emeester Cremers opent expositie in raaie stadhuis van Burg het f] D IÉ? Bram Pihl, schilder uit Vlissingen Luxueuze Hilton-hotels in Amsterdam en Rotterdam I Bato" Ite eerste gem De maandagse beurs in het Kreiagehuis W 6.000 militairen in leger- oefening Cross Country „HAARLEMSE KUNSTENAARS UIT VIJF EEUWEN" Bolswards burgervader mr. Geukers getuigt van zijn „keihard Haarlems chauvinisme Geen verbod van EVC1958 naam TENTOONSTELLING IN „DE WAAG" Opening mogelijk reeds in het voorjaar van 1961 in Sla-drama te Beverwijk Stiefdochter met mes gestoken Gelijkenis met tweede wereldoorlog 4e divisie wint materieelslag Concert door Die Haerlemsche Musyckcamer Diversen mmmmm mmm Oorspronkelijk talent met beloften pater theofridus Hof legt acht jaar op Gen.-majoor Koning: DINSDAG 24 JUNI 1958 PAGINA 5 De Tweede suite voor fluit en strijkorkest van J. S. Bach vormde maandagavond de feestelijke inzet van een voortreffelijk concert, waarmee het gemeentebestuur van Bolsward zijn dankbaarheid heeft willen tonen voor de bereidwilligheid en steun, die Haarlem en in het bij zonder de directeur van het Frans Halsmuseum de heer H. P. Baard hebben gegeven bij het inrichten van de tentoonstelling „Haarlemse kunstenaars uit vijf eeuwen", welke tot en met 23 augustus in het zeven tiende eeuwse stadhuis van Bolsward wordt gehouden. Deze van dankbaar heid getuigende geste was des te sympathieker, omdat het concertgegeven Werd door Die Haerlemsche Musyckcamer onder leiding van Andre Kaart. De van Bach, Handel, Lentz, Telemann, De Fesch en Ricctotti uitgevoerde werken kregen in de bejaarde, hooggewelfde Sint Mai inikerk een wel luidende vertolking, waarin het optreden van de sopraan Nelly Groene- velt een verrasend hoogtepunt was. Het concert verleende een melodieus accent aan de officiële opening van de expositie door burgemeester mr. O. p. F. M. Cremers van Haarlem, kort tevoren in de raadszaal van het stadhuis verricht ten overstaan van vele genodigden, onder wie de ver tegenwoordiger van de commissaris der koningin in Friesland, gedepu teerde S. van Abbema. Ook enige Haarlemse kunstenaars, van wie op de tentoonstelling werken hangen, waren aanwezig, o.a. Poppe Damave, Wim Steijn, Eduard Verboog en Levinus Tollenaar. Historische band Eilms: Inleiding e directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard, die de geëxposeerde collectie heeft samengesteld en van wie bij de openingsplechtigheid een inleiding was aangekondigd, meende, dat het on vruchtbaar zou zijn over kunst te spre ken, als het gehoor niet tegelijkertijd met de werken in visueel contact ver keert. Daarom werd de raadzaal met speciaal voor deze gelegenheid vervaar digde schotten verduisterd en een in leiding op de Haarlemse school gedu rende 5 eeuwen kon, geïllustreerd door lichtbeelden, een aanvang nemen. Gemeentelijke Handels avondschool Haarlem IVflMffi -öXaV.I?., J ag$ü&6* RECTOR IN IJMUIDEN-OOST Molendijk Dameskapper Irissen Gladiolen Diversen Beurs van Amsterdam Beurs van New v ork Met behulp van de letterkundige, Adn- San Morriën en de schilder-schrijver, Ka- rel van Mander stak burgemeester mr. j A. Geukers van Bolsward aan het be gin van zijn wekomstwoord een lyrisch loftrompetje op Haarlem, de stad, waar hij geboren en goeddeels getogen was 4 waar hü naar hij later op een minder officieel uur mededeelde in een van de binnenstadparochies jaren- 'ang de acolythentoog gedragen heeft. De Grote Markt noemde hü het sterk- St5„l:rL schoonste hart, dat een stad zich 3",t:ari' het Frans Halsmuseum een kostbaar kleinoord. De heer Geu kers beleed in die lofzang zyn liefrip voor Haarlem, door burgemeester Cre mers later chauvinisme genoemd, waar in de ras-Haarlemmers keihard zijn" Daarom, zo vervolgde de burgemees ter van Bolsward, is het voor Haarlem mers niet zo moeilijk voor Bolsward ten toen citeerde hy: een fonkelend ju- Weel in het vlakke en wonderlijke Frie se land) dezelfde genegenheid te koes teren. Sprekend over de expositie zei hy, dat hij het Haarlemse gemeente bestuur en in het bijzonder de heer Haard dankbaar was voor de bereidwil ligheid, waarmee zij een initiatief van het stadsbestuur van Bolsward om een tentoonstelling van Haarlemse beelden de kunstenaars ir. te richten tegemoet getreden waren. Burgemeester Cremers, natuurlijk ui termate verheugd over de totstandko ming van de expositie, gewaagde in het Voor 't merendeel uit Friezen bestaande gezelschap van 't keihardechauvmisme van de Haarlemmers. „Zelfkritiek is niet hun fort; als zij kunnen laten zien. Wat Haarlem of zijn inwoners totstand hebben gebracht doen zij dat verbazend graag", merkte hij ironiserend op. ny stelde niemand teleur, toen hy aankon digde, dat hü gezocht had naar een his torische band tussen Haarlem en Bols ward Want natuuxlyk bestaat die! Voor wat Haarlem en Bolsward betreft zou *^ANS HALS: Spionnen, 18 j., 2.30, 7, 9 15 u LWa2.30, 8 uur. 9.ls: Maigret zet een val, volw. 2. 4.15. 7, LUXOfcUr- 9.15 uut^e dief van Bagdad, 14 j.; 2, 7, MINERV^. Wo. en d^ata Hari, volw.; 8.15 u. REMBRAND^. Achterdocht, 18 J.; 8.15 uur. 4.15, 7, 9.15 {^ergiss mich nicht, 14 J.. STUDlbThêeA?|^tano, 18 j.; 2.30, 7 9.15 u. 7, 9.15 uur. e waarheid, 14 j.J 2.15, Dinsdag 24 lum Vleeshal, Haarlem, 19 uUr. - zending van een voetbalweci£«evisie-uit- kwart-finale in het toernooi o,n h«d tl de kampioenschap (Pauzetheaterclubj™ wereld- Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgelb tag door Piet Kee, mm.w het h,^" Bach-ensemle o.l.v. George Robert. p s gramma: Eerste gedeelte van de Gro°Z Orgelmis van Joh. Seb. Bach. Helicopterterrein, Wagenweg, Haarlem Ernst en Maxi Baler's IJsballet mét „De Wer jaargetijden" en de Wals" met als solisten Irene Braun en Lothar Müller. Dagelijks 20 uur. Tm. zondag 29 juni Openluchttheater: Oxford Playhouse Gom- Pany met „A Midsummer Night's Drnef™ Van William Shakespeare. Dagelijks 20 uur. Woensdag 25 Juni Stadhuis, Haarlem, 14 uur: Openbare ver- leni *ng V3n 1)6 raa<* der gemeen^e I*aar" burgerlijke Stand Haarlem - VALLEN: C. M. Noordeloos-Deen, J. T. Beune-Pannekeet, z.; M. C. -roekstra-Ruis, z.E. Souwer-Ramaer, E. O. H. Poelman-van Spanje, z. tb M. Bakker-Hulsbosch, z.; H. E. Rosch-Kooistra, z.; B. E. Westerduin- Uamen, z E. Slyboom-Clarenburg, z.; D- J- Bak-de Haas, z.M. L. Croon- Laimbock, z.; C. B. Jonker-Spapens, z.; C. Hersmerg-Styger, z.; J. a. El- singa-de Bruyn, d.; J. A. de Rooy- Van Westrhenen, d.; G. W. J. Tesse- 'aar-Kooij, d.M. W. M. Verhappen-Zon- beveld, d.; D. G. Verhejj-van der Erf, d.; N. van der Duin-Zwaan, d.; J. N. Steevensz-Aal, d.; N. Biersteker-Vonk, (2 dochters); A. J. S. Fischer-Vahl, d.; Lukkien-van Dijk, d.; A. M. P. Kom mer-van Lent, d. ONDERTROUWD: A. A. de Bruyn ®h H. M. Joosten; P J. C. Kuiper en U. M. H. Lapré. GETROUWD: A. L. Jansen en B. W. Marsman; H. W. W. Plantjé en N. van Wees; Th. de Preyker en P. Jas- Pers; j. m. Wittkamper en C. G. van Wingerde; A. Nijenhuis en H. P. Kerk vliet. OVERLEDEN: J. Vink-Blesgraaf, 45 JK, Spaarne; M. Schuitemaker-Mujjt- lens, 59 j., Archipelstraat; J. Nieuwen- 'mizen-Vuijst, 60. j., Gasthuisvest; F. Jansen, 76 j., Westerhoutpark; H. wofstra, 5.4 j., Bantamstraat; A. Scha per, 78 j., Helena Swartstraat; W. Bens, '7 Westerhoutpark; N. J. Michel jr., P' jr.. Amsterdamsevaart; E. S. Bred- schneijder-van Wijk, 72 jr., Gasthuis- vesu zij hierin bestaan, dat de Rooms koning die destijds het stadhuis van Haarlem heeft laten bouwen en deswege als een Haarlemmer moet worden beschouwd, ruim zevenhonderd jaar geleden aan het hoofd van een aantal dappere Bols- warder mannen de stad Aken heeft ver overd. Verder dient het Haarlem te wor den nagegeven, dat het binnen -zijn ver maarde veste de meest bloeiende Gijs- bert Japicx-vereniging van alle in ons land gevestigde verenigingen van die naam heeft, een eer, waarin toch ook Bolsward als de geboorteplaats van de grote Friese dichter Gijsbert Japicx uit de zeventiende eeuw mag delen. Het meest voor de hand liggende gegeven bewaarde de heer Cremers voor het laatst, namelijk het feit, dat de huidige burgemeester van Bolsward van Haar lem geboortig is. Met de wens, dat ve len in en buiten Bolsward naar het werk van vijf eeuwen Haarlemse kunst zou den komen kijken, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Daarna ging het gezelschap, onder wie zich drie charmante in historische kledij gestoken Bolswarder stede maagden bevonden, naar de Sint Mar tinikerk, van welke toren de gehele dag al het vaderlandse dundoek had geklapperd. De nieuwe dag had zich reeds aangekondigd, toen de Haar lemse deputatie huiswaarts trok, har telijk uitgeleide gedaan door burge meester Geukers, in wie de Friese gastvrijheid en de Haarlemse hoofs heid op voortreffelijke wijze hand in hand waren gegaan. Gedurende drie eeuwen, aldus spr., zijn de internationale geestesstromin gen in de Haarlemse Kunst geprojec teerd, met behoud evenwel van de eigen stijl. Zozeer zelfs, dat „Haarlems" een zeer bepaald begrip is in de kunsthis torie. De tentoonstelling van 100 werken kan daarvan slechts een bescheiden beeld geven en deze inleiding daarop niet meer dan de grote lijnen aandui den. In het hoogseizoen is het overigens !ecf c t «f de bloem der Haar- a™bru^ presentatie"" ^Uectfe^büeen^ teeZbren- zelf wilden?®" hangen daar waar ze riff eifAWGn heen en ook nu nog is dit het geval heeft Haar- lem een opgewekt cultureel leven ge kend. Niet alleen door de econo mische voordelen (destijds) waren daar v °"tw,kkehngsmogeljjkheden voor cte beeldende kunst, die van el- (jers kunstenaars aantrokken, die zich associeerden met de Haarlemse school Tegenover het exuberante van de Zuidnederlandse kunst staat de ingetogenheid van de Noordneder- ders. Aan de hand van geprojecteerde stijl voorbeelden ging de directeur van het frOn? Halsmuseum vervolgens nader 'n op de opeenvolgende aspecten van kunst vanaf de 16e eeuw met als werd in de wijzigingen van opvatting ook bij de schilders. De tweede draad in zijn betoog was te bewijzen dat het zo nauwkeurig mo gelijk uitbeelden van de stof, om zich- zehswille, nooit het doei van ae kunst is geweest, zulks in tegenstelling tot de heersende mening. Hoe meer de materie voor de schilder een middel was om er de reilexen in op te vangen van ges- rijke achtergronden, met des te gro ter meester nebben wij te doen. Hij ver geleek daartoe de geniaal geschilderde uruppel water die voor Van Eyck een geloofsbelijdenis was terwijl de 19de eeuw de druppel deed Donkeren uit copieerlust. Bij Frans Hais, aan wie spr. uiteraard grote aanoacht wijdde, is de schilde ring van bijv. een kraag mede een kans om hierin over de mens die hij portretteert te vertellen. In de uiteindelijke noodzaak om het programma van de avond binnen het tijdschema te houden, beëindigde de heer Baard zijn geladen en met en thousiasme voorgedragen inleiding met een viucntige aanduiding van ue jonge re Haarlemse schilderkunst. Met de vertoping op liet scherm van Verwey s portret van Van Deyssel als tegenhan ger en voortzetting tevens van de por tretkunst van Frans Hals eindigde de inleiding. De tentoongestelde werken, die door de genodigden en de belangstellenden uit de burgerij van stad en streek later op de avond werden bezichtigd, zij" voornamelijk afkomstig uit museaal be zit. Wij kunnen ons nauwelijks voorstel len hoe het stadhuis van Bolsward er uit ziet zonder deze rijke aankleding. An derzijds is voor de geëxposeerde kost baarheden dit gebouw een waardige schatkamer. Een gedetailleerde bespreking van deze culturele representatie van Haar lem in Bolsward zal binnenkort van de hand van onze medewerker voor beel dende kunsten volgen. De president van de Haarlemse recht bank, mr. A. M. Baron Van Tuyll van Serooskerken heeft vanochtend, uit spraak doende in kort geding, de eis afgewezen van de groep Brandsen en Reuter van d- E.V.C. De president was gevraagd de naam „E.V.C. 1958" te ver bieden, omdat dit slechts verwarring zou stichten. De gedaagde was de heer W. Hartog uit Koog aan de Zaan, lid van het da gelijks bestuur van de E.V.C. 1958 (de aan Paul de Groot getrouwe groep). In zijn vonnis overwoog ''e president onder meer dat hem van een verwar ring niet gebleken is, dat er twee ver schillende organisaties bestaan en dat gedaagde noch door geschrift noch door propaganda getracht heeft verwarring te stichten. Aan de Gemeentelijke Handelsavond school te Haarlem slaagden voor hel diploma 5-jarige cursus de dames: A. Deukman, J. Bus, en C. Koning en de heren: J. j. van Dansik, N. G. val?. D°0£,en, R. Fonteyne, D. A. Heid- weiHer, T. L A. van den Hogen, J. W. A. Kooien, G. J. Neuvel W J P Ree- kers. R. C Smits, A. Visser! W. Vogels, W. M. de ries, H. W. m. Wardenier en C. J. van Westerhoven. Voor het diploma 3 jarige cursus slaagden de dames: A. B. Brandt, A. van Donselaar L. C. Hollmann, B. I. Janse, T. van de Steege, N. A. van der J- J- Willemsen en de heren u-ii fï J f" Doeser, F. Born, A. H. iV t> S? JonS. J- Kats, G. D. Koets- veld, B. Koster, T. H. van Loon, B. Mentjox H. de Reus, S. K. Schoen, H. Y2n H. Verver, N. W. Vedder, C. H. Wilms en T. IJtsma. Afgewezen werden: 5 kandidaten voor het diploma 5-jarige cursus en voor het diploma 3-jarige cursus 6 kandidaten. SOCIALE SCHOOL Vrijdag 4 juli om acht uur 's avonds wordt in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat te Haar lem een bijeenkomst gehouden voor hen, die gaan deelnemen aan de Sociale School van de K.A.B. te Haarlem. - •VV v'A VI Wil n Middelburg is in de laatste dagen van de vorige week het jaarlijkse congres gehouden over de cultuur in de provincie; behalve sprekers uit „de provincie", onder wie de burge meester van Haarlemmermeer, werden ook manifestaties aangeboden waarin de gastprovincie haar culturele activi teiten toonde. Wat er is gepresenteerd op het ge bied van de beeldende kunsten is ons niet bekend. Toevalligerwijze waren wij echter dezer dagen in de gelegenheid iets te vernemen over de stapd van za ken onder de Zeeuwse beeldende kun stenaars bü monde an de chef van de dienst voor socale zaken in de gemeen te Vlissingen, die tevens secretaris Is van de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars, een afgescheiden groep uit de meer conservatief gerichte Zeeuwse Pihl dit momenteel in Haarlem expo seert op uitnodiging van K.Z.O.D. Als wjj ons mogen losmaken van het als bekend te veronderstellen verhaal van de, in de verborgenheid van zijn avondlijk atelier ontwikkelde amateur die zijn omgeving heeft verbaasd toen hij in de openbaarheid werd getrokken, dan blijft er een collectie schilderijen over waarvan wij veronderstellen het gemiddelde in De Waag hangt en die de moeite van de kennismaking in derdaad waard zijn. Pihl doet zich daar kennen als een mens die er duidelijk behoefte aan heeft zijn ontroeringen te uiten en hij doet dit met de picturale middelen die persoon lijk gehanteerd zijn. Het etrst-opvallende in zijn werk is het pointillerende effect van de verfop- brengst, dat ons echter als het minst van belang toeschijnt, en gevaarlijk zelfs waar dit een maniertje gaat worden, zo als aan enige doeken te zien is. Kwaliteit en persoonlijkheid vinden we in de keuze van de onderwerpen en in de visie waarvan hij blijk geeft in de transpositie van zijn onderwerp op het vlak. Uitgangspunt de kerkelijke kunst der Primitieven waaruit zich het portret (groepspo h t ]andschap, het stil- genres ^^Aenstuk ais afzonder hike keld hebber losgemaakt en ontwik- Hij betrok hierbii steeds de ontwikke ling in de denkwijze, die geprojecteerd Het tamboer- en h°ornblazerskorps van BATO heeft de eerste prys behaald bij het Internationaal Muziekconcours, dat in Itegem bü Brussel is gehouden> Op de eerste dag zondag 15 junj sloegen en bliezen de meisjes en jon gens van BATO het maximum aantal van tachtig punten bü elkaar. Op de tweede dag zondag 22 juni even aarde geen der andere deelnemende korpsen dat totaal; het beste korps kwam niet verder dan 74 punten. BATO heeft door zijn voortreffelüke prestatie een Solobugelinstrument ge wonnen. Van de voorzitter van de jury, de heer Gustaaf de Roeck, kreeg het korps een eervolle vermelding. Overi gens hebben de meisjes en de jongens en met hen de heer Wim van der Peyl, die de leiding heeft, ook de sympathie van het Belgische publiek gewonnen. De Belgen hadden, wat BATO bracht nog nooit gehoord en zü vonden he* zo mooi, dat zij nu al pogingen in het werk stel len om het Haarlemse korps nogmaals naar Itegem te krijgen. Was het einde vorige week al heel slecht met de verkoop van sla, de vei ling van maandag te Beverwü'k was nog slechter. Het grootste deel van de sla- aanvoer is doorgedraaid. Ruim 4000 kis ten sla. d.i. 80.000 kroppen van de aller beste kwaliteit, bleven maandag onver kocht en komen op de mestvaalt te recht. De veiling Kennemerland kreeg maandag een aanbod van 6500 kisten sla. Hiervan draaiden er 3600 door. Een aantal dat de laatste jaren niet is voor gekomen. De minimumprüs voor deze sla is 3 cent per krop. De sla is nu over al in het land tegclij k goed en men ziet deze doordraai dan ook overal in alle tuinbouwcentra. Met de overige produkten ging het aan de veilingen best. Alles was behoorlijk te verkopen De aardbeien waren zelfs duur. Onder de ƒ4 per slof kon men niets kopen. De prüzen bewogen zich rond de 5 per slof. Het orovinciaal bestuur van de paters Caouciinen in Nederland heeft tot rec- tor in IJmuiden benoemd pater Theofri dus die sinds juli 1951 rector was te En schede Hii zal 1 juli in zijn nieuwe standplaats arriveren. Pater Theofridus v°lgt nater dr Clementinus op, die on langs door het 'generaal kapittel in Rome f 1 generaal definitor werd gekozen. L)e nieuwe rector van IJmuiden-Oost m de wereld Joh. L. van Overbruggen, werd 1 augustus 1916 te Nuenen gebo ren. 10 september 1936 deed hij zijn pro. fessie en 3 augustus 1942 werd hij pries ter gewijd. Hij wordt in Enschede opgevolgd door pater Paulinus, die het laaste jaar IJmuiden-Oost als domicilie had, eerst om m de parochie een halfjaar te assi- steren, omdet de toenmalige rector een speciale opdracht voor Rome had uit te voeren, en daarna werd hij belast met het organiseren van parochietraites. De onderwerpen zün beoordeeld op hun decoratieve mogelijkheden en hij zal steeds het beeld op de voorkant van het schilderij houden door met een gelijkwaardige kracht en helderheid van kleur de ruimtewerking te weerstreven. De kleur zelf is van grafische gelijkma tigheid. De tekening is dikwijls geba seerd op een herhaling van liggende en staande elementen welke zorgen voor een figuratieve verdeling van het vlak. In hijskranen, masten en schepen, en in stammen en takken vindt hij die ele menten. Waar Pihl dit rooster ontbeert, zo als in de landschappen 6 en 12, ont wikkelt zijn picturale kracht zich vrp- elijk. Het doek Vissersscheepjes lijkt ons om de synthese van vrije kleur en lijn in een niet totaal doorsneden vlak een stuk dat op de toekomst vooruit loopt. De tentoonstelling van Bram Pihl blijft tot 1 augustus geopend. L. T. Advertentie Bü aankoop van Uw Cosmetica GRATIS huidanalyse Schoonheidssalon Parfumerieën Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 Buslijn 2-3-4 (Van een verslaggever) Mogelijk nog voor het eind van het jaar zal zowel te Amsterdam als te Rotterdam de eerste paal in de grond gaan voor de bouw van een Hilton-ho- tel van ongeveer 550 bedden. Men hoopt de hotels in het voorjaar van 1961 open te stellen. Beide hotels zullen onge veer 20 miljoen kosten, waarvan de helft voor de bouw en de andere helft voor de inrichting. Het Amsterdamse Hilton-hotel ver rijst, als de raad dit goedkeurt, op een bgzonder fraai terrein aan de Apollo- laan in de as van de Minervalaan. Het wordt ontworpen door het architecten bureau ir. F. W. de Vlaming en ir. H. Salm. De Rotterdamse bouw is op gedragen aan het architectenbureau Maaskant. Het Amerikaanse Hiltoncon- cern, dat in Europa reeds hotels heeft in Berlijn, Barcelona en Istanbul, voert thans ook nog besprekingen voor ves tigingen in Rome, Athene, Wenen en Londen. Het Amsterdamse hotel, zo vertelde de heer Vlaming vanmorgen op een persconferentie, zal, geheel in de op zet van de door Berlage ontworpen wük, als een markante hoogbouw het aspect van de Minervalaan beheersen. Het „beddenhuis" van negen verdiepingen, met een dakiounge, wordt ruim veertig meter hoog. Op elke verdiepingen be vinden zich 31 twee-persoons zit-slaap- kamers van elk 3,8 bü 4,4 meter. De achtste verdieping is bestemd voor by- zondere gasten. Daar zijn de ruimten groter. Elke kamer heeft een badkamer. In overleg met de bouwexpert van het Hilton-hotel, de heer Gran, heeft men het hotel ontworpen volgens de modernste „formule" van het hotel exploitatie. Dit houdt o.m. in, dat alle service-ruimten zich in de zeer om- vangrüke benedenverdiepingen bevin den, die een afmeting heeft van 120 bü 60 meter. Daar zijn o.m. geprojecteerd een gro te lobby, een eetzaal voor 150 personen, cocktailbar, een serie winkels, kan toren van luchtvaartmaatschappijen, een café-restaurant met een patisserie enige kleinere dinerzalen en een con greszaal voor ongeveer 600 personen. De daklounge is bedoeld voor aperi tief, bescheiden maaitijden en soupers. Zo mogelijk wil men er een nachtclub inrichten met een bar en een gelegen heid tot dansen. Voor de eerste maal heeft het Hilton-concern er de voorkeur aan gegeven, de bouw van het hotel op te dragen aan architecten uit het land zelf. Voorwaarde was, dat het hotel een karakteristiek Nederlands cachet zou krügen, waarbij ook de eigen kunstnij verheid zou worden ingeschakeld. In overeenstemming met het karakter van Amsterdam-Zuid zal het hotel gevels van baksteen krijgen, die voor dit doel speciaal zullen worden gebakken. Zo het budget dit toe zal laten, zal het ge hele hotel van air-conditioning worden voorzien. De aantrekkelijke en ruime situering van het hotel in Amsterdam in Rot terdam is dat in mindere mate het ge val heeft de mogelijkheid geboden voor een aantrekkelijke uitbouw langs het Noorder Amstelkanaal. Er ko men aan de achterzijde bij dit kanaal een haventje voor jachten en rond vaartboten, een parkeerterrein voor 150 auto's en zo mogelijk, een beschei den kunstüsbaan. Aan de zuidzijde is een groot terras geprojecteerd in relar tie met het café-restaurant. Dit ter ras wordt verwarmd. De hoog-opgaan- de bomen, die op het terrein staan, zullen bü de bouw zoveel mogelijk wor den gespaard. De tuinen om 't hotel worden In over eenstemming met de reputatie van Ne derland als bloemenland, met grote zorg aangelegd. By het Hilton-concern ligt de investering per kamer (één per- soonskamers zijn afgeschaft) minimaal op 20.000 dollar. Bij de Nederlandse hotels blyft men ongeveer 10 pet on der dit minimum. In totaal zal de personeelsbezetting ongeveer 400 personen omvatten.^ De kamerprys zal waarschynlyk variëren tussen 25 en 50 per nacht. Men verwacht, dat het Rotterdamse hotel hoofdzakelijk zakenmensen, zal trekken. Voor Amsterdam zal ook het toeristische bezoek een grote rol spe len. Daar verwacht men een gemiddel de verblijfduur van ongeveer drie dagen, gen. Een tekening van het Hiltonhotel dat aan de Apollolaan in Amsterdam zal verrijzen. Centraal staat het „bedden huis", dat even hoog zal reiken als de Rijksverzekeringsbank. Op de grond- verdieping bevinden zich, breed uitge bouwd, de eetzalen, restaurants, keukens enz. alsmede de grote congreszaal die op de afbeelding niet meer zichtbaar is. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 53-jarige los werkman uit de hoofd stad wegens poging tot doodslag op zijn 24-jarige stiefdochter, overeenkomstig de eis veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. De rechtbank had hem tot 10 jaar met aftrek van het voorarrest veroor deeld. De veroordeelde, die in 1953 wegens het meermalen plegen van ontucht met zijn stiefkind tot 4 jaar was veroor deeld, keerde na het uitzitten van zijn straf niet meer in zijn gezin terug maar bezocht wel regelmatig de woning van zyn vrouw ir de Palembangstraat in Amsterdam-Oost. Op 10 september van het vorig jaar was hy weer in het huis gekomen en had een onderhoud met zijn stiefdochter in de keuken. Nadat hü van haar een afscheidskus had gekre gen trok hij plotseling een pistool. Tij dens de hierop volgende worsteling ketste de kogel op een rib van het meis je af. Nadat hij zyn stiefdochter met een braadpan (die in stukken brak) op het hcofd had geslagen pakte de man een mes en bracht haar in blinde woe de 17 steken toe. Ook verwondde hy met het mes een ter hulp gesnelde buur man. De stiefdochter is enkele maanden geleden getrouwd en naar West-Afrika geëmigreerd. ie gedacht zou hebben dat het met de bloemen op de Haarlem se keuringen zc langzamerhand wel op een eindje zou geraken, kwam toch deze week weer bedrogen uit. Gro te inzendingen ixia's, irissen, pioenen en lelies vulden de tafels met nog een zeer gevarieerd sortiment andere zgn. bygoedgewassen. Bovendien was van vele inzendingen de kwaliteit van dien aard dat gerust kan gesproken worden van „Het neusje van de zalm". Geen wonder dus dat er niet minder dan vijfmaal een gouden medaille viel en eenmaal een verguld zilveren. Als eerste van de beide grote ixia- inzenders zag zich deze week de fa. G. Meyer Kz., Uitgeest, beloond met een diploma voor gouden medaille. Niet minder dan 34 soorten stonden er op gesteld en wij noteerden uit deze col lectie o.a. Yellow Prince, lichtgeel, Vul can Oranjebrons, de karmijngekleurde Bucephalus Major, Mabel en de dubbe le Wonder, Blue Bird, Rosalind met grote stervormige vleesrode bloemen, Artemis, wit met karmijn, Giant, ivoor wit, en Aphrodite, roomwit met grote bloemen, Uranus, ongetwyfeld de mooi ste gele, de teer gekleurde Rose Queen, Purple Gem en de karmijnrode Venus die chter wat kort van tros blijft. P. Rumphorst uit Uitgeest, die het verguld zilver dat hy de vorige week behaalde thans tot goud zag opklim men, was met veel van dezelfde soor ten als zyn collega aanwezig en daar naast nog Azurea en Viridifiora, Invin cible met komvormige karmynkleurige bloemen, de karmynrose Rose Day, Marquette, roomgeel, Swift, Oranjegeel en brons, Robyn, Bridesmaid, Blauwe Vogel, Hogarth, roomwit, de lichtgele Morning Star en Apple Blossom. Deze inzender had ook een vaasje met de oude Franse ranonkel Barbaroux opge steld. De derde gouden medaille was voor Maas en Van Stein, Hillegom, met der tig soorten nieuwere pioenen, alle In onberispelyke kwaliteit en mooie glan zende tinten, zoals in het rose Miss Eckhardt, Kon. Wilhelmina, Coronation en de zeer lichte Solange. In het pur- pere genre Victoire de la Marne, de semidubbele Saruga, de prachtige don- kerglanzende Gen. Mac Mahon en Karl Rosenfeldt. Voorts in het wit Albatre en Zus Braun, welke laatste licht kar mijn is geschaduwd. De vierde gouden plak, tenslotte viel onder de lelies en wel voor een gro te opstelling van Rynveld, Hillegom, met de stoere hybride Fire King. An dere lelies waren er van Van Til Hart man, Hillegom, met de vorige week reeds gesignaleerde eelegans Hoojr en W. Blokker Jz„ Akersloot, die de brui ne umbellatums Verm. Brillant en In vincible, mahoniebruin, ten tonele voer de, in gezelschap van de Thunbergia- nums alutaceum (okergeel) en Alice Wilson (oranjegeel). Irissen waren er ook weer te kust en te keur. Allereerst een mooie inzen ding van J. de Goede Sz., Breezand, met King Mauve en Mauve Queen, Le mon Queen, Gold and Silver, Oranje King, Harmony, geel met blauwe stan daards, Pr. Irene, geel met wit, Avia- teur, blauw, en een prima selectie uit Imperator. Twee beste irissen in het geel-met-witte genre en bovendien met zeer grote bloemen toonde G. Hommes, Heiloo, weer n.l. Melody en Angel's Wings, die beide al eerder opvielen. C. N. Koomen, Luttelgeest, (N.O.P.) liet een verloping uit Imperator zien, mooi donkerblauw en fluweelpaars van tint doch ze tekenden wat de grootte betreft nog een beetje naar het oude Spaanse bloed. Dat de Spaanse irissen overigens nog niet zyn uitgestorven bewees N.P.A. van Eeden uit Noordwijkerhout met een achttal soorten. In het brons waren dat Gipsy Girl en Indian Chief, in het wit de mooie Frederika, de oude gele Ca- janus was ook van de partij en verder Canarybird, King of the Blues (Count ,of Nassau), Summertime, citroengeel en leiblauw en een zaailing in wit en blauw. Gladiolen waren er van C. J. Wigcherl en Zn., Santpoort, die evenals vorige week de zalmkleurige City of Alkmaar had ingezonden en bovendien de zuiver gekleurde Lilac Perfection. Ruffled Sen sation was nu veel verder dan vorige week, wy telden niet minder dan 9 open kelken aan een steel. A. J. Turnhout, Noordwyk, was aan wezig met de rose Melody of Strauss, beste takken, en een maivarose verlo ping daarvan. De paarse species glad. Byzantinus was aangevoerd door P. v. d. Berg en Zn., uit Egmond Binnen. Sierlük opgesteld en van goede kwa- liteit waren de anemonen de Caen en St. Bridged uit de selecties van C. C. de Winkel en Zn., Benningbroek. Mooie zuivere tinten waren het, alhoewel niet alle soorten uitblonken door extra gro te bloemen. Een diploma voor Verguld zilver werd er aan toegekend. P. Hensbergen, Hillegom, liet voor de zoveelste maal Allium neapolitanum zien. Een merkwaardige verschijning is altyd Muscari plumosum, in dit geval musc. comoseum plumosum, met de grote seringenpaarse samengestelde aren. J. Eckhart, Uitgeest, toonde nog een vaas met ixia-zaailingen, die ech ter met een kleine uitzondering alle in het karmyn-genre vielen waarvan we er niet te kort hebben. De zuiver witte pioenzaailing Mount Hood, een prachti ge aanwinst van C. A. v.d. Wereld, Roelofarendsveen, kreeg het getuig schrift van verdienste. Tenslotte was er nog P. Drost uit Lisc-:, met een vaasje Anem. St. Brid ged Mount Everest en een sieriyk plantje met de naam Achimenes Esche- riana (verm. hybr. Purple King), een plant met donker bronsgroen netelach tig blad en mooie purperen hangende bloemen. (Van onze speciale verslaggever). Wat by de oefening Citra Ultra in mei een succes bleek, is ook bij de jongste grote manoeuvres van Nederlandse troepen toegepast. De oefening Cross Country, die maandag begon en tot vry- dag zal duren, is eveneens gebaseerd op historische gegevens, op krijgshis torische operaties. In Cross Country, een manoeuvre van de elide gevechts groep, zijn twee acties van de afgelo pen oorlog gecombineerd. De operatie Market Garden, de doorstoot van ge allieerde troepen naar Arnhem in sep tember 1944, die helaas mislukte, en de operatie Black Bird, die de gealli eerde troepen in april 1945 in drie sto ten over de Veluwe bracht. Er bestaat slechts een vaag verband tussen deze acties en de oefening Cross Country, maar de soldaat is zelfs door deze zeer bescheiden gelykenis gestimuleerd. Hy oefent nu op de grond waarom in de tweede wereldoorlog zwaar is gevoch ten. Byna 6000 man nemen aan de grote manoeuvres deel. De naam van de oe fening duidt op grote moeilijkheden en zware opgaven in een terrein, dat niet gemakkelijk is om in te opereren. De Oirschotse hei, het Harskampse zand en de Elspeetse hei worden by de oe fening gebruikt. Er wordt gebruik ge maakt van militaire terreinen zowel als van particuliere grond. 83 gemeen tebesturen en particulieren moesten be- (Van onze speciale verslaggever) De vierde divisie, die een materieel slag aan het leveren is, is bezig deze slag te winnen. De trotse generaal-ma- joor B. Koning, commandant van de vierde divisie, vertelde dit maandag aan de vooravond van de grootscheep se militaire oefening Cross Country. De man moet worden doordrongen van de zorg voor het militaire materieel, aldus generaal Koning. Dat kan het best door de man zelf verantwoordelyk te stellen voor het materieel, dat hy onder zich heeft, van een pistool of een geweer tot kostbare instrumenten en stukken geschut toe. Het systeem van de man zelf verant woordelijk stellen heeft generaal Ko ning sinds zijn komst by de vierde divi sie sterk doorgevoerd. Voor officieren is een cursus ingesteld, die veertien da gen duurt, en die ten doel heeft de ko lonel zowel als de vaandrig en alle ove rige subalterne en hoofdofficieren weg wijs te maken in het onderhoud van voertuigen. Deze cursus is dit voorjaar begonnen en duurt nog voort. De of ficieren die de cursus hebben gevolgd en die de verantwoording dragen voor het materieel in de onderdelen die zy commanderen, kunnen hun mannen nu beter instrueren en het materieel beter inspecteren. De cursus, en de metho diek die daaraan ten grondslag ligt, le veren succes op. 8 mei werd een diep tepunt bereikt wat betreft de hoeveel heid in herstelling gegeven materieel. De dalende lyn van de grafiek die de aantallen aangeeft, blijft zich voortzet ten. Alleen voor wat betreft de instru menten geeft de grafiek nog geen dui- delyk beeld. 1 reid gevonden worden militairen op hun terrein toe te laten. Niemand weigerde zyn toestemming. In de nacht van maandag op dinsdag is de oefening begonnen. Het dertiende bataljon van het garderegiment fuse liers Prinses Irene zuiverde een groot boscomplex aan het begin van de Oir schotse hei en maakte een terrein vry voor het 12e bataljon van het gardere giment jagers en een esquadron tanks. Later voegden zich bij de aanvallende troepen ook het 16e bataljon Limbur- gerse jagers, eveneens gesteund door tanks. Defensief traden op het 11e ba taljon van het garderegiment grena diers en een deel van een verkennings bataljon cavellerie. 3000 man vielen zo 1000 man aan. De luchtmacht steunde de operaties van de aanvallende troe pen met een squadron Thunderstreaks. Twee extra moeilijkheden kregen de troepen te overwinnen. De staven van de lie en de 13e gevechtsgroep hadden, zoals bij de organisatie, aan gepast aan de atoomoorlogvoering mogelyk is, troepen onder hun com mando waarmee ze normaal niet wer ken. En verder moesten de bataljons werken in vrij onbekend terrein. Woensdag zal de 11e gevechtsgroep een dagaanval uitvoeren. En de oefe ning eindigt dan donderdag met een nachtaanval, die zich afspeelt op de Elspeetse hei. By het opzetten van de oefening werd er op gerekend, dat de vijand atoom wapens zou kunnen gebruiken. De aan vallende troepen gebruikten slechts con ventionele wapens. Bij de verplaatsing van de troepen naar het terrein van de oefening kwam slechts één aanrijding voor. Een auto werd beschadigd. De verplaatsing betrof 1076 voertuigen, die de bijna 6000 deelnemende militairen vervoerden. (Niet olficiëie 3li Ned. 1953 3'/2 Ned. 1953 3li Ned. 1956 3Ü Ned. 1948 314 Ned. 1950 3>,i Ned. 1954 3>,i Ned. 1955 I 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3% B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Caivé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie K.L.M. H.V.A. Deli MiJ. cert. A'dam 2% '561 A'dam '56 n A'dam III Rentespaarbr. Koersen Vorig Opening Slot 24/6 94% 93% 93% 88% 88 89% 91% 90A 94A 89% no 187% 192% 305 178 303 353% 260 292% 169.10 70% 142% 141% 101.80 126% 109% 110 93% 90% 94^ 89% 186% 349% 291 167.20 69% 140 138% 105 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royai Dutch ShelJ Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 101% 100% 110% 20/6 23/6 46% 45% 41% 40% 48% 47 58% 58%' 39s/. 39% 89 88s/. 27% 27% 35% 36% 34% 34% 46 45% 47% 44% 74% 73% 44% 44% 41% 41V. 22% 22% 64% 64 Stemm.: nauw. prijsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5