IENGELSE TONEELGROEP VERRUKT OVER OPENLUCHTTHEATER ■-■■■■■■ |Frank Hauser, een jonge regisseur I die van eenvoud houdt Kingsford Smith-expositie op Schiphol Stille Omgang in Haarlem vijftig jaar u,sr" 7 m /.andvoort Oxford Playhouse Company in Bloemendaai Uit STAD en Beducht voor Pluvius Generaal Sarit Thanarat Thailands sterke man Australiër verzamelde schat aan materiaal Mr. P. Scheefhals dir. I.S.C.C. tt MAANDAG 23 JUNI 1958 PAGINA 3 v Pro Ecclesia voor voorzitter H. Neelissen Voorstel aan Heemsteedse Opbrengst Rode Kruis- campagne Diploma zwemmen bij D.W.T. Films: Diversen gr Beurs van Amsterdam Ontvangst ten stadhuize voor medewerkers orgel concours De RENAULT-fabrieken GARAGE DEN HOUT raad Verbetering positie lager en middelbaar gemeente-personeel Th. M. Schelling eind dit jaar met pensioen Doorsmeerkuil voor Reinigingsdienst Nieuwe reddingspost Ernst Brokmeier Geen spreekuur Nadruk op tekst Koning Rama IX heeft niets te vertellen Opvolger van drs. Damoiseaux Vechtpartij in Haarlem-oost Omgang van 16-jarig meisje met koopman de oorzaak Joy-riders na avondlijke rit aangehouden Politie-agent stond bij auto te wachten BRAND OP KOTTER Lasvonken de oorzaak Enkele maanden geleden bestond de afdeling Haarlem van de „Stille Om gang" vijftig jaar. Dat gouden feest kreeg gisteravond nog extra glans, toen de voorzitter van de afdeling, de heer H- N. J. Neelissen onderscheiden werd met het gouden ere-kruis „Pro ecclesia et pontifice". De geestelijk directeur van de afde ling, pastoor H. W. van Schie van de St. Jansparochie, verscheen gister avond ten huize van de heer Neelissen aan de Karei van Manderstraat, en deelde hem mede, dat hem het ere-kruis was toegekend. Nadat pastoor Van Schie het onderscheidingsteken bij de heer Neelissen had opgespeld, ver klaarde hij, dat deze pauselijke onder- ook een bijzonder gebeuren moest zijn voor de overige bestuursleden en medewerkers. Hij bracht de onder scheidene tevens de gelukwensen over van plebaan H. Agterof. wensen over Ook de heer J. Beekelaar, vice-voor- De opbrengst Campagne 1958 der af deling Haarlem en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis is: gemeen te Haarlem f 16.972.23; gemeente Heem stede f 3.692.06; gemeente Bloemendaai f 3.240.12; gemeente Bennebroek f 529.20. Totaal f 24.433.61. De afdeling was zeer gebaat door het feit dat leerkrachten en leerlingen van de Rijkskweekschool te Haarlem de collecte hebben geadopteerd, waardoor grote medewerking werd verleend zowel aan de straatcollecte als aan de huis- aan-huis-collecte. Ook werd grote hulp geboden bij de verkoop van de loten der rijwielverlo tingen door de leden van de Colonne Rode Kruis Korps der afdeling. Zondagmiddag werd in het sportfond- Senbad te Haarlem gelegenheid gege ven aan leden van de r.k. Zwemvereni ging De Watertrappers om een der K.N.Z.B. zwemdiploma's te behalen. Een der jongens slaagde niet doch 64 jongens en meisjes mochten na afloop het diploma in ontvangst nemen. Het waren 19 meisjes en 13 jongens voor het A diploma en 16 meisjes en 16 jon gens voor het diploma B geoefend zwem mer. Daar dit in 1958 reeds de vierde t^aal gebeurde werd het aantal van 0 K.N.Z.B.-diploma's bereikt. FDiNtSmHdo.!'s^°. 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Di 2 30, 8 uur. °nt>en, 18 j. 2.30, 7, 9.15 U. I- MINERVA: Mata Han voiw Wo en do.: Achterdocht, f» 8,'15 REMBRANDT: Vergiss mich nicht 14 4.15, 7, 9.15 uur. l- 1- 2, ROXY: The Americano, 18ij a ,30) STUDIO: De naakte waarheid. 14 9.15 u. 9.15 uur. 5' Dinsdag 24 3uni Vleeshal, Haarlem, 19 In"T zending van een voetbalwedstrijd «de kwart-finale in het toernooi om het w ld- kampioenschap (PauzetheatercluD). Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgemespe ling door Piet Kee, m.m.v. het Haarlems Bach-ensemle o.l.v. George BolD, Grote ramma: Eerste gedeelte van ae 'rgelmis van Joh. Seb. Bach. Or T.m. dinsdag 24 juni Hellcopterterreln, Wagenweg, Haarlem. Ernst en Maxi Baier's IJsballet met,," Vier jaargetijden" en de „Onsterfelijk Wals" met als solisten Irene Braun en Lothar Mtiller. Dagelijks 20 uur. Dinsdag 24 t.m. zondag 29 juni Openluchttheater: Oxford Playhouse Com pany met „A Midsummer Night's Dream van WiUiam Shakespeare. Dagelijks 20 uur. (Niet officiële 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 314 Ned. 1956 31,4 Ned. 1948 3% Ned. 1950 31/4 Ned. 1954 31/4 Ned. 1955 I 3-31/z Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. fnschr. Grtbk 1946 3% B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Hoil. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie K.L.M. h.v.a. Deli Mij. cert. A'dam 2% '56 I A'dam '56 ÏI A'dam III Rentespaarbr. koersen) Slot 94% 94A 93% 88% 88% 90 89}} 90% 94% 90 110 169 187% 194% 302 175 303 349% 258 289% 167.90 69% 143% 141% 127% 104 107% 105% 86 100 100 110 23/6 931/2 90A 94% 188% 354 169.20 292% 70% 141 141 126% 109% 112 Pastoor H. van Schie speldt het onder scheidingsteken bij de heer Neelissen op. zitter, sprak een kort woord. Hjj her innerde aan het vele werk, dat door de heer Neelissen gedurende vele jaren voor de Stille Omgang is verricht en hij sprak de wens uit dat de afdeling nog lang van de werkkracht van haar voor zitter zou profiteren. In zjjn dankwoord schoof de heer Neelissen veel lof terug naar al diege nen, die in de loop der jaren hadden meegewerkt aan de groei en de bloei van de Stille Omgang. De heer Neelis sen is sedert 13 februari 1924 bestuurs lid van de Stille Omgang te Haarlem. In 1931 werd hij secretaris en 1953 voor zitter. Burgemeester en wethouders van Haarlem zullen op vrijdag 11 juli 1958 na afloop van het in het gemeentelijk concertgebouw te geven concert te on geveer 22 uur officieel ten stadhuize ontvangen de medewerkenden aan het °e Internationale Orgelconcours en aan Y 4e Zomeracademie voor organisten, alsmede de leden van de jury en de leden van het ere-comité. De muziekkring „De Cantorij" onder leiding van Maarten Kooy zal zich bij deze gelegenheid met enkele nummers doen horen. GEEN SPREEKUUR De burge meester van Heemstede mr. A. G. A. Ridder van Rappard, zal morgen geen spreekuur houden. GEEN SPREEKUUR Wethouder W. F. Happé van Haarlem zal woens dag 25 juni en woensdag 2 juli geen spreekuur houden. Advertentie zijn de meest geautomatiseerde ter wereld. Vandaar de zeer lage prijzen der per sonen-, bestel- en vrachtautomobielen. Kwaliteit? 6 maanden garantie, inclusief arbeids loon op alle RENAULT-produkten 1 B. en W. van Heemstede hebben een aantal maatregelen voorgesteld aan de gemeenteraad ter verbetering van de financiële positie van het gemeentelijk personeel. Op de eerste plaats wordt voorgesteld om voor de gemeente-werk lieden over te gaan tot een werkclassi- ficatie en een prestatiebeloning. Men zal onderzoeken, welk systeem voor de gemeente het beste is, binnen de mo gelijkheden, die de minister van Bin nenlandse Zaken, Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie en Bezitsvorming te dien aanzien heeft aangegeven. In af wachting van het invoeren van de werkclassificatie en de prestatiebelo ning, stellen B. en W. van Heemstede voor 3 pet overgangstoeslag toe te ken nen. De overgangstoeslag zou moeten ingaan op 1 april 1958, wanneer althans beslo ten wordt om vóór 1 januari 1961 tot werkclassificatie over te gaan. Men wil de beloning der gemeentewerklieden zo veel mogelijk afstemmen op die van het personeel in de particuliere sector. Men wil nu trachten te komen tot een systeem van genormaliseerde werk classificatie, waardoor men tot een zo rechtvaardig mogelijke loonschaal en een huiste prestatiebeloning kan ko men. De prestatiebeloning zal waar schijnlijk maximaal 8 pet bedragen, maar het kan in bepaalde gevallen minder zijn dan de thans reeds bij^ wijze van overgang voorgestelde 3 Voorts wordt aan de Heemsteedse raad voorgesteld de salarisregelingen voor het lagere en middelbare gemeen- tepersoneel aan te passen aan de on langs gereed gekomen rijksregelingen. In hoofdzaak zal aan de verschillende groepen ambtenaren een extra perio dieke verhoging worden verleend, ter wijl de bestaande salarisschalen wor den verlengd. Het personeel tot en met de rang van hoofdcommies A en B zal van de nieuwe regeling kunnen profi teren. Tenslotte stelt een meerderheid uit het College van B. en W. van Heemste de voor om de bepalingen in het amb tenarenreglement, betreffende de ge huwde vrouw niet te schrappen. Slechts één lid van het College wil in navolging van het rijk alle beperkende bepalingen ten aanzien van de gehuwde ambtena res geschrapt zien uit het ambtenaren reglement. Wel is het College het erover eens, dat de bepalingen waarbij be paald wordt, dat bij reorganisatie van de dienst, waarbij ontslagen moeten vallen de gehuwde ambtenares of werkvrouw het eerst in aanmerking dient te komen voor ontslag, tenzij zij kostwinner is, gehandhaafd moet blij ven. In de vakbladen der gemeenteadmi nistratie worden sollicitanten opgeroe pen voor de op 1 januari vacant ko mende betrekking van gemeentesecre taris van Heemstede. De tegenwoordige functionaris, de heer Th. M. Schelling zal op 31 decem ber de gemeentedienst met pensioen verlaten. Burgemeester en wethouders van Heemstede vragen een krediet van 9.000 voor de aanleg van een nieuwe reparatie- en doorsmeerkuil in de ga rage van de gemeentelijke Reinigings dienst. De oude is zo delen zjj me de beslist onvoldoende ingericht. Er is bijvoorbeeld geen afzuiginrichting voor giftige gassen. De voorzitter van de Zandvoortse red dingsbrigade kon zaterdagmiddag met begrijpelijke trots aan talrijke belang stellenden de nieuwgebouwde red dingspost „Ernst Brokmeier" aan de Zuid-Boulevard tonen. Op hoge palen geplaatst, biedt deze post een goed uit zicht op het strandgedeelte dat aan de zorgen van de vrijwilligers der briga de is toevertrouwd. De post bevat ver der een douche en andere noodzakelijke voorzieningen. Burgemeester van Fenema zei dat de gemeente gaarne ruim 15.000 beschik baar had gesteld om deze door de stormramp verzakte post te herbouwen, Spreker hoopte dat de reddingsbriga de van deze post veel nut zal hebben bij de uitoefening van haar onmisbare taak. Hij had grote bewondering voor de brigadeleden, die zich steeds belange loos beschikbaar stellen voor de veilig heid en de redding van de evenmens. De burgemeester huldigde de aanne mer en de schilder die de post in re cord-tijd wisten te bouwen en tot in de puntjes te verzorgen. Dit waren Haar lemmers en daarmede wordt aangetoond dat Haarlem ook voor Zandvoort van veel belang is. Mr. van Fenema consta teerde dit met bijzonder genoegen want de Haarlemmers hadden zich en kele jaren geleden gestoten aan een uit lating van de burgemeester van Zand voort, die Zandvoort toen de voorstad van Amsterdam noemde. De Haarlem mers zeiden toen „tellen wij in Zand voort niet meer mee?" De heer Bisenberger dankte de ge meente voor de royale wijze waarop zij de brigade een nieuwe post had ver schaft. Hij zinspeelde op nieuwe wensen en verlangens waarmede men nog bij de gemeente of het Strandschap zal aan kloppen. Het woord voerden nog de heer P. van der Hije namens de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen en als oud-voorzitter van de Zandvoortse brigade, de heer Katte- staart namens de provinciale afdeling en de heer de Groot namens de brigade- Noordwijk. De burgemeester der gemeente Zandvoort is verhinderd woensdag 25 juni zijn spreek uur te houden. Een scène uit Shakespeare's Mid summer Night's Dream, zoals The Oxford Playhouse Company die reeds veertien dagen in Oxford heeft gespeeld. Het gezelschap gaat er nu mee op tournee over het continent. Mof genavond vindt de eerste voorstelling plaats in het Bloemendaalse Openluchttheaterf Renova wist zondagavond met 42 van Spaarndam te winnen en plaatste zich daardoor in de demi-finale voor de OHC-Beker. A.s. zondagavond zeven uur wordt de wedstrijd Renova—DSS voor de halve finale gespeeld op het terrein van Schoten. GETUIGEN Zaterdagmiddag ge beurde op de Kleverlaan te Haarlem een aanrijding tussen een personenauto en een bromfiets. De bestuurder van de bromfiets liep ten gevolge van de bot sing een vleeswond aan het linkeron derbeen op. De politie verzoekt ge tuigen zich te melden aan het afde lingsbureau-noord. HERSENSCHUDDING Op de Rus tenburgerlaan ter hoogte van de H. J. Koeneverstraat te Haarlem liep giste ren een jongen tussen enkele in file staande auto's naar het zuidelijk trot toir. Hij lette niet voldoende op en kwam in aanraking met een bromfiets. De jongen moest met een hersenschud ding naar de Maria Stichting worden overgebracht. AANRIJDING Zaterdagnacht om streeks half een kwamen op de hoek Kruisweg-Nieuwe Gracht te Haarlem twee personenauto's met elkaar in bot sing, doordat de bestuurder van de van de Nieuwe Gracht komende auto, een 26-jarige vertegenwoordiger uit Bloe mendaai geen voorrang aan de van de Kruisweg uit de richting van het sta tion komende wagen verleende. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Bij onderzoek bleek, dat de vertegenwoor diger sterk naar alcohol rook. Zijn rijbe wijs werd ingetrokken. De wagen werd in beslag genomen, maar later weer vrij gegeven. INBRAAK In de nacht van zater dag op zondag is ingebroken in een garage aan de Bakenessergracht te Haarlem. Door de garagedeuren, die vrij gemakkelijk geopend konden wor den', is men binnengedrongen. Uit een contractenboek wordt een bedrag van honderdtachtig gulden vermist. /"Ah, isn't it wonderful? Met enthousiaste kreetjes van de dames en met U instemmend gebrom van de heren, arriveerde omstreeks half acht i gisteravond de bus met de speelsters en spelers van The Oxford Playhouse Company in het Bloemendaalse Openluchttheater. Voor het grootste deel jonge mensen. Hun gemiddelde leeftijd is ongeveer dertig jaar. Zij zijn inaar Bloemendaai gekomen om ter gelegenheid van het tienjarig bestaan i van het openluchttheater vanaf morgenavond tot en met zondag een reeks Ivoorstellingen te geven van Shakespeare's „Midsummer Night's Dream". Gistermorgen vertrokken ze met warm weer uit Londen en geen wonder dus dat er een opperbeste stemming heerste. De boottocht naar Hoek van I Holland vond ook al onder stralend zomerweer plaats. Maar een half uur -1 luit de Nederlandse kust maakte men kennis met het Nederlandse zomer- I weer. Een hevige plensbui en een dreigend onweer. Het was evenwel niet I voldoende om de goede stemming te bederven. Alleen dacht men met een koude rilling aan de luchtige costuums, die in de Midsummer Night's Dream gebruikt worden. „Trek maar een dubbel stel ondergoed aan, SJoce!" adviseerde de jonge regisseur Frank Hauser een van zijn actrices, Itoen hij haar rillend en met opgetrokken wenkbrauwen over de grasmat Ivan het openluchttheater zag lopen. i In de voorstelling van The Oxford Playhouse Company moeten verschil- lende acteurs en actrices gedurende eni- ge tijd op de grond liggen en men moet dus vandaag nog proberen om er iets 1 op te vinden, dat de vochtige bodem de spelers en speelsters niet al te zeer verkleumt. Nu bestaan er goede gazen matten, die zich uitstekend voor dit doel lenen, zonder dat het spel geschaad wordt en het is de technici van het openluchttheater wel overgelaten om te S zorgen dat alles vanavond bij de genera- Hie repetitie piekfijn voor elkaar is. Op hun gemak hebben de leden van het gezelschap gisteravond het open- luchttheater bekeken en bewonderd. „Wat een accoustiek!" gromde een oudere acteur bewonderend. „En wat een entourage". Frank Hauser zelf nu 35 jaar oud en ongetrouwd is „idioot enthousiast" over de mogelijk heden. Tot laat gisteravond heeft hij met zijn lichttechnicus en met de tech nici van het openluchttheater de be lichting van de voorstelling geregeld. De mensen van het openluchttheater mogen hem wel, die lange, slanke Engelsman met zijn zachte, haast verlegen stem. Hauser is niet veeleisend, zoals de mees te regisseurs. Hij weet wat hij wil en handelt daarnaar. Het is nu twee jaar geleden, dat hij de leiding kreeg van de Oxford Play house Company, een gezelschap dat al in de dertiger jaren was opgericht, maar dat een kwijnend bestaan leidde. „Ze dachten, dat ze voordelig handel den door alsmaar oude repertoirestuk ken te spelen", grinnikt Hauser. Hij bracht daar verandering in. Zijn streven is erop gericht zoveel mogelijk stukken te spelen, die nieuw zjjn voor Engeland: Electra van Jean Giraudoux; Le ren dezvous de Senlis van Jean Anouilh; het Geiteneiland van de in Engeland niet populaire Italiaan Ugo Betti; Paris not so gay van Peter Ustinov. Het waren stuk voor stuk voorstellingen die de aandacht trokken en die na verloop van tijd naar Londen werden overgebracht. In de Engelse hoofdstad bespeelt de Oxford Playhouse company twee thea- thertjes: het Lysis Theatre en het Aris- tojanes Theatre. Onlangs werd gespeeld „The Hamlet of Stepnay Green" van Bernard Kops, dat dit najaar ook door „Puck" zal wor den gespeeld in ons land. Frank Hauser houdt van eenvoudige, doorzichtige voorstellingen, waar bij alle nadruk komt te liggen op de tekst, maar dan de tekst zoals die door de acteur wordt gezegd. In dat opzicht is hij een trouw volgeling van de door hem zeer bewonderde Franse toneelleider Jean Vilar, wiens „Henri IV" hij zaterdagavond nog is gaan zien in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Hauser was vrijdagavond al naar Ne derland overgevlogen om zijn Midsum mer Night's Dream voor te bereiden. Hij heeft de technici van het open luchttheater geinstrueerd over hoe hfj zich het toneel denkt, en hij heeft de mannen van de Bloemendaalse Plant soenendienst aangegeven hoe hij de twee heuveltjes op het toneel wil hebben. Gisteravond waren ze netjes met stok jes „uitgezet" en vanochtend om zeven uur zouden de mannen van de Plantsoe nendienst aan het werk gaan. Zo vroeg was nodig, want vanmiddag moet er al gerepeteerd worden. De Oxford Playhouse Company telt een vaste kern van zes speelsters en spelers. De overige medespelenden wor den voor ieder stuk afzonderlijk geën gageerd. Van de vijfentwintig man, die de Midsummer Night's Dream spe len, zijn de meesten dus slechts voor deze voorstelling aan het ensemble ver bonden. Een buitenkansje, want de troep maakt met het stuk een Europese tournee, o.m. naar Genève en naar Ve netië. Als men Hauser naar zijn liefste wensen vraagt, dan krijgt men onmid dellijk te horen: „Anthony en Cleopatra van Shakespeare regisseren". Hij heeft al meerdere stukken van de grote En gelsman geregisseerd, o.m. toen hij nog litteratuur studeerde in Oxford. Hij moest tijdens de oorlog zijn studie on derbreken om in het leger te dienen. Aan het eind van de oorlog was hij als artillerist o.a. in Venlo. En verder zou hij graag een stuk van Tjsechow re gisseren, maar dat is sinds het optre den van het Moskous Kunstenaarsthea ter in Londen niet meer mogelijk, want iedereen zegt ten onrechte vindt Frank Hauser, dat niemand dit op treden verbeteren kan. En dan natuur lijk „De Kaukasische Krjjtcirkel" van Bert Brecht. Rond half negen gisteravond kwa men de Bloemendaalse gastheren en gastvrouwen de spelers en speelsters afhalen. Het was nodig, want ze had den een geeuwende honger. En van daag beginnen de repetities. Morgen avond is het zover. Als Pluvius zich koest wil houden, belooft deze Mid summer Night's Dream van een jon ge, veelbelovende regisseur inderdaad een hoogtepunt te worden van de vie ring van het tienjarig bestaan van het Bloemendaalse Openluchttheater. 1de L nogal verwar- «fn E ^«lijk te plaat- srhe Innrt udat de Aziati- land in w blGden is Thai land in Westerse ogen nog fand in6 H V3St *>unt Th^i altifd bet w v°lksmond nog altijd beter bekend als Siam is een getrouw lid van dè Zuidoost-Aziatische verdrass organisatie, het is er zelfs bet hoofdkwartier van, en er eigenlijk nooit reden geweest om aan zijn pro-Westerse in stelling te twijfelen. Wel is er vorig jaar een soort staats greep geweest, maar commu nistische invloed was daar vreemd aan en bij de in december gehouden algeme ne verkiezingen hadden de i.-„iv„ndidat.en maar wei wereld, waar de staatsloterij eens in de vier dagen trekt en waar een minister met de leiding ervan belast is' Overal op straat treft men de lotenverkopers aan, die vanuit een imposant gebouw m een van de hoofdstraten worden geregeerd. De Pr?,-Westerse instelling van Thailand vindt zijn oor zaak hoofdzakelijk in angst r fP nab«e communisti- men F Anderzijds tracht het wgrote mvl°ed van bet Westen zoveel mogeliik beeMredn=tDit maakt Voor beeld dat men wel Ameri- datanbuiten? aacePteert, maar gen in u j11^ investerin- der welkom zjjn.m6t b^zon" wil de°?eJ' Men krijgt dus wachtendonk te mogen ver- gunstige ,dat Thailand een op de chani ,?nderinS maakl; tische landen i? in veel Azia- druk overig» heerst. Een in een bezoek aan 'rOe men bÜ bevestigd krijgt "tnailand niet Het land wordt in u rijke mate beheerst ,ilang" hoofdstad Bangkok l°°r 00 vol tegenstellingen. IOSad rende tempels, die n„Otte" hun gelijke vinden, ziet ^l er naast de armzalige krat ten. Peperdure auto's rijden er over nauwelijks begaan bare wegen. Men vindt er luxueuze hotels en nachtclubs, voor zien van airconditioning en andere gemakken. Maar op straat springt de armoede van de bevolking schrijnend in het oog. En het is een raadsel hoe temidden van zo veel vuil zulk prachtig brons- en zilverwerk kan worden vervaardigd. Twee dingen kwamen mij tijdens een kort bezoek aan Bangkok als kenmerkend voor voor de situatie in het land: de bijzondere hoogach ting die men er heeft voor alles wat uniform is (getuige o.a. de eindeloze rijen win kels met petten en dergelijke attributen, en de vele foto's van militaire machthebbers die men in de stad ziet) en de enorme macht van de staatsloterij. Thailand is waar schijnlijk het enige land ter Wel vindt men in Thailand een kleine Amerikaanse mi litaire missie, maar het eigen leger telt 80.000 man en de eveneens op militaire voet ge schoeide politietroepen 40.000. Het leger heeft de macht in Thailand en de regering is samengesteld uit militairen. Daarboven zetelt ergens in den vage een koning, maar de werkelijke macht in Thai land berust bij de militaire bonzen, die deze elkaar ove rigens ook nog niet altijd zo best gunnen. Vanaf 1946 werd Thailand de facto geregeerd door een driemanschap, be staande uit generaal Piboel Songgram als premier, gene raal Sarit Thanarat als mi- bister van defensie en opper bevelhebber van het leger en generaal Phao Sriyanond ais minister van binnenland- DobtiTeTn en hoofd van de vorige' sePtember van het staatqgraaar vond echter een w!?d H PlaatS' die geleid Het werar Sarit Thanarat. vertoning ri?en onbloedige en Phao Sriaynond^lwl™ Thanarat de absolute macht kreeg. Het parlementslid ontbonden en na drie maan den, op 15 december van het vorige jaar, werden algemene verkiezingen gehouden. Voor- Koning Rama IX van Thailand. dien had al een reorganisatie van de partijen plaatsgevon den. De verkiezingen, waar voor overigens niet veel be langstelling bestond, lever den een overwinning op voor de nationale socialisten, de partij van generaal Sarit Thanarat. Deze hield zich zelf op de achtergrond, maar het is wel duidelijk dat hij nu de sterke man is in Thai land. Generaal Thanom is premier geworden en een stel andere generaals is weer mi nister. De pettenwinkels blij ven waarschijnlijk goede za ken doenEn de Thaise man in de straat zegt dat het hem allemaal niet sche len kan, want dat de ene ge neraal toch net zo slecht is als de andere. Toch zal diezelfde man in de straat U met trots wijzen op het prachtige nieuwe uni versiteitsgebouw in Bangkok, waar 3.000 studenten college lopen. Het aantal analfabe ten in Thailand is geringer dan in de meeste Aziatische landen. (En dat bij een alfa bet van 74 letters!), er is zelfs leerplicht, en velen zetten hun studie voort. Dat is 'n gunstig aspect, dat mis schien perspectieven opent voor de toekomst van dit nu nog zo vuil en armoedig aandoende land. C. H. SCHAAP. N.V. „De Plaatwellerij" te Velsen bouwt momenteel ten behoeve van haai bedrijf een nieuwe tekenzaal. Het ge bouw krijgt één verdieping van 32 bij 12 meter. Maandag 30 juni a.s. wordt op de zelfde plaats waar nu bijna 30 jaar ge leden het beroemde Fokker-vliegtuig de „Southern Cross" op Schiphol tot stil stand kwam, een nieuwe tentoonstelling geopend. Austin Byrne, een 56-jarige Australische arbeider, heeft zijn histo rische collectie materiaal over het le ven van de Australische luchtvaartpio- Zondagavond is het op de Scheepma- kersdijk te Haarlem tot een vecht partij gekomen tussen een 23-jarige koopman en een 40-jarige schoen maker. Er werden rake klappen uitge deeld, als gevolg waarvan de schoen maker wellicht enige ribben heeft ge broken. De oorzaak van de vechtpartij was de omgang die de koopman had met de 16-jarige dochter van de schoenmaker. De koopman kwam gisteravond een fo to van het meisje terugbrengen, omdat- de omgang door de ouders van het meis je verboden was en raakte in gesprek met de vader. Op een gegeven ogenblik ontwikkelde zich uit het gesprek een ru zie, die uiteindelijk ontaardde in een vechtpartij. De vader van het meisje klaagde over pijn in de rug. Vandaag zal hij voor een onderzoek naar een ziekenhuis gaan. Drie jongens, een glazenwasser, een chemigraaf en een betonvlechter, allen zeventien jaar oud en afkomstig uit Haarlem, zijn zondagavond door een waakzame agent van politie aangehou den, omdat zij met een gestolen auto een rijtoer hadden gemaakt. De jongens hadden de wagen uit een garage in Haarlem weggenomen en wa ren daarmee naar Zandvoort en Am sterdam gereden. Terug in Haarlem parkeerden zjj het voertuig op de Ba kenessergracht en gingen in de buurt een glaasje bier drinken. Toen zij bij de auto terugkwamen, stond een agent hen op te wachten. De jongens werden gearresteerd en naar het bureau ge bracht. Zij zjjn allen in verzekerde be waring gesteld. De auto werd in beslas genomen. 5 Zaterdagmorgen heeft een smeulen de brand, die voortvrat in de kurken isolatie van het vooronder, schade veN oorzaakt aan boord van de kotter Cor- rie IJM 44 van de rederij M W v d Ree te IJmuiden. Aan de scheepshuid werden laswerkzaamheden verricht en daarvan moeten vonken in de isolatie gekomen zijn. De brand ging gepaard met een sterke rookontwikkeling waar door een van de mensen lichteiijk be dwelmd raakte. De brandweer heeft de houten betimmering moeten wegbreken en daarna het vuur met een nevelspuit geblust. De schade bedraagt enige hon derden guldens. Tot directeur van het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum (I.S.C.C.) te Amsterdam is benoemd mr. P. J. F. Scheefhals, voorheen Maatschappelijk Werk-adviseur aan dit bureau. Mr. Scheefhals is de opvolger van drs. J. A. M. H. Damoiseaux, die onlangs is benoemd tot directeur-generaal van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut te Den Haag. Mr. Scheefhals is 33 jaren oud. Hjj werd geboren in Haarlem, waar hjj zjjn gymnasiumopleiding genoot aan het gymnasium van de paters Augustijnen. Hij behaalde zjjn titel aan de Gem. Universiteit in Amsterdam in 1953 en was daarna enige tijd medewerker voor sociaal-juridische aangelegenheden aan het Selectie-instituut van prof. Baan in Utrecht. Na een korte periode als reclasseringsambtenaar bij het Consul tatiebureau voor Alcoholisten in Den Haag, trad mr. Scheefhals in november 1955 in dienst bjj het I.S.C.C.-Amster- dam. nier Sir Charles Kingsford Smith en diens beroemde vluchten in de 3-mo- torige Fokkermachine, per schip naar Nederland gebracht voor expositie ten bate van ten liefdadig doel. Dertig jaar lang heeft Austin Byrne ieder jaar 1000 a 2000 van zijn loon weten over te sparen en daarvan mate« riaal zoals koper, aluminium en mar mer gekocht, waarvan hjj geheel alleen een volmaakt model van de Southern Cross heeft gemaakt, die straks op Schiphol te zien zullen zjjn. Men ziet verder o.m. een globe met een doorsnee van bjjna 1 meter, waarop hjj met in zilver gevatte diamanten al le routes over de aardbol heeft uitge stippeld, die Kingsford Smith gevlogen heeft. Willem van Veenendaal, die de Australische vlieger goed gekend heeft, haalde vanochtend samen met de heer Byrne oude herinneringen aan sir Chai> les op, die o.a. in 1929 van Schiphol de historische vlucht over de oceaan naar Amerika maakte, waarbjj Evert van Dijk hem als tweede piloot vergezelde. Smith had aanvankelijk het oog laten vallen op de K.L.M. vlieger Beekman, die maar 60 kg woog tegen van Djjk 80 kg. maar Beekman wenste een hoge le vensverzekering voor de toen nog uiter mate riskante vlucht en van Djjk wilde het ook wel onverzekerd proberen. Dat gaf voor Kingsford Smith, die voor a] zjjn vluchten zeer veel geld nodig had en daarover nooit beschikte, de door slag. Tjjdens zijn verblijf in Amsterdam sliep hij in het Carlton hotel, maar kon 's nachts niet slapen doordat het caril lon van de munttoren hem ieder kwar tier wekte. „Wij zijn toen naar burge meester de Vlugt gegaan", vertelde de heer van Veenendaal, „en hebben hem gevraagd of het carillon van mid dernacht tot 6 uur 's ochtends kon wor den afgezet, hetgeen geschiedde". Op de tentoonstelling kunnen lucht vaartenthousiasten een groot aantal ge schriften, foto's en modellen over Smith aantreffen, van zijn eerste tot zjjn laatste vlucht toe. De laatste was in 1934. Smith probeerde 'n nieuwe record vlucht van Londen naar Melbourne in een een-motorige Lockheed Altair en stortte er mee in de golf van Bengalen- Hoe lang de heer Byrne hier zal blij ven is nog niet bekend. Voor de reis naar Nederland heeft hjj weer enkele ja. ren gespaard. Als hjj straks teruggaat zul alles op zijn. „Maar dat is nu een maal mijn hobby", zegt hij, „en in Aus tralië verdien ik genoeg om spoedig weer wat in mijn zak te hebben". - Bü de ingang van de St-Adolphuskerk te Wyk-aan-zee stond zondag het nieuwe kruis opgesteld, dat dezer dagen door de leidekker op de torenspits geplaatst zal worden. Het grote kruis is van ko per.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3