Voorstel tot ontbinding van de Staten der Ned.-Antillen Mgr.J.Hanssenf Desbetreffende motie te Willemstad aanvaard met 12 tegen 9 stemmen Regeringsbesluit spoedig te verwachten Duurdere telefoon Duitse politie zoekt twee desperado's Waarschu wing van de Sovjet-Unie tegen interventie Moskou richt dreigende taal tot Engeland en V.S. SCHEEPSBOTSING onder de vijf en veertig meter hoge Manhattan-brug in New York PUZZELBUREAU pleegt prijzenfraude 5 HER7.TFNING STATUUTen ANDERE RIJKSWETTEN Soekarno benoemt vier nieuwe ministers DE SITUATIE IN LIBANON Twee uur lang woedt het vuur in Amerikaanse olietanker en Zweeds vrachtschip Bekende van de Amsterdamse politie probeerde nieuwe kansen Nederlands schip na explosie in brand? Het weer- ZIJ WEL! WOENSDAG 25 JUNI 1958 82sfe JAARGANG No. 29943 Sinds 1 januarij.l. bisschop van Roermond Vanochtend kwart voor tien is in het St. Radboudziekenhuis van de universiteit van Nijme gen overleden mgr. dr J- M' A. Hanssen, sinds t januari 1958 bisschop van Roermond. De Staten der Nederlandse Antillen hebben dinsdag morgen met 12 tegen 9 stemmen een motie aangenomen, waarin o.a. de regering der Nederlandse Antillen wordt uitgenodigd over te gaan tot ontbinding der Staten. De motie was ingediend door statenleden, behorende tot de partijen, die deelnemen aan de regering der Nederlandse Antillen, in een vergadering van de Staten, waarin als enig onderwerp van bespreking aan de orde was gesteld de wenselijkheid ener herziening van het statuut van het Koninkrijk en van andere rijkswetten. Vandaag verkiezingen in Suriname Amerikaanse kunstmaan £aat einde tegemoet Tweejarig jongetje verdronken t Twee moorden in Rijnland In gestolen wagen trokken zij al schietend door de dorpen Zeventien mensen worden vermist PRIJ^BE WA KI Kl G „U mag uw gang gaan" In Groningen weet men nog van niets eèMORRIS '6eforetgwóug/ STURKA SPORTKLEDING Tijdelijk regen Het weer in Europa Wisselvallig weer Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant 8everwijk 8reestraai 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Umulden: Leeuwerlklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J- W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dn. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per «reek, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 6J8 uur avond* tel 21544 »o dood trad ro snel in, dat het met meer mogelijk was aan de wens van de emeritus bisschop van Roerngond, mgr. dr. G. Lemmens, te voldoen om hem nog tijdig naar Nijmegen te ontbieden. Bij het overlijden was van de zijde van het bisdom Roermond alleen de secretaris, drs. J. Moonen, aanwezig, die heel de nacht aan het ziekbed van mgr. Hanssen had gewaakt. Direct na het be kend worden van het tragische nieuws hebben mgr. dr. Lemmens en de vicaris- generaal van de bisschop, mgr. drs. P. van Odijk, zich naar Nijmegen begeven. Intussen heeft de secretaris van het bisdom, mr. W. Delhoofen, de inter- nun tiatuur en de bisschoppen van Ne derland van het overlijden op de hoogte gesteld. Mgr. Hanssen, van het begin van zijn ziekte af volledig overtuigd van het feit dat er weinig hoop meer was op herstel, is bijzonder gelaten en geheel overgegeven aan Gods Wil over- De* toestand van mgr. Hanssen, die in totaal achttien dagen in Nijmegen werd verpleegd, was de laatste dagen zien derogen achteruit gegaan. Dinsdag was het de bisschop onmogelijk te sprekem TT.i piri/jp werd toen edcr uur wacht Gisteravond werd het hoogte punt van de crisis bereikt. Voortdurend was een van de functionarissen van het bisdom Roermond op de kamer van mgr. Hanssen aanwezig. Het ziekteverloop was van het begin af al weinig hoopvol. Hoewel verschei dene specialisten alles in het werk stel den om het proces gunstig te beïnvloe den, konden zij er niet in slagen de vrij wel niet meer werkende nieren te doen functioneren. (Zie ook pag. 3) ln een kort beriCht deelt de pers- dienst van de PTT rtlee^ dat dg tele, foontarieven met 4 pcf verhoogd zullen worden, daar de jongste sala risverhoging voor net gehele PTT- bedrijf een lastenverhoging van miljoen betekent. In hoeverre door deze 8 miljoen voor het PTT~bedrjjj een verliessituatie zal ontstaan en waarom nu juist de tarieven van de winstgevende telofoonsector verhoogd moeten worden, wordt verder in het duister gelaten. Men wordt kennelijk geacht de bedrijfseconomische over. wegingen van dit besluit te kennen of althans bij voorbaat te billijken. Uitwijkmogelijkheden bestaan er voor telefoongebruikers niet, zodat or niet veel anders op zit dan de zaak voor kennisgeving aan te nemen. In iedere andere bedrijfstak zou oen dergelijke prijsverhoging voor afgegaan zijn door reeksen van hearings en eindeloze onderhande lingen. Bij de overheidsmonopolies echter plegen de tariefsverhogingen als rijpe appels uit de hoge boom te ploffen. Minister zijlstra heeft altijd ge doceerd, dat de politiek van prijs- stabilisatie een psychologische aan gelegenheid is. Hoe juist is deze uitspraak, mits men maar voor ogen houdt, dat het de overheid is die van de onderdanen het psychologisch inzicht verwacht dat zij zelf keer op keer niet weet op te brengen. Vandaag worden in Suriname ver kiezingen gehouden voor de samen stelling der nieuwe Staten. Deze ver kiezing is nodig geworden door het aftreden van het kabinet-Ferrier. Neutrale waarnemers zijn van mening oat onmogelijk valt te voorspellen, wie als overwinnaar uit de stembus te voor schijn zal komen: het eenheidsfront (de coalitiepartijen die de huidige Suri naamse regering hebben gevormd) of de „samenwerkende partijen" (de natio nale part" Suriname, de verenigde Hin- oostaanse partij en enkele kleinere groe peringen). ■iiiiiiimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii President Soekarno van Indonesië heeft vandaag bekendgemaakt dat hii vier nieuwe ministers heeft benoemd en drie nieuwe ministeries heeft ingesteld, aldus bericht Reuter. Waarnemers greloven dat zowel de gematigd Mohammedaanse Masjuml-partij als de communisten van de nieuwe posten zijn uitgesloten. Soekarno maakte de wijzigingen in zijn kabinet, dat het vorige jaar door hem is gevormd, bekend tijdens een vergadering in het paleis Merdeka, die door alle ministers werd bijgewoond. Hij kondigde ook een nieuw regerings programma aan met als eerste punt de oprichting van een „Nationaal planbu reau". De overige punten kwamen ook al voor in het programma van het kabi net in zijn oude samenstelling: norma lisatie van de toestand in Indonesië, verdere uitwerking van het opheffen van de R.T.C.-overeenkomsten met Nederland, de strijd om Nieuw-Guinea en de bevordering van de wederop- bouw. re^TTT1?!;?11^311136 aardsatelliet Explo- atmosfeer kn™rmoedelÜk vrÜdag in de is officieel h?wn u? verbranden, aldus De ca v mÜaslVngton medegedeeld, liet werd of?m wegende satel- pelaneeerd Do^ J"aart door het leger fardé bedraad ?^ste afstanfi tot de Explorer I, Vanguard"! eiTspoetaiklli cirkelen thans nog om de aarde, aldus bé zender van Explorer III viel aan het begin van deze maand uit. Ameri kaanse geleerden hebben waardevolle gegevens ontvangen van deze satelliet. In de motie wordt o.m. overwogen: dat sedert het in werking treden van de nieuwe rechtsorde herhaaldelijk meningsverschillen zijn ontstaan tus sen de regering der Ned. Antillen en de regering van het Koninkrijk omtrent de interpretatie van enige bepalingen van het statuut; dat deze meningsverschillen in hoofdzaak zijn ontstaan doordat orga nen van het Koninl rijk deze bepalin gen zodanig hebben uitgelegd, dat de autonomie belangrijk werd beperkt en de bevoegdheden van de autonome Antilliaanse regering werden bekort; dat overigens, bij gelegenheid van het zoeken naar een oplossing van de ontstane verschillen, de van Neder landse zijde aangenomen houding zo danig is dat de indruk wordt gewekt dat de rijksdelen overzee, met name de Ned. Antillen, ten opzichte van Ne derland niet in een nevengeschikte, doch in een ondergeschikte positie staan; dat een en ander de staten der Ned. Antillen thans tot de overtuiging heeft gebracht dat het gewenst en noodzake lijk is de vigerende bepalingen, die de zelfstandigheid van de Ned. Antillen in gevaar brengen te doen herzien. De correspondent van het A.N.P. te Willemstad tekent hierbij aan dat statenontbinding betekent, dat bin nen drie maanden verkiezingen moe> ten worden gehouden. Naar hij van welingelichte zijde vernam, zal het besluit tot ontbinding van de Staten en dat voor het houden van verkie zingen voor het einde van de maand verschijnen, mogelijk nog deze week. Een landsbesluit, dat de (periodie ke) verkiezingen vaststelde op 6 ok tober, was reeds eerder getekend. Omstreeks vijf uur maandagmiddag' is aan het Veluwemeer nabij Nunspeet het tweejarige jongetje Ro bert P. Verbeek spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Het was een zoontje van een familie uit Zeist, die haar vakantie in een zomerhuisje aan het Veluwemeer doorbracht. De Westduitse politie zoekt op het ogenblik naar twee jongelieden, die in de nacht van maandag op dinsdag twee mensen hebben doodgeschoten, zo meldt U.P.I. Alle radio-omroepstations hebben de bevolking gewaarschuwd voor de moor denaars, die in een gestolen wagen door een reeks dorpen in het Rijnland zjjn gereden, onder het afschieten van vuurwapens. De politie heeft slechts vage aanwijzingen over de beide man nen, die beschreven werden als tussen de 20 en 25 jaar oud. Er zou ook een derde persoon, een vrouw of een jongen, in de auto hebben gezeten: Het eerste bericht over de beide boosdoeners kwam van het dorp Arz- dorf, waar een 50-jarige boer werd doodgeschoten. Terwijl de politie zich naar het dorp haa 'te, kwam een tweede telefoon binnen, nu uit Oden- dorf waar een 46-jarige man werd ge dood. Hierna volgde nog een reeks te lefonische meldingen over een blauwe auto die door de nacht raasde terwijl uit de ramen werd geschoten. De blauwe wagen was niet de enige, die de mannen hebben gestolen. In de loop van de dag hebben zfj verschillen de malen van wagens verwisseld. Polen Achter gesloten deuren is in Warschau het proces begonnen tegen een katholieke onderwijzer, Ludwig Zuchmanski, die ervan beschuldigd wordt onder zijn jeugdige leerlingen een „on dergrondse organisatie" te hebben op gericht. Mannen van het eerste Engelse bataljon van de „Welsh Fuseliers" onderzoeken hier het balcon van een huis op een heuvel-helling juist buiten het dorp Kourdhali in het Troodos-gebergte op het eiland Cyprus, dat vrijwel geheel werd vernield door een hevige explosie. In de puinhopen, waarin een felle brand woedde, toen veiligheidstroepen ter plaatse aankwamen, zijn verschillende lijken aangetroffen. Men neemt aan dat de ontploffing zich heeft voorge daan in een slaapkamer op de zolder- De regering van de Sovjet-Unie heeft Amerika en Engeland er gisteren van beschuldigd, dat zy op de een of andere manier tot gewapende inter ventie in Libanon willen overgaan. In een verklaring, die werd gepubli ceerd door het officiële Russische persbureau Tass, wordt gezegd, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië proberen hun interventie te dekken met de vlag van de Verenigde Naties en dat daarom van Amerikaanse en Britse zijde wordt aangedrongen op uitbreiding van het aantal militaire waarnemers der V.N. in Libanon en op het zenden van een internationale politiemacht. In de Russische verklaring wordt voorts gezegd, dat het „de plicht der vredelievende naties is een agressie in deze vorm tegen Libanon te verhinderen". De regering van de Sovjet-Unie is volgens de verklaring van mening, dat de „zich thans voltrekkende of andere ontwikkelingen in Libanon alleen het Libanese volk aangaan". De Sovjet-Unie kan daarom niet onverschillig blyven staan tegenover voorbereidingen tot interventie verdieping, toen men daar met spring- door andere landen, hoe deze ook zou worden uitgevoerd. stoffen aan het werk was. In de puin hopen werd ammunitie gevonden. Een kleine Amerikaanse olietanker en een Zweeds vrachtschip zyn vannacht in New York precies onder de 45 meter hoge Manhattan-brug in botsing gekomen, aldus bericht U.P.I. De olie in de tanker vatte na een hevige ontploffing vlam en het vuur laaide een ogenblik tot hoog boven de brug op. 33 opvarenden der twee schepen liepen kwetsuren op, zeventien opvarende worden nog vermist. De 531 ton metende tanker, „Empress Bay" zonk, toen men de twee schepen na enkele uren eindelijk van elkaar los had kunnen maken. De vrachtvaarder, het Zweedse schip „Nebraska" (5.265 ton) heeft tijdens de blussingswerkzaamheden nog een botsing met een der drijvende brandspuiten gehad. De brandspuit werd zo gehavend dat men het scheepje met moeite met de pompen boven water kon houden en het in veiligheid moest brengen. (Van een verslaggever). De rechter-commissaris, mej. J. H. Kroesen en de officier van justitie, mr. W. Tonckens hebben dinsdag, samen met enige rechercheurs van de centrale recherche, een onderzoek ingesteld ten huize van de musicus M. G., Kerkstraat 323 te Amsterdam, die ervan verdacht wordt zowel met puzzels als met ar beidsbemiddeling zwendelpraktjjken te hebben gepleegd. G. is als oplichter een oude bekende van de politie. Onlangs vroeg h\j een postbusnummer aan, dat hem in Amsterdam werd geweigerd vanwege zijn vroegere activiteiten. In Rotterdam kreeg hij het nummer 42 toegewezen. G. benoemde zichzelf daarop tot di recteur van het Service Puzzel Bureau en begon bij wederverkopers, in café's en bij kappers reklame te maken voor code-puzzels, die men kon insturen op kaarten, welke voor 1.- te koop waren. Zoals voor zovele van dit soort dwaze opzetjes, bleek ook voor de puzzels van G. voldoende belangstelling te bestaan. De Amsterdamse politie controleerde ongemerkt nauwkeurig de gang van za ken. Enige weken geleden meldde G. dat er in Amsterdam een hoofdprijs was gevallen van 10.654.-. Dit leek de po litie een erg groot bedrag. Men infor meerde omzichtig wie de winnaar was. Diens naam kwam de recherche niet onbekend voort Het was een oude ken nis van G.. die al eens meer in een van zijn minder fraaie zaakjes met hem was opgetrokken. Bij verhoor bekende de oude man, dat hij, op een fifty-fifty-basis, met G. was overeengekomen, dat hij de helft van de door hem ingezonden goede op lossing, die G. hem tevoren had gege ven, zou toucheren. G. zou de andere helft mogen houden. Toen het puntje by het paaltje kwam, kreeg de oude ï13" slechts ruim honderd gulden. Hfl durfde uiteraard niet te protesteren. Het arbeidsbemiddelingsbureau van G. werkte met opgeschroefde briefhoof den en snorkende aankondigingen. De candidaten werd gevraagd 2.50 te stu ren. Zij hoorden er nooit meer iets van. Bij het onderzoek werden vele pakken brieven van ontevreden wachtende vonden. len ge- Zoals te verwachten was is van al het geld, dat G. met zijn praktijken moet hebben binnengesleept, geen cent teruggevonden. De eerste westelijke expeditie sinds twintig jaar naar het Kaukasusgeberg- te in de Sovjet-Unie vertrekt vanavond uit Londen. Zij staat onder leiding van Sir John Hunt, de leider van de ge slaagde Mount Everest-expeditie van 1953. Pogingen tot gewapende Interventie van de zijde van het westen, aldus de verklaring, zullen ongetwijfeld de zaak van de vrede in gevaar brengen. In officiële kringen in Washington zei men volgens UPI, dat men een dergelij ke Russische verklaring al geruime tijd had verwacht. Men beschouwt de ver klaring als een poging uitbreiding van het corps waarnemers van de Verenig de Naties te verhinderen, vorige week is in de Moskouse pers al de mogelijk heid geopperd van het zenden van „vrij willigers" naar Libanon. De Russische stap komt op een tijdstip, waarop er aanwijzingen zijn dat een oplossing van het Libanese conflict dichterbij is gekomen. Na de terugkeer in Beiroet van de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammarskjöld, die een be zoek aan Cairo heeft gebracht, zei een Libanese officiële woordvoerder volgens Reuter en AFP, dat hij in staat is zich voor te stellen, dat een oplossing van het Libanese vraagstuk wordt bereikt. De Verenigde Staten zouden bereid zijn ieder voorstel, dat door Hammarskjöld wordt gedaan, te steunen. De L.banese president, Camille Sja- moen, heeft in een interview met Uni ted Press International verklaard, dat hij binnen 48 uur een grootscheeps of fensief van de Libanese opstandelingen verwacht. Hij zelf zag weinig heil in de oplossing, die Hammarskjöld schijnt voor te staan, nl. dat de waarnemers van de V.N. zoveel morele druk kunnen uitoefenen, dat aan de infiltraties en wa- penzendingen een einde komt. Veel hangt volgens Sjamoen af van de hou ding van de Verenigde Arabische Re publiek, maaj: hij staat in ieder geval klaar de Verenigde Naties om een po- litieleger te verzoeken, dat de grenzen van zijn land effectief kan afsluiten. Hoe soepel de Libanese regering ove rigens is tegen de opstandelingen, die een kwart van het land bezet houden, blijkt volgens Reuter uit het feit dat perscorrespondenten nog steeds vrije lijk van beide kanten de barricades in Beiroet kunnen passeren om met de opstandelingen te praten. Saiam, de leider der opstandelingen, liet de journalisten een lang sympathie telegram van Libanese emigranten in West-Afrika zien, dat door de posterijen was bezorgd. De wijken, waar de opstandelingen zich verschanst hebben krijgen nog steeds elektrische stroom uit het door de regering beheerste deel van de stad. Deze stroom wordt ook gebruikt voor de persen waarmee de door de re gering verboden oppositiebladen worden gedrukt. Verder is ook de telefoonverbinding intact gebleven zodat Salam met ge bruikmaking van code-booschappen met zijn aanhangers in de meeste delen van Libanon in contact kan treden. Twee uur lang woedde het vuur in de beide schepen, waarvan het grootste zich diep in de flank van het kleinste had geboord. Ogenblikkelijk na de aan varing weerklonk een donderende ont ploffing en laaiden de vlammen hoog op. De politie sloot zo snel mogelijk Man- hattanbridge voor alle verkeer af, doch het duurde niet lang of het vuur was ten minste in zoverre gekalmeerd, dat het verkeer op Manhattan-bridge geen ge vaar meer liep. Brandende olie ver spreidde zich echter over het water van East-rivier en zette de rivier over hon derden meters in een fantastische gloed. Een persfotograaf van „New York jour nal American", overleed aan een hart aanval tijdens het maken van opnamen. In Bombay is overigens eerst thans bekend gemaakt dat zaterdag in de golf van. Kutch, het Nederlandse schip „Ni geria" na een explosie in brand is ge raakt. De bemanning verliet het schip, dat nadien aan de grond is gelopen in de omgeving van Vanku (N.W. Indië). De kapitein en de tien leden van de bemanning hebben zich zwemmend in veiligheid weten te stellen. Een Neder lands schip "-t de naam „Nigeria" draagt is bevracht door „Carebeka" te Gronin gen, maar daar heeft men aldus het ANP nog niets van dit ongeluk ver nomen. Deze „Nigeria" is een schip van 650 ton. Het was met een lading stukgoederen onderweg van Cairn Rian (Eng.) naar Karachi. Ka;,itein van dit schip is de heer Van den Brink uit Hilversum. Advertentie BAR1EUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk regen, later enkele verspreide opklaringen, maar ook plaatselijk buien. Matige tot krach tige wind tussen zuid-oost en zuid west. Weinig verandering ln tempe ratuur. Zon: 4.21—21.04 Maan: 15.36—1.05 Israël Twee Israëlische ministers zijn uit de regering getreden. Hun par tij, het „Verenigde godsdienstige front", zal premier Ben Goerion niet meer steunen, hetgeen tot gevolg heeft, dat hjj zjjn meerderheid in het parlement kwijt raakt. max. neersl. Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Stockholm onbewolkt 20 0.1 Oslo half bew. 19 3 Kopenhage mistbanken 17 0 Londen zwaar bew. 17 0.2 Amsterdarr licht bew. 18 0 Brussel licht bew. 17 1.4 Luxemburg geheel bew. 15 12 Parijs zwaar bew. 17 5 Nice licht bew. 20 14 Berlijn regen 20 10 Mtinchen zwaar bew. 20 9 Zürlch licht bew. 15 11 Genève licht bew. 15 0 Locarno onbewolkt 17 0 Wenen zwaar bew. 24 1 De weersverbetering is slechts van korte duur omdat een nieuwe depres sie van de oceaan, die vanmorgen het zeegebied ten zuiden van Ierland had bereikt, in de richting van de Noord zee koerst. De bijbehorende regenzone breidde zich vanmorgen al over zuid- west-Engeland en west-Frankrijk uit. Hij zal' vanavond en vannacht ons xand passeren. De depressie zal samen met enkele volgende oceaanstoringen ge ruime tijd het weer in onze omgeving beïnvloeden, zodat het weer een wis selvallig karakter behoudt. Minder gunstig strandweer. Tijdelijk regen, morgen opklaringen en enkele buien. Koeler, 15 a 16 gr. C. Vrij krach tige wind, morgen ruimend van zuid oost naar west tot noordwest. Vooruit zichten: achter de depressie die morgen dicht langs ons land trekt, aanvoer van koele en onstabiele oceaanlucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1