Prins Bernhard damde tegen elektronisch brein HILTON-HOTEL heeft voorkeur B. en W. A dam Voorkeur van T.V.-kijkers voor actualiteit en ontspanning Universitaire opleiding in belastingwetenschappen Doorberekening loonkosten stijging in de bouwbedrijven Kruiswoordraadsel mjtm eric de noorman De ontembare I 11ft Nieuw rekencentrum te Amsterdam geopend Boomkanker niet verontrustend Rijksgarantie voor 12 miljoen lening Goddet stuurt Garnault Rijksacademie zal eerlang worden opgeheven Mr. Kranenburg ridder N.L. Mil j oenenorder voor de D.A.F. „Deze zet is niet volgens de spelregels" E.V.C. in kort geding met E.V.C.-1958 Nog geen resultaat Bejaarde man bewus teloos aangetroffen Wijzigingen in de winkelslui tin gswet aangenomen TWEEDE RAPPORT VERSCHENEN Semjonof en Smirnof naar Berlijn VRIJDAG 20 JUNI 1958 PAGINA l tmïÊiSimê wMsmm De Umondraad Ongunstige situatie voor de grondkamers Daarom zijn de tarieven verhoogd Kort nadien overleden Spoorwegarbeider ernstig gewond De ploegleider „Tower of Babel"-orkest komt naar Blokker Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Pellenaars gedagvaard Rechtsgeldigheid van contracten in geding 144 De strijd tussen Noren en Bohuslaners is niet onopgemerkt gebleven bij de armelijke bevolking boeren en jagers uit de omtrek. Velen hebben met angst en beven de zwarte rookwolken bij dag en het rossige vuurschijnsel bij nacht gadegeslagen. De wildste geruchten deden de ronde en als het rumoer van de strijd verstild is, nog slechts de ijle rook van kampvuren vreedzaam omhoog kringelt naar de blauwe lucht, trekken de dappersten er op uit, om voorzichtig de toestand te verkennen. Met ont zag slaan zij het enorme tentenkamp gade, dat verrezen is rondom de plaats waar eens Bohuslans veste stond. In de laagvlakte krioelt het van krijgers; grote kudden paarden, zoveel als zij nog nimmer tevoren bijeen gezien hebben, weiden op de hellingen; vaag dringt het geluid van bijl en hamerslagen tot hen door, van een plek waar een grote groep mannen, bewaakt door zwaar gewapende krijgers bezig is een omheining op te richten. „Ge ziet het, broeders," zegt een der jagers, „de macht van Bohus- lan is gebroken. Zijn krijgers werken als slaven voor de Noren. Wij zullen gaan en de heerschappij van de Noorse vorst erkennen; iets anders staat ons niet te doen, want tegen zo'n verschrikkelijke krijgsmacht helpt geen weerstand." Erie ontvangt de mannen, die ongewapend tot hem komen, met een glimlach. „Gij hebt niets te vrezen van ons Noren," zegt hij. „Gaat heen en vertelt het allen: de dwingelandij van de Bohuslaner is ten einde. Een nieuwe vorst zal hier heersen; de telg uit het oude vorstengeslacht en uw kindskinderen zullen het navertellen: met zijn komst kwam de vrijheid'. Verbouwereerd en opgelucht haasten de Bohuslaners zich weg met het wondere nieuws en glimlachend Degeeft Erie zich naar de tent, waar zijn trouwe vriend, de kleine Skalde, te bed ligt. „Dank zij uw goede zorgen, Heer Koning, leef ik tot mijn verbazing nog," merkt de Skalde monter op- „Dank zij uw goede zorgen leven wij allen nog," is Erics wederwoord. „Zeg mij, beste, trouwe vriend, hoe kan ik je belonen voor alles wat je deed „Belonen?" herhaalt de kleine Skalde verontwaardigd. „Is deze goede al- l'oop geen beloning genoeg? Wat heeft een mens meer nodig dan de vol doening, een kleinigheidje voor een ander gedaan te hebben? Tenzij gij iet beters weet, blijf ik het liefste zoals ik ben, nietwaar?" „Ge kunt blijven die ge zijt," antwoordt Eric met een raadselachtige glimlach, „en dan wee ik toch iets beters voor U. Dat zult ge spoedig merken." Prins Bernhard heelt donderdag een vergeefse strijd gevoerd op de honderd velden van het dambord tegen het elek tronisch brein in het nieuwe rekencen trum van Buil-Nederland te Amsterdam. Nadat de prins in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten met een druk op de knop het nieuwe elektronische reken centrum, dat is gelegen aan de Vlieg tuigstraat op het industrieterrein ach ter het Nationaal Luchtvaartlaboratori um, had geopend, nodigde de middel grote elektronische rekenmachine de prins uit „ais voorbeeld van de moge lijkheden, die de macüine biedt", haar tegenstander te willen zijn op het dam bord. De prins trachtte met een witte schijf vijf zwarte schijven te passeren, waar bij de rekenmachine telkens de beste tegenzet aangaf uit het onbeperkt aan tal mogelijkheden. De prins zuchtte diep toen hij na circa tien zetten gijn on macht moest erkennpn en een laatste poging deed, de partij te winnen door een niet geoorloofde zet te doen. Het elektronisch brein bromde direct: „De ze zet is niet volgens de spelregels". Even voor deze sportieve strijd had den de president van de raad van com missarissen van de N.V. Administratie- en statistiekmachinemaatschappij Bull- Nederland baron Collot d'Escury, de president-directeur van de ..Compagnie des machines Bull", de heer Joseph Callies en de directeur van Buil Neder land, de heer W. P. van Duyii, in re devoeringen gewezen op het belang van dit rekencentrum voor de handel, de industrie en de wetenschap. De heer Van Duyll bood ter gelegen heid van de opening de voorzitter van het Koningin Wilhelminafonds, mr. A. J. d'Aiiiy, een certificaat aan, waar mee Buil Nederland het medegebruik van dit rekencentrum ter beschikking stelt van het Koningin Wilhelminafonds ten behoeve van de statistieken voor de kankerbestrijding. De opening van het rekencentrum werd bijgewoond door ir. W. L. van La- kerveld, als vertegenwoordiger van het ministerie van economische zaken, de commissaris van de koningin in Noord- Holland dr. M. J. Prinsen, wethouder mr. R. van den Bergh en talrijke afge vaardigden van het bedrijfsleven. Tegelijk met deze opening vierde de N.V. Buil Nederland haar tienjarig be staan. In 1948 is uit een combinatie van Nederlands kapitaal met de Franse Bullmaatschappij (zes fabrieken in Frankrijk met 6000 personeelsleden) de basis gelegd voor de Nederlandse N.V. Dit deelde de president-directeur de heer J. Callies mee. ,,Een dergelijk centrum is niet slechts bedoeld om bij te dragen tot de oplossing van compta bele en wetenschappelijke problemen maar het za' ook moeten worden inge schakeld bij onderzoekingen, die zo vele geleerden verrichten om het menselijk lijden te verzachten. In Parijs heeft het Bullcentrum de hypotheses van prof. Denoix inzake de kanker kunnen bevestigen en in de strijd tegen deze ziekte een waardevol aandeel kunnen leveren," aldus de heer Callies. De heer Van Duyll deelde mee, dat de bedrijfsruimte van Buil Nederland thans zeven maal zo groot is als tien jaar geleden en dat de personeelssterk te is gestegen van 37 tot 315. De omzet in 1957 was 28 maal zo groot als die van het eerste boekjaar 1948. Mr. d'Ailly sprak een kort dankwoord namens het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds en zei, dat de directie de huivering bij sommigen tegen al te grote perfectie en techniek in deze tijd, te hebben willen sublimeren door het centrum mede in dienst te stellen van de kankerbestrijding. De landelijke or ganisatie kankerbestrijding in ons land zal er zeker haar nut mee kunnen doen. Gistermorgen heeft Prins Bernhard te Amsterdam het Bull-Reken Centrum in bedrijf gesteld. Na de plechtigheid speelde hij een dampartijtje dat elektronisch geregistreerd werd met de heer Berghuis, wiskundige. Met betrekking tot het optreden van '—i. kanker in vr-chtbomen deelt de plantenziektenkundige dienst thans offi cieel mede, dat van een verontrustend afsterven van vruchtbomen geen spra ke is en evenmin van een geheimzin nige ziekte, die de Nederlandse fruit teelt als geheel of in bepaalde streken van het land zou bedreigen. Berichten hierover, aldus de planten ziektenkundige dienst, waren gegrond op verschijnselen op enkele Bedrijven in de Gelderse vallei, waar in betrekkelijk korte tijd een relatief groot aantal vruchtbomen of takken daarvan ver welkten en ten dele afstierven. Het afsterven van vruchtbomen komt jaarlijks voor en hiervoor is een reeks van oorzaken aan te wijzen. In dit ge val speelden verscheidene, niet parasi taire oorzaken een rol, waarbij de bo men tenslotte door secundair optreden de schimmelaantasting afstierven of nog zullen afsterven. Als primaire oorzaken, aldus de plantenziektenkundige dienst, kunnen in dit geval aangewezen worden de ge volgen van de strenge wintervorst in begin 1956 en gebreken in de water huishouding op de betrokken bedre ven. Door deze oorzaken waren en zijn de bomen verzwakt, waardoor be paalde schimmels kans kregen een aantal bomen, op een enkel bedrijl zelfs vele bomen, te gronde te richten. Naar de aard van deze schimmelaan tasting is een nader onderzoek inge steld, waaruit is gebleken dat het nier een snel verlopende aantasting be treft door nectria galligena, een be kende verwekker van de boomkanker. Hoewel een en ander voor de betrok ken fruittelers ernstig is, is het ziek teverschijnsel niet verontrustend voor de Nederlandse fruitteelt als geheel, al dus de plantenziektenkundige dienst. Donderdag heeft voor de president van de Haarlemse rechtbank een kort geding gediend dat aanhangig is ge maakt door mr. Th. van Raalte uit Amsterdam die, optredend namens de groep Brandsen en Reuter van de E.V.C.de president vroeg: gedaagde W. Hartog uit Koog aan de Zaan, lid van het dagelijks bestuur van „de E.V. J.-1958" (de aan Paul de Groot getrouwe groep) te verbieden gebruik te maken van die naam, omdat dit slechts verwarring zou stichten. Mr. M. D. Proper uit Haarlem, die optrad namens gedaagde, ontkende de bedoeling om verwarring te stich ten. Hij was van mening dat de toe voeging 1958 aan de naam aan duide lijkheid niets te wensen overliet en dat het hier geen inbreuk op de handels naamwetgeving betrof, omdat „de E.V.C.-1958" een vereniging wil zjjn die dezelfde doelstelling (eenheid van alle vakverenigingen in Nedeiland) na streeft als de oude E.V.C. Hij trok vergelijkingen met kerkgenootschap pen en sportverenigingen en achtte n grond daarvan eiser niet ontvankelijk. Mr. van Raalte betoogde dat er met opzet in de naam een kleine verande ring is aangebracht om verwarring te stichten: „de E.V.C.-1958 meent ten on rechte, dat zij de echte E.V.C. is", al dus mr. Van Raalte, die herinnerde aan de vier voorafgaande gedingen drie in Amsterdam en één in Almelo waarbij hij door de betreffende rechtbanken in het gelijk is gesteld. Hij vreesde echter dat „de nydra haar kop steeds weer zal opsteken" en dat hij „zodoende met mr. Proper een hele ronde van Nederland zou moeten afwerken". De president bepaalde de uitspraak op dinsdagmorgen elf uur. Na lang beraad hebben B. en W. van Amsterdam de raad voorgesteld het ter rein aan de Apollolaan (vroeger Allé- béplein) in erfpacht uit te geven aan het comité Hilton-Hotel Amsterdam voor de bouw van een groot Hilton-hotel van 20 miljoen gulden. B. en W. delen In de voordracht mede dat zij uit de gegadig den voor de bouw van een hotel op dit bijzonder fraai gelegen terrein van VA hectaren, de keuze hebben laten valln op het Hilton-hotel en wel om de volgen de redenen: dit plan, dat de bouw be oogt van een hotel van elf verdiepingen, is op de juiste wijze afgestemd op het beschikbare terrein, terwijl het goed aansluit bij de omgeving. Het ontwor pen gebouw is kloek van opzet en goed van verhoudingen; het zal een waardig sluitstuk vormen van de voorname be bouwing in dit stadsdeel. Over de financiering delen B. en W. mede, dat voor de bouwkosten van 20 miljoen geen beroep zal worden gedaan op de gemeente Amsterdam. Het comi té staat relatie met het Amerikaanse hotelconcern, de Hilton-Hotels Corpora tion te Chicago, waarmede het een over eenkomst zal aangaan inzake de exploi tatie van het hotel. Dit Hiltonconcern, zo schrijven B. en W„ beschikt over de middelen ter bevordering van het be zoek aan zijn hotels, die de mogelijkhe den van één hotel of van een kleine na tionale groep van hotels verre te boven gaan. Het houdt een voortdurend con tact met een zeer groot aantal reisbu reaus en het moet daarom in staat wor den geacht een voortdurende toevloed van hotelgasten te verzekeren, waar door een hoog bezettingspercentage van het hotel is verzekerd. De verwachting, zo concluderen B. en W., is derhalve gewettigd dat de exploitatie van een Hilton-hotel van de omvang en de klasse van het ontworpe- ne, niet alleen rendabelzal zijn, maar ook, dat de totstandkoming van dit ho tel een belangrijke bijdrage zal blijken voor het vreemdelingenverkeer. De voor de bouw van het hotel op te richten naamloze vennootschap zal een aandelenkapitaal hebben van ze ven miljoen. De plaatsing van dit kapi taal is voor een belangrijk deel verze kerd. De vennootschap zal voorts le ningen sluiten ten bedrage van dertien (Van onze parlementaire redacteur) Het donderdag gehouden beraad met de commissie van voorbereiding voor de behandeling van het wetsontwerp over de instelling van een IJmondraad heeft nog niet tot het resultaat geleid, dat minister Struycken aan de commis sie heeft gevraagd: het uitbrengen van een zgn. eindverslag, waarna de open bare behandeling kan geschieden. De commissie zal de volgende week woensdag wederom bijeenkomen en dan de vraag beantwoorden, of men nog heil ziet. in een nieuw mondeling on derhoud met de minister. Wanneer men oordeelt, dat dit laatste van nut kan zijn, zal het onderhoud nog diezelfde middag worden gehouden. Het is in dat geval nog niet uitgesloten, dat de vraag of er een IJmondraad moet ko men, nog voor het zomerreces door de Tweede Kamer beslissend wordt beant woord. Al hebben nu gedeputeerde staten van Noord-Holland de minister weder om een advies verstrekt over deze moeilijke zaak, daarmede zijn de zwa righeden nog niet uit de weg geruimd. Het gaat o.a. juist om de bevoegdhe den, die Gedeputeerde Staten in deze wet zouden krijgen. Bijzonder moeilijk is naar het oordeel van velen, dat aan deze bevoegdheden geen duidelijke li miet is gesteld. miljoen. De verwachting is gewettigd dat het Rijk de betaling van rente en af lossing van een lening tot een bedrag van twaalf miljoen zal garanderen. B. en W. achten het noodzakelijk dat ook de gemeente Amsterdam enige in vloed verwerft in deze vestiging. Zij stellen daarom voor in beperkte ma te in het kapitaal te participeren door middel van aandelen met bijzondere rechten ten bedrage van ongeveer een half miljoen. De erfpachtcanon voor het terrein is vastgesteld op ongeveer 60.000 per jaar. Op de rijksweg AmersfoortApel doorn is in de nacht van woensdag op donderdag in de gemeente Bameveld onder Garderen een bewusteloze man aangetroffen. De man was op verscheidene plaatsen van het lichaam ernstig gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, waar hij enkele minuten na aankomst is overleden. De man, ongeveer zestig jaar, droeg geen papieren bij zich, zodat zijn iden titeit niet bekend is. De gemeentepolitie te Barneveld stelt een uitvoerig onderzoek in naar de identiteit van de man, en de toedracht van de zaak. De man heeft vlak nadat hij uit zijn bewusteloze toestand was ontwaakt, meegedeeld dat hij van een vrachtwagen was gevallen. Misschien heeft hij gelift Uit een sectie dat op het stoffelijk overschot is verricht is komen vast te staan dat het hier geen geval van mis drijf betreft. De Tweede Kamer heeft donderdag z.h.s. het wetsontwerp aangenomen, dat enige wijzigingen brengt in de winkel sluitingswet. Daarbij is tevens bepaald door aanvaarding van een amendement - van den Heuvel, dat voortaan alleen op de dagen voor Sint Nicolaas zgn. koopavonden zullen worden gehouden, waarbij het zal afhangen van de be slissing in de gemeenteraden of de win kels dan tot tien uur zullen worden ge opend. Vóór Kerstmis zijn er dus geen koopavonden. Voorts werd een amen dement aangenomen, waarin werd vast gelegd, dat bi) het houden van mode shows in de avonduren geen winkel waren mogen worden verkocht. De po sitie van de winkels jn stations heeft de Kamer reeds gisteren geregeld. Gisterochtend vroeg is een lege trein tussen Vlissingen en Middelburg in aanraking gekomen met een kraag schroefmachine. waarmee arbeiders aan de dwarsliggers werkten. Een deel van de machine sprong weg en raakte de wegwerker J. Arnoys, die zwaar werd gewond. Hij is met een andere arbeider, die in een shock-toestand verkeerde, naar het ziekenhuis in Middelburg overgebracht. A. B. Wijsmuller overleden In Baarn is na een langdurige ziekte op veertigjarige leeftijd overleden de heer A. B. Wijsmuller, mede-oprichter en mededirecteur van de rederij Gebr. Wijsmuller n.v. te Baarn. De heer Wijsmuller genoot grote bekendheid in scheepvaartkringen. Hij was een expert in het op eigen kracht (zonder sleep boten) uitbrengen van zeesch >en. - ïoc+en van de elf grondka- De baten en laste* mq vermoe_ mers m ons land zullen kunnen zijn delijk niet meer in v., pro ver in de Minister Vondeling h&tt erover en ge! Tweede Kamer mededelingen gedaan en ge zegd, dat met het oog daarop ^ogere^ta^ at met net uus ---- - d rieven moesten worden ingede ja zeker niet de bedoeling om, wan voor. ten de lasten zouden overtreffen de voor delen hiervan in de schatkist te «oen vloeien. Wanneer de tarieven mderdaaa een batig saldo zouden opleveren, zui ongetwijfeld weer worden verlaagd. Een en ander werd medegedeeld in woord op vragen die de heer Van KoeJ-eft (K.V.P.) vanmiddag aan de minister neen gesteld. De rechterhand van de heer Goddet, de heer Jean Garnault, secretaris-gene raal van de Tour de France, komt naar Nederland in verband met de gerezen kwestie over het leiderschap van de Nederlands-Luxemburgse ploeg. Hij zal daarover vandaag, vrijdag, besr k'ngen voeren met de sportcommissie van de K.N.W.U. (Van onze TV-redacteur) Het tweede rapport „Televisie in Ne derland", samengesteld door de Neder landse Stichting voor Statistiek in op dracht van de N.V. Thabur, is versche nen. De ontvangst welke het eerste rap port, dat in september 1957 verscheen, ten deel viel en de sterke toeneming van het aantal TV-toesteilen waren aan- leiding opnieuw een onderzoek in te stel len naar de wensen en kijkgewoonten van de bezitters van een TV-toestel. In verband met de ir ons land gebrui kelijke reulering van de zendtijden, strekt zich het onderzoek uit over een periode van vijf weken, waardoor de programma's van elke omroepvereni ging daarin betrokken werden. De perio de liep van 2 februari tot 8 maart 1958, zodat ditmaal gedurende een winter maand werd geënquêteerd. Men kreeg een inzicht in de belangstelling voor de verschillende programma-onderdelen en programmarubrieken en in het oordeel van de kijkers daarover. Tenslotte geeft het rapport cijfers over de grootte en samenstelling van het publiek dat naar TV-uitzendingen kijkt. Men heeft de uitkomsten inzake de kijkdichtheid voor de afzonderlijke programma's samengevat per program marubriek. Men wijdde bovendien een hoofdstuk aan enige wensen en meningen ook met betrekking tot eventuele vaste uitzen dingen op de zondagavond, terwijl ook nu weer vragen werden gesteld over re clame in de televisie. Opmerkelijk is dat de toeneming van het aantal televisie toestellen bijzonder groot bleek in de drie noordelijke provincies en in Zeeland. Het onderzoek werd ingesteld door middel van mondelinge ondervraging door enquêteurs en enquêtrices. De ge zinnen die werden bezocht, vormen een willekeurige steekproef uit de be zitters van een TV-toestel. Uit de on dervragingen bleek o.m. dat relatief weinig alleenstaanden een TV-toestel hebben en dat een op iedere tien per sonen in TV-gezinnen naar praktisch al le programmaonderdelen kijkt. Zeventig pet. van het totaal aantal TV-gezinnen luistert tijdens TV-uitzendingen nooit naar de radio. De minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra heeft donderdag, mede ra- mens zijn ambtgenoot vari onderwjis, kunsten en wetenschappen een commis sie geïnstalleerd, die de opdracht heeft advies uit te brengen over de instelling van een universitaire studie in de be lastingwetenschap. In zjjn nstallatierede deelde de heer Hofstra mede, dat hij thans om ver schillende redenen een ander standpunt inneemt ten aanzien van de rijksbelas- tingsacademie dan in 1948 toen het de partement van Financiën deze instel ling niet wilde missen. De regering gaat er thans van uit, dat voor de hogere functies bjj de be lastingdienst behoefte bestaat aan uni versitair gevormden en dat, uiteraard nadat terzake een bevredigende^ oplos sing zal worden getroffen, de rijksaca demie als zodanig zal worden opgehe ven. Het doel is een universitaire op leiding te scheppen voor belastingdes kundigen en wel zodanig dat^ in de toe komst de universitaire opleiding de toe komst de universitaire opleiding voor de toekomstige belastingambtenaar dezetde zal zijn als die voor de toekomstige be- De minister vroeg zich af, of het hoger onderwijs in ons land aan de eisen van de maatschappij - de behoefte van de overheid aan belastingambtenaren en de behoefte aan belastingdeskundigen, in vrij beroep of in de industrie - kan en mag voldoen. Hjj zeide hierover, dat in het thans nog geldende acade misch statuut van 1921 ruim baan gege ven werd voor de ontwikkeling van maatschappelijke opleidingen aan de universiteit, mits slechts het onderschei dende van deze universitaire opleiding nl. het wetenschappelijk karakter daar van werd verzekerd. Evenals de nieuwe notariële studie zal de universitaire studie ir, de belas tingwetenschap, aldus de minister, niet langer mogen duren dan 5 jaar en zal zij geen post-doctoraal karakter mogen dragen. De bedoeling is, dat de uni versitair gevormden „niet voor de prak tijk gereed" zijn. Het zal dus geen afge ronde opleiding worden en wellicht za] een stage nodig zijn. Het ligt in de be doeling van de minister van Financiën Y°°£ bepaalde onderdelen in een afzon- derlpke dienstopleiding voor aanstaan de hoofdambtenaren van 's rijks belas tingen te voorzien. Jazz-music! uit zestien Europese landen, verenigd in het „tower of babel"- orkest, zullen 27 juli optreden in de veilinghallen in Blokker. Dit orkest is geformeerd voor het Newport Jazz festival in Amerika, dat van 3 tot 6 juli wordt gehouden. Het optreden in Blokker is exclusief voor Nederland en is tevens de Europese première van dit orkest. teerde hier een gemiddelde kijkdicht heid van 66. Verder bleek dat gemiddeld 52 pet. van het aantal gezinsleden naar de Nederlandse programma's kijkt. Het aantal kijkers per programmaon derdeel varieerde van 300.000 tot 1,1 miljoen. Op maandagavond trekt Duits land relatief veel kijkers. De vier ru brieken met de hoogste populariteits- percentages zijn journaal, televisiespe len, variété en speelfilms. Het percentage gezinnen met een kjjk- frequentie van 91 pet. of hoger voor de Nederlandse uitzendingen bedroeg in de drie grootste steden 38 en in het noor den, oosten en zuiden van ons land slechts 8. Het percentage personen dat zonder nadere argumentatie voor com- merciële TV is, steeg van een kwart to ruim een'derde. Zoals bekend zijn op 16 juni de col lectieve arbeidsovereenkomsten voor het bouwbedrijf en aanverwante be drijven van kracht geworden, welke een verhoging van de officiële lonen inhouden. In deze CAO's is de bepaling opgenomen, volgens welke de CAO's slechts van toepassing zijn op werken, die na 16 juni 1958 zijn aanbesteed. Om deze CAO's voor reeds lopende werken te kunnen toepassen (hetgeen derhalve o.m. het uitbetalen van de daarin vast gestelde lonen inhoudt) is een dispen satie nodig van het college van rijks bemiddelaars. Voorwaarde voor het verkrijgen van deze dispensatie is, dat de betrokken aannemer met zijn op drachtgever een nadere overeenkomst sluit over de eventuele doorberekening van uit de toepassing der CAO's voort vloeiende hogere loonkosten. In overeenstemming met de betrok ken werkgeversorganisaties is - naar het ministerie van economische zaken meldt - bepaald, dat de aannemer in genoemde nadere overeenkomst zal verklaren, dat hij ter zake van lonen en/of sociale lasten alleen zal ver rekenen op basis van de in de aannemingsovereenkomst vermelde risicobepaling indien en voorzover hij kan aantonen: a. dat het nieuwe CAO-loon en-of de desbetreffende sociale lasten hoger is respectievelijk zijn dan het gemid delde volgens de loonlijsten per man per week uitbetaalde loon in de peri ode vanaf het begin van het werk tot 16 juni 1958 en de betreffende sociale lasten over evengenoemde periode, b. dat het totale bedrag aan loon en-of aan sociale lasten, waarop de aannemer bij de begroting van de aan- neemsom heeft gerekend of geacht moet worden te hebb- n gerekend, la ger is resp. zijn dan het in de loop van het werk op basis van de loon lijsten betaalde werkelijke loon resp. de over deze periode betaalde sociale lasten. De aannemer zal slechts de kleinste van de sub a en b genoemde ver schillen verrekenen, welke zal blij ken uit een verklaring van een on der tuchtrecht staande accountant, inhoudende, of bovenbedoelde ver schillen aanwezig zijn, en zo ja welke. De accountant behoeft evenwel geen verklaring af te leggen over het be drag, dat de aannemer geacht moe worden te hebben gerekend. Indien de opdrachtgever weige^.^ noemde nadere overeen aanvraag Voor kan de aannemer bn z een verkla- dispensatie volriaannhoud aan h t ring van 4f*UemiddelaarK voor te leg- !ege van S® an een bewijsstuk genV„n bliikt dat de opdrachtgever wei- wrat deze overeenkomst te sluiten. gVoor het geval over de vaststelling van het door te berekenen bedrag geen overeenstemming wordt bereikt tussen aannemer en opdrachtgever, dient een commissie te worden ingeschakeld, samengesteld is uit vertegenwoordigers van de betrokken werkgeversorganisa ties, van de overheid en van de ver eniging van Nederlandse gemeenten. Deze commissie zal dan de hoogte van het te verrekenen bedrag bepalen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw mr. F. J. Kranenburg, gewezen staats secretaris van oorlog. Het ministerie van Economische Za ken heeft een nieuwe opgave gepubli ceerd van contracten, die door de mi* nisteries van Oorlog werden gesloten met Nederlandse en buitenlandse on dernemingen. Deze opgave betreft or ders ter waarde van bijna 35 miljoen gulden, waarvan o.m. f 27,7 miljoen voor militaire voertuigen bij de DAF te Eindhoven, f 550.727 voor loodkabel bij de NKF te Delft, f 212.607 voor ka bel bij de Hollandse Draad- en Kabel- fabriek (Draka) te Amsterdam, f 175 600 voor buitenbanden bij de General Ban den en Rubber Mij. te Amsterdam, f410.600 voor buitenbanden bij ue He<i. B. F. Goodrich te Den Haag en f 265 200 voor buitenbanden bij de Ned. Am. Autobandenfabriek Vredestein te F,n- schede. De plaatsvervangende Russische mi nister van buitenlandse zaken. Semjo nof, en de Russische ambassadeur te Bonn, Sin 'mof, zijn per trein, uit Bonn naar Berlïjk vertrokken, aldus meld' D.P.A. Semjonof kwam indertijd, als lid van de Sovjet-afvaardiging onder lei ding van de plaatsvervangende premier Mikojan, die Bonn bezocht bij de onder tekening van het Westduits-Russische handelsverdrag, naar de Westduitse hoofdstad. Hij kreeg daar een hartaan val en moest zich onder doktersbehan deling stellen. Smirnof gaat, naar officieel is meege deeld, met verlof. Beiden reisden in ge' welschap van Semjonofs dochter. Toen kjHJVionof op het station van Bonn werd toe° 7afeerd' rieP hiJ de fotografen waarhii YI--er nu niet onder, dat zij 7- vrouw zÜn dochter wees -r ™hn in gezelschap0^ Kaganowit^ kou op een receptie™4scheen', had dit geleid tot het trekke^ n verkeerde conclusies. Horizontaal: 1. sport; 6. enigszins; 11. reeds- 12. rangtelwoord; 14. ambts halve (Lat. afk.); 15. halfbloed; 18. spits; 19. insectenstadium; 21. eenh. v. kracht (afk.); 22. vochtig; 24. water kering; 25. jongensnaam; 27. omroep vereniging; 28. knaagdier; 29. voor; 30 verbinding; 33. rijschool; 34. de dato (afk.); 35. streep; 38. voorzetsel; 39. de somma van; 40. grondtoon; 41. vogel- produkt; 42. op dit moment; 43. voeg woord; 45. opschorting; 49. als onder (afk.); 50. gebogen; 51. werpanker; 53. overheidsbedrijf; 54. bekende voet balclub; 56. leeftijd (Eng.); 57. ver laagde toon; 59. verlaagde toon; 61. vruchtennat; 63. uitroep; 64. rijgsnoer; 66. kledingstuk; 68. koningin (Fr.) 70. goud (Fr.); 71. herkauwer; 73. laatste nieuws, (afk.); 74. soort bril; 75. in massa. Verticaal; 1. plaats in Overijsel; 2. lichaamsvocht; 3. geestdrift; 4. water in Friesland; 5. visgerei; 6. boom; 7. deel v. d. bijbel (afk.); 8. gewicht; 9. vod; 10. uitheems zoogdier; 13. vis; 16. klein persoon; 17. deel v. e. boom; 19. berg plaats; 20. genoegdoening schenken; 23. foefje; 24. beschaafde vrouw, 26. wie 29. hoofddeksel; 31. slang; 32. de :°n®e36. (afk.); 35. medelijwekkende figuur- schamele woning; 37. klein takJe- - bovenste deel; 46. klein beetje; 47. noot; 48. heldendicht; 49. nv°êJf'„iUm snor; 52. totaal; 55. treiter; 58. selg_ (afk.); 59. aardverhoging; 60. 3 naam; 62. behaarde huid; 65. sportterm; 67. drinkgerei; 69 meisjes naam; 71. pers. voornaamw, dere (afk.). Horizontaal: 1. inundatie; 2. Tower An - ga; 3. en - kadaster; 4. MCM - geluid; 5. haven - leep; 6. daken - Linge; 7. alen - tender; 8. mal - gorden; 9. anatomie; 10. Scala - nul; 11. ter - legatie. Verticaal:l 1. item - damast; 2. non chalance; uw - makelaar; 4. nek ven - T.L.; 5. dragen - goal; 6. den Tom; 7. taal - lering; 8. Insulinde; tiende - N.T.; 10. gedegen - ui; 11. n3*' - per - ale. Evenals bij het vorige onderzoek ble ken het journaal en het weeroverzicht de meeste kijkers te trekken. Men no- Pellenaars is gedagvaard om op 24 juni as voor de rechtbank te Amster dam te verschijnen voor een kort ge ding, aanhangig gemaakt door de „Locomotief", inzake de rechtsgeldig- heid van contracten, welke hij destijds met enkele renners heeft afgesloten. Als getuigen zijn de renners De Groot, Van der Pluym en Stolker gedagvaard, alsmede drie leden van de sportcommissie van de KNWU.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2