Pauze in de tragedie 150 verstekelingen der maar Individuele beoordeling; informaties blijken vaak onjuist JEUGD ZONDER HOOP? I Pessimisme dikwijls gevolg van ons eigen falen IT KERKMEESTER DUPEERT ZIJN PAROCHIE eelbjê-VELPON-beeldje WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! WAAR SPEELT HET BEDRIJF ZICH VOLGEND AF? „De Kruisberg", somber oord t Officier van justitie vordert vier jaar gevangenisstraf 20 Hongaren doen examen voor auto; monteur Astmacentrum op Dekkerswald ZATERDAG 21 JUNI 1958 PAGINA 5 BESTRIJDING VAN DE WONINGNOOD Geen audiëntie door AGATHA CHRISTIE H.H. Wijdingen iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini j wil ook auto leren rijden en buiten te- elkens wanneer aan het einde ievisie kan men in een modern ge- zin niet. Overigens moet er ook geld van een schooljaar en een stu dieseizoen de poorten der scho- -.n om de kinderen een goede op- len en academies voor enkele maan- jejcpnK te geven. Inderdaad, als den dicht gaan, krijgen wij te maken moe(jers een betrekking hebben en/ met de problemen van onze jeugd. f allerlej bezigheden buitenshuis Een groot aantal jongeren verlaat de hebben wordt het contact met de school of een ander opleidingsinsti- kinderen wat minder. Maar het is I tuut. Op hetzelfde moment bereiden 0U(jerWets om daar een probleem van - andere groepen jeugdigen zich voor te maken. Kinderen moeten vroeg le- ren zichzelf te redden. Zou onder de geschetste omstan- De fraaie omgeving verzacht het onvriendelijke karakter van het gebouwencom plex. Links een wachtmeester van de rijkspolitie, belast met de bewaking. liiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii[iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"ii""""ii""""1"""""1 In het Ses«ch.t De Kruisberg" worden de verstekelingen bezig gehouden met werkzaamheden in de verwaarloosde tuin. verslaggever) (Van onze speciale In kleine groepjes k; A" ten de muur staan ze te- yen ae muur geleund, donkergetinte jongelieden in khaki-uniform. Ze lijken wat lusteloos. Praten doen ze nauwe lijks, en dan alleen op zachte toon. Links is een volleybalnet gespannen over een Rfasgazon. Lenig en met soepele bewe gingen spelen een paar jongemannen elkaar de bal toe. Dan ineens luidt een Jachtmeester van de rijkspolitie een Srote bel midden op het voorplein. Lang zaam maken de bestalten zich los van k" lnullr en dvolleyballers voegen zich hij de andereu om zich gezamenlijk haar de omringende beplanting te be geven en daar de resultaten van drie jaar verwaarlozing in de tuin ongedaan te maken. De pauze is voorbij. Van die andere, de gróte pauze in hun bestaan a het einde nog niet in zicht. Voor som migen dateert hun tijdelijk verblijf daar De Kruisberg, een vroeger rjjksop- L °6<ünesgesticht in Doetinehem, al van ha'f april, maar de grote toevloed is in mej en begin juni gekomen. Ieder Schip uit Indonesië bracht nieuwe groe- Pen aan- verstekelingen, illegale passa giers die geen geduld hadden om op het viSum te wachten en, de meesten uit Wanhoop, enkelen uit lust tot avontuur, Van de slappe bewaking In Priok pro fiteerden door in het geniep aan boord te sluipen. Was het nog mogelijk de enkelingen In de beginperiode min of meer geruis loos op te vangen en een plaats te ge ven in de Nederlandse maatschappij, biet de aankomst van de Willem Ruys de Johan van Oldenbarnevelt, die gezamenlijk 83 verstekelingen aan boord hadden, werd de situatie anders. De ^eesten van hen bleken bovendien In- lvJesische staatsburgers te ztjn, al ver- n^n zij allen vurig de Nederlandse soiAïhaiiteit. Het heeft er een ogenblik gen, uitgezien voor deze vluchtehn- teitsovLsedupeerden van de s°u.^r^J" immers^acht. De regering stelf® dat geen hvankelijk op het standpu worden toïkele verstekeling meer zou toen de j0eh|elaten. Dit werd bek®p£ onderweg van Oldenbarnevelt n tot een na> «aar Nederland, maar onder de druk& verklaring gedwongen Weerklank vinriVan de Publieke opinie, in het Parlement, groen on dit cok®r van justitie toe de o£rie?zn!l t alp als laatste aan een het nnw Qndcrwerpen. Daarna zou het onherroepelijk zijn afgelopen. op uitdrukkelijk bevel Van de Nederlandse regering heeft da Kapitein van de Oranje zijn schip gron dig laten doorzoeken en nog 16 verste- kelingen in Priok van boord laten ha- 'en. Tussen Priok en Singapore vond •hen er opnieuw 10, die in laatstge- hoemde aanlegplaats op een naar Indo nesië varend schip zijn overgezet. Men kan dus aannemen, dat op de Oranje ••schoon schip" gemaakt is. Ongeveer 150 verstekelingen wachten hu op de beslissing van het ministerie ^an justitie, die zal zyn gebaseerd op feh individuele beoordeling. Verreweg grootste deel is zolang onderge- £acht in een somber gebouw aan de van de Achterhoek, dat naar de is arh van de buurtschap De Kruisberg Volmeten. Nadat het jarenlang ais op- Wa- 'ngsgesticht voor jongens in ge prune je geweest, had het een drietal jaren j. gestaan. Nu is het ingericht ais li» van bewaring voor 113 versteke- JËen' pnder wie zich twee volledige ge zinnen bevinden. HPP&eel van de rijkspolitie is met EemoedemSg belast, maar trekt vrij Kr^herlJk met de bewoners van De draèen zgiehP" De verstekelingen ge- welbegrepen V°-orbteldig rustig' uit Ze beseffen immenbelang overigGns- ers maar al te goed, dat iedere poging tot verzet of uiting rtoHcrilfnioC mnanUnv,ikan'sen om in Ne derland te mogen blijven vermindert. Daarom verrichten zij gedwee, maar ogenschijnlijk met ontevreden met hun lot, de hun opgedragen karweitjes meestal bestaande uit werkzaamhe den in de overwoekerde, verwilderde tuin. Een Nederlandse kok, specialist in rijsttafels en andere Indische gerechten, bereidt de maaltijden in De Kruisberg, ?n men is nu doende een soort kantine m te richten. Het naargeestige gebou wencomplex past kwalijk in de fraaie lommerrijke omgeving, anderzijds ver acht juist deze entourage het onvrien- rfh.ike karakter van de tijdelijke ver blijfplaats van de verstekelingen. Vast staat wel, dat een deel van hen ue Weg terug zal moeten ondernemen. flT zijn namelijk ongewenste elementen bp, avonturiers, die uit louter bravour 0e rol van verstekeling hebben ge- •Peeld. En hoewel aan hun mentaliteit en ge drag dikwijls intens trieste oorzaken ten grondslag liggen, waardoor zij in zeke- IIIIIIIIIIIIMHIIIIIUIIIIIlllMllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIllllllllinilllllllllMIHIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII re zin van schuld zijn vrij te pleiten, kan men niet van de Nederlandse sa menleving verlangen deze figuren zon der meer maar te accepteren. Ook heeft een enkeling de legale weg vermeden, omdat hij, wegens een onzuiver gewe ten, vermoedde niet voor een visum in aanmerking te komen. Zal ook voor de ze categorieNederland zijn grenzenmoe- ten openstellen? Een beroep op de va derlandse gastvrijheid kan ook te ver gaan, vooral als er voor de eigen be woners een nijpend ruimtegebrek heerst. Men bedenke voorts, dat de Ne derlandse hospitaliteit vooral stoelt op politieke en godsdienstige verdraag zaamheid en dat de traditie niet van stal kan worden gehaald als het gaat om lieden met een criminele staat van dienst. De zaak kan echter ook anders wor den gesteld, en wel door de vraag in hoeverre aan de souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië de gedragingen van vele „Indische Nederlanders" of personen die de jure dragers zijn van de Indonesische nationaliteit, maar met heel hun wezen de Nederlandse driekleur dienen, kunnen worden ge weten. Zo bevinden, zich onder de ver stekelingen vele jongemannen die hun jeugd geheel in Nederlandse milieus hebben doorgebracht en na de over name van de regeringsbevoegdheden door Indonesië min of meer beschouwd werden als landverraders, of althans ;''e„n die krachtens hun sympa thieën geen recht meer hadden op een solidaire behandeling. Zij waren de uitgestotenen in de Indonesische samenleving. Als zij door hun ouders of anderen waren opgegeven voor het Indonesische staatsburgerschap, dan hadden zij ook niet het recht op het tijdstip van de meerderjarigheid deze onvrijwillige keuze opnieuw zelf te be- nalen, en bleven zij dus Indonesiër. Dit maakte het uiteraard extra moei- lïik om aan een visum voor Neder land te komen, en dus grepen zij het laatste redmiddel aan: een tocht als verstekeling naar het begeerde land. Tiennn deze mensen dan zo'n groot gevaar in Indonesië, hun geboorteland notkbene? Direct zelden, maar in vele gevallen was het hun vD-'^®^°tp1^?g®" lijk over een redelijke ink0"?®^epn^ te beschikken. Door de fanntie - ding der volbloed-Indonesiers degenen, van wie bekend was dat ze ooit met de Nederlanders badden gesym Pathiseerd of geheel Nederlands opgegroeid, uit betrekkingen geweerd en als paria behandeld. Schrille nood zo wel moreel als financieel, was vaak het gevolg. Tegen deze achtergrond van maatschappelijke vertwijfeling moet de vluchtelingenstroom uit Indonesië voor al worden gezien. Kn het lykt moeilijk te loochenen, dat de Nederlandse regering jegens i ontwortelde medemensen, die zich tot haar om bescherming wen den en tussen schip en wal dreigen te vallen, zo geen juridische dan toch morele verantwoordelijkheid draagt. Het minste dat zij doen kan, is geval voor geval consciëntieus te beoorde len, daarbij als leidraad gebruikend, dat een groot deel van de verstekelin gen verdiensten voor de Nederlandse belangen hebben vergaard, het Wilhel mus geestdriftiger zingen dan menig een die zich naar geboorte en natio naliteit vaderlander mag noemen, en dat hun bij eventuele terugkeer in In donesië een nog bitterder lot te wach ten staat dan vóór hun vlucht. Deze individuele beoordeling is geen gemakkelijke taak, omdat de gegevens dikwijls schaars en onbetrouwbaar zyn. In dit opzicht is met de informaties over de legaal gerepatrieerden genoeg treurige ervaring opgedaan. De rappor ten die moesten dienen als basis voor de beslissing omtrent de visumaan- vraag, bleken soms geheel in strijd met de werkelijkheid. Er was een groot ge brek aan deskundige krachten, en mo menteel is de situatie zelfs volkomen onoverzichtelijk. Veel rapporten zijn ano niem en hebben geen enkele waarde. En toch hangt van deze papiertjes het lot af van zovele duizenden mensen. 20.000 visumaanvragen liggen nog op behandeling te wachten. Beslissingen moeten soms worden genomen op grond van motieven die later vals blijken te zijn. Een ongunstig rapport was aanlei ding om onlangs twee jeugdige verste kelingen die met een Australisch schip m Genua waren gearriveerd, naar In donesië terug te sturen. Beiden waren volstrekt overtuigd van hun Nederlan derschap, maar ja, bewijs dat maar eens. Er was maar één papier, en wel een rapport, dat, naar later bleek, toen het al te laat was, hoogstwaarschijnlijk onwaarheden bevatte. In Genua schreef één van hen, Rob Twiss, een brief naar een Nederlandse dame die hy aan boord had ontmoet. Hij doet daarin een ontroerend beroep op haar om hem te helpen: „Wij zitten tot op heden, ter wijl ik u deze brief schrijf, 6 dagen op gesloten in een hut op de „Sydney". Alles is prima behalve dat de hut te kil en te vochtig is, waardoor wij al meer dan 4 dagen ziek zijn. De dokter waS gekomen, maar had haast geen me dicijnen gegeven en daar blijven wij maar zitten, moederziel alleen. Wij ho pen alleen dat God ons van hier redden kan. De Nederlandse consul is zelfs nog geen één keer bij ons geweest en zelfs niet eens een afgevaardigde van hem. Hij voelt zich misschien te hoog en wenst niets met ons te schaften te heb ben." Er is geen reden om te veronderstellen, dat de Nederlandse overheid, formeel genomen, incorrect te werk zou gaan bij de behandeling van de repatriërings kwesties. Maar er is wel grond voor het vermoeden dat zij zich lichtvaardig verlaat op ondeskundige adviezen en niet de ruimdenkendheid toepast, die andere dan strikt juridische en volken rechtelijke overwegingen haar veroorlo ven. Het vraagstuk van de verstekelin gen komt vporal in het menselijke vlak tot een oplossing. Het asylreeht mag dan voornamelijk gelden als er by terugzending voor de betrokkenen van direct levensgevaar sprake is, de hoogst onprettige bejege ning eufemistisch gezegd waaraan de goedwillende verstekelingen, van wie het merendeel nog geen 25 jaar is, in Indonesië dan bloot zouden staan, die nen wjj hun evenzeer te besparen. Van de Kruisberg mogen wij hen niet leiden naar de Calvarieberg. (Van een onzer verslaggevers) De 54-jarige makelaar genoot het volle vertrouwen in zijn parochie. Hij was immers beëdigd, had de erefunctie van kerkmeester en stond bekend als een ingetogen en godsdienstig mens. Vrij dag, voor de Amsterdamse rechtbank, bleef er van die ongetwijfeld goede re putatie niet veel over. De verduistering, de oplichting en de valsheid in ge schrifte waardoor kerk en parochianen voor meer dan drieëneenhalve ton zijn benadeeld, hebben de meningen over deze kleine, welbespraakte figuur radi caal gewijzigd. „Wat te zeggen van een ingetogen, godsvruchtig mens die zich z.g. voor zijn parochie inzet, maar de ze in werkelijkheid ernstig te kort doet," riep de officier van justitie, mr. G. Nubé verontwaardigd uit. Zijn eis luidde vier jaar gevangenisstraf met af trek van het nu al bijna een jaar duren de voorarrest. De man in de verdach- tenbank reageerde niet. Zijn gedachten waren als steeds bij zijn fel verweer, dat op de langdurige zitting ook meer de allure van een aanval had. Verdachte maakt sinds de oorlog als penningmeester deel uit van het school bestuur. Dit had het beheer over de scholen van een parochie in Amsterdam west, waarvan de man kerkmeester was. Toen hij ook nog de functie van secretaris kreeg, kwam de hele admini stratie van de vier scholen in zijn han den. HÜ genoot het volste vertrouwen „men liet de zaak geheel aan hem over." „Toen ik de zaak overnam, heerste er een administratieve chaos", zei ver dachte op de zitting. „Herhaaldelijk heb ik uit eigen kas geld moeten voor schieten om de zaak draaiende te hou den. Ik had dus vorderingen op de pa rochie. Daarom heb ik van tijd tot tijd geld op mijn girorekening laten over schrijven. Daar had ik recht op." Een getuige-deskundige toonde aan de hand van de boekhouding aan, dat nergens uit bleek dat de man inderdaad iets van de parochie te vorderen had. Ook de als getuige gedagvaardigde pastoor van de kerk zei nooit iets van vorde ringen te hebben geweten. „Doordat geld van de gemeente, dat ik al lange tijd verwachtte uitbleef, heb ik argwaan ge kregen tegen deze man, die ik altijd als een betrouwbaar iemand heb be schouwd. Want als ik aan hem vroeg om met mij naar de gemeente te gaan en te vragen waar het geld bleef, weiger de hij omdat er dan zogenaamd moei lijkheden zouden ontstaan. Tenslotte ben ik de zaak gaan uitzoeken en toen is alles boven water gekomen," aldus de pastoor. Verdachte bestreed de verxlaringen van de pastoor en toen deze op zijn beurt vragen van de makelaar ontken nend beantwoordde, beschuldigde hij de pastoor van meineed. De president mr. dr. J. Spanjaard ontnam ver dachte hierna het woord. Naast de verduistering van zeven en veertig dui zend gulden ten koste van de parochie, vermeldde de dagvaarding een aantal oplichtingen, waarbij de verdachte, ge bruikmakend van zijn functie, een vier tal parochianen had geadviseerd hypo theek te nemen op onroerende eigen dommen en dit geld te beleggen in bouwfondsen. Nu en dan ontvingen de parochianen inderdaad rente. Hun kapi talen, die in de duizenden liepen, heb ben zy echter nooit teruggezien. Ver dachte heeft hun met papieren die hy veyvalste, lange tyd zoet weten te houden. De vraag waar al het geld is geble ven, zal wel onopgelost blijven. Ver dachte hield hardnekkig vol alles aan en voor de scholen te hebben besteed. De officier van justitie meende echter dat h\j zeer boven zijn stand had ge leefd met de kostbare wagen, de beoefe ning van de jachtsport en de vele bui tenlandse reizen. Tegenover deze mening stond echter de verklaring van de curator van het faillissement van verdachte, die de rechtbank vertelde dat de makelaar geen vermogen bezat en zeer eenvou dig leefde. „Een gewetenloze, sluwe figuur," zei mr. Nubé in zijn requisitoir. „Hij heeft niet het minste schuldbesef. Hij heeft zijn kerk bestolen en de mensen die hem ten volle vertrouwen met valse contracten om de tuin geleid. Het jaren lang volhouden hiervan, getuigt van een bedenkelijke mentaliteit. De raads man, mr. J. K. Mathuisen, bepleitte de uiterste clementie. „Deze zaak heeft een blinde vlex. Waar is het geld ge bleven? U heeft van de curator kunnen horen dat de man sober leefde. Een auto op afbetaling en enkele reisjes zijn niets ongewoons. Op zyn particuliere leven is geen enkele aanmerking te maken," zei mr. Mathuisen. „Misschien heeft hy wél een chaotische admini stratie van anderen overgenomen en heeft hij getracht hiervoor een oplos sing te vinden door met het geld de gaten te dichten." Verdachte zelf gebruikte zijn laatste woorden om op te merken dat hy ge biologeerd was door de scholen. „Ik heb getracht de moeilijkheden die bij de vorige pastoor zijn ontstaan, op te lossen. Noem het maar té overdreven naastenliefde.' Uitspraak 25 juni. Dezer dagen is opgericht de Neder landse bond ter bestrijding van de wo ningnood. Afdelingen zyn, zo delen de initiatiefnemers mede, gevormd in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Lei den en Delft. De bond stelt zich ten doel het publiek en de overheid te at tenderen op wantoestanden op woonge bied, invloed uit te oefenen op de plaat- selyke woonruimteverdeling en de wo ningbouw te bevorderen. Postbus 6053 te Den Haag is het adres van het secretariaat, dat voorlopig wordt waargenomen door de heer J. van den Berg. om hun plaatsen in te nemen. Problemen voor die jongeren zelf rijzen. Waar zullen ze terecht komen? Staat de maatschappij met open ar men om hen te ontvangen? Welke keuze moeten zij maken bij een ver dere specialisatie? Problemen ook voor de ouders en voogden. Naar welke school moet ik mijn kind nu zenden? Of moet zoon of dochter de maatschappij in en daar zichzelf ver der ontwikkelen? Elk jaar maken we ook weer ver- gely'kingen met de verleden tyd. Op nieuw horen we de kreten over er varingen uit „onze eigen tyd". Toen was alles anders, beter! En spoedig zitten we te filo soferen over de „tweerangs jeugd", waarmee onze tijd gekweld wordt. Jongens en meis jes ondermijnen het ouderlijk gezag. De studielust- en -re sultaten zijn niet meer zoals vroeger. De baldadigheid on der de jeugd is toch zo toegenomen en kijk eens naar .de stijgende criminali teit onder de min derjarigen. Er zijn voldoende oorzaken, die ons het hoofd doen schudden en onze geest met zorg vervullen. Vanzelfsprekend worden de sterke verhalen over de ontwordelde jeugd vergroot weergege ven. Ligt er een kern van waarheid jn? Dan moeten we de daarbij zich openbarende pro Jeugd zonder hoop' digheden de opgroeiende jeugd niet evenzeer verwaarloosd kun- nen worden als in het gezin, waar E pa drinkt of steelt en moeder al- tyd met andere mannen de deur uit is? i Ouders zijn onwetend De moderne ouders gaan met hun g tijd mee, maar de jeugd ook. Die bezoekt opleidingsinstituten met 9 hulp van beurzen of dank zij de in- komsten van moe- E der, waarin het kroost een opleiding krijgt waar vader s en moeder nauwe- lijks de naam van kunnen uitspreken. De snelle sociale evolutie geeft kin- 5 deren dikwijls kans voor kermis en ont- wikkeling, waar ou- ders nooit van ge- droomd hebben. Die S kinderen gaan hun E ouders maar domme mensen vinden, die „nergens van we- ten", waarmee veel respect verdwijnt. De scholen, tot en met de universitei- ten, worden in onze tijd volgepropt met E leerlingen uit aller- lei kringen, van E 5 hoog tot laag. Men j acht dit een zegen van onze tijd. Mis- schien is die opvat- ting juist. Maar 5 laat men toch zijn ogen open zetten E voor de problemen, E blemen benaderen vanuit de omstan- die zich daarbij voordoen. Er zijn digheden en de maatschappij van vele sociale spanningen, ook binnen onze dagen. de schoolgemeenschap. Bij nog niet gerijpte mensen ontla- den die spanningen zich anders dan Vader heert hel te druk bij volwassenen. Er komen minder waardigheidscomplexen. Deze jonge- We vinden allereerst een mindere ren worden cynisch, anderen vluch- geslotenheid van het gezin. In een ten in grote onverschilligheid en min- reeks van gévallen is de jeugd in haar groei veel meer op zichzelf aan gewezen dan voorheen. Vader vindt de opvoeding en de omgang met kinderen in de eerste plaats een zaak van moeder. Trou wens hoe zou hy tyd kunnen vin den om zich eens aan zyn kinderen te wijden? Hoeveel zaken moeten er bij het tempo van onze da gen niet in de avonduren afgedaan achting voor de bestaande maat- schappelyke orde. Maar welke ge voelens en spanningen zich ook voor doen, de jeugd wordt erdoor beïn vloed en krygt een andere levensstyl dan de vaders van thans in hun jeugd zelf hebben verworven. Eigen falen Wij zoeken en tasten in het onze- gen int: L 1x1 uc ctvunuui.cn aiucuaaii S worden? De zakenrelaties willen Ker® bij het pogen de jeu„d te ol- Advt ntie tegenwoordig 's avonds ontvangen worden. Heb je het vijf avonden druk gehad, dan mag er toch wel een avondje bridge of iets anders af? Vakanties houden met de kin deren is ook geen doen meer. Je komt niet aan je broodnodige rust toe. Kinderen dus alléén met va kantie Wat er van een intiem contact tus sen dit soort vaders en hun kinde ren overblijft is gemakkelijk te ra den: niets. Moeder werkt gen en te leiden in haar wereld, waarin zoveel onzekerheid is, dat ons nageslacht nerveus wordt. Vele jon geren voelen zich temidden van hun problematiek stuurloos en wij in ons door drukte voortgedreven leven heb ben geen tijd voor hen. Wij klagen dat de jeugd geen hoop heeft en geen geloof in de toekomst. Dat pessimisme is een gevolg van ons eigen falen. Kunnen wij de jeugd nog hoop en toekomst geven, dan moeten we ons tijd gunnen haar gees- telyk te benaderen in een tijdperk van toenemende onrust en onzeker heid op allerlei gebied. Dan zullen wij meer dan eens ontdekken dat in de jongeren een verbeten moed schuilt om problemen te overwinnen, waar voor wij terug zouden deinzen. En Ligt het zwaartepunt bij de moe- ders? Mis, die zijn ook al met de 5 tijd meegegaan. Zij hebben thans hun veel verwarring en wanbegrip sprui- damesclubs en allerlei bezigheden ten voort niet uit verkeerde leiding, buitenshuis. -Een moderne moeder is maar uit totaal ontbreken van lei- geen huissloof meer -die altyd maar ding in vele kringen. voor de kinderen klaar staat. In dit opzicht gedragen wij ons dik- Veel van die moeders hebben tegen- wijls als hopeloze gevallen. Zolang genwoordig een betrekking net als wij echter nog niet aan ons zelf twij- 5 vader. Er is een grote vraag naar felen, behoeven wy geen overdreven 2 vrouwelijk personeel en men kan angst te koesteren voor de bloem goed verdienen. De gezinsinkom- der natie, zelfs niet als die voor E sten vermeerderen. Je kunt nog eens een zwaar examen zakt. Zij zal haar wat aardige dingen kopen. Moeder eigen wereld veroveren. iTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,iii',|ni,","l,",,|i!,',l"'l"'J''""'',"i"i,'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuiiiiimiiniuiiniÏÏ Fraters van Utrecht De algemeen overste van de Fraters van Utrecht fr. Albertus Kras, is hedenmor gen vanaf Schiphol per vliegtuig vertrok ken naar Kenya in O.-Aftrika, waar hij be sprekingen zal voeren met mgr. Fred. Hall, bisschop van Kisumu, en nadien een oriën tatiereis zal maken in verband met de aanstaande vestiging van de fraters van Utrecht in dit missiegebied. De fraters zul len vermoedelijk in Marvego beginnen met het geven van technisch onderwijs, waar aan in deze streek grote behoefte bestaat. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal de volgende week geen audiëntie verlenen. 26 Toen de oude juffrouw Marple van al haar wol was bevrijd en alle breipennen by elkaar waren ge raapt, ging zy geagiteerd en onder protest met hen mede naar de zitkamer van de heer Rowlandson. „Komaan, juffrouw Marple, laat u ons nu eens horen, wat u te vertellen heeft, nodigde commissaris Rydesdale. Juffrouw Marple kwam verrassend snel tot de kern van de zaak. „Het betreft een cheque, die hij heeft vervalst!" zei ze. „Hij?" J „Ja, dat jongmens hier van de administratie, dat wordt verdacht die overval te hebben beraamd en zichzelf daarbij te hebben doodgeschoten." „Heeft hy een cheque vervalst, zegt u?" Juffrouw Marple knikte toestemmend. „Ik heb haai hier in myn zak." Zy haalde het stuk uit een tasje te voorschijn en legde het op tafel. „Ik kreeg die van ochtend tegelyk met enkele andere van myn bank. U ziet, die was voor 7.-.- en daar heeft hy 17.-.- van gemaakt Een 1 vóór de 7 en het woord „tien" achter de zeven geschreven met een keurige vlek, door het hele woord. Dat heeft hij werkelyk netjes gedaan. Dat duidt op ervaring, zou ik zeggen. Het is ook met dezelfde inkt, want ik heb die cheque hier op kantoor geschreven. Dat moet hy al eens eerder hebben gedaan, zou u ook niet denken?" „Hy heeft ditmaal alleen de verkeerde persoon uitgekozen," verklaarde Sir Henry. Juffrouw Marple knikte instemmend. „Hy was by my volkomen aan net verkeerde adres, ik geloof ook niet, dat hy het ver zou hebben gebracht in de mis dadigheid. Een of ander druk levende, pas getrouwde vrouw of een jong ding met een liefdesaffairedat is zo het slag, dat cheques uitschrijft voor alle mo gelijke bedragen en dan niet verder nakijkt of alles klopt. Maar een oud mens, zoals ik, die op alles wat ze uitgeeft moet letten en zo d'r vaste gewoon ten heeftdie moet je niet proberen te nemen. Zeventien pond! Voor zo'n bedrag geef ik nooit een cheque. Twintig pond, een ronde som, voor kas geld en werklonen.. dat is wat anders!" „Maar hy deed u misschien ook nog aan iemand denken, hè?" moedigde Sir Henry met een ondeugend lachje aan. Juffrouw Marple glimlachte en schudde haar hoofd. U is weer ondeugend, Sir Henry! Werkelyk waar, hij dééd me aan iemand denken. Aan Fred Tyler, van de visboer. Die telde in het boekje altijd één shilling te veel op. Nu de mensen tegenwoordig zo veel meer vis eten en de boel zo veel duurder is, tel len ze misschien de boekjes niet meer zo na. Nou dat leverde hem elke keer een stuk of tien shilling extra. Dat is wel niet veel, maar net genoeg om zo nu en dan eens een nieuwe das te kopen en Jessie Spragge (dat meisje uit de manufacturenzaak) mee naar de bioscoop te nemen. Ze willen geuren, zulke jongelui. Nu, de eerste week, dat ik hier was, zat er dadelijk al een telfout in myn nota. Ik maakte er dat jongmens op attent en hij maakte keurig zijn excuus. Hij scheen er helemaal van in de war, maar ik dacht bij mezelf: Je ziet er onbetrouwbaar uit, vriendje. Hij keek je onafgebroken aan, zonder met zijn ogen te knipperen o£ even op zij te kyken. Dat beviel me niet van hem." Craddock maakte een spontaan gebaar van waar dering Hij dacnt direct aan een oplichter, die hy nog niet zo lang geleden achter slot en grendel had helpen brengen. „Rudi Scherz was een volkomen onbetrouwbaar type," bevestigde de commissaris, dat is ook uit zyn strafregister gebleken, dat we uit Zwitserland heb ben ontvangen." „De grond is hem daar natuurlijk te warm gewor den. Hij kwam hier zeker met vervalste papieren, vroeg de oude dame rap. „Precies!" bevestigde Rydesdale. „Hü had met die roodharige dienster hier uit de_ eetzaal aangepapt, wist juffrouw Marple. „Geluk kig is haar hart er niet mee gemoeid, voor zover ik kon merken. Maar ze vond dat jongmens toch wel interessant, geloof ik, omdat hij anders was dan Engelse jongens en bloemen en chocola voor haar meebracht. Heeft ze u wel alles verteld wat ze van hem weet. Of nog niet? wendde het dametje zich tot Craddock. „Daar ben ik nog niet zeker van," gaf deze voor zichtig te kennen. „Ik denk", ging juffrouw Marple voort, „dat ze ergens over in zit, tenminste ze doet zo raar. Ze bracht me vanmorgen bijvoorbeeld kippers in plaats van haring en ze had ook het melkkannetje vergeten. Anders is ze feilloos. Ja, ze loopt ergens over te tob ben. Misschien is ze bang, dat ze als getuige zal moeten verschijnen. Maar ik ben er zeker van" hier liet ze haar vrijmoedige blauwe ogen over de manlijke gestalte en het knappe gezicht van inspec teur Craddock glijden in een typisch vrouwelijke, Victoriaanse bewondering „dat een man als u haar alles wat ze weet, zal laten vertellen óók!" Inspecteur Craddock bloosde er van en Sir Henry moest grinniken. „Het kan van belang zijn," vervolgde juffrouw Marple. „Misschien heeft hij haar verteld wie het eigenlijk was, die er achter zat." Rydesdale keek haar strak aan. „Wie het eigen lijk was?" „Ik druk me niet duidelijk genoeg uit. Ik beaoei wie hem er toe heeft aangezet." „U denkt dus dat het geen idee van hemzeir geweest?" Hier gingen juffrouw Marple's ogen jUb°PeI?f van o maar dat spreekt v&nzeii. 111C1 glllgVll I1 verwondering: „O, maar dat spreekt -—T-tooejt hier heb je een knap jongmens, dat hier dan en daar wat knoeit, zich wellicht ook zo n siin_ aan wat bij ons vergrijpt, die de ,ëast<m„ kit aan wai uij uuo WOQr 7peeen. gerenallemaal klein werk, zal ik maar zeggen Daardoor blyft hy behoorlyk by kas zodat hy eens met een meisje kan uitgaanen neer ami;en Maar dan trekt hy er opeens met een r^vol^ °lP_ uit om een heie kamer vol met mensen te over™ iemand neer te schieten. Zoiets heeft ie len. en nooit eerdei by de hand gehad...... - niets geen type voorHier klopt iets met. Een twintigtal Hongaarse vluchtelin gen zal 1, 2 en 3 juli examen doen als automonteur. Het examen wordt afge nomen door de stichting vakopleiding automobiel- en motorrywielbedryf, waarbij is samengewerkt met de semi- overheidsinstellingen en particuliere be drijven waar de betrokkenen hier te lande werkzaam zijn. Het examen is voor de Hongaren van belang, omdat zij in een hogere loonklasse van de voor hen geldende C.A.O. kunnen wor den ingedeeld, wat een hoger inkomen betekent. Voor het thuisraken in Nederland in hun vak is het voor deze Hongaarse automonteurs van veel belang geweest, dat zy eerst de Nederlandse taal hebben leren beheersen. Zy zijn daartoe in de gelegenheid gesteld door cursussen, die reeds in Nederland woonachtige Honga ren hebben gegeven. Het blijkt ook, dat de grootste moeilykheden bij de inpas sing in de Nederlandse samenleving van deze groep ook inderdaad het taal probleem is geweest. Voor het overig bleken de Hongaarse automonteurs goed te voldoen in de bedrijven, waar zy werden opgenomen. Dr. R. N. M. Eykel die indertijd het initiatief heeft genomen tot op richting van een astmacentrum dij net sanatorium Dekkerswald onder JNyme- gen, heeft vrijdag de eerste steen gelegd voor deze nieuwe stichting. De stienting astmacentrum wordt een aparte stien ting naast het sanatorium Dekkerswald, Het centrum zal voornamelyk Destaan uit Bungalows. Mgr. W. Mutsaerts, bi ichop van den Bosch, zal zondag in de kapel van het klooster der paters Montfortanen te Oirschot de H. Priesterwijding toedie nen aan de fraters L. Halmes en J. Cockx van de sociëteit der paters Mont fortanen. Zondag 29 juni zal mSr. Mut saerts in de parochiekerk van de Gast huisstraat te Tilburg de H. Priesterwy- ding toedienen aan de eerw. heer C. Schellekens van het bisdom Aix in (Wordt vervolgd) Frankrijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5