Positie van de winkels in stations onveranderd Luchtje Geef mij maar Nescafé Nescafé MEER FACULTEITEN OPEN VOOR ONDERWIJZERS Eerste eenheden van het korps mobiele colonnes gevormd Prins Bemhard reikt koning Willem I-prijs uit Nescafe Met zn allen naar Kenya Tweede Kamer doktert vele uren aan de winkelsluitingswet ^00 ideeënbussen Nachtwaker in slaap gevallen SPEELAUTOMATENZAAK VOOR HET BOSSCHE GERECHTSHOF Meerderheid Tweede Kamer: Kweekschool voldoende basis voor wetenschapsbeoefening Voor hulp ten tijde van oorlog en ook bij ernstige rampen De van Gorps uit Tilburg Examens Zowel vóór als achter kaartjescontrole In 1957 meer dan 30.000 voorstellen Lichte vergiftiging door koolmonoxyde? Tegen vier exploitanten opnieuw f 100 boete subs. 20 dagen geëist industrieel J. A. Koning, een man Aan met een ijzeren doorzettingsvermogen Hongaren gedenken terechtgestelden Bekroonde liedjes voor kinderkoortjes DONDERDAG 19 JUNI 1958 PAGINA De belangrijkste beslissing die de Tweede Kamer tot dusver heeft genomen met betrekking tot de wijzigingen in de winkelsluitingswet betreft de positie van kappers zaken en winkels in de stations van de spoorwegen en intercontinentale luchtvaarthavens. Tot veler verrassing °ngetwijfeld is bij amendement in de wet vastgelegd, dat deze zaken zowel wanneer zij voor als achter de kaartjes controle zijn gevestigd, zich niet meer aan de s uitingsuren ^hoeven te storen. Eigenlijk brengt dit geen verandering m de bestaande situatie, maar wel druist het in tegen de bedoeling van de regering. twee-in-één camera 24 x Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! SeTert and' kl3SS' lett= J' K' Harms' Staatssecretaris dr. Veldkamp had, toede naar aanleiding van klachten de Haarlemse middenstand, een c - Promis willen sluiten door alleen ?a «en die achter de genoemde barne gevestigd zijn, in de avonduren^ape^ te laten. Daartegen is de K komen grote meerderheid in yerzf g redeliik Wat de staatssecretaris een „re^ehjk gmpromis" noemde vonden de mees_ voor de Vergadering geschorst moest V'orden een tekort aan service, die in onze moderne verkeer aan reizigers en toeristen moet worden gegeven. We ziin ons ervan bewust, dat er wel Wat tegen in te brengen is", aldus de heer Reehorst (P.v.d.A.) maar hij wil de de reizende klant als koning zien. Dr. Veldkamp koos de wijste weg en nam het amendement over. ,,Het brengt althans een vleugje meer vrjjheid". zo luidde zijn motivering. Vandaag zouden nog enige andere Wetswijzigingen in stemming komen. O.a. zal nog moeten worden uitgemaakt tot hoe laat ,e winkels voortaan in de dagen voor Sint-Nicolaas en Kerstmis x avonds open mogen zijn. Het mees- ians maakt een amendement-Van r'J'sden (A.R.), mede ondertekend door S? V.V.D., dat de openstelling voor -verstmis tot 9 uur wil beperken, maar Voor St.-Nicolaas tot 10 uur. De socialis- yP-jfffien in beide periodes de winkels dr. Van der.9«uur open stellen, terwijl dement wil Va«tYel (K.V.P.) bij amen- srsteiiendat de gemeen- Advertenti, met de beroemde Agfa Color Apotar- lens (op kleur gecorrigeerd) en SVS- sluiter met lichtwaarden. Op een Agfa zwart/wit mooie 6x6 formaat Op een Agfacolo •^keerfilm B2 van f 8.- krijgt U 2* eurendia s ontwikkeld *wart/wit i het mooie, moderne z 6 cm formaat maken en ook kiein- 5fe'd - projectieplaatjes op Agfacolor- ®hn? De AGFA ISOLETTE L van '99- maakt dit met één camera mo- gC |jk door een vernuftige constructie bovendien: de camera beeft een Bebouwde belichtingsmeter, die voor b-„ van Agfacolor foto's ooont- rhjk r I is. ^ilt (J ook iets ran de andere Agfa camera's weten, van duurdere of goedkopere? Vraag brochures bij fAv fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98 te Arnhem, hpt°lfei?s het ideeënbuscentrum e,, Nederlands teraden moeten uitmaken of het slui tingsuur tot 10 uur 's avonds verlengd dient te worden. Dr. Veldkamp vond het voorstel Van Eysden nog het minst in s 'fh met wat de regering voor ogen stond: de huismoeders die tegenwoor dig wegens gebrek aan huishoudelijke hulp toch al weinig gelegenheid hebben overdag te winkelen, zowel voor Sint- Nicolaas als voor Kerstmis daartoe 's avonds zo ruim mogelijk in de gelegen heid te stellen. Hij wilde van het voor stel van dr. Van der Heuvel niet weten, om te voorkomen, dat er ieder jaar in de raad over deze zaak gedebatteerd moet worden. Ook zou de Kamer vandaag beslissen over een met grote meerderheid onder steund amendement, dat de strekking heeft gedurende modeshows in de avond uren de verkoop niet toe te staan. De staatssecretaris heeft dit amendement ontraden. Volgens hem moeten B. en W. zelf beoordelen in hoeverre deze fa ciliteit kan worden gegeven. „Wij moeten B. en W. niet, en dat nog wel in letterlijke zin, de wet gaan lezen merkte hij op. In het algemeen vond hn, dat er zoveel mogelijk rust in de ge hele materie van de winkelsluitingen moet komen. Hij voelde daarom niets voor een socialistisch plan om met het hoofdbedrijfschap detailhandel een alge hele wetswijziging te gaan voorberei den. Wel zal bij de uitvoering van deze nieuwe winkelsluitingswet met de be- d fschappen het nodige overleg wor den gepleegd. De staatssecretaris gaf degenen die aan de P.B.O.-organen als auteurs van winkelsluitingsregelingen de voorkeur wilden geven boven de centrale rege ring, de verzekering, dat al het moge lijke aan deze organen wordt overgela ten, zoals met het oog op het program van de regering niet anders kan wor den verwacht. In het onderhavige geval is het echter nodig dat de centrale over heid in de wetgeving ingrijpt vooral in verband met de moeilijke afweging van belangen tussen ondernemers, werkne mers en consumenten. *j wees ook op de noodzaak om de kamers van koophandel in te schakelen, zoals bij het vaststellen van de verplich te halvedagsluiting en de vakantiere geling. Er wordt daarbij slechts gepro fiteerd van de nauwe relaties van deze kamers met het plaatselijke bedrijfsle ven en hun mede-bewindstaak. Het is zo geregeld, dat de gemeentebesturen hun bestaande bevoegdheden geheel be houden. Van ondergraving van de ge meentelijke autonomie kan volgens dr. Veldkamp geen sprake zijn. De staats- secretaris zag in de meningsverschil len op dit punt tussen Kamer en rege ring een „voorpostengevecht" over de taakverdeling tussen bedrijfslichamen en gemeenten. Dr. Veldkamp zal met de minister van justitie gaan zoeken naar een op lossing voor een betere controle op de naleving van de winkelsluitingswet op het platteland Ook zal nog eens wor de getracht het wisselen van geld door houders van automaten aan banden te leggen. De staatssecretaris, die enige malen de consument in bescherming heeft genomen tegen de middenstand, deed dit ook tegenover de heer Corne- lissen (V.V.D.), die had gevraagd de klanten die te laat in de zaak komen, te bekeuren als er overtredingen wor den vastgesteld. „Meestal verdwijnen zij geruisloos en laten de winkelier voor de strop zitten", zei de liberale woord voerder. „Het zou de animo tot kopen niet stimuleren als wij aan dit perfec tionisme zouden toegeven", waarschuw de de heer Veldkamp. Dienstverlening aan de consument moet altijd voorop blijven staan, zo luidde zijn devies als staatssec: taris voor de middenstand. dat Dbg. zal het, meen ik te mogen hopen, met mij eens zijn als ik hier verkondig dat er tot op heden ver schillende films zijn ver vaardigd met een luchtje er aan. Dat er nu rolpren ten gemaakt worden die rondweg en ook letterlijk stinken, verheugt mij. Maar Sovjet-Unie er het eerst mee is" "mag nauwelijks verbazing wekken. U heeft het toch ook gelezen? „Wan neer een documentaire wordt ver toond van de vervaardiging van staal, zijn het niet alleen suggestieve kleu ren die de toeschouwer pakken, doch wordt hij met de neus op het onder werp gedrukt, daar de film de geur verspreidt die in een fabriek hangt". En nu hoop ik maar dat men zich niet beperkt tot de staalfabrieken. Er geuren nog genoeg andere dingen in de wereld. Zo kan ik mij best een film voorstellen, waarin de heer Khroesj- tsjev optreedt en waar de wodkadamp van af slaat. Typisch een film om te gaan ruiken. Én ze kunnen ons nu bij de maneschijn ook wel eens de rozegeur gaan serveren. Hetgeen het onmiskenbare voordeel zal bieden dat men te gelegener tijd de ogen er bij kan sluiten en toch dóórgenieten. Nee, we gaan met die reuknlms echt de goede kant uit. Al blijft het een intrigerende vraag wat voor geurtjes men eventueel zal moeten verzinnen bij bijvoorbeeld een docu mentaire over wezen, geschiedenis en achtergrond van ons vaderlandse po litieke bestel. De centrale raad Van beroep te Utrecht behandelde woensdag opnieuw de zaak tegen een stoker uit Den Hel der, werkzaam bij het gemeentelijk zie kenhuis aldaar, die in de nacht van 24 op 25 november 1956 slapend in een stoel werd aangetroffen in de verwar mingskelder van dit ziekenhuis. Naar aanleiding van publikaties om trent deze zaak en de uitspraak van de centrale raad, welke de tegen de sto ker getroffen maatregelen bevestigde, wees dokter Mes er op, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat er sprake is geweest van vergifti ging door koolmonoxyde. Namens de stoker trad op de heer C. W Franken te Den Helder. Hij voerde aan, dat de stoker bij het hernieuwd onderzoek had verklaard, dat hij de dag na het gebeurde hoofdpijn had gehad en neiging tot braken had vertoond. Om zich niet te verontschuldigen over zijn handelwijze zou hjj dit destijds niet aan de autoriteiten hebben medegedeeld De man is een licht slaper, die in de genoemde nacht zelfs de alarmschei niet heeft gehoord en de heer Fran ken achtte het daarom niet uitgeslo ten, dat er een lichte intoxicatie is ge weest, te meer daar een onderzoek naar de wijze van stoken de mogelijkheid hiertoe niet heeft ontzenuwd. Voor B. en W. te Den Helder trad op wethouder Landman. Deze zei, dat proeven in de verwarmingskelder de mogelijkheid van koolmonoxydevergif- tiging hebben tenietgedaan. De stoker zou de deur van de kelder destijds op zettelijk hebben geblokkeerd om niet te worden overlopen. Voorts achtte hfj het vreemd, dat de man tijdens het onderzoek nooit geklaagd heeft over hoofdpijn, welke hij de dag na het ge beurde zou hebben gehad. Uitspraak 9 juli. Advertentie Voor het gerechtshof ce 's-Hertogen- bosch hebben woensdag vier exploitan ten van speelautomaten uit Bergen op Zoom in hoger beroep terecht gestaan wegens het geven van gelegenheid tot hazardspel. De politierechter te Breda had hen vrijgesproken, doch de officier van jus titie die 100 boete subs, twintig dagen hechtenis had geëist, was van dit von- ni® ln hoger beroep gekomen. De kwestie, die hoofdzakelijk in dis cussie werd gebracht, was of bij dit typeautomatende zogenaamde „turf king die gelijkt op het van de kermis sen bekende bumperspel, de mogelijk heid bestaat om door behendigheid de kans op winst te vergroten. Twee getuigen-deskundigen, prof. Hemelrijk en prof. Schuh, waren van mening, dat die kans wel bestaat, maar zeer klein is. Men kan namelijk de gang van de speelkogel enigszins beïnvloe den, maar daarentegen regelt de auto maat zelf de winstkans naarmate er geld is toe- of afgevloeid. Men kan dus wel zijn kans enigszins bereke nen, maar dat is nog geen beïnvloe den, aldus prof. Schuh. De verdediging voerde aan, dat deze automaten geen gelduitkeringen doen, doch de winnaar alleen in staat stellen tot een aantal vrije speelbeurten. De procureur-generaal, mr. De Vries was echter de overtuiging toegedaan, dat de caféhouders meestal zelf in een winstuitkerir r voorzien door de winnaars consumpties aan te bieden. Hij wees er op, dat reeds lang is vast gesteld, dat deze automaten in strijd met de wet zijn en eiste eenzelfde straf air. de officier van justitie te Breda. Mr. Van Ginneken uit Bergen op Zoom, die als raadsman optrad, be toogde, dat het al dan niet geven van uitkeringen in welke vorm ook, niet een kwestie van de exploitanten, maar van de caféhouders is. Zijn cliënten gaan deze uitkeringen en ook andere exces sen zoveel mogelijk tegen. Ook wees bij erop. dat in deze automaten zogenaam de flippers zjjn bevestigd, waarmee de speelkoge] min of meer kan worden be stuurd. Op grond van een en ander be pleitte hij ontslag van rechtsvervolging. Arrest 2 juli. (Van onze Haagse redactie) De toelating van onderwijzers tot de universitaire examens in de opvoedkun de en psychologie wordt door de over grote mee Jerheid van de Tweede Ka mer toegejuicht. Dit blijkt uit het voor lopig verslag dat de commissie voor onderwijszaken uit de Kamer heeft uit gebracht op het wetsontwerp van mi nister Cals, dat de toelating regelt. Uit het verslag blijkt echter ook, dat een belangrijk deel van de Kamer de voor stellen van de bewindsman te „schriel" vindt. /an deze kant wordt bestreden dat de afgestudeerde kweekschoolleerling in op de beoefening van de wetenschap gerichte ontwikkeling de mindere zou zijn van de H.B.S.-er, voor wie de mo gelijkheden van een universitaire studie veel groter zijn. Men zou daarom voor de onderwijze-s meer faculteiten willen openstellen en daarbij wordt gedacht aan de zevende faculteit en de studie in de geschiedenis, aardrijkskunde en sociologie. Het meest voor de hand ligt echter volgens deze leden de volledig bevoegde onderwijzer gelijk te stellen met hen die het diploma H.B.S.-A heb ben behaald. Verschillende andere voorstanders Advertentie De eerste eenheden van het korps mobiele colonnes, in het leven ge roepen ten behoeve van dé Bescher ming Bevolking, zijn thans gevormd. In de legerplaats Laren, waar het per in °y (NIVE) van instituut voor efficien- tiicoiV*F" bedraagt het aantal orga- svctJ ln ons 'and dat bet ideeënbus- kern betzij mét hetzij zonder bus, idees ongeveer 300. De gezamenlijke dan ar, Pr°duceerden in 1957 meer van J?'000 verbeteringsvoorstellen. Hier- In iqkk^ ru'm 30 Pct bruikbaar. Werd dein n voor een aanvaard idee gemid- het Solden uitgekeerd, in 1956 was in 1 landelijke gemiddelde 35 gulden en lie zelfs 38 gulden. De beloningen "epen vorig jaar bjj verschillende bedrij en en diensten uiteen van één rijks daalder tot 3000 gulden. Naast beloningen keert driekwart van "e, bedrijven ook aanmoedigingspre mies uit, gemiddeld ter waarde van 2,50 a 5 gulden. Een aanmoedigingspre mie wordt bijv. gegeven als het idee, hoewel het niet voor uitvoering in aan merking komt, op bepaalde gronden toch Waardering geniet. (Van onze correspondent) Prins Bemhard .^as tornen om m vliegtuig naar Eelde ge statenzaa] Groningen m de pracnus eerste van het provinciehuis \09* n maal de Koning Willem '"U Jfkaat uit Vereniging Nederlands Fabrikaat te reiken aan de Winschoter indust Jan Albert Koning. Deze plechtigheid werd bijgewo°nd door vele autoriteiten en genodigden, die allen verheugd waren, zotls de com missaris der koningin mr W A. Offe» hans zei, dat deze eersteli'r g een inwo ner van het noordelijke gewest is en dat hij de waardering „voor de waardevol le bijdrage op regionaal niveau tot de industriële expansie van Nederland" zelf in ontvangst kon nemen. De voorzitter van de Vereniging Ne derlands Fabrikaat, de heer E. J. Mul ler vertelde een en ander over het stre ven van de Vereniging Nederlands Fa- brikaat en de traditionele onverschillig heid van het Nederlands publiek voor de prestaties van zijn landgenoten. Na dien weidde hij uit over de instelling van de oriis genoemd naar Koning Wil lem L die een vorstelijk voorbeeld voor de moderne Nederlardse ondernemer kan worden genoemd. Spr. schetste de verdiensten van de heer J. A. Koning, die een belangry- ke bijdrage heeft geleverd tot de indus triële ontwikkeling en de beyordering van de wélvaart in de provincie Groningen en door de vestiging van bedrijven in Amsterdam. Nadat de Prins de Koning Willem I prjjs aan de heer Koning had over gedragen (een bronzen beeldje ontwor pen en vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer Cephas Stauthamar en een perkamenten oorkonde, gecalli- grafeerd door mevrouw Margerete Paul sen in Hilversum) feliciteerde de com missaris der koningin, mr. W. A. Of- ferhaus, de heer Koning met diens on derscheiding. Hij noemde sprekend over individualistische speurzin en door- zettendheid de heer Koning een ty pisch voorbeeld van een vrijbuiter, Het bronzen beeldje dat als Koning Willem I-prijs aan de heer J. A. Koning werd uitgereikt. Het is vervaardigd door de beeldhouwer Cephas Stauthamer.- die zijn kansen waarneemt, waar hy kan en gevochten heeft met een ijzeren door zettingsvermogen. In het vervolg van zijn betoog weidde spr. uit over de betekenis van de in dustrialisatie. „Men kijkt vaak naar grote fabrieken, die de mogelijkheid heb ben filialen te stichten en verwacht daarvan alle heil. Dat het ook anders mogelijk is hebben de pioniers van ae al lang in Groningen gevestigde land bouwindustrieën aangetoond en heelt de heer J. A. Koning voor de jongste tijd duidelijk gemaakt," aldus spr. korps is ondergebracht, hebben de eenheden een demonstratie gegeven. De mobiele colonnes zijn ingesteld bij gemeenschappelijke beslissing van de ministers van binnenlandse zaken en van oorlog en marine. 1 Augustus 1955 is de staf van de algemeen inspecteur, tevens commandant van de mobile co lonnes. opgericht. Onder diens bevel werd het depot mobiele colonnes inge richt, eerst gevestigd te Arnhem, later in Laren, waar tot en met 1 april 1960 20.000 manschappen zullen worden op geleid. Het ligt in het voornemen tot en met 1960 twalf mobiele brandweercolonnes te vormen, alsmede zes geneeskundige en zes opruimings- en reddingscolonnes. De manschappen worden gerecruteerd uit dienstplichtig beroepspersoneel, dat in twee perioden van dertig dagen voor de nieuwe taak wordt herschoold. La ter worden zij nog drie maal voor her halingsoefeningen van acht dagen in colonneverband opgeroepen. De bedoe ling is de mobiele colonnes op de duur zoveel mogelijk te bewapenen. De mobiele colonnes bedoelen vooral daadkrachtige steun te bieden aan de organisatie Bescherming Bevolking en wel organisatorisch dusdanig, dat het beleid over de colonne berust hij de burgelijke autoriteiten. Zij kunnen dus zonodig in het gehele land worden In gezet, zulks niet alleen in tijd van oorlog, waarvoor zij voornamelijk in het leven zijn geroepen, maar ook bij ernstige ranmpen. De legerplaats Laren is geheel inge richt als oefenterrein voor dit gespecia liseerde onderdeel. Het buitenland heeft grote belangstelling voor deze gespecia liseerde opleiding. Geregeld komen bui tenlandse autoriteiten een bezoek bren gen aan de legerplaats. Als onderdeel van de landelijke actie, waarbij de Hongaarse vluchtelingen hun terechtgestelde leiders posthuum eren, heeft een aantal hunneiwoensdagmid dag een krans gelegd bnhet verzets monument op het Domplein te Utrecht. Op linten in Hongaarse en Nederland- se nationale kleuren was vermeld. „Voor de martelaren der Hongaarse revolu tie". In de avond trok een stille stoet van ongeveer vijftig Hongaren, allen jonge mensen, naar het Domplein, de Hon gaarse vlag met zich meedragend. Na dat de vlag met een grote zwarte strik voor het monument was neergelegd, werd het Hongaarse volkslied gezongen. De kranslegging bleef vrijwel onopge merkt maar vele Utrechters woonden de sobere avondplechtigheid bij. „Weet je geen goed katholiek gezin dat voor drie jaar naar de missie in Kenya zou willen gaan om daar te werken?" Pater Pius van de Trappisten in Koningshoeven vroeg het terloops aan de timmerman van de brouwerij „De Schaapskooi", die juist bezig was met een karweitje in de sacristie. „Ja, misschien wel," zei Van Gorp, die in stilte dacht: „Dat was iets voor ons." Maar toen ik zei, dat ik misschien iemand wist, had ik toch een kameraad op het oog," vertelt de geboren en getogen Tilburger ons, als we hem uit zijn werkplaats hebben gehaald. „Want ik dacht: dat zal mijn vrouw nooit willen." Maar zijn vrouw wilde wél. Toen hij aan tafel zei: „Willen jullie naar Kenya", heeft ze hem even vertwijfeld aangekeken en ook zijn zeven kinderen zetten grote ogen op. „Nee, het is geen grapje," zei vader Van Gorp en hij vertelde dat naar een vakman werd gezocht, die voor enkele jaren naar de missie wilde gaan, met zijn hele gezin. Lekenhulp voor het bisdom Kisumu, dat door een spontaan Tilburgse actie letterlijk helpende handen krijgt toegestoken van Tilburgers, wier uitzending betaald wordt door de bevolking van hun eigen stad. „Je krijgt je eten en drinken, hebt er geen zorgen en het is maar voor drie jaar," zei Van Gorp. „Dat moesten we dan maar doen," zei zijn vrouw en de jongens hieven een soort indianengehuil aan, hetgeen hun te ver geven was, want ze hadden zich tot dusver nog niet verdiept in de aard rijkskundige positie van hun toekomstig werkgebied. Want dat zal Kenya ook voor de zonen worden: de oudste, Ad, 17 jaar, is evenals zijn vader timmerman; de zestienjarige tweelingbroers Pierre en Ton staan hun mannetje als metselaar en bakker en de bijna 15-jarige Kees komt juist van de ambachtsschool, waar hij zich als 'smid bekwaamd heeft. Maar geen flauwe kul, zei vader Van Gorp, toen hij het enthousiasme aanhoorde' „als we ons opgeven moet het serieus zijn." Moeder Van Gorp verzette zich geen ogenblik. „Het is voor een goed doel en over drie jaar komen we naar Tilburg terug," is haar commentaar. Definitief zou zij rasechte Tilburgse niet weg willen, maar zo'n tijdelijke uitzending, met de garantie, straks weer in het oude huis en haar man weer hij zijn oude bedrijf, waarom, niet? Alleen de twee jongste meisjes, de negenjarige Come en de bijna zesjarige Willy, zitten met het probleem dat ze nog schoolgaan, maar ook daarvoor is al een oplossing gevonden: ze nemen hun Nederlandse leerboeken mee en de Trappisten in Lumbua zorgen voor de lessen. Lumbua wordt de standplaats van de Van Gorps; daar is werk aan de winkel, want de Trappisten moeten een klooster hebben. Ze zijn, negen man sterk, in 1956 van Tilburg naar Kenya getrokken om daar de aller eerste beschouwende communiteit te stichten. Het gouvernement begreep er met veel van, toen er een vestigingsvergunning werd aangevraagd voor negen missionarissen in één plaats: dat had men nog nooit meegemaakt. Inmiddels hebben de Tilburgse Trappisten al inlandse medebroeders ge kregen. maar hun behuizing is nog erg provisorisch. Van Gorp verheugt zich al op het weerzien met enkele paters Trap pisten. die hij nog kent van vóór hun vertrek uit Tilburg. Hij correspondeert druk en vertelt ons al enthousiast over het prachtige natuurschoon dat hun te wachten staat. En verder studeert het gezin Van Gorp ijverig Engels Het valt niet mee, maar ze hebben nog tot eind september de tijd. De Van Gorps oriënteren zich op alle mogelijke manieren; pas geleden zijn ze b v. naar een mau-maufilm geweest. Of zijn vrouw niet was afge schrikt? „Ze is voor geen kleintje vervaard", zegt de timmerman, „en bovendien komen wij niet in het mau-mau-gebied." Pater Plus, de geestelijke vader van de Tilburgse actie, is enthousiast. Het liefst zouden we allemaal gezinnen sturen," zegt hij, „maar dat ts te kostbaar. De bevolking in Kenya moet eens kennis maken met de leefwijz van een katholiek gezin. Tot dusver heeft men alleen paters, zusters en alleenstaande leken gezien; ze zouden gaan denken dat katholieken ce 'air horen te leven." In dit land van veelwijverij zal het gezin "an P an voorbeeld moeten geven van een normaal katholiek gezinsleven. &n keuze is extra gelukkig, omdat bijna heel dit gezin aan het werkje Bij de Van Gorps in de Groeseindstraat staat de bel niet m Allerlei kennissen moesten uitvoerig bescheid hebben Zeijs zij voor gegadigden voor het huis geweest. „Of hij het niet wil verkop .j 25.000," zei de timmerman om er van af te zijn. Want over hij weer zijn oude huis in. van het wetsontwerp waren eveneens var, mening dat de regeling te schriel is, maar zij wilden het voorgestelde aanvaarden „in mindering" op hetgeen alsnog zou dienen te geschieden. Door een tweetal leden van de com missie wordt echter bestreden dat on derwijzers een goede basis hebben ge kregen voor voortgezette academische studie. De vraag wordt gesteld of b.v. de kennis van de moderne talen vol doende is om de vakliteratuur in zich op te nemen. Ook wordt erop gewezen dat speciaal 'e studie van de psycholo- gje waarvoor het ontwerp wel de toelating voorstelt - zeer nauw verbon den is aan de exacte vakken wiskunde, biologie en natuurkunde. Men haalt hier tenslotte het afwijzend advies aan van 23 hoogleraren in de Psy®ho'ogi® pedagogie en van het Nederlands insti tuut van praktizerende psychologen. De toelating tot de universiteit van bezit ters van middelbare akten ondervindt geen tegenstand. Op de door de A.V.R.O. uitgeschre ven prijsvraag en opdracht voor kin derkoortjes zijn bijna 170 inzendingen ontvangen, waarvan ongeveer tien pro cent een niveau heeft, dat de liedjes, naar het oordeel van de jury, voor uit voering geschikt doet zijn. Dit percen tage wordt zeer bevredigend geacht aan gezien verreweg de meeste koortjes door amateur-componisten moeten zijn ingezonden. De jury, bestaande uit Felix de No bel, voorzitter, mej. M. Sanders, Her man Broekhuizen, Hans de Jong en Ca- rel Laout, heeft de eerste prijs van 500 toegekend aan Johannes Röntgen voor zijn liedje „Trein op hol" op tekst van Han G. Hoekstra. Paul van Westering, de winnaar van de tweede prijs, 300, heeft voor zijn koortje dezelfde tekst gekozen en bo vendien zijn partituur op vrijwel gelijke wijze opgebouwd, aldus wordt van de zijde van de A.V.R.O. meegedeeld. De derde prijs 200 is ten deel gevallen aan Geza Frid voor de „Zeven boeven", op tekst van C. S. Adama van Schel- tema. De bekroonde koortjes zullen tezamen met een aantal andere, die voor uitzen ding in aanmerking komen, op dinsdag 8 juli om 7 uur 's avonds voor de A.V.R.O.-microfoon worden besproken door Felix de Nobel. Voor het examen Nuttige Hand werken aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de dames: C. van Bommel, A. P. Hoekstra, S. Kilian, H. G. Spaargaren, M. v. d. Wateren, N. Bijster, M. M. Boeschoten, E. J. C. Gerritse, (Haarlem); H. Frank, IJ- muiden; I. M. Moes, H. E. van Veelen, Zandvoort; E. H. J. Boers, Velsen; A. Cassee, Overveen. LEIDEN, 18 juni: Doet. geschiedenis: Ph. H. Rogaar te Voorburg; cand. Frans: R. Landheer te Leiden (cum laude); cand. A' wis- en natuurk.: D. Ch. Brandt, R. Roest te Den Haag: E. Frikkee te Leiden en K. Fokkens te Leiden; cand. F wis- en natuurk.. P. R. van Neerbos te Leiden; cand. F' wis- en natuurk.: F. C. Fischer te Leiden; cand. K' wis- en natuurk.: mej. C. B. Struijk te Leiden; doet. wiskunde: M. van Steenis te Leiden en E. J. Wasscher te Leiden; doet. scheikunde: M. E. Kronenberg te Leiden (cum laude); doet. biologie: mej. N. Blom te Leiden, mej. A. L. Sollewijn Gelpke te Leiden, H. P. M. Sanders te Rotterdam en J. Tromp te Leiden. AMSTERDAM, 18 juni: Bevorderd tot arts: mej. A. J- M. Th. van den Bergh; mej. L. Spijker en mej. A. J. Ie Mair (Amsterdam). Artsexamen le ged.: A. J. I. M. Broekman; A. W. Hijmering; P. M. F. Vernimmen; J. M. van Nouhuys (Amsterdam) en Chr. Wittkamper (Haarlem). GRONINGEN, 18 juni: Tandheel kunde 2e ged.: F. Beijderwellen en A K. Panders, beiden te Groningen; J e' Edens, Zuidbroek; W. van Willigen' Amstelveen; J. G. Sehedler, Amsterdam en G. S. Pastoor, Haren (Gr.). Doet. econ. wetenschappen: G. Abercrombie, -J'p?A.VENHAGE, 18 juni: Tweede gedeelte notarieele examens: H. F K Cranssen te Leiden; G. Vruggink té te Tilburg1 J' H' L" M' van der Wer' AMSTERDAM, 18 juni Kand. Fr. H. van Roon (Almelo). Propaed. theologie: D. Bakker (La- ren), P v. d. Berg (Den Haag), K. P'J (Amsterdam), E. Hoogerweri (Delft), mej. R. v. d. Kolff, G- Mane schijn (Hengelo-o), G. Snel (Nieuw- veen), R. C. Tamboer (Amsterdam), A- Wessels (Amsterdam), D. Sloot (Am sterdam). GRONINGEN, 18 juni Gepromo veerd: de heer P. E. Hoeksema, gebo ren te Groningen, tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, geti teld „Over slechthorendheid bij school kinderen". Tot doctor in de geneeskunde is ge promoveerd mejuffrouw J. A. Kaars Sijpesteijn, geboren te Bloemendaal, op een proefschrift „Enige vormen van erfelijke niet-spherocytaire anaemie bu kinderen". AMSTERDAM, 19 juni. (G.U.) - Doc toraal geschiedenis: mej. M. M. de Bak ker, Amsterdam. Kand. klass. letteren: B. H. L. v. Gessel en met lof mej. A. L. Schutgens, Amsterdam. Kand. Frans: met lof mej. E. G. Buter, Amsterdam. Doctoraal geologie: S. S. Cohen, G.J. Borghouts, Amsterdam, en C. G. weiier, Blaricum. Doctoraal scheikunde: A. Kammen, M. v. Ammers, Amsterdam, en H J. v d. Lee, Wormerveer. Docto raal natuurkunde: C. A. J. Amrnerlaan Amsterdam. Kand. wis- en natuurkun rip- P J v. d. Tempel en met lor J. f. Hamaker, Amsterdam. Kaml po^en soc. wetenschappen: R. R. S. Suria XMata Atmadja. Amsterdam. AMSTERDAM, 18 juni (G E). - Cand. Engels: G. Knoppers, Amersfoort, en J. H Verhagen, Oosterhout. Cand. Spaanat mei E M. Koen, H. Brouwer, Amster dam: Cand. Frans: mej". R. Vylbnef, Dordrecht, en bevorderd rinrtor in de letteren op proefschrift getiteld^ |wV" ter und sechster paian". de heer S. L. Radt, geb. te Berlijn. met lof tot wijsbegeerte •s-GRAVENHAGE. 18 junh Een proef schrift getiteld „Contribution to the study of the poetry of Gemt Achterberg" is de heer R. P. Meyer, aan de urnver- siteit van Melbourne gepromoveerd tot doctor in de filosophie, Het is de_ eerste keer dat de universiteit van Melbourne deze' graad heeft toegekend op ee» proefschrift over een Nederlands letter kundig onderwerp. De heer Meyer it als lecturer verbonden aan het Neder landse lectoraat dezer universiteit. De officiële toekenning zal geschieden tijdens een plechtige bijeenkomst op 6 augustus a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5