I Duel om Kantharos door edelsmid gewonnen m OPEN *BETAIEH Spaarnwouderstraat 80 Kritiek op de politieke leiders in het westen Joegoslavië zal het Westen langlopend krediet vragen Labour maakt het premier Macmillan niet moeilijk Kruiswoordraadsel KELTDM 'i c Amsterdams gerechtshof geeft Limburgse familie ongelijk Oorlog met succes tegengehouden Popovic beschuldigt Moskou van voeren van machtspolitiek Staking wegens nieuwe bouw-cao Kalm en beheerst debat over onuitvoerbaar plan voor Cyprus irnm«^ooRMAN_ De Dochter vm Pi O O h O DEZE CONFECTIEFABRIEK STAAT ACHTER ONS MOROHStfiSE "H üPüfüjiüi SLECHTS K O 0 -o VELDMAARSCHALK MONTGOMERY: GAAT V MET VAKANTIE? 10 VRIJDAG 27 JUNI 1958 PAGINA 11 Premiewoningen Proef voor gemeenten verenigingen ^eWtingpersoneel ontevreden over salarispeil Amsterdam Twee doden bij de scheepsbotsing in New York? Shell-tankers weer naar Borneo Nederlandse officieren naar Tel Aviv U KOOPT VOOR f ÏOO.- U KRIJGT VOOR O O HAARLEM N O O H ?0 O O HOOA JLdOON n I-'OOSJ HOOA XOflHX Amerika, West-Duitsland en België Westduitse industriëlen weigeren receptie in Moskou bij te wonen Indonesiërs brengen Erans schip op In Amsterdam erikele honderden Ook in 1958 over- produktie van boter Oppositie accepteert het nieuwe voorstel Pan met 209 zilveren rijksdaalders gevonden Ridder Oranje Nassau Ir. J. Slotboom hoogleraar Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag zet de op Uw maaltijd met lyiIHnWWin/wiimnr WIIUMII ij Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Sinds gister: Jorgtn zal de familie Schoonderberg uit Roermond het ern stig betreuren ooit in het bezit te zijn gesteld van het zwaar beschadigde, doch niettemin zeer waardevolle kunst voorwerp de Kantharos van Stevens- weert. Deze Grieks-Romeinse beker, in 1942 opgebaggerd in de uiterwaarden van de Maas bij Stevensweert, is gister morgen door een vonnis van het Am sterdamse gerechtshof weer in het be zit gekomen van de Utrechtse edelsmid Brom. De lamilie Schoonderberg werd in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot de kosten van het geding groot 1500. De Limburgse kunstschilder die de eerste eigenaar werd van de beker zal wel nooit vermoed hebben, dat om het kunstvoorwerp nog zo veel moeilijkhe den zouden ontstaan. Hij zag het slechts als een oud, beschadigd voorwerp. Na zijn dood kwam de beker via het testa ment terecht bij de familie Schoonder berg, die besloot het kunstvoorwerp van de hand te doen. Ook zij vermoedde, dat het niet veel waarde had. Het advies van de conservator van het Nederland: se goud- en zilvermuseum heeft hierbu ongetwijfeld een grote rol gespeeld. De ze verklaarde namelijk dat de beaer weliswaar van zilver was, maar door zijn beschadigingen er ontbraKen al lerlei stukjes niet erg waardevol Kon worden genoemd. Voor een bedrag van 125 ging de beker naar de Utrechtse edelsmid Brom. Er zou over de «aak verder gezwe- een ziin als de edelsmid niet kort na zijn koop in een brochure de beker van onschatbare waarde noemde, een stuk van bijzondere betekenis. De familie Schoonderberg reageerde onmiddellijk. jlen voelde zich door de koper ,,gpr - men" en begon een civiele procedure om de beker terug te krijgen. Bij de Utrechtse rechtbank kregen de Limbur gers gelijk. De heer Brom moest de beker teruggeven in ruil voor het door (Van onze r>ariementaire recjacteur) Waar het particuuer initiatief in ge. breke blijft zogenaamde premiewonin- gen te bouwen, kunnen bij wijze van proef voorlopig voor drie maanden gemeenten en ook woningbouwvereni gingen weer gebruik maken van deze rijksbedragen, maar zij zullen dan aan dezelfde afschrijvingsvoorwaarden moe ten voldoen die ook voor particulieren gelden. Minister Witte heeft dit gister middag in de Tweede Kamer nog eens vastgesteld en uitdrukkelijk ook de woningbouwverenigingen genoemd ais gegadigden voor deze proef. Urn te voorkomen dat het particulier initiatief zou worden beconcurreerd, blijft de mi nister vasthouden aan de voorwaarden die wat betreft de exploitatie ook voor particulieren gelden. „De zin van de maatregel ontgaat mij in dat geval," zo luidde de conclusie van het socialistisch Kamerlid J. Bommer. Hij meende dat, als de min. de hulp van gemeenten en woningbouwverenigingen inroept omdat deze meer mogelijkheden bieden voor de woningbouw, daar ze met andere exploitatienormen werken, die normen dan toch intact moeten blijven. De minister hield daartegenover staande, dat het particulier initiatief reeds meer belangstelling toont voor de bouw van goedkope woningen. Dat is voor hem een reden te meer om voorzichtig te zijn. „Men moet voorkomen dat de overheid als concurrent in de markt wordt ge schoven. Een te veel aan overheidsmaat regelen kan zelfs een geheel ander maatschappijbeeld doen ontstaan," aldus de minister. Hij herhaalde dat hij nog niet de ver wachting kan uitspreken dat de 80.000 woningen dit jaar inderdaad zullen wor den gehaald. Wel blijft hij van oordeel §at dit cijfer zal worden benaderd. Aan „®t eind van het jaar zal worden nage len of bij een eventuele achterstand lee^oningwetbouw kan worden gestimu- hfj betoogde dat er nog een grote on. rust en ontevredenheid heerst onder de ambtenaren over het salarispeil en hc{ promotiebeleid. L>< ambtenaren zijn volgens de bond na de oorlog in maatschappelijk opzichl niet alleen verhoudingsgewijs, doch ook reeël teruggedrongen naar een lager ie. vensniveau als gevolg van een loonsys teem dat politieke waarde kreeg en voor regeringsleiders en vakorganisatiel ders tot een dogma werd verheven. Spreker zei, dat de ambtenaren, door de regeringspolitiek op grove wijze zijn beetgenomen. Het is hem een raaasei hoe men voor de ambtenaren n°S ee!j voor hen gunstige spaarregeling heelt kunnen voorstellen. Dit getuigde zijns in ziens van weinig zin voor realiteit. De vergadering besloot geen genoegen te nemen met „de luttele salarisverho ging". De bond zal nieuwe acties en openbare protestvergaderingen voorbe reiden. hem betaalde bedrag van 1125. Mu sea hadden intussen al 10.000 voor de beker geboden. Brom bood de Limburg se familie 5.000 als hjj de beker mocht houden. Zijn aanbod werd niet ge accepteerd. Hierop besloot de edelsmid in hoger beroep te gaan. Voor het Am sterdamse gerechtshof is dit vanmor gen voor hem in een overwinning ge ëindigd. De beschuldiging van de fami lie Schoonderberg, dat de heer Brom haar zou hebben bedrogen, achtte bet Hof niet gegrond. Het Hof was van oordeel, dat de heer Brom weliswaar terstond door de beker geboeid is geweest als gevolg van zijn vakkennis en kunstzinnig inzicht, doch volgens een verklaring van de oudheid kundige prof. dr. C. W. Vollgraff, tot wie de edelsmid zich na de koop wend de, was de heer Brom geen deskundige op oudheidkundig gebied en is het dus aannemelijk, dat hij gedacht heeft met een voorwerp uit de renaissance te doen te hebben. Dat de zwaar beschadigde beker van zo'n uitzonderlijke waarde was lag volgens het Hof ten tijde van de koop buiten het normale voorstel lingsvermogen en is pas na de studie, die de heer Brom van de beker maak te, aan het licht gekomen. 30 leden van de bemanning van het Zweedse vrachtschip „Nebraska" en van het olie-tankschip „Empress-Bay" liggen vandaag nog in het ziekenhuis na de hevige aanvaring, die gisteren tussen de twee schepen op de East-ri- ver van New York heeft plaats gehad, aldus bericht U.P.I. Twee man van het kleine olie-tankschip worden nog ver mist. Men yeronderstelt, dat zij dood zijn. De politie zegt te geloven, dat de lichamen van die twee mannen zich nog in de verkoolde romp van de „Em press" bevinden. Het wrak is de East- river afgedreven tot in de nabijheid van Brooklyn-bridge. De eigenaars van het tankschip de „Tanker Petroleum Corporation" hebben aan de genie van het leger laten weten, dat zij geen prjjs stellen op het in de wacht slepen van de romp. On dertussen hebben deskundigen de „Ne braska" onderzocht, nadat zij naar kade 26 was gebracht. Zij hebben een gat van anderhalve meter gevonden juist bo ven de waterlijn. Het schip is verder aan bakboord geblakerd en verkoold tot aan de schoorsteen. Een tanker van de koninklijke Shell- groep, de Haustrum, is vanochtend bij' het eiland Bunji ten noorden van Tara- kan aangekomen om ruwe olie te laden voor de raffinaderijen in Balikpapan, aldus heeft een woordvoerder van Shell- Indonesia volgens in het A.N.P. Djakar ta meegedeeld. Het 18.000 ton metende schip is de eerste tanker, die, sinds twee maanden geleden de - werkzaamheden in Borneo werden gestaakt, weer olie komt laden. De vorige week heeft Shell-Indonesia aangekondigd de raffinaderij in Balik papan weer in bedrijf te stellen, nadat de Indonesische regering de maat- schappij hiertoe had uitgenodigd. Met ingang van 5 juli zijn bij de be standscommissie van de Verenigde Na ties te tel Aviv twee officieren van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht geplaatst. Het zijn de kapiteins J. Hui venaar uit Breda en W. L. Mallinckrodt uit Nijmegen. I tH KOSTUUMS BLAZERS DEMI SAISONS SPORTCOLBERTS gabardine {ASSEN GABARDINE MANTELS DAMESMANTELS J^ELKOSTUUHS, O O •-h M (Van onze Haagse redactie) „De politieke leiders van de wester se wereld hebben in de afgelopen tien jaar ge'aald in het scheppen van een ge zamenlijke politiek die de NATO met de wereld buiten de NATO zou hebben verbonden. Er liggen buiten Europa grote gevaren. Het is de taak van de politieke Leiders de moeilijkheden tus sen oost en west uit de weg te ruimen." Dit zei veldmaarschalk Montgomery donderdag op een persconferentie in Den Haag. Hij bracht een afscheidsbezoek aan Nederland. 1 Juli legt hij zijn functie van plaatsvervangend geallieerd opper bevelhebber in Europa neer. Montgo mery heeft een bezoek afgelegd aan minister Staf en het comité verenigde chefs van staven. Gistermiddag heeft ko ningin Juliana hem op Soestdjjk ont vangen. De Nederlandse regering bood de veldmaarschalk 's avonds in Oegst- geest een diner aan. De nu zeventigjarige veldmaarschalk trekt zich terug uit de actieve dienst van de NATO. Hij heeft ruim vijftig jaar gediend in het Britse leger, waar van de laatste tien jaar in een interna tionale functie ten behoeve van West- JEuropa. „De oorlog in het westen die in 1948 tijdens de blokkade van West- Berlijn ais een mogelijkheid werd be schouwd is in de afgelopen tien jaar met succes tegengehouden. Die strijd hebben wij gewonnen," aldus de veld maarschalk; die burggraaf van El Alamein is en zeer vele onderschei dingen draagt. „Naar mijn mening," aldus veldmaarschalk Montgomery, „hebben we de Russen duidelijk ge maakt dat we elke agressor kunnen vernietigen. We moeten deze situatie handhaven en de Russen blijven af schrikken", zo zei hij. Wacht dan niet met de opgave van Uw vakantie-adres tot het laatste moment U kunt dit nu direct doen, maar toch zeker niet later dan 5 dagen vóór Uw vertrek. Wilt U voor Uw opgave een BRIEFKAART gebruiken en daarop vermelden: 1) Uw vaste adres. 2) De periode gedurende welke U de krant op Uw vakantie-adres wenst te ontvangen. 3) Uw vakantie-adres. Duidelijk schrijven s.v.p., want dan helpt U misverstanden voorkomen. Mogen wij op Uw medewerking rekenen? Weekabonnees gelieven vóór hun vertrek het abonnementsgeld vooruit te voldoen aan de bezorger. De administratie De Joegoslavische regering heeft gis teren laten doorschemeren, dat zij zaI trachten van het westen kredieten te verkrijgen ter vervanging van de 285 milioen dollar aan langlopende hulp, welke de Sovjet-Unie de vorige maand oDschortte. Vice-president Todorovic, die de voornaamste maker van econo mische Dlannen in Joegoslavië is, deel- mische pian de gering aan d® Andere zijde" om kre dieten zóu vragen, voor-debouwwan fa brieken, die oorspronkelijk met hulp van SoVietkredieten tot stand zouden rim gekomen. Hoewel hij met speciaal het westen noemde, verkiaarden bui- tenlandse waarnemers toch, dat het duideljjk was dat de Joegoslavische re state het oóg heeft op*de Verenigde Staten en andere westelijke Janden. ïoJa n°emt met name West-Duits P?.r e™ Helgië. Misschien zal zij zich geland Wenden tot Canada en En- De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Koca Popovic, heeft de S0V] Hp lk"a„n beschuldigd „georga- mseerde druk.op Joegoslavië te oefe- nen om Git mnd te dwingen ziin onaf- hankelijkheidspolitiek opgeven. Po povic zei, dat de landen van het Sov jet-blok er op uit zijn de betrekkingen met Joegostevm verder te verslechte ren en zulks „met een bepaald politiek doel." Een groep Westduitse industriëlen, die een rondreis door de Sovjet-Unie maakt, zal naar huis terugkeren zodra zij van hun rondreis in Moskou zijn teruggeko men. De Duitsers bevinden zich thans in de Kaukasus. Zaterdag zou in Mos kou en receptie te hunner eer worden gegeven, maar de Duitsers zijn niet van plan deze bij te wonen. Instede daarvan zullen zij bijna onmiddellijk na hun te rugkomst in Moskou naar hun land te rugreizen. Zij voldoen hiermee aan een wens, die bondskanselier Adenauer heeft uitge sproken na de Russische betoging voor de Westduitse ambassade in Moskou. De minister sprak op een zitting van beide kamers van het parlement. De po litiek van de Sovjet-Unie jegens Joe goslavië heeft elementen van een „po litiek op grond van krachtspositie, al- Popovic. Dit is de eerste maal, dat een Joegoslavische autoriteit de Sovjet- openlijk beschuldigt van een Kom d ui een krachtspositie," zo te- «7CW1 o ier bierbjj aan. Voordien het wotrnn frgel"ke pobtiek alleen aan het westen toegeschreven. Volgens radio-Boedapest is gisteren te Boekarest de negende zitting begon nen van de raad voor economische sa- menwerking voor de volksdemocratieën (Comecon). Volgens het bericht ziin China, Korea, Mongolië en Vietnam door waarnemers vertegenwoordigd. Het 4.000 ton metende Franse vracht schip „Berbère" is de vorige week bij het verlaten van de haven Teluk Be- tung in Zuid-Sumatra door de Indone sische marine aangehouden en opge bracht naar Tandjong Priok, aldus meldt het A.N.P. Het schip was op een reis van Singapore naar de thuishaven Marseille. Het kwam maandag in de ha ven van Djakarta aan en ligt daar voor anker in de buitenhaven. De gezagvoer der en de bemanning wordt niet toege staan aan land te gaan. De reden voor de aanhouding is niet bekend. Het ver voerde 600 ton goederen voor de Indo nesische regering, af te leveren in Te- luk Betung. De Franse ambassadeur in Djakarta heeft krachtig geprotesteerd tegen het nalaten door de Indonesische autoritei ten de ambassade op de hoogte te stel len van de aanhouding en tegen het feit, dat aanvankelijk geen Franse ver tegenwoordiger aan boord mocht gaan. Inmiddels heeft het Indonesische mini sterie van buitenlandse zaken toestem ming verleend aan de Franse ambassa de om de gezagvoerder van de „Berbère" aan boord te spreken. Het eventuele toekomstige slagveld zou volgens hem liggen in Azië en Afri ka. De veldmaarschalk gaat rustig le ven in Engeland. „Hoe meer ik van de wereld heb gezien hoe meer ik er van overtuigd ben geraakt dat Engeland het beste land is," zo zei hij. Op de vraag of hij in een mogelijke oorlog zou terugkeren in actieve dienst, als de po litieke leiders hem daarom zouden vra gen, antwoordde hij bevestigend. Hij zei van plan te zijn mémoires te gaan schrijven. Vandaag vertrok hij naar Pa rijs. (Van een verslaggever) De invoering van de nieuwe C.A.O. voor de bouwvakarbeiders heeft in Am sterdam tot nu toe verhoudingsgewijs weinig beroering gebracht. Volgens de schatting van het Gewestelijk Arbeids bureau gaat het aantal stakers de 300 niet te boven. Op een totaal in de hoofd stad werkzame bouwvakarbeiders van ongeveer 9000, valt dit cijfer nogal mee. De C.A.O. betekent, vooral voor de arbeiders die erin geslaagd zijn aanzien lijke zwarte lonen te bedingen, een ver mindering van hun inkomen met min stens tien gulden in de week. De sta king van de grootste omvang is gemeld door A. Faas Aanneming Mij N.V., die een vijftal werken in Amsterdam en Amstelveen in uitvoering heeft. Daar hebben, ongeveer 200 man het werk neer gelegd toen zij vernamen, dat de direc tie de tarieven volgens de C.A.O. had in gevoerd. Het was onze zegslieden onbekend of de meeste Amsterdamse werkgevers reeds tot invoering van de C.A.O. wa ren overgegaan. De wereldproduktie van boter zal in 1958 tenminste even groot zijn als in bet voorafgaande jaar, zo wordt gezegd in een rapport van de Voedsel- en land bouworganisatie van de herenigde Na ties (F.A.O.). In 1957 werd ruim 3 '4 miljoen metrieke ton boter geprodu ceerd. In het rapport wordt d nadruk gelegd op de huidige ernstige situatie en de ongunstige vooruitzichten. Vol gens het rapport zijn de strenge prijs steunmaatregelen en de daaruit voort vloeiende isolering van de binnenlandse markt, verantwoordelijk voor de over- produktie, terwijl voorts het verbruik is gedaald door de kunstmatige hoge prijzen. Teneinde de wereldmarkt voor boter te herstellen dringt het rapport aan op verlaging van de gestardaardiseerde melk en verlaging van het waterper centage in boter. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Zoals verwacht was, heeft de La- bouroppositie het niet te moeilijk voor de regering gemaakt, toen het Lager huis gisteren een kalm en beheerst de bat wjjdde aan het nieuwe, meesterlijke, en waarschijnlijk geheel onuitvoerba re plan voor Cyprus. De oppositie for ceerde geen stemming en beriep zich niet op het besluit van de jaarvergade ring van de socialisten in de herfst van het vorig jaar, toen de partij besloot bij eventuele terugkeer aan de macht zelfbestemming te verlenen aan de Cy prioten. Niet dat Labour bijzonder be hulpzaam was. Aneurin Bevan verklaar de, dat zijn fractie de plannen van de regering niet kon aanbevelen, maar hij adviseerde Grieken en Turken het plan niet zonder meer te verwerpen. De op positie, aldus verklaarde Bevan, was bereid het nieuwe plan te accepteren als basis voor nieuwe onderhandelingen, maar zij wenste dat er enige ingrijpen de veranderingen zouden worden aange bracht in de voorstellen. Een van deze veranderingen zou het toch al ingewik kelde plan voor Cyprus nog ingewikkel der maken. De regering heeft namelijk voorge steld, dat er op het eiland twee volks vergaderingen in het leven zullen wor den geroepen, een voor de Griekse en een voor de Turkse Cyprioten. Bevan verlangde dat er bovendien een wetge vende vergadering zou worden ge vormd waarin beide bevolkingsgroepen zjjn vertegenwoordigd. Verder drong hij er op aan, dat de vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije spoedig zou den worden verwijderd uit de zogenaam de gouverneursraad. Het plan van de Britse regering houdt namelijk in, Jat er, naast de beide volkvertegenwoordi gingen, 'n gouverneursraad gevormd zal worden waarin behalve de koloniale gou verneur, vier Grieks-Cypriotische en twee Turks-Cypriotische ministers plaats zuilen nemen, tezamen met een vertegenwoordiger van de Griekse en een van de Turkse regering. Tenslotte verzette Bevan zich namens zijn frac tie tegen het Britse plan om de regerin gen van Turkije en Griekenland te be naderen met een verzoek om Griekse, resp. Turkse, nationaliteit te verlenen (naast de Britse) aan de inwoners van Cyprus al naar gelang van de bevol kingsgroep waartoe zj) behoren. Er klonken uitroepen van bijval van beide kanten van het Lagerhuis toen Macmillan meedeelde, dat hij zowel de premier van Turkije ais die van Grie kenland heeft uitgenodigd hem te willen ontmoeten, waar dan ook. Hij deelde aan het Lagerhuis mee, dat de premiers van de genoemde twee landen vriende lijk hebben gereageerd op zijn uitnodi ging, ofschoon beiden op eigen wijze voorbehoud hebben gemaakt. Hij is niet pessimistisch ten aanzien van de kan sen van het plan voor Cyprus De minis ter van koloniën, Lennox Boyd, verklaar de dat het nieuwe plan een kans bood „en misschien de laatste kans" om een wond te helen welke de gehele vrije wereld verzwakte en verarmde. Callaghan, de woordvoeder van Labour voor koloniale zaken, maande de re- bering aan, minder aandacht te wijden aan het feit, dat het plan door de andere bij het Cyprusconl'iict betrokken partijen aanstonds is verworpen, cfan aan de voor deze verwerping gegeven re denen. Het debat maakte duidelijk, dat er een gevoel van opluchting heerst bij zowel de regering als de oppositie in het Lagerhuis, omdat het nieuwe besprekingen.mogelijk maakt. Dit laat ste is waarschijnlijk de voornaamste opzet geweest van het onpraktische plan en Macmillan gaf duidelijk te verstaan dat de regering volkomen be reid is om onderdelen van het plan te wijzigen. Er is .een zeer onwezenlijk element binnengeslopen in het eindeloze gekib bel over Cyprus. Om het werkelijkheids besef ietwat te herstellen verdient over weging, dat er nu is voorgesteld dat Cyprus, behalve een gouverneursraad, drie volksvertegenwoordigingen zal krij gen, dat wil zeggen drie volksvertegen woordigingen voor een bevolking welke geringer in aantal is dan het aantal pas sagiers dat dagelijks vervoerd wordt door de niet langer stakende Londense busdiensten. Tijdens herstelwerkzaamheden in een perceel aan de Zeepziederssteeg te Kampen werd een emaille pan gevon den die 209 zilveren rijksdaalders bleek te bevatten. De munten droegen beelte nissen van koning Willem II en koning Willem III. Een vijftienjarige jongen 7as de gelukkige vinder. De opbrengst van deze onverwachte vondst werd gedeeld tussen de eigenaar van de grond en de jeugdige vinder. De voile waarde kon voor het gevondene via het postkantoor in ontvangst worden genomen. Bij koninklijk besluit is de heer G. S. K. Blaauw, wonende te Velsen, hoofd van de afdeling personeelszaken van de Koninklijke Nederlandse hoogovens en staalfabrieken N.V. aldaar, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoog leraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de T.H. te Eindhoven om onderwijs te geven in de stromings leer: ir. J. G. Slotboom, thans leider van de aërodynamische afdeling van het centraal proefstation der staatsmij nen in Limburg. Horizontaal: 1. deel v. e. schip, 4. vloerbedekking, 8. stel, 11. jongensnaam, 12. klaar, 13. rivier in Utrecht, 14. on meetbaar getal, 15. Frans lidwoord, 16 riyier in Portugal, 17. scheep.sgerei, 19. soort verlichting, 20. plaats in de Be tuwe, 22. metaal, 25. spoedig, 26. Euro peaan, 28. keukengerei, 31. koor. 33. gewicht (afk.), 35. familielid, 36. fami- lielid( 38. bloeiwijze (mv.), 39. slot, 40. smook, 41. lidwoord, 42. eerste persoon (afk.), 44. uitroep, 46. ruilmiddel, 48. geen uitgezonderd, 50. civiel ingenieur (afk.), 51. onbehaard, 53. niet dik, 55. dus (Lat.), 57. luchtstrijdkrachten (afk.), 58. bestaat, 60. maanstand (afk.), 61. behoeftig, 63. vreemde munt, 64] voorzetsel, 65. reeks, 66. bevestiging, 67. strafwerktuig, 69. waterstand (afk.), 71. deel v. d. dag (afk.), 73. knaagdier, 75. onbewoonbare woning, 77. sluiting, 79. opera, 81. selenium (afk.), 82. sport, 84. weekdier, 86. de Heer zij lof (Lat. afk.), 89. Chinese maat, 91. titel (afk.), 93. jongensnaam, 95. school (Fr.), 96. groot vertrek, 98. lidwoord, 99. vervoermaat schappij (afk.), 100. Frans lidwoord, 102. zangstem, 103. oosterse titel, 105. meisjesnaam, 107. verwijderd, 110. delf stof, 112. verbinding, 115. zanggezel schap, 116. herkauwer, 118. meisjes naam, 120. rang in het leger (afk.), 121. natuurkunde (afk.), 122. meisjesnaam, 123. Nederland (afk.), 124. naaml. ven nootschap (Duitse afk.), 125. verpak king, 126. breedvoerig, 127. iedere. Verticaal: 1. bedorven, 2. deel van de VS, 3. niet vet, 5. deel van het jaar 6. eikenschors, 7. larve, 8. aardnootje' 9. uitheemse plant, 10. deel van het kippenhok, 17. spil. 18. ambtshalve (Lat. afk.), 21. vernis, 23. familielid, 24. in eenstorting, 25. schepsel, 27. heilige, 29. vrucht, 30. vorstelijke bediende, 32. bij woord, 34. kleur,35. deel v. Brabant, 37. soort onderwijs (afk.), 41. deel van Sumatra, 43. plaats, 45. grote bijL 46. bevel, 47. de dato (afk.), 48. meisjes naam, 49 bijwoord, 50. jongensnaam, 52. bouwland, 54. klein persoon, 56 tuin 57 vod, 59. treurig, 60. streep, 62. msect, 68. in orde, 69. koraaleiland, 70 Engelse ontkenning, 72. mare, 74. vis 76. voorzetsel, 77. zangnoot, 78. eenh. v. kracht (afk.), 80. Frans pers. voor- naamw, 81. trottoir, 83. meisjesnaam, oo e' voertuig. 87. riviermon ding, 88. Europese vulkaan, 90. kleur. 92. gekookt, 94. voorzetsel, 97. reeds, 99. dwaas, 101. eerste vrouw, 104. ge was, 105. godsdienst. 106. meisjesnaam, 108. nobele, 109. Europeaan, 111. voor zetsel, 113. de somma van, 114. klap, ,115- etenbereider, 117. hoge berg, 119. leeftijd (Eng.). Horizontaal: 1. kolder - most, 2. luier - rente, 3. advertentie, 4. verraad - KLM, 5. entrepot, 6. rei - ui - amen, 7. smet, 8. kaal - vignet, 9. revenu - de, 10. aa - monniken, 11. clips - En ton. Verticaal: 1. klaver - KNAC, 2. oude - Eva - al, 3. livrei - ar, 4. deern - slemp, 5. erratum - vos, 6. tarieven, 7. rede - tinne, 8. men - pa - guit, 9. ont komen - k.o., 10. stilte - eden, 11. teem - noten. Advertentie w koninklijke GERRITSEN VAN KEMPEN Zeist brochure op aanvraag 5 Er valt een stilte. Ontnuchterd schiet Olaf recht in zijn stoel en staart fronsend van de een naar de ander. Svein schuift zijn beker weg en zoekt ongemerkt zijn zwaard, terwijl hij zich bezorgd afvraagt, aan wiens zijde hij nu moet gaan staan. Met een vlugge beweging duwt Érwin zijn zetel achteruit, loopt ijzig kalm om de tafel heen, tot hij zich tegenover de zetel van Olaf bevindt en fluistert minzaam: „Ik houd er rekening mee, dat het gerstenat iets te veel is aangesproken door Arnar. Ik ben hier als gast in uw huis, Olaf, en heb aan uw tafel gezeten. Ik schend het gastrecht niet, maar wens evenmin beledigd te worden door een der andere gasten en zeker niet, als deze mij weinig sympathiek voorkomt. Met uw goedvinden, Olaf, zal ik mij thans terugtrekken. Wellicht is Arnar morgen beter bij zinnen!" Olof knikt schaapachtig en Eric kan niet anders dan bewondering voelen voor deze houding van zijn zoon. Maar Arnar denkt er klaarblijkelijk anders over. „Ik ben best bij zinnen, vlerk", snauwt het stamhoofd, terwijl hij langzaam overeind komt. „En je hoeft niet tot morgen te wachten voor genoegdoening. Die kun je nu krijgenals je de moed hebt." De blik in Erwins ogen had Arnar moeten waarschuwen, maar hij lette er nauwelijks op. Met gebalde vuisten springt hij op de jonge Noor toe; zijn vuist schiet naar vorenen slaat in het lucht ledig, want waar Erwin een moment geleden nog stond is hij nu verdwe nen, en door zijn eigen kracht uit het evenwicht gebracht smakt Arnar verdwaasd tegen de grond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11