VIJF EEUWEN HAARLEMSE KUNST BOLSWARD fonkelend juweel in het wonderlijke Friese land Kennismaking met de stad werd een liefde op het eerste gezicht VEEL IS ER VERGRIJSD, MAAR NIET HET LEVEN Deken Zijlstra legt eerste steen van nieuwe katholieke huishoudschool aan Garen- kokerslcade Em.-pastoor C. F. J. Berkemeyer in Mariastichting overleden VERMAARD SPEELS EN VOORNAAM HENSEN Materiële en culturele expansie Ruim 19 jaar pastoor van Haar- lemmerliedeen Spaarndam Uit STAD1 en STREEK DINSDAG 10 JUNI 1958 PAGINA 5 PAARLAARSTEEG 1 Onder St.-Maartens schutse Handel en industrie t f et orgel in de Sint Mar- ƒ-ƒ tini-kerk te Bolsward. X X Het dateert uit 1781 en is vermaard om zijn ornamen tiek en zijn klank. In de kerk concerteert Die Haerlemsche Musyckcamer ter gelegenheid van de opening van de expo sitie Vijf eeuwen Haarlemse kunst" in het raadhuis van Bolsward. X mmwrn. mm MM - j r et fraaie raadhuis van /-ƒ Bolsward (Boalsert), daterend uit 1611^-1616, opgetrokken in renaissance stijl. De toren met carillon heeft door zijn merkwaardige constructie een tegelijk voor name en speelse allure. Het bordes in rococostijl is van la tere tijd, maar stoort het totale beeld toch niet. In dit raadhuis wordt de expo sitie „Vijf eeuwen Haarlemse kunst" gehouden, waarvoor de Vierschaar (de hal), de raad zaal en twee commissieruim ten in het later aangebouwde gedeelte gébruikt zullen wor den. Kunstminnend 17de eeuws raadhuis Kathedraal van Friesland Nelly Groenevelt soliste bij concert van Haer lemsche Musyckcamer in Bolsward Twee-jarig jongetje viel in het water Z0MER-0NDERG0ED RIB-Interlock „TIMA" Super RIB Sterke INTERLOCK Sof tbalwedstrij den in sportweek Internationale zwemwedstrij den Concert Openluchttheater Bloemendaal Beurs van Amsterdam De kuizen aan de door water gescheiden Grote en Kleine Dijlakker te Bolsward vertellen de wan- delaar een lang verhaal in verschillende stij en. Tuit- en trapgeveltjes, het ene met eenvoudige stenen hiezen afgewerkt, het andere met fraai gebeelc ouwde ornamenten bekroond, getuigen van een rij e istorie van de stad Boalsert, een Fries juweeltje, dat onder de hemel van Nederland verloren schijnt te liggen. Naar dat juweeltje zijn wij gisteren op zoek geweest en wij heb ben het gevonden, fonkelend in een prachtige voor jaarszon. Komend van de Afsluitdijk, een imponerend stuk proza in steen en aan beide zijden bespeeld en bezongen door de eindeloze poëzie van het water, reden wij door het vlakke en wonderlijke Friese land naar de stad, die wij tot dan toe alleen kenden als het oord, waar in de vijftiende eeuw pater Brugman, de obser- vante minderbroeder, triomfen vierde als kanselredenaar. Ge kunt wel vermoeden, waarom Bolsward plotseling onze belangstelling had gaande gemaakt. Vanaf 23 juni zal daar in het raadhuis een beeld gegeven worden van „Vijf eeuwen Haarlemse kunst". Twee maanden lang zullen belangstellende Friezen, en verwacht mag worden, dat het er velen zullen zijn, kunstproducten in eigen omgeving gaan bewonderen, die ooit door Haarlemse kunstenaars zijn geschapen. Schilderijen, tekeningen, aquarellen en beeldhouw- en zilversmeedwerk zullen geëxposeerd worden. Veel van dat alles zal geleend worden van het Frans Halsmuseum te Haarlem, andere stukken komen uit het Haarlemse Teylermuseum, het Rijksmuseum te Amsterdam en uit het Mauritshuis te sGravenhage. De inrichting is geheel in handen van de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal maandag 23 juni in Bolsward present zijn om de tentoonstelling te openen. Die Bolswardse dag zal nog meer een Haarlems accent krijgen door het concert, dat Die Haerlemsche Musyckcamer 's avonds in de Sint Martinikerk zal geven onder leiding van André Kaart. Wij waren dus in Bolsward. En onze kennismaking met de stad is er een geworden van liefde op het eerste gezicht. Een verrassende rust en een degelijke pronkzucht weerspiegelden zich in het water van de grachtjes. Wij voelden ons een gelukkig man, die op zijn gemak de v?rkeer*b k°n °Pnemen zonder de angst ieder ogenblik door een razend Ktnd wiii^P-on8en te kunnen worden. Bolsward zouden wij een zondagse °emen, sereen en welvarend. Toen wij later op de dag tegenover de gemeentesecretaris, de heer D. Sandstra, van onze eerste indruk ken vertelden, reageerde deze met een hij na verontschuldigend gebaar. Er is hier geen zwaar verkeer, zeide hij. alles gaat via de randwegen. Wij hebben hem daarmede gefeliciteerd en spijtig be- yacht, dat de oude stad Haarlem (wie v_„ "hoe lang nog) geteisterd zal blij- en door een vloedgolf van doorgaand verkeer, dat straten en pleinen taboe ïjaakt voor een eerzaam wandelaar. In Bolsward kunt ge nog wandelen en kij ken En van uw tocht zult ge geen spijt hebben. Het heeft een volkomen eigen karakter en is met geen enkele Hol landse stad te vergelijken. Ge zijt vol komen een vreemdeling, die mooie ont dekkingen doet en met kostbare herin neringen huiswaarts keert. Bolsward heeft het recht met zich zelf te pronken en te coquetteren in gezelschap van zijn gasten. In j*e twaalf eeuwen van zijn bestaan is bet onder de schutse van Sint Maar- Vvn' de bisschop van Tours, zichzelf ge- sijven. Eertijds Hanzestad van profes- "hgfctelegen aan de Middelzee, is het centred tot een belangrijk streek- struise1- dat beheerst wordt door de zijn zaa^Jjt Martini-toren, welke met dacht Vo0,ak reeds van verre de aan- Ge moet opeist' ling maken ai?ter niet dezelfde vergis- De stad is geen dro merig plekje, dat geborgen ligt onder de sluier van het verleden. Veel in de stad is vergrijsd, maar niet het leven. Dat werd ons duidelijk tijdens het ge sprek met de heer Sandstra. Bolsward telt thans 8250 inwoners, van wie en dat is uniek voor Friesland 39% ka tholiek is, 31% Nederlands Hervormd, 14% Gereformeerd, 2% Doopsgezind, terwijl 14% bj geen kerkgenootschap is aangesloten. De stad is een typisch streekcentrum met een de enige in Friesland katholieke gemengde H B.S., een Rijks Hogere Zuivelschool, een Christelijke Landbouw Huishoud school, een Lagere Technische school, vier lagere en vier ulo-scholen. D- middelen van bestaan worden vooral gevonden in de handel en enige industrie. De sterke binding met de agrarische sector geeft met name de verzorgende bedrijven een be langrijke plaats in Bolsward. Ondanks de welvarende indruk, die de stad maakt, heeft het gemeentebestuur met tal van problemen te maken. En nu .5- doelen wij niet op de traditionele moei lijkheden zoals de woningbouw (het relatieve woningtekort bedraagt 200) en de sanering van enkele vervallen buurt jes. Maar wij duiden op een probleem, dat in Friesland sterk spreekt: het scheppen van werkgelegenheid om te voorkomen, dat vooral de jongeren naar het Westen trekken. In Bolsward is het opvallend, dat de jeugd tot en met zes tien jaar een bijna overheersende groep vormt. De gemiddelde arbeidsreserve voor de streek, waarin Workum en Wonseradeel begrepen zijn en welke 25.000 inwoners telt, bedraagt 6%. De trek naar het Westen wil Bolsward op vangen door het aantrekken van lichte industrie, waarin de jeugd later binnen de eigen omgeving haar werkkring kan vinden. Daartoe is vanwege de gemeen te een industrieterrein bouwrijp ge maakt. De gemeente heeft echter even goed begrepen, dat materiële voorzie ningen alleen niet voldoende zijn. Bolsward ligt ook cultureel exclusief en kan zonder bijzondere activiteiten de ontwikkeling van de andere gewesten niet bijhouden. Binnen het kader van een kunstkring worden er in het win terseizoen concerten, toneelvoorstellin gen enzovoort georganiseerd, terwijl in de zomer het accent valt op een belang rijke tentoonstelling. Reeds meer dan tien keer is zo'n expositie georgani seerd. De ene keer was zü gewijd aan „Het dier in de kunst", de andere keer aan de Limburgse kunst en een volgen de maal werd de belangstelling ge vraagd voor de Friese kunst. Bolsward gaat dus van het gezonde standpunt uit: als onze mensen niet in de gelegenheid zijn naar de kunst te gaan, zullen wij haar hier halen. Zo is het niet te verwonderen, dat dit jaar de keuze op Haarlem is ge vallen, te meer daar de burgemeester van Bolsward, mr. J. A. Geukers, die wij gisteren helaas niet konden treffen, een geboren en getogen Haarlemmer is. Hij weet, wat Haarlem te bieden heeft, en de Friezen zullen naar onze over tuiging niet teleurgesteld worden. Te genover de heer Sandstra hebben wij de mogelijkheid geopperd in Haarlem eens een expositie te organiseren van kunst uit Bolsward. Hij glimlachte met de mededeling, dat Bolsward, ondanks de vele kunstenaars (edelsmeden en gra veurs), die het in de loop der tijden heeft gehad, niets meer te bieden heeft. De produkten zijn te zeer her en der verspreid om er nog een acceptabele expositie van in te richten. Hoogstens zou het mogelijk zijn in Haarlem een tentoonstelling van Friese kunst te or ganiseren, een mogelijkheid, die wij gaarne gerealiseerd zouden zien. Wat Bolsward aan kunst te bieden heeft, aldus de heer Sandstra, staat hier. Het is niet te verplaatsen. Wie het zien wil, zal naar ons toe moeten komen. Wil hebben u al verteld, dat een pelgrimage naar Bolsward geen teleurstelling is. Als ge ooit in het Friese land aan het dwalen slaat, ver geet dan niet een kijkje te nemen in het raadhuis van Bolsward, een speels en toch voornaam pronkstuk van de renaissance, daterend uit het begin van de zeventiende eeuw, opgesierd met een rococo-bordes, dat het huis van de magistratuur nog meer waardigheid geeft. In het raadhuis treft ge de Vier schaar aan, waarin vroeger de recht spraak werd gepleegd, een indrukwek kende burgemeesterskamer en de raad zaal, welk een bijzondere allure heeft. Vooral de gebeeldhouwde omlijsting van de deur en de schouw zijn verras send mooi. Prachtig snijwerk geeft een indruk van de illustere kunstzin, die ook in het verleden van Bolsward ge leefd heeft. Wanneer ge door het raad huis loopt, zal de bode niet vergeten „ttent te maken op een zandloper. -Like voor de aanvang van iedere A^vergadering gebruikt wordt. De „aoderingen beginnen namelijk om uur Als het tijdstip van begin- zeveL aangebroken en nog niet ieder- nen itn-wezig is. homt de zandloper in ee? Wanneer al het zand van het actie, wa het benedenglas vergleden boven-naa don meer. De burge- 1S' wacht niet langer en stelt het meester wac de orde Een Bolswar- eerste Pu"Vwartiertje dus. Een andere der lopend k onze Damiaatjes- traditie, w heeft, is het luiden liefde geappnhe avoncj van tien voor van de klok, ïede v ger Was dat het tien tot tien uur. vro g wallen teken dat iedereen «*0or e^n ge" moest zijn wilde hiji» heeft dat sloten stadspoort komen. WOrdt luiden, dat steeds met de hand wordt gedaan, geen andere daarvan tionele. Maar het handhaven daarvan is ons des te liever geworden. De Haarlemse kunst komt in een wonderschone omgeving. Maar ook die Musyckcamer mag zien ge lukkig prijzen te kunnen concerteren in een even waardige als historische omgeving. De Sint Martini-kerk, die koster D. de Way met overtuiging de kathedraal van Friesland noemt, dateert .uit de vijftiende eeuw. Haar katholieke afkomst verloochent zij evenmin als de „grote kerken" in andere steden niet. Maar die afkomst demonstreert zich hier opvallend, omdat bij de laat ste restauratie, die uitstekend is uitge voerd, de banken niet meer rond de kansel gegroepeerd staan, maar gericht zijn naar het hoogkoor. De kansel heeft een plaats terzijde gekregen. In het hoogkoor staan nog de kanunniken- banken, met zeldzaam snijwerk ver sierd. De kansel, door de kistenmaker Pieter Jurrens in 1662 gemaakt, is even eens één brok snijwerk, getorst door de dubbele adelaar, het wapen van Bols ward. Doede de Way zal u vertellen van het ornamentieke orgel, van de twee gebrandschilderde ramen, die het verzet en de bevrijding van 19401945 in beeld brengen, en zeker van zijn voorvaderen, tot aan zijn bedovergroot- vader toe, die de oude Martini als kos ter hebben gediend. Wij hebben u iets, maar lang niet alles van Bolsward verteld. Als ge er komt, verzuim dan ook niet de kerk van Sint Franciscus binnen te lopen, een modern godshuis aan de oude Grote Dijlakker. Daarin treft ge de miraculeuze beeltenis van Onze Lie ve Vrouw van Sevenwouden aan, waarvoor architect H. C. de Leur, die ook de Bloemendaalse kerk bouwde, een kapel ontworpen heeft. Ge toeft dan in een Franciscaanse sfeer, in een Franciscaanse stad ook, die," als ze vertellen gaat, kan praten als Brug man. Tijdens het concert van Die Haerlem sche Musyckcamer in Bolsward maan dagavond 23 juni zal de Haarlemse so praan Nelly Groenevelt soliëren in .Price of harmony", een cantate van Handel. Op het programma staan ver der de tweede suite van J.S.Baeh, het clavecimbelconcert van Nicola Lentz met als soliste Getrude Maclaine, het concerto voor strijkorkest van Ricclot- tl, het concert voor twee hobo's van Willem de Fesch en het concert voor twee fluiten en strijkorkest van Ph. Telemann. Het concert, dat geg ven wordt in de Sint Martinikerk, staat on der leiding van André Kaart. FILMS CINEMA PALACE: Wie wordt mijn moor denaar, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-avond: Brigitte, het meisje van Place Pigalle, 14 jr., 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Hard tegen hard, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: The bridge on the river Kwai, 14 J. (derde week) 2, 8 uur. LUXOR: Vijf stappen in het gevaar, 14 jr., 2, 7, 9.15 uur. MINERVA: Di. en wo.: De dochter van de ambassadeur, alle leeft., 8.15 uur. Do.: Tosca, 14 jaar, 8.15. uur. REMBRANDT: Haar eerste liefde, alle lft., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: tot en met do.: Jungle Jim en de skeletmannen, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De lord, de lady en de butler, alle leeft, (tiende week), 2.15, 7, 9.15 u. DIVERSEN Dinsdag 10 Juni Concertgebouw, 19.30 uur: Uitvoering door leerlingen van het Haarlems Muziek instituut. Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgelbe speling door Piet Kee. Programma: Wer ken van Distier, Scheidt, Buxtehude, Krebs, Kellner en Saint-Saëns. Kamerllngh Onnesstraat 83, 20 uur: Ver gadering buurtvereniging Haarlem-Zuid- West i.v.m. westelijke randweg. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereni ging Nieuw Leven met „Het Hemelbed". Woensdag 11 juni Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereni ging Nieuw Leven met „Het Hemelbed". Stadsschouwburg, 14 uur: Toneelgroep Arena met een schoolvoorstelling van „KreJis Louwen". Tot en met zaterdag 14 Juni Haarlemse Sportweek: Sportdemonstraties en wedstrijden op diverse plaatsen in de stad. Gistermiddag omstreeks twaalf uur viel de twee-jarige Maarten W. uit de Jan Bontelaan in het water van de Gil lis Schoolmeesterlaan te Haarlem. De 22-jarige PTT-beambte J. A. Zwaneveld uit Hillegom, die het jongetje dat inmid dels onder water was verdwenen, had gezien, sprong gekleed te water en slaa de erin de kleine drenkeling behouden naar de kant te brengen. Geen van bei den ondervond enig nadelig gevolg. Een vlag aan de torenhoge hijskraan, die ten behoeve van de bouw van de katholieke industrie- en huishoudschool aan het begin van de Garenkokerskade opgesteld is, liet vanmorgen tot ver in de omtrek zien, dat er een feeste lijke mijlpaal in het bouw-proces be reikt was. Deken W. N. Zijlstra van Haarlem legde de eerste steen tot de nieuwbouw op de feestelijk gepavoi- seerde en zon-overgoten bouwplaats een plechtigheid, die door talrijke geno digden en de meisjes van de katholie ke huishoudschool werd gevolgd. Tevoren had de deken in de Sint Jo- sephkerk aan de Jansstraat een H. Mis opgedragen om Gods zegen af te sme ken over de bouw, waartoe op oude jaarsmiddag de eerste paal in de grond werd geslagen. De leerlingen hieven het Veni Creator Spiritus aan toen de deken op de plaats van de eerste-steenlegging waar in de toekomst de hoofdingang komt arriveerde. In de eerste steen werd een loden bus gemetseld, waarin zich behalve een oorkonde ook een bui deltje met de thans gangbare munten (ten bedrage van ƒ3,91) bevindt. De oorkonde, in de gebruikelijke monumen tale trant gesteld, vermeldt de datum van de plechtigheid, alsmede het doel van de katholieke industrie- en huishoud school „opdat hier de leerlingen wor den gevormd tot vaardige vrouwen, be. kwaam tot h,un taak in kerk, gezin en maatschappij Ter plaatse werd de oorkonde gete kend door deken Zijlstra, door de pre sidente van het bestuur der stichting r.-k. Industrie- en Huishoudschool, me vrouw N. W. Peltenburg-Botje, door de secretaris van het bestuur, de heer A. J. M. van Emmerik, de architecten, ir. J. A. van der Laan, ir. Hermans, en de heren J. van der Eerde en H, Kirsch. Voorts tekenden de directrice van de school, mejuffr. A. van Wouw, de aannemer, de heer A. de Vries, de uitvoerder, de heer R. Westerveld, en de opzichter, de heer J. Rebers. De eerste steen, een hoeksteen, vertoont over drie kanten verdeeld, het op schrift: „De Hoogeerwaarde heer W. N. Zijlstra, deken van Haarlem, heeft 10 juni 1958 deze eerste steen gelegd". Na de zegening van de steen hield deken Zijlstra een hooggestemde toe spraak, waarin hij de betekenis van de plechtigheid uiteenzette, alsmede het doel van een katholieke huishoudschool. De deken toonde zich dankbaar voor de medewerking, van vele zijden onder vonden bij de nieuwbouw, waarnaar ja renlang gestreefd is, zodat er vandaag alle reden tot feestvreugde is. Advertentie In de leeftijd van 71 jaar is zondag avond in de Maria-stichting te Haar lem overleden emeritus-pastoor C. F. d. Berkemeyer, die van 1934 tot 1935 pas toor was van de St.-Jacobusparochie te Haarlemmerliede. Pastoor Berkemeyer werd 9 januari 1887 te 's-Gravenhage geboren en 15 augustus 1911 priester gewüd. Hij was achtereenvolgens kape laan te Zierikzee, Den Helder (H. Pe trus en Paulus)Schiedam (H. Hart), Rijswijk, Amsterdam (H. Catharma) en Leiden (H. Petrus). Hij werd 13 juni 1931 tot pastoor benoemd te Oude Schild (Texel) en kwam daarna naar Haarlemmerliede, waar hij van 9 juni 1934 tot 11 april 1953 pastoor was. Op laatstgenoemde datum kreeg hij eervol ontslag uit de bediening en trok hij zich terug in huize St.-Bavo te Heem stede Omstreeks Pasen van dit jaar moest hij worden opgenomen in de Ma riastichting te Haarlem waar hij nu is overleden. Pastoor Berkemeyer zal vanuit zijn oude parochiekerk begraven worden. Woensdagavond 8 uur worden de Met ten gezongen en wordt het rozenhoedje gebeden in de St.-Jacobuskerk te Haar lemmerliede. Donderdag 12 juni zijn des morgens om 10 uur de Lauden ge volgd door de plechtige Requiemmis. Daarop aansluitend geschiedt de begra fenis op het parochieel kerkhof. Niet minder dan 19 jaar heeft pas toor Berkemeyer geherderd over de uit gestrekte parochie van Haarlemmerlie de en Spaarnwoude. Onder de parochie ressorteerde ook Spaarndam, dat een bijkerkje onder de schutse van St.-Adel- bert heeft. De geestelijke verzorging moest echter vanuit Haarlemmerliede geschieden. Toen pastoor Berkemeyer in Haarlemmerliede kwam, is hij vol en thousiasme aan de slag gegaan en heeft hij zijn beste krachten ingezet ten dienste van kerk en parochie. Hij deed dat op zijn geheel eigen manier en met etgrote zorg voor zijn parochianen. Hij bleek een goed financier te zijn die op bekwame wijze de schulddelging aanpakte. Het verenigingsleven stimuleerde hij waar dat mogelijk was, en geen bij eenkomst kon er gehouden worden, of SLIP 2.25 SINGLET 2.25 SLIP 3.— BROEKJE 3.40 SINGLET 3.— SLIP, maat, 5 2.85 BROEKJE, maat 5 3. SINGLET, maat 5 3.10 In het kader dqr Amsterdamse Sport week zal hedenavond op het Olympia- plein de stedenwedstrijd Amsterdam- Haarlem B worden gespeeld. De opstel ling der teams is als volgt: Amsterdam: M. Kuin (VVGA), R. v. Es (WGA), I. Numan (WGA)C. Nieuwenhoff (VVGA), E. Vegter (WGA), S. Fronezek (Catchers), C. Papegaai (OWO), D. Houtison (Cat chers), R. Brands (WGA). Haarlem B: D. de Vries (TYBB), R. Njjssen (Pinguins), L. Dekker (Schoten), R. de Haas (HHC), D. Hietbrink (Pinquins), J. Heeremans (TYBB), L. de Wilde (H.C.K.), L. de Wit (TYBB), E van Reyen (Pinguin). Reserves: H. v. Dijk (Pinguins), R. van Vessem (TYBB) M Wemerman (HHC). In het kader van de Haarlemse Sport week worden woensdagavond in Stoop's buitenbad, aanvang zeven uur, interna tionale zwemwedstrijden gehouden. hij was present. De oorlogsjaren waren ook voor hem niet gemakkelijk. Op last van de Duitse bezetter moest de toren van de kerk gesloopt worden en ver dween de klok. Het was hem een doorn in het oog nog zolang na de oorlog zijn kerk ontluisterd te zien. Hij mocht als pastoor het niet meer beleven dat de kerk weer een toren kreeg. Dit bleek weggelegd te zijn voor zijn opvolger. Met veel vertoon hebben Haarlem merliede en Spaarnwoude en Spaarn dam in 1951 het 40-jarig priesterfeest van hun pastoor gevierd. In die tijd moest hij reeds veel van het werk aan zijn kapelaan overlaten. Zijn werk kracht werd minder en daarom ging hij in 1953 met emeritaat. Het eerste concert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest in het Openluchttheater te Bloemendaal van zondag j.l. is door de weersomstandig heden verplaatst naar zondag 6 juli. GETUIGEN. De politie van Haarlem verzoekt hen die gezien hebben dat gis termiddag omstreeks half zes een be stelauto tegen de schouder van een 16- jarige jongen in de Lange Veerstraat reed, zich met haar in verbinding te stellen. EXAMENPERIKELEN. Gisteren is een 23-jarige student uit Zandvoort in de sloot naast de Pamassiakade te haar- lem gereden. Door een aan de kade wo nende dame is de jongeman op het dro ge gebracht. Later bleek, dat de stu dent reeds enige tijd een minder goe de gezondheid geniet, waarschijnlijk als gevolg van het feit, dat hij binnenkort een doctoraal examen moet afleggen. (Niet offleiae 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3(4 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 1 3-3(4 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac Inschr Grtbk 1946 3 B.N .G. Won.bouw 6 Ned Handel Mil cer- A.K.Ü Van Berkel's Paten' Calve-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens <f Unilever cert Ned. Kabe) Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubbc HoU Amerika U1n Kon Ned Stoomb 5" Ned Scheepv Unle KLJW H V.A Dell Mlj cert A dam 2(4 '56 1 A'dam '56 O A'dam ID Rentespaarhr. koersen) vorig Opening 94(4' 93(4 88 (4 b 88 U 89(4 90(4 95 it 94(4 109 180(4 183 285% 170 296 348(4 238 288 175.30 64(4 142 131 110(4 101 104(4 90(4 81(4 97% 109% opening 10/8 346% 283(4 173,50 65 143 134 112 103

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5