WINSTON CHURCHILLS WELSPREKENDHEID Gelijke culturele rechten voor Vlamingen en Walen Waterfietsen- GEVOLGEN VAN BESTRALING OP KORTE TERMIJN v H II -PUDS kommeer N Toespraken uit de oorlog 1 Eerste eskader van W estduitse luchtmacht in dienst Kom - HEET: Twee cultuurraden bepleit een vermaak nieuwe vorm van badplaatsen? Op de door de Britten aangelegde vliegbasis Jeugdige inbreker hoort twee jaar tegen zich eisen Wordt Leiden tweemaal zo groot? II T/JD Vreemde lunch van olifant It ii ZATERDAG 21 JUNI 1958 PAGINA 7 üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii In een bloemlezing uit de Engelse literatuur voor de Nederlandse middelbare scholen troffen we onlangs een redevoering van Churchill aan. Het was een uitstekende gedachte van de samenstellers van het boek, om aldus de grote Britse staatsman als literator ten tonele te voeren en onze jeugd kennis te doen maken met de schitterende taal beheersing waarover Sir Winston Churchill be schikt. Niet alleen in zijn geschriften, maar ook in zijn toespraken heeft de oud-premier van Groot- Brittannië zich geopenbaard als een van de groot ste woordkunstenaars die zijn aan grote schrijvers en sprekers zo rijke natie ooit heeft voortgebracht. Het komt niet vaak voor dat grote staatslieden en veldheren ook grote letterkundigen zijn. Maar Churchill past in het gezelschap van Ju ïus Caesar en Marcus Aurelius, terwijl men |iem ooknog al eens vergeleken heeft met zijn landgenoot Disraeli, al steekt de 20e-eeuwse premier ver boven de 19e-eeuwse uit. Tn icm urorden Churchills verdiensten als litera tor naar waarde erkend, toen hem de Nobelprijs voor literatuur werd toegewezen. Ter gelegenheid van de plechtige uitreiking van de prijs te Stock holm werd Churchills meesterschap over de taal breed uitgemeten door het lid van de Zweedse Academie dr. S. Siwertz, die verklaarde dat de man met zijn grote redevoeringen wellicht voor zichzelf „het duurzaamste standbeeld" had opge richt. Om dit „standbeeld" te tonen aan hen die Churchills redevoeringen zelf niet hebben kunnen horen, en vooral om de toespraken voor komende generaties te bewaren, zijn althans de woorden die Churchill gedurende de tweede wereldoorlog sprak de laatste jaren in verscheidene uitgaven gepubli ceerd. De uitgeverij Cassel te Londen heeft de „War Speeches" in drie delen uitgegeven, vervol gens is in 1957 door Transworld Publishers te Londen van de oorlogsredevoeringen een pocket- book gemaakt, en tenslotte is vorig jaar in een Signet Key Book „The Eloquence of Winston Churchill" nog eens onder de aandacht van een groot publiek gebracht. Eerste tankschip voor vloeibaar aardgas ieethoE^ Wèl koopavonden vóór Kerstmis Radio-actieve stralen werken afgezien van het direct beschadigend effect vooral rem mend op de activiteit van snelgroeiende weefsels Ingrijpende annexatie- voorstellen HojOTiandse bewonderaars van Churchill die het Engels niet voldoende machtie zijn om de toespraken in het origineel te lezen, worden nu verblijd meT een boek van de uitgeverij De Toorts te Haarlem, bevattende de „Re devoeringen" die tussen 1938 en 1945 werden gehouden. Simon A. A. Maas Sr. heelt zich op verdienstelijke wijze van de moeilijke taak gekweten om de prach tige teksten te vertalen, al geeft hij zelf in zijn sympathieke verantwoording toe, dat zijn werk slechts een zwakke af spiegeling kan geven van de schoonheid van het oorspronkelijke. Wij zouden hier en daar met de vertaler kunnen twisten over de weergave van een zin of een woord, maar over het geheel genomen vinden wij zijn arbeid dermate geslaagd dat wij niet over kleinigheden menen te moeten vallen. Jammer is alleen dat in de bloemlezing niet de speech opgeno men is van 4 juni 1940 met de bewogen den^aring dat Engeland op de stran- ten.' HetVe^en en heuvels zal vech- tientallen van „De Toorts" geeft boeiende aanvulde teksten, die een vroeger door jïïg vorm en°P de reeds 1Sevier gepubliceerde De olifant Katinka, uit het Noor derdierenpark te Emmen, gebruikte donderdagmiddag bij wijze van lunch een tas, inhoudende een badpak, een badmuts, een handdoek en een beurs je met enig geld. Zij verkreeg dit ongebruikelijk voedsel door het met haar slurf uit de hand van een meisje te rukken. Een oppasser snelde toe, maar hij kon slechts een gedeelte van de handdoek redden. „Mémoires". Zo wordt men bijvoorbeeld diep ge troffen door de bezielende en van een profetische blik getuigende woorden die Churchill op 13 mei 1940 in het Britse parlement sprak. Het was drie dagen nadat hij als leider van een coalitiere gering premier was geworden, en drie dn gen na de inval in Nederland. De oor- in' die dan toe een vrij rustig ver- joop had gehad, was plotseling in alle hevigheid losgebrand: „Als gij vraagt welk beleid ik zal voeren", zei Churchill tot de Lager huisleden, „dan is mijn antwoord: oorlog voeren, ter zee, te land en in de lucht, met al onze macht en met alle kracht die God ons kan geven; oorlog voeren tegen een monsterach tige tirannie, zoals die nooit overtrof fen werd in de zwarte, jammerlijke registers van de menselijke misdaad. Dit is ons beleid. Als gij vraagt wat ons doel is, kan ik antwoorden met één woord: overwinning - overwin ning tot elke prijs; overwinning on danks alle terreur; overwinning, hoe lang en zwaar de weg ook mag zijn; want als wij deze oorlog niet winnen zullen wij niet in leven blijven." De passage is typerend voor Churchills retoriek; met de effectieve herhaling van de woorden waarop hij het accent wil leggen, met de machtige cadans van zijn zinnen en met het cre- 5'en van een indrukwekkende climax. Churchill, deze redenaar bij de Gratie Gods, heeft een weergaloos talent om precies het juiste woord op de juiste plaats te gebruiken, maar de woorden die hij gebruikt zijn over het algemeen simpel en voor iedere Engelsman be grijpelijk. Hij is altijd een groot strijder geweest voor het behoud van de zui verheid van de taal, en hij verfoeit het geaffecteerd gebruik van vreemde ter men of zegswijzen. Hij is geen high brow; in zijn taalgebruik is alle pedan terie hem vreemd. Hij heeft een voor liefde voor verheven uitdrukkingen, die zijn toespraken soms iets gezwollens ge ven. In de oorlog gebruikte hij als pre mier de traditionele grote woorden van de klassieke veldheer, maar door de zetting van die woorden in zinnen gela den met schone adjectieven gaf hij de versleten termen nieuwe glans. Een voorbeeld van de ietwat hoog dravende maar daarom niet minder im ponerende stijl waarvan Churchill zich kon bedienen, vindt men in 't einde van een lange redevoering die hij op 18 juni 1940 hield: „Laten wij ons aangorden om onze plicht te doen en laten wij ons zo gedragen, dat, als het Britse Imperi um en zjjn Gemenebest nog duizend jaren bestaan, de mensen nog zullen zeggen: Dit was hun schoonste uur". Maar in een radiorede van een half jaar later bereikte hij een bijzonder krachtig effect met een zo nuchter mo gelijke slotzin, die de anticlimax vorm de op een hooggestemd betoog, waarin Amerika gevraagd werd Engeland met oorlogstuig te helpen: „Geef ons hel gereedschap en wij maken het werk wel af!". Het was dan ook deze uitroep („Give us the tools, and we will finish the job"), die een gevleugd woord werd en die indertijd in Engeland van mond tot mond ging. Churchill, die streefde naar een zo verzorgd mogelijke stijl, kon soms, tot verbijstering van zijn toehoorders, onverhoeds met een bepaald platte uitdrukking uit de hoek komen. Dit deed hij bijvoorbeeld op 30 december 1941 in een toespraak tot het Cana dese parlement, toen hij schamper herhaalde wat de Franse generaals anderhalf jaar te voren hun premier gezegd hadden: „Binnen drie weken zal Engeland als een kip de nek zijn omgedraaid", zo hadden zij voor speld. En het jongensachtige commen taar van Churchill? „Zo'n kip, zo'n nek!" Het instrument van de Engelse taal is door Churchill op onnavolgbaar scho ne wijze bespeeld. Niet slechts door wat hy betoogde, maar vooral ook door de wijze waarop het zich uitte, heeft hij in de bange oorlogsjaren, meer dan wie ook, het moreel van de Britten, Radio-rede vanuit Dowmngstreet 10 op de dag van de bevrijding van Europa 7 mei iQ45 onderzoek voor T V van «ia mo f '6 nationale oplossing van de ^^schappelijke, politieke er ftchiiinna» vraaSstukken van de ver- schillende gewesten van hot land Hpf schillende gewesten va^hefllnd op"l- rtcht. Het centrum publiceert thans zijn eindrapport, waarin de conclusie wordt getrokken, dat de Vlaamse en Waalse culturele gemeenschappen homogeen ziin en dat derhalve het intellectuele leven het onderwijs en het bestuur aldaar een talig moeten wezen. Daaraan wordt toe gevoegd, dat de taalminderheden zich niet mogen afzonderen, maar zich aan het milieu moeten aanpassen, en dat elke tweetaligheid te veroordelen is. In de voorafgaande beschouwingen wordt, naar Belga bericht, o.m. ge zegd dat alle Belgen, Vlamingen zowel als Walen, er recht op hebben zo vol ledig en zo uitgebreid mogelijk onder richt te ontvangen in hun moedertaal; vrij zijn in de loop van hun studies een keuze te doen betreffende een tweede, derde en vierde taal, die zij willen aanleren; een onderricht in de geschie denis te ontvangen, dat steunt op de geschiedenis van hun gewest; een ra dio en televisie te hebben, die beant woorden aan hun smaak en hun ver langens; culturele betrekkingen te on derhouden met de landen waarmede zij een gemeenschappelijk b^chTviï hebben. Ook moeten de twee cultuurgemeen schappen voor wat betreft het toneel, de lyrische schouwburgen, de schone kunsten, de letterkunde en de volks opvoeding door de staat op gelijke voet behandeld worden. Om deze plannen te verwezenlijken behoeven de beide gemeenschappen cul turele autonomie, meent het centrum; de vorming van twee cultuurraden, een Waalse en een Vlaamse, wordt aanbe volen. In de komende herfst zal een tank schip voor het vervoer van gemaakt aardgas gereed gekomen zijn om zijn eerste lading van de Verenigde Staten naar Engeland te brengen. Dit werd op een bijeenkomst te Genève van de door de Economische Commissie van Europa ingestelde werkgroep ter bestudering van de gasvoorziening, door de Engelse vertegenwoordiger medegedeeld. en dat van de verslagen jaar geleden, in Churchills redevoerin gen de Britse leeuw hoorden grommen durfden wij de toekomst weer met ver trouwen tegemoetzien. Bij de uitreiking van de Nobelprijs vijf jaar geleden werd gezegd: „Vaak kenschetsen wij onbewust ons zelf door de lof die wij anderen toezwaai en. Churchill bijvoorbeeld beweert van een vriend, Lord Birkenhead: „Als hij in vuur raakte over zijn on derwerp, kreeg hij die bezielende on schatbare gloed om te overtuigen en te overreden, die de ware welspre kendheid is." Met groter recht had dit van Churchill zelf gezegd kunnen worden." Churchill zal ongetwijfeld de geschie denis ingaan als een van de grootste mannen van de twintigste eeuw; niet op de laatste plaats om zijn geschre ven en gesproken letterkundige mees terwerken. HANS BRONKHORST Ruim twintig jaar geleden was een ondernemende fietsenmaker uit Bur gervlotbrug in Noord-Holland al bezig met de constructie van een water fiets. Inderdaad bracht hij het zover, dat zijn schepping te water kon wor den gelaten. Helaas, al spoedig bleek, dat de stabiliteit van zijn constructie niet je dat was en de plannen wer den opgeborgen. Het idee liet Arie Ludeke (62) ech ter niet met rust. Geregeld probeer de hij zijn vinding te verbeteren, maar de oorlog vormde een hinderpaal. Hij sprak toen met niemand meer over zijn apparaat. Immers, wie weet, zou den onze bezetters er wel iets in zien voor hun „Englandfahrt". Na de oorlog echter kwam hij in contact met een andere handige inwoner van Bur gervlotbrug, Dirk Boontjes (35)De plannen namen vastere vormen_ aan en enige tijd geleden maakten zi) een proefvaart op het Noordhollands Ka naal. Deze slaagde buiten verwach ting en beide mannen trokken de stou te schoenen aan en gingen met hun fietsen naar de Noordzeekust. Het weer zat hun niet mee. Er stond een behoorlijke wind en het water was verre van rustig. Zij hadden echter zoveel vertrouwen in hun fietsen, dat ze er toch mee te water gingen. De zeewaardigheid kon op geen betere manier worden beproefd. Ook deze proef slaagde. De fietsen dreven rus tig op het woelige water en vertoon den absoluut geen neiging tot om- slaan. Er werden meer proeven ge- nomen. Steeds op zee. De mannen werden zelfs zo brutaal, dat ze er zich niet eens meer op kleedden. Dirk Boontjes stapte er in zijn zondagse pak op en bleef volkomen droog. Nu denken zij erover om als sluitstuk van hun proeven een oversteek per fiets te maken van Den Helder naar Texel en zo mogelijk meteen terug. De voor bereidingen hiervoor zijn al in volle gang. De constructie van de waterfietsen is eigenlijk zeer eenvoudig. Twee gro te drijvers met een lengte van on geveer 2,5 meter en een doorsnede van plm. 25 cm zijn de draagvlakken. Daarboven bevindt zich in het mid den een gewoon fietsframe compleet met stuur en trappers. De trappers worden net als bij een gewone fiets be handeld en brengen dan door middel van een ketting en een soort versnel ling de schroef in beweging. Het stuur dient niet alleen als houvast voor de „bevaarder", maar ook om te sturen. Door middel van een paar draden is dit namelijk verbonden met het roer. De enige moeilijkheid bij het sturen is natuurlijk, dat je net de an dere kant opgaat als waar je je stuur naar toe draait. Maar dat is een kwes tie van wennen. Een van de beide wa terfietsen die ze nu hebben is als amphibie uitgevoerd. Daar zitten wielen onder en men kan er gewoon mee op de weg rijden. Alleen is het oppassen voor de breedte. De mannen proberen nu belangstellenden te vin den om hun apparaten te exploiteren. Zjj denken daarbij vooral aan de zee baden. Zij zien er een geheel nieuw en zeer aantrekkelijk strandvermaak in, terwijl ook de mogelijkheden voor reddingen langs de kust groot zijn. In ieder geval zijn hun fietsen handiger op het water dan een grote roeiboot. (Van onze parlementaire redactie) In ons bericht over de wijzigingen in de Winkelsluitingswet is een ver gissing geslopen. Er staat in te lezen dat er geen koopavonden meer zouden zijn vóór Kerstmis. Die zullen er wél zijn, maar het zijn de tot dusver gebrui kelijke avonden waarop de winkels tot negen uur open zouden zijn. Wat de re gering gewild had koopavonden van langere duur heeft de Kamer afge wezen. Of op de dagen voor Sint-Nicolaas de koopavonden tot tien uur zullen worden verlengd hangt af, zoals -eeds gemeld, van de goedkeuring door de gemeente raad ter plaatse. (Van onze correspondent in Bonn) Op de door de Engelsen aangelegde vliegbasis Nörvenich heeft de Westduit- se minister van defensie, Franz- Joseph Strauss, gisteren het eerste luchtmacht eskader der Bondsrepublikeinse strijd krachten in actieve dienst gesteld. De plechtigheid werd door vele buitenland se militaire autoriteiten uit de N.A.T.O.- landen bijgewoond, o.a. door commodo re Maurenbrecher, bevelhebber van de Nederlandse tactische luchtstrijd krachten der luchtbasis Volkel, alsme de door de inspecteur-generaal der „Bundeswehr" luit.-gen. Heusinger en de inspecteur der „Luftwaffe", gen. Kammhuber. De op de vliegbasis Nörvenich gesta tioneerde eenheid der Westduitse lucht strijdkrachten is het 31ste jachtbom menwerpereskader, dat straks als het aan de N.A.T.O. zal worden over gedragen, hetgeen zal geschieden, na dat op 2 en 22 juli nog twee volledig uitgeruste en getrainde „Luftwaffe"-es- kaders in actieve dienst zullen worden gesteld zal behoren tot de tweede tactische luchtvloot der Westeuropese bondgenoten. De commandant van het 31ste eskader is kolonel Gerhard Bark- horn, een 39-jarige Oostpruis, die in de afgelopen oorlog ruim 1100 missies Het eerstvolgend Artifex-orgel- concert zal plaatsvinden op woensdag avond 25 juni om kwart over acht in de St.-Jacobuskerk aan de Parkstraat te Den Haag. Het orgel zal worden be speeld door Bé Hollander. De officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft een gevangenis straf van twee jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen, geëist tegen een achttienjarige matroos uit Dordrecht, die 20 maart in Eindhoven een woning was binnengedrongen en een metalen geldkistje met polissen en andere documenten en een houten geld kistje met bijna 11.000 had gestolen. De verdachte bleek nog meer inbraken te hebben_ gepleegd, onder meer in Arn hem en in Eindhoven. Van 21 juni t/m 6 juli houdt de stichting Kunstkring Tilburg in het Paleis-Raadhuis te Tilburg een ten toonstelling van werken van de Amster damse Joffers. orig maal hebben wjj iets verteld over enkele eigen schappen van radio-ac tieve en röntgenstralen, o.a. dat de röntgenstra len door vaste stoffen heendringen. Hierop be rust de mogelijkheid van het maken van röntgen foto's, o.a. van het men selijk lichaam. Voorts is het hierdoor mogelijk ook dieper dan de huid gelegen weef- seis te bestralen. Hiermee komen wh aan vanzelf op een andere toepassing Yan, deze stralen in de geneeskunde en de gevaren die ermee samenhan gen. Röntgenstralen en andere radio-ac tieve stralen zijn in staat, uit de fifftf11 °P bun weg ontmoeten electronen los te maken, waardoor net wezen van het atoom verandert Het is niet moeilijk ons voor te stellen, dat een verandering van de atomen waaruit een stof of een li chaamsweefsel is opgebouwd, die ge hele stof respectievelijk dat weefsel van structuur en functie kan doen veranderen. In het vervolg van deze kroniek zul len wij alleen nog noemen radio-actie ve straling. Röntgenstralen zijn hier dan bij inbegrepen. Wat nu de levende weefsels betreft, het is gebleken dat de gevoeligheid van de weefsels voor bestraling vrij sterk uiteenloopt en vanzelfsprekend is de hoeveelheid straling waaraan een weefsel wordt blootgesteld van be tekenis voor de bepaling van het stra lingseffect. Voorts is nog van belang te weten, dat een grote dosis stralen ineens een geheel andere uitwerking heeft dan vele malen een kleinere do sis Met een beetje goede wil kan men het effect van radio-actieve straling enigszins vergelijken met dat van zon nestralen op de huid. Verschillende malen kortdurend zonnen stimuleert de pigmentvorming waardoor de huid bruin wordt. Eenmaal langdurig zon nebaden veroorzaakt verbranding van de huid waarbij de pigmentvorming meestal achterwege blijft en de huid dus niet bruin behoeft te worden. Iets dergelijks geldt voor radio-ac tieve straling. Een enkele bestraling van wat langere duur of van grote in tensiteit kan een flinke verbranding veroorzaken, terwijl verschillende ma len kortdurende bestralingen meer in vloed, al of niet gewenste, op de die pere organen uitoefenen zonder de huid in die mate te beschadigen. Dit diepe effect kan vrij snel optreden: na uren tot dagen, maar ook eerst na vele jaren. Aan dit laatste zullen wij volgende week een aparte kroniek wijden. In de praktijk is het niet altijd ge makkelijk en mogelijk de stralen- dosis zo te kiezen, dat de huid in het geheel niet wordt beschadigd. foe werken de radio-actieve stra len eigenlijk op de levende weef sels? Onze kennis ervan berust vooral op ervaringsfeiten, zoals dat trouwens vaker het geval is in de ge neeskunde. De ervaring is immers een groot leermeester. Eerst langza merhand gaan wij iets begrijpen van de theoretische principes, die er aan ten grondslag liggen. De ervaring dan heeft ons geleerd, dat radio-actieve stralen afgezien van het direct be schadigend effect (zoals verbranding) vooral remmend werken op de activiteit van snel groeiende weefsels. De verschillende weefsels waaruit het lichaam is opgebouwd groeien na melijk lang niet even snel. De groei- snelheid van het hoofdhaar kent u, het is een kwestie van centimeters per maand. Het skelet groeit veel langzamer, hoogstens enkele centime ters per jaar. Behalve lengtegroei kennen wij ook groei in de zin van vermeerdering van lichaamscellen alleen, zonder dat hiervan vergroting van een lichaams deel het gevolg is. Dit is het geval met het bloed. B« volwassenen wordt het bloed gevormd in het rode beenmerg van de platte beenderen (borstbeen, schouderblad, heupbeen, wervels kleine beentjes van handen en voe ten). Het merg van de zogenaamde pppbeenderen bevat slechts vet. In principe gaat de bloedvorming eenvoudig in zijn werk. De bloedcel len van het beenmerg delen zich en uit een deel van de jonge cellen groeien yolwassen bloedcellen, die uit zwermen via de bloedbaan door het gehele lichaam. O.a. in de milt wor- den zu dan na verloop van tijd weer afgebroken. U begrijpt dat de werke lijkheid met zo simpel is, maar op de ze wijze hebt u er een idee van hoe het ongeveer in zijn werk gaat. De aanmaak van het bloed in het been merg kan snel geschieden. Het is op merkelijk hoe snel iemand na bloed verlies (bijvoorbeeld na bloedafgifte bij een bloedtransfusie) zijn bloed weer op peil heeft. Daarom rekenen wij het beenmerg tot de snelgroeiende weefsels. Ook de geslachtsklieren ho ren hierbij. In de mannelijke ge slachtsorganen kunnen in zeer korte tijd miljoenen spermatozoën (manne lijke zaadcellen) worden gevormd. Een zeer duidelijk voorbeeld is voorts de ontwikkeling van een kind in de baarmoeder. Vrijwel alle organen worden in de eerste weken van de zwangerschap gevormd. Nadien wor den ze nog wel groter, maar de vorm is dan voltooid. Dit zijn voorbeelden van een normale snelle groei. chirurg zal proberen het gezwel te Hnm en de radioloog tracht a van de radioactieve stra len 5® ,abnormale groeiactiviteit tot fill te brenpen. Wij hebben zo even immers gezien, dat deze stralen snelgroeiende weefsels remmen. Van geval tot geval moet worden uitge- maakt welke methode de voorkeur verdient, soms worden beide metho den toegepast. Tot onze teleurstelling hebben wij in de loop der jaren moeten er varen, dat de stralen waar wij eerst alleen maar blij mee waren ook de gezonde weefsels kunnen aantas ten. Bestraling van het beenmerg kan de bloedvorming remmen. Hetzelfde geldt voor de geslachtscellen.Een flinke, gerichte dosis stralen ineens kan zelfs steriliteit (onvruchtbaar heid) ten gevolge hebben. Duitse oor logsmisdadigers hebben hiervan in de oorlog gebruik gemaakt om Joden te steriliseren als zij niet vergast be hoefden te worden, bijvoorbeeld in een zogenaamd gemengd huwelijk. Te sterke bestraling van het been merg kan verschillende vormen va bloedarmoede veroorzaken. In de eerste maanden van de zwan gerschap moet bestraling sterk den ontraden. Het mag eventueel ai leen geschieden met speciale zorgen. Een vrouw die !nA?" als e? is moet dit altijd mededelen als er sprake is van röntgenonderzo k maar stralingsbehandeling, al ls'1 voor een wrat. De^ medicus zal aan wel beoordelen of het kan d°S Om al deze redenen moeten röntgen apparaten in winkels verboden d<Dit alles over gevolgen van bestra- ling op korte termijn. Vo!gejade wee nog over de gevolgen op langere t mijn. vloog en 301 vijandelijke vliegtuigen neerschoot. Na de oorlog werd hjj chef van een Volkswagen-reparatiewerk plaats in Trier, tot in september 1956 werd besloten tot heroprichting van Westduitse luchtstrijdkrachten. De 56 F-84F ,,Thunderstreak"-jacht- bommenwerpers van het 31ste „Luft- waffe"-eskader zijn een geschenk van Amerika. De piloten zijn in Canada. En geland en Amerika opgeleid. De jong ste is 22 jaar oud. Zijn naam is M. Mul ler. In zijn rede legde minister Strauss er de nadruk op, dat ook in de lucht de Westduitse bondsrepubliek thans zijn aandeel kan nemen in de verdediging van het Westen. Leiden en randgemeenten zijn door Jx. van Zuid Holland annexatiekaar- ten op tafel gelegd hetgeen in de nabu rige gemeenten van de sleutelstad gro te consternatie heeft verwekt. De an- nexatievoorstellen immers zijn veel in grijpender dan Leiden in zijn stoutste «romen had durven verwachten. Voor ae buurgemeenten is het meer een vf™5Ïmiïrï?- G* s- namelijk willen by- voorbeeld Zoeterwoude bijna 700 ha af nemen en hiervan 340 ha aan Leider dorp en 330 ha aan Leiden schenken. De gemeenten Voorschoten, Oegst- geest en Leiderdorp stonden ten aanzien van Leiden voor dezelfde onaange naam klinkende voorstellen. Als alles doorgaat en G. S. geven een zeer ernstige motivering bij hun voorstellen betekent het dat het aantal hektaren van Leiden meer dan verdubbeld en van 1262 op 2819 wordt gebracht. Zoeterwou de wordt dan weer een agrarische ge meente. Het getal inwoners daalt van bijna 6.000 tot 3.500. G. S. overwegen bij deze hernieuw de annexatie-voorstellen, dat in het zeer krap behuisde Leiden nog slechts ruimte voor drie jaar bouwen over is. Leiden heeft als universi teitsstad veel extra grond nodig. Men rekent op een groei van de sleutel stad in 1980 tot 200.000 zielen. Voor de ze bevolking zjjn industrieterreinen, recreatieve en andere voorzieningen nodig. De begrenzing van het uitbrei dingsgebied wordt nu gevormd door rijksweg 4, rijksweg 4 b, rijksweg 4 a en de toekomstige noordelijke verbin dingsweg tussen rijksweg 4 a en 4. In de randgemeenten werden reeds vele protesten gehoord tegen de voor stellen van G. S. In Zoeterwoude werd gesproken van „geraffineerde onop rechtheid" van G.S. Snelle groei kan ook abnormaal zijn, zoals bij kankergezwellen. Het aanvan kelijk schijnbaar? normale weef sel in een of ander lichaamsdeel gaat geleidelijk of vrij plotseling abnor maal snel groeien, daarbij geen reke ning meer houdend met de omgeving. Het evenwicht is verstoord en de groei gaat tomeloos door totdat Het vervolg hangt af van allerlei fac toren, de plaats van het gezwel, de kwaadaardigheid ervan enz. En ten slotte hangt het af van het ingrijpen van de chirurg of de radioloog. De ti» (NADRUK VERBODEN)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7