Hulp aan onderontwikkelde gebieden en levensovertuiging PHILIPS PHILISHAVE Consistorie in het Vaticaan Het Pallium voor Mgr. Alfrink L Examens sceeepvaartberichten) Hulp van de N.O.V.I.Bgoed, maar niet ten koste van zending en missie Het 25ste onder Paus Pius XII M»ziefcgescltieden,is te Utrecht Kanunnik prof. dr. R. Lenaerts Radio en T.V. MARKT- EN VEILINGBERICHTEN 539ste STAATSLOTERIJ 4e klas 14e lijst NEDERLANDS GESPREK CENTRUM Prijsvragen van „Ons Leekenspel" Hoge Franse onderscheidingen Der Wildschütz Vanavond DINSDAG 10 JUNI 1958 PAGINA 4 - n Brandend Maagxnur boort bil U tot het verleden mm vergroten het scheeroppervlak met 4O°/0 Maak kennis met modern gemak, maak kennis met de Philips "Philishave 120" Gegolfde scheersleuven (nieuw!) vergroten het scheeroppervlak met 40°/». Resultaat: beter scheren, sneller scheren, gemakkelijker scheren! Compleet in etui f 50 Persoonlijke noot De staatssecretaris van O., K. en W., mr. Höppener heeft in de amb telijke stijl van de schriftelijke kamerstukken een persoonlijke noot gebracht. De memorie van antwoord op het wetsontwerp op de dierenbescherming wordt door de staatssecretaris voluit onderte kend: René Höppener. Voor vier Rotterdammers Robert Donat overleg, (Van onze speciale verslaggever) De 24e conferentie van het N.G.C., vrijdag en zaterdag op de Pietersberg te Oosterbeek gehouden, had tot thema: „Bijstand aan technisch onderontwik kelde gebieden en levensovertuiging". Tot een algemeen geaccepteerd duide lijk inzicht in deze ingewikkelde kwes tie is men uit de aard van de zaak niet gekomen. Daarvoor zijn de implicaties te veelvuldig en te velerlei. Toch heeft dit gesprek wel verhelderend gewerkt, al was het alleen maar door het onom wonden confronteren van de verschillen de zienswijzen. De studiecommissie had haar voor lopige besprekingen in acht stellingen samengevat, waarover de vergadering, in secties verdeeld, verder discussieer de. Voorop werd, als uitgangspunt, ge poneerd, dat bedoelde technische hulp verlening bij uitstek een vraagstuk van menselijke relaties is en bijgevolg ten nauwste verband houdt met levensbe schouwing. P. dr. H. van Waesberghe S.J. wees er terecht op, dat, wanneer deze mening algemeen zou worden aan vaard, heel wat moeilijkheden van de baan zijn. Een levensbeschouwing is re- ligieus of niet-religieus, maar dit on derscheid is een uitvinding van de Wes terse cultuurwereld. Spreker stelde, dat er in de Aziatische, Afrikaanse en waar schijnlijk ook wel in de Zuid-Amerikaan se landen geen niet-religieuze levensbe schouwing bestaat. Dan moet de hulp- brengende ook weten, dat hij óók al zou hij, wat overigens een illusie is, slechts louter technische bijstand schen ken aan de religie van die volkeren raakt. Eenstemmigheid hierover werd niet bereikt. Vervolgens bepleitte men de noodzaak van een herwaardering op basis van al gemeen menselijke normen in de rela ties tussen de hulpgevende en huipont- vangende volkeren. Wantrouwen, vreemdelingenhaat en opgeschroefde na tionalisme moet worden beoordeeld als onvermijdelijk gevolg van het gedrag van de „koloniserende" volken. De juis- Advertentie bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het mo ment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. te reacties hierop zullen moeten worden geïnspireerd door algemeen aanvaarde en toegepaste menselijke normen. De hulpverlening mag zich niet tot de techniek beperken, die op zich zelf reeds in de onderontwikkelde gebieden een re volutionair karakter draagt daar zij de bestaande tradities aantast. Compensa tie is derhalve nodig evenals een zeke re evenredigheid tussen de hulp op een bepaald gebied en de daaruit voortvloei ende eisen op andere terreinen. Wordt b.v. medisch de kindersterfte bestreden, dan zal men tegelijk voorzieningen moe ten treffen voor voeding, behuizing, on derwijs etc. Wie hier hulp verleent moet bereid zijn de hele weg met de geholpen mens te gaan, hem de kans te geven zijn ei gen creatief vermogen in de verander de situatie tot waakzaamheid te brengen en te beseffen, dat die hulpverleinig zich dient uit te strekken tot een totale structuurverandering van het hele volksleven. Die hulp is beslist noodza kelijk zowel op straffe van anders de bestaande spanningen en haat te con tinueren, zodat zelfs de wereldvrede in gevaar komt, als uit simpel zelfbehoud, dat als een ethische plicht geldt. Het is alleen maar gezond ruiterlijk te erken nen, dat wie goed is voor zijn mede mens óók en daardoor goed is voor zich zelf. Uitsluitend belangeloos willen han delen is een illusie. Multilaterale en bilaterale hulpverle. ning verschillen zich principieel in waardering. Beide wijzen van werken hebben hun voor en tegen. Momenteel wordt in 106 verschillende gebieden ge werkt. Zelfs al zouden alle voorzienin gen op de best denkbare wijze functio neren, dan nog blijven er gapingen, een voudig omdat het het menselijk vermo gen te boven gaat deze immense taak alleen maar goed te vervullen. Men hoe de zich voor perfectionisme. Nadruk werd gelegd op wat men het „charismatische karakter" van de niet- officiële of niet-gouvernementele hulpor ganisaties noemde. (Kerken, zending, missie, universiteiten, vakverenigingen, N.O.V.I.B.). Deze zijn bij uitstek in staat aanvullend te werken waar de officiële instanties te kort schieten, voor al daar, waar deze laatste de persoon lijke aansluiting bij het ontvangende volk missen. Dit is beslist te weinig gewaardeerd door instanties, die hoofd zakelijk in grootte van bedragen den ken. Zendelingen en missionarissen zijn beter geschikt aan te haken bij het volk. Hun benaderingswijze is minder zakelijk en bovendien missen zij de han dicap van de hoge salarissen van de gouvernementele functionarissen. Aangaande de verhouding zending, missie en N.O.V.I.B. werd geëist, dat de N.O.V.I.B. niet met hun werk in concurrentie mag treden. Hoewel de N.O.V.I.B.-hulp onvoor waardelijk toe te juichen is, kan toch „Ono Leekenspel" te Bussum, dat ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan in april 1959 een vierdaags werkcongres organiseert, heeft ter voorbereiding daarop een zestal prijsvragen uitge schreven. De eerste prijsvraag betreft een avondvullend toneelstuk voor het ama teurtoneel. Onderwerp en soort zijn ge heel vrijgelaten. De jury bestaat uit de heer Willem Tollenaar, 'Kees Spierings en Albert Welling. De prijzen bedragen resp. 1000 en 500, waarbij het be kroonde spel volledig eigendom blijft van de schrijver. In de tweede prijsvraag, onder dezelf de algemene voorwaarden, wordt een toneelspel voor de jeugd gevraagd. De eerste prijs bedraagt hier 500, de tweede prijs 300. De jury bestaat uit mej. M. Kupers, dr. Jop Pollmann en Jan Naaykens. Een jury bestaande uit de heren Piet Oomes, Joop Biekmann en André Rut ten zal de inzendinger beoordelen van een prijsvraag voor een stuk verhalend proza. Prijzen 200 en 100. Ook wordt er een prijsvraag voor een liedtekst uitgeschreven. Prijzen 150 en 100. Jury: Gert Helmer, dr. Jop Poll mann en Bernard Verhoeven. Een prijsvraag voor een maskerspel en een voor een poppenspel besluiten de serie. De prijzen voor deze beide op gaven bedragen telkens 200 en 100. De jury voor beide prijsvragen bestaat uit de heren: Mathieu v.d. Heuvel, Lou Hoefnagels en Henk Zoutendijk. De deelneming aan de prijsvragen is geheel vrij. De algemene sluitingsda tum is 1 november 1958. Bij „Ons Lee kenspel". Bussum kunnen nadere inlich tingen worden aangevraagd. Tenslotte vernemen wij, dat „Ons Leekenspel" ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan een reeks subsidie- prijskampen zal organiseren, waarbij zoveel mogelijk gebruik zal worden ge maakt van de in bovenbedoelde prijs vragen bekroonde inzendingen. Advertentie m PHILIPS In de volledige serie Philips droogschecrap- paraten vindt u ook de bekende "Philishave" van f 39.75 fin Nederland al meer dan een miljoen verkocht!) en het apparaat van 41.75, de "Philishave" voor hattcrij en accu. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Gisteren heeft paus Pius XII, zoals reeds in een deel dezer edities is be richt, in de zaal van het Consistorie binnen de Vaticaanse paleizen een ge heim en vervolgens een openbaar con sistorie gehouden, waaraan twaalf in Rome aanwezige curie-kardinalen deel namen, alsmede de kardinalen Fossati van Turijn, Tappouni van Antiochië en Agagianian van Armenië. De be langrijkste aankondigingen tijdens het geheim consistorie waren die over het proces van heiligverklaring van de Ita liaanse zalige Carlo van Sezze O.F.M en de Spaanse Joaquina de Vedruna Y Mas, die weduwe geworden, het in stituut van de Carmel Zusters van Lief de stichtte. Voorts werd aangekondigd welke aartsbisschoppen het pallium zouden krijgen, waarna een lange lijst volgde van de bisschoppelijke en aarts bisschoppelijke benoemingen sinds het - - vorige consistorie in 1954. van haar minder verwacht worden op terreinen waar de menselijke relaties Het was te negen uur dertig toen de de eerste zorg vragen. Er wordt ja en Heilige Vader met gouden mijter en graag geantwoord op de hulp van de I gekleed in de rode pauselijke mantel N.O.V.I.B., maar niet ten koste van'de zaal van het Consistorie betrad. In zending en missie J ZW gevolg bevonden zich de kardinaal- Hoe dit organisatorisch te regelen is I f?!.akens Cana,!-?.n. Ottayiani, de kerke- Utrecht, mgr. Alfrink), 649 bisschop pen (onder wie mgr. Van den Hurk, Medan; mgr. Cobben, Helsinki; mgr. Romeijn, Samarinda; mgr. Teeren- stra, Doumé; mgr. Nierman, Gro ningen; mgr. Jansen, Rotterdam; mgr. Sta verman, Hollandia; mgr. de Heilige Stoel. Onder degenen die bij deze gelegenheid het pallium aanvroe gen was de Utrechtse aartsbisschop, mgr. Alfrink door middel van zijn procureur, mgr. Damen de aarts bisschoppen van Wenen, Westminster, Liverpool, Napels en Poznan. Omtrent half elf hielden de consistoriale advo caten prof. Corsanego en dr. Torre hun pleidooien in de zaak der heiligverkla ring van de zaligen Carlo en Joaquina. Namens de Heilige Vader antwoordde Holterman, Curasao; mgr. Bekkers," i mSr- Bacci in een korte rede, dat de -ttj'Paus op het volgende semi-openbare blijft voorlopig nog een open vraag. In elk geval dient hier de verzuiling ver meden te worden. Er zijn bepaalde din gen, die alleen door zending en mis sie goed kunnen worden gedaan, andere vertrouwt men beter aan de N.O.V.I.B. toe. Er bestaat goede hoop, dat de on langs ingestelde commissie van de N.O.V.I.B., waarin vertegenwoordigers van zending en missie zitting hebben, tot een aanvaardbare oplossing aan. gaande de werkverdeling zal komen. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat er nog steeds mensen zijn, die nood zaak en plicht van de hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden niet inzien, en er afwijzend tegenover staan. Men spreekt zelfs van tegennatuurlijk en on derstreept de gevaren van het opdrin gen van een wezensvreemde cultuur, waarom niet gevraagd wordt. Deze op vatting werd echter vrij algemeen be streden. Anderszijds ziet men wel de grote problemen, samenhangend met de vragen, die zullen opkomen zodra, na uitgebreide en succesvolle technische hulpverlening, de geestelijke ontwikke ling aan de orde is. Er zal nog veel gestudeerd en geëxperimenteerd moe ten worden vooraleer hier de juiste aan pak gevonden is om het volkseigene niet door een zelfs onbewuste westerse beïnvloeding in zijn natuurlijke ontplooi-1 ing te belemmeren. lijke en wereldlijke geheim kamerhe ren, leden van de Anticamera, de op perkamerheer, de geheim aalmoeze nier en de sagrista. Toen de Heilige Vader op de troon hd plaats genomen, deed de prefect der ceremoniën, mgr. Dante, het „extra omnes" horen, waar na allen behalve de Paus en de kar dinalen de zaal verlieten. Na een gebed tot de H. Geest stelde kardinaal Otta viani een beurs, symbool van zijn func tie van camerlengo van het Heilig Col lege, de Paus ter hand, waarna de Heilige Vader deze diens opvolger kardinaal Tisserant overreikte. In het Latijn zette daarop de Paus in korte trekken uiteen, waarom hij dit consis torie bijeengeroepen had. De nieuwe curie-kardinaal Mimmi, oud-aartsbis schop van Napels, kreeg het suburbi- caire bisdom van Sabina en Poggio Mirteto toegewezen, dat vrijgekomen was door de dood van zijn voorganger kardinaal Piazza en kardinaal Costati- ni, kanselier der Heilige Roomse Kerk, de presbiteriale titelkerk van S. Lo renzo in Damaso. Vervolgings ging de Paus over tot de mededeling welke benoemingen er sinds 1954 hadden plaats gehad: dit waren de patriarch van Antiochië der Maronieten, mgr. Meouchi, 121 aartsbisschoppen (onder wie die van Milaan, mgr. Montini, en van De Franse ambassadeur Baron de Beauverger heeft maandagmiddag in zjjn residentie' aan het Lange Voorhout in Den Haag onderscheidingen aan een viertal Nederlanders uitgereikt. De heer W. H. de Monchy, hoofd-directeur van de Holland-Amerika Lijn ontving de on derscheiding van commandeur in het Legioen van Eer, de heer A. C. W. Beerman, president van de Stichting Havenbelangen te Rotterdam kreeg de versierselen van officier in het i.e- gioen van Eer, de heer N. Th. Koo- mans, directeur van de haven van Rot terdam ontving eveneens het teken van officier in het Legioen van Eer en de heer F. W. T. Hunger, secretaris-ge- neraal vaa de Kamer van Koophan del in Rotterdam, kreeg de onderschei ding van ridder in het Legioen van Eer. Voor de ambassadeur de versierselen uitreikte hield hij een toespraak, waar in hjj het belang van Rotterdam als wereldhaven belichtte en de verdiensten van de te decoreren Rotterdammers me moreerde. Tegelijk met me vrouw Hélène Wa- genaarN olthenius, die te Utrecht mu ziekgeschiedenis gaat doe eren, is tot buitengewoon hoog leraar in de muziek wetenschap be noemd kanunnik prof. dr. René B. Lenaerts, professor aan de Katholieke Universiteit te Leu ven. Beiden nemen een deel van de taak van wijlen prof. dr. Albert Smijers over. Pro fessor Lenaerts, die in 1902 te Bornem (provincie Antwer pen) werd geboren, doceert sinds 1944 de muziekweten schap te Leuven, sedett 1949 als ge woon hoogleraar. Hij publiceerdeen kele studiën in boekvorm (o.a. Het Nederlands Poly- phonisch Lied in de 16de Eeuw, 1933) en talrijke bijdragen in buitenlandse vak tijdschriften, die vooral gewijd zijn aan de muziek uit de Renaissance en de Barok. Bekend heid in bredere kring verwierf hij door het hoofdstuk „Van Monteverdi tot Bach", in de Al- gemene Muziekgeschiedenis onder leiding van A. Smijers (1938). Prof Lenaerts is lid van de Kon. Vlaamse Academie, redacteur van de Revue beige de Musicologie, ondervoorzitter van de Antwerpse Vereniging voor Muziekgeschiedenis, en ver tegenwoordiger voor België in het Direktorium van de Internationale Gesellschaft für Musikwissenschaft (Basel). In 1953 gaf hij als research-professor een reeks colleges aan de Columbia Universiteit te New York en aan de University of Cali fornia te Berkeley (U.S.A.). Hij is priester van het Aartsbisdom Mechelen en ere-kanunnik van het metropolitane kapittel van St. Rumoldus in deze stad coadjutor Den Bosch; mgr. Van der Burgt, Pontianac; mgr. Van Milten burg, Hyderabad), negen prelaten „nullius" en een abt „nullius". Ver der bevestigde de Paus de canonieke keuze van tien aartsbisschoppen en bisschoppen van de Oosterse Ritus. Kardinaal Cicognani, "prefect van de Congregatie der Riten, gaf daarop een kort overzicht over het leven van de zalige Carlo van Sezze en van Joaquina de Vedruna y Mas en over het verloop van beide processen van heiligverklaring. Na het geheim volgde het openbaar consistorie, waarop werden toegelaten de consistoriale advocaten, een aantal aartsbisschoppen, de leden van 's Pau sen Hof, de procureurs van 71 aarts bisschoppen en bisschoppen, vele an dere dignitarissen en een beperkt aantal belangstellenden. Negen aartsbisschop pen persoonlijk en 71 procureurs vroe gen het pallium aan, de witte wollen stola met zwarte kruisen geborduurd, welke aartsbisschoppen bij solemnele gelegenheden dragen als symbool van eenheid van priesters en gelovigen met De televisie-reportage van de opvoe ring van „Der Wildschütz" van Lort- zing vanuit Carré in Amsterdam was in het algemeen aanvaardbaar. Ge heel bewonderen konden wij deze uit zending zeker niet. Daarvoor stond de TV-regisseur te machteloos tegenover verschillende voor de hand liggende problemen, als bijvoorbeeld de te ge ringe diepte van het toneel. Erger was dat hj) slechts povere oplossingen wist voor het totaalbeeld, terwijl van een fatsoenlijk detailbeeld meestal hele maal niets terecht kwam. TV-regisseur Ben Mettrop had er zich bovenden in moeten verdiepen hoe zwaar geschminkte personen redelijk op de TV-buis kunnen komen. Ook dat was niet gebeurd, zodat wij een aan tal monsters in de huiskamers te zien krc0en. De gehele uitzending door kre gen wij de indruk dat de beeldregis seur het er maar op gegokt had. Hij bracht maar iets in beeld, zonder zich helemaal te realiseren wat er nu eigen lijk aan de hand was. J. v. S. Voor de K.R.O. speelt vanavond het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum m.m.v. de alt Aafje Heynis en de Kon. Mannenzangvereniging „Apol lo". Uitgevoerd worden de Serenade Op. 16 van Joh. Brahms, het Gesang der Geister über den Wassern van Schu bert en de Altrapsodie van Brahms (40 m 21.40 u.). Het Rotterdams Philh. Orkest speelt voor het Franse Brussel o.l.v. Ed. Flip- se, waarbij Cor de Groot het Piano concert in g kl.t. van Ravel zal spelen. Het orkest speelt no£ de Vierde symfo nie van Bruckner (484 m - 20 u). Voor France III speelt het Omroep Kamerorkest o.l.v. Pierre Capdevielle kamermuziek van Manuel, Milhaud en Strawinsky (280 m - 20.05 u.). consistorie na de mening van het epis copaat gehoord te hebben, zijn beslis sing zal nemen. Dit half openbare con sistorie heeft 16 juni plaats. Met de pauselijke zegen nam de plechtigheid een einde. Dit consistorie is het vijfentwintigste dat door de regerende Paus bijeenge roepen werd. Veertien daarvan waren geheim, zes openbaar, vier semi-open- baar. In de consistories van 1946 en 1953 werden door de Paus nieuwe kar dinalen benoemd. De datum van de heiligverklaring der twee bovenge noemde zaligen is nog niet bekend. Men denkt echter, dat die dit jaar op Allerheiligen zal plaats hebben. Dan zullen in totaal vijfendertig nieuwe hei ligen tijdens de regering van de huidige Paus tot de eer der altaren verheven zijn. Sinds de instelling van de huidige procedure van heiligverklaring in het jaar 1594 werden 206 heiligen gecano niseerd. DEN HAAG, Lyceum v. meisjes, Cou perusplein gymn. A: A. M. Bouwens, F. Daalhoff. Herexamen: 2. Afgewezen: geen. Diploma B: M. Adank, A. Arnold, M. Blaisse, D. Broekman, A. v. d. Horst. Herexamen: 2. Afgewezen: geen. 's-GRAVENHAGE, Staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage: de dames T. G. v. d. Hulst te Utrecht, F. Kal te Amsterdam en J. Klein Hane- veld te Amsterdam. UTRECHT, 9 juni. Kand. geschiedenis: mej. R. Boonstra, Utrecht, doet. rechts geleerdheid: N. de Vries, Maarssen, J. M. Middag, Hilversum, semi-artsexa- men: P. J. A. Baselier, Doorwerth, J Borst, Bilthoven, C. H. M. Brunia, Brunssum, artsexamen: A. Bos, Utrecht, mej. J. C. L. den Duik, Hil versum, C. J. W. Dunnewold, Apel doorn, mevr. J. M. Muller-Leupen, Utrecht, tandartsexamen: C. M. C. M. Schoofs, Helmond, C. J. E. Schqns, Val kenburg, J. Westra, Leiden, kand. In- do-Iraanse letteren: pater J. van Til burg, Arnhem. LEIDEN, 9 juni. Kand. Nederlands recht: mej. 3. A. A. Foklcema te Amers foort, M. van Dunne te Oegstgeest. Doet. geneeskunde: W. A. van Deur zen te Dordrecht, P. R. Francois te Oegstgeest en D. Schurer te Oegstgeest. Semi-artsexamen: W. H. Manger te Delft en H. E. der Weduwen te Delft. Artsexamen: G. J. A. d'Arnaud Ger- kens te Den Haag, t. a. M. Bekema te Rijswijk (Z.H.), E. Cijfer te Den Haag. H. Heering te Zienkzee, c. P. Sieburgh te Utrecht, J. G. A. Stoets te Den Haag en Ph. Weersma te Den Haag. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de economische wetenschappen op proefschrift getiteld: „De vrijhandels zone als economische integratlevorm voor West-Europa" de heer G. H. J. Abeln, geb. te Almelo. Geslaagd: Doet. psychologie mevr. M. de Waal-Wagner, T. v. d. Mey (Amster dam), kand. economie J. Caspers en R. v.d. Pol (Amsterdam). AMSTERDAM. Doet. theologie: ds. H. Brouwer (Holwerd), rechten: D. H. Nij- hoff, E. Korthals Altes en I. H. Schuil- werve (Amsterdam). Argos 10 te R'dam. Cradle of Liberty 10 v R'dam n. M. al Ahmadi Gordias 10 te R'dam. Korenia 10 te R'dam. Overijsei 10 te R'dam. Schiedijk 10 te R'dam Willemstad 10 te A'dam. Alamak 8 v. Santos n. Montevideo. Alhena 10 te Santos. Averdijk p. 9 Miami n. Houston. Axeldijk 9 te Paranagua. Bawean 10 te Philadelphia. Borneo 9 v. Genua n. Casablanca.. Callisto p. 9 Belle Isl. n. Three Rivers. Caltex Rotterdam 10 v. Ras Tanura n. Suez. Carrillo 10 te New York. Ceronia 9 v. Karachi n. Kandia. Crania B v. Port Said n. Curasao. Diemerdijk 8 v. Los Angeles n. Cristobal. Etrema 10 te Tobroek. Fravizo 9 te Dublin. Friesland (KRL) 9 v. Kaap stad n. Pt. Elizabeth. Houtman 9 v. East London n. Pt. Elizabeth. Jagersfontein 9 v. Pt. Eliza beth n. Kaapstad. Karimun 9 te Kuwait. Khasiella 9 v. Aden n. Karachi. Kieldrecht 9 v. Marseille n. Port Said. Munttoren 10 te Ravenna. Poelau Laut p. 9 Sabang n. Penang. Schelpwijk 9 v. Curagao n. Havre. Scherpendrecht 9 v. Mena al Ahmadi tt. Napels. Stad Schiedam 10 te Palermo. Straat Mozambique fl te Kaapstad. Teucer p. 9 Santa Maria (Azoren) n. Tripoli. Waterland 10 te Bahia. Wonosobo s v" Cochin n. Tuticorin. LTssel 9 V. Ponce n. Antw. Caltex Arnhem 9 v. R'dam n. Ras Tanura. Delfland 9 te A'dam Elisabeth B 9 v. R'dam n. New York. Graveland 9 v. A'dam n. B. Aires. Lieve Vrouwekerk 0 v. Esbjerg te A'dam. Almkerk p. 9 Cartagena n. Antwerpen. Giessenkerk 9 te Duink. Helena p. 9 Start Point n. Amsterdam. Hoogkerk 10 te Genua. Kara 10 te Gibraltar. Leuvekerk 9 v. Khorramshar n. Basrah. Limburg 9 v. Singapore n. Port Swettenham. Maasdam 9 te New York. Mapia 11 te Chinwangtao verw. Mississippilloyd 10 te Tj. Priok. Montferland p. 9 Finisterre n. Amsterdam. Mijdrecht p. 9 Malta n. Houston. Ommenkerk 9 V. Bangkok n. Hongkong. Oranje p. 9 Gibraltar n. Southampton. Peperkust p. 9 Las Palmas n. Dakar. Prins Willem II 9 v. Havre n. Bremen. Rotti 9xV. Musi rivier n. Singapore. Saroena 10 te Singapore. Stad Haarlem 9 V. Wabana n. Rotterdam. Stad Vlaardingen 10 te Las Palmas. Straat Banka 9 v. Melbourne n. Hobart. Tjibodas 11 te Hongkong verw. Tomori 10 te Port Said. Willem Ruys 9 te Ponta Delgada. Zeeland KRL 9 v. Singapore n. Belawan. VEEMARKT AMSTERDAM, 9 juni. 227 runderen, prijs p. kg. geslacht, le kw. 3.25- 3.40, 2e kw. 3.00-3.20, 3e kw. 2.70-290. Kalm. 218 varkens, le kw. 2.07-2.10, 2e kw. 2.00- 2.05, zware varkens 1.90-1.95, p. kg gesl. gew. Prijzen lager. 15 nuchtere kalveren 1.45-150 p. kg levend gew. EIERMARKT APELDOORN, 9 juni. Aan voer circa 195.000 stuks. Grote eieren 13.50- 14.25 en kleine eieren 8.75-10.50 per 100 stuks. Prijzen uit 42 noteringen. VEILING POELDIJK, 9 juni. Tomaten A 6.60-6.90, B 6.30-6.70, C j 6.40-6.80, CC 5.70-5.90, Combinatieprijzen tomaten: A 1 f 6.80, A 2 f 6.70, B 6.50, Cl 6.80, C 2 6.50, CC f 5.80, alles per kistje van 5 kg. Druiven: Frankenthaler 4.40-5.30, Seedling 4.60, Aardbeien f -3.00-4,30, Rode Bessen t 5.10, Pruimen f 1.35-2.70, Perziken f 1.20- 1.40, Andijvie 15-29 ct., Spinazie 14-25 ct., Postelein 17-22 ct., Rabarber 6(4-13 ct.. Spitskool 15-18 ct., Prinsessebonen j 2 80- 2.90, Snijbonen 2.50-2.90, Nieuwe aard appelen, grote 52-56 ct., grote poters 57-67 ct., kleine poters 62-71 ct., kriel 53-59 ct., alles per kg. Perziken (3) 43-48 ct., (4) 30-35 ct., (5) 21-25 ct., (6) 11-16 ct., Pruimen 11-32 ct., Paprica 31-43 ct., Bloemkool (6) 25-36 ct., (8) 17-24 ct„ (10) 15-18 ct., (12) 12-17 ct.. Komkommers A 27-31 ct., B 23-26 ct., c 15-20 ct., Netmeloenen 2.20, alles per Stuk. Peterselie 4.75-5.00, per 100 bos. Peen 48-63 ct. per bos. voerE^^KT ROTTERDAM, 9 juni. Aan- en 7iv7 dieren, waarvan 1151 vette koeien voor ens' Noteringen in cents per kg 300-3336 2P7s lik 2e en 3e kw': vette koeien en 168.' 276"290 en 256-272; varkens 172, 170 pe^dov^nE2* 7 7uni' Aardbeien: glas 43-68; koude ern„nnSa sortenn8 68-86, le PAAKDENMARKTPer,i°OSie van 250 gr' Aangevoerd 334 UTRECHT, 9 juni. paarden 1000-1250 ?r«zen: luxe oude paarden 7Óo-9on 80°-U5°. 700-950, 2-jarige paarden paar,dcn 300-475, hitten 600-750, veulens f 2.00-2.20 per kg gesl. Pew s.lacbtpaarden -aarden 2.25-2.50 per kg geaiï£ slacht- paarden j ***-* xvg. gesi - HUIDENTERMIJNMARKT n 9 juni. Stemming: kalm. Omzei l?' Noteringen: okt. 133.00-134.70 (I34.80.1i7i ■i1137.50-139 601 "7-< jan. loo.iu-mo.ou o»:'"" «Pr. 137,5' 139.00 (139.80-140.90), juli 140.70-141.50 mó'nn 143.00). KOFFIETERMIJNMARKT ROTTERDAM 9 juni. Noteringen: juli 207-209 (207-209)! sept. 199-201 (196-198), dec. 190-192 (188ti tan), rnrt. 1841/2-186 (183(4-184(4), mei 179(4- 181 (178-178V2). MAI8TERMIJNMARKT ROTTERDAM, 9 juni. Noteringen: juli 21.25 (21.25), sept. 20.95 (21.15), nov. 20.95 (21.10), jan. 21.00 PEPERTERMÏJNMARKT ROTTERDAM, lUHb Witte. Stemming: kalm. Omzet: ï1 1 o„„ 2lSrmgen: loco 276-285 (279-289), 276~2®i? '279*289'- 3uM 276-285 (279-289), aug. 276-285 (279-289), sept. t/m mei 276-283 (278-283), Zwarte. Stemming: kalm. Omzet- nihil Noteringen: alle onveranderd (170-180) COPRATERMIJNMARKT AMSTERDAM 9 juni. Stemming: kalm. Omzet: nihil. No teringen: 70 (70I/2). GRAANBEURS ROTTERDAM, 9 juni. Binnenlandse granen per 100 kg: peul vruchten: groene erwten boerenschoon 26.00-35,00, schokkers boerenschoon 40.00- 72.00, bruine bonen goede boerenschoon 35.00-73.00. LIJNOLIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 9 juni. Voorl. omzet: nihil. Noteringen: juli 96.60 (96.60), sept. 96.00 (95.75), nov. 95.10 (95.50), jan. 94.00 (94.25). RUBBERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 9 juni. Stemming: kalm. Omzet: 45 ton. Noteringen: juni 2.17 (2.17), juli 2.16 (2.16), aug, 2.16 (2.16), sept. 2.16 (2.16), juli/sept. ,2.16 (2.16), ok.t 2.16 (2.16), nov. 2.16 (2.16), dec. 2.16 (2.16), okt./dec. 2,15i/2 (2.16(4), jan. 2.16 (2.16), febr. 2.16 (2.16), mrt. 2.16 (2.16), jan./mrt. 2.16 (2.16). PEPERTERMÏJNMARKT AMSTERDAM, 9 juni - Witte Serawak. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Noteringen: loco 277—285 280 —289), juni 277—285 280—289), juli 277—28Ö (280—289), aug. 277—285 277—285 280—289), sept. 278—282 280—282), okt. 278—282 (280— 282), nov. 278282 280282), dec. 278—282 (280282), jan. t.m. mei 277—282 278282). Zwarte. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Nol teringen: alle 170179 (170—180). GRAANMARKT AMSTERDAM, 9 juni. (Boerennotering). Haver 28-30.50, Groene erwten 23.50-27.25, Karwijzaad 53-62.75, Blauw maanzaad 175-222.50. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM, 9 Juni. Klei-aardappelen: 35 mm opwaarts: Bintjes 28.00, Bevelanders 22.00-25.00, Furore 28.00-30.00: voor export klei 40 mm opwaarts: Bintjes f 30.00, Alpha 30.00, Furore 30.00; Zandaardappelen 35 mm op waarts: Noorderling 12.00-14.00, Libertas t 12.00-14.00; Voeraardappelen: 1.50-2.00, prijzen per 100 kg. CACAOTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 9 juni. Stemming: kalm. Omzet: 25 ton. Noteringen: juli 393-395 (391(4-393(4), sept. 388(4-389 (386-387), dec. 361-362(4 (360-361(4), Jan. 350-351(4 (349-350), mrt. 341(4-342(4 (340-340(4), mei 340(4-341(4 (338-339(4). (Medegedeeld door de firma C. W. M. Heslenield te Amsterdam). KOFFIETERMIJNMARKT AMSTERDAM, 9 juni. Stemming: prijshoudend. Omzet: 22(4 ton. Noteringen: juli 206-209 (206-209), sept. 200-202 (198(4-200(4), dec. 191(4-192 (189(4-191), mrt. 184(4-185(4 (184-184(4), mei 179(4-180(4 (178-179). VEEMARKT PURMEREND, 10 juni. 10.000 Kippeneieren 12.00-13.00 per 100 St., 2000 Eendeneieren 9.00 per 100 st. Runderen 553 stuks. 210 Vette koeien 2.20-3.30 kg, kalm. 209 Gelde koeien 550-900 st., stug. 90 Melkkoeien f 800-1100 st., matig. 10 Pin ken 340-625 st., stug. 14 Stieren' 675-925 St., matig. 66 Vette kalveren 1.80-2.45 p. kg, 40-65 p. St., matig. 620 Nuchtere kal veren slacht 1.20-1.50 p. kg, matig Nuch tere kalveren fok t 60-130 st., stug. 176 Vette varkens slacht 1.60-1.74 p. kg, goed. Vette varkens zouterij 1.60-1.66 p.' kg' goed' Vette zeugen 1.40-1.54 p. kg, goed. 984 lncgen 7 40-75 st-> goed. Schrammen 60- stn g°ec!- 40 Fokzeugen f 250-350 st.. duur J Schapen vette 70-100 st., stug en stug "en 5apen fok en weide 60-95 st., stug en „uur- Weidelammeren f 40-60 st., stug en uunï' ,Vette lammeren 50-75 st., St., stug. 23 t?8 Bokken en geiten f 10-45 Totaal aantal ,?,arden 450-950 st., kalm. pen en hanen wuen 3521. 2100 Oude kip- 1100 Oude kippen rood f 1-90-2.00 kg. 2.10 kg. 800 Jonge ha„ hanen blauw 1.95- f 1.70-1.80 2.10 kg. 800 Jonge h£,.hanen bla kg. 400 Jonge eenden <bla"w) eenden f 0.80-1.00 st. 5oo J5"2-40 üL- vuue 7.00 st., 1.80-1.90 p. kg. Konijnen 2.00- .40 st. Oude De Britse acteur en lilmspeler Robert Donat is in een Loudens ziekenhuis over leden; hjj is 53 jaar geworden. Donat, die bekendheid verwierf met o.a. de film „Goodbye Mr. Chips" leed al ge- ruime tijd aan astma. Vorige maand is hij ingestort tijdens de laatste opnamen van zijn eerste film na vijf jaar, „The Inn of the Sixth Happiness". Een her- senaandoening schijnt de directe oorzaak van zijn overlijden te zijn geweest. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Wa ters! 9.40 Gram. 11.00 Gram. 11.15 Me- tropole-ork. en klein koor. 12.00 Piano recital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.45 Gram. 15.30 Fluit, cello en piano. 17.20 Interscholair ieugci- toernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gram 18 30 Koorzang. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evan gelisatiesamenkomst. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Caus. 22.20 Amus. muz. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. v. d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA' 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12 00 Or gel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Viool en cello. 16.00 Volksmuz. 16.15 V. d. zieken. 17.00 akantietips. 17.50 Re- geringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 1.9.00 V. d kind. 19.10 Herirmcrnngen aan Wereldkamp. voetbal. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VAR A 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Werelii- kamp. voetbal, rep. 21.05 Metropole-ork. en soliste. 21.35 Hoorsp. 22.10 Wereld kamp. voetbal, nabeschouwing. 2.20 Koorzang. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. VAT1KAAN8E RADIO 4121, 31.10, 25.67 en 196 m: 22.15 Be richten en muziek. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00-17.40 V d. kleuters NTS* h8f VPRO S i0;,wereldkamp. voet- nï»i Rotterdams Philharmo- toneèlstuit. 21'2°-22'50 «et hemelbed, ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.00 Gram. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dansmuz. 15.00 Ork. conc. 15.45 Variété-ork. 16.45 Gevar. muz. 18.00 Lichte muz. 20.00 Gevar. progr 20.30 Nws. en verz. progr. 22.00 Lichte muz. 22.40 Moderne muz. 23.30 Nws. en lichte muz. NDR/WD8 309 m: 12.00 Amus. muz. 13.15 Omr. ork. en sol. 16.00 Oude muz. 17.35 Amus. muz. 20.40 Dansmuz. 22.40 Jazzmuz. 23.45 Pianorecital. 0.10 Gram! FRANKRIJK, progr. Ill (Nat. orogr 280 en 235 m: 12.5 Symf. ork. 13.25 Gram 14.20 Piano en viool. 15.02 Symf. conc. 19.00 Gram. 22.15 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12 34 Gram. 13.11 Strijkkwartet en alt. 1602 Gram. 16.02 Gram. 16.15 Omr. ork 17'l0 Blaas-ens. 18.00 Gram. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sol. 21.10 Gram. 21.30 Omr. ork. 22.15 Pianorecital. 484 m: 12.00 Gevar. muz. 13.10 Gram 14.15 Symf. ork 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.10 Kamermuz. 17.35 Gram. DUITSE TELEV1S1EPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.20 V. d. jeugd 17 40- 18.00 Modepraatje. 18.45 Wereldkamp voetbal. 20.50 Joum. 21.05 Weerber 2110 Balletstudie. 21.30 T.V.-spe) FRANS-BELG. TELEV1SIEPROGR. 16.00-17.30 Wereldtentoonstelling. 18.15 De socialistische gedachte. 18.50 Eurovi sie: Wereldkamp. Voetballen. 20.50 l'ws. 21.15 Onbekend. 22.00 Literair progr. 22.50 Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 17.30 Wereldtentoonstelling 18.45 Euro visie: Wereldkamp. voetballen. 20.50 Act. 21.20-23.10 Zesde etage, T.V.-spel (deel 2). hoge prijzen ƒ2000 9252 ƒ1500 8027 ƒ1000 2259 3018 4642 5762 5825 6223 6784 9019 10211 11332 18751 ƒ400 3073 3502 9044 11039 13787 I5242-}5™,?0271 17656 ƒ200 1649 4177 5254 6350 6613 6968 7845 8732 8943 9334 10546 11432 12030 12580 12787 13739 14640 15557 15603 15997 16743 169S1 17803 18173 18362 18688 18839 19493 20866 21378 pituzKN Van ƒ80.— 1087 120 193 305 321 359 417 850 934 2044 047 087 139 150 152 254 355 443 554 573 585 693 729 931 964 4117 282 296 les lit 351 409 533 590 671 «007 038 059 K)1 109 l| 249 297 404 405 474 488 498 624 633 737 869 881 9o7 6018 096 155 390 636 676 739 858 7130 159 214 298 414 417 472 481 567 584 8013 058 103 328 477 595 599 615 766 852 9016 056 060 063 166 320 328 346 384 396 427 429 445 475 539 841 871 10163 200 248 313 320 583 590 738 800 873 11014 107 380 419 538 669 709 728 738 835 890 915 956 12028 066 172 262 479 585 594 615 695 739 827 867 907 13057 123 205 433 517 606 692 696 749 780 951 14021 038 057 113 372 438 528 621 638 705 733 905 930 942 951 984 15015 144 262 296 389 426 655 673 680 798 934 10050 159 166 378 400 427 657 716 745 850 909 17047 070 153 302 461 651 825 853 854 18037 116 179 198 339 399 437 467 498 544 660 772 19258 284 317 322 331 389 419 428 551 563 611 792 861 876 201S3 20S 300 319 400 448 465 493 607 631 648 750 775 778 820 827 900 914 21017 064 242 294 318 330 341 526 565 567 647 679 700 727 772 837 S69 875 986 991 1008 356 516 762 2051 265 456 695 3003 245 427 757 941 4016 214 369 «48 6018 172 301 424 755 6090 302 598 804 7002 131 243 399 563 844 3018 291 652 909 9046 229 515 805 947 10016 179 427 696 943 11011 392 052 064 078 362 380 392 539 548 559 783 817 881 112 179 184 273 307 312 478 488 497 701 845 861 017 029 069 261 270 357 436 440 463 760 772 781 944 964 027 034 060 216 221 226 460 477 576 678 682 686 019 028 055 184 186 235 309 326 328 469 489 503 804 950 125 210 237 332 340 407 599 f15 634 830 861 862 004 016 024 142 193 199 259 272 278 410 413 437 570 600 648 854 869 917 020 056 057 333 353 414 676 677 679 920 928 938 050 079 086 238 267 274 517 592 658 824 831 862 975 035 039 052 224 255 260 460 477 501 734 761 764 104 164 166 401 464 472 090 095 394 404 573 583 917 936 193 219 317 321 571 579 915 926 104 109 377 400 509 524 795 871 039 090 259 292 588 612 687 695 056 066 238 242 337 341 620 655 256 268 416 440 659 669 870 875 038 039 209 224 307 321 452 473 653 656 925 934 073 098 416 436 698 705 967 098 107 279 339 678 701 866 071 073 279 324 513 582 775 813 176 181 477 479 NIETEN 099 407 643 943 245 330 592 953 152 415 526 873 114 301 615 831 070 263 374 672 280 451 714 902 106 228 368 474 690 941 109 450 721 111 395 709 877 102 350 610 865 204 154 155 332 483 486 492 648 657 742 963 982 248 260 261 345 380 419 606 055 666 958 984 163 223 241 416 423 426 575 581 636 898 904 911 118 140 189 319 342 355 633 638 643 848 880 927 085 121 163 208 280 294 384 385 408 677 6S2 719 290 291 293 459 532 589 716 732 796 907 918 978 117 119 125 231 234 239 371 389 391 47S 519 541 692 757 818 969 988 9S9 149 246 257 455 589 639 810 868 890 147 154 213 415 469 488 737 773 791 900 912 939 109 121 131 353 377 398 64S 6S2 683 883 907 939 324 326 374 520 526 529 559 872 ■13037 204 558 754 956 13045 206 542 792 14013 297 488 709 901 15013 258 543 859 16003 367 538 709 959 17004 319 4S2 706 948 18024 212 395 531) 708 976 19013 207 367 745 29037 276 382 700 21019 350 576 855 567 576 587 S92 918 934 U43 058 072 307 316 366 572 575 593 757 783 838 982 999 055 U59 097 215 222 227 590 604 635 842 863 866 067 080 130 299 300 316 517 535 552 71S 739 752 950 953 991 028 039 092 264 298 308 573 585 593 935 940 961 048 076 082 371 424 436 554 558 612 754 772 801 971 978 068 094 112 320 330 362 542 563 564 712 728 763 958 962 977 1)67 100 128 213 230 270 405 432 435 553 563 581 719 735 754 035 036 050 236 277 303 370 486 548 753 755 S06 076 118 140 303 320 323 461 468 499 730 789 846 028 042 074 362 383 397 619 633 714 914 947 972 589 694 717 762 819 844 957 997 093 095 114 117 123 157 449 473 486 496 501 518 627 644 646 652 689 738 844 878 883 913 945 950 098 122 258 354 656 682 928 956 137 192 327 332 557 562 783 789 127 102 375 446 712 725 971 980 213 226 362 373 573 642 825 859 173 197 492 519 769 771 990 252 267 400 449 655 677 860 861 110 118 129 430 452 489 630 703 726 967 969 978 094 138 140 454 455 464 631 640 645 805 833 887 165 184 208 504 515 521 731 819 835 294 315 325 466 529 530 666 683 696 899 914 935 140 165 203 213 257 269 374 381 382 42b 436 466 597 602 640 670 689 692 772 782 792 849 S83 942 131 134 141 142 177 183 290 318 344 375 387 393 465 481 493 507 515 526 599 600 607 611 620 628 758 790 852 855 862 871 099 313 553 884 116 325 503 887 079 427 739 974 113 147 328 334 573 613 897 972 149 153 335 346 507 554 913 988 132 207 437 462 782 785 149 167 189 335 341 353 620 674 740 987 988 995 249 250 271 350 358 371 558 656 660 996 250 290 321 517 536 569 807 849 85O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4