Wie klimt de trappen op met brood en melk? 0 Visserijgolf Fanfarekorps Wilhelmina in oort bestaat 60 jaar met internationaal concours en concertweek Santp» Viering JUBILEUM-PROGRAMMA Van horen en zien gesproken Problemen der bezorging in flatgebouwen BOODSCHAPPENKASTJES IN DE HAL BLIJKEN TE VOLDOEN Fanfarecorps „Wilhelmina BEVESTIGING VONNIS OVER KNVB-TOTO GEVRAAGD UIT KENNEMERLAND Moeder. KffiSf «w. - ZATERDAG 14 JUNI 1958 PAGINA 9 Ja, die wist 't wel! Welpentoernooi D.E.M. Waterstanden Schittering In hoger beroep Victor Borge betets H« is een van df b„ri Francois Villon Albert Kuyle Amusement Ezra Pound GROENTEN-AANBOD GEVARIEERDER MATIGE IRISSEN- PRIJZEN J Is we in Italië zijn met vakantie J vinden we de drogende was schilderachtig en maken we er foto's van, en als we de Parijzenaars met een stokbrood zien lopen, zowel de abbé in toog als de volksvrouw in de métro vinden we dat horen bij de typisch Franse attracties. Maar o mee in ons eigen land. Er zijn woon blokken waar het verboden is was op bet balcon te drogen omdat dat ont siert en in een zo pas verschenen stu- dieontwerp over de bezorging van brood en melk in de moderne hoog bouw staat te lezen, dat brood en melkkoker in een portaal niet al«e onhygiënisch is maar ook dat he der alle omstandigheden een sl indruk maakt! Het is overigens een zeer nuttig en kernachtig onderwerp, samenges e naar de bevindingen uit e s u ie commissies van zeventien afdelingen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, inzake de bezorging van de dagelijkse levensmiddelen in flat gebouwen. Want de huisvrouw zit er maar mee nu de bakkers en de melk- Slijters klagen over hun hart met al dat trappenlopen naar de torens van Babel waarin de mensheid zich meer en meer nestelt, en nu de zuiveldic- tatuur onlangs heeft uitgemaakt, dat de bezorger de melk niet verder hoeft af te leveren dan bij de ingang van het woongebouw op de begane grond. Nu kan het hart van een vrouw over het algemeen wèl veel hebben en voor trappen lopen draait ze haar hand meestal niet om, maar die be zorgingskwestie bij de hoogbouw wordt toch wel een brandende kwes- tle' vooral als het bewoners geldt die een dagje ouder worden. En dat zijn er tegenwoordig zoveel! Zolang we dus nu geen koe op het dak gaan houden of de leveranciers per helicopter komen aanbrommen en de eet- en drinkwaar van boven af „droppen", moet er naar andere oplossingen worden gezocht en daar om is het nuttig dat alle op- en aan merkingen en alle praktische erva ringen van overal in het land eens verzameld en uitgezocht zijn en be knopt en duidelijk gebundeld in een overzichtje, zoals verschenen is in het juninummer van „Denken en Doen", hei maandblad van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Er is dan, op de eerste plaats, de boodschappenlift, vana,f het primitie ve systeem van het mandje .aan touw, dat men uit hei raam neerlaat, tot de personenlift. Maar er zijn bepaalde ilataebouwen, waar de lift te deftig wordt geacht voor zulke alledaagse mken als brood en melk en hun be zorger, die mogen er niet m vervoerd. Bovendien stoppen sommige liften om de andere verdieping Uit zui nigheid. Overigens is de boodschap penlift, die dus uitsluitend voor de boodschappen wordt gebruikt, een oplossing, die goed voldoet. De bakkers hebben het hier en daar opgelost door karretjes te laten con strueren, die trap op, trap af gaan. Maar dergelijke traplopende melk- wagentjes zijn er nog niet. Die hele rnelkbezorging wordt overigens nog zo onnodig verzwaard door de fles, die het lijkt ons steeds ernstiger Oaat bedreigd worden door de kar- finnen verpakking. Maar de melk- dt*del is daar onwillig mee, want een*}* niet het kapitaal van twee en onafTf miljoen melkflessen en de „huistiQ^reven spoelmachines. En de wordt nuina" van de maatschappij de belangj.'fn.maal méér bepaald door de verbruijCe^"ln de handel dan van ven de tore-ni,de huisvrouw. Nu blij- zit de melk o0ks- Wel even hoog al is het toch een 'J1 karton, maar dan vrachtje, want 'nerkelijk lichter gram en de papier *les weegt 700 30 gram. Enfin, de oy^akkin3 slechts de wenselijkheid van mViloeken naar verpakking zijn niet va.nk Papier- ooit komt het er toch Wa°B ht. En de huisvrouw van de toe'kn als wend zal zijn haar melk tJT oe- mee te nemen uit de zelfbedE.'%ïier waar het toch nacT toe gaat en y,ni. 9* het buitenland al gebeurt. at ini leveranciers het trappen klau teren te besparen wordt in dit rap,_ rtodnnn. nm. Heren te besparen u/u/ u.«, u,«, rap*. N-"' port de suggestie gedaan om meer boodschappenkastjes in de hal van het flatgebouw te laten aanbrengen. Maar daar is wel veel plaatsruimte Poor nodig. Er zullen dan bestel- 5>nefjes in moeten worden gelegd, enziJ de leverancier van de huis- ^evsn vaartuigen zorgden er vrijdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 190 Kisten verse vis. Aan de markt kwa- T;11, °™3er meer de VI. 84 Jan Sr. en Vit Er waren 545 kisten schel vis, 205 kisten gul en kabeljauw, 115 Kisten wijting, 40 kisten koolvis, 760 Kisten verse haring, 70 kisten makreel, 8» kisten stokkebit, 200 kleine kistjes nanng en 140 stijve kabeljauwen. Vier Z.i,ertl? schepen van de kustvloot 5°^den m de loop van de nacht van uonaerdag op vrijdag voorts voor 1400 Kisten schol en wijting en 30.000 kilo tongen. Om de noord vingen de trawlers en loggers 100 tot 180 manden schelvis, koolvis en wijting per dag. De Vios IJm. 24 meldde een trek van 20 man den schelvis en 10 manden wijting en de Polderman IJm. 20 meldde trekken van 40 manden makreel. De loggers en kot ters langs de kust boekten etmaal vangsten van 140 tot 160 kilo tongen en 5 tot 10 manden schol en wijting. Op bet Zand was de visserij nu uitstekend met etmaalvangsten van 120 manden schelvis en diversen. In de Sylt werden tongen vangsten geboekt van 200 tot 250 kilo per etmaal, men ving hier voorts 12 tot 15 manden wijting en 2 manden tarbot per etmaal. s Ochtends vroeg in de hal van het flatgebouw naar de melk! telefoon gebruik kan maken. De be stelbriefjes brengen weer het be zwaar mee dat de leverancier al die briefjes moet ontcijferen, waar hij de tijd soms niet voor neemt. Nie mand heeft meer tijd. Zelf hebben wij zo'n hol en vlieg melkslijter, die zich de tijd niet gunt om te lezen wat er staat. Als wij met koeien van let ters in het boekje schrijven of hij de eieren onbereikbaar wil neerzetten voor de jonge hond, die er dol op is, zet hij ze toch op hond-hoogte maar met een grote fles melk ernaast. „O, ik dacht dat dat er wel zou staan", was zijn commentaar. Kastjes in de hal worden in de verschillende plaatselijke rapporten zeer gepropageerd. In Dordrecht le vert de gemeente kastjes voor twee cent per week! Bij de nieuwbouw hoopt de huisvrouwenvereniging dan ook, dat aan deze voorzieningen ge dacht zal- worden, profiterend van de opgedane ervaringen. Het schijnt dat er met de kastjes over het alge meen heel „eerlijk" wordt omge sprongen. I V Zeinig huisvrouwen zijn voor het tA/ systeem van een centrale ~r standplaats parterre in de hal van het flatgebouw. Al die vrouwen 's ochtends in peignoir met onuitge- slapen gezichten en ongekamde haren naar de melkverzamelplaats, dat vindt men ook niets. Van de schoon heidscommissie mag het overigens wèl. Maar die verbiedt hier en daar een algemene levensmidde lenwinkel in het flatgebouw. Dat zou esthetisch niet verantwoord zijn". dat is dus verboden. Die „schoon- heids" maniakken zouden door hun ega's 's ochtends vroeg in pyama op de melkboer afgestuurd moeten wor den. Zou zo'n speciale voorzieningen zaak ten gerieve van de bewoners dan niet een beetje verdekt opgesteld kunnen worden, dat het algemene aanzicht er niet onder lijdt? Zoals we weten, dat bijvoorbeeld in Delft het geval is, waar voor een vier-verdie- pingen-flat een melk- en broodwin kel in het sousterrain is ingericht. Het is bijna niet meer serieus te nemen, zo gecompliceerd als het ge reglementeerde leven in Nederland geworden is. Geen wonder, dat ieder een in z'n vakantie wil kamperen en weer eens gewoon primitief doen! Een van de eieren van Columbus voor de topbewoners is natuurlijk om een koelkast te nemen, en bijvoor beeld een of twee maal per week alles wat nodig is tegen honger en dorst in te slaan. Maar ja, een koel kast is een dure aanschaf en een koelkast met inhoud onder de twee honderd liter heet nog steeds weelde. En die weeldebelasting is er maar niet af te krijgen. Er is dus nog overleg en uitwisse ling gewenst aan vele kanten. En vóór men nieuwe flatgebouwen neer zet moesten architecten, leveranciers en huisvrouwen eens gezamenlijk aan tafel gaan zitten en over de bevin dingen zoals ze in dit studie-ontwerp naar voren zijn gekomen, praten. De brandstoffenverzorging kan dan met een ook eens bekeken worden. A.Bgl. Advertentie Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij 't bemerkteMAÏZENA! ddt was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei by het kopen van MAIZEN A steevast DURYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. Op de D.E.M.-terreinen wordt mor gen, zondag, het traditionele welpen- toernooi georganiseerd, waaraan deel nemen behalve D.E.M. de welpenelftal len van Wijk aan Zee, I.E.V., Velsen, T.Y.B.B. en G.V.O. Als intermezzo speelt het bestuur van D.E.M. haar wedstrijd tegen de jeugdleiders. Voor iedere afdeling zijn vier prijzen beschikbaar. Bovendien mogen de eer ste prijswinnaars de A. Moné-wissel- bekers voor een jaar in hun bezit hou den. Het toernooi begint om 12 uur, om 6 uur heeft de prijsuitreiking plaats, de wedstrijd tussen D.E.M.-bestuur en jeugdleiders wordt om kwart voor twee gespeeld. Zondag 15 juni Hoog water: 2.27 u. en 14.52 u. Laag water: 10.08 u. en 22.43 u. Maandag 16 juni Hoog water: 3.03 u. en 15.27 U. Laag water: 10.55 u. en 23.17 u. ry aterdag 9 augustus is het 60 jaar geleden, dat de heren Verbragt, F. Li Baart en P. Rings het initiatief namen tot de oprichting van het fanfarecorps „Wilhelmina" in Santpoort. Van dit trio maakt de heer Rings thans deel uit van het ere-comité. Het jubileum zal namelijk op grootse wijze worden gevierd, namelijk met een internationaal muziekconcours op zondag 29 juni, zaterdag 5 en zondag 6 juli, waaraan in totaal 34 korpsen met tezamen ongeveer 1.300 leden zullen deelnemen. Bovendien worden van zaterdag 28 juni tot en met zaterdag 5 juli concerten gegeven door korpsen en koren uit de omgeving, terwijl ook de harmonie Paffrath uit Bergisch Gladbach zal optreden, zowel in een concert als in de afdeling uitmuntendheid van het concours. De concerten en concertwedstrijden worden gehouden in het fraaie Burgemeester Rijkenspark. Op de zondagen 29 juni en 6 juli zullen de mars- en tamboerwedstrijden gehouden worden aan de Hoofdstraat, afmars Westlaan in de richting van de Wüstelaan. De mars- en tamboerwedstryd op zaterdag 5 juli vindt plaats op de Bloemendaalsestraatweg, afmars Bruno Klauwersstraat richting station. Van de oprichting af heeft „Wilhel mina" telkenjare een dauwtrappers mars gemaakt. Het was in die dagen, zonder radio, televisie, bioscoop, voor het dorp een heel gebeuren, 's Mor gens om 3 uur werd verzamelen gebla zen en wie niet op het appèl was werd door de anderen wel uit zijn bed ge haald. En zo vertrok dan de stoet met honderden jongens en meisjes, vele tien tallen ouderen. Uit de archieven zijn 55 Voor het internationaal muziekconcours, uitgeschreven door het fanfarecorps „Wilhelmina" te Santpoort ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, hebben de volgende verenigingen ingeschreven Zondag 29 juni 1958: 1. Arbeiders Harmonie Excelsior, Lekker- kerk. 2. Crescendo, Sloterdijk. 3. Beemster s Fanfare, Beemster. 4. Helders Fanfare, Den Helder. 5. Kunst na arbeid, Zuid Scharwoude. 6. O.K.K., Oostwoud. 7. De Eendracht, Den lip. 8. Harmonie, Assen delft 9 Verkade's Harmonie, Zaandam. 10. Amicitia, Landsmeer. 11. Kon'. Edamse Fanfare, Edam. Hiervan nemen de nrs. 1 t/9 deel aan de concertwedstrijd, de nrs. 1, 4, 10 en 11 aan de tamboerwed strijd en nr. 4 aan de marswedstrijd. De nrs. 1 en 2 komen uit in de le afd. harmonie, de nrs. 3 en 4 in de afd. uitmuntendheid fan fare, de nrs. 5 en 6 in de ere-afd. fanfare, de nrs. 7 en 8 in de supr. afd. fanfare en nr. 9 in de supr. afd. harmonie. Zaterdag 5 juli 1958: 1. Jeugdkorps IJmuider Harmonie. 2. Wil helmina, Buurmalsen. 3. Emos, Rotterdam. 4. Concordia, Bergens- hoek. 5. IJmuider Harmonie, IJmuiden (buiten mededinging). 6. Excelsior, Alblasserdam. De nrs. 1, 2 en 3 nemen deel aan de con certwedstrijd, nr. 1 aan de marswedstrijd en de nrs. 4, 5 en 6 aan de tamboerwedstrijd. Nr. 1 komt uit in de 3e afd. harmonie, nr. 2 in de 2e afd. fanfare en nr. 3 in de afd. uitmuntendheid fanfare. Zondag 6 juli 1958: 1. Crescendo, Spaarndam. 2. Harmonie, Stol wijk. 3. Onderlinge Oefening, Uitgeest. 4. Excelsior, Zaandam. 5. Excelsior, Beusichem. 6. Soli Deo Gloria, Driehuis. 7. Kunst aan het Volk, Breda. 8. IJmuider Harmonie, IJmuiden. 9. Caecilia, Stam persgat. 10. Harmonie Paffrath, Bergisch-Gladbach (Duitsland). 11. Concordia, bostzaan. 12. Crescendo, Westzaan. 13. Eensgezindheid, Wormer. 14. De Herleving, Zwaag. 15. De Spaarnbazuin, Haarlem. 16. Bergens Harmonie, Bergen. 17. De Pionier, Gouda. De nrs. 1 t/m 14 nemen deel aan de concertwedstrijd, de nrs. 1, 5, 6, 8, 11 en 14 aan de marswedstrijd, de nrs. 5, 6, 7, 9, 11, 15, 16 en 17 aan de tamboerwedstrijd. £)e nrs. 1, 2 en 3 komen uit in de 2e afd. har monie, nr. 4 in de le afdeling fanfare, nrs. 5, 6 en 7 in de le afd. harmonie, de nrs. 8, 9 en 10 in de afd. uitmuntendheid harmonie en de nrs. 11 t/m 14 in de supr. afd. fanfare. Bovendien zijn de volgende concerten in het Burg. Rijkenspark vastgesteld: Zaterdag 28 juni: Openingsconcert fanfarecorps „Wilhelmina". Zondag 29 juni: Concours. Maandag 30 juni: R.k. harmonie „St. Caecilia", Velsen-noord en Santpoorts kinderkoor. Dinsdag 1 juli: R.k. harmonie „Soli Deo Gloria", Driehuis en operakoor Bel Canto, IJmuiden. Woensdag 2 juli: Harmonie Crescendo, Spaarndam, en gem. zang vereniging Vox Humana, Santpoort. Donderdag 8 juli: IJmuider Harmonie, IJmuiden en r.k. gem. zangvereniging „Da Pacem", Santpoort. Vrjjdag 4 juli: Accordeonvereniging „IJmuiden's Roem", IJmuiden. Zaterdag 5 juliConcours, 's Avonds Harmonie Paffrath, Bergisch- Gladbach, Velser Accordeon Vereniging, IJmuiden en drumband van de gymnastiekvereniging Bato, Haarlem. Zondag 6 juli: Concours. zulke tochten nog wel te halen. Eerst door de Wüstelaan naar het huis van de beschermvrouwe, huize Spaarnberg. waar met muziek voorbijgemarcheerd werd en dan door de Ruige Hoek naar Velserend om uit te blazen. Een ande re keer ging de tocht naar de ruïne van Brederode, waar vrolijke muziek gebla zen werd om dan weer opgewekt huis waarts te keren. Zestig jaar geleden was er een ab solute scheiding tussen Santpoort en de „Jan Gyzenvaart", in de volksmond „De Vaart" geheten. Dat was een lan ge straat en een paar buurtjes, o.a. de Elta, de Kippenbuurt en de Zeven schoonheden met achteraf nog een paar boerderijtjes. Er waren ook vier vrij grote blekerijen, die al uit de twee de helft van de 17e eeuw stamden. Een ervan was „Garenvreugd" van de fa milie van Hoof, daarnaast lag „Mid denvaart" van de familie Klauwers. Alleen mensen van „De Vaart" moch ten lid worden van het korps. De Sant poorters werden bewust geweerd. En het eerste concert, anderhalf jaar na de oprichting, was dan ook niet in Sant poort, maar in Velserend, waar met medewerking van een operettegezel schap „Assepoester" werd opgevoerd. Voor die gelegenheid was langs de wel begaanbare, maar donkere weg naar Velserend een petroleum-lantaarn ge plaatst. „Wilhelmina" mocht steeds veel be langstelling en steun ondervinden van de eigenaars van de buitenplaatsen Spaarnberg en Duin en Kruidberg en omgekeerd maakte het korps daar re gelmatig muziek bij festiviteiten. Ver schillende keren werden concerten ge geven- in een geïmproviseerde muziek tent in de speeltuin Roosenstein, gele gen aan de Rijksstraatweg tussen Sant poort en Velsen. Ook is een concert gegeven op het Daniël Meyerplein in Amsterdam ter gelegenheid van het jubileum van H.M. Koningin Wilhel mina, gevolgd door een rondgang door de binnenstad. Ter gelegenheid van een verjaardag van de heer J. T. Cremer zat het fanfarekorps eens aan de prach tig geïllumineerde vijver om het feest muzikaal op te luisteren. De tuin was met duizenden lampions sprookjesach tig verlicht. Hoogtepunt voor het korps op die avond was toen de familie Cremer zich tijdens een wandeling door de tuin enige tijd bij „Wilhelmina" op hield. De korpsleden konden gemeten van de betoverende avondtoiletten der dames, van de schitterende uniformen van ambassadeurs en generaals. Di rigent R. van 't Hof kende zijn talen voldoende om in het Frans. Duits en Engels op vragen antwoord te kun nen geven. De annalen vermelden, dat „Wilhel mina" in 1922 al deelnam aan een con cours in Alkmaar en daar in de eer ste afdeling een eerste prijs met lof be haalde. Op 19 juli 1934 kwam de ver eniging, die geblazen had achtereenvol gens onder leiding van de heren J. G. Eisner, H. W. Hofmeester, A. v. d. Molen, P. Polderman, Sam Vlessing, R. van 't Hof, H. Dekker, Peter Wit en Hagemeyer, onder directie van de heer J. Groot, die nog altijd de din- geerstaf over de vereniging zwaait. Het eerste concours, dat onder zijn leiding werd meegemaakt, was in Krommenie in 1936. Daar is toen hard voor ge werkt, met als resultaat een eerste prijs en het hoogste aantal punten van de vijf deelnemers in de eerste afde ling. Het jaar daarop werd in Baarn een eerste prijs, een tweede ereprijs en de directeursprijs behaald. In 1947 in Diemen was de vereniging op één punt na de hoogste van het hele con cours, wat resulteerde in een eerste prijs en een tweede ereprijs in de ere-afde- ling. Ledentrouw kent het fanfarekorps. „Wil helmina" ook. Is het reeds opmerke lijk, dat een van de initiatiefnemers van 60 jaar geleden thans deel uit maakt van het ere-comité? Daarnaast telt de vereniging verschillende men sen, die al vele jaren lid zijn. Zo zijn zelfs al meer dan dertig jaar lid de heren A. Schippers, J. van Es en F. v. d. Enden. „Wilhelmina" heeft ook zijn tegen slagen gekend en ook nu wordt vaak met weemoed teruggedacht aan de fan tastische concours-successen. Deze suc cessen kunnen terugkomen. Daarvoor werkt het huidige bestuur, bestaande uit de heren dr. A. de Groot,ere-voor- zitter, G. Wiedijk, voorzitter, J. van Es jr., tweede voorzitter, J. W. Meyer, secretaris, F. v. d. Enden, tweede se cretaris, J. van Es sr., penningmees ter, J. Vader, tweede penningmeester en W. Groot, bibliothecaris. De na-oor- lose jaren zijn echter moeilijk voor het verenigingsleven, waarbij nog komt, dat wil een vereniging goed voor de dag kunnen komen, uniforme kleding niet gemist kan worden. De jubileum viering zal daartoe hopelijk weer een belangrijke bijdrage leveren. Wie de vereniging graag in een mooi uniform ziet, wie enig begrip heeft van de kos ten van aanschaf en onderhoud van instrumenten, zal niet aarzelen een flink aantal loten te kopen ten bate van het uniformenfonds. Dat zal een stimulans zijn voor de 38 werkende leden, de 16 jeugdleden en de 25 leden van het tamboerkorps om de presta ties nog hoger op te voeren. (Van onze Haagse redactie). Een groot deel van de appèlzitting van de Haagse rechtbank is vrijdag besteed aan het beroep dat door de KNVB tegen een veroordelend vonnis van de Haagse kantonrechter is inge steld. De kantonrechter had de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB, veroordeeld tot 11.- boete wegens overtreding van de lote- rtfwet door het organiseren van de KNVB-voetbalpool. Mr. H. v. 't Veer, officier van justitie bij de Haagse recht bank, heeft bevestiging van het vonnis van de kantonrechter gevraagd. Tijdens het ondervragen van de verdachte had prof. mr. W. F. C. van Hattum, president van de Haagse recht bank, gevraagd of de knvb de pool zou beëindigen als er een beslis sende veroordeling zou volgen. De heer Brunt noch zijn raadsman, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom kon de ze toezegging doen. De KNVB zal dan ln leder geval wel de voetbalpool in deze vorm beëindigen, zo zeiden zij Het is jammer, maar Vic tor Borge zal niet naar ons land kom niaakt momenteel een to «ee door Engeland. Maandag LaLh« voor de B.B.C.-T.V. OP- ka vde artiesten van Arneri- hii ris lie televisie verdient nuut 7u<luizend dollar Per F11' bracht laatste optreden drag openU90 ,maal dat Eneelanri itJn honorarium m Het^sdan veel lager, nanciën dat hH T*. om land komt. Hifis h?,- naar onS het optreden in feegPS sische landen. ZeUs ^Dene marken, zijn geboorteland, heeft hü geen volle zalen kunnen trekken. Zijn carrière is dan ook geheel Amerikaans. Toen Dene marken bezet gebied was, zag hij kans naar de Ver. Staten uit te wijken. Hij sprak geen woord Engels toen ht) aan kwam. Na een moeilijke tijd kwam hij bij toeval met Bing Crosby in aanraking. Die zocht een inleidend nummer voor een radioprogramma. Het ging hem zo goed af dat hij al spoedig een eigen programma kreeg. Sindsdien is zijn succes, met de dae toegenomen. Hij heeft onge hoord veel verdiend, maar, zo als zoveel artiesten, hij heeft het leid goed belegd In Connect - ff.t bpzit hij een kippenfokkery 400 hectaren Onlangs kocht hb het kasteel Frydenlunk by S- ^nhaeen. Daar gaat hy de Victor Borge, met zijn vrouw en twee van de vijf kinderen. kasteel is bewoond geweest door vier koningen", zegt hij, „maar wij gaan er alleen een full house van maken". Borge, die eigenlijk Borg Rosenbaum heet, is getrouwd met een Ame rikaanse, hij heeft vijf kinderen en is thans 48 jaar. Dinsdag geeft de K.R.O. een rechtstreekse uit zending van de opera Frangois Villon, een nagelaten werk van Sem Dresden, geïn strumenteerd door Jan Mul. Villon wordt gerekend tot de grootste Franse lyrische dich ters. Hij werd in 1431 geboren als zoon van zeer arme, onge letterde ouders. Een parochie geestelijke trok zich zijn lot aan en was gedurende jaren een ge duldig en vriendelijk leermees ter. Hij zorgde ook dat hij aan de Parijse universiteit kon stu deren. Hij was een briljant stu dent, toen hij 21 was, kon hij zich doctor in de letteren noe men. Onderwijl was hij echter ook een van de grootste boeven van het Quartier Latin. Er is heel weinig van zijn leven be kend, er is alleen een enorme reeks vonnissen overgebleven. Hij was betrokken bij roof- en moordpartijen en werd deswege uit Parijs verbannen. Bij een al gemene amnestie in 1461 werd hem toegestaan weer naar Pa rijs te komen. Maar het jaar erop zat hij alweer in de ge vangenis en werd hjj later tot de doodstraf veroordeeld. De straf werd gewijzigd in tien jaar tuchthuis. Hjj was toen 30 jaar. Daarna is er niets meer van hem bekend. Men neemt aan dat hij in de gevangenis gestorven is. Bij zijn leven is er nooit iets van hem gedrukt, dat gebeurde pas in 1489. Zondagavond zendt de K.R.O. het laatste door Albert Kuyle geschre ven werk uit. Het is het luis terspel „De grote vis", de au teur heeft de repetities nog bij gewoond. Het spel bevat een boodschap van liefde en loute ring gepersonifieerd in de fi guur van Jonas, de vervolgde en verguisde Jood, die, rondtrek kende over kermissen, veel te lijden heeft doch niettemin zijn liefde geeft aan een geschof feerd Duits meisje. Het is een merkwaardig werk, waarin Kuyle naar voren treedt als een mild man. Het is met het amusement in ons land niet zo best gesteld. De grootsten verlaten ons land. Toon Her mans is voor een paar jaar op tournee, Wim Sonneveld gaat voorgoed naar de B.B.C.-T.V. Er komt niet veel voor in de plaats. Er zijn enkele opkomen de krachten als André Meurs, René van Vooren en Rudi Car- rell, van wie de laatste nog de beste papieren heeft. Maar of er iets groots uit te voorschijn zal komen, het blijft de vraag. Van de bonte programma's was dat van de Vara nog het meest geslaagd. Men beschikte ook over de beste teksten, nog al tijd het zwakste punt. De Do- rus van Tom Manders komt niet meer voor de radio. Man ders gaat zich geheel aan T.V. wijden. De K.R.O. heeft veel succes gehad met de wedstrij den, het mengelwerk eromheen was echter zwak. Men is gaan experimenteren met het samen- zingen van geheel verschillen de zangeressen. Het volgend seizoen gaat men daar mee door. Er zijn ook plannen om Jel- le de Vries en Jules de Corte JULES DE KORTE EN ALEX VAN WAYENBURG samen te laten werken. De laat ste heeft zich schitterend op zijn hoge plan gehandhaafd, de eerste is een van de beste lied jesmakers geworden. Ook zijn conference is vaak zeer pun tig en geestig. Het Hoteldoradio van de Avro gaat na een jaar weer geheel verdwijnen. Men gaat het ko mende seizoen niet meer met een vast programma werken, wel blijven enige rubrieken ge handhaafd. Cees de Lange komt zeker niet meer iedere week voor de microfoon, Alexander Pola krijgt meer tijd toegeme ten. De roemruchte Karei Pri or gaat zich ook op televisie amusement toeleggen, hopelijk met meer succes dan voor de radio. Men zal zich afvragen, waarom het dit jaar zo rustig is in de radiowereld, na de on stuimige periode van vorig jaar. De oorzaak is dat eigen lijk niemand erg gelukkig is met de toen ontketende revolutie. Er komen ook nu wel veranderin gen voor, zo is Conny Stuart geruisloos naar de Vara terug gekeerd, maar men beseft nu dat al die overdreven publici teit helemaal geen succes is ge weest. Conny Stuart krijgt ove rigens een eigen programma voor de Vara. En Teddy en Henk Scholten voor de K.R.O. Zaterdag en de vrijdag daarop kan men via het Derde Programma de Ame rikaanse dichter Ezra Pound horen voordragen uit eigen werk. De thans 73-jarige vader van de moderne Amerikaanse dichtkunst is onlangs na een twaalfjarig verblijf uit een psy chiatrische inrichting ontslagen. Men zal zich herinneren dat hy in de oorlog een zeer vreemde rol heeft gespeeld. Naderhand heeft hij zich 'dit zo aangetrok ken dat zyn gezondheid ernstig geschokt is. De opnamen zijn gemaakt toen Pound nog in de inrichting verbleef. Het hoofd van de literatuur-afdeling van de B.B.C., D.G. Bridson, heeft ze gemaakt. Hij kent de dich ter al van 1930 af, en heeft by voortduring veel met hem ge correspondeerd. In 1956 stond Pound toe dat zijn vriend enige opnamen maakte, echter alleen om te bewaren. Thans heeft hy Bridson toestemming gegeven ze uit te zenden. In zijn requisitoir gaf mr. H. van 't Veer praktisch een herhaling van wat hij bij het kantongerecht als officier al had aangevoerd. Hij achtte de voetbal pool een loterij, die geen besloten ka rakter draagt. Het is een kwestie van jurisprudentie, zo zei hy. Van een be sloten kring bij een loterij is volgens een bepaald arrest van de Hoge Raad al leen sprake, wanneer deze in de privé- sfeer wordt georganiseerd. Dit is bii de KNVB voetbalpool niet het geval In de praktyk kan het aantal deelnemers vrii- wel onbeperkt worden uitgebreid Het getal van 400 000 leden en donateurs die aan de pool kunnen deelnemen, wijst ln die richting, aldus mr. v. 't Veer. ..Mr- Wijckerheld Bisdom voerde in zyn pleidooi niet veel nieuwe aspec ten aan. Hy bepleitte vernietiging van »fLV£nms van het kantongerecht. Vol- rie bel^ wa? het beter te wachten tot vnJ flnng AT,1 met een initiatief voor een wettelijke regeling op het ge- het hpcU J°°k 4Tot 20 lang zou men bestaande toestand kunnen LfifA w' w«ckerheld Bisdom neol £UfreJaar aanwezig dat, wan bof KNVB-pool wordt verboden, de S clubpools weer onmiddellijk met „T. aTvltflten zullen beginnen. Hij nnoïfT advocaten van deze club- pools dan een gouden tijd. De officier van justitie zei in zijn repliek dat hij zonder dralen krachtig zal optreden te- gen deze clubpools. U kunt dat wel aan net Openbaar Ministerie overlaten, zo zei hij. Op de groentenmarkt ziet men iedere week de aanvoer groter worden, waar bij ook het sortiment zich uitbreidt. De handel verliep rustig met naar enige soorten een behoorlijke vraag. Zo ging de export-bospeen tot 59 cent per bos. Bloemkool liep in prijs op tot 63 ct. per stuk. Er was veel vraag naar spinazie, waarvoor tot 60 cent per kilo werd be taald. Sla is wel het meest aangevoerde artikel, dat van 4 tot 12 cent per krop opbracht. Rabarber varieerde by een groot aanbod van 7 tot 23 cent per bos Asperge is schaars en duur. Er werd voor de dikke witte tot ƒ2.50 per kilo betaald. Doosjes koude grond aardbeien draaiden rond de 75 cent per stuk Voor enkele sloffen werd tussen de vyi en zes gulden per stuk betaald. De aanvoer op de bloemenveiling wordt voor 95% ingenomen door de bolinssen. En dan ziet men nog hoofdzakelijk de gele kleur, waarbij ook blauw en nog heel weinig wit wordt aangevoerd. De prijzen zijn maar matig. De meeste soorten brachten tussen de 20 en 30 ct. ner bos op. Een soort van extra kwali teit haalde nog wel eens de 50 cent per bos Dan komen er ook heel wat Ixia's aan de markt, die een gunstig onthaal vonden Violieren waren weer iets be ter te verkopen en kwamen tot 90 cent per bos. Anemonen en ranonkels heb ben hun tijd al weer gehad. De aan voer van pot- en perkplanten is nog vrij groot met ook een matige handel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9