Moskou zwaait in vierentwintig uur totaal om Sovjet-Unie stuurt geen deskundigen naar Genève Internationale Arbeids Organisatie wijst de Hongaren de deur Met grote stemmenmeerderheid B y Tour de France is vertrokken Gaul de enige kopman in de Nélux-formatie Eyskens vormt nieuwe Belgische regering Pierre Wigny aan buitenlandse zaken .s.z •....dus bierweer! Voor de Zuidoost-polder J. J. VAN KOOTEN f1000.- KOUDE OORLOG HERLEEFD? PRISMA-HORLOGES 't SILVER ST0EPKE Satelliet der Y.S. bereikt zijn baan niet Geen openbare behandeling op korte termijn Peking negeert Joegoslavische ambassadeur Positie der liberalen onduidelijk ,Die Raeckse' Pravdaover de Verenigde Naties WIN Het weer- Paul Hindemith onderscheiden NA GEBEURTENISSEN TE BOEDAPEST Philadelphia Orkest bij H. Vader ^SOLEX J Noors schip aan de ketting gelegd ee MORRIS before tfoufay! Wisselvallig Het weer in Europa DONDERDAG 26 JUNI 1958 o 82sfe JAARGANG No. 29944 tS doen». Het atoomrapport De conferentie van de Internationale Arbeids Organisatie (I.L.O.), waarbij 79 landen zijn aangesloten, heeft gisteren de Hongaarse regeringsdelegatie gedwongen de conferentie zaal te verlaten. Dit meldt Reuter. Met 142 tegen 48 stemmen bij 29 onthoudingen, een meerderheid van twee derden, werden bezwaren ondersteund tegen de geloofs brieven van de Hongaarse regeringsdelegatie. Het is voor het eerst in het 39-jarige bestaan van de organisatie, dat de delegatie van de regering van een lid-staat tot heengaan is gedwongen. Wetsontwerp IJmondraad Houtplein 20 Telefoon 12000 Grote Houtstr. 140 Tel. 12349 geweest? IMC0S SlIEDE JASJES IN KLEUREN Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 2154Ï Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Umulden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogt». De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In minder dan 24 uur heeft zich in de Russische buitenlandse politiek een zo scherpe koerswijziging voorgedaan, dat waarnemers in het westen onenliik sDreken over een herleving van de koude oorlog. Eergisteren nog bleek uit een nota, die de Sovjet-minister van ÏLTlïvn ThomT Grnmvkn aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn homp- son overhandigde, dat Rusland akkoord ging met een conferentie die voléende week dinsdag in Genève zou beginnen, en waarop experts uit Amerika, Engeland, Frankrijk, Canada, de Sovjet-Urne, Polen, Tsjecho- Slnwakiie en Roemenië de technische problemen van de controle op een staking van de kernproeven en op ontwapening in het algemeen zouden bestuderen. Gisteravond echter maakte radio-Moskou m een speciale nieuwsuitzending bekend dat Gromyko opnieuw een nota over dit onder werp aan Thompson had overhandigd. In deze tweede nota eist de Sovjet unie van de Amerikaanse regering de verzekering, dat zij de conferentie in Genève laat volgen door de bekendmaking, dat de Verenigde Staten hun proeven met kernwapens onverwijld zullen staken. De Sovjet-Unie is van oordeel, dat de conferentie slechts vrucht zal dragen, als er positieve resultaten kunnen worden geboekt. Is dat niet het geval, dan wordt er •.'•■«•his tijd verspild en dan wekt men bij de volkeren in de gehele wereld slechts valse illusies. De vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie zullen dan aan de conferentie niet ieelnemen. Deze tweede nota van de Sovjet- Unie komt er practisch op neer, dat zij zich te elfder ure terugtrekt uit de conferentie in Genève. Als aanleiding tot het gewijzigde standpunt noemt de Kussische nota een verklaring van de Amerikaanse mimster van buitenlandse zaken, John Foster Pulles, dat de be sprekingen in Genève moeten plaats hebben geheel onafhankelijk van de vraag, of de proeven tijdelijk ge staakt zullen worden of niet. Het opmer kelijke is echter, dat deze verklaring van Dulles, zoals de nota zelf aangeeft, dateert van 17 juni. Zij moet dus stellig aan minister Gromyko bekend zijn ge weest, toen deze op 24 juni tegenover Thompson verklaarde, dat c.e Sovjet- Unie gaarne aan de voorgestelde bijeen komst zal deelnemen en dat zij ervan uitgaat, dat de Geneefse conferentie ,,er toe zal bijdragen, dat zo spoedig mo gelijk een eind» komt aan alle proefne mingen met kernwapens". Het voorstel tot de Geneefse conferen tie is uitgegaan van president Eisenho wer die het op 8 april in een brief aan de Sovfet-premier ontvouwde. Aanvan kelijkhad Khroesjtsjev er geen oren naar, maar op 9 mei schreef hfl^Eisem hower, dat hij met een deFf ferentie akkoord ging, omdat rikaanse president er zoveel waarde aan scheen te hechten en ondanks het feit dat de Sovjet-Unie zelf ernstig twij felde aan het nut ervan. Zodra president Eisenhower het nieuws van de tweede Russische nota vernam, onderbrak hij zijn golfspel en ontbood hü minister Dulles bij zich op het Witte Huis. Na afloop van hun gesprek verklaar de Dulles, dat hij „diep teleurgesteld" is over deze onverwachte ontwikke ling. Hij voegde hieraan toe, dat de verènigde Staten zullen voortgaan het treffen van voorbereidingen - de conferentie. „Blijkbaar heb- aanw^Russen er''naar gëstreefd een pficht^g te krijgen, dat «takpn i« jen voelen de proeven ie dpn gehourten de conferentie zou wor- den ge_tOuaen ongeacht de resultaten staken i£qfn den gehouq^ van h-Ci ~°vJ^g en"d7 andere. aSpee ten van een ontwapening Wij hebben Dulles zei, dat d résultaten der v00r- overeenkomst betreffende h tai n der proefnemingen met kernwaoens zouden vergemakkelijken d0Ch dat zij de Verenigde Staten niet konden binden de proeven zonder meer op te schorten „Twee zaken zijn voor mu van groo; belang geweest om te kn^ uitmaken of het werkelijk mogelijk_zouzyn tot op zekere hoogte met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te komen. rje ®®rste Was het Amerikaanse voorstel tot het invoeren van een stelsel vanuit de lucht boven het Noordpoolge bied, om verrassingsaanvallen te voor komen. De Sovjet-Unie trof dit m oe veiligheidsraad met haar veto. De twee de betrof het voorgestelde techmscne overleg te Genève over de proefnemin gen met kernwapens en het ziet er naar dit, dat de Russen ook dit willen torpe deren. Doch ik heb nog niet alle hoop opgegeven", aldus Foster Dulles. In Londense diplomatieke kringen be schouwt men de nota als een soort ulti matum, waaraan het westen evenwel biet zal toegeven. Men vraagt zich af, Wat de oorzaak van deze plotselinge ommekeer is. Men meent er in ieder f;eval, evenals in de terechtstelling van mre Nagy c.s., een terugkeer naar de politiek van de koude oorlog in te moe ten zien. De drie geleerden, die de Verenigde Staten op de Geneefse besprekingen zul len vertegenwoordigen, vertrekken he denmiddag uit New York naar Genève. Minister Luns is bereid het deskundi gen-rapport van de Verenigde Naties mzake atoomstraling aan de Kamer te doen toekomen. Het rapport zal om streeks 1 augustus voor publikatie wor den vrijgegeven. Dit heeft minister Luns ineegedeeld in antwoord op een desbe treffende schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid de heer Ruygers. Advertentie verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 11III til 11111II111111Illll Een satelliet, die de Amerikanen van ochtend vroeg hebben gelanceerd, heeft zijn baan niet bereikt, daar de tweede trap van de raket niet werkte. Dit heeft de marine achttien minuten na de lancering meegedeeld. De stuwkracht van de nieuwe motor zou 250.000 tot 500.000 kg zijn, d.w.z. ongeveer gelijk aan de stuwkracht die nodig was om de derde Russische „Spoetnik" in een baan om de aarde te brengen. De motor zelf zal betrekkelijk licht zijn, nl. ongeveer 2.000 kg. Als brandstof zal vloeibare zuurstof en kerosine worden gebruikt. Deze brandstof wordt ook in de eerste trap van de „Van- guard"-raket gebruikt. Aan de componist Paul Hindemith is de grote prijs van de staat Noordrijn- Westfalen toegekend voor zijn arbeid ten gunste van de moderne muziek. Vorig jaar is er eveneens gestemd over de geloofsbrieven van de Hongaar se afgevaardigden, zo brengt U.P.I. in herinnering. Een meerderheid van 94 te gen 88 stemde toen voor een ongeldig- verklaring van de geloofsbrieven der Hongaarse regeringsafgevaardigden, maar dezen konden hun zetel behouden, aangezien een tweederde meerderheid vereist is. De geloofsbrie ven van de Hongaarse werkgevers en werknemers werden toen echter met respectievelijk 141 tegen 7 en 141 tegen Advertentie vari jongens meisjes Bij de bronsgieterij Binder te Haarlem is het drie meter hoge beeld „De Vrucht baarheid" gereedgekomen. Het monument is vervaardigd door Charlotte van Palland uit Noordwijk en bestemd voor het gemaal „Colijn" in de Zuid-Oostpolder. De datum van onthulling is nog niet vastgesteld. 5 ongeldig verklaard en de Hongaarse regering trok de afgevaardigden toen terug. De uitslag van de stemming van gis teren werd volgens Reuter met luid ap plaus begroet. Zij betekent evenwel niet, dat Hongarije uit de Internationale Ar beidsorganisatie is gestoten, maar al leen, dat zijn delegatie niet door de con ferentie wordt erkend. Vóór erkenning van de Hongaarse de legatie stemden o.a. de regeringsafge vaardigden van Joegoslavië, Polen, In- dië, Birma, de Verenigde Arabische Republiek, de Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese landen. Tot de onthouders behoorden Oostenrijk, België, Ghana, Finland en Malakka. De stemming werd gehouden na een debat, waarin hevige kritiek op de Hon gaarse regering werd geoefend vanwe ge de terechtstelling van oud-premier Nagy en generaal Maleter. De Joegoslavische regeringsaf gevaardigde, die aankondigde voor de Hongaren te zullen stemmen, zei, dat dit niet betekende, dat Joegoslavië „de onmenselijke daden van de Hon gaarse regering, die internationale af keuring verdienen en in strijd zijn met een afspraak tussen de Hongaarse re gering en Joegoslavië," goedkeurt. Maar volgens de Joegoslavische afge vaardigde was de conferentie niet be voegd zaken als de onderhavige te behandelen en ten tweede onderhield Joegoslavië normale diplomatieke be trekkingen met Hongarije. De Poolse afgevaardigden zwegen in het debat. (Van onze parlementaire redacteur) Het is thans definitief uitgesloten, dat nog deze zomer het wetsontwerp tot instelling van een IJmondraad als bo- vengemeentelijk orgaan voor de geza menlijke ruimtelijke belangen van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk door de Staten-Generaal zal worden behandeld. De commissie van voorbereiding voor dit wetsontwerp heeft gisteren een onderhoud ge had met de minister van binnen landse zaken, mr. A. Struycken. Daar bij is men tot de conclusie gekomen, dat er van een openbare behandeling op korte termijn moet worden afge zien. Er wordt dan ook geen eindver slag uitgebracht. Het schijnt dat de commissie zich unaniem tegen openbare behandeling heeft verzet. Men acht het wetsont werp niet aanvaardbaar, onder meer omdat het een slechte omschrijving geeft van de bevoegdheden van be langrijke lichamen, zoals Ged. Staten en de in het leven te roepen IJmond raad zelf. Het uit 115 man bestaande Philadel phia Symfonieorkest, dat dezer dagen in Nederland heeft geconcerteerd in het Holland Festival en dat thans een reeks concerten in de Italiaanse hoofdstad geeft, is vandaag in een bijzondere audiëntie door Z.H. de Paus in het Vaticaan ontvangen. Het Grote Avontuur, de Tour de France is begonnen. Voor de Nederlanders is er nu ook geen tijd meer voor vrolijk heid. Het is bittere ernst geworden. Gisteren echter was er nog wel tijd voor een grapje en, men ziet het, de in een opgewekte stemming verkerende Nederlanders waren er wel voor te vinden. Van links naar rechts: Damen, Wim van Est, Kersten, Van den Borgh, Piet van Est en Lahaye. Advertentie DE EERSTE EN OJQ CA DE BESTE v.a. ÖTw.wlf Het was een drukte van belang, vanmorgen in het hart van de wereld tentoonstelling te Brussel. Heel de karavaan, die behoort tot het grootste wielercircus ter wereld, de Tour de France, was in beweging. Het begon al met de reclamekaravaan. Een uur voor het gezicht van de eerste wiel renner te bespeuren was, maakte de bonte karavaan zich gereed voor de show, de laatste groet aan Brussel voor het vertrek. Aan de voet van het Atomium trokken de in sensatie met elkaar wedijverende, wild uitgedoste wagens voorbij de talloze toeschouwers. Toen was het de beurt aan de renners zelf. Men zag ze van alle kanten komen opduiken, overal opgewekt lachend de routiniers in het vak althans in afwachting van het ogen blik, dat ze aan het publiek zouden worden voorgesteld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De scheidende Joegoslavische am bassadeur in Peking, Vladimir Popo- vic, heeft dinsdag een afscheidsrecep tie gegeven waarvoor Chinese autori teiten en leden van het corps diploma tique waren uitgenodigd. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg zijn de Chinezen niet op de receptie verschenen. De Chinese vertegenwoor digers waren ook niet aanwezig aan een diner van het corps diplomatique ter ere van Popovic. Op verzoeken van de Joegoslavische ambassadeur om de gebruikelijke afscheidsbezoeken te mo gen afleggen is van Chinese zijde even min gereageerd, aldus meldt Tanjoeg. U.P.I. verneemt in Belgrado, dat Joe goslavië nu voorlopig niet zal overgaan tot de benoeming van een nieuwe am bassadeur in Peking. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Prof. Eyskens heeft gisteravond de samenstelling bekend gemaakt van het homogene C.V.P.-kabinet, dat hij heden middag aan de Koning zal voorstellen en waarmede hij dinsdag a.s. voor de Kamer hoopt ie verschijnen. Op de portefeuille van Koloniën na is de bezetr ting compleet. Voor deze portefeuille, waarvoor ex-gouverneur Pierre lïijck- mans bedankte, hoopt de heer Eyskens vandaag nog een titularis te vinden. Het nieuwe kabinet, dat na drie we ken crisis tot stand Kwam, telt, als de afgetreden liberaal-socialistische regering, zestien leden. Zeven van de vijftien tot dusver aangewezen minis ters bekleden deze functie voor de eer ste maal, er bevinden zich negen Ka merleden en zes Senatoren onder hen. Slechts twee beheren een departement waarmee zij zich reeds in een vorige regering konden vertrouwd maken, na melijk de minister van Financiën, Van Houtte, en zijn collega van Verkeers wezen P. W. Segers. Aan Buitenlandse Zaken volgt Pierre Wigny de socialist Larock op. Minister van Staat De Schrij ver had deze hem aangeboden porte feuille om persoonlijke redenen gewei gerd. De 53-jarige Wigny heeft zijn juridi sche studies volbracht aan de Luikse universiteit, en behaalde ook aan de Harvard Universiteit een juridische ti tel. In 1947 was hij minister van Kolo niën in een kabinet voorgezeten door Spaak. De Vlaamse socialist Spinoy wordt aan Defensie opgevolgd door de Frans talige Brusselse advocaat Gilson. De vroegere C.V.P.-minister van Onder wijs Harmei krijgt de portefeuille van Justitie. De Vlaamse advocaat van He- melrjjck komt aan Onderwijs. Aan Eco nomische Zaken komt de Brusselaar Raymond Scheyven, die naam maakte met zijn in opdracht van de UNO onder nomen studiereizen, welke vooral be trekking hadden op de onderontwikkel de gebieden. De vraag is of de regering dinsdag in de Kamer, waar zij in de minder heid is, het vertrouwen zal bekomen. Naar verluidt zouden de liberalen zich verplicht hebben door een passie ve houding het experiment-Eyskens mogelijk te maken, maar dan een experiment op termijn. Boze tongen beweren, dat het de liberale politi ci er vooral om te doen is hun vakan tie niet door nieuwe verkiezingen in gevaar te brengen. Die ceremonie voor de start van de Tour is een uitgebreide bezigheid. Men begint met de huldiging van de winnaar van het vorig jaar, in dit geval dus de jonge Fransman Jacques Anquetil. De jongeman werd ter ere van die zege getooid met de gele leiderstrui. Daarna werden de ploegen, stuk voor stuk, met hun ploegleiders, voorgesteld. De volksliederen klonken, de vlaggen werden gehesen en eerst nadat ook de tientallen journalisten hun plaatsen in de wagens hadden gevonden, nadat de mecaniciens de hulpwagentjes hadden bestegen, was alles gereed voor het Grote Moment, de start. In de officiële, helwitte volgwagen van de Nederland-Luxemburgse équipe zag men Buchly en Goldschmidt. Gisteren is, in aanwezigheid van alle renners volledige overeenstemming bereikt over de taakverdeling bij de leiding van de ploeg. Goldschmidt is officieel ploegleider, doch alle be slissingen zullen worden genomen in samenwerking en in overleg met Buchly. Buchly zal volgens de officiële overeenkomst fungeren als Nederlandse vertegenwoordiger in de ploegleiding. Hij zal de wagen rijden, doch zeker niet uitsluitend fungeren als chauf feur, zoals de Luxemburgse officials zich dat aanvankelijk hadden voor gesteld. Het besprokene is bekend gemaakt aan de secretaris-generaal van de Tour, Jean Garnault, die er volkomen mee instemde. Met de renners is uitgemaakt, dat de hele ploeg Charly Gaul als kopman zal beschouwen. Alle verdiensten zullen echter in één pot komen, die later aan de hand van het aantal verreden dagen gedeeld zal worden. Ook de verdien sten van eventuele etappewinnaars en de extra premies voor gele of groene truidragers en winnaars van bergprij zen komen in deze gezamenlijke pot. De twaalf renners hebben deze op schrift gestelde overeenkomst getekend. Advertentie Voor uw bruiloft, vergadering of feest in Het Russische partijblad „Pravda" schrijft, dat de organisatie der Verenigde Naties slechts een wapen van een groep landen onder leiding van Amerika is, zo bericht Reuter. De groep gebruikt haar voor eigen doeleinden en schendt systematisch het statuut, aldus het blad. De organisatie rechtvaardigde bij lange na niet de hoop der vredelievende landen en trad in de meeste gevallen slechts op als passieve re gistrator van internationale gebeurtenissen". Brazilië Het aantal slachtoffers van de ontploffing m twee vuurwerkwinkels t(r Santo Amaro da Purificao in de iin es ™1aS Gerais is gestegen tot personen waren op slag dood, 32 verdronken m een nabijzjjnde rivier, waar z» aan de vlammen hoopten tè ®n 10 zön later aan hun verwondingen overleden. Advertentie am Weerdienst London seint: Het koele veranderlijke weer zal voortduren. Regenbuien zullen afnemen, maar mooi zonnig weer op zondag is niet waarschijnlijk. Een service van de aezamenKjke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost* prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 4,3 uur zon, 13.8 mm neerslag. Prijswinnaar: G. Daams, Bloemend.weg 123 b, Bloemendaal. WAT IS IMC0ST Deze International Meteorological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. BIER-FEITEN Karei de Vijfde dronk graag bier en stichtte een wereldrijk. Philips de Schone, verhit, dronk water - en stierf. De Geuzen dronken volop bier en wonnen de 80-jarige oorlog. Napoleon dronk geen bier - hij verloor de slag bij Waterloo (en zijn kroon). BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij:'Ober, een bier...'Ober: 'En voor Mevrouw?* Zij: 'Maar 't is voor mij, wat dacht ui' ZALEN DISPONIBEL n/r?^Ulu'aar^e,rs ,van de rechtbank te Middelburg hebben woensdagmorgen beslag gelegd op het vrijwel nieuwe Noorse vrachtschip „Forra", groot 1965 bruto registerton, dat op weg was van Antwerpen naar New York. Het beslag werd gelegd op verzoek van een steen- Kolennandelsvereniging in verband met bunkerrekeningen die niet betaald zijn. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A" DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond gemaakt te 11.15 uur). (op- Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, later tussen zuid en west. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 4.21-21.04. Maan: 16.52-1.37 Terwijl een Ierse depressie langzaam naar Schotland trekt, koerst een nieuwe actieve storing over de Golf van Biseaye naar west-Frankrijk. Deze storing zal waarschijnlijk dicht langs ons land trek ken en opnieuw regen brengen, gepaard met een toeneming van de wind. Het weer blijft dus onbestendig, ter wijl in de temperatuur niet veel veran dering komt. Ook morgen zeer onbestendig strandweer met enkele buien en later weer opklaringen. Tijdelijk vrij krachitge wind uit zuidelijke richting. Temperatuur overdag 16—18 gr. C. Zeewater 14 gr. C. Vooruitzichten: nieuwe depressie trekt naar de Noordzee, morgen gevolgd door wisselvallig weer. Temperatuur blijft op hetzelfde niveau. max neersl. Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Stockholm zwaar bew. 21 0 Oslo zwaar bew. 20 0 g. ei onbewolkt 18 1 Londen zwaar bew. 16 3 Amsterdam regen 19 8 Brussel geheel bew. 18 4 Luxemburg regen 17 4 Parijs motregen 18 4 Nice zwaar bew. 22 0 Berlijn zwaar bew. 18 3 München zwaar bew. 18 0 Zürich regen 22 0.1 Genève regen 22 3 Locarno regen 24 6 Wenen licht bew. 20 0 Innsbruck zwaar bew. 24 0 Home onbewolkt 27 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1