Europese parlement plaatst Brussel als eerste op voordracht Nederlandse voorkeur voor de Belgische hoofdstad Fel PROTEST van Joegoslavië in Boedapest Ook Polen geeft blijk van afkeuring PHILIPS „Photoflux Nederlandse bakkersbedrijven voelen zich bedreigd door de levensmiddelenb ranche Vier zilveren anjers KEUZE VAN HOOFDSTAD VAN EUROPA Altijd zonnige m flits-foto's met Ventje Siimual TERECHTSTELLINGEN GEBRANDMERKT Teleurstelling in Luxemburg en Straatsburg Prof. Ariëns over de parallellisatie afbetaling P. T. A. Swillens Menado houdt stand H. J. Calkoen Z even jarig jongetje verdronken DINSDAG 24 JUNI 1958 PAGINA 3 NIEUWE VOORRAAD SP0RTC0STUUMS en -COLBERTS Aman ABOUT TOWN Bk mÈk costuums mÊÊ ÊÊÊmJ 145.- en f Iüq - JÊÊËË Advertentie aan de uitvoering van de Europese ver dragen, met name het verdrag van de EEG speciaal wat betreft de verla ging der douanetarieven en de tot standbrenging van de vrijhandelszone. Het gisteren gevallen besluit over het advies betreffende de gemeen schappelijke zetel der politieke or ganen van het Europa der Zes zal intussen met grote teleurstelling spe ciaal in Luxemburg en Straatsburg zijn ontvangen. Wel zijn, zoals gezegd, de ministers niet aan het advies van het parlement gebonden. Zij hebben trouwens ook het advies gevraagd van de voorzitters der drie executie ven, van het Hof en van de Investe ringsbank en van de Commissie van stedebouwkunde, die overigens ook gunstig tegenover Brussel staan. Maar als inderdaad besloten zou worden de zetel van de Hoge Autoriteit der KSG uit Luxemburg, en de zetel van het parlement uit Straatsburg over te brengen naar een andere stad al of niet Brussel dan zal dit met name voor de middenstand in deze steden een gevoelige klap betekenen. Mogelijk zal Luxemburg dan echter enige compensatie krijgen door de vestiging van de Europese universi teit en mogelijk zelfs ook het Hof van Justitie, waarvoor Den Haag overi gens ook een ernstige kandidaat is. Straatsburg zal in elk geval de Raad van Europa (de consultatieve vergadering van .Groot Europa") bin nen zijn muren houden en Milaan zal misschien over zijn teleurstelling heenkomen door de vestiging van de Investeringsbank. Het Europese parlement heeft ver der het reglement van orde goedgekeurd en zich aangesloten bij de conclusies van het rapport van de commissie voor wetenschappelijk en technisch onder zoek waarin gewezen wordt op de ge biedende noodzaak van een intensive ring van technisch speurwerk, waar van voortaan de welvaart der volkeren afhangt. Europa, zo zei de rapporteur, de Belgische socialist Deblock, dient naar het voorbeeld van de Verenigde Staten en Rusland dit onderzoek op sys tematische wijze te organiseren. Dit speurwerk zal door Euratom en KSG gecoördineerd en gerationaliseerd moe ten worden. Met grote belangstelling heeft het parlement tenslotte kennis ge nomen .van het verslag van de werk zaamheden van Euratom gedurende het eerste halfjaar, uitgebracht door de voorzitter der commissie, de heer Ar- mand, die aan het slot van zijn verkla ring ondèr applaus mededeling deed van het tussen Euratom en de Ver enigde Staten afgesloten verdrag tot samenwerking op het gebied van de vreedzame toepassing van atoomener gie waarvan men elders in dit nummer een samenvatting kan aantreffen. delijke argumenten vielen aan te voeren, al hoefde men daarbij niet zo ver te gaan als de Italiaan Santero, die toch ook wel de afwezigheid van ge vaar voor reumatiek in aanmerking ge nomen wenste te zien. En tenslotte mag toch ook in Europese zaken het hemd wel nader zijn dan de rok Het woord is echter thans dus aan de Raad van Ministers. Zij moeten binnen enkele weken bij elkaar komen om hun definitieve keuze te bepalen. Doch in tussen is er in Europese kringen wel enige ongerustheid ontstaan door de persberichten uit Parijs volgens welke premier De Gaulle met de president van het Europese parlement, Robert Schuman. overeengekomen zou zijn, dat de ministers een definitief besluit twee jaar zouden uitstellen. In Straatsburg heeft Schuman deze berichten niet na drukkelijk tegengesproken, doch wel heeft hij verklaard dat het dringend noodzakelijk is dat de instellingen van het Europa der Zes (en hij doelde daarbi.i vooral op de Commissies van de EEG en Euratom, die thans ten de le in Brussel en ten dele in Luxemburg zijn ondergebracht, met alle moeilijk heden van dien) ,,zo spoedig mogelijk waarljik kunnen beginnen te werken in zo gunstij mogelijke omstandigheden" Uit deze woorden spreekt in elk geval de hoop, dat er spoedig een definitieve keuze van een zetel gedaan wordt, doch zij zal zeker niet alle ongerustheid weg nemen. Het is intussen wel zeer de vraag of Frankrijk, als het zou komen met een voorstel om de beslissing uit te stellen, de voor een dergelijk besluit noodzakelijke medewerking zou krij gen van de overige vijf landen. Daar mee zou de zetelkwestie opnieuw in een impasse kunnen raken en zou voed sel gegeven worden aan de twijfel of De Gaulle, wiens lange schaduw in de ze dagen duidelijk tot Straatsburg reikt, wel bereid is con amore mee te werken (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, hedenmorgen Via een nogal ingewikkelde stem mingsprocedure heeft het Europese parlement gisteren besloten Brussel als eerste te plaatsen op de voordracht voor de gemeenschappelijke zetel van de politieke organen van het Europa der Zes, de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap, de Commissies van de Europese Economische Gemeen schap en Euratom en het Europese Par lement. Deze voordracht, waarop Straatsburg als tweede en Milaan als derde staan genoteerd, gaat thans in de vorm van een advies naar de Raad van Ministers, die binnen enkele weken met eenparigheid van stemmen definitief zullen moeten besluiten, waar de ge meenschappelijke zetel gevestigd zal worden, waarbij zij overigens niet aan het advies van het parlement gebon den zjjn. Zaterdag had het parlement al de wens uitgesproken, dat deze zetel een Europees district zal worden, dat dus een extra-territoriaal gebied, een Europese enclave zal vormen binnen de staat van vestiging. Dit gebied be hoeft uiteraard niet de gehele stad te omvatten, doch zich mogen beper ken tot een „Europese wijk". Tien steden waren, zoals bekend, voorgedragen voor de huisvesting van de Europese zetel. De politieke commis sie had voorgesteld, dat een voordracht van vijf steden zou worden gemaakt, waarbjj de volgorde de voorkeur van het parlement zou uitdrukken. Een so cialistisch voorstel wilde echter, dat het parlement zich zou uitspreken voor één enkele stad, doch tenslotte werd beslo ten de procedure te volgen, die de christen-democraat Pierre Henri Teit- gen had voorgesteld. Uit de lijst van tien steden Brussel, Straatsburg, Ni ce, Parijs, Monza, Stresa, Milaan, Tu rijn, Luxemburg en Chantilly moes ten de leden er in eerste instantie vijf kiezen en nummeren van vijf tot één, waarbij het hoogste cijfer de grootste voorkeur aangaf. De „punten" die elke stad verwierf werden vervolgens sa- j mengeteld. Bij deze eerste stemming vielen dus vijf kandidaten af. Er ble- ven over: Straatsburg met 271 ,,pun- i ten", Brussel 270, Nice 257, Milaan 253 en Luxemburg 205. In een tweede stem- j ming moesten op dezelfde wijze uit de- ze vpf de drie steden worden aangewe- j zen, die op de voordracht aan de mi- f nisters zouden worden geplaatst. Hei was wel duidelijk, dat daarbij de strijd i vooral zou gaan tussen Brussel en Straatsburg. Men mag wel aannemen, dat de overgrote meerderheid der Bel gische en Nederlandse parlementsleden Brussel op de eerste plaats heeft ge- steld en dat tenslotte ook een aanzien- lijk aantal Duitsers zijn eerste voor- I keursstem aan Brussel heeft gegeven, dat met 170 „punten" op de eerste plaats kwam, gevolgd door Straatsburg met 161 en Milaan met 155. Ongetwijfeld zal deze felle competitie niet geheel ten onrechte de indruk wekken, dat de werkelijke Europese geest bji deze stemming bjj vele leden i heeft ontbroken en dat nationaal chau- j vinisme de boventoon heeft gevoerd. Dat moge waar zijn, maar men beden ke dan toch, dat voor de meeste der kandidaat gestelde steden toch wel re- De feilloze flitslampies Advertentie U heeft er, na de eerste flfote toeloop, lang op Dewacht. maar nü, nog vóór de zomer zijn ze er weer, die makkelijke i lichtgewicht Terlenka J I zomercostuums in prach- II hge, exclusieve dessins. JÉ fout in de regie, liet kor eenvoudig niet anders, omdat de heer J. H. Beaujon, aan wie eveneens een Zil veren Anjer is toegekend, op Aruba verblijf houdt. Hij heeft daar in de loop van de jaren zijn krachten in gezet voor een muziekschool, een balletcentrum, een volksuniversiteit, een filmliga en voor de binnenkort te openen nieuwe schouwburg. Mis schien was de heer Beaujon wel graag even naar Nederland gekomen; mis schien ook had het bestuur van het Anjerfonds er geen bezwaar tegen gehad, de onderscheiding even te gaan aanreiken. Men heeft tenslotte maar een tussenweg gekozen. Benoemings brief en versierselen zijn per KLM naar Aruba onderweg, waar de goe- verneur der Nederlandse Antillen aanstaande zondag, op de verjaardag van de Prins, de heer Beaujon zijn anjer zal opspelden. van Amstelodamum en verzamelaar van oude tekeningen en prenten paarde hij die in het dagelijks le ven een der vooraanstaande figuren in handels- en bankkringen was, culturele belangstelling aan zakelijk inzicht. „V bent wel heel in 't bij zonder een vertegenwoordiger van wat ik zoeven de wijze, moderne mens genoemd heb", aldus de Prins, die de '.ocp uitsprak dat mr. van Eeghens collectie voor het land be houden mag blijven, en hem vervol gens de Zilveren Anjer opspeldde. Nadat de plechtige benoemingsbrief ten tweeden male was voorgelezen, kwam de heer H. J. Calkoen naar voren, die in de twintiger jaren als tekenleraar in het westen des lands uit liefhebberij het oudheidkundig bodemonderzoek ging bedrijven. Hoe veel malse sla, verse tomaten en koele druiven deze landstreek ook produ ceren mag, de archaeologen hadden haar reeds lang als „fruit sec" ge- Maandagavond heeft de Haastrechtse politie uit de IJssel het stoffelijk over schot opgehaald van de zevenjarige Ad- je de Goeij uit Hekendorp. Het jon getje had omstreeks het middaguur de ouderlijke woning verlaten om naar school te gaan. Hij was vergezeld van een ouder broertje, dat nog even bij een tante aan moest en Adje daarvoor bij het Jaagpad alleen verder liet gaan. Toen het jongetje 's avonds niet thuis kwam werd de Haastrechtse politie ge waarschuwd, die in samenwerking met de Haastrechtse burgerij de IJssel langs het Jaagpad afdregde en het stoffelijk overschot ophaalde. Intussen hebben we wat gepraat met eigenaars en eigenaressen van grote en kleine zelfbedieningszaken in Oost- en West- en Midden-Amerika. De supermarkets worden nu zo groot, zei een blozende Amerikaanse uit Vir ginia ons, dat de klant er bijna op de fiets doorheen moet. Wij zagen in een toekomstvisioen de huisvrouw al op rolschaatser, tussen de blikken en kar tons jagen. Amerikaanse assortimen ten zijn dan ook nog veel indrukwek kender dan de onze. Honderdzeventig soorten jam in één zaak is niets bij zonders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3