PELLENAARS moest weg van de sportcommissie Oud zeer op onelegante wijze gewroken J Waar blijft de zon? De familie P.van Uzzel Van Dam en Dame I ZONDAG Slechts één conclusie mogelijk in Zweden m Van Oosterhout door Vingerhoedt geklopt Lahaye begint met derde plaats Sportwagenraces op Zandvoorts circuit Schulte: nog niet als ploegleider in Tour Prins Bernhard in de Harskamp vwm Konrads doen weer van zich spreken Engelse dames staan voor tegen Amerika Italianen rijden goed in Zwitserland Pellenaars komt met sterke ploeg fiS> m 0 en schajvee ZATERDAG 14 JUNI 1958 PAGINA 4 -buiten de lijnen Bandstoten in Leuven Ronde van Luxemburg Weinig uitvallers in zevende S.L.S.-rit Zondag is het de laatste dag van de halve competitie in de vier groepen van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Het programma voor die dag luidt Groep A: DuitslandIerland en ArgentiniëTsjechoSlowakije. Groep B: Frankrijk—Schot land en ParaguayJoegoslavië. Groep C: ZwedenWales en HongarijeMexico. Groep D: BraziliëRusland en EngelandOostenrijk. De televisie geeft vanaf kwart voor zeven een reportage van de wedstrijd Duitsland—Ierland. Zomercompetitie K.N.Z.B. Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Nieuwe wereldrecords Cooper klopt na enerverend tennisduel Rose Om Wightman-cup Ronde van N ederland Nog één team te weinig (Van onze sportredacteur) Wie de gebeurtenissen van de laat ste dagen in de affaire Pellenaars- KNWU rond de Nederlandse vertegen woordiging in de Tour de France op de voet heeft gevolgd, zal tot slechts één conclusie zijn gekomen: Pellenaars moest weg! Heel de houding van de sportcommissie van de KNWU wijst in die richting. Dat het conflict zo hoog is ge lopen, is overigens bijzonder verwon derlijk als men weet hoe ongeveer an derhalve week geleden de stand van za ken was in het overleg tussen Pelle naars en de sportcommissie van de KNWU over de samenstelling van de Nederlandse ploeg voor de Tour de France. De vorige week woensdag na melijk stond de Nederlandse formatie goeddeels op papier. Over zes van de acht renners die zouden meegaan in de Nederlands-Luxemburgse combina tie was overeenstemming bereikt. Het waren Wagtmans en de jongeren Da- mem Piet van Est, De Jongh, Lahaye en Kersten. In het gesprek met de sportcommissie heeft Pellenaars be pleit het accent volledig op de jonge ren te leggen, vooral nu de ploeg goed deels in dienst zou staan van Charly Gaul, de Luxemburgse favoriet. Zijn keus was daarom gevallen op De Groot en De Roo. De sportcommissie daaren tegen wenste, dat ook Wim van Est en Gerrit Voorting zouden starten. Men werd het die woensdag niet eens en daarom is besloten over een week, woensdag j.l. dus, nogmaals bijeen te komen om een definitieve beslissing te nemen. Intussen is het een en ander gebeurd, waardoor de bom plotseling is gebarsten. Het begon de vorige week vrijdag. Het Parijse dagblad „France Soir" publiceerde die dag de „mogelij ke" Nederlandse ploeg: de zes renners, die al definitief waren aangewezen en de twee, die Pellenaars wilde meene men. Woest was toen de sportcommis sie; Pellenaars moest gesproken heb ben. Zondagmorgen omstreeks elf uur rinkelde de telefoon bij de leden van de commissie van de KNWU: spoedverga dering om half twee in Den Haag. Een paar uur later kwam er een communi qué. De sportcommissie van de KNWU maakte de namen van de Nederlanders bekend, die dit jaar naar de Tour de France zouden gaan. Weer lazen wij de namen van zes mannen, waarover over eenstemming was bereikt. De twee, die de ploeg completeerden, waren... Wim van Est en Gerrit Voorting. Pellenaars wist toen nog van niets. Hij hoorde het nieuws van de journalisten, die hem om commentaar vroegen. Wraak voor oud-zeer Hier is dus de oorsprong van het con flict. De sportcommissie van de KNWU heeft bellenaars verdacht van loslip pigheid. Zij kon die verdenking uiter aard niet waar maken. Die sportcom missie is daarna bijzonder overijld te werk gegaan. Zjj bleek niet in staat zfch van haar plaats bewust te zijn, stortte zich van de ene emotie in de andere en heeft woordbreuk gepleegd. De af spraak was immers woensdag, een paar dagen later dus, bijeen te komen en de zaak af te handelen. De achter grond van het conflict ligt natuurlijk dieper. Pellenaars heeft namelijk nim mer nagelaten te bewijzen, dat hij de sportcommissie van de KNWU zag „als een stelletje domkoppen, dat niets van wielrennen afweet" en de sportcommis sie dacht over Pellenaars al even on elegant. De sportcommissie heeft jaren gevoeld, dat zij in feite naar Pellenaars' pijpen had te dansen. Zij wilde die last post graag kwijt. Hoe eerder hoe liever. Elke kans om Pellenaars aan de dijk te zetten, zou worden benut. Welnu, die kans rook men zondag en vanaf dat ogenblik heeft de sportcommissie niets anders gedaan het spijt ons dit te moeten constateren dan trachten de breuk met Pellenaars definitief te ma ken. Zij heeft de rel doelbewust ge speeld naar het einde, dat nu is be reikt, namelijk dat Pellenaars is ont slagen als ploegleider. Bemiddeling bleef uil Dat Pellenaars zondagavond, toen hij ontdekte dat de sportcommissie van de KNWU woordbreuk had ge pleegd, weigerde onder deze omstan digheden als ploegleider te fungeren, ligt voor de hand. Pellenaars had het grootste gelflk van de wereld. En, wie Pellenaars kent en bovendien ue „voormannen" van de sportcommis sie kent, wist, dat er wijze, tactvolle woorden nodig zouden zijn om een op lossing te vinden voor het conflict. De man, die had kunnen bemiddelen, is echter achter de schermen gebleven. En zo kon het gebeuren, dat de sport commissie vrij spel heeft gekregen. Z\j zond telegrammen, in feite bele digende telegrammen, naar Pelle naars, zodat het daarna niet moeilijk was om Pellenaars vervolgens op for mele gronden te kunnen ontslaan. Een onbehoorlijker manier om de man, die feitelijk Nederlands naam in de Tour de France heeft gevestigd, die daardoor voor de Nederlandse wielersport bijzonder veel heeft ge daan ondanks al de fouten die hij heeft gemaakt te ontslaan, is bij na niet denkbaar. De verdiensten van Pellenaars zijn wel zeer ernstig mis kend. En, zo vraagt men zich nu natuurlijk af, wat gaat er thans gebeuren? Om te beginnen is er de kwestie van het De Britse consul in Haisingborg heeft woensdag een flinke duit verloren aan de wedstrijd Duitsland— Tsjechoslo- wakjje. De consul had 200 kaartjes ge kocht voor de Britse matrozen, die een hoffelijkheidsbezoek aan die stad brach ten. De jantjes gingen echter allemaal naar Malmö om de wedstrijd Engeland- Brazilië te zien. De consul moest zijn kaartjes voor de halve prijs verkopen. John Charles, de beroemde midden voor, verdient geen cent in de wereld kampioenschappen, terwijl zijn mede spelers 500 gulden per wedstrijd krij gen. Dit is echter geen filantropie van Charles. Er zou belasting geheven kun nen worden van de ƒ100.000, die Char les gekregen heeft, omdat hij zich naar de Italiaanse club Juventus liet over schrijven, als hij zolang hij voor Ju ventus speelt geld uit Britse bron nen zou aannemen. Juventus betaalt Charles zijn salaris normaal door Skoglund is een van de meest fan tastische voetballers die ik ooit heb zien spelen, zei John Charles na af loop van de wedstrijd ZwedenHonga rije. Toen men later aan Skoglund vertelde hoe vleiend Charles zich over hem had uitgelaten, antwoordde de Zweedse linksbuiten glimlachend: „Dit bewijst dat Charles een groot voetbalkenner is." Zweden heeft zich reeds geplaatst voor de kwart-finales en zal waarschijn lijk sommige van zijn beste spelers in de wedstrijd van zondag tegen Wales door reserves vervangen, om de cracks te sparen. Wales zal daar stellig niet rouwig om zijn, maar wat zullen Hongarije en Mexico, die beide met Wales kampen om de tweede plaats in die groep, er over zeggen? De organisatoren in Zweden hebben bekend gemaakt, dat 2.120 journalisten bij het toernooi aanwezig zijn naar men meent een nieuw wereldrecord voor een sportevenement. Er zijn er ruim 200 uit Zuid-Amerika en verschei dene honderden van achter het ijzeren gordijn. Koning Gustaaf Adolf van Zweden zal zondag zijn derde wedstrijd 'om de we reldbeker zien. Hij zal zich dan van zijn zomer-residentie in Sofiero, buiten Hel- singborg, naar Malmö begeven, waar de titelhouder Duitsland tegen Noord-Ier- land in het veld komt. De Zweedse ko ning zal nog een wedstrijd om de we reldbeker zien en wel de finale op 29 juni in Stockholm. De'Zweedse rechtshalf Liedholm heeft tot dusver twintig penalty-treffers ge maakt totdat hij die ene van donder dagavond tegen Hongarije miste. De Zweedse teamleider Nalle Hallden en keeper Kalle Svensson hebben be loofd hun haar heel kort te knippen indien Zweden de finale niet haalt. „Ik geloof niet dat het risico erg groot is," zei Hallden tot zijn eigen geruststelling. ploegleiderschap. Er is niets, dat erop wijst, dat een Nederlander Pellenaars gaat opvolgen. Uit het feit, dat een dele gatie van de KNWU van plan is naar Luxemburg te gaan, zou men willen af leiden, dat men wil streven naar een Luxemburgse ploegleider. De naam van Jean Goldschmidt, een oud-renner, wordt in dit verband al genoemd. Ten slotte is er nog onzekerheid over de sa menstelling van de Nederlandse ploeg. Wagtmans heeft zich immers solidair verklaard met Pellenaars en wil niet starten. Het ziet er naar uit, dat de sportcommissie van de KNWU nog heel wat moeilijke dagen voor de boeg heeft. Misschien krijgt zij er nog spijt van zo bruusk te zijn opgetreden tegen Pelle naars. Het toernooi om het Europees kampi oenschap bandstoten te Leuven werd voortgezet met de volgende partijen: Van Oosterhout (Ned.) 200 43 26 4.65 Padroz (Sp.) 134 43 13 3.11 Vingerhoedt (Belg.) 200 26 34 7.69 Schertz (Oost.) 172 26 34 6.61 Lütgehetmann (Did.) 200 56 33 3.57 Scholte (Ned.) 180 56 20 3.21 Waf flard (Belg.) 200 43 45 4.56 Douzette (Fr.) 139 43 19 3.23 Scholte 200 51 9 3.92 Douzette 156 51 10 3.05 Vingerhoedt Van Oosterhout 200 40 32 5.00 148 40 19 3.70 Dat vragen wij ons maar steeds af. Waar blijft de zon? Hebben jullie haar zoek gemaakt? Nee toch, aoop ik. De oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 2 Torn, 4 serre, 8 naam, 7 aker, 9 are, 10 node, 12 inkt, 13 erker, 14 teen. Vertikaal: 1 Rede, 2 tenten, 3 nomaden, 5 parkiet, 8 ratten, 11 oven. Ie Prijs: Leny Caspers, Kruisweg 1035, Hoofddorp; 2e prijs: Toon Schinck, Hoofdstraat 165, Sassenheim; 3e prijs: Elly Walker, Ternatestraat 49, Haar lem. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag". De eerste etappe van de Ronde van Luxemburg, van Luxemburg naar Dif- ferdange is gewonnen door de Fransman Annaert, die de 242 km aflegde in 6 uur 25 min. 47 sec. De Nederlanders Jef Lahaye en Piet de Jongh werden resp. derde en zesde. Uitslag: 1. Annaert (Fr.) 6.25.47; 2. Zagers (Belg.) z.t.; 3. Lahaye (Ned.) z.t.; 4. Van Vaerenbergh (Belg.) z.t.; 5. Schmitz (Lux.) z.t.; 6. De Jongh (Ned.) z.t.; 16. Van den Borgh (Ned.) z.t.; 18. ex aequo Gaul (Lux.) en Bauvin (Fr.) z.t.; 25. Van der Zande (Ned.) 6.35.36; 30. Van den Brekel (Ned.) 6.37.32; 31. Donker (Ned.) 6.39.20; 35. Westdorp (Ned.) 6.45.20; 36. Keulers (Ned.) 6.48.55; 37. Steenbakkers (Ned.) z.t.; 38. Vranken (Ned.) 6.53.50; 39. Piet Haan (Ned.) z.t. De Nederlander Hein Gelissen, die in plaats van Nol Ehelen was gestart, gaf in deze etappe op. Op zondag 6 juli zullen op het circuit van Zandvoort de 'nationale sportwa genraces van de Nederlandse Auto Ren sport Vereniging worden gehouden. Er zal worden deelgenomen in drie cate gorieën t.w. Opgevoerde tourwagens, ingedeeld in drie klassen: tot 850 cc, van 850 tot en met 1100 cc en van 1100 cc tot en met 1600 cc. Sportwagens, ingedeeld in 5 klassen: tot 1100 cc, van 1100 tot en met 1300 cc, van 1300 tot en met 1500 cc, van 1500 tot en met 2670 cc en boven 2670 cc. Rensportwagens, ingedeeld in vijf klassen: tot 1100 cc, van 1100 tot en met 1300 cc, 1300 tot en met 1500 cc, 1500 tot en met 2000 cc en boven 2000 cc Zoals in voorgaande jaren zullen diver se klassen tot groepen worden gecom bineerd. De traningen voor deze races zijn vastgesteld op zaterdag 5 juli. Om ongeveer 7 uur vrijdagavond arri veerden de eerste deelnemers aan de 7e Scheveningen-Luxemburg-Scheve- ningen-rit aan de finish op de Boulevard te Scheveningen, waar een groot aan tal toeschouwers aanwezig was.. Deze 7e SLS-rit met haar ruim 260 deelnemers, die een afstand van ruim 1000 km. aflegden, kenmerkte zich door een gering aantal uitvallers en 'n groot aantal rijders, die de rit zonder fouten beëindigde. Tot slot zal te Scheveningen nog een laatste klassementsproef wor den gehouden, waaraan alle deelne mers. die de eindcontrole passeerden, zullen deelnemen om de uiteindelijke winnaars in de verschillende klassen te kunnen bepalen. Naar de equipe Barendregt Lange- straat ons vertelde, was deze rit met overmatig zwaar. Voor de geroutineer de rijders was het een bezwaar, dat de route geheel gepijld was, waardoor de opgave voor hen op sommige gedeel ten wel iets te eenvoudig was. De weersomstandigheden waren goed, de publieke belangstelling echter ge ring. De routes liepen hoofdzakelijk over secundaire wegen. De onverwoestbare Gerrit Schulte heeft vrijdagmiddag op eigen terrein in de Vliert vrijwillig afstand gedaan van het predicaat kopman in de komen de Ronde van Nederland. „Wie het bes te rijdt zal door de anderen gesteund worden, ook door mij". De Bosschenaar stak zijn mening niet onder stoelen of banken toen hij deze jongeren erop wees, dat er gereden zal moeten worden als ze geld willen ver dienen. En daarmee was hij op zijn stok paardje beland: de toekomst van de Ne derlandse wegsport. Schulte trok fel van leer tegen de manier waarop zijns inziens de laatste jaren „veelbeloven de jonge renners kapot zijn gemaakt". Ze hebben veel te vlug het zware wérk de Ronde van Frankrijk te doen Als we weer aan de top willen komen zal men nu uiterst zuinig met het beschikbare materiaal moeten om springen. Laat de goede jongeren en kele etappewedstrijden rijden, zoals de Ronden van Nederland, ^elgie,, Zwitser land Luxemburg en de Dauphiné Libé- ré en over twee jaar tellen we weer mee Daarom ook ambieert Schulte zo als hij zei thans nog niet een ploeglei derschap in de Ronde van Frankrijk, waarover hij volgens zijn zeggen enkele maanden geleden gepolst is. In de waterpolocompetitie van de KNZB zijn vrijdag de volgende wed strijden gespeeld: eerste klasse dames: RDZRobben 06, heren hoofdklasse: De RobbenHZPC 0—4, eerste klasse a: DolfijnDZV 33, eerste klasse b: ZianUZSC 20, eerste klasse c: Sleu telstad—Neptunus (Amersf.) 4—6, Rot terdam—Merwede 6—0. In zjjn functie van inspecteur-gene raal van de koninklijke landmacht heeft prins Bernhard vrijdag in het infante- rie-schietkamp De Harskamp de laatste dag bijgewoond van de jaarlijkse schietwedstrijden voor de krijgsmacht, 's Morgens sloeg de prins de verrich tingen gade op de scherpschuttersbaan en de geweerbaan. Ook volgde hij enke le groepsaanvallen, uitgevoerd door een onderdeel van de koninklijke landmacht en van het korps mariniers. 's Middags, voor de prijsuitreiking, overhandigde de chef van de generale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny namens alle wapens en dienstvakken van de koninklijke land macht aan de inspecteur van de infan terie, generaal-majoor H. M. G. J. Lentz, een klein model zilveren geweer. Generaal Lentz ontving dit geschenk voor zijn voortdurend en succesvol sti muleren van de schietprestaties van de krijgsmachtdelen. Hiervoor heeft hij on der meer deze jaarlijkse wedstrijden, die van 1951 tot nu toe onder zijn in spectoraat zijn gehouden, ingesteld. Na dat de inspecteur, die dit jaar de mi litaire dienst gaat verlaten, voor deze bijzondere attentie had gedankt, reik te de prins de eerste prijzen uit. Is het u ook niet opgevallen, vrien den, dat er bij het oplossen van kryp- togrammen zo wei nig gesproken wordt? Urenlang kunnen de puzze laars met verbeten gezichten voor zich uit zitten staren, zonder een woord te zeggen. Bij kruiswoordraadsels is dat heel anders. Daar is het al gauw van: „Weet jij soms een woord van vijf letters, beginnend met een T en waar van de derde letter een Y is?" Hierin ligt, geloven wij, het edele karakter van het kryptogram opgesloten. Met vragen komt men er niet, slechts met denken, geheel zelf standig en onafhan kelijk denken. Laat dit goed tot U door dringen, vrienden: Horizontaal: 1. Hoewel de bast maar heel dunnetjes is, is het geheel toch wel stevig 4 Voor de Britten is een ge woon huis dit al. 7. Een blijk van bijzon dere hardheid. 8. Moet u doen, als het hard gaat waaien. 9. Een vervelend, zeurderig afval, maar het ..vee lust het nog wel. 10. Als men er bij de koe nog 69 cm aan toevoegt, is het voor baby's wel geschikt. 15. De stad, waar Marike vandaan komt. 16. Loopt u nog steeds hieraan? Dan wordt het tijd dat u eens wat zelfstandiger wordt. 17. Een eiland, waar alles groen schijnt te zijn. 19. Deze slaap heeft wel iets met lui te maken. 22. Dit vaartuig is van een stevige boom gemaakt. 24. Indien dit land niet onaf hankelijk was, zou het nog zo genoemd worden. 25. Op deze appel kunt u lang teren. 26. Met Kerst moet u wel een krachtige maag hebben. 27. Deze aap zal wel goed kunnen ruiken. 28 We zullen dit met name niet noemen. Vertikaal: 1. Niet om uit te schenken, maar om mee te pronken. 2. Naar, als u het op uw hoofd hebt. 3. Een kreet van pijn in het midden van dit land. 4. De ruzie begon met een brekend geluid. 5. Is voor sommige mensen weieens van ivoor. 6. Gaan de mensen in dit land in allerlei stukken stof gekleed? 11. Het is u misschien niet bekend dat trams ook veel leed kunnen veroorzaken. 12. Een landbouwwerktuig en een vis blij ven volkomen gelijk. 13. Uiterst klein, maar kan ook uiterst gevaarlijk zijn en u lelijk ziek maken. 14. Met een praam kunt u in deze Italiaanse plaats niet ko men. 17. An heeft deze man in India leren kennen. 18. Volgens het bekende liedje moet dit blank zijn, maar wij vin den het meer zandkleurig. 19. Er res ten ons gelukkig nog enkele hemelli chamen. 20. In deze buurtschap groeit een bekend oevergewas langs de water- -V;'-. V, V. ïrenng9'q2T„Ea k?ninS met lange grijze telen seizoen kunt u het beste ^Po,briefkaart in te zen den tot en met 21 juni aan 't Kasteel van Aemstel afd prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam, met ver melding ouder of jonger dan 18 jaar. Horizontaal: 1. lord; 5. plas; 9. slaap; 11. riant; 12. pok; 14. ako; 15. Ems; 16. Ans; 19. or; 20. l.k.; 21. Est; 23. T.T.; 25. Ee; 26. rage; 28. aster; 30. hiel; 32. rood; 34. open; 36. ja; 37. karwats; 40. ga; 41. Nes; 42. are; 43. pi; 44. eenmaal; 48. V.S.; 50. elle; 52. amie; 55. Nato; 57. loens; 60. Enak; 62. id.; 63. gij; 65. K.R.O.; 66. sr.; 67. N.T.; 68. Kee; 70. die; 72. tal; 74. Ede; 75. sneer; 77. atoom; 79. pulp; 80. epos. Verticaal: 1. L.S.K.; 2. o.l.; 3. raak; 4. dak; 5. Pim; 6. last; 7. An; 8. sta; 10. poes; 11. rete; 12. port; 13. ora 17. nee; 18. sela; 20. Leo; 22. stuw; 24. the; 27. gra niet 28. Ada; 29. rot; 31. ingeven; 33. oksel; 35. psalm; 38. Rijn; 39. aga; 45. eel; 46. mier; 47. aas 49. snik; 51. 1°S! 53. Ier; 54. akte; 56. ade; 58. oker; 59, nota; 61. and; 64. ijdel; 66. slop; 69. esp; 71. iep; 73. Ate 74. Ems; 76. nu; 78. o.o. Nog geen vijf maanden geleden heb ben de Australische zwemjongens en -meisjes de wereld verbaasd doen staan door het vestigen van wereldrecords aan de lopende band. Thans, met de spelen van het Britse gemenebest, die volgende maand in Cardiff worden ge houden, in het vooruitzicht, hebben weer drie wereldrecords plaats moeten maken voor nog scherpere tijden. De nu 14-jarige Ilsa Konrads verbeterde haar eigen wereldrecords op de 800 me ter en de 880 yards vrije slag met niet minder dan 4.4 sec. Het werd in het zwembad van Brisbane 10 min. 11.8 sec. Het oude record op de 800 meter en de 880 yards vestigde zij op 20 fe bruari van dit jaar te Melbourne met een tijd van 10 min. 16.2 sec. Bij de heren was het de schoolslag zwemmer uit Nieuw Zuid Wales, Ter ry Gathercole, dié 2 min. 40.5 sec. voor de 220 yards schoolslag liet afdrukken, hetgeen een halve seconde sneller is dan de door de N.I.N.A. op 1 mei 1957 ingestelde limiettijd van 2 min. 41 sec. De limiet op de 200 meter schoolslag staat op 2 min. 40 sec., zodat hij daar juist boven bleef. De 15-jarige broer van Ilsa Konrads, Jon, leverde de beste wereldprestatie op de mvjl. De klokjes van de tijdwaar- nemers bleven namelijk op 18 min. 56-4 sec. staan, hetgeen 44 volle seconden sneller is dan de 19 min. 40.4 sec. van de Amerikaan George Breen, (New Haven 6 april 1956). Er bestaat geen wereldrecord meer op de mijl, aangezien de F.I.N.A. deze lijst per 1 mei 1957 heeft afgesloten en daarvoor in de plaats de 1650 yards vrije slag heeft ingesteld. De finale van het tennistoernooi in Scarborough heeft wellicht een voor- Proefje opgeleverd van de grote Wim- bledon-finale van straks. De eindstrijd gmg n.i_ tussen de Australiërs Mervyn Rose en Ashley Cooper. In een enerverend tennisgevecht, dat ruim drie uur duurde, won cooper met 4—6, 7—5, 10—12, 6—1, 14—12. O 9 Probleem no. 46 van W. A. Shinkman. Wit geeft in 2 zetten mat. American Chess World. Z.K.H Prins Bernhard heeft vrijdag de slotdag van de schietwedstrijden op het i inlanterieschietkamp te Harskamp bijgewoond. We zien de Prins hier m gezel- schap mn dc pecleur der infanterie, generaal-majoor H. M. C. J. Lentz. Voor het eerst sedert 12 jaar is het Engelse dames-tennisteam er in ge slaagd na de eerste dag van de tradi tionele wedstrijd tegen de Amerikaanse dames om de Wightman-cup de leiding te nemen. Engeland staat na drie par tijen met 2—1 voor. Het begon overigens veelbelovend voor de Amerikaantj es. Althéa Gibson versloeg binnen 50 minuten de Britse kampioene Shirley Bloomer: 6—3 64. De 17 jaar oude Christine Truman versloeg daarna Dorothy Knode met 64 64 en het werd 21 voor Enge land door een dubbelspeloverwinning van Shirley Bloomer en Christine Tru man op Dorothy Knode en Karol Fage- ros: 6—2 63. De Italiaanse ploeg in de Ronde van Zwitserland schijnt een onverzadigbare honger te hebben naar etappe-overwin ningen. In de eerste drie etappes kwam namelijk steeds een „Azzuri" als eer ste over de eindstreep. In de tijdrit van Rheinfelden naar Solothurn was het ditmaal de beurt van Fornara. Hij heeft er echter wel voor moeten vechten. Het parcours, waarin twee bergen wa ren opgenomen, was zeer zwaar. Tegen het einde kwam vooral Graf sterk op zetten. De Zwitser wist zijn achterstand op Fornara die de hele rit leidde tot 15 seconden te beperken. Door zijn overwining verdrong Forna ra zijn landgenoot Benedetti van de eerste plaats in de algemene rangschik king. Norton zal tijdens de TT in Assen door drie rijders worden vertegenwoor digd. Brett, Trow en O'Rorke zullen zo wel in de 350 cc als in de 500 cc-klasse starten. De Brit Stirling Moss heeft vrijdag avond tijdens de officiële training voor de Grote prijs van België, die zondag op het circuit van Francorchamps ver reden wordt, het ronderecord gebroken. Met zijn Vanwall noteerde Moss 3 min. 57.6 sec. over een afstand van 14.1 km hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 213.636 km per uur. De „Magneet" zal in plaats van met twee formaties met één sterke ploeg starten in de Ronde van Nederland. Ploegleider is Kees Pellenaars. Aanvankelijk had de fabriek twee ploegen ingeschreven, maar door het niet beschikbaar zijn van o.a. Wagt mans werd het zeer moeilijk twee re presentatieve equipes te formeren. De ploeg zal zondag a.s. definitief door Pel lenaars worden samengesteld uit de na volgende renners; Daan de Groot, Piet van Est, Van der Pluym, Kersten, De Roo, Stolker, Huissoon, Pauw, Mahn, Van der Brandt en Van der Broek. Welke ploeg het rennersveld nu zal completeren, is nog niet bekend. „Locomotief" zal toch starten. de fabriek de ploeg aanvankelijk naa teruggetrokken^ heeft zij nu toegezeg toch een equipt te formeren. In om ploeg zullen in ieder geval Wim Est en Gerrit Voorting worden opg nomen. De ploeg van ..Locomotief is als volgt samengesteld: Wim van rit Voorting, Donker, Van Schoenmakers, Van Wetten, Van Dongen. Ploegleider is bjet Jan sen. De ploeg Nederland-zwart is nu ook comnleet Als achtste en laatste ren- nerwerd Post. kampioen van Neder land der achtervolgers, aangewezen. De ploeg is dus aldus. Gerrit ischuitè, Damen, Geldermans, Steenvoorden, Bergmans, Pos, Verhoef en Peter Post. Ploegleider is Jan van der Heiden. In de ploeg België 2 („Faima") is in middels Van Gompel vervangen door Van Vaerenbergh. Tijdens atletiekwedstrijden in Helsin ki wierp de Pool. Sidlo de speer 81.22 m. Hi) plaatste zich hiermee aan het hoofd van de wereldranglijst 1958. Zijn tegenstander de Olympische kampioen Egil Danielsen (Noorwegen) kwam tot „slechts" 77.14 m. k. echter een sterk centrum behouden). 8 - Pbd4. 9. Lf4 (Schijnbaar een zeer sterke voortzetting, waarop wit ae beste papieren meende te heb be Zwart weerlegt deze aarival op schitterende wijzei- - Lh6.. lö. Lc7. (Op 10. Lh6: volgt Tb8! en op 10. Dc7: Dc7: 11. Lc7: volgt Pc2r ge volgd door Pal:'.) 10. - Pd4: 11. Ld8: Pdc2t 12. Kdl Td8:t 13. Dd5 (Ge dwongen). 13. - Ld5: 14. Dc7 Lf3:f 15. Dd8:t Kd8: 16. ef3: Kc7! en wit geeft het op. Er zou Runnen volgsni 17. Tbl Td8+ 18. Ke2 Td2 mat. Probleem no. 47 van A. MóSely. Wit geeft in 2 zetten mat. Eerste prijs Northern. Wit: Kg4, Db3, Lfl, Lgl, Pd5. Zwart: Ke4, Lhl, Pb2, Pd7, pionnen b4, b5, d6, e5, e6, g3. Oplossing probleem no. 45 van J. J. P. A. Seilberger: 1. Dh3! Tempo probleem. De varianten zijn Pc3. 2. e3; Pe3. 2. Dh8; c3 2. Dd3 met mat. Wit: Sokor. Zwart: Volck. Gespeeld in Praag 1937. 1. d4, Pf6. 2. c4, g6. 3. Pc3, d5. 4. Db3. (Merkwaardig dat de theorie deze zet aanbeveelt. Uit strategisch oog punt bekeken kan het^toch^ g P^i„htiv de' PW" °P b7 niet te «faam De theorie geeft als sterkste Szetifng aan: 8. e4 Pdb4. 9. Da4, Ld7 10. Ddl, zodat de dame na 5 zetten weer op haar uitgangspunt is teruggekeerd. Daarbij heeft wit Probleem voor geoefende oplossers. No. 2278 van J. H. J. Winter te Oude Pekela. s® Wit speelt en wint; oplossingen kunnen inÊ<^ ?r Worden tot 15 iuli a.s- aan Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. OPLOSSING van no. 2271 van H. J. H W. Vrinten te Weert. Wit speelt naar: 25—20, 30, 39, 19, 34, 33, 5, 46, 35, z8, 2, z7, 11, 43, ver volgens gaat 25 naar 35, 43 naar 34, 7 naar 23 en 47 naar 33 waarna wit op tempo wint. Een stand die uit de partij gegre pen zou kunnen zijn, een zeer goede ea.^herpe ontleding met een mag nifiek slot; wat zou men meer kun nen wensen? HET PARTIJSPEL. Dat ook de sterkste spelers wel eens lijden aan zwakke momenten blijkt uit de volgende partij van R. C. Keller met wit tegen J. Merone uit het toernooi 1956. Keiler speelde op de hem bekende, onopvallende wijze op het flankspel, wist daardoor winnend voordeel te behalen, doch faalde bij de 56ste zet en moest met remise genoegen nemen. 1. 32—28 18—23; 2. 33—29 23x32; 3. 37x28 19—24; 4. 38—33 14—19; 5. 4137 20—25; 6. 29x20 25x14; 7. 37— 32 12—18; 8. 46—41 7—12; 9. 41—37 19—23; 10. 28x19 14x23; 11. 34—29 23x34; 12. 40x29 10—14; 13. 35—30 13—19; 14. 42—38 19—23; 15. 39—34 14—19; 16. 45—40 5—10; 17. 44—39 10—14; 18. 50—45 1—7; 19. 49—44 9—13; 20. 32—27 3—9; 21. 37—32 17—22; 30—24 19x30; 23. 34x25 23x34; 24. 39x30 13—19; 25. 30—24 19x30; 26. 25x34 8—13; 27. 43—39 13—19; 28. 47—42 4—10; 29. 48—43 12—17; 30. 32—28 19—23; 31. 28x19 14x23; 32. 34—30 2—8; 33. 30—25 Wit: Kg8, Dh3, Td8, Lc8, Le3, Pb4, Pg3, pionnen c6, d2, g5. Zwart: Kd5, Dhl, Tf4, Ld3, p^ pf2, pionnen d5, f5. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Per- quin, Marnixkade 104 te Amsterdam- C. 34- 40—34 21x32; 35. 38x27 ~il' 3e' 45—40 10—14; 37. 34—30 14—19; 38. 42_38 17—21; 39. 40—35 21X32; 40. 38x27 6—11; 41. 30—24 19x30; 42. 35x24 9—13; 43. 33—29 23x34; 44. 39x30 11—17; 45. 31—26 22x31; 46. 26x37 18—23; 47. 44—40 712; 48. 40—35 23—28; 49. 25—20 1218; 50. 20—14 18—23; 51. 24—20 15x24; 52. 30x19 13x24; 53. 14—9 28—33; 54. 9—4 8—12; 55. 36—31?? waarom hier niet 913, 2429 of? 1318 enz. gespeeld? 1721; 56. 35—30 24x35; 57. 4—18 33—38; 58. 18x47 35—40; 59. 31—26 12—18!; 60. 26x17 40—45; 61. 43—38 18—23; 62. 1712 45—50; 63. 12—7 23—29; 64. 7_2 29—34; 65. 2—35 50—17; 66. 37—32 17—3; 67. 35—19 3—25; 68. 32—27 34—40; 69. 19—28 40—45; 70. 28—50 25—3; 71. 38—33 3—12; 72. 27—22 12—40; 73. 22—17 40—23; 74. 47—36 23—34; 75. 36—41 34—18; 76. 33—28 18—34; 77. 28—22 34—29; 78. 41—36 29—34; 79. 36—31 34—29; 80. 31—26 29—1; 81. 26—31 1—29; 82. 31—48 29—23; 83. 48—25 23—29; 84. 25—3 29—1; 85. 3—8 1—29; 86. 82 29—23; 87. 2—8 23—29; 88. 8—3 re mise. Hierdoor miste Keiler een kostbaar puntje. Probleem voor beginners. No. 518 van H. v. d. Velde te Amsterdam. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 517 en 518 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 juli a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van no. 514 van Th. de Zwart te Sassenheim. 2319! een verrassende zet! 26x48, 24x20, 48x13, 20x7 en wint het af spel. Deze peuter doet het heel goed, er is handig gebruik gemaakt van de meerslagregel, terwijl ook de stand heel goed gehouden is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4