Veertig miljoen gulden extra-premie Voor 20.000 eisen woningen voor arbeiders Natu-raLax De Sneeuwmannetjes De Koningskeuze De maandagse beurs in het K.rela£ehuis Schoolverlatersaetie voor meisjes weer een succes Visserijen Kruiswoordraadsel De ontembare NAAIMACHINES ERIC DE NOORMAN Pater L. Verhagen 25 jaar priester Consistorie in het Vaticaan In België Gaston Eyskens formateur Zomerconcerten van N. Ph. Orkest Uitvoering zangleerlingen Mej. Annie Bonarius M DINSDAG 10 JUNI 1958 Bouwfonds Ned. Gemeenten vraagt Huldiging door confraters, leraren en leerlingen Hardnekkige verstopping? Pallium voor mgr. A If rink aangevraagd Engelse zwemmers in Haarlem ten bate van de Nederlandse Stichting voor het gebrekkige kind op zondag IS juni 2.15 uur, in de Stadsschouwburg, Haarlem "-geroerd wordt het zangspel: van GEERTRUIDA VAN VLADERACKEN Na de pauze: eveneens van GEERTRUIDA VAN VLADERACKEN Prijzen der plaatsen f2.-, f 1.50 en f 1 Kaarten verkrijgbaar aan de Stadsschouwburg op vrijdag en zaterdag a.s, en zondag vóór de uitvoering. bedrijfsvoetbal EEN MODERNE COIFFURE Molendijk - Dameskapper ENGEL, Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 Geen visserij dag in Duitsland Irissen Diversen Jaarfeest Kruideniersbond R.K.T.T.V. „Oranje Zwart" ZOMERWATERPOLO- COMPETITIE UMUIDEN V ELSEN -N OORD VOOR ALLE BEJAARDEN BEGRAFENIS VAN J. VAN ZUTPHEN - noot 8 9 10 11 135 Zonder onderbreking stormen Eric en zijn ruitertroep voort over de vlakte recht op de burcht van de Bohuslaners aan. De Noorman beseft, dat hij geen minuut, geen seconde verloren mag laten gaan; het leven van zijn trouwe, dappere vriend de kleine Skalde staat op het spel, Voortdurend pijnigt hij zijn hersens met de vraag, hoe de Skalde te bevrij den. Tijd om belegeringswerktuigen aan te laten voeren is er niet, hij zal het met zijn ruiters tegen de zware muren van de burcht moeten opnemen. En Erwin en Svein, wat willen die beginnen met hun tweeën tegen deze sterke vesting? Ongeveer dezelfde vraag heeft Svein Langtand onder het voortrijden keer op keer zijn jonge makker gesteld. Aanvankelijk wilde Erwin niet luisteren naar Sveins gemopper, maar de tegenwerpingen van de Sakser hebben toch hun uitwerking niet gemist. Op een gegeven ogen blik houdt de jonge Noor zijn paard in en staart fronsend voor zich uit. „Je hebt gelijk, Sakser," gromt hij hees. „Wat kunnen wij doen? Een list bedenken om binnen te komen in de burcht, doch jij hebt daarvoor geen hersens en ik ben klaarblijkelijk te opgewonden." Svein begint veront waardigd te pruttelen, maar voor hij antwoord kan geven ontwaart hij ach ter zich een stofwolk die snel groter wordt. „De Noorman," stoot Svein opgelucht uit. „Die weet er wel iets op." Even later zijn zij omringd door de ruitergroep. Tijd voor een begroeting is er amper. „Hoe wilt ge de burcht nemen, Noorman?" gromt Svein. „Zeg het eens even." „Ik weet het even min als gij," is Erics ernstige antwoord. „Ik weet alleen, dat wij snel moe ten zijn. Al zouden wij vleugels hebben, dat nog is de kans groot, dat wij I te laat komen." In een brief aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid merkt het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten op, dat tengevolge-van de ge stegen bouwkosten en de verhoging van het rentepeil steeds minder kleine spaarders (arbeiders en kleine zelfstan digen) er toe kunnen komen via het Bouwfonds een eigen woning te stich ten. Deze categorie is dermate ontmoe digd, dat van de thans tot het Bouw fonds toetredenden niet meer dan 5% behoort tot de arbeiders en de met hen gelijk te stellen groepen. De meeste deelnemers van het Bouwfonds hebben een inkomen van f7.000 en meer. Een eigen woning is thans nog slechts voor de beter gesitueerden bereikbaar. Het Bouwfonds wijst er op, dat de bouw van eigen woningen voor arbei ders en kleine zelfstandigen evenzeer het recht heeft op het predicaat „so ciaal" als de woningwetbouw (huur- woningbouw). Het gaat hier immers om woningbouw voor bevolkingsgroe pen, die in samenstelling gelijk zijn aan die, waarvoor de woningwetbouw be stemd is, en het betreft hier in grote lijnen ook dezelfde soort woningen. De redenen, die pleiten voor rijks- steun bij de sociale huurwoningbouw (woningwetbouw) zijn evenzeer van toepassing op de sociale eigen-woning- bouw. Er valt geen reden aan te geven, waarom het rijk voor deze twee vor- men van sociale woningbouw, wat de financiële faciliteiten aangaat, met twee maten zou moeten meten. Teneinde de sociale eigen-woning- bouw weer enigszins op gang te bren gen acht het Bouwfonds het onontbeer lijk, dat voor 20.000 eigen woningen, bestemd voor arbeiders en met hen ge lijk te stellen groepen, een extra-sub sidie wordt gegeven van f 2.000 per wo ning. Zij acht de uitgave van 40 miljoen gulden voor de bevordering van het eigen-woningbezit voor de kleine man verantwoord besteed. Het schrijven van het Bouwfonds doet nog eens duidelijk uitkomen, dat een bouwprogramma van 4J.UUU woningwetwoningen en 40.000 premie- woningen schromelijk tekort schiet in de eis, dat de woningproduktie moet beantwoorden aan de behoeften van de verschillende categorieën van ons volk. Premiewoningen komen prac tised alleen beschikbaar voor de klei ne categorie welke over de middelen beschikt om een woning te kopen of te laten bouwen. Blijkens de vele leegstaande, nieuwe, premiewonin gen is in de woningbehoefte van deze categorie reeds voorzien. De regering zal er dus naar moeten streven, de premiebouw ook, en in de allereerste plaats, dienstbaar te maken voor de huisvesting van niet- of minder ka pitaalkrachtige categorieën van ons volk. Uit het schrijven van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten mag men de conclusie trékken, dat deze in een groot deel van ons land werk zame instelling over gegevens en in formaties beschikt waardoor zij de mogelijkheid aanwezig acht om voor 20.000 arbeiders en kleine zelfstandi gen de financiering van de bouw van een eigen woning ter hand te nemen, Een latente spaar-capaciteit kan wor den geactiveerd, mits de regering bij zondere financiële faciliteiten ver leent. Zowel uit een oogpunt van leni ging van de woningnood als uit dat van bezitsvorming verdient de sug gestie van het Bouwfonds alle aan dacht. Met een bedrag van 40 miljoen zou men de bouw van 20.000 eigen-wo ningen voor arbeiders en kleine zelf standigen kunnen verzekeren. Maat regelen in deze richting verdienen onzes inziens de voorkeur boven een vergroting van het contingent wo ningwet-woningen. Ten eerste om fi nanciële redenen (een woningwet woning vergt een overheidsfinancie ring van plm. f 15.000; een veelvoud derhalve van de voor de bouw van een Hgen-arbeiderswoning uit te ke ren premiemaar ook omdat men daardoor de tendens afremt om via de woningwet-bouw te komen tot een gigantisch woningbezit van de collec tiviteit. Advertentie In de kring van confraters, leraren en leerlingen van het Triniteitslyceum en van het Mendelcollege heeft gister avond pater L. Verhagen, prior van het Augustijnenklooster te Haarlem, zijn zil veren priesterfeest gevierd. In de St.- Josephkerk aan de Jansstraat te Haar- lem droeg de jubilerende pater een plechtige H, Mis op, geassisteerd dooi de rectoren dr. M. van Straaten en V. Hutjens. Presbyter was subprior N. de Wit. Het koor, gevormd door leerlingen van de beide scholen zong de mis in u voor jongenskoor en orgel van Louk Me lissen onder leiding van Andre Kaart, aan het orgel begeleid door de compo nist. De feestpredikatie werd gehouden door pater C. Herraets uit Amsterdam, die refererend aan de woorden van ae H. Augustinus sprak over het Priester schap en de herdenking van de Fries- terwijding. „Vandaag herdenk ik m«n wijding en ik voel de last die mij op de schouders werd gelegd nog even zwaar ondraaglijk zonder een bijzondere nuip Pater Herraets riep daarom zijn audi torium op, wanneer men een priester ziet, niet te letten op de mens, maar op Degene die in hem is. In gebouw St. Bavo aan de Smede- straat werd na de H. Mis een bijeen komst gehouden, tijdens welke de jubi lerende prior door pater dr. Van Straa ten, door een van de leraren en door twee leerlingen werd toegesproken. De rector van het Triniteitslyceum belicht te uitvoerig de eigenheid, de individuali- teit de „onherhaalbaarheid" van de mens. „Ieder heeft zijn eigen persoon lijkheid; niemand gelijkt op een ander; ieder geeft datgene wat in hem gelegd Is een bepaalde kleur." Sprekend over de persoon van pater Verhagen zei hij: U hebt dat onherhaalbare duidelijk ge steld. Er is er maar een, die het Pries terschap op die wijze heeft gerealiseerd. U hebt het mogen verwezenlijken m uw eigen persoon; in Uw eigen individuali teit." De rector dankte de jubilaris voor al hetgeen hij gedaan had voor de schoolgemeenschap en hij wenste hem geluk met zijn zilveren priesterfeest. Namens de lerarenkorpsen van de beide scholen voerde drs. H. Prenen het woord. In zijn speech, stelde hu m ae vorm van een gedicht de roeping van de prior tot het Priesterschap in hel licht. Als blijk van waardering voor diens werk bood de heer Prenen pater Verhagen een boekwerk aan. Frans Kroon, vertegenwoordiger van de leer lingen van het Triniteitslyceum zag de jubilerende pater als een vriend, die ondanks de hoge positie die hij in het kloosterleven inneemt, de leerlingen van de scholen zeer nabij is. Ruud Schram, representant van de leerlingen van het Mendelcollege sprak er zijn vreugde over uit het zilveren Priesterfeest mei pater Verhagen te mogen vieren. Van beide sprekers mocht pater Verhagen een boekwerk in ontvangst nemen. Pater Verhagen sprak na een sublie me voordracht van de heer Albert Vo gel uit Wassenaar enkele woorden van dank. Sprekend over het Priesterschap zei hij, dat de kern daarvan ligt in het zich volledig, zonder enige reserve, ge ven aan God. Vanmorgen droeg de jubilaris m de kapel van het Triniteitslyceum aan de Ziilweg een H. Mis op. Later op de dag recipieerde hij in da kantine van de Schooi voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel I Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan functioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) fl. 1 35 Vanmorgen om half tien is in het Vaticaan een geheim consistorie be gonnen, waarae... alle in Rome aanwe zige kardinalen, de 13 curie-kardinalen alsmede de kardinalen Agagianian (Si cilië) en Tapponni (Antiochië), hebben deelgenomen. De agenda van dit consistorie, het 25ste in de regering van deze Paus, houdt, voor zover bekend geworden is, geen kardinaalsbenoemingen in, aldus meldt het K.N.P. We, hebben Paus en kardinalen zich uitgesproken over de heiligverklaring van Carolus van Sez- ze, een Italiaans Franciscaan en van Joaquina Vedruna de Mas, eens Spaan se kloosterzuster, die beiden vermoede lijk nog voor 1 november van dit jaar heilig verklaard zullen worden. Tijdens het openbaar consistorie, dat op het geheime consistorie volg de, was er gelegenheid voor de ver tegenwoordigers der verschillende kerkprovincies in Rome, hun wensen kenbaar te maken. Mgr. dr. Jos Da- men, procurator van het Nederlands episcopaat heeft Z.II. de Paus ver* zooh het pallium te verlenen aan de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink. Over enkele dagen zullen de postula- toren zich in het Vaticaan verzamelen om de door de H. Vader toegezegde Pallia uit de handen van kardinaal Ca- nati voor hun aartsbisschoppen in ont - -Tst te nemen. (Van onze Brusselse corresponmt) BRUSSEL, hedenmorgen Koning Boudewjjn van België heeft gistermiddag de oud-eerste-minister Gaston Eyskens, professor aan de Leu vense universiteit en voorzitter van de C.V.P.-fractie in de vorige Kamer, met een formatieopdracht belast. In een on derhoud met de pers drukte de heer Eyskens de hoop uit, dat hjj bij de po litici van de andere partijen een ruim begrip zou ontmoeten met het oog op de vorming van een regering die de oplossing van de fundamentele proble men in haar program zal kunnen schrijven. De heer Eyskens wilde geen enkele regeringsformule uitsluiten, ^maar hij was van oordeel dat een drie-partijen- coalitie minder waarschijnlijk was, daar zij door geen van de drie partijen gunstig werd beoordeeld. De formateur beschouwde als een van de belangrijk ste taken van de toekomstige regering het land te bevrijden van de hypotiieek van de schoolkwestie. Zowel bjj de so cialisten als bij de liberalen be- aan nog steeds meningsverschillen omtrent de wenselijkheid met de C.V.P. m ae boot te stappen. In beide PartSfiL.„Jr er voorstanders van een oppositienuui - In de komende maanden zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest een aantal zomerconcerten verzorgen, welke onder leiding staan van Henri Arends en Marinus Adam. De concer ten vinden plaats op donderdagavonden. Het eerste concert wordt gegeven op 19 uni. Onder leiding van Henri Arends zal met solistische medewer'i'ng van de pianiste Tiny Kaiser worden uitge voerd de Ouv. Cyrano de Bergerac van Wagenaar, het pianoconcert in A gr.t. van Lizt en de 4e (Italiaanse) symfo nie van Mendelssohn. Het concert op 26 juni o.l.v. Marinus Adam vindt plaats met solistische mede werking van de violist Jo Juda. Uit gevoerd worden Chaconne van Purcell, Sinfonia pastorale van Tartini, Viool concert in A gr.t. K.V. 219 van Mo zart en Symfonie no. 6 (Pathétique) van Tschaikowsky. De pianiste Janine van Mever is soliste op het zomercon- cert van 3 juli, dat eveneens onder lei ding staat van Marinus Adam. Op het programma staan Haydn-variaties van Brahms, Pianoconcert in a kl.t. van Grieg en Symfonie no. 5 (uit de nieuwe Wereld) van Dvorak. Van half juli tot half augustus gaat het orkest met vakantie. Het eerste concert na da vakantie op 21 augustus brengt een herhaling van het op een jeugdconcert uitgevoerde concert van 2 piano's van Hans Osieck. De compo nist en Leendert Huges zijn in dit werk solisten. Marinus Adam opent het con cert met Kaleidoskoop van Guillaume Landré. Na de pauze volgt de 4e symfo nie van Schumann. Op 28 augustus is de solo-cellist van het Rotterdams Phil harmonisch Orkest solist in het cello concert van Saint Saëns. Verder wor den uitgevoerd Ouv. Le Corsaire van Berlioz en de vierde symfonie van Beet hoven. Ook dit concert wordt geleid door Marinus Adam. Op 4 september zal het orkest weer onder leiding staan van Henri Arends. Soliste is de sopraan Laura Cormonte, die dezer dagen met groot succes op trad in de opera „Der Wildschütz" van Lortzing. Zij zal enige aria's zingen uit opera's van Wagner en Verdi. De uit te voeren orkestrale werken zijn Voor spel le en 3e akte Lohengrin van Wag ner, Symfonie no. 5 van Franc en Ouv. La Forza del destino van Verdi. Het laatste zomerconcert wordt geleid door Marinus Adam. Solist is de pianist Jean Antonietti. Dit concert zal plaats vin den in de Stadsschouwburg. Geopend wordt met de Abschiedssymfonie van Haydn. De solist speelt het le piano concert van Beethoven. Na de pauze volgt de 2e symfonie van Saint Sevens. De New Port Swimmingclub uit Wa les is met de boottrein in Haarlem aan gekomen en op het station verwelkomd door de heer G. Voogd, voorzitter van de Stichting Sportweek Haarlem. Enke le dagen zullen de leden van deze ploeg, onder wie enkele prominente zwemmers, de gasten zijn van de Haar lemse zwem- en poloclub „De Water ratten". Woensdagavond worden in Stoops' buitenbad, in het kader van de Sportweek Haarlem, internationale zwemwedstrijden gehouden en.zullen zij met de Haarlemse zwem- en polospelers hun krachten meten. Advertentie (Prinses Zwanedons) De uitslagen van de in de afgelopen week voor de bedrijfsvoetbalcompetitie in Haarlem gespeelde wedstrijden lui den: Afd. A: O VNVW 1 1—5, OCS- DDS 107, SVOW 1—Nebima 1 23. Afd. B: DDS 2—Tramvogels 32, SVOW 2—VES 1—1, HvL—Wilbert uit gesteld. Afd. C: GIH-VVV 2 4-2, Vribo- Nebima 2 22, HSMHilco 52. Stand der ranglijsten per 8 juni: Afd. A: DDS 1 36, Nebima 1 36, VVV 1 3—4, SVOW 1 3—4, OVN 5—2, OCS 5—0. Afd. B: Wilbert 3—6, DDS 2 5—6, Goby 24, Heeremans v. L. 2.4, VES 43, SVOW 2 41, Tramvogels 4—0. Afd. C: HSM 4—8, GIH 3—6, Nebima 2 5—5, VVV 2 5—3, Hilco 2—2, Vribo 3—2, HAC 4—0. Programma komende week is als volgt: Afd. A: dinsdag 10 juni: SVOW 1 WV 1; donderdag 12 juni: DDS 1— Nebima 1. Afd. B: woensdag 11 juni: Tramvogels SVOW 2; donderdag 12 juni: VES— Heeremans v. L.; zaterdag 14 juni: Wil bert—Goby, 4 uur; DDS 2 vrij. Afd. C: dinsdag 10 juni: Nebima 2 GIH; vrijdag 13 juni: Vribo—Hilco. Advertentie met een PERMANENT gelijk natuur. Geen luxe prijzen Schoonheidssalon annex Parfumerie. SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Telefoon 19706 - Buslijnen 2, 3. 4 en 8. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Smds vijf jaar wordt de traditionele „Tag des Hochseefischers" aan de Duitse Noordzeekust feestelijk gevierd. Gelet op de algemene overbelasting van de mensen in het visserijbedrijf, zowel rederij als handel, en tevens let tend op de huidige ongunstige econo mische positie van het Duitse visserij bedrijf, is nu besloten de „Tag des Hochseefischers" voortaan slechts om de twee jaar te doen plaats vinden. De eerstvolgende Duitse visserijdag zal dus gehouden worden in 1959. Behalve een uitermate fraaie collec tie enkele en dubbele anemonen, waren het wederom de irissen, zowel bol als plant, die grote vlakken van de keu ringstafels vulden. Naast dat alles stonden er ook weer puikbeste gladio len en nog wat ander zgn. bijgoed, zo dat de liefhebbers hun hart weer kon den ophalen. De anemonen-collectie was van P. Drost, Lisse. Caenen en St.-Bridged in groot aantal, met flinke bloemen, mooie zuivere kleuren en beste stelen, gaven blijk van goede selectieve cultuur. Het waren dezelfde soorten als vorige week; een diploma voor gouden medaille was het welverdiende resultaat. Een paar kleine vaasjes Nabranthus robustus (Zephyranthus robusta), een specialiteit van deze kweker, waren er bij opge steld. De Graaff Bros en S. A. v. Konijnen burg Co., Noordwijk, toonden een vijftal beste Holl. irissen die stuk voor stuk het Getuigschrift van Verdienste verwierven. Het waren Blue Feather, Middelblauw met donkere standaards, zeer fraai; White Beauty, de gouden Yellow Beauty, Amethyst Beauty in wit en lichtblauw, en de mooie zuiver- getinte Lilac Beauty. G. Hommes, Heilo, stelde weer de donkere Wedgwood Ideal ten toon. Het type was opgesteld door J. de Wit Zn„ Bovenkarspel, met een andere don kere soort die de naam Dominator heeft gekregen. Ook P. Aker, Hoogkar- spel had Dominator opgesteld en De Wit nog de blauwe Peter Nason. Een mooie goudgele holl. iris zaai ling liet Cor B. Broeze, Beverwijk zien. De stamselectie White Excelsior van G. Koster, Bovenkarspel, mocht er ook weer wezen, evenals Delight, wit en zeer licht blauw, van G. C. Aarden burg, Beverwijk. Er was nog meer goeds uit „De Wijk" gekomen, n.l. de forse gele Covent Garden, die ook best is om te bossen, zoals H. Duin Zn„ lieten zien. De prachtig getinte Blue Giant van Jb. Eckhart, Uitgeest, ver wierf het Getuigschrift le klasse. Ook in de Noord-Oostpolder worden blijkbaar goede irissen geteeld, zo als G A J. de Vries uit Ens liet zien met de' lichtgeel-met-witte Angel s Wmgs Tenslotte voor wat de bolinssen De treft een sortiment nu"Jr1?er^f1?^HUle" van D. v. Buggenum Mz„ uit Hme gom, de meeste met blauwig witte stan daards in combinatie met lichtblauw (21), citroengeel (12), roomwit goudgeel (22), en citroengeel (18). int. 8 is eenkleurig, nr. 9 lichtgeel en licht blauw en nr. 1 wit met zeer iicni blauw. Deze collectie zullen we nog wel eens terugzien. Van de Hollandse irissen naar Iris bar- bata, il n'y a q'un pas. Het was dit maal Maas Van Stein uit Hillegom die met een flink sortiment voor de dag kwam. Prosper Laugier is bruinpaars met donker paarse vlag, Empress of India, middelblauw, Lotheria, blauw met fluweelpaars. Verder stonden er in het blauwe genre nog Lent A. Wil liamson, Souvenir de Madame Gaudi- chau, Wedgwood en Ambassadeur, als mede de beide lichtblauwen Elisabeth waardig is Minnie Colquit die lilawit is met donkere violette randen. Van de bronzen waren aanwezig Fro, in com binatie met geel, Grace Sturtevant, don kerbrons en zwartpaars, en Quaker La dy, lichtbrons met lila. P v. Veen uit Naaiden had de gelen Desert Song en Ola Kala opgesteld als mede de beide lichtblauwe Elisabeth of Engeland en Helen Mc. Gregor. Zeer mooi was een eigen zaailing van deze kweker, de rose getinte Constant Wat- tez. S. de Goede n.v„ Eist, tiet weder om een grote vaas gemengde barba- ta's zien. P. Bjjvoet Co., Overveen, zorgden i voor een verrassing in de vorm van De kring Haarlem van de Neder landse Katholieke Kruideniersbond viert het jaarfeest dit jaar op zondag 15 en maandag 16 juni. Zondag 15 juni wordt een H. Mis opgedragen „tot zegen in zaken en gezin" in de kapel van het ziekenhuis St. Joannes de Deo aan de Maarten van Heemskerkstraat te Haar lem. In „De Schuylenburcht" aan het Kleverpark wordt daarna een gezamen lijk ontbijt gehouden. Maandag 16 juni vindt om kwart over acht de jaarverga dering plaats in „De Schuylenburcht De heer A. Huissen, econoom en do cent aan de ontwikkelingscursus van de r.k. Middenstand spreekt daarbij over het onderwerp „Conjunctuurbeweging en Conjunctuurpolitiek". Na een spannende barrage tegen Th. Coelen heeft H. Canj els zijn titel van clubkampioen van de R.K.T.T.V. „Oranje Zwart" voor een jaar geprolongeerd. Vooral de verrassend snelle aanval en het hoge tempo waren zijn sterkste wa pens. Mar ja van Geel, als clubkampioene 1958, heeft op de ranglijst ook een goede plaats ingenomen. De barrage-wedstrij den om de vierde, vijfde en zesde plaats werden, na overspelen, gewonnen door R. Bauer. Tijdens de wedstrijd C. Bitter tegen R. Bauer genoten de talrijke aan wezigen van bijzonder mooi spel. R. Bauer kon met zijn solide verdediging de felle aanval van C. Bitter nog juist baas. Oranje Zwart kan het volgend seizoen, waarin het hoopt het vijfde lustrum te vieren, met vertrouwen te gemoet zien. De eindranglijst ziet er als volgt uit: H. Canjels Th. Coelen B. Hommes R. Bauer C. Bitter J. Vosse A. Peterse de beste oranje glad. primulinus Troef. De stengels waren minstens een meter lang; 31 maart, dus goed twee maanden geleden waren ze opgeplant in een koud open warenhuis. Enorm best waren weer de grootbloe- mige gladiolen van A. J. Preyde, Bree- zand, de nu reeds enkele malen achter een verschenen Reve Rose, Hymne La- dies Friend, Friendship en Fairy Queen. J. v. Winsen Zn., Warmond, lieten de vroege bisschopsviolette species By- santinus z.en. De kelkjes waren mooi open, het tegendeel is bü dit soort nog al eens het geval. e mooie rose pyrethrum Pink Ideal van J. de Jong Zn., Aalsmeer, kreeg het Getuigschrift le klasse. P. v. Hens- bergen, Hillegom, was wederom aanwe zig met Allium Neapolitanum, ditmaal vergezeld van de blauwe Triteleia laxa (Brodiaea laxa). G. Winkelaar Zh„ Hillegom, stelden aan de commissie de vraag of de door hen ingezonden allium Rosenbachianum de max-vorm vertoon de. Ze waren zo ver heen dat ze al zaad vormden en daarom zal de com missie wel vergelijking op de proef tuin hebben aangeraden. Een lief uitje zond A. Twaalfhoven van Uitgeest in, n.l. Allium roseum gran- diflorum. Uit hetzelfde centrum van de bjjgoedcultuur kwam P. Rumphorst ter keuring met een viertal Sparaxin, n.l. Fire King, in oranje een der mooiste, de witte Mont Blanc (Alba Maxima), de violette Horning en een variëteit zon der naam, van binnen wit, van buiten violet. Als waarschuwing aan de kwekers liet de bloembollenkeuringsdienst een mon ster crocus zien, besmet met het aaltje Aphelenchoides subtenius. De kenmer ken waren dat de oude knol, die vrij groot blijft, aan de buitenkant zwarte stippen vertoont doch in het (doorge sneden) vlees lichtere vlekken. De aal tjes hadden de bodem van de jonge knol reeds bereikt, doch dat komt eerst later in het gezicht. Een waarschuwing die de crocuskwekers zich ter harte mogen nemen. M. v. Geel 9 H. Booms 10 P. v. Gastelen 11 M. Ruurda 12 J. Horeman 13 S. Geerlings R. Hijnen A. v. Oijen T. v. d. Velden M. Goedemans H. Boxelaar 19 R. Ruurda 20 G. Belle 21 R. v. Daalen 22 R. Houthuizen 23 E. Vissers 22—20 22—20 22—19 22—18 22—18 22—18 22—17 22—16 2214 2213 22—13 22—11 22—10 22—9 22—9 22—7 22—6 22—5 22—4 22—3 22—2 22—1 22—0 De traditionele laatste grote wedstrijd van het seizoen tegen Vitus uit Blaricum wordt zondag 15 juni in Blaricum ge speeld. Tot slot van de dag wordt een bezoek gebracht aan een ontspannings oord in Valkeveen. De touringcar ver trekt om kwart voor elf van het Soenda- plein hoek Pijnboomstraat. HVGB 1 heeft in Utrecht de strijd aangebonden tegen Zwemlust 1 voor de eerste klasse heren van de zomerwater- polocompetitie KNZB. Kort na het be gin moest de HVGBer Boon reeds het veld verlaten. Slechts na veel moeite gelukte het Spaans om de numerieke meerderheid in een doelpunt tot uit drukking te brengen. Door een fout de Zwemlust-verdediging maaKte GB door Meulenberg na Sf^voorzet^ ten van Hogeland gelflK- afworD te ting kreeg Zwemlust een^trafworp^o nemen die benut wer^ HVGB_keeper_ door een, f°", overnemen in de Zwem- Door verkee kreeg HVGB-midvoor Hogeland efn schietkans die door hem benut werd na een snel aangegeven bil van Dekker Slechts het tjjdsig- naai onthield HVGB de gelykmaker. WaterpolcMiitslagen: Uitslagen van de competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond. Heren reserve eerste klas se: GZC 3HVGB 2, 15. Tweede klas se: Neptunus Zaandam 1—VZV 1 2—2. Reserve derde klasse: Neptunus Zaan dam 3—VZV 2, 3—8; DWR 3—HVGB 4, i 24. De V.K.A.J. in IJmuiden-west, die drie jaar geleden het initiatief nam tot een schoolverlatersactie voor meisjes naar het voorbeeld van dergelijke be zinningsbijeenkomsten voor jongens zo als er al meer waren gehouden, ha' daarmee toen waarschijnlijk een pr. meur voor Nederland. De V.K.A.J schoot toen in de roos en nadien is bo vendien de schuchterheid van vele ouders, die vreesden dat hun kinderen zelfs te veel zouden worden voorgelicht, wel verdwenen. Jammer genoeg zijn er nog wel ouders, die menen, dat hun dochter een dergelijke reeks bezinnings bijeenkomsten niet nodig heeft. Jam mer, omdat daardoor enige meisjes dit jaar deze kans hebben moeten missen. Dit jaar hebb^ 2: meisjes aan de Ko^h?e?ien in enkele dagbladen een S llIe.rsc,heM» dat de bejaarden Jl,? opn v_flsen, die zelf de kosten r,nldt ppI? a g niet kunnen betalen en nooit een dag uitgaan in het begin Vav Zin deeenom8 uii kunnen voor rekening V3n de pfttspannin£sporrimi«;«;ip in de gemeente Velsen, eA °sXkkiI maar heel weinig bejaarden zijn die om der deze bepaling vallen, zunJen Qle maar enkelen zijn die van deze uitgaans dag gebruik zullen kunnen maken, ais L tenminste de formulieren die hiervoor worden afgegeven naar waarheid in vullen. Om nu alle bejaarden van 65 jaar en ouder woonachtig te Velsen-Noord in de gelegenheid te stellen om gezamenlijk een dag uit te gaan, heeft zich aldaar een comité gevormd met het doel voor deze uitgaansdag een regeling te treffen. Als tegemoetkoming in de kosten zal voor deze dag een gulden per persoon moeten worden betaald. Het kost vanzelfsprekend veel meer en daarom doet het Comité een beroep op alle inwoners van Velsen-Noord om hier voor een bijdrage te willen storten op gironummer 289361 van G. Jimmink, Schoonoordstraat 5 te Velsen-Noord. Invaliden en zij die hulp nodig hebben onderweg worden verzocht zich niet op te geven. Misschien kan hiervoor later nog iets worden gedaan. Verpleegsters van het sanatorium „Zonnestraal" zullen de dodenwacht betrekken bij het stoffelijk overschot van Jan van Zutphen, dat dinsdagavond in de bondsraadzaal van het gebouw van de Algemene Nederlandse Diamant- bewerkersbond te Amsterdam wordt opgebaard. Op de herdenkingsbijeenkomst, die woensdagmorgen daar wordt gehouden zullen spreken: de voorzitter van de A.N.D.B. en het koperenstelenfonds, I. Mug, minister Suurhoff, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, E. Ver meer, de oud-voorzitter van het N.V.V., E. Kupers, de voorzitter van de Belgi sche diamantbewerkersbond, F. Schoe- ters en de voorzitter van de Algemene Juweliersvereniging, L. Asscher jr. Na afloop der herdenkingsbijeenkomst, die via een geluidsinstallatie ook buiten te beluisteren Is, gaat men te voet naar het Rhijnspoorplein, waar een vaandel- groet zal worden gebracht. Daar wordt de stoet ontbonden. Om twee uur ge schiedt de begrafenis op Zorgvlied. actie deelgenomen, wat zeker een re cord-aantal is. Deze meisjes komen al lemaal uit de eigen parochie. Drie da gen hebben zjj doorgebracht in de leugdsluis. Ze hebben er geluisterd .iar veie en verscheidene inleidingen, nebben er gediscussieerd en vragen jnsteld. Ze hebben er ontspanning ge noten. Ze hebben er lekker gegeten en gedronken. Er was voor sfeer gezorgd door kleedjes op de tafeltjes, door bloe metjes hier en daar en vooral door een goede stemming. Ook de maaltijden wa ren geheel op de jeugd afgestemd, lek ker klaargemaakt, licht verteerbaar en toch voedzaam. Inleidingen op zedelijk, sociaal en cul tureel terrein hebben getracht voor de ze meisjes een brug te slaan van hel tot nu toe ondervonden beschutte le ventje thuis en op school naar het vrije re leven op kantoor, in winkel of be trekking, waar de jeugd ineens volwas sen wordt gezien door zeer velen. Er is in alle eerlijkheid en openhartigheid met de meisjes gesproken. Er zijn geen droombeelden voorgespiegeld en de meisjes, die gouden bergen verwach ten van „als ik eerst maar een betrek king heb," zijn in die verwachting wel wat bekoeld door wat daarover door een inleidster van 24 jaar uit haar eigen ervaringen werd verteld. Een forum heeft zich tenslotte gezet aan de be antwoording van do meest uiteenlopen de vragen. Het forum toonde zich tegen deze overigens nie' gemakkelijke taak geheel opgewassen. Zodat de V.K.A.J. in IJmuiden-west terecht trots mag te rugzien op een geslaagde schoolverla tersactie voor meisjes uit de eigen pa rochie. Vier aanvoer van eaoo0^®^ versfvis*0 Dit Wa nnkeUik had ve?wn de handel oor- spronkeluk h d wt«,a ht waren kisten schelvis, <su kist «mtw fi^n kisten gul en kabeljauw JL v;sten koolvis, 270 kisten verse «'Sten ten makreel, 750 kisten stoi&»50 *LS" kisten schol, 22.500 kilo tong stjjve kabeljauwen. Grote schelvis deed nu 25 tot j iets meer dan zaterdag, groot middel f 22 tot 34, klein middel 23 tot 33, pennen 19 tot 28 en braad 16 tot 25 per kist van 50 kilo. Wijting werd verkocht voor 10 tot 17 per kist van 50 kilo. Grote regels kabeljauw deden 94 tot 60, kleine regels 43 tot f 37 en kisten kabeljauw 65 tot 75 per 125 kilo. Grote tong ging weg voor 2,80 tot 2,60, groot middel deed 2,50 tot 2,80, klein middel 2,30, tong 1 2,20 tot 2,30 en tong II 1,90 per kilo. Grote gul noteerde 20 tot 28, middel 17 tot 27 en torren 13 tot f 17 per kist van 50 kilo. Zwarte kool- vis deed 54 tot 60 per 125 kilo. Witte koolvis deed 87 per 125 kilo. Haring ging weg voor ƒ16 tot 28 per Kist van 50 kilo en makreel voor 18 tot f 24. Schol III werd verkocht voor 16 tot 20 per kist van 50 kilo. Voor de dinsdagmarkt lost de Kw. 101 Nestor een vangst van 550 kisten verse vis. De Kw. 80 Dirk Maria werd ver wacht met 650 kisten verse vis en de VI. 153 met 600 kisten verse vis. De Ma ria van Hattum IJm. 10 was thuissto- mend met 620 kisten verse vis. De Arie Ouwehand Kw. 122 is op weg- naar IJmuiden met een onbekende vangst. De vangsten om de noord zijn slecht. De schepen moeten het doen met 60 tot 80 manden schelvis en andere vis per dag. Horizontaal: 1. stipt - schrede 2. schelm - biersoort 3. rivier in cq N.-Holland - geneesheer 4. werelddeel - schat 5. witte suiker - strijdperk 6. uitstalkast 7 Duitse stad I' gemalen graan 8. Laplandse boot venster O 9. schaakstuk - geen prijs e» 10. voegwoord - zonder voeg 11. havenstad in Rusland - jongensnaam o- Verticaal: 1. vaartuig s - lands gewoonte 2. vaart ver- minderen - vaartuigje 3. lichaamsholte - vochtmaat 4. tiendelig - verbogen lid woord 5. verband- middel - spil 6. maanstand - vrucht 7. vis - bekende opera 8. groente - slaag 9. flink - speelgoed 10. schouwspel - samenge stelde klinker 11. deeg - werpstrik

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2