DE GAULLE negeert ook de parlementaire commissies Minister-president weigert alle inlichtingen over het akkoord met Tunesië Cyprus blijft nog zeven jaar een Britse kolonie Duidelijke beleidslijn inzake ontwikkeling wordt gemist kiespijn drink fris WIE ADVERTEERT— EEN MOORD! Valt Menado nog deze week? Indonesië vonnist Griekse kapitein Griekenland en Turkije hebben het voorstel reeds verworpen Gaitskell: Een belangrijk plan Koninklijk gezin naar NATO- vliegfeest Nauwe samenwerking tussen gouvernementmissie en zending onontbeerlijk Koninklijke race op Ascot FRANSE PARLEMENT VOELT ZICH SCHROMELIJK TEKORT GEDAAN Inschrijving lening op 26 juni Nieuwe plannen van de Katholieke Actie Introduktie 5% P.E.G.E.M.-lening 1958 Brits disconto van 5V2 tot 5% verlaagd Macmillan ontvouwt plan in Lagerhuis Tweede Kamer over Nieuw-Guinea drink Dwangsom van f 1060 voor v. d. Pluym Goede prestatie van Hannie Bloemhof Geen eindsprint in de „Goffert" Zuidelijk temperament in Zwitserland VRIJDAG 20 JUNI 1958 PAGINA 4 ,1 Bank Ned. Gemeenten Voor 150.000 mensen plaatsen op Soesterberg werk voor Uw tandarts, maar als eerste hulp een "AKKERTJE" dat helpt direct „fris" is geen nieuw merk! Atletiek in Hannover door AGATHA CHRISTIE Braziliaanse voetballers gaan op de vuist Examens Advertentie Van Nelle bestellen! (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Zoals kortelings bericht heeft minister-president generaal De Gaulle zijn ministers ten sterkste afgeraden om niet te zeggen verboden voor de kamercommissies te verschijnen, teneinde daar „gehoord" te wor den terzake van de diverse hoofdstukken van het regeringsbeleid. Naar de opvatting van de minister-president strookt het noch met de zijn regering verleende volmachten, noch met het feit dat het parlement tot begin oktober met vakantie is hetgeen voor generaal De Gaulle wil zeggen op non-actief dat de parlementaire commissies aanspraak maken op bemoeienis met het gevoerde regeringsbeleid of premature controle daar over. De Gaulles ministers hebben zich, al dan niet met leedwezen tegen over hun medeparlementariërs, stipt aan de consignes van de „patroon" gehouden. Het gevolg is dat de parlementaire commissies, die tot dusverre hun periodieke bijeenkomsten als gebruikelijk zijn blijven houden, zich in aanzienlijke mate opgelaten beginnen te gevoelen in de ruimte: geen wetgevende arbeid gaande, geen regeringsbeleid ter controle. Hun standpunt is dat de rechten van het parlement schromelijk tekort wor den gedaan, temeer waar officieel het parlement nog niet met vakantie is en volgens de grondwet ook niet zijn kan vóór het einde van de voorjaars- en zomerzitting. De Nationale Vergadering is 3 juni j.l. dan ook alleen maar uit een gegaan ,,tot aan de volgende op nader te bepalen datum te houden bij eenkomst". De commissies beroepen zich voorts op een toezegging die De Gaulle zou hebben gedaan, alvorens de volmachten in de Nationale Vergadering in stemming kwamen, dat hjj contact met de commissies zou blijven onder houden. De voorzitters van een aantal com missies der Nationale Vergadering onderwijs, nationale verdediging, jus titie en economische zaken hebben nu gisteren en eergisteren contact opgenomen met de Voorzitter der Na tionale Vergadering, de heer Le Tro- quer, klaarblijkelijk teneinde bij hem hun beklag in te dienen over deze onaanvaardbaar geachte stand van zaken en te bereiken, dat de mi nisters van De Gaulle wat meer de aan de parlementaire commissies, en dat wil tenslotte zeggen het parle ment, verschuldigde égards zullen bewijzen. Harerzijds heeft de socialistische ka merfractie eveneens de koppen bij el kaar gestoken over deze aangelegenheid en ondanks het verzet van minister van staat Guy Mollet, die verklaarde dat De Gaulle een absoluut vertrouwen ver diende, met 33 tegen 27 stemmen een motie van protest aangenomen en ter kennis van Kamervoorzitter Le Troquer gebracht. De voorzitter van de kamercommis sie voor nationale defensie, de heer Pierre Montel (onafhankelijken en boe ren), heeft bovendien gisteren minister president De Gaulle om een onderhoud verzocht naar aanleiding van het dins dag j.l. gesloten akkoord met Tune sië over de ontruiming van Tunesië door de aldaar buiten Bizerta gestationneer- de Franse legereenheden. Hij heeft nul op het request gekregen maar had te voren alvast doen weten, dat het ak koord aanvaardbaar was te achten on der voorbehoud dat van Bourguiba ver langd en verkregen zou worden, dat Tunesië een volstrekte neutraliteit zal betrachten tegenover de Algerijnse za ken. Het zal Parijs echter niet zeer ge makkelijk kunnen vallen om uit de inmiddels door de Tunesische premier gistermiddag te Mahda gehouden e- de, waarbij hij de Marokkaanse premi r Balafrej en de Algerijnse opstandelin genleider Terhat Abbas aan zijn zijde had, te distilleren dat Bourguiba tot het voortaan in acht nemen van zulk een volstrekte neutraliteit van ganser harte genegen is. De nog steeds in Algerije voortgaan de oorlog, aldus Tunesiës „opperste strijder", blijft een belemmering voor de verwerkelijking van de unie der lan den van Noord-Afrika. Wij zijn voor ons zelf verplicht onze vrienden en Frank rijk te helpen om een rechtvaardige oplossing te vinden, aldus Bourguiba. Zij zal constructief zijn naar de mate waarin zij gegrond is op erkenning van Algerijes recht op onafhankelijk heid De eenheid van Noord-Afrika noemde Bourguiba onvermijdelijk, maar het verdiende de voorkeur haar tot stand te brengen met in plaats van zonder Frankrijk. Begrijpelijkerwijs kan men te Parijs niet Ontdekken hoe de door Bourgui ba nog steeds en onveranderlijk begeer de erkenning van Algeres recht op on afhankelijkheid en van de eenheid van Noord-Afrika te rijmen zou mallen met hetgeen De Gaulle enkele dagen ge leden verkondigd heeft als het doel van zijn Algerije-politiek: „Algerije naar ziel en lichaam met Frankrijk verbonden te houden". Als een lichtpunt meent men het evenwel te moeten zien, dat de Tu nesische leider aan het adres \an het Algerijns Nationaal Bevrijdingsfront verklaarde: „Geweld is niet lonend, een overwinning behaalt men door de diplomatie, en het geheim van ons suc ces is daaringelegen, dat wij de tegen stander doen begrijpen, dat voor hem het aanvaarden van ons gezichtspunt het geringste kwaad is." Advertentie Van Nelle bestellen! Een reuzenschildpad uit de Londense dierentuin laat zich verwennen door de driejarige Alison Mc Intosh, die met een open mond van inspanning een lekker hapje weggeejt. De reuzenschildpad is afkomstig van een der eilanden in de Indische Oceaan. Legereenheden van de Indonesische regering hebben het vliegveld van Me nado, de hoofdstad van de rebellen op Noord-Celebes, bezet, aldus volgens U.P.I., een mededeling van het leger hoofdkwartier in Djakarta. Uit Singa pore wordt gemeld, dat het Indonesi sche consulaat-generaal aldaar heeft bekendgemaakt, dat de wateren rond om de havenstad Menado voor alle scheepvaart zijn gesloten. Het verbod geldt voor alle territoriale wateren rondom de eilanden Kwadang, Man- terawu, Talisai, Bangka, (niet te ver warren met Bangka voor de Suma- traanse kust), de Lembe-straat en de Golf van Dondo. Tegelijkertijd deelde het consulaat-generaal mee, dat de wa teren rondom de haven van Padang, Sumatra, voor alle schepen weer zijn geopend. De legerwoordvoerder, Overste Pirngadie, zei dat het vliegveld maan dag door de loyalistische troepen werd bezet. Drie dagen tevoren was een klei ne strijdmacht op het strand ten noor den van Menado geland. In Djakarta verwacht men, dat Menado zelf waar schijnlijk voor zondag in handen der re geringstroepen zal vallen. De rechtbank te Surabaja heeft de Griekse kapitein Joseph Psacoulakis veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf en een boete van 10.000 ru- piahs, subsidiair vier maanden gevan genisstraf wegens hulp aan de opstan delingen in Noord-Celebes en schending van het verbod inzake scheepvaart in de wateren bij de kust van Celebes. De 56-jarige Griek was kapitein van het Costaricaanse vrachtschip „Min- tric", dat in charter van D. W. Richardson en Co Ltd Londen voer. Het werd enige maanden geleden door een patrouilleboot van de Indonesische marine ontdekt en naar Surabaja ver sleept. Het schip zal worden geconfis- keerd en de kapitein moet de kosten van het geding betalen. Advertentie Van Nelle bestellen! De Bank voor NederlandsChe Ge meenten deelt mede, dat het prospectus voor haar emissie van 100.000.000 i3/, procent dertigjarige obligaties tegen de koers van 98 y, procent thans verschenen is. De lening is verdeeld in stukken van ƒ1.000 en ƒ500. De inschrijving staat open op donder dag 26 juni a.s. bij de Rotterdamsche Bank, de Twentsche Bank, Amster- damsche Bank, Incasso-Bank. Lippmann, Rosenthal en Co., de heren R. Mees en Zoonen, de Nationale Handelsbank, de Ned. Handelmaatschappij, de heren H. Oyens en Zonen, Pierson, Heldring en Pierson en Hope en Co. De datum van storting is vastgesteld op vrijdag 1 augustus a.s. Notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. De lening zal worden afgelost a pari in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, aan vangende in 1969. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaren van de looptijd niet toegestaan, daarna is zij in de jaren 1968 t/m 1972 alleen mogelijk tot de koers van 101 procent en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 procent. De opbrengst der lening is bestemd voor de financiering van kapitaalsuit gaven en consolidatie van vlottende schulden van gemeenten en eventueel van andere publiekrechtelijke of semi- publiekrechtelijke lichamen. In aansluiting op hetgeen reeds werd bericht over de nieuwe structuur van de Katholieke Actie in Nederland, heeft de nieuwe voorzitter, mr. C. Baas te Amersfoort, medegedeeld, dat het blad Actio Catholica zal worden omge bouwd tot een nieuw driemaandelijks tijdschrift Ruimte, dat vooral een feno menologisch karakter zal hebben. Voorts zal de K.A. een instituut oprich ten, dat zich speciaal zal bezighouden met de problematiek van de vrouw in de Kerk. In het najaar zal een klein studiecongres worden gehouden, als doorwerking op het congres voor le- kenapostolaat te Rome (1957), over net lekenapostolaat in Nederland. Advertentie Van Nelle bestellen De firma F. Staal en het Bankiers^ kantoor Staal en Co delen mede, dat op vrijdag 27 juni a.s. ter beurze van Amsterdam zal aanvangen de verhan deling van nom. 15.000.000 5 pet 30- jarige obligaties (lening 1958) ten laste van de Provinciale en Gemeentelijke Electriciteits-Mij (P.E.G.E.M.) te Haar lem. De Bank of England heeft met In gang van 19 juni het disconto verlaagd van 5 1/2 procent tot 5 procent. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De premier van Groot-Brittannië kon gisteren eindelijk het Britse plan voor de staatkundige toekomst van Cyprus voorleggen aan het Lagerhuis, dat stamp vol en in een ietwat plechtige stem ming zijn rede aanhoorde. Het plan is een zevenjarenplan, en poogt geleide lijk een normale en vreedzame toestand te herstellen, voordat aan het eind van de periode van zeven jaren zal worden overwogen of Groot- Brittannië de soe vereiniteit over het eiland zal delen met Griekenland en Turkije. Het nieuwe plan schept eveneens de mogelijkheid voor een terugkeer van aartsbisschop Maka- rios naar het eiland. In Griekenland èn in Turkije is 't Britse plan niet goed ont vangen. De regeringen van belde lan den kunnen er geen oplossing van de huidige moeilijkheden in zien en verwer pen het derhalve. Het plan komt in het kort neer op het volgende. De Griekse Cyprioten, tachtig procent van de bevolking van onge veer een half miljoen, en de Turkse Cyprioten krijgen beide een eigen Huis van Afgevaardigden. Er zal een gou- vernementsraad worden gevormd, waarin zitting zal worden genomen door vier Grieks-Cypriotische ministers en twee Turks-Cypriotische ministers, alle zes te benoemen door de beide autono me volksvertegenwoordigingen. In de ze raad zullen eveneens een vertegen woordiger van Griekenland en een van Turkije zetels hebben. Deze raad zal het binnenlands bestuur vormen, maar zich niet inlaten met aangelegenheden, die slechts de afzonderlijke twee be volkingsgroepen aangaan. Zij zal even eens geen zeggenschap hebben over de binnenlandse veiligheid. Deze laatste zal, evenals de buitenlandse politiek en de defensie, ressorteren onder de Britse gouverneur in overleg met de beide vertegenwoordigers van Grie kenland en Turkije. Dit driemanschap zal ook speciale bevoegdheden bezit ten om te waken over de belangen van de beide bevolkingsgemeenschappen op het eiland. De vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije zullen het recht hebben om wetgevende maatregelen van de beide Huizen van Af gevaardigden voor te leggen aan een onpartijdig Hof van Arbitrage, indien zij dergelijke maatregelen beschouwen als zijnde gericht tegen de andere be- Koningin Juliana en prins Bernhard zijn voornemens het op zaterdag 5 juli op de vliegbasis Soesterberg ter ge legenheid van het vijfenveertigjarig be staan van de koninklijke luchtmacht te houden NATO-vliegfeest bij te wonen. Het ligt in de bedoeling dat ook de vier prinsessen aanwezig zullen zün. De Koningin zal waarschijnlijk per he likopter op de vliegbasis arriveren. Verwacht wordt dat het koninklijke gezin op zaterdag 5 juli des middags tussen half drie en drie uur op de vliegbasis zal aankomen. Om drie uur neemt het circa drie uur in beslag ne mende hoofdprogramma van het vlieg feest een aanvang. Aan het vliegfeest zullen een kleine driehonderd toestellen deelnemen. Circa tweehonderd daarvan zijn van buiten landse luchtmachten. Aan vliegers en grondtroepen zullen de buitenlanders on geveer vijfhonderd man omvatten. Het merendeel van de hoogste chefs van de luchtmachten der bij de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie aangesloten landen zal het vliegfeest bijwonen, o.a. generaal Curtiss Lemay, plaatsvervan gend chef van de Amerikaanse lucht strijdkrachten en oud-opperbevelheb ber van de Amerikaanse strategische luchtmacht. Op het vliegveld is voor ongeveer vijftigduizend mensen zitplaats op niet- overdekte tribunes., Staanplaatsen op een daarvoor bestemd gedeelte van het vliegveld zijn er in overvloed: voor misschien wel honderdduizend mensen. Zwitserland Bjj een inbraak in een bijouteriewinkel te Luzern hebben in brekers diamanten, sieraden en gouden horloges met een totale waarde van 300.000 Zwitserse franken (ongeveer 265.000 gulden) buitgemaakt. (Van onze Haagse redactie). Uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begrotingen van Nieuw-Guinea voor de jaren 1957 en 1958 blijkt, dat men algemeen een dui delijke formulering van de wijze waarop de regering zich voorstelt de ontwikke ling van Nieuw-Guinea te leiden mist. Men heeft de indruk dat nog steeds op onsystematische wijze wordt gewerkt. en dat noch op economisch sociaal en cultureel gebied, noch op politiek ge wed van een ontwikkelingsplan kan wor „v. esproken. Deze toestand acht men onbevredigend en men dringt aan op der regering.°ntV0Uwcn van de Plannen zouden graag van de minister y^fnemen in hoeverre de contacten, met Australië zoudpn kunnen leiden tot gemeenschapp^^Slk de plannen en tot het vormen van ge meenschappelijke diensten. Vormt het standpunt van Australië ten aanzien van de rassenkwestie geen belemmering voor een dergelijke samenwerking daar van Nederlandse kant immers het be ginsel van de gelijkwaardigheid der ras sen als onaantastbaar wordt beschouwd, aldus wordt gevraagd. Men is van me ning, dat een volgende parlementaire missie in de gelegenheid moet worden gesteld een werkbezoek te brengen aan het Australische deel van Nieuw-Gui nea. Met de uitspraak van vele leden dat de internationale factoren de overhand dienen te hebben op de overwegingen van nationaal prestige en nationale ver- Advertentie Advertentie volkingsgroep. De Griekse en Turkse Cyprioten zullen naast de Britse natio naliteit. welke zij bezitten krachtens de koloniale status van het eiland, even eens respectievelijk het Grieks of Turks staatsburgerschap verkrijgen. De premier, Macmillan, verklaarde dat dit plan slechts doorgevoerd kon worden, indien er een eind gemaakt werd aan de geweldpleging. De Britse regering is van plan om, als er inder daad een eind aan de terreur komt, de genomen maatregelen op te heffen. Dit zou tevens inhouden, aldus ver- 1arde de eerste-minister, dat „die Cyprioten welke momenteel uit Cy prus geweerd worden", konden terug keren. Het laatste doelt duidelijk op de verbannen aartsbisschop Makari- os. k De premier, die het plan bestempelde als „een avontuurlijke poging tot deel- genootschap", zei dat het plan erop ge richt is de belangen te dienen van de bevolking van het eiland; een perma nente oplossing te scheppen, welke aan vaardbaar is voor de beide gemeen schappen op Cyprus: de Britse militai re bases veilig te stellen, welke Groot- B annië nodig heeft voor het naleven van haar internationale verplichtingen; de vrede en veiligheid te versterken in een gebied van vitaal belang. Hij noemde een tijdsduur van zeven jaar als de periode, welke nodig geacht wordt om op basis van het nieuwe plan het principe van deelgenootschap te doen rijpen in een sfeer van stabiliteit. Der- hale zal de status van het eiland, gezien van het standpunt van het internatio nale recht, ongewijzigd blijven, met an der woorden, gedurende zeven jaar zal het eiland weliswaar een grote mate van zelfbestuur genieten voor de beide volksgemeenschappen, maar Cyprus blijft een kolonie, om wellicht aan het eind van de zeven jaar geplaatst te wor den onder wat „The Times" van heden morgen noemde een „tridominium", van Engeland, Griekenland en Tur kije, Gaitskell noemde de verklaring van Macmillan belangrijk. De oppositie kon zich niet onmiddellijk uitspreken over de verdiensten van het plan, maar hij verklaarde dat de oppositie, gezien de gevaarlijke omstandigheden, zich ten zeerste bewust zou zijn van de verant woordelijkheid welke zij op zich nam in alle verklaringen welke zij op het ogen blik aflegde. Hij zei verder, dat hij zijn fractie wenste aan te sporen om in dit stadium de grootste zelfbeheersing te tonen. Aartsbisschop Makarios. die thans in A'Jene verblijft zal vanavond zjjn ant woord op het Britse plan aan de Britse ambassade in de Griekse hoofdstad doen toekomen. Het antwoord zal mor gen worden gepubliceerd. In Grieks- Cyprische kringen in Nicosia zei men, dat men geen commentaar op het Brit se plan wilde geven, daar aartsbisschop Makarios „de zaak geheel in handen heeft". Advertentie Van Nelle bestellen! o o o a lie goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken Prinses Margaret heeft gisteren van haar zuster, koningin Elizabeth II, ge wonnen bij een onofficiële wedstrijd op de racebanen van Ascot. De ko ningin had haar zuster en een doch ter van de hertogin van Norfolk uit gedaagd tot een race over drie ron den van het circuit van Ascot, voor dat de officiële paardenrennen zou den beginnen. Enkele honderden vroege bezoekers waren getuige van de verrichtingen van de beide ko ninklijke amazones. Het werd een „foto finish" van prinses Margaret en de hertogin, maar de Britse koningin kwam vlak achter het tweetal aan. De koningin, die bij officiële gelegen heden zijdelings te paard pleegt te zitten, droeg ditmaal een rijbroek. Volgens de „London Star" is de her tog van Edinburg gisteren naar de As- cot-races gegaan met een kleine radio. De radio zou zijn verborgen in de hoge grijze hoed, het traditionele hoofd deksel dat bij de races wordt gedragen. De radio stelde de prins in staat te luisteren naar de reportage van een be langrijke cricket-wedstrijd. Hij zou het verslag van deze wedstrijd onder geen voorwaarde hebben willen missen. De Ascot Gold Cup, een ren over 4000 meter, met een prijs van 10.950 pond sterling voor de winnaar, is gewonnen door het paard „Gladness". (Van onze correspondent) M.nt van de Bredase recht- DV heeft de vordering van de N V. bank neej. tegen de wielrenner Van D°5°piuym ontvankelijk verklaard en de d. pluym veroordeeld. Van der pluym moet zich onthouden van deel name aan wielerwedstrijden of andere gebeurtenissen in andere kleding en op ander materiaal dan dat van Locomo tief. Voor iedere overtreding is een dwangsom van duizend gulden opgc- legd. V. d. Pluym werd voorts veroor deeld tot betaling van de kosten ad 154.05 van dit kort geding. Een goede en een teleurstellende prestatie is er donderdagavond te Han nover door de vertegenwoordigers van de Nederlandse atletiekploeg geleverd. Hannie Bloemhof, Nederlands sprint ster nummer een eindigde op de 100 me ter op de tweede plaats in 11.7 sec. Het Poolse meisje Janizewska, die zondag te Warschau op de 200 meter met 23.9 sec. de beste Europese pres tatie van dit seizoen leverde, won in 10.6 sec. De tijd van Hannie Bloemhof is even eens haar beste seizoenprestatie. Ove rigens hadden de organisatoren ook nog een 100 meter nationaal op het pro gramma gezet en deze werd gewon nen door de Duitse Inge Fuhrmann, die11.5 sec. liet afdrukken hetgeen een evenaring van liet Duitse record be tekende. De nummers twee tot en met vier noteerden tijden boven de 1 sec- Henk Visser stelde teleur- ZonJ« j.l. nog sprong htf ^\^JspvingerS. naar de top van Europ 7 3? S.Snachteerr de^Fool ^rabowski (7.65) de Duitsers Krüger en Molzberger. (7 49 en 7.46 meter). pech had de door de N.T.C. samenge- stelde estafetteploeg bestaande uit Han nie Bloemhof, Ria van Kuik, Ine Spijk en Joke Claus. BU de eerste wissel od de 4x100 meter viel het stokie en Eld %VSrlZdSe me*sjes uitgescha- keld. E had anders een zeer goede tijd '"gf eten, aangezien de Duits! meisjes i» a' ueten aMrukken. m,,il i J!eren sprintte Armin Hary (Duitsland) voor de tweede maal dit jaar 10.3 sec. over de 100 meter. Zijn landgenoot Huneke won de 3000 me ter in 8 min. 03.6 sec. voor Ozog (Po len) 8.08.8 en de Hongaar Rosznoi 8.14.0. De Pool Cieply slingerde de ko gel 60.47 meter en zjjn landgenoot Ja- nusz Sidio kwam met de speer tot 80.38 meter. Van Advertentie Nelle bestellen! 25 U bedoelt, dat wjj ons altijd kunnen vergenoegen met de psychologische verklaring aan te nernen, ^Ue kolonel Easterbrook aan de hand heeft gedaan Rydesdale lachte even. „De kolonel heeft water varing, dat geef ik toe. Maar ik word half misselijk als ik al die psychologische vaktermen hooD ^aar" van iedereen tegenwoordig de mond vol neeit. Maar helemaal uitschakelen kun je het niet." „Ik geloot, aat wij toch een glad verkeerde voor stelling van de zaak hebben gekregen," hield Crad- dock vol. „Heb je reden om aan te nemen, dat er iemand van het stelletje in Chipping Cleghorn heeft zitten liegen?" Craddock weifelde. „Ik geloof, dat die buitenland se réfugié meer weet dan ze heeft losgelaten. Maar dat kan ook wei een vooroordeel van me zijn." „Dacht je, dat ze met de kerel onder één hoedje heeft gespeeld? Dat ze hem heeft binnengelaten? Hem er toe heeft aangezet?" „Iets dergelijks, ja. Maar dat zou er dan toch op moeten wijzen, dat er iets van waarde in huis is geweest, juwelen of geld. En dat schijnt toch niet het geval. Juffrouw Blacklock was de eerste om dat te ontkennen. De anderen trouwens ook. Dan zou het dus iets van waarde moeten zijn geweest, waarvan de anderen niet wisten Een pracht van een gegeven voor een roman! Het klinkt inderdaad bespottelijk, meneer, dat geef ik toe. De enige andere mogelijkheid is, wat juffrouw Eunner beweerde, dat het een opzette lijke wraakneming was, een poging van Scherz om juffrouw BlacKiock te vermoorden. Nu is die juf frouw Bunner een heel onbetrouwbare getuige heel gemakkelijk te beïnvloeden. Maar het gekke is, dat niemand haar dit verteld heeft. Het is een voudig haar eigen idee fixe." „Maar welk motief had die Scherz daarvoor?" „Daar heb je het, meneer. Dat begrijp ik óók niet, juffrouw Blacklock evenmin. Tenzij ze kan liegen alsof het gedrukt staatHij zuchtte. ..Kop op, Craddock!" zei de commissaris bemoe digend. „Je moet maar eens met mij en Sir Henry mee gaan lunchen. Eens kijken wat het Royal Spa Hotel ons op dit gebied kan aanbieden, als de kok zjjn beste beentje voor zet." „Nou, heel graag, meneer," antwoordde Craddock bljj verrast. „Je moet weten, dat we een brief hebben ge- KregenHjj onderbrak zjjn eigen woorden, aan gezien op dat ogenblik Sir Henry het vertrek binnen- ^ra<5,r '3en daar ak Henry?" „Morgen, Dermot!" zei Sir Henry dit keer vol maakt onofficieel. „Kijk eens, we hebben en brief ontvangenvan een oude tanteze logeert in het Royal Spa Hotel. Ze heeft wat te verteilen, dat in verband staat met de moord in Chipping Cleghorn. „Wel, dat is aardig! Daar heb je nu zon ouwe tante, waar ik het laatst over had. Zie je nu wei Die horen alles. Die zien alles. En die roddele wat af! Wat heeft deze speciale dame op haar lieve Rydesdale tuurde op de brief. „Schrijft als mn crootie mopperde hij. „Puntig als een spinnekop en alles onderstreept. Ze wil niet te veel beslag leggen op onze kostbare tijden dergelijke. Hoe heet ze Janeiets van Murplenee, MarpleJane Marpie." „Wat zeg je me daar! Hoe is dat m 's hemels naam mogelijk? Dat is mijn eigen ouwe tante, aan wie ik de vorige keer juist dacht! Die heeft zowaar kans gezien net op tijd in Medenham Wells te zitten in plaats van in St. Mary Mead, waar ze thuis hoort! Wei heb ik van mijn leven! Of ze het zo mee' We gaan met zjjn dri®ënbpyben in het Spa TTlcfc; VVC eicicili iiici z,i n va*»- i Hotel en daarna een praatje maken met juffrouw Marple! Craddock stelt erzica„hoegenaamd mets van voor. Tenminste van dat praatje.... „Integendeel, meneer," zei Craddock beleefd. Juffrouw Jane Marple was precies zoals Craddock zich haar had voorgesteld. Alleen veel vriendelijker, dan hij hao gedacht en nog iets ouder. Ze zag er werkelijk verbazend oudl uit. Haar haren waren zo wit als sneeuw en zé had een rose, rimpelig ge zichtje zachte, onschuldige blauwe ogen en ze zat vrijwel van onder tot boven onder de pluizige wol. Wol om haar schouders, in de vorm van een met kant bewerkte pelerine, en wol op haar schoot, waar van zij iets zat te breien dat een babydoek beloofde te worden. Ze was verbazend verheugd Sir Henry weer te zien en raaKte er bepaald confuus van toen com missaris Rydesdale en inspecteur Craddock aan haar werden vq<prgesteld Werkelijk, Sir Henry, wat treft dat gelukkig, buitengewoon gelukkig. Want een tijd is het geleden, dat wij elkaar voor het laatst zagenJa, ja, die reumatiek van mjj. Erg slim geweest de laatste tijdnatuurlijk, dit hotel kon ik zelf niet be talenkrankzinnige prijzen vragen ze je tegen woordigmaar mjjn neefje Raymond West, herin ner je je die? „O, die- kent iedereen „Ja, de lieve jongen heeft zo'n succes met zijn boekendie stond er op, dat hjj alles zou betalen. En zjjn lief vrouwtje krijgt ook al naam als schil deres. Meest verdorde bloemen in potten of een gebroken kan op een vensterbankIk durf het haar nooit te zeggen, maar ik zie toch liever Blair Leighton of Alma Tadema. O, maar ik sla aan het babbelen. En de commissaris zelfdat had ik nooit ver wachtik wou zijn kostbare tijd niet in beslag nemen „Volkomen dwaas," dacht inspecteur CraddocK met afkeer. „Komt u'maar mee naar de woonkamer van de geroken heeft, dat er een moord in de lucht zat......" hotelhouder. nodigde Rydesdale. „Daar kunnen we ,Nou, Henry, je hebt me wèl nieuwsgierig ge- ongehinderd praten plichtingen, zeggen vele andere leden zich bepaald niet te kunnen verenigen. Zij merken op dat ook naar hun inzicht Nieuw-Guinea geen zaak van nationaal prestige mag zjjn anders dan vanwege de wil om er in het belang van land en volk een grootse taak te verrich ten. Nationale verplichtingen en zeker nationale verlichtngen van zedelijke aard, als waarvan in dit geval spraka is, kan men echter, naar hun overtui ging, niet zonder meer afhankelijk stel len van internationale factoren. Vele leden stemmen in met de be langrijke betekenis die de memorie van toelichting toekent aan de sectoren van. de gezondheidszorg en' t onderwijs voor de toekomstige ontwikkeling van het gebied en voor de plaats die de autoch tone bevolking daarbij zal kunnen ver' vullen. Het ljjkt hun juist dat met het oog op die toekomstige ontwikkeling een onderzoek zal worden ingesteld naar wat met name op het terrein van het onderwijs zal moeten gebeuren om in de toekomstige behoeften van zowel de overheid als van het bedrijfsleven en de culturele organisaties te voorzien. In geheel het ontwikkelingsproces dat °P Nieuw-Guinea aan de gang is, is een nauwe samenwerking tussen het gouvernement enerzijds en missie en zending anderzijds onontbeerlijk. In nieuwe gebieden dient het gouverne ment van zijn kant zo spoedig mogelijk bestuurlijke, economisch-technische en medische maatregelen te treffen, ten einde het pionierswerk van missie en sending indirect te steunen en ook op v» terreinen met de ontwikkeling aan gebied te beginnen. Een gebrek houdim? *e 8ameuwerking en verstand- missie m»sseu bet gouvernement en do ~te^Seg^e leden onder meert, wijs voorzieningen? te bijzonder Advertentie Van Nelle bestellen 1 Neen, ditmaal hebben wij het nie* over een dwangbevel of een exploit- Voo de eerste keer in de Ronde van Ne er land werden de renners namelijk me opgewacht door een beminnelijk lac en- de deurwaarder. Maar vanzelfsprekend waren er vandaag juridische perikelen, dat is nu eenmaal het noodlot van deze jubileumronde. Otto van Erp, de Nederlandse Jacquas Goddet, had de aankomst van deze derde etappe ge- projéeteefd in het Goffertstadion in Nijmegen, waar de laatste me ters op de fraaie wielerbaan zouden wor den afgelegd. Het plan ging niet door. De wielerbaan is namelijk door de ge meente Nijmegen verpacht aan de li centiehouder Schalgemeyer uit Amster dam en deze had zakelijke bezwaren. Besprekingen bleven zonder resultaat- En de licentiehouder dreigde zelfs eet bedrag van 10.000.te zullen eise^ indien de wielrenners toch op de ba*^ van het Goffertstadion zouden tmw"- Voor dit argument dichtte de gemeen- te en de ftnish werd verlegd naar de Oude Moiienhutseweg, honderd meter voor het stsdion. De vriendschappelijke voetbalwed strijd tussen de Zwitserse club FC Ba sel en de Braziliaanse club Canto Do Rio heeft precies 88 minuten geduurd. Bjj een stand van 4-2 in het voordeel van de Zuid-Amerikanen floot de Zwit serse scheidsrechter Karl Keller de wedstrijd af. De scheidsrechter moest de wedstrijd wel staken, omdat er van voetbal geen sprake meer was, daar de Braziliaanse spelers op de vuist wa ren gegaan tegen de Zwitserse spelers en een handvol toeschouwers. De po litie had ook al geen schijn van kans. De overige toeschouwers hadden na melijk een ring om de vechtende mas sa gevormd en er was voor de politie agenten geen doorkomen aan. Het was niet de eerste wedstrijd, die de ploe gen tegen elkaar speeelden. De eerste wedstrijd, vorigemaand, was zeer spor tief verlopen. In het gehele stadion wa ren maar zes agenten. Zjj werden ech ter door een tierende menigte opzij ge drukt. Het kostte hen ongeveer tien mi nuten om bij de Brazilianen te komen en deze naar de kleedkamers te lei den. Geen van de Brazilianen was ern stig gewond. Een grensrechter was er erger aan toe. Hij was gedurende het gevecht tussen de toeschouwers geval len en had een paar lelijke trappen op gelopen. UTRECHT, 19 juni Kand. wis- en natuurkunde: B: A. Schadee, Rotterdam. D: A. J. M. v. d. Beid, Deventer, F. A. Lootsma, Murmerwoude, G. V. Middelkoop, Heerlen. A: H. G. M. Heideman, Oldenzaal. P I. M. Johannesma, Arr.hem, W. H. Schik- hof, Tilburg. L: mej. C. Vinkenborg, Utrecht, A. M. Soeterbeek, Helmond. J: J. de Boer, Wageningen, K. G. Lamsvelt, Rot terdam, J. G. J. va Lith, Wijchen. K: Th. v. d. Berg, Utrecht, mej. F. J. H. van Dilst, Bussum. J. O. van Hemel, Hilversum, mej. L H. Hoyer, Budel, mej. E. L. Kettlitz, Rijswijk (Z.-H.), mej. W. M. J. Rondagh. Maastricht. E: E. M. Kornsveld, Soestdijk, J. C. T. Tellier, Utrecht. F: R. C. Heintjes. Wageningen, G. Versteeg, Utrecht. G: U. M. Th. Houtsmuller, Zeist, F. d. Veen, Emmeloord, J. A. We>-er. Hilversum. Doet. pharmacie: mej. A. Relntjes (cum laude). Utrecht, J. W. Kampman, Hilversum, mej. J II. C. Th. Trissenaar, Utrecht. Doet. wis kunde: L. J. Kalmijn, Utrecht. Doet. bio logie: mej. I. Roosheroe. Utrecht. Doet. scheikunde: A. Schaap, Huizen, P. L. Schul- ler, Utrecht. Doet. klass. lett.: A. Kaas, Baarn. Doet. rechten: H. G. A. Ebbink, Utrecht. Kerkelijk examen: J. F. v. d. Kooi, Utrecht, P. L. Wagenaar, Utrecht, T Schot, Rotterdam, Ph. Kroes, Apeldoorn. Rotterdam. Kand. econ. wet. mej. J- W. Bloem, Rotterdam. Doet. econ. wet. G. J. Koningsveld, Haarlem en A. A. Vlaardingerbroek, Geidrop. Nijmegen. Kand. geschiedenis: G. A. M- Beekelaar, Hilversum en S. W. F. Rieie, Almelo. maakt. Ik ben erg benieuwd met deze dame kennis te maken, van wie jij zo hoog hebt opgegeven. Kom (Wordt vervolgd) te die Van Advertentie Nelle bestellen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4