Warschau gonst van geruchten Poolse ambassadeur in Praag zou hem opvolgen Negerkinderen moeten in Little Rock de school weer verlaten m SPORTDAG OP SOESTDIJK tracht het BELGISCHE PILOOT WEER VRIJGELATEN Hammarskjöld ernstige crisis Midden-Oosten te bezweren falcon regenjassen Aanrijding of een duik in het water? Zeer ernstige treinramp in Mexico DUBBELDEKKERS RIJDEN beschikking van federale rechter is Rassenintegratie twee en een half jaar opgeschort GROTE BRAND IN DE HAVEN VAN MEDAN in In Oost-Duitsland Toestand van mgr. Hanssen blijft nog zorgwekkend jeebleis Nasser: Westen wil zijn macht herstellen aa «aanSSSs Behandelende geneesheren hopen nochtans op genezing Regeling wordt gunstiger Het weer- MAANDAG 23 JUNI 1958 0 82sfe JAARGANG No. 29941 Niet alleen de protesten tegen de executie van Imre Nagy, Pa* Maleter en twee anderen houden aan, men blijft ook gissen naar de politieke betekenis van dit menselijke drama. Als de terechtstelling bedoeld is als een waai- schuwing aan het adres van „deviationisten' in Oost- Europa, zo menen deskundigen in communistische ver houdingen, dan is maarschalk Tito van Joegoslavië bepaald geen man, die toegankelijk is voor dreigementen van deze Vandaar dat nu in Warschau geruchten circuleren "Is zou secretaris-generaal van de Poolse communistische partij, Gomulka, binnen enkele dagen ten val worden ge bracht en vervangen door de huidige Poolse ambassadeur in Praag, Frantisjek Mazur, die lid zou zijn van de Sta linistische Natolin-groep. Slippende ambtenaar kiest het laatste Stoffelijk overschot van verongelukte vlieger aangespoeld Minstens 40 doden en 80 gewonden Jyjr t HB1H xliPy Sabotage van guerilla's? Tal van pakhuizen en havenins tallaties verwoest 12-jarige jongen door elektrische schok gedood Janos Kadar naar Bulgarije IrtHMlwin Koop op afbetaling Hatta tegen overname van buitenlandse bedrijven HONGAARSE LEGATIE WEER EENS ONDER POLITIEBEWAKING ^Ce MORRIS 'êe/oregoufiut// Meer opklaringen Temperatuur blijft beneden normaal Aan zee Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171. tel 4790 Bijkantoor en Red llmulden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J, J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronde' opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 6.38 uur 's avonds tel. 21544 VAL VAN GOMULKA spoedig te verwachten? Maar er zijn berichten, die de ge ruchten dat de val von Gomulka zou zijn te verwachten, logenstraffen. Go mulka heeft namelijk volgens U.P.I. Vorige week een brief gezonden naar premier Khroestsjev van de Sovjet- Unie, waarin deze zich, mede namens de Poolse communistische partij, dis- tancieert van de terechtstelling van T-nre Nagy en zijn medewerkers. Go mulka zou er in de brief zijn teleur stelling over hebben uitgedrukt, dat hij en de Poolse communistische par- tijd niet geraadpleegd werden in ver band met de zaak-Nagy. Volgens goed ingelichte kringen zou de Poolse com munistische par .ij nooit haar goed keuring hebben gegeven aan een voor stel de doodstraf toe te passen op Nagy c.s. In dezelfde kringen werd verklaard, dat er spoedig een nieuwe zuivering in de communistische partij van Polen zal worden doorgevoerd. Deze zuivering zal °en versterking meebrengen van de macht van Go mulka. Een en ander zal geschieden ten koste van de overgebleven Stali nisten in de Poolse communistische partij. Deze woordvoerders zijn dus in lijnrechte tegenspraak met berich ten als zou spoedig de vervanging van Gomulka te verwachten zijn. Een Oostduitse radiozender heeft in tussen omgeroepen, dat Nagy en Ma leter zijn gefusilleerd en niet opgehan gen, zoals eerder is bericht. iJöe protestdemonstraties bp Sovjet- sfehassades in het buitenland gaan nog va^s door. In New York zijn de ramen bij A permanente Russische delegatie IJslatV.N. ingegooid. In Reykjavik op studekJ hebben politieke partijen en meldt norSanisa.ties betoogd. UPI snort dat er sinds de executie een soori sp0ntane boycot van het Hon gaarse paviljoen op de Expo in Brus sel van kracht is. Er komt de laatste marl" nagenoeg geen mens meer. Dene- testeera ?eeft biJ de Sovjet-Unie gepro- o-ebouw *e®en de demonstratie voor het Moskou en" we Deense ambassade in gericht ambassade i„ Bonn is aan- Slippend op de bijzonder gevaarlijke keienbestrating van de Duivendrechtse kade langs de Keulse Vaart bij Amsterdam, zag fle 31-jarige gemeente-ambtenaar C, van E. JUt Nijmegen zaterdagavond geen andere *ans om een tegenligger te vermijden, dan floor zijn auto met een vaart van ongeveer ^5 kilometer het water in te rijden. Dit Jfas een gewaagde keus, want de heer Van is een zeer matige zwemmer. Hij bleef echter kalm, schoof onmiddel lijk het schuifdak open en klom op zijn hinkende wagen. Toen hij zich te water begaf om de kant bereiken, riep hij zijn tegenligger, die Sestopt was en hem opwachtte, toe: „Let even op mij, want ik ben niet zo'n beste lemmer". Hij wist echter de kant zonder hulp te bereiken. Zijn auto werd later door de brandweer op het droge gebracht. Bij Lelystad is vrijdag het stoffelijk Overschot aangespoeld van tweede-luite nant-vlieger R. P. Roetert van de konin klijke luchtmacht, die 17 maart boven net IJsselmeer is verongelukt. Op die dag raakten twee Thunder- streak-straaljagers van -et 315e squa dron van de koninklijke luchtmacht bo ven het IJsselmeer vermist. De vlieg jongen waren afkomstig van de vliegba- a's Eindhoven. Aangenomen werd dat ?e toestellen bij Enkhuizen tegen el- Kaar gebotst waren. Het stoffelijk over schot van een der vliegers werd spoe- gevonden. Het andere bleef tot vrij Qa2 vermist. iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Bij een treinramp in Mexico zijn vol gens United Press International naar schatting 40 personen om het leven gekomen. Ongeveer 80 personen wer den gewond. Het ongeluk geschiedde gistermorgen op de berg Maltrata» Na bij de top van deze berg, bij het station Botas, was deze trein tot stilstand ge bracht doordat er geen elektrische stroom meer was. Toen er plotseling weer stroom op het net kwam, begon de trein te rijden, omdat de machinist had verzuimd zijn motoren uit te schakelen bij het uitvallen van de stroom. De ma chinist had bovendien de trein verlaten, zodat er niemand was om hem te be sturen. Vanochtend waren reeds 20 doden ge borgen. Onder de slachtoffers bevinden zich niet alleen inzittenden van de trein, maar ook velen, die bij het sta tion op de trein wachtten, en talrijke venters van fruit, die bij het station hun waren verkochten. ITALIË. Gisteren is de bliksem gesla gen in een groot ijzeren kruis, dat onge veer 40 mensen naar de top van de berg Arera bij Bergamo droegen. Drie dragers van het kruis werden gedood en vijf ern stig gewond. Wr® Bij beschikking van een federale rechter heeft het bestuur van de mid delbare school te Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, toestem- ming gekregen, de rassenintegratie op dit instituut twee-en-een-half jaar op te schorten. Dit betekent dat het bestuur de zeven ingeschreven neger leerlingen naar huis mag sturen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiim Een grote brand, die vrijdagavond is uitgebroken en die meer dan dertien uur lang voortwoedde, heeft tal van pakhui zen en haveninstallaties in Belawan, de haven van Medan op Noord-Sumatra, verwoest. De schade wordt officieel op 50 miljoen rupiah geschat. Volgens U.P.I. leidt de territoriale bevelhebber van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gintïngs, persoonlijk het onder zoek naar de oorzaak van de brand, i Het Amerikaanse persbureau wijst er in dit verband op, dat Medan kortgele den tot „afgesloten stad" is verklaard in verband met berichten, dat de guer rilla-activiteit in de omgeving weer is opgelaaid. Als gevolg van kortsluiting in een sche merlamp kreeg de 12-jarige Phik Han Lo van het Schopenhauerhof in Amsterdam- West zondagmiddag een dodelijke elek trische schok. De jongen was bezig een tafel te schuren cn gebruikte voor de be lichting een schemerlamp, welke in alle richtingen draaibaar was. Waarschijnlijk heeft hij de lamp met beide handen aan gevat. Zijn vader vond hem levenloos op de grond. De politie van het bureau Sloter- meer heeft de lamp in beslag genomen voor onderzoek. Zaterdagochtend bood het plein voor het Victoria station in Londen voor het eerst na zeven weken weer de oude ver trouwde aanblik: de busstaking was afgelopen en het plein stond weer vol met de bekende rode dubbeldeks bussen, gereed om te vertrekken. Passagiers zijn er op dit plaatje nog niet veel te zien, maar de opname werd dan ook gemaakt om acht uur in de morgen. Zoals bekend heeft de opheffing van de rassenscheiding in Little Rock vorig .ïnar aanleiding gegeven tot incidenten. Pogingen van gouverneur Faubus om met behulp van de Nationale Garde de negerkinderen te verhinderen de school te bezoeken, werden door president Eisenhower door het zenden van fede- ra|® militairen verijdeld. De jongste uitspraak is van rechter Harry Lemley, uit de stad Hope in Ar kansas, wie was opgedragen een ver zoek van het schoolbestuur om het in- tegratiebesluit op te schorten, te onder zoeken. bestuur had gesteld dat er anders wellicht weer ongeregeldheden zouden ontstaan. De vice-voorzitter van de N.A.A.C.P. (National Association for the advance ment of the Coloured People)Roy Wilkms, heeft reeds aangekondigd dat zijn organisatie in hoger beroep zal gaan. Hij noemde het besluit „teleurstellend voor alle Amerikanen die van oordeel zijn dat de integratie ordelijk moet ge schieden". Wilkins wees er op, dat Little Rock al in 1955 bekend maakte tot integratie te zullen overgaan in 1957, omdat men de kwestie toen niet wilde „overhaas ten". Op een terrein bij het paleis Soestdijk is zaterdag de jaarlijkse sportdag fan het personeel van het koninklijk paleis Soestdijk gehouden, welke gedee j de Koningin en Prins Bernhard werd bijgewoond. Van de zijde van het bisdom Roer mond werd gisteravond meegedeeld, ®r kans bestaat dat in de kritieke ziektetoestand van mgr. Hanssen ver betering zal intreden. De behandelende geneesheren hebben dit meegedeeld na dat zij kennis hadden genomen van de resultaten van een kleine operatieve ingreep, welke zaterdag is toegepast. Monseigneur maakt het thans na dit operatief ingrijpen redelijk wel. De al gemene toestand blijft nochtans kri tiek. De uitgevallen nieren zijn immers nog steeds niet gaan werken. De beide vicarissen-generaal van de bisschop van Roermond mgr. drs. P. van Odijk en mgr. prof. dr. F. Feron brachten zondag een bezoek aan mgr. dr. A. Hanssen. Op dezelfde dag wekte mgr. dr. G. Lemmens, emeritus-bisschop van Roer mond, meer dan vijftienhonderd katho lieken uit het dekenaat Heerlen, die een pelgrimstocht naar de basiliek van O.L. Vrouw „Sterre der Zee" te Maastricht hadden ondernomen, op te bidden voor de genezing van mgr. dr. A. Hanssen. Mocht het herstel van mgr. Hanssen niet meer mogelijk zijn, zo zei mgr. Lemmens, laten we dan aan God vragen dat Zijn Wil geschiede. Ook de bisschop-coadjutor van 's Her togenbosch mgr. W. M. Bekkers spoorde zaterdag te Weert zijn gehoor aan te bidden voor de zieke bisschop. Mgr. Bekkers woonde in plaats van mgr Hanssen de eeuwfeestviering van „St.- Louis" bij. In verband met de ernstige ziekte van mgr. Hanssen zal heden in de St.-Chris- toffel-kathedraal te Roermond een avondmis worden gecelebreerd. Tevoren zal een processie naar de kathedraal worden gehouden, waarin het genade beeld van O.L. Vrouw van de Kapel in het Zand zal worden meegedragen. Janos Kadar, de leider van de Hongaarse communistische partij, is per vliegtuig naar Sofia vertrokken voor besprekingen met Bulgaarse leiders, aldus bericht Reuter. Dit overleg zal een week duren. Kadar wordt vergezeld door Karoly Kiss, lid van het vijf man tellende partij-secretariaat, de minister van landbouw Imre Doegei en de plaatsvervangende minister van buiten landse zaken, Janos Peter. Vorig jaar juni heeft een Bulgaarse delegatie een bezoek aan Boedapest gebracht. De Belgische luitenant-vlieger Martin Paulus, die op 29 mei j-1. met zijn Thun- derstreak-straalvliegtuig boven Oost duits gebied terechtkwam en gedwon gen werd op een vliegveld aan de Oost zeekust te landen, is zaterdag vrijgela ten. Met een Pools iijnvliegtuig is hij uit Oost-Berlijn in Brussel aangekomen. De onderhandelingen over zijn vrijlating zijn volgens U.P.I. gevoerd door de Belgische consul-generaal in Berlijn, Leon Jacobs en de Oostduitse onder minister van buitenlandse zaken, Otto Winzer. Zij waren overeengekomen, dat hun onderhandelingen geen officiële er kenning van de Oostduitse regering door België zou inhouden. Advertentie BINNENVERINGBED het beste bed i ooit gemaakt |||||l Zevenbergen Hazet-Fabrieken versierkle middensecto Allen die betrokken zijn bij of geïnteresseerd zijn in de Libanese crisis, volgen op het ogenblik de bewegingen van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. Zaterdag is hij uit de Libanese hoofdstad Beiroet vertrokken naar de Jordaanse hoofdstad Amman. Ook heeft hij een bezoek gebracht aan het Israëlische deel van Jeruzalem. Gis teren arriveerde hij in Cairo, waar hij eerst besprekingen voerde met de Canadese generaal Burns, commandant van de V.N.-politiemacht in het gebied van de Gaza, en gisteravond met de president van de Verenigde Arabische Republiek, Gamal abdel Nasser. Intussen zal de premier van de Iraaks-Jordaanse Unie, Noeri al Said, vandaag per vliegtuig naar Londen vertrekken. Hammarskjöld wijdt zijn aandacht op het ogenblik aan minstens twee kwes- tiees. De eerste is niet zo actueel maar wel bijzonder netelig. Het zijn de onophoudelijke moeilijkheden, die tus sen Israël en Jordanië ontstaan over het gebied van de berg Scopus, waar het verloop van de demarcatielijn ge wapende botsingen als het ware uit lokt. Volgens bepaalde waarnemers zou Hammarskjöld getracht hebben beide partijen ertoe te bewegen het hele bied onder toezicht van de V N h» standscommissie te plaatsen, maa'r naar het schijnt heeft hij bij zjjn rioslnllNZ niet veel resultaat geboekt ngen noS .Veel brandender is de Libanese cri L A - ver°veren, maar tot dusver uimum De minister van economische za ken overweegt de koop op afbetaling wat royaler toe te staan. In juni 1956 vaardigde hij een beschikking uit, waarbij voor diverse artikelen, zoals auto's, bromfietsen, radio's, televisie apparaten, koelkasten e.d. de per centages, welke bij koop op afbeta ling contant moesten worden voldaan, werden verhoogd. Tevens werd de pe riode waarover de afbetaling zich maximaal mocht uitstrekken verkort. Het was een van de eerste maatre gelen tot beteugeling van de over- besteding. .Nu de bestedingsbeperking, zoals mi nister Zijlstra heeft medegedeeld, haar effect heeft gehad, overweegt men deze beschikking aan de gewijzigde econo mische situatie aan te passen. De aan betalingspercentages zullen worden ver laagd en wellicht wordt ook de afbe talingsperiode was verlengd. Waarschijnlijk zal de minister bij deze wijziging de situatie in de verschillende bedrijfstakken in aanmerking nemen, zodat de regeling wellicht het meest soepel zal zijn voor de artikelen die het meest van de bestedingsbeperking hebben geleden. Er zjjn echter nog geen concrete gegevens bekend. Ook over de datum van ingang wist men ons nog niets te melden. Oud-vice-president Hatta heeft wederom zijn stem verheven tegen het „overnemen" van buitenlandse ondernemingen. Hij deel de een vergadering van nationale onderne mers te Djogjakarta mee, dat het overne men van buitenlandse ondernemingen nesië schade heeft berokkend". Bijna alle Nederlandse ondernemingen In Indonesië, waaronder 540 cultuurondeme mmgen, werden gedurende de anti-NeSr landse campagne een half jaar geleden on" dit hijgde "voorkeur^gaf ^an^deZCi' Advertentie Volgens het Oostduitse persbureau zal de Thunderstreak eind juni onder begeleiding van een Belgisch officier naar België worden teruggezonden. Luitenant-vlieger Paulus heeft in Brussel verklaard, zo meldt Belga, dat hij op 29 mei was opgestegen voor een navigatie-opdracht in een NATO-oefe- ning. Toen hij zich boven het westen van Denemarken bevond, geraakte hij in een dichte mist. Na enige tijd werd hij twee Mig-toe stellen gewaar, die op dezelfde hoogte vlogen als zijn vliegtuig. Zij maakten hem duidelijk, dat hij hen moest vol gen. De twee Migs en de Thunderstreak landden vervolgens op een Russisch vliegveld, dat Paulus niet kon identifi ceren. Tijdens de gehele duur van ziin in ternering werd Paulus onwetend ge houden over zgn verblijfplaats. De eerste zes dagen bleef hij in Rus sische handen. Russische officieren ?en 1nVh^\heiK verscheidene ma J? hat Duits. Daarna werd hij aan de Oostduitse overheid uitgeleverd, die hem goed behandelde. Tot driemaal toe zond hij een bood schap aan zijn familie, maar hij kreeg geen antwoord. Paulus mocht kranten lezen en zo vernam hij het geval van de Amerikaanse helikopter-piloten, die net als hij in Oost-Duitsland zijn geïn terneerd. Met het oog op de omstandigheden heeft de gemeentepolitie van Den Haag met ingang van zaterdag maatregelen genomen ter beveiliging van de lega tie van Hongarije aan de Oranjestraat te Den Haag. Deze maatregel werd is het iiaa. maar tot dusver gekomen. opnieuw tot gevechten Het probleem, waar ieder zich mee bezig houdt, is evenwel, of de weste lijke mogendheden tot gewapende in terventie in Libanon zullen overgaan of niet. Er bestaat voor niemand twij fel aan, dat de Libanese opstandelin gen door de Verenigde Arabische Re publiek (Egypte en Syrië) op grote schaal van wapens, voorraden en wel licht zelfs van contingenten militai ren worden voorzien. Ook staat het vast, dat de opstande lingen het voorzien hebben op een be wind, dat duidelijk pro-westers is. Er zou dus voor het westen aanlei ding kunnen zjjn om president Sjamoen en de regering van Sami es Solh recht streekse militaire steun te verlenen. Maar het Suezavontuur heeft in het westelijk bondgenootschap een bittere nasmaak achtergelaten en vooral Ame rika zou er niets voor voelen de pan-Ara- bische gevoelens tegen zich in het har nas te jagen. Daarom vestigt men m het westen zijn hoop op de „stille dl plomatie" van Hammarskjöld. President Nasser verklaarde nochtans gistermiddag, dat de westelijke mogend heden nog slechts naar een voorwena- sel zoeken om, te beginnen in Libanon, hun overheersing van het Midden-uos- ten te herstellen. De groep waarnemers van de V.N. in Libanon heeft gisteren om vier lichte vliegtuigen en twee hefschroefvliegtui- gen verzocht voor inspectie van de Syrisch-Libanese grens. Deze toestel len, die door Zweden en de V.b. ver- BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Perioden met zonneschijn maar ook plaatselijk enkele buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. Zwakke tot matige wind over wegend uit westelijke richtingen. Zon: 4.20-21.04. Maan: 13.02-0.09. Ten westen van de Golf van Bis- caye verscheen vanmorgen een depres sie, die snel in de richting van fapanje trekt en daarna wat noordelijker zal koersen. Ons land komt morgen tuj>sen deze storing en een lagedrukgebied boven Denemarken te liggen. De bung~ heid zal daardoor wat mmdïï worden met meer zonneschijn dan vandaag. D temperaturen blijven evenwel beneden normaal. Morgen meer opklaringen, maar nog onbestendig en te koel weer. Overdag 15 a 16 gr. C. Zeewater bijna 14 gr. C. Afnemende en naar zuidelijke richting krimpende wipd. Vooruitzichten, tijde lijk iets beter, daarna weer --cjen. te Den Jriaag". Deze maatregel wera len, aie aour ^weuen cn ook genomen na de novemberdagen van I schaft worden, worden spoedig in r>ei- 1956. I roet verwacht. Stuefcnolm üsio Kopenhage.' Londen Amsterdarr Brussel Luxembun Parijs Nice Beritjn Müncher Ztlrlcb Geneve Locarno Wenen Innsbruck Rome max. neersl. Weer temp. afgel. gisteren 24 uur geheel bew. 18 0 geheel bew. 20 0 half bew. 18 0 zwaar bzw. 15 16 regenbui 17 18 zwaar bew. 18 11 zwaar bew. 17 0.6 licht bew. 19 4 licht bew. 26 0 regenbui 20 3 half bew. 20 3 zwaar bew. 17 4 half bew. 19 0 onbewolkt 23 17 regen 22 8 zwaar bew. 19 28 half bew. 27

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1