te Singapore. Beninkust 6 v. Freetown n. Havre. Caltex Delft p. 6 Bizerta n. Ras Tanura. Cistula 7 te Lae. Delfland p. 6 Finisterre n. Amsterdam. Eos p. 6 Pantellaria n. Antwerpen. Gabonkust 6 té Antwerpen. Japara KRL 6 te M. al Ahm Kaap Horn p. 6 Kreta n. Port de Bouc. Kalinga 7 te Singapore Lieve Vrouwekerk 6 v. Hamburg n. Esbjerg. Lissekerk 7 te Suez. Maasdam 6 te Halifax. Maaslloyd p. 6 Straat v. Messina n. Beyrouth. Oranje Nassau 6 v. Dover n. Trinidad. Saidja 7 te Pladju. Saroena 6 v. Pulo Bukom n. Pladju. Triton 6 v. Madeira n. Curasao. Van Cloon p. 6 Zamboanga n. Singapore. Van Heemskerk 7 te Hongk. Waterman p. 6 Kp. Ray n. Quebec. Weltevreden 6 v. Havre n. Rotterdam. Camerounkust 6 te R'dam. Hector 6 te R'dam. Orion 7 te R'dam. Prins Willem George Fred. 6 te R'dam. Statendam 6 te R'dam. Van der Hagen 7 te Kaapst. Alamak 6 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alkaid 7 te B. Aires. Arnedijk p. 6 Bermuda n. Havre. Bennekom 7 te Palua. Clavella 6 v. Panamakan. n. San Lorenzo. Dorestad 7 te Curasao. Etrema 6 v. Lavera n. Tobroek. Gaasterland 7 te Santos. Lutterkerk p. 6 Finisterre n. Port Said. Maasland 6 v. Las Palma» n. B. Aires. Musilloyd 6 v. Belawan n. Aden. Oranje 7 te Napels. Oranjestad 7 te Fort de France. Poelau Laut p. 7 Ceylon n. Penang. Prins der Nederlanden 7 te Curagao. Prins Willem III p. 6 Fatherpoint n. Havre. Schie 7 te Algiers. Stad Amsterdam 6 dw. Las Palmas n. IJmuiden. Straat Madura 6 v. Mauritius n. Melbourne. Sumatra 7 te Sorong. Tamo 7 te Antwerpen. Tiberius 6 te Antwerpen. Tomocyclus 5 v. Pta. Cardott n. Providence. Towa 7 te Santos. Wonosari 6 v. Aden n. Belawan. Zuiderkerk 7 te Genua. Generaal-majoor R. E. Urquhart om Arnhem onder het dak verscholen U het schijnt, dat het mooie weer wil komen, dagen vol van zonneschijn, denken wij meteen aan het blije ge voel van vakantie en er stralend uit te zien. De huidige haarmode, de ,Caravelle'- lijn, heeft door haar eenvoud het voordeel elke vrouw een perfecte coiffure te geven, die harmonieert met vorm van hoofd en gezicht, maar ook met sportieve kleding en wisselvallig weer. Vele variaties zijn mogelijk. De haren zijn kort, zeker, maar zij geven een indruk van een volume, dat past bij zomertoiletten èn strandpakjes. Coif fure Caravelle geeft de vrouw inderdaad het aangename gevoel zich altijd goed ver zorgd te weten Het ,Syndicat de la Haute Coiffure Fran- caise et Coiffure Cré- ation', dat deze nieuwe lijn lanceerde, telt in Nederland 25 leden, allen vooraanstaande dameskappers. In Haarlem zijn deze: Louis Pièrlót, Zijl straat «8, en Leonard, Wagenweg 29. Het parlement van de Faröer-eilanden den heeft een motie goedgekeurd, waar in het zich uitspreekt voor uitbreiding van de territoriale viswateren van drie tot twaalf mijl, met ingang van 1 sep tember naar het voorbeeld van IJsland. De motie is aan de Deense minister van buitenlandse zaken toegezonden. In een inleiding tot de motie wordt gezegd, dat het besluit nodig is geworden door de maatregel van IJsland, daar een groot deel der vissers rondom IJsland waar schijnlijk van 1 september af naar de visgronden rondom de Faröer-eilanden zal varen. heeft vrijdagmiddag tijdens een stijl volle plechtigheid in de trouwzaal van het stadhuis te Arnhem uit handen van de directie van de uitgeversmaatschap pij Cassell and Company Ltd. te Lon den het eerste exemplaar van zijn eer ste boek ontvangen. Het bevat de me moires van de generaal inzover deze in verband staan met de slag om Arn hem, waarin hij als commandant van de eerste Britse Airebornedivisie zulk een beslissend aandeel heeft gehad. Op zijn beurt overhandigde de generaal een exemplaar in luxe band aan de Britse gezant, Sir Paul Mason, aan minister Staf, de burgemeester van Arnhem, de burgemeester van Ooster beek, de oud-commissaris der koningin, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, en enkele anderen. Talrijke genodig den, die eveneens een boek ontvingen of hadden gekocht, lieten de generaal zijn handtekening in hun exemplaar zetten. Burgemeester Matser citeerde in zijn speech Oscar Wilde: Het ver schil tussen literatuur en journalistiek is dat journalistiek onleesbaar is en literatuur niet gelezen wordt. De bur gemeester stelde vast dat de generaal als schrijver daar tussenin ligt anders zou hy er geen tien jaar over hebben gedaan om zijn ervaringen van tien dagen te boek te stellen. De directeur van de Britse uitgeversmaatschappij, mr. Ascoli, stelde in een geestige speech de literaire amateur Urquhart tegenover Winston Churchill als Enge- lands grootste beroepsschrijver. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door generaal C. F. Pahud de Mortanges als voorzitter van de vereniging van oud strijders van de koninklijke brigade Prinses Irene. Des avonds lieten vele kopers van Urquharts boek dit in het Rembrandttheater door de generaal van diens handtekening voorzien, waarvoor zij 1.moeten betalen ten behoeve van het Aireborne Security Found, ter ondersteuning der nagela ten betrekkingen van gesneuvelde aire- bornes. Bij deze gelegenheid overhan digde de generaal exemplaren van zijn boek aan de beide Oosterbeekse fami lies Hendriks en v. d. Linde. Bij de familie Hendriks had hij tijdens de slag .Renate Leonhardt' De hee: P. Visser, voorzitter van de coöperatieve berqingsvereniging „Re- nate Leonhardt", heeft voor de leden aandeelhouders van de vereniging een liquidatievergadering uitgeschreven op donderdag 12 juni ii. het gebouw van de Haarlemse kegelbond. De heer Visser is echter niet van plan d- goudberging op te geven, daar hij zich heeft verzekerd van de medewer king van het loodswezen in Den Hel der welke instantie vrijdagochtend een boei boven het wrak van de „Renate Leonhardt" heeft geplaatst. In de toe lichting op de agenda van de vergade ring deelt de heer Visser mee, een fi nancier gevonden te hebben, die bereid is de kosten van de verdere berging voor zijn rekening te nemen. Leden aandeelhouders, ook de geroyeerden, behouden bij het slagen van de berging hun volle recht op uitkering, aldus de heer Visser. Advertentie Naar aanleiding van het 43e congres van de „Koninklijke Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie", dat woens dag 11 juni a.s. in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden, zal in het gemeentemuseum te 's Gravenha- ge van maandag 9 juni a.s. tot en met vrijdag 13 juni in de afdeling oude kunstnijverheid een tentoonstelling wor den gehouden „De schoonheid in de pharmacie". Traital 3 bevat het pas-ontdekt» «peliurr» met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Het Radiotuharmonisch Orkest speelt zondagmiddag voor de K.R.O. o.l.v. Jean Fournet o.m. de fantastisch mooie Ouverture Manfred van Schumann. Ge rard van Blerk speelt het Eerste pia noconcert van Tsjaikowsky. (402 m. 14 uur). Voor de Norddeutsche en West- deutsche Rundfunk speelt het symfonie orkest van Hamburg o.l.v. Hans Schmidt-Iserstedt m.m.v. Erich Röhn het Vioolconcert van Hans Pfitzner. (309 m. 18.15 uur). Het orkest van Benny Goodman is te beluiseren over France I (1829 m. 17.42 uur). et jaarverslag van de We reldomroep bevat weer verscheidene interes- sa te beschouwingen en opmer- kingen. Wö citeerden reeds de constateig dat de korte golf hèt middel tot contact over lan ge afstanden zal blijven. Dit blijkt de mensen in Hilversum te meer nu door het gereedko men van het zenderpark over al in de wereld meer belang stelling voor de uitzendingen ontstond. Compleet zal het zen derpark bestaan uit drie zen ders van 100 kW en een van 50 kW en een zender voor Europa van 10 kW. Tot het inrichten van de laatste zender is in 1957 door de minister besloten. De betere ontvangst in vrijwel al le delen van de wereld werd bereikt ondanks het feit dat het antennesysteem nog slechts voor de helf klaar is. De bedoeling van het nieuwe zenderpark is dat men wil ko men tot een grote uitbreiding van de itzendmogelljkheid. Men kan nu komen tot een ge> üjktüdig programma in het Ne derlands en in een vreemdt taal, beide uit te zenden over twee zenders. Men kan ko men, want momenteel is dat nog niet mogelijk door gebrek aan studioruimtè. Hét wachten is dan ook op het gereedkomen van het eerste gedeelte van de nieuwe studio. „Zulks geldt ook voor de invoering van commer ciëlt, d.w.z. exportbevorderen de, uitzendingen in onze pro gramma's, aan welke gedachte de regering enige jaren gele den eveneens haar goedkeuring hechtte", aldus het verslag. Hier wordt er dus nog eens of ficieel op gewezen, dat de We reldomroep zo spoedig moge lijk openlijk reclame gaat ma ken voor Nederlandse produk- ten. Nu geschiedt dat ook reeds door middel van reportages over industrieën en bedrijven en interviews met zakenlieden. Maar tater gaat men dat meer gericht doen. Onlangs nog heef! de News Chronicle naar aan leiding van deze plannen nood kreten geuit. Of dat nodig is weten wjj niet, want het is be kend dat de uitzendingen van de Wereldomroep reeds thans exportbevorderend zijn. Men ontvangt herhaaldelijk verzoe ken om met de leveranciers van bepaalde artikelen in con tact te worden gebracht. en van de belangrijkste dingen die de Wereld omroep verricht is het maken van transcriptiepro gramma's, dat zijn op band of plaat vastgelegde programma's die aan zenders in het buiten land worden toegezonden. Deze taak heeft een enorme om vang aangenomen, maar, zegt het verslag, er zijn hier haast geen grenzen. Alleen de finan ciële mogelijkheden en de voor handen zijnde mankracht kun nen deze taak beperken. Bij kans 26.000 van deze pro gramma's zijn het vorig jaar naar 114 verschillende landen gezonden. Zij waren gesproken in 29 verschillende talen en om vatten 1915 onderwerpen. Het verslag wijst er op dat de televisie het sterkst ontwik keld is in de landen met de hoogste levensstandaard, onze beste klanten dus. De vermin derde invloed van de radio in die landen zal men dus moeten ondervangen door transcriptie programma's voor de televisie- te gaan maken. „Een verdei afwachten op dit terrein bete kent stellig verlies van tijd en mogelijkheden", zegt het ver slag noga] duidelijk. Men pleit er dan ook met nadruk voor zo spoedig mogelijk met dit werk te kunnen beginnen. Uiteraard zullen de kosten van televisie transcriptieprogramma's aan merkelijk hoger zijn dan van radioprogramma's. Het zullen immers of films of telerecor- dings zijn. En filmmateriaal is nog altijd duur. at het ook in Engeland niet allemaal koek en ei is met de televisie bleek weer eens uit een fel ar tikel in T.V. Mirror, een onaf hankelijk televisieblad. In dat artikel wordt geconstateerd dat de makers van de amusements programma's van de B.B.C. en van de commerciële T.V. een pak op hun broek moeten heb ben. Die programma's lijken ai- emaai op elkaar, worden slecht voorbereid en afgewerkt en la ten steeds weer dezelfde gezich ten zien. Er moeten nieuwe rr nsen, nieuwe ideeën en be tere leiders komen. Verschillen de functionarissen hierover on dervraagd wezen op een aantal punten dir ook voor ons land van belang zijn. Er is wel ta tent, zeggen zij, maai men neemt het aliemaal nogaJ licht op. Wanneer iemand een beet je zingen kan, denkt hij of zij reeds een groot artiest te zqn. Beide omroeporganisaties SP ren steeds naar nieuw taiem. eenieder die werkelijk wat kan, kan een kans krqgen. Maar de oogst is niet g/ootri„?"nook belangrijk punt is dat men ook in Engeland blijkbaar het amu- sement nogal kort ,i „lil financiën betreft. Want de gro te klacht van de regisseurs is dat zij worden achtergesteld bij de dramatische sector. Daar wordt een repetitietijd van drie weken noodzakelijk geacht, maar bij amusementsprogram ma's wordt een week voldoen de geacht. Voor studiorepetitie krijgt men maar een dag, zo dat men wel gedwongen is in schlabonen te vervallen, wil men althans technisch goed te voorschijn komen. In dit op zicht is ook het verloop onder •et technisch personeel een han dicap. Men ziet geen kans tot een goed team te komen. De gekleurde gast van Pen sion Hommeles, de werkstudent Binky, heeft ons land verlaten. Hij is namelijk Amerikaan en had voor ons land maar een beperk te werkvergunning. Die was nu afgelopen en Donald Jones dien de dus het land te verlaten. Men is echter doende een nieu we werkvergunning aan te vra gen en hoopt dan ook dat Bin ky in september weer zijn in trek in Pension Hommeles zal kunnen nemen. aandagavond wordt door de K.R.O.-T.V. de pre mière uitgezonden van de opera „Der Wildschütz' van Albert Lortzing, uit te voeren in het kader van de Amster damse Kunstmaand. De leiding berust bij Hans Lichtenstein, die sinds enige tijd eerste diri gent van de Antwerpse Opera is. Lortzing werd in 1801 in Ber lijn geboren. Hij is vrijwel een autodidact en componeerde rëeds op jeugdige leeftijd. Zijn ee/ste werk „Ali, Pascha von Janina" werd reeds in 1824 met succes in Keulen opgevoerd. Verscheidene van zijn opera's hebben repertoire gehouden, zo- ils „Czar und Zimmerman", „Der Waffenschmied" en Undine". Der Wildschütz" werd_ in ons land voor het laatst in 1903 opgevoerd. Het is een vrolijk verhaal, vol persoonsverwisse lingen. Het is een werk van fij ne smaak en voortreffelijke me- lodiek. gezeten, de familie v. d. Linde had een gewonde brigade-generaal onder de ogen van de Duitsers in veiligheid gebracht. (Het boek van generaal-majoor Urqu hart, „Arnhem", is besproken in ons blad van 23 mei). Zoals gemeld wordt zondag 22 juni op het strand van Heist de eerste offi ciële België-Nederland wedstrijd in zeevissen gehouden. Uitdager is Bel gië middels de Belgische Federatie van de Zeewerphengelsport. Organisator is de zeehengelaarsclub De Oostkust vissers in Heist. Er zijn speciale ere prijzen voor deze landenwedstrijd be schikbaar gesteld door het Expo-co- mité in Brussel. Er wordt van 10 tot 13 uur gevist met opkomend tij. Leider van de Nederlandse ploeg is Sjaak Jurgers, voorzitter van de Strijen-vissers uit Bergen op Zoom. De meesten gooien 80 meter en verder, noodzakelijk om bij zwakke wind achter de branding van Heist te komen. De ploeg is als volgt samengesteld: J- Cleypool, Rotterdam; J. Flipse, delburg; J. Hartog sr.. Strijen C. van Heugten, Eindhoven; F-)0nd, merlinck, Temeuzen; J. Hoogboom, Sluis; J. Jurgers, Bergen °grgen op ploegleider; J. de Koning. E,rdingen; Zoom; W. van Leeuwen, yj.pnisch ad- R. Mtjdema, Amsterdam, Gent' P. viseur; W. de Meyer, Sas,dermari sint Ooms, Amstelveen; G.^utterli Delft; j. Maartensdijk; R. va" q Ravensten, Roelfs, Amsterdam.ge ijzendijke; Eindhoven: K. van Tate- lfove^ Vlissingen; L. Verstraete, Hoofdplaat. Reserve: A. Jurgers, Bergen op Zoom r-i„Vi De technisch adviseur van de „Club van 100" Rein MiJdema zal fungeren als technisch adviseur Kort voor de wedstrijd %ai aan cie nana van wind, waterstand, en temperatuur de tactiek van het vissen worden bepaald De Eindhovense hengelspecialist Van Rooy heeft het afgelopen jaar een reukolie ontwikkeld, die de vis lokt. Besloten is deze reukstof in Heist niet te ge bruiken. De ploeg wil niet de aam hebben door een technisch foetje een voordeel te hebben. Met deze reukone zouden de laatste maanden prachtige vangsten zijn gemaakt. Zij is echter niet in de handel. De gemeenteraad van Culemborg heeft donderdagavond besloten het Jan van Riebeeck-huis aldaar aan te ko pen. Over de bestemming van dit ge bouw, dat tezamen met enkele andere panden een koopsom vertegenwoordig de van 90.000, is tijdens de raadsver gadering niet gesproken. Het Jan van Riebeeck-huis is al enig^ jaren onbewoonbaar verklaard. G®* vreesd werd, dat het verloren zou gaart» indien het- niet in handen van de ge meente kwam. 's GRAVENHAGE 5 juni bevoegd heid heilgymnastiek en massage L. Dijkshoorn te Amsterdam, H. G. Even te Enschede, W. J. van der Graft te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 5 juni Rijks kweekschool: Eindexamen tweede leer- kring: H. v. Veen, W. Harland, R. A. V. Midde, H. J. Zigtema, K. Oranje, J. M .Slijkhuis, Th. C. Vierhout, H. L. Hendriks, B. S. Meeng, R. Th. W. Mey er, S. A. V. M. Demei. A. Dalhuisen, J. de Boer, W. H. J. Arendsen, P. A. de Bloois te 's Gravenhage, P. Hogervorst, M. G. J. I. Kwestro, P. J. J. V. Weer- lee, M. Ober, C. G. J. Reizevoort, E. D lursma ce Leiden. 's-GRAVENHAGE, 6 juni Heil gymnastiek en massage de dames K- Bouman, Rotterdam; A. B. H. GrooterS, Amsterdam; mevr. J. Grotenhuis-Hogen- kamp, 's-Gravenhage; H. M. M. Hac- foort, Nijmegen; G. E. J. Hietkamp, Rot terdam; M. Hilhorst, Arnhem; J. C- Hoitsma, Haarlem. NIJMEGEN, 5 juni. Kand. psycholo gie: pater C. A. J. v. Ouwerkerk C.ss.R- cum laude, Nijmegen; G. M. N. Brauh, Katwijk aan Zee; doet. rechten: M> C. M. Goossens, St.-Anthonis en G. A' L. Sas, Deest. REUVER (L.), Kweekschool „H. Hap Geslaagd "c-r L.O. tweede leerkrin® de dames: O. L. d'Arnault, Aruba; pr' Theomare, Baexem; M. A. E. Bax, Lee a'. de; W. Th. M. Berentsen, Doornenbu»' Zr. Ma Hubertien, Tegelen; J. C. J Broos, Baarle-Nassau; E. M. Cicilia, o naire (K.-A.); C. W. B.Dirka, Ro<^; mond; B. J. M. v. Helden, RoerrnonfJ; M. W. J. Janssen, Helden; C. W L. v. Keulen, Rotterdam, A. G. M. K-i Gunnewiek, Lichten oorde: E. F. Pangkalpinang (Ind.) A. M. oop Volendam; S. Maduro, Aruba; A- - Marijnissen, Rotterdam; Zr. Miche- Baexem; S. Orman, Aruba; PK PLmj., Peeters, Swalmen; H. M. H. Sch Maasniel; Jh. M. C. Smijers, (Gld.); J. L Theunissen. Reuver Pdfi XXX De Franse kunstenaar ersf Manessier uit Parijs heeft de de prijs van 2.000 zw. fr. gekregen^ prqs van z.uuu zw. u. :,„0r ti eerste internationale triënnale v ciie kleurde grafische kunst in GJ (Zwitserland). Een derde prus w W. Elenbaas uit Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6