Sherman Adams blijft Eisenhowers assistent Triomf voor Daniël Sorano Théatre National Populaire speelt Molières „l Etourdr JANACEKS CONCERTINO V Koninklijk paar ziet model van de Spoetnik WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! Waarom wijziging van winkel sluitingswet van boven af? President heeft zelf ook geschenken van miljonair aanvaard Nederlands Kamerorkest Zeer onder de indruk van hetgeen de gehele wereld in Brussel exposeert Tien zeelui gingen in Japan opstandig van boord Wegens dienstweigering tegen elk van hen vier maanden geëist Middenstand had zelf regelen moeten stellen Examens Holland Festival Engelse kranten met milde kritiek Duif vliegt auto in Wegwerker der N.S. veroordeeld Vragen over het omslaan van een aanvalsboot WOENSDAG 18 JUNI 1958 PAGINA 9 PWS Nederlaag tegen Rusland KATH. POLITIEBOND ST.-MIGHAEL door AGATHA CHRISTIE rSrVT'jMKikWJ.\Lande! Marj V. Menk, J. F. Mirandolle. H. G. M. RÓoymans, A. Willinge Prins, mej. H. Tetz- ner, allen Amsterdam. Daniël Sorano en Yves Gasc in L'Etourdi. Het Witte Huis heeft in een officiële verklaring meegedeeld, dat Sherman Adams, een van de naaste medewerkers van president Eisenhower, zijn tegen woordige functie blijft behouden, on danks de kritiek die van verschillende zijden op hem is uitgeoefend. James Hagerty, de perschef van president Eisenhower, heeft op een spe ciale persconferentie in Washington verklaard, dat de miljonair Bernard Goldfine, door wiens geschenken Eisen howers medewerker Adams in moeilijk heden is geraakt, eens aan president Eisenhower een hoeveelheid kleding stof heeft geschonken. De president heeft de stof evenwel op zijn beurt aan een vriend gegeven, aldus de perschef van de Amerikaanse president. Hagerty zei aan het begin van zijn persconferentie, dat hij zou proberen een artikel van de be kende commentator. Drew Pearson te bespreken zonder boos te worden. Hagerty zei dat zeven alinea's van het artikel „zeker tien absolute on waarheden" bevatten, waarna hi) Pearsons artikel voorlas en punt voor punt aangaf „dit is een leugen' en „dit is ien leugen" Sherman Adams is gisteren voor een speciale commissie van het Huis van Afgevaardigden verschenen. Hij zou o.a. van Goldfine een jas hebben gekre gen van dezelfde stof als Goldfine aan Eisenhower heeft geschonken n.l. „vi cuna". Ook zou Goldfine enige malen hotelrekeningen voor Adams hebben be taald. stuk enkpip niirïe heren rnnrl van hei Het eerste optreden van het Théatre Na- p™?1 Populaire uit Sorano1 V^^niëï vaüT Molfère «Sg! seerd heeft en er ook de hoofdrol in speel de. Het was een over rompelende, verrukkelijke voorstelling gespeeld in een vaart die van het ensemble een zeer levendig geheel maakte. Er was bijzonder veel zorg be steed aan de typering, waarbij de kluchtige accenten bepaald niet waren vermeden, maar het opmerkelijke was dat deze accenten nooit zwaar uitvie len, maar voortdurend binnen de lichte, Srappige stijl van de echte comcdie bleven. Dat reeds is een staal van regiekunst, waar men de hele avond lang met groot genoegen naar kon zitten kijken: ook de minder grote talenten die in'de bezetting voorkwamen, waren meegenomen in de zeer amusante teke ning die het geheel is geworden. Daniël Sorano was in dat spel zelf Intussen niet alleen de zeer knappe or ganisator van het voortdurend wisse lend, toneelbeeld, maar ook het spran kelend middelpunt van het spel zelf. Zijn expressieve middelen kennen een variatie, die de toeschouwer verrassing op verrassing bezorgt. Hij is een acteur die het vak in alle vezelen van zijn li chaam beheerst en al die uiterlijkhe den dan ook nog met hart en ziel ani meert. Men komt hem in de Mascaril- |e> de knecht, die de feitelijke hoofdrol m het stuk vervult, niet alleen maar te gen als de schelm met het bijzonder spitse vernuft, maar vooral als de grand seigneur onder de knechts, waar lijk „le roi des serviteurs", zoals Mo lière hem ergens in de tekst noemt, een man, die met de omstandigheden speelt, niet om langs slinkse wegen zijn doel te bereiken, maar om het spei zelf, om zijn plezier in eigen vindingrijk heid. Hij ziet de potsierlijkheid van de mensen bijzonder scherp, hij onderkent met één oogopslag hun al te zwakke plekken en daar goochelt hij mee als een superieur man, die het leven door en door kent, die er de betrekkelijkheid van inziet en dus om alles lachen kan, ook om zichzelf, want zijn enige grote pretentie is, dat hb zelfs superieur is aan wat hem zou kunnen overkomen. Deze wonderlijke man met zijn water- vlugge geest heeft Daniël Sorano een avond lang bijzonder kostelijk laten ie- ven, geen nuance in de tekst ongebruikt latend, elk woord weerspiegelend in zijn mimiek, en toch beheerst tot die koste lijke eenheid van uiterlijk knechtschap met wezenlijke superioriteit. Behalve deze knecht liepen er in het Het concert, dat het Nederlands Kameror kest gisteren in het Concertgebouw gaf, vond slechts een half volle zaal. Een slecht voorteken voor de rest van het Holland Fes tival, maar geenszins e®n nieuw verschijn- ??1- Het is geen attrac- Festival, dat men van het Holland concerten kan hore^ dezelfde soort van winter al gehoord heMdie men de hele opgemerkt, omdat het 'Dit is al vaak telkens opnieuw blij •'aar in jaar uit het concertwezen over'hfJ°chtans blijft dode hoek van het Festivalal§«neen de Hiermee wil niet gezesfl het programma van dit co„zi'n- dat was Ma a d „.acert niet aantrekkelijk was. Maar om eens iets te noemen ^aarom treilt itriö 2 «ion Goldberg nu een attractie ÏÏL Szy- het Holland Festival, nadat m6n Aan de hele winter al ini alle staten horen vioolspelen? Hu speelde nu ufj Adagio in E. KV 261 en het Rondo f* C KV 373 van Mozart en bovendien de bewerking, die Max Reger heeft ge. J1)aakt van Corelli's »,La Folia voor viool en orkest, maar dit laatste was bijster succesrijk, aangezien Reger Jt variatiewerk in zijn structuur ver- on?ald heeft en in de tweede Pjaats, jipdat de orkestpartij zo troebel klonk da» Zou mij niet verbazen, als Reger het r,?.ei£ enigszins schuld aan is, maar veci Kdt seen twijfel, dat die partij 2ii eter had kunnen klinken, mits diri~°r§vuldig was uitgedirigeerd. De te dl!had het echter, zoals zo vaak, Ster/J* met zijn viool. Kent hij de on- 1Jke figuur van Bottom in „Mid- hiernightsdream" niet? Cp^Iet voornaamste belang van het con- Vn bestond in het uiterst zeldzaam q0 komende feit, dat men Janaceks konCSrtino voor Piano en klein orkest oren\ feitelijk niet meer dan een altSermuziekensemble van twee violen, Lviooi, klarinet, hoor en fagot, en die d°g sterk solistisch behandeld te len Plano- Rudolf Firkusny leek mij stut ,,eaal vertolker van dit prachtige ziin -n Janacek in de ontplooiing van ken rfkste vermogens manifesteert, alle enrnerken van zijn voltooide stijl be richt11 die dan in dit geval geheel ge- SjCnt op het strikte concerteren en mu- w.ere,P in die aangrijpende, magische Inn 'it, die het diep menselijke be- an" van de muzikant Janacek uit maakt. Firkusny is er daarom een ideale vertolker van, wijl hij het kernrijke, viriele toucher bezit, verbonden met een grote verscheidenheid van nuan cering, zoals Janacek vergt. En bo vendien trekt hij door de vele geledin gen, waarin de structuur is onderver deeld, een strakke lijn, die het stuk de eenvoudige grootse vorm verleent, wel ke het in werkelijkheid bezit. Janacek is nooit een kleine stemmingspoëet van het moment, maar het is niet iedereen gegeven hem te onderkennen *oals hij is. Het Pianoconcert in Bes KV 456 van Mozart sloot daar in de geest zeer goed bij aan, een der rijkste speelmu- zieken als het in dit genre is, virtuosi teit die door de hoogste muzikale zin is getransformeerd tot de expressie van diepe en tedere gemoedsbewogenheid, dwaalt niet temidden van het ge speel Barbarina, dat dolend, aan het leven lijdend kindvrouwtje uit de „Noz- ze di Figaro", door het Andante en de Variaties van het middendeel! Hoe man nelijk teder heeft Firkusny dit concert gespeeld, de virtuositeit dempend tot dienstbaarheid aan de poëtische idee. Het Kamerorkest musiceerde in dezelf de geest, zoals trouwens de obligate solisten in Janacek ook gedaan hadden. Tussen deze twee adembenemende stukken in stond het Capriccio voor «triikorkest opus 32 nr. 2 van Marius TTinthms uiteraard levensgevaarlijk. Het ZtJftzich desondanks in het geheugen van de toehoorder gehandhaafd, als een van ae w sterke musiceervreug- gedragen door frappante de heerst, S j gedachten, mis- geestryke muziicmean|r„k genoeg voor schien met alJt> toch in menig detail de omvang, m3-a~ Tmt is al veel voortreffelijk uitgewer- „enieën van ten overstaan van twee g dergelijk formaat. jjaneKROOT stuk enkele oude heren rond van het genre, dat men bij Molière wel kent: vaders van jonge gelieven, die voor de kinderen een andere huwelijkspartner hebben uitgezocht dan zij zelf willen, of een mooi jong meisje in hun macht hebben. In dit stuk zijn er zo drie waar van heel amusante types waren ge maakt, soliede werkstukken alle drie. De minnaars zijn twee in getal, maar hun rollen zijn vrij ongelijk: de Onbe suisde jongeman, naar wie het stuk ge noemd is, heeft een groot aandeel in het spel. Hij is voortvarend genoeg maar niet altijd even pienter. Het is nauwelijks te tellen hoeveel handige plannetjes van zijn knecht hij door dol driftig optreden in de war stuurt. In Yves Gasc vond hij een voortvarend en levendig vertolker. Het aandeel van de jonge meisjes in deze comedie is slechts gering hoewel zij in het hart van de in trige zitten. Het hele stuk is kennelijk slechts geschreven vanwege de knecht. En zoals hij ons nu gepresenteerd werd, lijkt hij ons te verkiezen boven de be faamde Scapin, wat hij met die dan ook gemeen moge hebben. Het is trouwens toch opmerkelijk, hoeveel streken de knecht in dit stuk uit te werken krijgt, en hoe aardig die telkens weer in de war gestuurd worden. Zelfs de kunst greep, die aan die ontelbare verwikke lingen een eind moet maken, blijft, hoe zeer men het procédé ook kent, amu sant. Dat was vermoedelijk ook wel aan de regie te danken, die hier wederom enkele accenten plaatste, die heel ko misch werkten zonder uit de comedie- stijl te vallen. Daarbij mag niet onver meld blijven, dat de vijf bedrijven heel onderhoudend aan elkaar gekoppeld wa ren door kleine pantomimes, waarin de intrige telkens even verduidelijkt werd. Dat geschiedde in aanwezigheid van een gezelschap gemaskerde muzikanten, die heel aardig klinkende muziekjes van Maurice Jarre speelden. Het geheel was opgezet als een amu sant spel: al de figuren waren lichte lijk in het potsierlijke getrokken, men zou kunnen zeggen om duidelijk» te ma ken dat het hier helemaal niet gaat om uiterlijke realiteiten, dat het alleen maar comediespelen is, maar intussen comediespelen op die prikkelende manier, waarbij menselijke hebbelijkhe den voor de lachspiegel gehouden wor den. De hele toneelbouw sloot zich daar passend bij aan: vierkante kubussen met ramen en deuren voor de huizen, daarvoor een groot voorplan, over de orkestbak heengebouwd, hetgeen de spelers prettig dicht bij het publiek bracht. De bijval tenslotte was zeer groot. Het hele gezelschap moest herhaalde lijk terugkeren. Opmerkelijk was, dat Daniël Sorano de enthousiaste zaal geen enkele maal de gelegenheid gaf hem af zonderlijk te bejubelen, hoewel men daar kennelijk op zat te wachten. R. Donderdag 19 Juni AMSTERDAM: ConcertgebouwConcertgebouworkest, DEN HAAG: Kon. Schouwburg: Henri IV, van Pirandello (Théatre Nat. Pop.). DELFT: Prinsenhof: Elckerlyc (Ned. Comedie). Adams voerde voor de commis sie aan, dat Goldfine reeds lang een bij zonder goede vriend van hem is. Hij zei dat hij in de vijf-en-een-half jaar dat hij Eisenhowers assistent is, nooit persoon lijke betrekkingen van invloed heeft la- j ten zijn op zijn werk. Volgens hem moet elke ambtenaar zelf met zijn ge weten uitmaken of hij giften van vrien den kan aannemen. Adams zei dat hij niet voor de commissie verscheen om zijn verontschuldigingen aan te bieden, doch hij gaf toe, dat hij vermoedelijk voorzichtiger zou zijn geweest als hij meer ervaring had gehad. Volgens een lid der commissie heeft Goldfine, in strijd met de wettelijke voorschriften, een keer inlichtingen ont vangen van de federale handelscommis sie, nadat Adams met die commissie had getelefoneerd. Adams zei echter, dat hij „niet op de hoogte was van de regels en bepalingen". De Engelse kranten hebben over het algemeen vriendelijke woorden voor hun voetballers die dinsdagavond in Zweden fiat 10 van de Russen verloren. „Het was een van hun grootste wedstrijden van de laatste jaren", schreef de Daily de Ver. Staten zullen deelnemen aan „wreed noodlot", de Daily Express schreef, dat de Engelsen in de tweede helft van de wedstrijd him beste spel van de wereldkampioenschappen lieten zien. De communistische Daily Mail ver. klaarde, dat de Engelsen verreweg de beste ploeg vormden, maar Vrouwe For- tuna tegen zich hadden. „Engeland werd tegen de spelverhouding in geslagen door een Russische geluksgoal in de 23ste minuut voor het eind", aldus de Daily Sketch. Alleen de Daily Mirror kwam met scherpe kritiek: .„Vergeleken bij de voetbalwetenschap' door de Russen opgediend leken de Engelsen grondwer kers met handen als kolenschoppen en met zware werkschoenen aan." (Van onze correspondent) Toen de h 'er W. uit Apeldoorn met zijn auto langs het kanaal te Loenen reed vloog plotseling een duif door het geopende portier naar binnen. De duif vloog tegen het ge zicht van de bestuurder op, die daar door de macht over het stuur ver loor. Het gevolg hiervan was dat de auto die een snelheid van ongeveer tachtig kilometer had tegen een boom reed. De heer W. kwam met de schrik vrij, de auto werd ernstig beschadigd. Op de tweede dag van het bezoek aan de wereldtentoonstelling te Brussel heeft het Koninklijk Paar dinsdag o.m, het Russische paviljoen bezocht. Vol belangstelling bekeken H. M. de Koningin en Prins Bemhard de stand van de hpoetniKS. Dinsdag hebben koningin Juliana en prins Bernhard op de wereldtentoon stelling nog een bezoek gebracht aan niet minder dan acht landenpa- viljoens, achtereenvolgens, dat van Amerika, Engeland, Duitsland, Vene zuela, Mexico, Marokko, Italië en de Sovjet-Unie en de paviljoens van de Benelux en de G.K.S. Overal werden zij hartelijk verwel komd, hier en daar werd de koningin bloemen aangeboden en op verschillen de plaatsen werden zij enthousiast toe gejuicht, vooral door de aanwezige Ne derlanders. In het Amerikaanse paviljoen traden Zij o.a. een stemhokje binnen, waar zij hun stem konden uitbrengen op een Amerikaanse kandidaat voor het Con gres, in het Britse paviljoen toonde de koningin veel belangstelling voor de we tenschappelijke afdeling. Prins Bern hard voelde zich thuis in het gebouw van een der Latijns-Amerikaanse lan den, Venezuela. Hij onderhield zich met verscheidene Venezolaanse autoriteiten en veroverde de harten van het gezel schap, toen hij af en toe in het Spaans zijn bewondering voor deze expositie niet onder stoelen of banken stak. Voor het Marokkaanse paviljoen had den zich enkele honderden mensen ver zameld, onder wie vele Nederlanders, die een enthousiast gejuich aanhieven „Het is een hoogst ernstig feit, als de bemanning zich keert tegen de autori teit van de gezagvoerder." Dit zei dins dag mr. H. van Buuren, officier van jus titie bij de Rotterdamse rechtbank, toen tien voormalige opvarenden van de Ko- ta Inten van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd zich wegens hun gedrag op 3 juli 1957 in de Japanse havenstad Ko be hadden te verantwoorden. Negen van hen hadden als licht matroos of ma troos gevaren, één als scheepstimmer man. Van de tien kwamen er zes uit Rotterdam, drie uit Den Haag en één uit Gouda en hun leeftijden varieerden van 18 tot 24 jaar. Er was, toen het schip uit Surabaja was vertrokken, een verkeerde stem ming aan boord, zo begon de president, mr. P. Hazendonk. het verhoor van de tien, vait wie drie thans het uniform van de koninklijke marine dragen. Het kwam doordat er een matroos ontslagen was. Als deze niet wordt aangenomen, zeiden daarop de ver dachten tot de gezagvoerder, gaan we als één man van boord. De kapitein dacht er zelfs niet over en de tien gin gen van boord. De rederij moest 25.000,- neertellen om de mannen naar ons land te doen vervoeren. Na derhand is ieder civiel voor zijn deel van deze kosten aangesproken en de raad voor de scheepvaart heeft hun monsterboekjes voor de tijd van een jaar doen inhouden. De verdachten be aamden deze gang van zaken. De officier meende, dat men de kapi tein gehoorzaamheid verschuldigd is en eiste wegens dienstweigering een gevan genisstraf van vier maanden voor ieder. De raadslieden van verdachten waren van oordeel, dat er geen sprake was van dienstweigering, omdat de schepelingen het dienstverband hadden verbroken. Blijft over het subsidiair door de offi cier gestelde: desertie, maar dit gaat ook niet op, omdat er, zoals de wet vereist, geen gevaar voor schip, lading of bemanning bestond. De verdiende correctie hebben ze al gehad, meenden pleiters. Uitspraak 1 juli. De Bossche rechtbank heeft een weg werker der Nederlandse Spoorwegen uit Boxtel veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke hechtenis en f 150 boete subs. 15 dagen. Toen hij 3 juni terecht stond wegens het door zijn grove nala tigheid veroorzaken van een spoorweg ongeluk, waarbij een trein op een groep spoorwegarbeiders te Best inreed, eiste de officier van justitie tegen hem twee maanden onvoorwaardelijke hechtenis. Bij het ongeluk, dat 15 september 1957 gebeurde, kwam een wegwerker om het leven. Een andere wérd ern stig gewond. toen koningin en prins uit de hofauto's stapten. Zelfs boven op het paviljoen zaten mensen, die de koningin een „Le ve de Koningin" toeriepen. Koningin en prins wuifden enthousiast terug naar de velen, die hier in Brussel het vorsten paar hun aanhankelijkheid en sympa thie betuigden. In de Marokkaanse afdeling infor meerde koningin Juliana naar de oor sprong van een ruim dertig meter lang en vier meter breed handgeknoopt ta pijt. Zij hoorde hoe een oude vrouw dit tapijt, waarin dertig kleuren zijn ver werkt en dat de kaart van Marokko voorstelt binnen drie maanden voor de expositie had geknoopt. In het grote gebouw van de Sovjet- Unie werd allereerst stilgestaan bij de expositiestand, waar een model van de Spoetnik staat opgesteld en waar ook het wetenschappelijk onderzoek van de Russen in het geofysisch jaar in beeld is gebracht. Op de trap naar het ver hoogde gedeelte van het paviljoen, waar een reusachtig standbeeld van Lenin domineert, stonden zovele belang stellenden, dat geen doorkomen meer mogelijk was. Prins Bemhard nam de koningin bij de arm en samen wandel den zij rustig naar het rechter gedeelte van de heil, waar de nieuwste Russische auto's worden tentoongesteld. Er ging een luid hoera geroep op, toen het koninklijk gezelschap het Rus sisch paviljoen verliet. Na het zeer intensieve bezoek aan de Expo zijn koningin Juliana en prins Bernhard gisteravond naar Nederland teruggekeerd. Op het vliegveld Meisbroek werd af scheid genomen van koning Boudewijn van België. Tevoren reeds was op het kasteel Laeken afscheid genomen van de overige leden van de Belgische ko ninklijke familie. Zowel koningin Juliana als prins Bernhard zijn zeer onder de indruk ge komen van hetgeen in Brussel door ge heel de wereld wordt geëxposeerd. On ze vorstin bracht dank aan de com missaris-generaal van de wereldten toonstelling, baron Moens de Feraig, die, evenals de commissaris-generaal voor Nederland, mr. VV. H. van Wal- sem, op de luchthaven afscheid nam van het koninklijk paar. Dinsdag is in de Casino-schouwburg te .Den Bosch het tweejaarlijkse con gres," tevens algemene bondsvergade ring, begonnen van de katholieke poli tiebond St.-Michael waaraan een 300- tal afgevaardigden van de ongeveer 100 afdelingen en 5000 leden deelnemen. In zijn openingsrede wees bonds voorzitter J. Korner op de historische herinneringen die in de afgelopen 45 jaar de bond aan de Brabantse hoofd stad hebben gebonden. Hij constateer de dat de kaderdagen, nadat men aan vankelijk had gemeend deze te kunnen beperken, thans meer dan ooit nodig zijn. De bondsraad die nu anderhalf jaar bestaat heeft in die periode reeds bijzonder vruchtbare resultaten opgele verd. Minder optimistisch was de voorzit ter gestemd over het overleg met de overheid. Hij noemde het een raadsel dat het urgente probleem van een be hoorlijk gereglementeerd overleg nog steeds niet is opgelost. Als de gang van zaken desondanks toch niet onbevredi gend is, is dat te danken aan de van beide zijden bestaande goodwill. Een be hoorlijk werkend overleg waarbij aan de regeringsdelegatie een voldoende on derhandelingsbevoegdheid wordt toege kend noemde hjj echter een eis des tijds en een recht dat de politieman toekomt. Ook wees hij op het nog steeds uitblij ven van de dienstcommissies zowel bjj de rijks- als veelal bij de gemeentepoli tie. Nu het overleg ten aanzien van de la gere en middelbare groepen nog slechts een zeer pover resultaat heeft opgele verd en een algehele verbetering nog wel geruime tijd zal uitblijven, streven de samenwerkende politie-vakorganisa- ties naar een verbetering voor die groe pen waarvoor deze verbetering het meest urgent is. Wil de minister overleggen de volle dige resultaten van het onderzoek, dat ongetwijfeld is ingesteld naar het kap- seizen van een aanvalsboot met 21 mi litairen op vrijdag 23 mei in de Oude Rijn, alsmede van de conclusies, die daaruit zijn getrokken, en tevens mede delen de maatregelen, die zijn genomen om een dergelijk ongeluk zo enigszins mogelijk te voorkomen? Aldus vraagt het Tweede Kamerlid Ritmeester (V.V. D.) aan minister Staf. Enkele andere vragen: Is het juist, dat verscheidene militairen van het korps pontonniers niet of niet voldoen de konden zwemmen? Mocht dit inder daad juist zjjn, welke regeling is dan getroffen om de opleiding op dat punt te verbeteren? 23 „Wis en drie! U denkt toch niet „Nee, ik wou alleen maar zeker zijn van de feiten, weet u? Dank u wel, meneer Swettenham." Inspecteur Craddock was genoodzaakt een hele lange tijd bp kolonel en mevrouw Easterbrook door te brengen. Hij moest een volledig college aanhoren omtrent de psychologische kanten van dit geval. U moet alles van de psychologische kant benade ren, inspecteur, dat is tegenwoordig de enige metho dedoceerde de kolonel. „Je moet beginnen met je misdadiger geheel te begrijpen. Nu is de hele op zet van deze roofoverval volkomen doorzichtig voor een man met mijn ervaring. Waarom zet die kerel zo'n annonce in de krant? Een reuze psycholoog? Hij annonceert zijn komstvestigt de aandacht op zichzelf. Hjj heeft dus een minderwaardigheidscom plex, voelt zich in een hoek gedruktmisschien als vreemdeling door het andere personeel in Hotel Spa. Of misschien had zijn meisje hem de bons gegeven. H|j wil dus in 't oog vallenhaar aandacht trek ken. Wie is tegenwoordig de held in de bioscoop? De gangsterde brutale boef! Heel goed, dan zal hij voor gangster spelenroof met geweldpleging. Een masker...... een revolveren klaar is Kees. Maar nu neeft hu nog publiek nodig. Daar zorgt hij voor. iviaar dan.au moment suprème.gaat zijn rol er met hemzelf vandoor. Hij is meer dan een indrin ger:,nu wordt moordenaarHij schiet in het wilde weg „U zei daar ln het wilde weg," viel Craddock hier de kolonel dankbaar in de rede. „U had dus niet de indruk, dat hij speciaal op iemand heeft gemikt? Op juffrouw Blacklock, bijvoorbeeld?" „O nee. Hij loste zo maar een paar schoten, blinde lings, zoals ik u al zei. En daardoor kwam hij tot zijn positieven. De kogel trof iemandin werkelijkheid gelukkig maar een schaafwond, maar dat wist hij met. Hij komt mei een klap tot zichzelf. Zijn hele toneel voorstelling blijkt werkelijkheidEn in pamek richt hi) het wapen op zichzelf." Kolonel Easterbrook wachtte even en schraapte hoogst voldaan zijn keel. „Zo klaar als een klontje. Werkelijk, zo klaar als een klontje!" „Het is ook heus verbazingwekkend," beaamde me vrouw Easterbrook, „zoals je precies weet te vertel len hoe het gegaan is, Archie!" Er trilde iets van op rechte bewondering in haar stem. Inspecteur Craddock vond het eveneens verbazing wekkend, doch liet zich allerminst over zijn gevoelens uit. „Waar stond u precies in de kamer, kolonel, toen het eigenlijke schieten begon?" „Bij mijn vrouwvlak naast de tafel in het mid den, waar de bloemen stonden." „Ik greep je arm, hè Archie? Ik was werkelijk doodsbang. Ik moest me aan jou vastklemmen!" „Arme meid!" schertste de kolonel. De inspecteur liep juffrouw Hinchliffe haast onder steboven bij het varkenshok. Leuke dieren, die jonge varkens," merkte juf frouw Hinchliffe op, een stevig dier over zijn gerim pelde roze rug strelend. „Deze zal wat worden met Kerstmis! Maar wat wilde u van me weten? Ik heb iTillie gisteren al dadelijk verteld, dat ik die vreemde lerel nooit eerder had gezien. Onze werkvrouw ver hit dat hij verbonden was aan een van de grote ho- f jAedenham Wells. Waarom heeft hij daar dan rdomand overvallen, zou je zo zeggen? Veel meer knus om wat te vangen." nat viel stellig niet te ontkennen. Craddock stelde veTripr ziin vragen. „Waar bevond u zich precies toen zich het incident voordeed? incident1 Deed me anders denken aan de dagen, riat ik bii dé Luchtbescherming was. Toen heb ik ook wel eens een incident beleefd, dat kan ik u verzeke ren! U wou zeker weten waar ik stond, toen hu be gon te schieten?" „Juist precies!" „Met m'n rug tegen de schoorsteenmantel en de bede in 't hart dat ik gauw een drupje zou krijgen!" antwoordde juffrouw Hinchliffe prompt. „Kreeg u de indruk, dat er in het wilde weg werd geschoten of dat hij zorgvuldig op een bepaalde per soon mikte?" „U bedoelt of hij op Letty Blacklock mikte? Hoe voor de drommel zou ik dat kunnen weten? Verdraaid lastig je indrukken te sorteren en achteraf te ver klaren wat er precies is gebeurd. Ik weet alleen, dat het licht uitging, de man zijn zoeklicht over ons liet spelen, zodat we allemaal verblind waren en dat ik toen dacht: „Als die dwaas van een Patrick Simmons met scherp gaat schieten, komen er nog ongelukken van." „U dacht dus, dat het Patrick Simmons was?" „Och, dat was de enige, die er voor in aanmerking kon komen. Edmund Swettenham schrijft boeken, weet u, en is te intellectueel om zich met zulke grappen bezig te houden. Maar die Patrick is een wilde jongen Ik hoop, dat hij het niet erg vindt, dat ik aan 'm dacht!" „Dacht uw vriendin ook, dat het Patrick Simmons was?" „Murgatroyd? U doet beter dat aan haar zelf te vragen. Niet dat u dan veel wijzer zult worden. Ze zit achter in de moestuin. Ik roep haar wel even." Hierop verhief juffrouw Hinchliffe haar krachtig stemgeluid: „Hei-joo-dadr, Murgatroyd!" „Kom alklonk het zwakjes uit de verte. „Schiet op wat! Po-li-tieee!" loeide Hinchliffe. Juffrouw Murgatroyd kwam vrijwel buiten adem aandraven. Haar ronde, goedhartige gezicht straalde van geestdrift en hulpvaardigheid. „Is dat Scotland Yard?" hijgde ze. „Had ik niet gedacht. Anders was ik wel thuis gebleven." „Wij hebben er Scotland Yard nog niet bij, juf frouw Margatroyd. Ik ben inspecteur Craddock uit Milchester." „O, dat vind ik ook heel best," antwoordde juf frouw Murgatroyd. „Heeft u al de nodige aanwijzin gen?" „Hij wilde alleen maar van je weten waar je stond, Murgatroyd, op het moment van het misdrijf," be gon juffrouw Hinchliffe, met een knipoogje tegen Craddock. (Wordt vervolgd) (Van onze parlementaire redacteur) Wordt de Tweede Kamer het van daag eens over een voorstel van de re gering, dat staatssecretaris dr. Veld kamp zal verdedigen, dan worden in de winkelsluitingswet enige wijzigingen opgenomen. Dit zal o.rn. een ruime re mogelijkheid verschaffen tot het be zorgen van winkelwaren na sluitingstijd en zelfs een geheel vrije broodbezor- Ook bevat de wet een regeling van de winkels in stationsgebouwen en luchtvaartterreinen. Er wordt compen- satie geboden aan de „sabbath-winke- liers die voortaan 's zondags van 10- 18 uur mogen openblijven, terwijl voor taan buiten de winkeltijden lezingen mo gen worden gehouden in boekhandels en modeshows in confectiezaken. Voor de straathandel is de mogelijkheid geopend om ook op zomeravonden zacht fruit te verkopen. Het ontwerp bevat ook een regeling van de winkelsluiting wegens vakanties, die voortaan uitsluitend op verzoek van de kamers van koophandel zal moeten geschieden. Hiertegen werd nogal oppo sitie gevoerd, omdat men de gemeente lijke autonomie in het gedrang zag ko men. Dr. v. d. Heuvel (K.V.P.) wilde in ieder geval de reorganisatie van de kamers van koophandel afwachten om te zien of zjj wel voldoende represen tatief zijn voor het bedrijfsleven. Hij vroeg ook voor de middenstand een be tere beroepsmogelijkheid op beslis singen ten aanzien van vrijstelling door het gemeentebestuur te geven bij gele genheid van tentoonstellingen en festi viteiten. Niet iedereen was het eens met de verlenging van de openstelling van win kels op zgn. „koopavonden" op dagen, die St. Nicolaas en Kerstmis vooral gaan. Dan zal men niet tot negen, maar tot tien uur kunnen winkelen, ue heer Reehorst (P.v.d.A.) was er te gen. En dr. v. d. Heuvel wilde nadere argumenten van de staatssecretaris v nemen. De heer Cornelissen (V.V_DJ vroeg nog meer vrijheid voor thuisöe zorging na sluitingstijd. Dr. v. d. Heuvel wilde een betere controle op overtredingen van de kelsluitingswet ten Platteland de heer Reehorst wilde hij het er ook toe leiden, dat kopers bp over treding van de winkelsluitingstoden eveneens strafbaar kunnen worden gesteld. De winkeliers verkeren vaak in een dwangpositie. Algemeen was de klacht, dat dit soort regelingen door de middenstand zelf moet worden vastgesteld en niet door de regering. Dr. v. d. Heuvel, de heer Cornelissen en de heer Reehorst meenden dat de P.B.O. voldoende mo gelijkheid daartoe biedt. AMSTERDAM, 17 juni. - Middelbare Handelsschool met 4-j. c., Roelof Hart- straat 1: Lea L. de Meijer, F. Bakker, H. Brink, J. Cremer, F. van Gelderen, D. Goemans, R. Götte, R. Hannema, K. Scholte, P. Tacx, R. Vieleers, R. Vos, Th. van den Boogaard, P. van den Boo gaard, K. van den Bor, K. van Eijk, Ezechiëls, M. Heins, W. Jacobs H On- kenhout, W. van Oosten, H. Peters, Cü. Polak. Den Haae 17 juni - De staatsbevoegd- heid heilgymnastiek en massage: de dames H J. J. Tournier te Schiedam, H van der Veen te Enkhuizen, M. Viizelevn Nikyiiluw te Wassenaar, H. L. £fser te Poortugaal. F M. P. de Vries tp »c Hertogenbosch, T. Vrij te A dam. Is-GRAVENHAGE, 17 juM. Eerste ge deelte notarieel examen: S. P. Koopman en P Pel beiden te Amsterdam. AMSTERDAM. 17 juni. KancL g^eeskund» 2e gedeelte: J. G. Bloem, Berkhout. J. de clef Den Haag; T. G. Han. Surabaja; H. ST Canton; mej. H CathLeeuwarden; mej G. W. Gramser, Leeuwarden, mej W. AMSTERDAM, 17 juni. In de kleine zaal van het Concertgebouw is de heer B J. Brouwer uit Leiden, leraar aan het chris telijk lyceum te Alphen aan den Rijn. ge promoveerd tot doctor m de letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij verdedigde zijn proef schrift, getiteld „De houding van Idenburg en Colijn tegenover de Indonesische bewe ging". Promotor was prof. dr. H. Smits- kamp. WAGENINGEN, 17 juni. Aan de Land bouwhogeschool is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde ir. L. H. Huizenga te Wageningen, na verdediging van een proefschrift met stellingen, getiteld: „Het koeliebudgetonderzoek op Java in 1939/40". Als promotor fungeerde professor dr. Th. M. Thurlings.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9